W.l'fiH tmjiifi "ASTERIX VEROVERT ROME" ir DE GELE SPIN MAANDAG 14 MAART 1977 Henk van der Meyden heeft me een liefdesbrief geschreven, al thans dat schrijft hij achter op het nieuwe weekblad "Privé": "En dit is ook eigenlijk een lief desbrief, van mij aan u." Het lijkt me niet meer dan beleefd dat ik in zo'n geval even terug schrijf: "Mijnheer, uw brief in goede orde ontvangen. Het was welis waar de eerste liefdesbrief waar ik 1£5 voor moest betalen, maar ik geef toe dat de liefde niet van één kant kan komen. Omdat u mij een ouderwetse minnaar lijkt (ik tutoyeerde al tijd in mijn liefdesbrieven), houd ik het dan ook maar op "U", te meer omdat ik niet kan zeggen in alle opzichten geluk kig te zijn geweest met uw "love letter". Het leek wel een onheils bode "Hoe prins Bemhard zijn doofheid verbergt" (ik las eerst, per ongeluk, "doofpot"); "Waarom ik niet meer wil le ven" (een radeloze Sylvia Kris tel, en ongetwijfeld ook een ra deloze Henk van der Meyden, want Sylvia staat bij de "vaste medewerkers" vermeld, en die raak je niet graag kwijt); "Udo Jürgens nam mij m'n jeugd af' (een KLM-stewardess); "Vrouwtje Van Agt verkoopt haar mooie jurken" (een CDA- echtgenote) en "Onze prinsessen dansen als indianen en stoppen Christina's Jorge in de kookpot (geheimen van onze keuken prinsessen). Met dat laatste verhaal luidt u, dunkt mij, een nieuwe maar stokoude periode in de Neder landse boulevardjoumalistiek in. We krijgen de indroevige inside-story voorgeschoteld hoe onze middelbare prinsessen en prinsen, verkleed als indianen, rond een bordkartonnen pot dansten waarin Jorge opgeslo ten zat, een en al vrolijkheid dus, maar natuurlijk was er geen foto voorhanden en daarom hebt gij Eppo Doeve ge vraagd deze onvergetelijke scène zo natuurgetrouw moge lijk na te tekenenDaarmee hebt ge de tekenaar weer in zijn oude functie hersteld. Vroeger, voor dat de fotografie was uitgevon den, werden aardbevingen, moordaanslagen, vulkaanuit barstingen, scheepsrampen en dat soort calamiteiten in "De Hollandsche Illustratie" en der gelijke bladen immers ook altijd door tekenaars gerecon strueerd, zodat je er donder op kon zeggen dat het zo in ieder geval niet gebeurd was Het is leuk dat die goeie ouwe tijd nu weer terugkomt. Nog leuker isl dat de onthullingen in uw weekblad niet beperkt blij ven tot datgene wat een goede vriendin van ons bondig pleegt samen te vatten met "jong geluk op Drakenstein. In het eerste het beste stuk in het eerste het beste nummer onthult onze eerste en beste toneelclown Toon Hermans dat de meest ge citeerde uitspraak ("What's in a name?") van de beroemdste schrijver aller tijden (William Shakespeare), niet van deze Shakespeare is zoals we sinds het ontslaan van "Romeo en Ju lia" 1595 geneigd waren te den ken, maar van George Bernard Shaw, die als ik goed ben inge licht gemiddeld zo'n eeuw of drie later dan Shakespear leef de. Ik voorspel dat deze onthul ling van Toon Hermans, die blijkbaar het historische fiat kreeg van de beide hoofdredac teuren Henk van der Meyden en Willem Smitt, alsmede van eindredacteur Rien Menke, van de redactie showbusiness of de redactie koninklijk huis,society en algemene reportage, en van de bureauredactie, groot opzien zal baren in de hele wereld! Ik zelf twijfel weliswaar nog steeds, maar zei George Be rnard Shaw niet: "Alle grote waarheden beginnen als kette rijen"? En was het ook niet die zelfde Shaw die zei: "Met Home rus als enige uitzondering, is er geen enkele schrijver van im portantie, zelfs Sir Walter Scott niet, die ik in staat zo volkomen te verachten als ik Shakespeare veracht wanneer ik mijn geest afweeg tegen de zijne?" Vooral deze laatste uitspraak pleit sterk voor de nieuwe visie van Toon Hermans, maar waar maak ik mij eigenlijk druk over? Wat is immers een naam? Het ding dat nu roos heet zou, als het een andere naam had, even liefelijk geuren. Of niet soms? Shaw or Shakespeare, one pot wet.' Omgang De jaarlijkse Stille Omgang had in de nacht van de afgelo pen zaterdag op zondag in Am sterdam, in verband met de drastisch geslegen koffieprij zen, zijn beginpunt bij de Hei lige