M/Leiden geeft "gewonnen" duel weer uit handen Knappe zege handbalsters Foreholte tegen Fortuna Verlies Lisse ALGEMENE ONBEDREIGD OP WINST Donar verliest belangrijk duel tegen Be Fair Spartaan kampioen na vlotte zege op Hercules Heiden en Martsjoek in Alma Ata naar wereldrecords Dubbele rol Hank Smith PAGINA 16 MAANDAG 14 MAART 1977 SPORT ALMA ATA - Wereldkampioen schaatsen Eric Heiden (VS), heeft zaterdag op de medeobaan bij Alma Ata het wereldrecord op de 1000 meter verbe terd. Heiden, één van de vier Amerikanen die waren uitgenodigd voor de wed strijden om de Sowjetcup, reed de 1000 meter in 1 minuut 14.47 seconden. Heiden bleef op de op bijna 1700 meter hoogte gelegen baan ruim een seconde onder het record Jevgeni Koelikov uit de Sowjet Unie. Koelikov was sinds 20 maart van het vorig jaar recordhouder met 1.15.70. Het offi ciële record van Koelikov was ook al verbeterd door Aleksandr Safronov met 1.15.01. Piet Kleine werd de tweede Nederlander die een wereldrecord aan Valerie Martsjoek kwijtraakte. Nadat Ard Schenk vrijdag werd onttroond als snelste man op de 3000 meter, verdween Piet Kleine als wereldrecordhou der op de 5000 meter uit de boeken. Valeri Martsjoek die als eerste schaat- ser op de 3000 meter de grens van vier minuten passeerde, kwam op de vijf kilometer op elf-honderdste seconde van de barrière van zeven minuten. Voor Martjsoek stopte op de Medeobaan de electronische tijdwaarneming na 7 minuten en 0.11 seconden. Piet Kleine was in Inzeil recordhouder geworden met 7.02.38. SPORT ADVERTENTIE TUINCENTRUM De Plantenhoek Loosterweg 39a Voorhout De basketballers van Lisse konden tegen Sea Devils hun lichte lengte-voordeel niet uitbuiten en de wedstrijd gleed de Lissenaren na een 35-32 ruststand via 44-45 uit handen: 83-69 voor deCastricumse ploeg. Van Litsenburg scoorde 23 punten. Tot twee uur in de nacht duurde het „basketbalgala" dat Mercasol en GSV „de Sleutels" met veel muziek, zang en show het in grote getale opge komen Leidse publiek aanbood als dank voor het slagen van de actie „Rolstoelen voor de gehandicapte sporter". De avond begon al vroeg met de rolstoelbasketbal-wedstrijd Antilope-Redeoss (16-36). Op de foto bemoe digt Dijksma (18) van Antilope een scorepoging van BrandhorstLater op de avond werd het team van .JSleutels" aan het publiek voorgesteld en trauier Paulides in het zonnetje gezet. LEIDEN - De zaalhandbalsters van Forehoite waren gisteren in de Groenoordhal duidelijk sterker dan het hooggenoteerde Fortuna. dat vierde staat op de ranglijst van de regionale eerste klasse. De Limburgse formatie heeft die positie met nogal wat geluk kunnen bereiken en het leek er lange tijd op dat "geluk" ook de uitslag van de wedstrijd tegen Foreholte zou bepalen. Na een sterk begin, 3-0 voor de Voorhoutse dames, ging keepster Lia van Kesteren door haar rechterknie. Dat was een ernstige handi cap voor de ploeg van Hannie Boskamp. Maar gelukkig voor Foreholte was de keepster van het tweede team, Marlies van de Nieuwendijk aanwezig om de plaats van Lia van Kesteren in het doel in te nemen. En ongelukkig voor For tuna stak zij in een uitstekende vorm en het lag bepaald niet aan haar dat Fortuna de voor sprong kon verkleinen tot 3-2. Dankzij een strafworp van Hannie Boskamp, gisteren met 5 treffers topscoorster, ging de rust in met een 4-2 voorsprong voor de thui sploeg. Na de hervatting domineerde Foreholte met tempospel in de aanval, met variatie in de loop-patronen die kansen brachten voor Bos kamp, Annemieke de Bruvn en Jet Verdegaal. Via 8-4 en 9-6 leek Foreholte met nog vijf minu ten te spelen op weg naar een onbedreigde ze ge. Tweemaal echter reageerden de arbiters niet op een overtreding