ADELBERT COLLEGE IN KLEINER GEBOUW Ruzie om paaltje in Wijckerslooth eidse agenda Bewoners willen vrije toegang Lezers schrijven Asbest (4) HONDERD-JARIGE IN WASSENAAR Eerste paal voor school met straks 750 leerlingen WASSENAAR - Op het terrein van de voormalige tramre mise, in het gebied "Ter Weer" hebben de drie jongste leerlingen van het Adelbertcollege de eerste paal geheid voor het fraaie gebouwencomplex, dat de school in augus tus 1978 in gebruik hoopt te kunnen nemen. MAANDAG 14 MAART 1977 De ongeveer 1000 leerlingen die de school nu telt en de vele genodig den, onder wie burgemeester Staab en wethouder Van Dijk, waren er getuige van hoe de in de school- kleuren geverfde paal met horten en stoten in de bodem verdween. Vuurwerk vertolkte daarna de vreugde van de schoolgemeen schap over het bereiken van deze mijlpaal na een voorgeschiedenis van 23 jaren. Burgerlijke stand LEIDEN-Geboren: Nicolaas, zoon van W. Vianen en A. van der Meij en Vincent, zoon van P. Brittijn en C. van Asselt. Getrouwd: E. Oostveen en L. Overleden: mevr. G. W. van der Helm, 89; S. Bosman 78; A. W. van Kuijen, 51; G. Massar, 82; mevr. Th. Meyer, 51; A. G. van de Heuvel, 1 maand; J. Broekhuizen, 86. Keuring van bloembollen WASSENAAR - De Floraliaver- eniging Wassenaar heeft dezer da gen de jaarlijkse keuring gehouden van bloembollen, die door de ver eniging, in samenwerking met de plaatselijke afdeling van „Bloem bollencultuur" aan alle schoolklas sen in Wassenaar beschikbaar wa ren gesteld. Dit jaar voor het eerst deden ook de kleuterscholen mee. De uitslag bij de lagere scholen was als volgt. Wat opstelling en presen tatie betreft kreeg de chr. school aan de Herenweg de eerste prijs, gevolgd door resp. 2. St. Jan Bap- tistschool, 3. Bonifaciusschool, 4. Salvatorschool, 5. St. Jozefschool. Daarnaast werd beoordeeld het re sultaat van de in bloei getrokken bollen. Daarvan was de uitslag: 1. St. Jozefschool, 2. Chr. school Her enweg, 3. Bonifaciusschool, 4. St. Jan Baptistschool, 5. Nutsschool 6. Pius X-school, 7. Salvatorschool, 8. Openbare Bloemcampschool, 9. Chr. school Bloemcamplaan, 10. Kievietschool. Bij de kleuterscholen was het re- scultaat van de beoordeling van de opstelling en presentatie: 1Prinses Margrietkleuterschool, 2. Chr. kleuterschool Joh. de Wittstraat, 3. RK Kleuterschool Bambino, Van Polanenpark. De keuring van de kwaliteit van de bollen leverde het volgende resul taat op: 1. Bambino, 2. Kieviet- kleuterschool 3. R.K. kleuterschool Kerkstraat, 4. Chr. kleuterschool Kerkstraat, 5. St. Anna- kleuterschool 6. Ons Honk (Van Po lanenpark), 7. Het woelige nest (Middelweg), 8. De Robbedoes (v. Polanenpark), 9. Vieren en vijven (St. Willibrordusstraat), 10. Mon- tessorikleuterschool, 11. Nutskleu- terschool, 12. De Twickeltjes, 13. Caroline van Schaik-kleuterschool, 14. De Geluksvogels. Zes Leidse cafés te laat dicht LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag controle uitgeoefend op de slui tingstijd van cafs in de binnenstad Tegen zes caféhouders moest proces-verbaal worden opgemaakt. Een etablissement dat vergunning heeft om tot drie uur open te blij ven, bleek om kwart over vier zijn deuren nog niet te hebben gesloten. HOND GERED LEIDEN - Op het Leidse politiebu reau kwam zaterdagavond de mel ding binnen dat een hond al een half uur lang in het water van de Maresingel aan het rondzwemmen was. Het dier zou geen kans hebben gezien om op de hoge walkant te komen. Toen de politie aankwam bleek een bewoner van de Lombok straat de hond inmiddels op het droge te hebben geholpen. Bestuurslid W. F. Brücher die op treedt als coordinator voor de nieuwbouw, gaf, nadat de leerlin gen een speciaal voor deze gele genheid geschreven feestlied ge zongen hadden, een korte toelich ting op de plannen. Daarna bega ven de genodigden zich naar de aula van de noodschool aan de Wiegmanweg, waar nog enkele toe spraken gehouden werden. Het nieuwe gebouw zal plaats bie den aan 750 leerlingen. Op het ogenblik zijn er ruim 1000, maar de prognoses wijzen er op, dat het leer lingental in de komende jaren aan zienlijk zal dalen. De dependance aan de Van Heeckerenstraat blijft voorlopig gehandhaafd. Mochten, de prognoses voor 