Tien honden Merenwijk dood: vergif in vlees AMATEURFOTO'S IN WAAG Protest buurten tegen afsluiting van Breestraat Tien-jarenplan herstel Pancras-0 doe er wat aan Politie zoekt naar dader(s) Ruimte gemaakt voor winkels Groenesteeg Geen toegang Vrouwenhuis MAANDAG 7 MAART 1977 LEIDEN LEIDEN - In de Leidse Merenwijk loopt iemand rond, die Wiekelpad. Ook de andere vergmi- honden en katten probeert te vergiftigen. De afgelopen ginssgevailen zijn steeds gemeld dagen zijn meer dan tien honden en enkele katten uit deze e ors en 0 e naa5te omge- wjjk op afschuwelijke wijze om het leven gekomen. Ze De Dierenhulpdienst heeft inmid- werden het slachtoffer vaneen zeer snelwerkend vergif, dat dels alle eigenaren van overleden op diverse plaatsen in de buurt moet zijn neergelegd door honden en katten opgeroepen de dierenhater. Om te voorkomen, dat nog i honden en katten het slachtoffer giftigingsverschijnselen vertoon- zouden worden, is de Leidse politie den konden er door snelle hulp 2 Van de zeventien honden, die zaterdagochtend met geluids 1 worden Gered. De Leidse die- houd opgestuurd voor onderzoek het Centraal Diergeneeskun- diepgaand onderzoek is begonnen dig Instituut in Rotterdam. Vol- had vanochtend nog geen duide- gens de assistente van de Leidse dierenarts was het onderzoek posi tief. Er werden sporen aangetroffen het snelwerkend vergif strych- Om zekerheid te krijgen is lijke aanwijzingen in welke rich ting er Gezocht moet worden. Het eerste geval van vergiftiging van een hond in de Merenwijk deed zich ongeveer twee weken geleden °°k nog de maaginhoud voor. De eigenaar, wonend in de andere overleden hond Condorhorst, had de hond los laten stuurdHet resultaat daarvan lopen. Toen de hond na korte tijd niet bekend, terug kwam, had het beest hevige krampen en lag steeds te slaan met Stuk gehakt In de loop van die week deed zich Volgens de eigenaar, die het beest nog een enkel geval voor. Maar zaterdagochtend aangelijnd had hevigheid losgebarsten. Carla Raymakers van de Leidse Dieren hulpdienst: „De laatste dagen ging het aan de lopende band. We kre gen de ene melding na de andere. Het werd zo erg, dat we vrijdaga vond de politie hebben verzocht om de bewoners van de Merenwijk te waarschuwen". Effect Dat is zaterdagochtend in alle vroegte gebeurd met geluidswa gens. De waarschuwing heeft vol gens Hans Raymakers van de Die renhulpdienst wel effect gehad. „Het is gisteren de hele dag rustig geweest. Er zijn geen nieuwe geval len Gemeld aldus vanochtend Hans Raymakers. De Dierenhulpdienst heeft de afgelopen dagen hulp ge boden waar dat nog mogelijk was. Hans Raymakers: „Het probleem is dat het gif zeer snel werkt. Het kan in een half uur gebeurd zijn. Daarom adviseren we de mensen ook om ons direct te bellen. Dan kunnen we dieren zo snel mogelijk naar de dierenarts transporteren In die tussentijd moet men de dieren proberen zoveel mogelyk melk te laten drinken". De snelle hulp heeft de afgelopen week duidelijk resultaat gehad. aangifte te doen bij de politie, zodat een strafzaak kan volgen wanneer de dader wordt gepakt. Om dat ge zamenlijk te doen adviseert de Die renhulpdienst dat te doen morge navond bij de ndeling recherche tussen half ze ven en elf uur. De politie houdt zich aanbevolen voor tips, die kunnen leiden tot de aanhouding van de dader. ADVERTENTIE Hans Raymakers van de vergiftiging 1 met strychnine, dat 1 an de Leidse Dierenhulpdienst bij twee slachtoffers 1 de Merenwijk. Op een papiertje het stukje gehakt 1 de bek van een van de dieren werd aangetroffen. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Mr. K. Zweerts weg bij Kamer v. Koophandel LEIDEN - Mr. R.W.A. Zweerts, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, zal per 1 april a.s. zijn functie neerleggen. De heer Zweerts, die ruim zeven jaar bij de Kamer in dienst is geweest, heeft een functie in het buitenland ge kregen. Behalve adjunct-secretaris van de Kamer is hij ool^ voorzitter van de Stichting huisvesting werkende LEIDEN - In het Waaggebouw is jongeren en adviseur van de Stich- afgelopen zaterdag de fototentoon- ting Leidse Binnenstad stelling "Profex '76„ geopend, een Er is gelegenheid om afscheid te provinciale foto expositiedie door nemen van de heer Zweerts op de Bond van Nederlandse Ama- dinsdag 29 maart a.s. van 17.00 - teurfotografen in Samenwerking LEIDEN - Om de vroegere sfeer van het gebied Heren gracht-Zij lsingel na de af braak en de wederopbouw weer een beetje terug te brengen is er aan de Groe nesteeg ruimte gereser veerd voor de bouw van een zestal winkels. W van Leiden hebben dezer dagen besloten deze zes winkels voor een bedrag van 72.500 per winkel te verkopen aan de Exploitatie Maat schappij Grachthuizen BV in Ca- pelle aan de IJssel. Bovendien moet deze BV nog eens bijna 60.000 gulden betalen om de grond in erf pacht te krijgen. De winkels zijn door Grachtenhuizen BV niet ge kocht voor eigen gebruik, maar uit- Aanvankelijk zouden het er tien sluitend als belegging. Een woord voerder vertelde gisteren desge vraagd dat voor de zes winkels op dit ogenblik nog geen gegadigden zijn. worden, maar in een later stadium heeft men de ruimte van vier win kels alsnog gebruikt voor woning bouw in de woningwetsector. B. en LEIDEN - Vier buurtcomité's en twee wijkverenigingen uit de Leidse binnenstad hebben in een brief aan de ge meentelijke Verkeerscommissie geprotesteerd tegen de proefafsluiting van de Breestraat voor doorgaand verkeer. Tot deze proefmaatregel werd op 24 januari besloten door een kleine meerderheid ven de Leidse raad. De protesterende groepen zijn de buurtcomité's Noordvest, Pancras-Oost, Ververstraat en omgeving, d'Oude Morsch en de wijkvereniging Pancras-West en Maredorp. De protesterende groeperingen wijzen de afsluiting af omdat men vreest dat de wijken de klap van het uitwijkende verkeer zullen moeten opvan gen. „Een dergelijke ingrijpende maatregel,,' aldus de wijkvereniging",' kan men niet uitvoeren zonder dat men de bevolking en de gemeente raad voldoende inzicht heeft gegeven in de omvang en de verschuivin gen van de verkeersstromen, die hierbij betrokken zijn." Cityring In een brief aan de verkeerscommissie schrijft men dat op die manier wordt vooruitgelopen op de inspraak die was beloofd voor het maken van een integraal plan voorde binnenstad en het verkeerscirculatieplan. „De vraag over de toekomstige functie van de cityring kan hierbij niet buiten beschouwing blijven. De rehabilitatie van de woonwijken die nu wordt voorbereid in de omge ving van de cityring, is volgens de wijkcomité's onverenigbaar met een nog zwaardere belasting van de cityring, die zal ontstaan, wanneer de Breestraat wordt afgesloten. De cityring wordt in de brief een „kwalijke erfenis van het inmiddels ten grave gedrage basis- en wegenplan 1961" genoemd. „En al willen wij niet zover gaan, te eisen, dat in navolging van het weer opengegraven van de Trekvliet ook de Hooigracht en Langegracht in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht, wij vinden de huidige ver keerssituatie op de Hooigracht slechter dan op de Breestraat", aldus de briefschrijvers. De buurtcomité's en wijkverenigingen vinden dat een eventuele verbete ring op de Breestraat niet mag worden bereikt ten koste van de noord elijke en oostelijke binnenstadswijken, „die al tientallen jaren kind van de rekening zijn". Samenstelling De samenstelling van de Verkeerscommissie zal worden gewijzigd. Dit blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad. Ook het lang zaam verkeer en het vrachtverkeer zullen vertegenwoordigers voor de commissie mogen aanwijzen. Volgens B en W zou het langzaamverkeer, (brom)fietsers en voetgangers, kunnen volstaan met één vertegenwoordiger. Daarbij wordt gedacht aan de Vereniging Bescherming Voetgangers of de Werkgroep Fiets/ENWB. Voor het vrachtverkeer komen als vertegenwoordigers in aanmerking de Eigen Vervoers Organisatie en het Koninklijk Neder