Extra aandacht buitenlanders LEZERS SCHRIJVEN Gezinshereniging is probleem BOVAG-SHOW WERD SUCCES Kleinste clubhuis van Leiden geopend Gemoedelijke sfeer op tweede Lampival Nuclegriep om zich heen grijpt Chefarhie4 MAANDAG 14 MAART 1977 LEIDEN LEIDEN - Buitenlanders kunnen bij een aanvrage voor woonruimte niet op dezelfde manier worden behandeld als Nederlanders. Elke getrouwde buitenlander, die zich bij het bureau huisvesting laat inschrijven, moet een urgentieverklaring krijgen. Het „economisch gebonden" zijn aan Leiden mag daarbij geen voorwaarde zijn. Bij de toewijzing van een huis moet worden uitgegaan van de werkelijke gezinsgrootte. Dit zijn de conclusies van de recen telijk uitgebrachte ambtelijke nota „Buitenlandse Werknemers Lei den", een studie, waarin met name het probleem van de gezinshereni ging van buitenlanders wordt be keken. Het college van B en W is inmiddels met de voorstellen die in de nota worden gedaan, akkoord gegaan. Steeds meer buitenlander hebben de afgelopen jaren hun vrouw en kinderen naar Nederland laten overkomen. Het probleem van huisvesting blijkt dan veelal groot, met name omdat de meeste buiten landers tot de lagere inkomens klasse gerekend moeten worden en dus veelal in de zgn. „sociale wo ningbouw" een huis moeten zien te vinden. De samenstellers van de nota pleitten er dan ook voor by de planning van de woningbouw voor deze inkomensgroep, met de door de gezinshereniging stijgende be hoefte van buitenlanders naar een grote woonruimte, rekening te houden. Uit een begeleidend overzicht blijkt dat op 1 januari van dit jaar 146 woningzoekende buitenlan ders stonden ingeschreven, waar van er toen 134 inwonend waren en er maar twaalf zelfstandig leefden. Voor de hand ligt dat het ontbreken van mogelijkheden tot goede huis vesting, de gezinshereniging in de weg staat. Vandaar de aanbeveling om alle buitenlanders met een ge zin een urgentieverklaring te geven en rekening te houden met het aan tal gezinsleden, dat nog niet in Ne derland woont. Omdat buitenlan ders, vaak noodgedwongen, her haaldelijk van baan moeten veran deren, wordt in de nota gepleit om de voorwaarde van werk in Leiden om een huis in deze stad te krijgen, te laten vervallen. Uit een onderzoek dat is ingesteld blijkt dat buitenlanders doorgaans weinig gebruik maken van voor zieningen, die niet speciaal voor hen zijn opgezet. Bij sociaal- culturele instellingen (buurt- en clubhuizen bijvoorbeeld) moet worden aangedrongen, om zoveel mogelijk moeite te doen, de buiten landers in hun activiteiten te be trekken. Projecten als dat van de „werkgroep buitenlandse werk nemers Merenwijk „zouden, zo wordt gesteld, ook in andere wijken van Leiden op zijn plaats zijn. Het overleg Wijkorganen, het samen werkingsverband van de Leise wijkcomités, zou daar volgens de samenstellers, een rol bij kunnen spelen. Op het probleem van het onderwijs aan buitenlanders wordt in deze studie niet ingegaan. Gemeld wordt wel dat er binnenkort over dit probleem door de wethouder van onder wijs zal een aparte nota worden uitgegeven. Het is belangrijk, zo staat in de nota, om bij het bepalen van een beleid voor de toekomst, ook de buiten landers zelf te betrekken. Voorge steld wordt een adviescommissie in het leven te roepen, waarin de bui tenlanders vertegenwoordigd zijn. „De aanwezigheid van buitenlan ders in Nederland is geen tijdelijke zaak meer. Om een geïsoleerde po sitie van de buitenlander te voor komen zijn maatregelen op langere termijn nodig", aldus de samenstel lers. De nota buitenlandse werknemers, die binnenkort aan de orde zal ko men in een vergadering van de raadscommissie maatschappelijke aangelegeheden en in de gemeen teraad, werd samengsteld door de werkgroep met daarin onder meer de heren Vervest (gemeente), Kamphuis (Welzijnsraad) en Ghij- ben (Stichting tot Bijstand aan bui tenlandse werknemers „Rijn en Lek"). Aan de Leidse universiteit zijn G. A. v. d Marei uit Katwijk en J. Bur ger uit Leiderdorp geslaagd voor hun doctoraal scheikunde. LEIDEN - Ook de jongste