Sluipverkeer in Pieterswijk niet meer mogelijk Eet Leiden soms geen brood meer? Verkeersmaatregelen rond Breestraat GESLAAGD Kladden: het mag in Leiden voorwaardelijk LEIDSE KANTONRECHTER Schorsing bouw mast tot augustus verlengt Nu de griep, om zich heen grijpt Chefarine4 Palestina-collecte zonder incidenten LEIDEN - Zonder acht te slaan op de protesten van een zestal binnenstadswijken is de verkeerscommissie gistermiddag akkoord gegaan met de afsluiting op proef van de Brees traat. Verder werd uit de drie ingediende varianten het gemeentelijke verkeersplan voor de Pieters- en Academiewijk gekozen om het sluipverkeer in deze wijken te weren. Het door de wijkvereniging zelf ingediende circulatieplan en het door het verkeersbureau Goudappel en Coffeng voorgestelde plan werden door de verkeerscommissie van de hand gewezen. In het plan van de wijk zelf zou de Pieterswijk alleen vanaf de kant van het Steenschuur bereikbaar zijn. Er ontstond nog een kleine discussie over een door de wijkver eniging ter vergadering ingediende wijziging in het plan. De huidige rijrichting over het Rapenburg aan de academiekant zou omgedraaid worden op het laatste stukje na: vanaf de Groenhazengracht zou de huidige richting gehandhaafd blij- Dit kaartje geeft in grote lijnen de verkeersmaatregelen voor de Pieterswijk weer: door de wijk ko men twee lussen waardoor men de wijk zowel vanaf de Breestraat als vanaf de Steenschuur kan inrijden. LEIDEN - Aan de Rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd voor hel biologie: R. J. v. d. Griend, E. M. Gerrits-Heybroek en iw E. J. van Dongen-Van Leeuwen. Aan de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam siaagde voor het doctoraal economie: R. Th. Brok king (Warmond). Aan de Techni sche Hogeschool in Delft slaagde voor het doctoraal examen civiel ingenieur H. ten Hengel (Leiden). Roemer voor De Lakenhal LEIDEN - Het bezit van het gemeen telijk museum "De Lakenhal" zal worden uitgebreid met een groeng- lazen roemer daterend uit ongeveer 1680. B. en W. hebben de directeur van het museum toegestaan deze roemer voor een bedrag van 7000 gulden aan te kopen. 5 bang dat daardoor teveel verkeersdruk op de Groenhazengracht zou ontstaan en wees ook dit voorstel af. In het aangenomen plan is de Pie terswijk zowel vanaf het Steen schuur bereikbaar, als van de kant van het Kort Rapenburg. Het is evenwel onmogelijk de wijk aan de ene kant binnen te rijden met de auto en aan de andere kant te verla ten. Er worden in de wijk als het ware twee lussen gelegd. Het ver keer vanaf het Steenschuur kan langs het Rapenburg tot de krui sing met de Langebrug en vervol gens via de Langebrug weer terug naar het Steenschuur De andere lus loopt vanaf de Breestraat het verkeer kan vanaf de Papengracht naar de Lokhorststraat, en via de Pieterskerkgracht linksaf naar Langebrug en rechtsaf via een klein stukje Rapenburg terug naar het Kort .Rapenburg. De twee lussen overlappen elkaar op enkele punten. Om te voorko men dat het verkeer van de ene lus overgaat naar de andere (en zo toch door de wijk heen zou kunnen slui pen) worden de kruispunten zo aangepast dat het verkeer gedwon gen wordt de eigen lus te volgen. Aan de academiekant van het Ra penburg wordt de rijrichting in zijn geheel omgedraaid. Vooral politie en brandweer drongen hierop aan gistermiddag, om een uitvalsroute vanaf het Steenschuur te behou den. De enige wijziging die de verkeers commissie in het gemeentelijk plan aanbracht betreft de Kaiserstraat: de Kaiserstraat wordt eenrichting verkeer in de richting van de singel. In de Breestraat zullen de laad- en lostijden dezelfde worden als in de Haarlemmerstraat: slechts tot elf uur 's morgens mag gelaad en ge lost worden. Gedurende de tijd dat er tweezijdig busverkeer gaat over de Boter markt, zolang dus de werkzaamhe den duren aan de Breestraat, mag er tijdens de spitsuren niet gelaad en gelost worden. Dat mag slechts tussen half tien 's morgens en vier uur 's middags. Het was even, alsof het portret van Hare Majestiet aan de muur verbleekte. De kantonrechter las langzaam voor. „Mevrouw Den Uyl (Uijl? Uil? Of toch Uyl?) schrijft dat mijnheer Den