lands Verbond van Transportondernemingen. Voor de belangenbehar tiging van het woon- en leefmilieu zal een lid van het Overleg Wijkorga- nen gevraagd worden zitting te nemen in de commissie. B. cn W. vinden verder dat de Kamer van Koophandel het economisch belang in de verkeerscommissie dient te behartigen. Het particulier autoverkeer en het openbaar vervoer waren al vertegenwoordigd in de commissie. Zij bestaat verder uit de wethouder van verkeerszaken en enkele raadsleden. De verkeerscommissie heeft tot taak het college van B en W over de verkeerstechnische aspecten van allerlei maatregelen van advies te die- i de vergaderzaal v i de Leids team hengelkampioen Zuid-Holland LEIDEN - Het tweede team van de Hengelaarsbond van Leiden en Omstreken is hengelkampioen ge worden van Zuid-Holland. Dat ge beurde tijdens een wedstrijd van tweemaal anderhalf uur, die het af gelopen weekeinde werd gehou den. Het Leidse team bestond uit de sportvissers J. den Os. A. Stap horst, H. Moenen I. Masurel en W. van Berkel. Men ving in totaal 90 maatvissen. Tweede op de ranglijst werd Alphen met 75 stuks. Het op papier sterkste eerste team van de Leidse hengelaarsbond moest ge noegen nemen met een derde plaats. Het kwam niet verder dan 65 stuks maatvissen. LEIDEN- Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a vierde za terdag feest ter gelegenheid van het driejarig bestaan. De mogelijkheid om van deze festiviteiten iets in deze krant in beeld te brengen werd onmogelijk gemaakt. De aanwezige vrouwen wei gerden tot tweemaal toe onze fotograaf Jan Hubers van Foto Holvast de toegang tot het Vrouwenhuis. Men eiste dat er een vrouwelijke foto graaf zou komen. Ondanks de verklaring, dat de vrouwe lijke collega genoot van een vrij weekeinde, bleef de deur gesloten. met het provinciaal bestuur op touw is gezet. De expositie (zie foto) is al in zeven andere plaatsen in de provincie te zien geweest en werd vorig jaar ok tober voor het eerst in het provin ciehuis in Den Haag gehouden. De amateurfotografen hadden zich te houden aan een verplicht onder werp "boerderijen" en konden zich daarnaast overgeven aan een 'vrij' onderwerp. Dat die laatste catego rie frissere resultaten heeft opgele verd dan de eerste, laat zich raden. De Zuidhollandse boerderijen zijn al uit vele standen op de plaat gezet; het onderwerp mag afgezaagd worden genoemd. Maar het diende ook een ander doel, aldus dr. R. Eij- sink, gedeputeerde in Zuid- jaar wordt er een dergelijke pro- Holland, "het verplichte onderwerp vinciale tentoonstelling georgani- lijk soms de kleuren, het gevoel "dat heb ik meer gezien" blijft overheer sen bij het aanschouwen van de ca tegorie boerderijen. Waar de amateurfotografen de vrije hand is gelaten, zijn de resid- taten origineler en verrassender, met name in het zwart-witte ge deelte van de tentoonstellingHet is hier, waar een bezoek aan het Waaggebouw de moeite waard wordt. Ook al vanwege de toevoe ging, die de Leidse Amateur Foto grafen Vereniging met haar eigen werk aan "Profex '76" heeft gege ven. En ten slotte omdat het Anjer fonds subsidie heeft verstrekt,zodat de bezoeker met eigen ogen kan zien, wat er ondermeer wordt ge daan van het geld, dat hij in de col lectebus heeft gedeponeerd. "Profex '76" is de tweede expositie van een reeks, die in 1974 voor het eerst werd gehouden. Om de twee s voor de documentatie van de pro vinciale diensten van belang. Im mers, het bestand aan foto's en dia's, waarover wij gaan beschik ken, wordt nu belicht onder een an dere gezichtshoek dan die, waar door de diensten doorgaans vermo gen te werken". Maar hoe keurig de composities ook zijn en hoe natuur- seerd; in 1978 zal het hoofdthema "Milieuvervuiling in de provincie Zuid-Holland" luiden. De huidige expositie is tot en met 19 maart op werkdagen (inclusief de zaterdag) te zien in het Waaggebouw, van twaalf tot vijf uur. JOHN KROON 380 ontwikkelingsprojecten VASTEN A KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr162101864 