van de drie-passenregel door een Limburgse speelster en tweemaal bleef de Voorhoutse defensie staan: 9-8. Jet Verdegaal maakte aan alle onzekerheid een einde door keihard uit te halen bij de volgende aanval van Foreholte 10-8. De treffers bij Fore holte kwamen van Hannie Boskamp (5), Jet Verdegaal en Annemieke de Bruyn ieder 2, en Mariette de Bruyn 1. Bij de heren moest San. Saturnus twee wed strijden afwerken. Eerst tegen Rijnstreek en daarna tegen Hellas 4. Het werden twee over winningen voor de rood witten: 37-16 en 31-16. Saturnus miste Peter Waalwijk, bij Rijnstreek ontbrak de Duitser Wolf. De Alphenaren kwa men direct al met 0-2 achter, maar grepen toen dankzij een geweldige inzet een 11-5 voor sprong tegen een mat handballend Saturnus Na rust kwam de Leidse ploeg beter voor de dag. via 11-9 en 15-12 werd het 16-14. Bij Rijn streek steeg de temperatuur tot kookhitte en dat bracht in de slotfase tweemaal een Alphe- naar op de strafbank. Van de geboden kansen maakten de Leidenaars dankbaar gebruik: 16-16. Tegen een op dat moment weer volledig Rijnstreek werkte de 4-2 defensie van Satur nus eindelijk zoals het behoort. Hans Hekese onderschepte de bal en flitste de winnende treffer achter de Alphense goalie: 16-17. Hellas 4 was geen partij, de wedstrijd liep met name in de tweede helft uit op een oefening in break-out lopen. Rust 12-9 eneindstand: 31-16. In de afdelings tweede klasse dames won NIO met 9-7 van Hellas 3, ruststand 5-2. Voor NIO scoorden Annie Willemse. Gerrie Hogenboom en Corrie Weenink (2) en Maija Boere en Ria van Velzen. Marja Boere moest met een vin gerblessure voortijdig het veld verlaten. De dames van Saturnus verloren in de afd. 3de klasse C met 8-15 (rust 5-9) van kampioens kandidate Hercules 3. Bij Saturnus ontbraken enkele belangrijke speelsters. LEIDEN - Geen winst ditmaal voor de basketballers van Mercasol, die afgelopen zaterdag de strijd met Hank Smith en Delta Lloyd Amsterdam in de laatste minuten onnodig verloren: 85-88. Wél een tot de nok gevulde, uiterst sfeer volle Vijf Meihal waar een boerenkapel zorgde voor een kampioenstemming en waar zangeres Patricia Paay na af loop van de wedstrijd een welkome bliksemafleider was voor de hoog opgelopen emoties. Het optreden van het zwartharige zangeresje gaf het publiek geen tijd om nog langer bij het verlies van Leiden stil te staan en te denken aan de omstreden hoofdrol van de bonkige Amsterdamse Amerikaan Smith. Smith zorgde er voor dat er in feite twee geheel verschillende wedstrijden werden gespeeld. Eén die het aankijken, ondanks het ge spannen spel van de Leidenaars meer dan waard was en één die meer gelijkenis vertoonde met het tv-spelletje penalty-schieten dan met basketbal. Hank Smith was de man van het keerpunt, oorzaak en gevolg van de splitsing. De "eerste" wedstrijd bracht een nerveus Leiden binnen de lijnen. De wetenschap dat een omvan grijke deputatie van de kandidaat sponsor (naam c.q. firma nog steeds onbekend) op de tribune zat, de ruim 1200 enthousiaste toeschou wers en de bijzondere ambiance maakte de Leidse spelers bang, bang om te falen. Die angst uitte zich vooral in het aanvalsspel, de agressieve zone-verdediging van de Amsterdammers werd slordig uit gespeeld. Greg Bell hield Leiden echter in de race en pas toen Be- rendsen de hopeloos over het veld hobbelende Peter Kop had vervan gen en Leysner warm begon te draaien straalde er een beetje zelf vertrouwen van de thuisploeg af. Evenwicht DL was niet minder angstig, de vo rige twee nederlagen tegen Leiden speelden duidelijk mee. Beide teams hielden elkaar dan ook vol maakt in evenwicht, Leiden had een licht rebound overwicht (Vic Bartolome), DL maakte zijn aanval