1980 niet klop pen - bijvoorbeeld doordat er van het nieuwe schoolgebouw een, grote werfkracht uitgaat - dan hoe ven geen leerlingen geweigerd te worden. Rector drs. Bocxe sprak over de in deling van het nieuwe complex: er komen aparte afdelingen voor ver schillende vakkengroepen en het geheel wordt gegroepeerd rond een aula met toneelaccommodatie, terwijl er voor de leerlingen 3 gym nastieklokalen beschikbaar zullen zyn. Rector Bocxe bood aan het slot van zijn toespraak bloemen aan aan mevrouw Brücher, omdat zij het beste weet hoeveel tijd en energie haar echtgenoot aan de voorberei ding van de nieuwbouw heeft be steed. De samenkomst in de aula werd opgeluisterd met het optreden van een zangkoor onder leiding van conrector J. A. Brons. Achtervolging van dronken autobestuurder eindigt na botsing in Voorschoten LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht een 21-jange Voorschotenaar aangehouden, die in een auto met gedoofde lichten door de binnenstad reed. De arrestatie had plaats na een ach tervolging, die op de Jan van Geld- erdreef in Voorschoten, waar de onder invloed van sterke drank verkerende automobilist een ge parkeerde wagen aan flarden reed, eindigde. De Voorschotenaar liep als gevolg van deze botsing, waarbij ook zijn eigen auto totaal werd ver nield, een bloedneus op. De bemanning van een surveillance-wagen zette de ach tervolging op het Rapenburg in, waar de dronken autobestuurder een rood stoplicht negeerde. Met hoge snelheid reed de jonge man via het Noordeinde en de Haagweg naar Voorschoten, waar de politie hem tenslotte na de bot sing op de Jan van Gelderdreef kon aanhouden. De paal des aanstoots. „Rij maar omver", zeggen de bewoners. OEGSTGEEST - "Gelukkig heb ik het zelf nooit mee hoeven maken en ben ik nog goed ter been, maar voor een aantal mensen in het huis is het een verschrikking". Met deze woorden geeft mevrouw Fleur de Groot blijk van haar ongenoegen over het plaatsen van een paaltje bij de ingang van het bejaardencentrum "Wijckers looth". aldus mevrouw Ongeveer zes weken geleden werden de gewraakte paal tjes geplaatst zonder medewe ten van de bijna vijftig bewo ners van de flat. "VVe zijn op deze manier gewoon afgeslo ten en dat alleen om 'n gras veld vol onkruid te bescher men", zo stelt mevrouw Fleur die namens het overgrote deel van de bewoners svreekt. "Je kunt niet meer met de auto tot voor de ingang van de flat komen, wat vooral ongenoe gen oproept bij bewoners die moeilijk ter been zijn en door hun kinderen of door een taxi gehaald worden". Buiten invaliden zijn er ook de leveranciers die de gevolgen ondervinden. Een bewoner: "Vroeger reed de groenteboer, de melkboer en de slager ge woon voor en nam de bestel ling op. Nu moet hij met een mandje de galerij langs en heb je toevallig een rol be schuit nodig dan kan het voorkomen dat hij eerst 5 mi nuten naar zijn auto moet lo pen met alle gevolgen van dien". Het ergste vinden de inwoners het feit dat het ook voor de ambulance en brandweer onmogelijk is geworden het terrein op te rijden". De direc tie stelt dat in zo'n geval de sleutel opgehaald kan worden bij de receptie, maar na elf uur 's avonds kan dat niet meer, omdat dan de receptie onbezet Fleur. Na de plaatsing van het paaltje, drong men bij het bestuur van "Rustenborgh" en Wijckers loothaan op onmiddellijke verwijdering, echter zonder resultaat. Hierna wendde men zich tot de voorzitter van de stichting, de heer Menken. Schriftelijk werd er gerea geerd "Misbruik" Na enkele opmerkingen van bewoners bij een verhuizing - waarbij de chauffeur werd aangeraden het paaltje "maar kapot te rijden" - ont vingen de bejaarden een schrijvenGesteld werd dat er regelmatig misbruik gemaakt werd van het wandelpad, langs het grasveld. "Er wordt op gereden, gepar keerd en zelfs auto's gewas sen. We hebben daarom de eenvoudige oplossing van de paal gevonden. Is het nodig om de paal te strijken, dan kan m een noodzakelijk geval de sleutel gehaald worden bij de receptie", zo meent het be stuur dat vervolgde dat men in geva l van taxi-gebruik van de wachthal van het verder gelegen "Rustenborgh" ge bruik kan maken. Tenslotte haakt het schrijven dan in op de opmerkingen van de