Uyl niet kan komen. Hij is ge vallen". Stilte. Sleept Joop in zijn val de verantwoordelijke baas van het Openbaar Ministe rie mee?. De officier van justitie blijft bij deze gedachtengang uiterst neutraal kijken. Dan zegt de kantonrechter, mr. De Koningh met een klein lachje: „Het gaat hier om mijnheer A. den Uyl" (of Uil, of Uijl). Hij kon niet komen en dus zal zijn zaak, die hij principieel wenst uit te vechten, een volgende keer be handeld worden. Wel aanwezig was, 's ochtends, in grote getale het Leidse buurtcomité Pancras-Oost. Het wachtte in spanning af, wat het oordeel van de kantonrechter (toen mr. Van Dijke) en de offi cier van justitie (mr. Klopper) zou zijn over de daad van stu dent Van B., een actief lid van dit comité. Vorig jaar in no vember had Van B. bij wijze van actie op het wegdek van de Hooigracht terhoogte van de Groenesteeg geklad, om daar mee aan te geven hoe de vluch theuvel ter plaatse ingericht zou diene te worden. Want de situa tie was gevaarlijk voor fietsers en voetgangers vond het comi té. ten liggen", verklaarde de ac tievoerder gisteren in het kan tongerecht. Dat de gemeente kort daarna de maatregelen nam, die het comité voor ogen had gehad, leek Van B. eens te meer het bewijs van de juist heid van zijn actie. Kortom: een staaltje van gehonoreerde bur gerlijke ongehoorzaamheid en het is altijd interessant hoe de rechterlijke macht daarop rea geert. Welnu, de officier van jus titie pakte het subtiel aan: zij eiste een boete van honderd gulden tegen Van S., een straf die evenwel in zijn geheel voorwaardelijk was met een proeftijd van twee jaar. De kan tonrechter vond dat een „slimme eis", hetgeen hij be loonde met een veroordeling, die conform was. Het buurtco mité als geheel mocht daar uit erst tevreden mee zijn. Want het kan aan de weg blijven timme ren met acties van „burgerlijke ongehoorzaamheid" zolang de komende twee jaar maar een ander lid van Van B. de ver fkwast hanteert. Een interes sant gegeven, voor wie weet hoe sommige buurtcomité's over de afsluiting van de Breestraat denken Echt ongehoorzaam is trou wens M. pas, die in de War- mondse Eendekooi met zijn hond was gaan jagen en toen hij daarvoor een proces-verbaal aan zijn broek kreeg, uitriep: „Al krijg ik duizend gulden boe te, morgen laat ik weer mijn hond los om een haas te pak ken". Laten de hazen in de Een dekooi gewaarschuwd zijn, want M werd bij verstek ver oordeeld tot een boete van 250 gulden, waarvan 150 voorwaar delijk. Bewuste ongehoorzaamheid ook bij Van R„ die met zijn fiets het kruispunt Hogewoerd- Gangetje naderde en zag dat het verkeerslicht rood aangaf. Hij stopte, overzag de verkeerssi tuatie, beoordeelde deze als vei lig, en fietste alsnog door rood. Maar, ha! Broem, broem, daar is de witgejaste en witgehelmde agent op zijn witte motor al. Ja wel, een prent mijnheer. Van R. gisteren: „Als je als fietser door rood licht gaat (bij het rechtsaf slaan) breng je het verkeer niet in gevaar". Laat de politie zijn energie in woeste automobilis ten stoppen, propageerde Van R„ want, „als er geen auto's zouden bestaan, waren er geen stoplichten nodig". Ja, zei de kantonrechter „en als er geen fietsers waren, waren er geen rijwielpaden nodig". En hij ver oordeelde Van R. tot een boete van 25 gulden. Blijft natuurlijk de vraag, waarom die witte agent zich op dat kruispunt al tijd verstopt. Brave dienaar van Hermandad, ga er zichtbaar, desnoods midden op staan en niemand zal het nog wagen door rood te rijden. Daarmee is uw doel toch bereikt? Tenzij dat is: het schrijven van bekeurin gen, gezien het fanatisme, waarmee gij, o agent, eenmaal achter een fietser aansnorde en bijna een kind op een zebrapad omver reed. (Geconstateerd). BOVAG-show in Groenoorclhallen LEIDEN - Op 10, 11 en i2 maart wordt in de Groenoordhallen weer de Leidse BOVAG-occasionshow gehouden. Het is een tweemaal per jaar terugkerende tentoonstelling van gebruikte auto's, die voorzien zijn van een BOVAG- garantiebewijs. Op de tentoonstel ling worden meer dan 350 auto's verwacht die afkomstig zijn van au tobedrijven uit het district Leiden die bij de BOVAG zijn aangesloten. De auto's worden bij de