GROOT AANTAL SLACHTOFFERS IN ROEMENIË Duizenden zijn op de vlucht voor Amin ftnim negen miljoen telefoontjes voor Carter Waarom zo speels, Henk? |VS wilden in Korea kernbom gebruiken Mogelijk 4,000 doden 2 door de aardbeving REL IN ROME MAANDAG 7 MAART 1977 NEDERLANDERS ONGEDEERD SCHIPHOL (ANP) - Een groep van 94 Nederlandse vakantiegangers, die 100 kilometer ten noorden van Boekarest in het plaatsje Pojana-Bra- sov van de bergsport heeft genoten, is gistermiddag met een vliegtuig I van de Roemeense luchtvaartmaatschappij op Schiphol terugge- I keerd. De groep bevestigde dat geen enkele Nederlandse toerist in dit F gebied bij de aardbeving gewond is geraakt. "Wij zaten vrijdagavond in de lounge van het hotel",vertelde een me vrouw uit Bussum, "toen de grond onder onze voeten plotseling begon te trillen. Wij zijn allemaal in paniek het hotel uitgerend, maar na enkele minuten was de aardbeving over en toen konden we weer terugkeren. Het hotel was volledig intact gebleven. Eigenlijk hebben 1J~~ J~ *-i— -:-sde radio gehoord etrotTen". Onder de groep Nederlanders waren er ook die op wintersport waren geweest in het Roemeense dorpje Sinaia. Hun eigen hotel had de aardbeving goed doorstaan, doch volgens het verhaal van éen van hen zou elders in het plaatsje het Palacehotel ten dele zijn ingestort. De Nederlandse gasten die daar logeerden waren ongedeerd gebleven doordat ze tijdig naar buiten waren gestormd. WASHINGTON (DPA) - De Ame rikaanse generale staf heeft tijdens de Korea-oorlog van 1950 tot 1953 het gebruik van de kernbom over wogen, maar vond geen geschikte strategische doelen voor een ker- naanval. Dit blijkt uit documenten van de Amerikaanse Senaat, die gisteren in Washington werden ge publiceerd. Volgens deze documenten bespra ken de militairen bovendien een blokkade van "Rood China" en luchtaanvallen op het Chinese vas teland, hoewel dit tot deelneming van de Sowjet-Unie aan een oorlog had kunnen leiden. "Wy hebben het tactisch gebruik van kernbommen vaak bespro ken", zo verklaarde de toenmalige voorzitter van de verenigde com missie van chefs van staven, gene raal Omar Bradley, aldus de docu menten, in een besloten vergader ing van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen op 10 februari 1953. "U weet natuurlijk", aldus Bradley, "dat er geen noemenswaardige doelen in Korea zijn. Wij hebben deze kwestie lange tijd onderzocht en mogelijke tactische aanvallen bestudeerd. Maar het was nogal moeilijk, een doel te vinden, dat lo nend genoeg zou zijn en de vermin dering van onze voorraad (a- bommen) zou rechtvaardigen". Voor de senaatscommissie die de documenten heeft vrijgegeven, onthulde Bradley destijds ook, dat de Amerikaanse generale staf in tensief de mogelijkheid nagegaan had van Amerikaanse luchtaanval len op vliegvelden in Mandsjoerije, alsook op spoorwegen en indus triële centra in andere delen van China. In verband met het Chinees-Russische verdrag van bijstand zou evenwel ingrijpen van de Sowjet-Unie uitgesloten kunnen worden. Volgens Bradley bevalen de Ame rikaanse legerleiders president Ei senhower ook aan, "enige divisies" Chinese nationalistische soldaten in Korea in te zetten. Een andere overweging was, overte gaan tot een blokkade van het Chinese vas teland Ambassadeur VS in Moskou sprak Gromiko MOSKOU (UPI/AFP) - Malcolm Toon, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de Russi sche minister van buitenlandse za ken Andrei Gromiko. Het was de eerste maal sinds Toon twee maan den geleden zijn functie in Moskou aanvaardde dat hij een gesprek had met Gromiko. Het officiële Russische persbureau Tass meldde dat Toon en Gromiko gesproken hebben „over de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen." Het persbureau gaf geen nadere bijzonderheden omtrent. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat het gesprek tus sen de twee diplomaten uitgesteld was vanwege „Gromiko's ziekte". De Russische minister verscheen zaterdag voor het eerst in 43 dagen weer in het openbaar. Volgens we lingelichte kringen in Moskou is hij in die periode hersteld van een har taanval. Twee beelden uit het rampgebied in Roemenië. De Roemeense president Nicolai Ceaucescoe foto boven) wandelde langs de vernielde straten van Boekarest om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de ramp. Een groot flatgebouw in de binnenstad werd door de aardbeving groten deels vernield (foto onder). BOEKAREST (UPI/DPA) - Medische kringen in De Roemeense hoofdstad Boekarest houden re kening met de mogelijkheid dat er vrijdag bij de aardbeving meer dan 4000 slachtoffers zijn geval len. Het aantal daklozen in de zwaarst getroffen gebieden kan mogelijk boven de 80.000 komen te liggen. LOESAKA (SP) - Zeker tiendui zend Oegandezen zijn hun land de laatste twee weken ontvlucht, al dus kerkelijke kringen in Kenia. Een regeringsfunctionaris in dit buurland van Oeganda schat dat Amins campagne tegen de Acholi en Lango-stammen nu aan vijftig duizend mensen het leven heeft gekost. De meeste vluchtelingen behoren ook tot deze twee stammen. Er zijn veel leerlingen van middelbare scholen bij: velen van hen waren er getuige van hoe Amins soldaten hun leraren doodschoten. Volgens de Keniase functionaris zijn er ambtenaren, polititie- agenten en militairen onder de vluchtelingen. Een van hen is zelfs een brigade-generaal. „Het is een compleet gekkenhuis in Oeganda. Emtebbe ziet er als een slagveld uit. De soldaten hebben zich er inge graven". IN HET GEBIED VAN De bisschop van Lango, Melkise- dek Otim, is per fiets gevlucht - hij legde honderdvijftig kilometer af. Ook zijn collega Festo Kivengere van Kigezi is ontsnapt. Bisschop Kivenger was op bezoek bij de Anglicaanse aartsbisschop van Oeganda Loewoem toen deze werd gearresteerd. Hij keerde daarna terug naar zijn diocees waar de gelovigen hem ertoe overhaal den te vluchten voor ook hij zou worden gedood. Met zijn vrouw liep hy in drie dagen naar Rwanda. Gemenebest Londen is achter de schermen hard aan het werk om te voorkomen dat Amin in juni naar de Britse hoofd stad komt om er de conferentie van het Gemenebest bij te wonen. De regering-Callaghan zal de Conser vatief George Thomson een voor malige secretaris van het Gemene best op rondreis door Afrika sturen om begrip te kweken voor het Britse standDunt. Officieel zal Thomson er praten over de agenda voor de conferentie. In werkelijkheid echter moet hij uitvissen hoe Londen van Amin af kan. Dat is niet eenvoudig, aange zien de uitnodigingen voor de con ferentie vorig jaar al de deur zijn uitgegaan. Als Engeland eenzijdig zou beslui ten Amin niet toe te laten, zou dat niet alleen de licht ontvlambare ADVERTENTIE Oegandese president tot woede kunnen brengen, maar zou dat ook in andere Gemenebestlanden slecht kunnen vallen. Wel is duide lijk dat Amin niet welkom is bij de officiële viering van het ambtsjubi leum van Koningin Elizabeth; in dat geval is Londen wel als enige verantwoordelijk voor de uitnodi gingen. Overigens is het de vraag of presi dent Amin wel naar Engeland komt, als hij mag. Ook de twee vo rige conferenties, in Ottawa en Ja maica, heeft hij niet bijgewoond. Amin is vermoedelijk niet vergeten dat hij president Milton Obote kon afzetten toen die de Gemenebest- conferentie in Singapore bijwoon de, in 