len beter af. Wat tussenstanden ge ven de balans goed aan 8-10,30-32, 36-38 (Rust) en 40-38. Leysner, op nieuw onnavolgbaar, gaf als eerste aan dat een doorbraak voor de roodwitte formatie mogelijk was: 51-48. Greg Bell, na rust minder superieur dan daarvoor, zette Lei den op 53-50 en brak de wedsrijd in tweeën. Smith kreeg een persoonlijk fout (een van de weinige fouten tot op dat moment want de arbiters waren flexibel) en reageerde daarop woe dend, schopte de bal in het publiek, kreeg prompt een technische fout en stormde de tribune op om klap- pem uit te delen aan degene die de bal zeer alert had teruggegooid, tegen Smith zijn hoofd. Consterna tie eerst bij DL Amsterdam en di rect daarna bij Leiden, toen bleek dat het schandalige gedrag van Smith onbestraft bleef. De scheidsrechters, Blom en Patti- silano, volstonden met een boos opgeheven wijsvinger naar de on beheerste Amerikaan. In het veld sloeg Leiden meteen toe: 59-50. Het pleit leek even later beslecht toen Smith zijn 4de fout ontving, het vonnis kon voor de Amsterdam mers niet lang uitblijven. Leiden bleef tot de laatste minuten aan de leiding, maar een definitieve door braak kwam er niet. Oorzaak? Hank Smith, de scheidsrechters en de lawine aan persoonlijke fouten. Woede Smith zette zijn woede om in pun ten (40 in totaal), achterelkaar sneuvelden zijn persoonlijke ver dedigers (Kop, Berensen en Bell) waardoor de Amerikaan vrij spel kreeg. De lawine aan fouten, voor beide teams maakten van de wed strijd een partijtje vrije worp- nemen, de scheidsrechters floten na het incident een andere wed strijd, waarin verdedigen taboe was. Die andere wedstrijd deed de Leidenaars de das om, de vrije worpen werden slecht genomen en de in het veld gebracht bankspelers waren tegen de zware druk niet bestand. Zo ging op knul lige namier het gewonnen terrein geheel verloren, via 61-56, 74-70, 78-77 werd het door Smith 70-79. De Amsterdammers speelden daarna de wedstrijd zelfverzekerd uit, 84-83 en 85-88 bij het eindsig naal. Bartolome 27, Bell 22, Leysner 21 punten. Olympia-Mercasol (dames) 43-46 (24r-23). De zenuwslopende strijd om de bezetting van de derde plaats in de eerste divisie werd pas in de laatse minuut in Leids voordeel be slist. Na rust (24-23) nam Leiden een voorsprong (25-30), maar ver loor die weer aan Olympia (41-35) om in de slotfase alsnog toe te slaan: 43-46. M. v. Gennip scoorde 12 punten. Lakers-Luba 63-102 (35-50). Tweede divisionist Luba walste probleemloos over degradant La- kers heen, rust 35-50 en eindstand 63-102. Rene Kallenberg maakte de 100 vol en scoorde evenals Verbeek totaal 20 punten. VAK Stars herstelde zich tegen Red Stars van de matige vertoning tegen Luba eerder vorige week: 92-64. Mercasol - ROS Forcial (reg. jeugd) 78-73 (32-50). De Leidse ploeg werd pas na een grote achter stand bij rust (18 pnt.) wakker ge schud en overspeelde op briljante wijze ROS in het tweede speldeel. Collectiviteit heette de winstfor mule: 78-73. Maassen 25, Cornelis- sens, 16 De Jeugd van Luba ver loor volgens verwachting bij DDRZ: 90-75. Beide Leidse teams ontmoeten elkaar zaterdag in de Vijf Meihal. HANS JACOBS AMSTERDAM/LEIDEN - De micro-korfbal kampioen van Ne derland is zaterdag het Amster damse Allen Weerbaar geworden door een 11-8 zege op stadgenoot Luto. Allen Weerbaar toonde zich in de met 2500 toeschouwers ge vulde sporthal Zuid in de hoofd stad de meest complete ploeg, die de landstitel met recht toekwam. De omschakeling van de zaal- naar de veldcompetitie verloopt in etap pes, het afgelopen weekeinde kwamen alleen de twaalftallen van De Algemene en KNS voor de competitie in actie. Fides Pacta (3-14 tegen Ons Eibernest) en Zuiderkwartier (5-19 tegen PKC) speelden oefenwedstrijden. De Algemene-Groen Geel 7-3 (4-1) De overgang van zaal naar veld verliep voor De Algemene niet zonder problemen. De ploeg van trainer Bram Zirkzee had niet veel ruimte voor oefenduels omdat vo rige week pas de micro-competitie werd afgesloten en direct al voor de „gewone" strijd moest worden aangetreden. Vorige week dinsdag werd daarom maar geoefend tegen Die Haghe (2-8), hetgeen de voor uitzichten op het treffen met Groen Geel er niet gunstiger opmaakte. Het viel mee, de ploeg uit Wormer kreeg in de eerste speelhelft slechts een drietal kansen uit doorbraken. De Noordhollanders mochten nog blij zijn dat arbiter Euser nog twee strafworpen voor hen in petto had, anders was het zeker bij de ene goal uit de eerste helft gebleven. De Al gemene scoorde in die periode viermaal, te weinig gezien het grote aantal kansen, maar de voorsprong stond niettemin op het bord. Na rust kwam de Leidse voorsprong en daaraan verbonden overwin ning niet meer in gevaar, het werd tenslotte 7-3. Bij De Algemene maakte Joke Stouten een goed de buut. Doelpunten: Ruud v. Vliet (3), Aad en Hen Rusman, Wim v. Vliet en Ans Lambooy ieder 1. KNS-WION 4-10 (3-5). De zorgen nemen voor KNS ook in de veld competitie toe, maar misschien dat de nieuwe coach Wim Brakel nog tijdig de juiste winstformule weet te vinden. Gisteren tegen titelkan didaat WION constateerde hij di rect al enkele tekortkomingen waaraan hij wil gaan werken. De erbarmelijk slechte conditie viel het eerst op, zodat KNS weet wat er staat te gebeuren. WION profi teerde nog, na 3-5 bij rust bij 4-10. Scores: Wim v. d. Linden (2), Yvonne v. d. Linden en Peter Zit man scoorden. Titel voor Ludo Dielis KREFELD - De Belg Ludo Dielis is gistermiddag in Krefeld Europees kampioen biljartvijfkamp gewor den. De tweede plaats in de eind rangschikking was voor de West duitser Dieter Müller en de derde voor de Belgische titelverdediger Raymond Ceulemans. Christ v.d. Smissen boekte in de laatste ronden twee overwinningen (op Vet en de Duitser Hose) en ein digde als vierde. Piet Vet haalde pas in de laatste partij tegen Stenzei zijn eerste punt binnen. Hij ein digde als laatste. VOORSCHOTEN - In de landelijke volleybalcompetitie kwam Gemi- ni/K nogal zwak voor de dag tegen de degradatiekandidaat Valuas. De Voorschotense ploeg startte met één spelverdeler en mede door zwakke passing ging dit concept volledig de mist in: 8-15. Toen Ge- mini het beproefde systeem ging hanteren liep het een stuk beter, maar toch zag Valuas kans een be slissende vijfde set te forceren. Ge holpen door een arbitrale blunder, waardoor Valuas bij 12-12 geheel van de kook raakte, won Gemini deze set en daarmee de wedstrijd met 3-2. Het talrijke Noordwykse publiek, dat hun ploeg NOVO een overwin ning op Jupiter had toebedacht kwam bedrogen uit. NOVO dat in degradatiegevaar verkeert, werd door de opponent met de alleszeg gende cijfers 15-8, 15-11 en 15-5 van het veld geslagen. Met name de aanval van de gasten was voor NOVO ongrijpbaar. Beter Bij de dames deed NOVO het stuk ken beter. Koploper Molenwiek werd een punt afhandig gemaakt en dat was een knappe prestatie. Kennelijk hadden de Zaanse da mes NOVO onderschat, want een gemotiveerde Noordwijkse ploeg kon een 2-0 voorsprong nemen. Pas toen schrok Molenwiek wakker en via tempoverhogingen lukte het de lijstaanvoerder toch nog een 2-3 overwinning te bewerkstelligen. In de promotieklasse heren leed koploper Donar een verrassende nederlaag tegen Be Fair. In de eer ste set domineerde Donar tot 11-6, maar daarna ging het fout: 12—15 Aangeslagen kwam het Leidse team in hqt vervolg met 2-9 achter. Noodgedwongen werd toen Ron Groen