aanvang van de show gekeurd door een aan tal deskundigen. Deze keuring kan door het publiek worden bijge woond. Aspirant-kopers, die hun auto willen inruilen, kunnen deze in de Groenoordhal laten taxeren op de inruilwaarde. De occa-sio- nshow is donderdagavond geopend van zeven tot tien uur, vrijdag van 's middags vier tot 's avonds tien uur en zaterdags van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. LEIDEN - De bewoners van het verzorgingshuis Ro- bijnzicht in het Robijnhof (Morskwartier) krijgen bin nenkort gezelschapomdat met ingang van volgende week de verhuizing op gang komt naar de bejaardenwo ningen, die bi} het bejaar dencentrum aebouwd zijn. Maandag arriveren de eer- persoonsappartementen ge- (ZoPfl TïlSUliJS ste bewoners van de in totaal bouwd. Het verzorgingshuis 125 wooneenheden. Er biedt plaats aan negentig zijn /worden 118 bejaarden, tweepersoons- en zeven één- LEIDEN - Leiden telt naast de "warme bakkers" op dit ogen blik geen bedrijven die op grote schaal brood bakken. De LBF is nadat het onderdeel was gewor den van het Meneba-concern uit Leiden verdwenen. En datzelfde geldt voor de Coöperatie, die werd opgekocht door Konin klijke Scholten Honig. De broodfabriek aan de Roosevelt- straat is getransformeerd tot bedrijfs- en kantoorruimte voor Teekens. Behalve de broodproduktie heeft ook de brooddistributie een ingrijpende wijziging on dergaan. Tal van verkooppun ten zijn in de loop der jaren ver dwenen, broodbezorgers hebben hun wijken opgedoekt. De oud- Leidenaar K. J. van Fruchten, nu woonachtig aan de Lijsterstraat 4 in Veenwouden heeft bij een bezoek aan Leiden eens geïnven tariseerd wat er in de loop der jaren aan zaken verdwenen is. Hij kwam - opgeteld - tot een to taal van 37. Hoewel het lijstje zeker geen aanspraak kan ma ken op volledigheid, laten we het hieronder volgen: 1. Kees van Velzen, Rijdijk- straat, 2. H. C. v. Noord, Hoge- woerd, 3. Van Oosten, Nieuwe Rijn-hoek Uiterstegracht, 4. De Bruin (vroeger Witte Bioscoop), Oranjegracht, 5. Firma Poptie, Hogewoerd, 6. Koole Nicola (ei genaar hr. Van Dorsten, Hoge Rijndijk), Geregracht, 7. Brood fabriek Cerus, Korevaarstraat (toen nog Zuidgracht), 8. Coöp eratie "De Eendracht", hoek Levendaal-Korevaarstraat, 9. Broodbakkerij Bogaards, Her enstraat, 10. Van Noort, Doezastraat-hoek Raamsteeg, 11. Firma Wolters, Vliet, 12. Joodse bakker v. Weelie, Klok- steeg (in de oorlog gesneuveld), 13. Gebr. v. d. Oord, Pieters- kerkkoorsteeg, 14. Bakker Speel, hoek Maarsmansteeg- Vismarkt, 15. v. d. Burg, Noord einde, 16. Hoogeveen, Haagweg, 17. Luxebakkerij Rating, Hout straat, 18. Firma Kortenhoef, Turfmarkt, 19. Van Alkemade, Morsstraat, 20. De Leidsche Broodfabriek (een van de groot ste en de oudste). Mare, 21. Van Weizen, Haarlemmerweg, 22. Bogaards, Herensingel, 23. Fon tein en Sierat, hoek Willem- straat, 24. Broodfabriek Gebr. v. d. Oord (op een na de grootste), Maresingel, 25. Raaphorst, Pas teurstraat, 26. Gebr. v. d. Meij, Lange Mare-hoek Langegracht, 27. Gebr. De Rooij, Broodfabriek De Zeeuw, 28. Firma Beuling, Lange Mare, 29. Lancel Janvos- sensteeg, 30. Coöperatie Ons Doel, 31. Coöperatie De Vooruit, 32. Castelein, Oostdwarsgracht, 33, Castelein, Lage Rijndijk, 34. Louwrier, Zuidsingel, 35. Firma v. Tongeren, Haven, 36. Haal- ebos, Oude Rijn, 37. Choufoer, Hooigracht. De heer Van Fruchten besluit zijn inventarisatie met twee vragen. Waar is het "Leidsche Hoog" gebleven? (Een Leidse hoog of hoogje is, zoals de naam al suggereert een smal en hoog broodje, met een knapperige korst aan de onder- en de boven zijde, omdat de broodjes naast elkaar in een groot blik worden gebakken, zijn de zijkanten zacht. Behalve de "buitenste" broodjes die aan een zijkant ook een harde korst hebben en daarom "kanthoogjes" werden genoemd - red.). Tenslotte vraagt hij zich af of er in Leiden nog wel brood gegeten wordt. slachtoffers in merenwijk LEIDEN - Er zijn gisteren geen nieuwe slachtoffers gesignaleerd van het vergif dat links en rechts in de Merenwijk verspreid blijkt te liggen (vral in de omgeving van de Horsten). Tot nu toe zijn tien hon den en drie katten overleden na het eten van vlees dat bij