'Wat moet ik nu nog meer doen?' SABA Plannen voor historisch bolwerk aan Zijlsingel GANGETJE ISTEX uw gootsteen DONDERDAG 10 MAART 1977 LEIDEN Mevr. Dijksman radeloos na aanslag met benzinebommen LEIDEN - Mevr Dijksman zit in de put. Zij heeft haar benedenwoninkje aan de Leemanstraat in het Morskwar- tier dinsdagavond samen met haar dochtertje van twee en haar zoontje van acht verlaten. Ze durft niet meer terug en slaapt daarom nu al twee nachten op de grond bij haar buurvrouw. Niet voor de lol, maar omdat ze er niet van overtuigd is, dat het in haar huis veilig toeven is. Dinsdagavond om een uur of zeven namelijk, vloog bij haar een bran dende fles met bromfïetsbenzine vanuit de achtertuin door het raam van haar woonkamer naar binnen. Wat later volgde een tweede, soort gelijke projectiel, en weer later werd de ruit van haar keukendeur met een bijl ingeslagen. Dit alles voor een haar onbekende geeste- ADVERTENTIE HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: IUGTVOETI LEIDEN TEL. 071-140941 lijke gestoorde buurtgenoot, die kort daarop door de politie is aan gehouden en inmiddels in het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest is opgenomen. Een triest gebeuren, dat mevr. Dijksman zelf niet zo makkelijk kan vergeten. Zelf is ze weduwe en lijdt evenals haar twee kinderen aan astmatische bronchitisch, heeft het bovendien in haar rug, vecht al jaren voor een andere woning en na de gebeurtenissen van dinsdaga vond weet ze eigenlijk niet zo goed meer, wat ze nog kan doen. De politie en de brandweer arri veerden dinsdagavond vrijwel on middellijk. „De brandweer", zo vertelt mevr. Dijksman, „zei toen dat er geen direct brandgevaar was, maar dat het met al die benzine dampen toch maar beter was dat ik niet rookte en voorzichtig was met vuur. Toen ze dat zeiden, was ik toch bang dat het niet veilig was en ben ik die nacht met mijn kinderen bij de buren gaan slapen. Die wo nen zelf ook met zyn zessen in drie kamertjes, dus we moesten op grond, maar ja, alles is beter dan myn eigen huis". „En gisteravond om zeven uur, ik te begon trillen en was ontzettend bang dat er weer iets zou gebeuren. Ook al weet ik dat die man vast zit toch, je bent gewoon bang. De GGD isgisteren ook geweest, dokter Prins, die zei dat het voor mijn ge zondheid niet goed zou zijn als ik thuis bleef en raadde me aan om nog een nachtje bij de buren te gaan slapen, glasverzekering galsverze- kering is al gebeld, maar nieuwe ramen heb ik nog niet. Mijn kinde ren durven ook niet meer terug. Mijn zoontje rent 's middags direct i ruk door r de De Leidse Woning Stichting, eige naresse van de huizen in de Leem anstraat, kan op het ogenblik weinig voor mevr. Dijksman doen. Opzichter Roest van de LWS zegt: ik ben gisteren gaan kijken. Er was geen sprake van, dat het huis niet bewoonbaar was. Op zo'n moment houdt het wat ons betreft op. De GGD bekijkt de zaak verder". Dokter Prins van de GGD vertelt desgevraagd dat vermoedelijk vandaag wel duidelijker zal worden wat de mogelijkheden zijn om mevr. Dijksman een andere woning te geven. Gemeentevoorlichter Fred Voll- mer, die zich in eerste instantie ook met de kwestie heeft bezig gehou den wijst er op dat mevr. Dijksman al een urgentieverklaring A van bu reau huisvesting heeft en dat de ADVERTENTIE ontstopt uw gootsteer handomdraai^ Stexn Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 GGD op het ogenblik als coördina tor tussen de verschillende betrok kenen op treedt. „Vermoedelijk zit er wel een ander huis in. Er wordt in elk geval aan gewerkt" zegt hij". Mevr. Dijksman vraagt zich af waarom het allemaal zo lang moet duren. „Er moeten toch op korte termijn wel te nemen zijn. Je kunt mensen toch maar niet zo laten zit- ten.Ik slaap nu al twee nachten de op grond. Met mijn bronchitius en mijn rugklachten. Mijn kinderen zijn op van de zenuwen. Ik slik zelf alllerlei pillen door elkaar, die zijn me nu afgenomen, want ik weet gewoon niet meer wat ik doe. Als je bedenkt dat in dit huis bijna alles van hout is. Het zijn tenslotte noodwoningen. Als ik even te laat was geweest, was de heleboel afge brand. Er wordt me al jaren van al les beloofd, omdat die 2 kamertjes hier te klein zijn. Zouden ze er dan nu wel wat aan doen? Ik geloof het gewoon niet meer". Tentoonstelling "Gastarbeid" LEIDEN - De Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers „Rijn en Lek" organiseerd in haar ge bouw aan de Doezastraat 34 in Lei den op vrijdag 11 en zaterdag 12 maart een tentoonstelling, die ge wijd is aan "gastarbeid". Aan de hand van foto's en dia's, kaarten en teksten wordt geprobeerd een beeld te geven van de situatie waarin buitenlandse werknemers met hun gezinnen in onze omge ving leven. Tevens zullen op de ex positie videobanden te zien zijn over gewoonten en gebruiken in de landen waar de buitenlandse werknemers vandaan komen en de huisvesting in pensions. Op vrijda gavond 11 maart om 20 uur en za terdagmiddag 12 maart om 14 uur en 16 uur zal de film "Geen koop waar maar mensen,' worden ver toond. De tentoonstelling, die gra tis toegankelijk is, zal vrijdags geopend zijn van 19 tot 22 uur en zaterdags van 10 tot 18 uur. LEIDEN - De colleges van B en W van de gemeenten Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude hebben in het Leidse stadhuis een eerste verkennende bespreking gehou den over de woningbouwproble- men in de verschillende gemeen ten. Er werden onderling gegevens uitgewisseld en in mei of juni zal opnieuw een dergelijke bijeen komst worden gehouden. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Een overzichtstekening van het terrein gezien vanaf de Lage Rijn dijk. Om het aanzicht vanaf die kant duidelijk te maken is op de tekening de bovenbouw van de brug achterwege gelaten. LEIDEN - Leiden was in vroeger jaren omgeven door wallen. Aarden en stenen wallen die dienden om de stad tegen de vijand te beschermen. De afdeling Mo numentenzorg van Gemeentewerken streeft ernaar om de sleutelstad weer zo'n oude vestwal terug te geven. Een moge lijkheid daartoe ziet men op het terrein aan de Zuidsingel waar vroeger de fa briekshallen van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij hebben gestaan. Een bedrijf dat inmiddels verhuisd is naar de Grote Polder, en waaraan alleen de nog op het terrein staande schoor steen herinnert. De rest is de afgelopen maanden met de grond gelijk gemaakt. Tekenaar Veldhuyzen van de afdeling Monumentenzorg heeft in een aantal fraaie tekeningen in beeld gebracht hoe het terrein er zou kunnen uitzien, wan neer gepoogd zou worden om de historie daar weer terug te brengen. Helemaal au thentiek is dat niet, want op de bewuste plaats hebben nooit aarden wallen gele gen. Er zijn wel diverse plannen voor ontworpen, maar uitgevoerd zijn ze nooit. Om te zien, hoe iets dergelijks eruit zou moeten zien, is tekenaar Veldhuyzen samen met de chef van de afdeling Mo numentenzorg op diverse plaatsen in Nederland gaan kijken, waar dergelijke aarden vestwallen aanwezig zijn. Geïn spireerd door het bestaan van deze wal len, onder meer in Heusden en Den Briel, zette Veldhuyzen zich achter de tekenta fel. met het hiernaast afgebeeld resultaat. Volgens deze opzet zal er aan de Zijlsin gel een hoge aarden wal worden opge worpen, die aan het uiteinde tot zes me ter hoog wordt. Op de wal zouden wandelpaden kunnen komen. Een deel van het "eiland" zou uitgegraven moeten worden. Aan de wa terkant zou dan een vijver ontstaan met een wandelpad met bruggetjes aan de waterkant. Ter verfraaiing zouden de schuine taluds beplant moeten worden. Dat het idee van Monumentenzorg op korte termijn te realiseren valt is niet te verwachten. Er is namelijk een ander plan gemaakt door de gemeentelijke plantsoenendienst, waarvoor inmiddels subsidie is verkregen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Dat plan voorziet in een aanleg die meer afgestemd is op de recreatie voor de toekomstige bewoners van het kaalslaggebied tussen Herengracht en Zijlsingel. In dat plan is weliswaar ook het opwer pen van een dijk opgenomen, maar die zal niet hoger dan ongeveer zestig centi meter worden. Verder zal op het terrein een bloemenweide komen en een open speelterrein met diverse speelwerktui- gen. Dit als compensatie voor het ver dwijnen van de speeltuin "De Door braak" aan de Oosterkerkstraat. In dat plan is ook het handhaven van de schoorsteen opgenomen, als een monu ment van de activiteiten die eens op het terrein werd ontplooid. In het Monumentenzorg zou de schoor steen gesloopt moeten worden om teveel afbreuk te doen aan de vestwal. Het grote verschil in beide plannen wordt gevormd door de kosten. De opzet van Monumentenzorg kost volgens een ruwe schatting een miljoen gulden meer. Door de hoogte van de vestwal is name lijk een nieuwe beschoeiing noodzake lijk. Bovendien vereist de aanleg van de wal extra grond tot een bedrag van drie ton. De bedoeling is nu om beide plannen enigszins op elkaar af te stemmen. Het plan van de Plantsoenendienst zal zoda nig worden uitgevoerd, dat mogelijkhe den worden opengehouden voor het ma ken van een vestwal, wanneer daardoor in de toekomst subsidie kan worden ver kregen. brandgaten de plaatsen aangeven, ■kMevr. Dijksman, buiten bij haar pas gekochte vloerbedekking, waarop de brandende benzineflessen terecht kwamen. Op het voormalige KNG-terrein aan <de Zijlsingel is men op het ogenblik bezig met grondwerkzaamheden. Een schetstekeninq van de vestwal gezien vanaf de Meelfabriek. Rechts op de voorgrond de vijver die uitgegraven zal moeten worden, waardoor een wandelpad met bruggetjes langs het water ontstaat.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3