1976. Bovendien weet hij dat er ruim duizend Oegandese ballin gen in Londen wonen die nog een rekening met hem hebben te veref fenen. George Thomson zal het moeilijk hebben om de Afrikaanse en Azia tische Gemenebestlanden tot een stemmigheid te krijgen. Nu al is van één Aziatisch land bekend dat het er de voorkeur aan geeft de Oe gandese president wel naar Londen te laten komen; hij zou daar ten minste eens kunnen zien met hoe veel afschuw zijn bewind wordt bekeken. OBSERVER-DIENST. miljoen gulden aan prijzen Win 'n Philips kleuren tv. Philips kleuren', échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. Ugeniet.van het royale cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f 2. 1."),- en is een geschenk van Philips Nederland B V. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven ROME (Reuter) - Zeker duizend linkse betogers zijn zaterdagavond tekeer gegaan in het centrum van Rome uit protest tegen de veroor deling van een student, die schul dig is bevonden aan moord op een «uiterst rechtse Griekse medestu dent. Het verkeer kwam tot stilstand en vele voetganders moesten dekking zoeken toen de betogers honderden brandbommen naar de oproerpoli tie gooiden. Volgens de gegevens van de politie zijn er minstens acht mensen gewond geraakt, onder wie vijf politiemannen. Door de beto gers zouden ook schoten zijn ge lost. Een politieman zou in zijn been getroffen zijn. De Roemeense overheid blijft uit erst voorzichtig in haar opgaven. De jongste officiële berichten spre ken over 580 doden, voor het me rendeel in Boekarest, en 3214 ge wonden - van wie de helft er ernstig aan toe is. Medewerkers van de 40 hoofdstedelijke ziekenhuizen zijn echter veel minder terughoudend. De laagste schatting die daar wordt gehoord is 2000 doden, voor min stens de helft in Boekarest. Minis ter van Buitenlandse Zaken Manea Macovescu heeft de Amerikaanse ambassadeur formeel om medicij nen en medische hulpgoederen verzocht. Een deel daarvan zal waarschijnlijk vanuit Italië worden aabgevoerd Ambassadeur Barnes bood zaterdag hulp ter waarde van 25.000 dollar aan. Tal van andere landen - Frankrijk, West-Duitsland, Israël - deden eveneens aanbiedin gen. Verwacht wordt dat Roemenië een deel van die hulp zal accepteren nu enigzins duidelijk wordt hoe groot de ravage is. Daklozen In Boekarest zijn 2900 wooneenhe den - merendeels hoogbouw ver woest. Volgens westerse waarne mers zijn echter nog minstens 20.000 woningen dermate bescha digd dat zij voorgoed onbewoon baar zijn. Op basis van vier mensen per huis zouden daardoor alleen al in Boekarest 80.000 daklozen zijn. Elders in het land zal de situatie op de "aardbevingslijn" niet veel beter zijn, menen waarnemers. Voorlo pig moet nog met indrukken wor den gewerkt, want de berichten uit de rest van Roemenië zijn schaars. In Boekarest worden de daklozen zoveel mogelijk ingekwartierd in (ontruimde& studentenhuizen, scholen en nog niet afgebouwde flats. In het zwaar geteisterde oude centrum worden alle panden op het ogenblik onderzocht op bewoon baarheid. Dat is een tijdrovens pro ces, want de structurele schade is vaak niet met het blote oog te zien. De drinkwatersituatie is ongunsti ger dan aanvankelijk gemeld. De autoriteiten hebben het parool uit gegeven dat het water pas mag worden gedronken als het tien mi nuten is gekookt. Vanuit Transyl- vanië, heiemaar in het noorwesten van het land, werd gebotteld mine raalwater aangevoerd alsmede 400 ton brood. De stroomvoorziening is wankel omdat enkele belangrijke trafo-stations zijn uitgevallen. De trolleybussen blijven op stal om zoveel mogelijk elektriciteit te spa- Wonderbaarlijk Nog