bewoners, over het, om- cil. "Wie zich zo gedraagt stelt zich niet alleen bloot aan een eis tot schadevergoeding, maar loopt ook de kans de huur op gezegd te krijgen. Ook het be ledigend optreden tegen ons personeel is onaanvaard baar. Men woont niet in een particulier huis aan de open bare weg, maar in woningen behorende tot een complex en de genomen maatregelen die nen dan ook in acht genomen te worden". De brief is ondertekend door de voorzitter van Wijckers- loothJ3Rustenborgh"Dat is zo'n man", aldus één van de bewoners, "Ik begrijp werke lijk niet dat hij een dergelijke brief heeft kunnen schrijven. We komen gewoon voor onze rechten op en wat voor last hebben ze nou van die paar auto's die gebruik maken van die toegang. Als het er acht of tien per week zijn, is het veel". De bewoners van het Wijckers- loothplein verlangen maar eén ding: zo spoedig mogelijk de teruggave van hun vrije straat voor de hulpbehoe vende en de gezonde bejaarde, de leverancier, maar vooral ook voor de ambulance en de brandweer Tot werkelijke acties zal men voorlopig nog niet overgaan JACQUES ONDERWATER Uit de reactie van de heer v.d. Berg moeten wij de conclusie trekken dat hij de gevaren van asbest-stof nog steeds erg onderschat. Mis schien dat het volgende citaat van de Inspectie van de Volksgezond heid voor Z.H. daar nu definitief een eind aan kan maken. In een brief van 24 nov. 1976 aan B. en W. van Leiderdorp schrijft de Inspec tie: "Na overleg met deskundigen van het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne kan ik uw college mededelen dat bij het zagen van asbestcement c.q. eter- niet stoffen vrijkomen die uit een oogpunt van volksgezondheid hoogst bedenkelijke eigenschap pen bezitten. Het gaat hier met name om stofdeeltjes van crocido- liet en chrysotyl. Zeer geringe hoe- veelhedn van deze stoffen kunnen na inademing potentieel kanker verwekkend zijn. In dit opzicht moet worden genoemd de inductie van mesothelioom, een carcinoom (is kanker, F.R.) dat pas tientallen jaren na blootstelling aan de voor noemde stoffen zich kan manifes teren." Verder verwijzen we ook naar het E.G.-rapport over asbest (zie L.D. 14-2-77). Het gaat hier dus wel degelijk om een levensgevaarlijke situatie. Het is wel tekenend, dat een vertegen woordiger van een bedrijf, dat ja renlang zijn werknemers en om wonenden aan asbeststof heeft blootgesteld, nog steeds niet over tuigd is van de gevaren daarvan. Ja, jarenlang. Van de mensen in de zögerij zegt de heer v.d. Berg dat zelf. Wat de omwonenden betreft: zij hebben minstens drie jaar lang gezien dat er regelmatig asbeststof de lucht in werd geblazen. Er zijn zelfs foto's van gemaakt en ook een laboratorium-onderzoek van de VIB heeft dit aangetoond. Nu moeten er doeltreffende maat regelen genomen worden. De VIB heeft er steeds op gewezen dat er een regelmatig terugkerend onder zoek moet komen, dat tenminste moet inhouden een longfunctie test -en een longwand- doorlaatbaarheidsonderzoek. Uit informatie van werknemers van de firma Kruyt weten wij, dat dit ook bij hen nog niet gedaan is. De heer v.d. Berg draait de zaken om als hij de VIB verwijt dat ar beidsplaatsen in gevaar komen door onze acties. Want laten we wel wezen! Waarom heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid de eterniet-zagerij met onmiddelijke ingang gesloten? Omdat er leven sgevaarlijke asbeststof werd ge loosd. Het lijkt ons dus beter eens bij de bedrijfsleiding zelf te rade te gaan. Tenslotte vragen wij ons nog af waarom de rapporten, die door de INspectie over de gevolgen van het lozen van asbeststof door de firma Kruyt zijn gemaakt, niet openbaar worden gemaakt. De heer v.d. Berg schijnt te weten dat het helemaal niet zal gebeuren. Staat er soms iets in wat wij niet mogen weten? Namens de Vereniging 'Voorko men Is Beter' afd. Leiden Fred Rohde, Kaiserstraat 2a, Leiden (Discussie gesloten, red.) Burgemeester Staab op bezoek bij de 100-jarige mevrouw Rutgers. WASSENAAR - Burgemeester en mevrouw Staab waren zaterdag onder de velen die in haar woning aan de Van Oldenbarneveldtweg mevrouw M. W. Rutgers - Hovij kwamen gelukwensen met haar honderdste ver jaardag. Het gesprek met het burgemeesterspaar