Zege van AZ'67 in Kuip (0-2) "Voor Willem" Ajax profiteert van fouten: 2-2 Eindronde EK voetbal uitgebreid <AOim ^Qijóbergen apart Scorebord FC VVV geeft voorsprong in tweede helft prijs RWDM heeft goede 'generale' Feyenoord kan niets: 0-2 MAANDAG 14 MAART 1977 PAGINA 11 SPORT Wim van Hanegem: een gewone overwinning Ajax 26 Feyenoord 26 PSV 26 Roda JC 26 AZ'67 26 Utrecht 2 Sparta 26 NAC 26 Den Haag 26 FC Twente 26 GA Eagles 26 Haarlem 26 Telstar 26 FC VW 26 Eindhoven 26 NEC 26 Amsterdam 26 Graafschap 26 4 3 42 48-18 9 3 37 55-25 7 5 35 50-26 6 6 34 43-24 7 6 33 61-25 14 4 8 32 50-45 9 8 27 37-41 8 9 26 34-41 8 10 24 40-36 7 11 23 30-32 10 10 22 31-49 7 12 21 26-37 8 12 20 3046 8 12 20 27-45 10 11 20 22-49 9 12 19 36-39 10 12 18 28-46 7 15 15 22-46 MW 25 15 Vitesse 23 15 PEC/Zwolle 24 12 1 Wageningen 24 11 Groningen 24 10 Volendam 25 10 Excelsior 24 9 1 Cambuur 25 10 Fortuna SC 24 9 Willem II 24 8 Den Bosch 25 7 1 Heerenveen 25 10 Veendam 25 7 Helmond Sp26 6 Vlaardingen 24 6 Amersfoort 24 7 SW 23 5 Dordrecht 23 4 Heracles 25 1 VENLO - Ajax heeft het in Venlo tegen FC VW aanmerke lijk moeilijker gehad dan de Amsterdammers vooraf ver moed zullen hebben. Bij.de rust keek Ajax tegen een vol komen verdiende achterstand van 0-2 aan, doordat de thuisclub zich tot dat moment veel slagvaardige had ge toond dan de hoofdstedelijke aanvalslinie. 1-0 4 36 56-22 4 34 54-21 2 34 34-18 5 30 42-30 5 29 32-23 6 29 37-31 5 28 33-28 9 26 30-36 8 25 39-37 8 24 34-34 8 24 35-31 11 24 27-30 9 23 34-36 11 21 25-36 10 20 25-29 13 18 24-43 12 16 17-32 13 14 18-39 19 7 19-59 Supporters van Ajax gearresteerd VENLO - Supporters van Ajax, die hun ploeg gisteren waren gevolgd naar de wedstrijd tegen FC VW in Venlo, hebben de Venlose politie diverse ke ren problemen bezorgd. Voor de wedstrijd reeds arresteer den de ordebewaarders twee Amsterdammers die met het gooien van glazen knikkers het publiek lastig vielen. In de rust moest de politie bij, hoofdza kelijk door jonge Amster dammers uitgelokte, vecht partijen weer optreden. Drie hoofdstedelijke belhamels werden gearresteerd. De onre gelmatigheden waren na de ontmoeting nog niet voorbij. Op het station van Venlo wer den voor de derde maal Am sterdamse voetbalsupporters aangehouden door de politie, omdat zij daar een jongetje mishandeld hadden. Geels fungeerde als een eenzame spits. Na de hervatting, toen bij Ajax Tahamata en Lerby door resp. Gluic en Klinkenberg waren ver vangen, werd de lijstaanvoerder in de eredivisie veel gevaarlijker. Toch kon Ajax alleen door fouten in de Venlose defensie uiteindelijk op 2-2 eindigen. In het eerste kwartier van de ont moeting, die voor een uitverkocht stadion (23.000 toeschouwers) werd gespeeld, bepaalde beide ploegen zich tot behoudend spel. FC VW veroverde naarmate de ontmoeting vorderde een overwicht, dat in doelpunten werd uitgedrukt door de Joegoslavische aanvalsleider Jovanovic, die twee keer - op aan geven van middenvelder Pala - kon scoren; In de 26ste en 34ste minuut. Het tweede doelpunt maakte de Joegoslaviër met een fraaie om haal. De thuisclub werkte tot het rustsignaal van scheidsrechter Jonker zeer hard. Na de hervatting echter ging Ajax jagen. VW moest terug en voor het doel van Viten ontstonden vele pa- niekerrige situaties. Twintig minu ten lang kon de Westduitse doel man Ajax van scoren afhouden door regelmatig voortreffelijk in te grijpen. Geels bracht Ajax in de 66ste minuut echter toch dichter bij Ruud Geels kopt Ajax' eerste treffer in. Doelman Viten is kansloos. VW. Hij kopte