Bovag- occasionshow, die zoals gebruike lijk weer in de Groenoordhallen werd gehouden, is een succes ge worden. In totaal werden 141 auto's verkocht met een gezamenlijke op brengst van 1 miljoen. Het echt- Inmiddels zijn zeven Bovag-stiows paar Van Beekum uit Den Haag gehouden, waarbij voor zeven mil- bleek de koper van de honderdste joen aan auto's is gekocht. De vol- auto en kreeg daarom een autora- 'gende show is in oktober van dit dio en een bloemetje. jaar in de Groenoordhallen te zien. Zijlwijkersbesparen f 60.000 arbeidsloon LEIDEN - Lambert Venema, oud- supermarkt in de Merenwijk, aan te ring van de PvdA een clubhuis had voorzitter van de stichting Zijlwijk kopen en daar tijdelijk een buur- beloofd. De kwestie werd destijds heeft afgelopen zaterdagmiddag thuis in te vestigen. in deze krant een "zwak bezet met het intrappen van een papieren Die supermarkt zou leeg komen, treurspel" genoemd. zodra het nieuwe winkelcentrum De zon brak echter een maand later, "De Kopermolen" geopend werd. in februari van het vorig jaar, door Daarmee kreeg de Slaaghbuurt een toen onderhandelingen met de Al- buurthuis, maar bleef de Zijlwijk gemene Bank, toch een clubhuisje daar nog steeds van verstoken. Aan opleverden. In Neerlands eiermijn de Kortimarkt zat echter nog een Barneveld, had de bank nog een klein houten gebouwtje vast, houten gebouwtje staan, dat men waarin de Algemene Bank Neder- toch niet meer nodig had en dat de land een tijdelijk filiaal had geves- bank wel aan de stichting Zijlwijk tigd en voor de hand lag, om dat wilde schenken. Een happy end. voordeur het clubhuis van de stich ting officieel geopend. Het kleinste, maar vermoedelijk wel het meest besproken clubhuis van Leiden, werd daarmee dan eindelijk in ge bruik genomen. Vanaf vandaag doet het dienst als peuterspeelzaal, 's avonds is er ruimte voor uiteen lopende activiteien en vergaderin gen, waarin de voorbereidingen voor het programma voor het ko mende seizoen moeten worden ge troffen. Het "happy end" van wat eens een treurspel werd genoemd, was daarmee definitief bereikt. Voor niet ingewijden even eén duik in de geschiedenis, voc geheugenopfrisser. gebouwtje af te breken en in de waar alle betrokkenen gelukkig Zijlwijk weer op te bouwen, zodat mee waren, ook deze wijk uit de problemen was. Wethouder Tesselaar voelde voor dat plan, maar kwam er pas later achter dat het ABN-fïlfiaal niet zoals hij vermoedt had, tegelijk worden. Zo n 200 vrijwilligers heb- anderen met de Kortimarkt aan de ge- ben er hard aan moeten trekken om De snel meente was verkocht. Toen hij als- het voormalige bankgebouwtje tot groeiende Merenwijk moest het nog probeerde ook dit pandje te clubhuis maar steeds zonder wijkcentrum of krijgen, bleek het al verkocht aan clubhuis stellen en omdat de een fietsenhandelaar en CDA- nieuwbouw voor een dergelijke raadslid Van Zijp, die er een fiet- voorziening nog op zich liet wach- senzaak in wilde beginnen, ten, moest er een noodoplossing Wethouder Tesselaar keek op zijn worden bedacht. Die werd gevon- neus, de bewoners van de Zijlwijk den door het plan om het houten waren boos, te meer omdat eerst- gebouwtje van de Kortimarkt, een genoemde hen tijdens een wijkhea- te toveren. Volgens een woordvoerder van het bestuur bleef door de inspanningen van vrijwilligers 60.000 aan arbeids loon bespaard. Met enige trots werd zaterdagmiddag door de aanwezi gen dan ook het kopje thee gehe ven, terwijl de kleuters van de Zijl wijk, zich op de grabbelton storten. Lambert Venema, oud voorzitter van de stichting Zijlwijk opende zaterdagmiddag het nieuwe club gebouwtje. PPR/D'66 tegen algemeen bevol kingsonderzoek LEIDEN - De fractie van de PPR/D'66 is een tegenstander van het voorstel van de "Vereniging Voorkomen is Beter" om jaarlijks een bevolkingsonderzoek te hou den naar de gezondheid van de Leidenaar. Dit schrijft de fractie als reactie op een brief van de vereni ging, waarin om ondersteuning van het gelanceerde voorstel werd ge vraagd. PPR/D'66 stelt wel te voelen voor een aantal andere maatregelen om tot