ingezet, die speciaal voor deze wedstrijd enige uren het gips verband van zijn hand mocht ver wijderen Het hielp weinig, want Donar verloor met 7-15. In de derde set kwam de koploper, onder lei ding van Groen, toch las en greep met 15-12 de zege. Tot 11-11 had Donar in de vierde set uitzicht op een goed resultaat, maar na enkele keiharde serves be slechtte Be Fair het pleit in het voordeel: 15-11. De voorsprong op Leython bedraagt nu nog drie pun ten. Verrassing Leython 2 zorgde voor een verras sing door in 's Gravenzande met 2-3 van GVC te winnen, dit ondanks het ontbreken van drie basisspe lers. Leython keek overigens snel tegen een 2-0 achterstand aan, maar liet zich daardoor beslist niet ontmoedigen. Integendeel, onder aanvoering van Chris Verwoert kwam de ploeg ijzersterk terug tot 2-2 en liep in de vijfde set zelfs moeiteloos over GVC heen: 2-12. Toen werd Leython wat overmoe dig, maar bij 11-12 hervond men net op tijd de geest en won met 13-15. Bij de dames won LUSV gemakke lijk van het zwakke Skania: 3-0. Leython 2 kreeg aansluiting met de middenmoot door in Zoetermeer met 0-3 van Zovoc te winnen. Uit blinksters waren Ada Deijn en Lu cie de Groot. In de strijd om de beker plaatste Leython zich voor de volgende ronde door zeges op Donar en Orion. Aangetreden moet nu wor den tegen de winnaars van de rayons Gouda en Delft. In de eerste klasse wonnen de da mes van Leython 5 met 3-0 van Liusna. Leython 4 verloor van DAC 2 en Orion van Oegstgeest. Bij de heren wonnen de reserves van Leski het duel tegen het eerste team met 3-1. Koploper Gemini versloeg WVC. Het kampioensteam van LKV „De Spartaan".Staand: Mat Anneeze, Dirk van 't Riet. John ten Brinke Sam HolswilderBart Zwart en coach Brandt. Zittend: Herman Filippo, Fred Marijt, Arie Swagers, Theo Sanders em Theo Marijt. LEIDEN - LKV De Spartaan is op eenvoudige wijze voor de achtste maal kampioen van de gewestelijke gewichthefcom petitie geworden. In een recht streeks duel met rivaal Hercu les Dordrecht lieten de Leide naars zien in het westen van het land op eenzame hoogte te staan. De Spartaan won met 848 tegen 776 kilo. Door dit kampioenschap plaatste LKV zich voor de fi nale van de strijd om de natio nale clubtitel die volgende maand in Breda gehouden wordt. Gezien de stijgende vorm heeft De Spartaan een redelijk uitzicht op prolonga tie van de landstitel. Tegen Hercules lieten de Leidenaars, ondanks het omhoog brengen van een respectabel aantal ki lo's, beslist nog niet het ach terste van hun tong zien. Met name Theo Sanders en Her man Filippo spaarden zich voor de komende confrontatie met de zuidelijke grootmacht Helios Simpelveld. Een knappe prestatie leverde wel Dirk van 't Riet, die de be faamde Ad den Otter, zijn rechtstreekse opponent, met maar liefst 10 kilogram ver sloeg. Eigenlijk was LKV De Spar taan al vooraf zeker van de overwinning want Hercules was met invallers voor Knoop en Söhsten een uiterst kwets bare ploeg. Begeleider Brandt en trainer Van 't Riet kozen dan ook voor een behoudende taktiek: niets forceren, rustig het programma afwerken. Theo Sanders, de routinier, hoefde maar een trekbeurt te maken en Filippo mocht op „zeker" tillen. Desalniettemin kwam LKV De Spartaan nog acht kilo boven het „gepro grammeerde" totaal van 840 uit. Het gehandicapte Hercu les was niet in staat enige strijd van betekenis te leveren zodat het behalen van de acht ste districtstitel min of meer een formaliteit was. De persoonlijke resultaten van LKV De Spartaan: Arie Swa gers 90-125, Theo Sanders 85-132,5, John ten Brinke 95-125, Herman Filippo 115-142,5 en Dirk van 't Riet 110-150. Vrij spel Lri.-S'/. v.'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16