Voorlopige schatting kosten: 80 miljoen Uit een inventarisatie van Pancras-Oost is gebleken dat er 254 goede panden te vinden zijn en 357 matig tot slecht. Voor de herstel- kosten wordt vooralsnog 18 mil joen subsidie van rijk en provincie verwacht op een totaalbedrag van 74 miljoen gulden. De gemeente zal zelf nog vijfe- neenhalf miljoen bijdragen. De verbetering van straten, verlich ting, walmuren en bruggen wordt op viereneenhalf miljoen gulden geschat. Uit de tot nu toe gereedgekomen delen van de nota over Pancras- Oost spreekt een sterke wens van de werkgroep om de wijk leefbaar der te maken. De nadruk ligt op het herstellen van de woningen, het aanleggen van groen en speelgele- genheid en het terugdringen van het verkeer. Van de zijstraten van de ir. Driessenstraat zouden in de loop der jaren woonerven gemaakt moeten worden. Op de hoek van de Vestestraat, Uiterstegracht en ir. Driessenstraat zou een parkje kun nen komen. Op de plaats van het Van Wijkcomplex (tussen Veste straat en Uiterstegracht) zou bij de gedachte scholenbouw plaats zijn voor een tweede „speelplek" in de wijk. Een klein parkje zou gecreérd kunnen worden bij de nieuw aan te leggen Kloosterpoortsteeg; deze nieuwe steeg zou aan de noordkant langs het voormalige Elisabethzie- kenhuis komen. Als scholenbouw op het terrein van het Van Wijkcomplex onmogelijk is, moeten er volgens de werkgroep woningen komen inde sociale sec tor. Ook op het terrein van het Zaalbergcomplex zullen woningen moeten komen. De vroegere be waarschool aan de Middelstegracht zou, als het gebouw vrijkomt, even eens plaats moeten maken voor woningbouw. In de Groenesteeg, die zoveel mogelijk hersteld moet worden, is plaats voor enkele win keltjes. Als „vingeroefening" heeft de werkgroep enkele gedachten ont wikkeld over het parkeerterrein aan de ir. Driessenstraat. Er zou in twee lagen geparkeerd kunnen worden waarbij de onderste laag grotendeels beneden straatniveau zou moeten komen. Het parkeren zal vanaf de straat niet te zien zijn wanneer huizen en kantoren rondom gebouwd wor den. Over het hele parkeerdek kunnen tuinen aangelegd worden met een gemeenschappelijke bin nenruimte. Als uit het komende parkeerplan voor heel Leiden mocht blijken dat het zo verkregen aantal van 300 parkeerplaatsen(nu 200) teveel is, dan zou een gedeelte van het parkeerdek ingericht kun nen worden als pakhuis. LEIDEN -In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat werd zaterdag het Aksiefestival van de PSP gehouden. De manifestatie werd georgani seerd door de themagroep Volkshuisvesting en Planologie. Aan de orde kwamen die dag allerlei aspecten van wonen en leven zoals huisvesting, huren, sanering, stadsvernieuwingleefbaarheid en ruimte lijke ordening. Tot de sprekers behoorde onder meer Kees Walle, die het had over de mogelijkheden van het buurtverzet. Verder werden er films ver toond over de Dapperbuurt in Amsterdam en Nijmegen. Aan het festival werd ook meegewerkt door het politiek vormingstheater "Diskus" en de Groningse zang- en muziekgroep "Barrikade". LEIDEN - De werkgroep Pancras-Oost hoopt dat het verbe teringsplan voor deze wijk tussen Hooigracht en Herengracht in tien jaar uitgevoerd kan worden. Deze werkgroep, die bestaat uit gemeen teambtenaren en mensen uit de wijk zelf, werkt aan een nota over dit verbeteringsplan. Het tien- jarenschema is waarschijnlijk al leen uitvoerbaar als de gemeente gebruik kan maken van de speciale subsidieregeling (saldo-regeling) die momenteel bij het rijk in de maak is; of Leiden een van de wein ige steden zal zijn die van de saldo regeling gebruik kunnen maken is nog niet beslist. Het totale herstel van de wijk zal rond de tachtig mil joen kosten, waarbij dan nog meer dan 13 miljoen komt voor de bouw van 150 nieuwe woningen. Het eventuele opengraven van de Uit erstegracht wordt verder op 4 mil joen geraamd. oooöj imondigheid

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3