een verbetering van de gezond heid te komen. Daarbij wordt ge dacht aan een onderzoek naar de relatie tussen woon- werkomstandigheden en de ge zondheid, meer aandacht voor voedings- en leefgewoonten, een verbod van smaak-, reuk- en kleur- toevoegingen in voedsel en een uit breiding van de bedrijfsgenees kundige diensten. Ook zou de frac tie een verbod van reclame, waarin onjuiste of onvolledige informatie over voedsels wordt gegeven, wil len bepleiten. PPR/D'66 stelt wel een voorstander te zijn van meer gerichte bevol kingsonderzoeken, zoals het on derzoek dat op het ogenblik plaats heeft naar baarmoederhalskanker. en je voelt je snel weer beter "Secret Service en Support", een van de formaties op het geslaagde Tweede Lampival. Gezondheids centrum Het komt nogal eens voor dat er wat negatieve uitlatingen over de huis artsen worden gepubliceerd. Het. laatste voorbeeld is het raadsver- slag van 1 maart jl. waarin de heren Höppener en Oosterman worden geciteerd. Er zijn duidelijk misver standen over wat de Plaatselijke Huisartsenvereniging Leiden en Omstreken precies is en wat zij voorstaat. Welnu, de P.H.V. is een onderafdeling van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst, telt ongeveer 100 leden, waarvan omstreeks 1/3 in Leiden en de rest in de periferie werkt. De bovenaangehaalde fiegatieve uitlatingen staan in Leiden vaak in verband met het in de Merenwijk op te richten gezondheidscentrum. De houding van de P.H.v. zojj ten opzichte daarvan zo niet negatief dan toch minstens passief zijn. De feiten liggen anders. Reeds in 1971 is door het toenmalige P.H.V.- bestuur een brief gestuurd aan de directeur van het Maatschappelijk Contactorgaan waarin men zich positief uitspreekt over een te stichten gezondheidscentrum. Nimmer is in het overleg in deze kwestie door de P.H.V. gesteld dat een gezondheidscentrum er niet moest komen. De twee artsen die inmiddels de aanzet vormden voor de praktijk in de Merenwijk, kon den zich in overleg met de P.H.V. vrij vestigen en werden onmiddel lijk opgenomen in de weekend- en vakantieregeling. Wij houden on verkort vast aan het principe dat de patiënt in vrijheid zijn huisarts moet kunnen kiezen. Niet te ontkennen valt dat de P.H.V. een gezondheidscentrum ziet als slechts één van de moge lijkheden om de eerstelijns ge zondheidszorg te beoefenen. Wij menen dat er sprake is van een kostbaar experiment, dat echter zijn kansen moet krijgen. Naast de gezondheidscentra komt de laatste jaren het zgn. home-team tot ontwikkeling, bestaande uit een huisarts, die vaste contacten on derhoudt met maatschappelijk werker en wijkverpleegkundige. Op meerdere locaties in en buiten Leiden wordt aan de ontwikkeling hiervan gewerkt. De voordelen zijn dat gebruik wordt gemaakt^ van reeds aanwezige "elementen", en dat de extra kosten minimaal zijn. Wij menen dat er ook een plaats blijft voor de solistisch werkende huisarts die naast de medische ook de sociale verwijsmogelijkheden voor zijn cliënten kent. De P.H.V. besteedt dus aandacht aan zowel de ene als de andere ont wikkeling en is van mening dat plu riformiteit in de wijze van beoefe nen van de eerstelijns gezond heidszorg gehandhaafd moet wor den om de kwaliteit van de zorg op timaal te houden. Namens de P.H.V. Leiden en Om streken, H. J. KLAASSEN, voorzitter A. VAN LUIJK, secretaris Wasstraat 2a Leiden. Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij 1. Pijnvercïr!jvendieP 2. Koortsverlagend. 