bracht aan het licht, dat mevrouw Staab en de jubilaresse familie van elkaar zijn. Mevrouw Rutgers geniet een goede gezondheid. Zij is een trouw bezoek ster van de zondagse kerkdiensten in de gereformeerde kerk aan de zfjllaan. Familiereünie Haar echtgenoot, prof. dr. V. H. Rutgers was hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft in de twintiger jaren voor de ARP zitting gehad in de Tweede Kamer en was in 1925 en 1926 minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij speelde in de laatste werel doorlog een belangrijke rol in het verzet en stierf enkele maanden voor de bevrijding in Duitse gevangenschap. De honderdste verjaardag werd, behalve met een receptie in de morgenu ren, gevierd met een familie-reünie in Den Haag. Cuba Na een half jaar voorbereiding zijn 26 Nederlanders de afge lopen kerstdagen naar Cuba geweest om daar het onderwijs te bestuderen. Er is daar de laatste jaren nogal wat veran- derdl die Fidel is natuurlijk een doorzetter, en die veran deringen hebben weer grote invloed gehad op de vorming van de „nieuwe mens". Het on derwijs is daar niet los van te zien. Welnu, het Humanistisch Verbond Iaat morgenavond in samenwerking met de vereni ging Venceremos enkele as pecten van de Cubaanse sa menleving zien in een voor dracht, die wordt geïllustreerd met dia's, posters en opgeluis terd met muziek. In Leiden, in de Bevrijdingskerk (Lammen- schansweg/hcek Bloemisten laan), om acht uur. Derde wereld Moegen komt de Derde Wereld in deze rubriek ter sprake. Hoe doet die winkel in Oegstgeest het? Dat soort vragen. TRefpunt Bingo met leuke prijsjes, drankje drinken aan de bar, gezellig, gezellig. Morgena vond in Trefpunt Oegstgeest, Taberna, Julianalaan 1. Voor iedereen die er eens uit wil en ook voor iedereen die mee moet. Voor dertig- tot zestigla- rigen(zo ongeveer). Zo gaat dat Himalaya Bernard Teilegen is weer zo'n iemand die nooit eens rustig, sloffen aan, schaaltje pinda's binnen handbereik, drankje, vrouwtje enz. op de sofa gaat liggen om te genieten van André van Duijn enz. Nee, hij moest weer zo nodig van die hoge bergen beklimmen in de Himalaya. Daar waren cols van de eerste categorie bij. Hij vertelt er morgenavond over in het logegebouw La Vertu, Steenschuur 6 te Leiden en hij laat ook dia's zien. Om kwart over acht. Het Leidse consu laat van de Nederlandse Be rgsportvereniging en de Ne derlandse Reisvereniging, af deling Leiden, hebben dat ge- regeld. t Wad 't Wad. Daar willen dr. ir. Vis ser van het ministerie van CRM en Jan Dogterom, voor zitter van de Landelijke Ver eniging tot behoud van de Waddenzee, het vrijdagavond over hebben. Nijpende vragen als: gaan de zomerhuisjes, de campings, het wadlopen en de plezierbootjes ten koste van de vogelstand, de rustieke dorp jes, de parmassia en het zeeg ras op het wad,stellen zij aan de orden, onder het motto „Naar de Wadden?" Gebouw Rehoboth, Rapenburg 10 te Leiden, om acht uur. De VCSB, een groepering studentes, is verantwoordelijk voor. 't Breehuys. Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Witte Poort kazerne. Noordeinde 2. ad viescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11 tot 18 maart, door. Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Leidse Rechtswinkel i 11-13 uur, di. r. Van Hogen- na. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur. do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die m moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9 00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. Agressieve Leidenaar aangehouden LEIDEN - In een clubhuis in Leiden-Zuidwest is vrijdagavond een 18-jarige inwoner van deze stad aangehouden, die eerder op de avond in de Sophiastraat een vrouw met een luchtdrukpistool had bedreigd. De jongeman belde bij een woning in deze straat aan met de bedoeling om zyn voormalige vriend te spre ken. De moeder van deze jongen stond een gesprek echter niet toe, waarop de ongewenste bezoeker een pistool trok. Toen de inmiddels gewaarschuwde politie arriveerde was de gewapende Leidenaar al verdwenen. De jongeman werd later aangehou den in het clubhuis, waar hy even eens agressief optrad. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2