uit een voorzet van invaller Josko Gluic de bal langs Viten (2-1). Ajax bleef in hoog tempo doorgaan en Zuidema profi teerde een kwartier voor het einde van een fout in de Venlose verdedi ging. Hij omspeelde de ver uit zijn doel gekomen Viten en scoorde (2-2). Bram Geilman breekt pink KERKRADE - Ongeveer een kwartier voor het einde van de wedstrijd Roda JC-NEC, kwam Roda-doelman Bram Geilman, in botsing met Nico Veeken. Na verzorgd te zijn speelde Geilman de wedstrijd uit. Na afloop bleek dat hij bij de botsing met Veeken de pink van de rechterhand had gebroken. LONDEN - Het Europees voet balkampioenschap voor lan denteams van 1980 zal een eindronde krijgen van acht ploegen. Het bestuur van de Europese Voetbal Unie be sloot zaterdag tijdens een vergadering in Londen af te stappen van het tot nu toe ge bruikte systeem van een eindronde met vier ploegen, die halve finales, eindstrijd en wedstrijd om derde plaats spelen. Met ingang van het volgende toernooi zullen de acht groepswinnaars overgaan naar de finale-ronde, die in plaats van de vier dagen van vorig jaar in Joegoslavië een periode van bijna twee weken zal vergen. Hoe de eindronde zal worden verspeeld is zaterdag nog niet vastgesteld. In juni zal de ver gadering van de aangesloten landen de keuze krijgen uit twee mogelijkheden. Na twee groepen van elk vier landen, die een halve competitie spe len kan direct worden over gegaan tot een finale tussen de groepswinnaars, of er kunnen eerst "kruiswedstrij- den" worden gespeeld, waar bij de nummers één van de beide groepen de nummers twee van de andere groepen ontmoeten. De winnaars van die twee wed strijden zouden dan uitko men in de eindstrijd, de ver liezers in de wedstrijd om de derde plaats. De UEFA toonde zich tegen stander van het organiseren van een Europese competitie voor ploegen uit de op een na hoogste klasse. Shirtreclame zal ook in de toekomst verbo den blijven in de Europese bekertoernooien. Toegestaan is slechts een klein merkteken van de fabrikant van de voetbalkleding en een wapen met de naam van de vereniging zonder reclame toevoegingen. De UEFA besloot aan de Roe meense voetbalbond een uit kering te doen uit het ram penfonds van de organisatie. Mijn waardering voor Wim van Hanegem. Ik vond het erg sterk van hem dat hij geen ereronde op de schouders van zijn ploeggenoten wilde maken. Had hij dat wel ge daan,dan was de vernedering voor Feyenoord nog groter geweest; nu hij het niet wilde was de blamage al groot genoeg. Verschrikkelijk, wat een slechte partij we hebben ge speeld. De eerste tien-minuten ging het dan nog wel; daarna werd het gewoon vreselijk. Een absoluut dieptepunt. We hebben voor de zo veelste keer gefaald. Thuis moeten we toch de kansen kunnen schep pen maar dat is niet één keer ge lukt. We waren machteloos, nerveus, bang om initiatief te nemen en tens lotte wist niemand meer wat hij moest doen. We zijn mentaal een voudig niet opgewassen tegen de inzinking die we doormaken en dat bleek ook wel. De enige die nog een redelijk niveau haalde was Treytel: dat typeert wel hoe slecht het is ge weest. En dat dan nog tegen een AZ, dat ook niet bepaald geweldig speelde. Goed, die jongens kregen wel de be ste kansen, maar ze kwamen, toch ook erg gelukkig op 1-0. Kist maakte duidelijk hands voordal hij Treytel passeerde. Daarna was het helemaal met ons gedaan. Er wera totaal niet meer gedekt Zo ontstond de tweede goal ook. Ik liep op dat moment te twijfelen wat ik moest doen. Ik kon hem niet aanvallen omdat er mensen aan de zijkanten