3. Opwekkend. «1. Snelwerkend. Een geruststellend idee. LEIDEN - Het Tweede Lampival, gistermiddag, avond, n -nacht gehouden in Catena werd ge kenmerkt door een zeer ontspan nen, gemoedelijke sfeer. Vaak kre gen de toeschouwers de indruk, dat de optredende muzikanten, groe pen en zangeressen meer het accent legden op het muziek maken dan op het middels die muziek afstand nemen van het publiek. Dat bleek bijvoorbeeld uit de aankondigin gen, die Lampie, de organisator van het "Lampival" meestal voor zijn rekening nam. Die aankondigingen waren gemoedelijk (haast langs de neus weg) en zonder veel tam-tam. Lampie zelf, die het "Lampival" opende, improviseerde wat op z'n gitaar. Daarnaast bracht hij "M n beste kameraad" en "Samen met jou". Ook droeg hij een gedicht voor, dat hij "De Tijd" had ge noemd. Tijdens het "Lampival" vielen ei genlijk twee dingen op: enerzijds het verrassend zuivere stemgeluid van de zangeres van "Tam Lin" Jo- sefien de Groot, die op 6- en 12- snarige gitaren werd begeleid door Jerko Hekman en Bram Veefkend en anderzijds het geluid van "Hail", Hartelijk bedankt plantsoenendienst Zondagmorgen in de nog vroege ochtend staat de zon aan de wol kenloze hemel, de zon die zijn warme stralen door de ramen van de woonkamer schijnt, en je op de orde van de dag brengt - je moet als Amateur-Tuinder naar de tuin vanaf het woongebied in de Antil- lenstraat naar het tuincomplex aan de Vlietweg te Leiden. Het is nog stil op de straten - nog geen auto's en bromfietsen - nee, zelfs nog geen fietsers en wande laars, wat is het toch heerlijk om op zo'n ochtend te kunnen genieten van deze stilte. Mij naar de tuin be gevende in een kalm gangetje op de fiets zie ik opeens als het ware een sprookje op mij afkomen bij het naderen van de Lammenschans- weg, tussen de rijkstroken van deze verkeersweg een niet te pmschrij- ven bloemenpracht op deze mooie voorjaarsmorgen. De bloemen pracht die in dit gemeentelijk groen wordt verzorgd door de afdeling Plantsoenen van de gemeente Lei den. Ik ben er van overtuigd namens vele inwoners van Leiden - ook namens zij die zo nu en dan eens de invalswegen naar Leiden berijden - te spreken, door een heel hartelijke dank te brengen aan deze Plant soenendienst. Aan allen die van groen-, bomen- en bloemen houden laten wij met onze woorden van dank wat ruimer zijn indien het no dig is, voor deze Plantsoenendienst in zijn algemeenheid (die in/nabij de woonwijken zorgt voor de leef baarheid) heel hartelijk dank. J. v. d. D. ZWART Antillenstraat 30 Leiden. die pas laat in de avond speelde. "Hail", die een soort Amerikaanse country-rock brengt, dat zich het beste laat vergelijken met de mu ziek van de Doobie Brothers of de Marshall Tucker Band, bestaat uit Fred Melai (uitstekend op drums). Som Tan (slag/sologitaar/zang), Ed Hüpscher (sologitaar, zang, pas ne gen maanden bij "Hail"), Coen Jan sen (dwarsfluit) en Paul Olsthorn (basgitaar). Met nummers als "Moonlight On The Bay", "That's Why" en "Why Do You Fly So High" wisten zij spoedig een zeer ontspannen sfeer in Catena te brengen. Een tegenhanger van deze groep is het klassieke blazersensemble "De Frisse Wind", bestaande uit Jeroen Torenbeek (fagot). Just Coehoorn (fluit), Willem Luyt (hobo), Elly Pauw (klarinet) en Bram Schier- beek (hoorn). Met "Jam-session", "Sarabande en Allegro" (Toebosch) en "Variaties op een Hollands volkswijsje" gaven zij een wat stijl voller sfeer aan het "Lampival Thea Frijters bracht gedeelten uit het "Melodieënorgel". Daarnaast bracht ze "Je Hebt Me Verlaten" en "De Gek" van Ramses Shaffy. Thea Frijters (jazzballet, zangles, klassieke pianoles, extravagant, wat moeilijk rubriceerbaar) schrijft al zeven jaar gedichten, die ze deels voordraagt en deels van muziek voorziet. Voorts traden op "Secret Service" (bekend van het "Iris festival" in de Burcht), de anti popgroep "Moeras", Virga Lipman, een begaafd meisje, 0I2 op aan doenlijke manier gitaar speelt en deel uitmaakte van "Antithese", Mixed Up"/Peteren Paul/Peter v.d. Burg en Paul Sonneveld met Eagles-achtige muziek en Wim de Jonge. Een geslaagd "Lampival-II" met Lampie als enthousiaste ani mator BERT KOEKEBAKKER Gepromoveerd LEIDEN - Isjan van Weeren uit Leiden is aan de Leidse universiteit gepromoveerd aan de faculteit der letteren op het proefschrift "Inter- ferenz und Valenz zum Problem der "falschen Freunde" für Nieder- landische Germanikstudenten. Promotoren waren prof. Soeteman dr. Ek. Remco de Ranitz promoveerde aan de faculteit der rechtsgeleerdheid op "Herziening van arresten en vonnissen". Zijn promotor was prof. Melai.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3