Stede en zijn eindpunt op de Lauriergracht nummer 37. NICO SCHEEPMAKER 'De architect en de keizer van Assyrië' LEIDEN - U moet er een ogen blik vanuit gaan, dat de mening van de recensent ditmaal vol strekt ondergeschikt wordt gemaakt aan de indruk, welke het stuk „De architect en de keizer van Assyrë" van de to neelgroep „The Nelly Vivas Company'VLa Mama New York met de acteurs Lazaro Perez en Ronald Pearlman zaterdaga vond op het veeltallig in de Leidse schouwburg aanwezige publiek heeft gemaakt. Zoals gewoonlijk voelde ik nauwe lijks enige affiniteit met deze Mickery-produktie, omdat het genre me niet of nauwelijks aanspreekt. Maar zaterdaga vond had ik beslist te weinig vermogen me in het hele dra matische aspect, dat een be langrijk deel van deze produk- tie uitmaakt, in te leven. Het spel van Perez Pearlman, die op andere dagen vervangen worden door de acteurs Victor Attar en Thomas Kopache, was zo intens, zo gemeend en zo vol geladenheid, dat elke negatieve Naar toneelstuk sterk gepeeld reactie onmiddellijk als onecht en oneerlijk ontmaskerd wordt,. Een bizarre ervaring: je ziet hoe twee mensen op het to neel bezig zijn een ongelofelijke toneelprestatie te leveren en toch boeit het niet. Natuurlijk moet ik niet zeuren over het feit, dat het van weinig subtiliteit ge tuigt, wanneer een skelet ten tonele wordt gevoerd, dat ver volgens middels masturbatie door één van de acteurs naar een hoogtepunt wordt geleid. Of wanneer de andere acteur, naakt op een subtiel reepje tex tiel na op die plaats waar je dat inderdaad zou verwachten, zich de ideale vrouw verbeeldt door zelf met een roos in de aars over het toneel te huppelen. Dat zijn per definitie zaken, die mij af stoten. Maar dat neemt inder daad niet weg, dat voor dit soort theater een publiek bestaat. Dramatisch en speltechnisch zat het allemaal fantastisch goed in elkaar. Dit door Fer nando Arrabal (een toneelken ner weet dan eigenlijk al ge noeg) geschreven en door Tom O'Horgan geregiseerde en van muziek voorziene stuk boeit in zijn absurditeit en obsceniteit mateloos. Juist het zoeken naar symbolieken (hoe vulgair die soms ook mogen zijn) is op zich een allustratief voorbeeld van de wegen, die het moderne to neel heeft ingeslagen. Maar de acteur, die zich, op „comman do" van een skelet (die inciden teel aan een sprekende pop doet denken) voorziet van dameslin gerie en vervolgens de b.h. op vult met glibberige zelfgevan- gen vissen, is voor mijn gevoel met iets onmogelijks bezig. Ab surditeiten in een sublieme dramatische vormgeving. Wat staat ons allemaal nog te wach ten? BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het Leids Kamer koor onder leiding van Ton Be ckers liet zich zaterdagavond horen in de Lokhorstkerk, deels in combinatie met en deels af gewisseld door het Leids Barok-ensemble, een blokfluit- kwartet, en Piet Kunst als solist. De voorliefde van dirigent Ton Beckers voor de stijlperioden van Renaissance tot en met Ba rok is in de loop der jaren wel tevoorschijn gekomen. Hij treedt daarmee in het voetspoor van een aantal dirigenten dat zich eveneens daarmee inten sief bezig houdt. Prachtig natuurlijk, maar men wordt er wel wat veel met de neus opgedrukt. Dit neemt niet weg, dat Ton Beckers ons met zijn Leids Kamerkoor twee kroonjuwelen van zijn vakman schap heeft getoond met de subtiel gezongen en heel mooi gefraseerde werken van Cle mens non Papa: „O Venus schoon" en de „Lustelijcke Verdienstelijke resultaten van Leids Kamerkoor May". Het hoogtepunt van de avond. Niet alles had dit hoge niveau. Het begin met het „Magnificat" van Cardozo liet een zwakke bezetting horen van de tenoren, die wat kelig en on gearticuleerd zongen. Maar het gaf ook meteen een indruk van het mooie koor materiaal vooral in de bassen. In het totaal ver dienstelijk uitgevoerd. De dubbelkorige, instrumen tale bezetting van Gabrieli's „Canzon" met het Leids Barok-ensemble en de blokflui- ters klonk wat stroefjes. Men had kennelijk moeite met de ritmische schrijfwijze; de uit voerenden dachten teveel me trisch. Piet Kunst was solist in het Concerto di camera voor alt- blokfluit, twee violen en basso continuo van Telemann. Tech nisch was hij bewonderens waardig, maar hij werd over stemd door het continuo, waar van de celliste onverstoorbaar verder ging, trefzeker en niet uit de maat te slaan. Men mag niet uit het oog verlie zen, dat het bijna allen (op twee na: de dirigent en Piet Kunst) amateurs waren, die het geheel met grote inzet hebben ver zorgd. Met een heel verdienste lijk resultaat overigens. Zoals opgemerkt, er waren een paar uitschieters die ver boven amateur-niveau lagen. BEPR IJNDERS. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling oliever fschilderijen van Sonja Gerverdinck, Willie v. d. Berg en Marina Broere, li tho's. etsen en tekeningen van Jenne van Eeghen Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur en di. van 14-20 uur, t/m 12 mrt. Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg 18, tel.132319. Tentoonstel ling Kees van Roemburg - stille vens. Van 11 febr.t/m 11 apr., geopend za. en zo. van 14-18 uur, overige dagen na tel. afspraak. De Waag. Tentoonstelling Ver. Amateur- fotografen i.s.m. Profeks. dag. geopend van 12-17.30uur,zo.gesloten, t/m 18mrt. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Rob Clous - kleuretsen. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur. do. tot 21 uur, t/m 9 apr. Galerie De Oude Rijn. Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan van der Veer - olie verfschilderijen en aquarellen do. 19-21 i t/m 23 r LAK-foyer, Levendaal 150 en Acade miegebouw, Rapenburg 73. Tentoon stelling schilderijen en collages en Die- denk Gerlach, Jeroen Gerlach en Jean Marie Mersmans. Van 4 mrt. tot 1 apr. De Ruif, Janvossenstceg 59. Tentoon stelling Canal - gouaches en penteke ningen. Tot 1 april. Werkplaats De Bange Duivel, Rijndijk- straat 4, exposeert eigen werk in eigen atelier, tot 1 mei. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, akwarellen en teke ningen 1885-1900. Van 21 jan.-21 mrt., dag. geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. (Diu/ 14 MAART 1977 Honderd jaar geleden stond in de krdnt: -Aan de "WeserZeitung" wordt gemeld, dat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op de internationale tentoon stelling voor zuivelbereiding te Hamburg in de afdeeling kaas onvoorwaardelijk de grootste overwinning heeft behaald. Van de door haar ingezonden tien soorten kaas wezen de prijsrechters aan zes het predi kaat "zeer fijn" toe, aan twee dat van "fijn" en aan twee dat van "goed", wat te meer beteek- ent als men bedenkt, dat de eerstgenoemde onderscheiding slechts zeer zeldzaam is toege wezen - Een ongewoon avontuur is, volgens de "Précurseur"aan het Engelsche schip "Jane" op reis van Duinkerken naar Ant werpen overkomenOp de reede van Vlissmgen zag de equipage een mensch drijvenMen vischte een matroos op met een bundel kleeren om den hals. De man,die bijna geheel uitgeput was, ver telde dat hij Deutscher was, dienst genomen had op een En- gelsch koopvaardijschip, doch door den kapitein zoo slecht be handeld was, dat hij liever een bijna onmogelijke vlucht wilde wagen dan langer aan boord te blijven. Bij afschuwelijk on stuimig en koud weer had hij twee uren in het water doorge bracht. Vijftig jaar geleden: - Op een eenzame weg ergens in Friesland liep een eenzame wandelaar, met een groot klei dorp als bestemmingOp zeker oogenblik reed een auto hem achterop, waarvan de chauf feur, de veearts van het dorp, hem uitnoodigde mee te rijden. Onderweg ontspon zich een geanimeerd gesprek, waarbij de niets vermoedende veearts zijn metgezel vertelde zijn rij bewijs thuis te hebben laten lig gen, maar dat de politie hem niet zou aanhouden. Toen men de woning van den veearts ge naderd was, maakte de metge zel zich bekend als agent van politie in burger. Hij legimi- teerde zich als zoodanig en deelde den veearts mede, dat hij zich genoodzaakt zag proces verbaal op te maken wegens rijden zonder rijbewijs. De veearts keek op zijn neus, doch slaagde er in een vervolging met vijf gulden af te koopen. Hoe verrast echter was de agent, toen hij den volgenden dag van den veearts een nota ontving ad 7.50 wegens thuisbrengen per auto Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Pulchri Studio, Oegstgeest. Tentoon stelling Paul van Eeden - schilderijen en aquarellen. Dag. geopend van 10-16 uur, zo. gesloten van 4 t/m 24 mrt. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was- Tentoonstelling Jan van Geem - aqua rellen, tekeningen en grafiek en Frans Hoek - aquarellen en tekeningen. Openingstijden van de bibliotheek, tot 14 apr. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Joop en Alexandra - keramiek en tapijten. Geopend woe. van 20-22 uur, do. t/m zo. van 10-17 uur, van 10 t/m 27 maart. ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van werk van ARS-leden. Geopend dag. van 14-16.30 uur en van 19.30-21.30 uur. zat. en zo. van 12-16.3 PANDA EN DE MEESTER-REIZIGER kratten met bestemming Ghadzuq door de opening naar buiten. 26-136 - Panda wilde niet langer in een kist opgesloten zitten. En Dat bleef beneden, op de begane grond, niet onopgemerkt, toen hij iemand in het laadruim hoorde, besloot hij de aandacht te ,JDaar! Onze wapensch!" riep een berg-bewoneropgewonden op de trekken. Hij begon te rammelen en te bonken, en daardoor bewoog kisten wijzend die aan een ontvouwende parachute naar de aarde r de metalen vloer, zweefden. ,Jirrrah! Onze grote vliegvriend Nahm al Rashd stuurt n de kist zat, die onsch geweren en granaten voor onze strijd tegen de onderdruk- de verpakking zich krakend en schuddend c De vliegen ier dacht echter dat er ontplofbare wa> op scherp stond. Hij opende haastig het luik e i duwde de beide kersch. Neem dikke ribkotele- tten. Zet de punt van een scherp mes tegen de zijkant aan en druk door tot op het been. Beweeg de punt van het mes langs het been heen en weer, en beschouw daarbij de insteekope- ning als draaipunt, zo dat deze klein blijft. Op deze wijze krijgt u in het vlees een soort zak Vermeng 100 g fijnges neden gekookte ham, eetl. geraspte kaas, 'n volle theel. rosmarijn en een theel. paprikapoe der. Vul de koteletten geleidelijk met dit mengsel en zout ze aan de buitenkant licht. boven laag ken hietv veel meer dan 15 min. WINA BORN FRED BASSET WH" +VAA)($r EE fA/MF. BeJ3C€C- je «er lei/eaj ik hêt" - /1EEAJ/ OE AtlfAJ EAfEAJ LEI/6AJ, OAT HOHBKirEGl. 3ET"ElfTE)tö WOEPP WM* DEpe-ESClES EAT er Sektea! fro&wi 1\J HEr eeesre rja/Ac. I IK. Z^^EAJ HET rwEet>E •- .htacHieuJ Nee, ik denk er niet ssn. tk denk aan de hoo fden van mijn onschuldige vriendjes in de kelder. Het moet op hun LUXOR: "De wraak van de :r", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. i. 2.15, CAMERA: "Murder bij death", dag. 7.00 :n 9.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee: Lang leve Sneeuwwitje", za. en woe. •30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nacht- oorstelling: "The gambler", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. LIDO I: "De Peetmoeder", dag. 2.30,7.00 15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO II: "L'Empire des sens", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO III: "Silent Movie", dag. 2.30,7.00 15 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. STUDIO: "l'Innocente", dag. 2.30, 7.00 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. TRIANON: "Een stille liefde", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7 00 en 9.15 REX: "King Kong", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45,4.15,6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Sneeuwwitje", za. :n woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: 'Pornotoer in Bangkok", vr. en za. 11.30 iur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacor.es- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 14.00-14.45 uur. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 13.30-14.15 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uur. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19 00 uur. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag: Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan deruRijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur: 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21