vrijliepen en de kans bovendien groot was dat ik dan door hem uit gespeeld zou worden. Kist maakte daar goed gebruik van. Daarna werden we nog zo vernederd, dat dit stukje eigenlijk in een rouwrand zou moeten staan. Verschrikkelijk, natuurlijk voor de mensen die toch nog kwamen kijken. Het zit er ook niet in dat we op korte termijn terug kunnen komen, al moet je natuur lijk wel blijven hopen dat woensdag bij RWDM de ommekeer komtMaar nu Nico Jansen nog niet fit is, zou dat een groot wonder zijn Tussen Rijsbergen en Treytel doo middenveld, waar zonder enige in telligentie wordt gevoetbald en waar de ballen stilstaand worden ingeleverd bij de tegenstander. De voorhoede is allang geen echte aanvalslinie meer en achterin was Feyenoord gisteren wel zeer kwetsbaar. Vooral na een half uur, toen Rijsbergen door zijn enkel was gegaan en nog slechts strompelend aan het spel kon deelnemen, hing de laatste lijn als los zand aan el kaar. Het was toch illustratief dat niet de daarom vragende Rijsber gen, maar de apatisch spelende laatste man Ramljak vervangen werd door trainer Boskov. Het was even kenmerkend dat misverstan den ook nog aan de orde van de dag waren vanaf het moment dat v. d. Korput was komen opdagen. Feye noord kon na een redelijk begin eenvoudig niets meer, voetbalde massaal tegen zichzelf en hielp zo de tegenstander door de moeilijke perioden heen. Die kende AZ vooral in het begin van de twee helften, omdat het maar moeilijk kon geloven dat het in de Kuip allemaal zo gemakkelijk kon gaan. In die fase leden ook de Alkmaarders veel balverlies, werd er zonder tempo en zonder verras- r knalt Kees Kist raak. AZ leidt met sing gevoetbald, war er kortom sprake van éen grote rommelpot. Pas toen het besef was doorge drongen dat het allemaal zeer sim pel kon ging AZ bewuster en vooral dynamischer spelen. Het leidde onmiddellijk tot kansen. Voor Vosma er (misverstand Rijsber- gen/Ti eytel), Hovenkamp, Nyg- aard en Kist. De vaak riante moge lij kheiden werden echter niet be nut, waardoor het not erg lang duurde voordat AZ de helpende hand van Feyenoord en van Kees Kist aannam. Tot de 70ste minuut om precies te zijn. Nygaard en Met god fungeerden de basis - de voor dien verscholen Kees Kist knalde (na een handsbal) in twee instanties raak. Hij zou het een paar minuten later herhalen, liep drijvend met de bal langs de twijfelende Rijsbergen en plofte 0-2 achter Treytel, de enige die nog naar enig niveau rek te. Met Nijdam voor Vosmaer (de niet fitte Nico Jansen was bij Feye noord al in de rust geruild voor Ernst), toonde AZ zich vervolgens uiterst barmhartig door de score niet verder tegend de dolende op ponent op te drijven. Even barm hartig als de „veranderde" Willem van Hanegem. De man die onopval lend zijn taak had gedaan, hangend achterin het middenveld „want De Jong is alleen gevaarlijk als hij over iedereen Héén kan komen. Als je hem op je af laat komen, niet meer" onttrok zich bescheiden aan de ju bel die rond hem werd opgefokt. Een klein detail, waardoor hij zich eens te meer een grote persoonlijk heid toonde. „En zolang Feyenoord die mist, zal het niet beter gaan", wist Hans Kraay. BRUSSEL - RWDM heeft in de Belgische competitie een goede 'generale' gehad voor de thuisbeurt tegen Feyenoord, die erover moet beslissen welke club doorgaat naar de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker. De Brus selse ploeg met de grote Neder landse inbreng won de compe titiewedstrijd bij AS Oostende met 2-3. Aan die prestatie moest echter niet zoveel waarde