steeds worden er in Boekarest doden geborgen, maar ook mensen gered die de ramp op wonderbaar lijke wijze hebben overleeftd. Een 7-jarig jongetje en zijn grootvader, beiden gewond, werden bevrijd uit het puin van een flatblok dat zeven etages telde. Van een afstand leek het uitgesloten dat iemand het 36 uur onder die steenmassa had kun nen volhouden. Uit een eveneens volkomen verwoest pand haalden de soldaten een 3-jarig jongetje en zijn moeder levend te voorschyn. Het waren de schaarse lichtpunten in een dag waarop de reddings- en graafploegen bijna uitsluitend op doden stuitten. Via de radio werd de bevolking opgeroepen te komen helpen bij de identificatie van on bekende doden die liggen opgeb aard in het medisch instituut van de rechtbank. Economie Steeds duidelijker werd zondag de ramp, afgezien van het menselijk leed, ook een zware terugslag zal hebben op de Roemeense econo mie. Roemenië is het armste land van Oost-Europa. Op tal van plaat sen heeft de aardbeving fabrieken en bedrijven verwoest of zwaar be schadigd. Hoewel cocrete gegevens nog steeds ontbreken staat vast dat de industriestad Ploesti, 70 kilome ter ten noorden van Boekarest middenin een belangrijk oliewin- gebied, zeer zwaar is getroffen. WASHINGTON (sp) - Meer dan negen miljoen Amerikanen hebben zaterdagmiddag gepro beerd hun president op te bellen. Er waren maar 42 gelukkigen, die Jimmy Carter te pakken kregen op dit telefonische spreekuur voor het Ameri kaanse volkn dat via de radio tot een openbare hoorzitting werd uitgebouwd. Uit het bonte scala van vragen, die president Carter beant woordde kwam geen wereld nieuw tevoorschijn, maar hij gaf voorlichting in problemen, waarmee mensen worstelden, bracht troost in onzekerheden die hen beklemmen. Cuba en Idi Amin, de gelijke rechten voor de vrouwen en de moeilijke situatie voor de boe ren, het pardon voor de dienst weigeraars voor Vietnam en het misbruik van drugs, de nieuwe belastingsystemen en de consu mentenbescherming, de koffie prijs en de hulp aan de ontwik kelingslanden, de Concorde en het Panama-kanaal. „Vraag het president Carter". Amerika heeft uitbundig op die uitnodiging gereageerd en het heeft even spontaan antwoord gekregen. Zo nu en dan wist de president het niet. Wat kon voorkomen in gevallen, waarin het om zeer ge specialiseerde onderwerpen ging of om zeer persoonlijke problemen - bijvoorbeeld ie mand die al een lange tijd gele den bij de overheid had gesolli citeerd, maar nooit iets op zijn brief had vernomen. Vaak wisten ambtenaren op de ministeries, die natuurlijk ook meeluisterden, de president tij dens de uitzending nog het juiste antwoord toe te spelen. Gebeurde dat niet dan zei Car ter: ,Jk weet dat nu niet zo di rect, maar ik zal het uitzoeken. Jk bel je maandag wel even te rug, is dat okay, Harry?" Walter Cronkite (links op de fo to), de grijze eminentie van de Amerikaanse omroepwereld, ving de aanvragers op om ze dan meteen met de president in contact te brengen. ADVERTENTIE Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u. Van Henk van der Meyden en zijn mensen. Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé. Privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht Ik neem daarom een kwartaalabonnement a f 15, halfjaarabonnement a 30,— jaarabonnement a f 60, eri krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op 'n Privé-diner voor twee. Naam: Straat; Plaats:. Handtekening: Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart. In open enveloppe zonder postzegel sturen aan Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam. y

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7