perken en plantsoenen was neergelegd. Het vlees bleek strychninen te bevatten, een snelwerkend gif dat binnen een half uur de dood tot gevolg kan heb ben. De politie wijst er overigens op dat het gif ook voor kinderen ge vaarlijk kan zijn. De Dierenhulpdienst raadt de eige naars van de dode honden en katten aan om vanavond tussen halfzeven en elf uur officieel aangifte te doen bij de politie. ADVERTENTIE Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij LEIDEN - De Kroon heeft beslist dat de schorsing van de bouw van de kabel-televisiemast in de Me renwijk is verlengd tot 27 augustus van dit jaar. Eerder had de Kroon al beslist dat de bouw tot 1 maart zou worden geschorst. Het onderzoek of met het verlenen van een bouw vergunning het Leids college in strijd met de wet heeft gehandeld, is echter nog niet afgerond, zodat de termijn met vijf maanden ver lengd is. Zoals bekend wilde de Stichting Mast, een samenwer kingsvorm van de gemeenten Lei den en Leiderdorp in de Merenwijk een mast bouwen om voor signaal te zorgen voor de kabel-televisie. Inmiddels is de strijd rond de bouw van deze mast een louter juridische geworden, omdat door de bemidde ling van staatssecretaris Van Hui ten (Verkeer en Waterstaat) inmid dels is afgezien van de bouw van de mast in de Merenwijk. Leiden en Leiderdorp zullen nu evenals Oegstgeest signaal voor de kabel-tv gaan betrekken van de mast die Multivisie bouwt op het terrein van Defensie aan de Kwaaklaan in Oegstgeest. V' LEIDEN-Op 21 maart organiseert illJCVOCUJC het voorlichtingscentrum voor (j-J „i.Franse landbouwprodukten en S)lCl ifjjCCf DCtCl voedingsmiddelen een voorlich- ainurikiw. tingsdag in de Stadsgehoorzaal in Leiden. 1.Pijnverdrijvend. 2. Koortsverlagend. 3. Opwekkend. «1. Snelwerkend. Een geruststellend idee. LEIDEN - "De collecte van net Medisch Komité Palestina is zon der moeilijkheden verlopen. De po litie heeft mij gemeld, dat alles vol gens de voorschriften is gegaan". Dat antwoordde burgemeester Vis gisteravond in de gemeentelijke commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden op vragen van het CDA-raadslid Vink. De burgemeester erkende dat er bij de collecte, die het comité vorig jaar in Leiden hield, dingen zijn gepas seerd, die niet door de beugel kon den. Daarmee doelde hij op een spandoek met tegen de staat Israël gerichte leuze. "Vandaar dat we dit jaar bij het verlenen van de collec tevergunning een aantal uitdrukke lijke voorwaarden hebben gesteld. Namelijk, dat alleen aandacht mocht worden gevraagd voor het doel van de collecte: geldelijke steun voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Libanon". Dat Leiden in tegenstelling tot en kele andere gemeenten wel toe stemming heeft gegeven voor de collecte, rechtvaardigde de burge meester met de "liberale lijn", die in dit opzicht wordt gevolgd. LEIDEN - De visstand van de Zijl is gisteren opnieuw verrijkt. Nadat vorige week een groot aantal glasaaltjes "Voorop staat dat de collecte een was uitgezet om de palingstand te verbeteren werd gistermiddag twee- en driezomerige karper uitgezet. In totaal humanitair doel moet dienen. Ver- 750 kilo, die door de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij gratis ter beschikking was gesteld van de der laten we deze zaken zoveel mo- Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Dat de Leidse bond daarvoor niets aan de OVB behoefde te betalen, gelijk vrij, omdat mensen alle houdt verband met de grote hoeveelheden pootvis, die de bond de afgelopen jaren in viswater rondom Leiden heeft vrijheid hebben om te bepalen in uitgezet. welke collectebus ze iets willen stoppen en in welke niet". Burge meester Vis erkende dat met het verlenen van de vergunning enig risico was genomen gezien de "ont sporingen" van het afgelopen jaar. "Maar nu er niets gebeurd is kun nen we achteraf vaststellen, dat we juist gehandeld hebben". Reactie van het CDA-raadslid Vink: "Die constatering gaat mij toch wat te ver. Een aantal mensen zal zich - gezien wat in het verleden gebeurd is - door de collecte toch wel ge kwetst of genegeerd gevoeld heb ben". ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3