gehecht worden, aan gezien Oostende een serieuze kandidaat voor degradatie is. Vandaar dat RWDM het be paald niet moeilijk had. De ploeg liep uit tot 3-0, maar kreeg het in de tweede helft toch nog knap benauwd toen de opponent met een wan hoopsoffensief tot 3-2 wist te rug te komen. Bij RWDM ont brak doelman Nico de Bree wegens maagkrampen. ,,Historisch,"> gelijkspel op Wembley LONDEN - Everton, Aston Villa en 100.000 toeschouwers zijn zater dagmiddag in het Wembleystadion in Londen met een gelijkspel van 0-0 in de finale van het toernooi om de Engelse league Cup bedrogen uitgekomen. Het was de eerste maal in de zes tienjarige geschiedenis van het toernooi om de league beker dat de finale moet worden overgespeeld. Dat gebeurt woensdagavond in Sheffield. ROTTERDAM - Het was een in alle opzichten typerend tafereeltje dat zich na Feyenoord-AZ '67 voltrok. Ongeveer alle Alkmaarse voetballers „stortten" zich toen ter hoogte van de middencirkel enthousiast op Willem van Hanegem, teneinde hem op de schouders te nemen. De Kromme moest en zou de Kuip, waaruit hij vorig seizoen verbannen was, ditmaal in volle triomf verlaten. „Van AZ, voor Willem". Onder dat motto was de 0-2 zege op het snel verpauperde Feyenoord bevochten en speciaal Van Hanegem werd alle eer gegund. Niet omdat hij zo op vallend had gespeeld (integendeel); wél omdat juist in hem het verschil werd getypeerd. Wat hij aan persoonlijkheid en her kenbaarheid het veld inneemt, ontbeert het huidige Feyenoord - wat hij aan „warmte" en vriend schappelijkheid in een selectie kan brengen is de kille, vezakelijkte stadionclub totaal vreemd. „Willem ligt erg goed in de groep", sprak AZ-trainer Hans Kraay naderhand kozend. Vandaar dat de Alkmaarse elf niet doelpuntenmaker Kees Kist, maar vooral de aanvoerder de lof voor de winst wilde toeschui- De geplande zegetocht ging echter niet door. De vroeger zo provoce rende Van Hanegem is teveel ge ntleman geworden om nog uit te dagen of na te trappen en weigerde zijn aan een zegevierende rondgang door de Kuip „Omdat ik dat lullig had gevonden, nu ik hier voor het eerst weer op het veld stond. Er was trouwens ook geen reden toe. Dit is een gewone overwinning". Feyenoord-AZ toonde dan ook eens te meer aan hoe verschrikke lijk triest het gesteld is met de Rot terdammers. De Vice-koploper van de eredivisie is in een paar maan- Door Paul de Tombe den tijd verworden van onderwerp van jubelgesprekken tot lijdend voorwerp in elke wedstrijd. Het Feyenoord van tegenwoordig is een ploeg die iedereen over een inzin king geen kan helpen, behalve zichzelf. AZ bijvoorbeeld, toch ook wekenlang uit vorm, kon zich gis termiddag eenvoudig bevrijden van de lang meegetorste psychi sche last. De druk om te reiken naar een plek die recht geeft op Eu ropees bekervoetbal werd moeite loos afgeschud, zonder dat het Kraay-team daar nou al te best voor hoefde te spelen. De wetenschap werkte nog het meest triest voor Feyenoord, dat zich niet eens kon troosten met de gedachte dat van een goed voetballende opponent was verloren. Arm Feyenoord. Medelijden moet de 35.000 Kuipklanten beheerst hebben bij het aanschouwen van het gestuntel, die lange martelgang van negentig minuten waarin het toch al zo diepe dal nog verder werd uitgehold. Zelfs het aanspelen van een medespeler op een paar meter afstand lukte niet meer, nu ook de laatste steunpilaren werden weg gezogen in het drijfzand rond de poel van ellende. De malaise concentreert zich op het

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11