LEIDSCH DAGBLAD V an Agt leidt spoedberaad grondpolitiek „Stop haringvisserij is echt niet nodig" Leider Aruba valt uit tegen De Gaay Fortman Roemenen zoeken in puinhopen Incidenten tijdens bezoek minister „Zet ex-nazi's uit Amerika" RACE cïnc vandaag GEWOON DOOR.. DRIE DODEN BU ONGELUK IN ZEELAND Groeiende spanning tussen VS en Brazilië MAANDAG 7 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35183 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) - Spoedberaad van minister Van Agt namens de regering met de aanvoerders van CDA en PvdA en enkele woordvoerders uit de Tweede Kamer moet vandaag uitzicht geven op een compromis over een nieuwe grondpolitiek. Morgen begint in de Kamer de tweede ronde met als inzet twee wetsontwerpen, die door de PvdA al bijvoorbaat min of meer „heilig" zijn verklaard. Het CDA heeft vo rige week op belangrijke punten nee gezegd tegen de voorstellen. Hoewel aanvankelijk ook de minis ters Van der Stee (landbouw) en Gruijters (ruimtelijke ordening) bij het overleg met de fractie woordvoerders over de grondpoli tiek aanwezig zouden zijn werd la ter bekend gemaakt dat alleen mi nister Van Agt de regering zou ver tegenwoordigen. Tijdens het week einde is er al druk contact geweest tussen de hoofdfiguren in dit be langrijke politieke steekspel. Over igens wordt niet verwacht dat de regering morgen al direct met wij zigingsvoorstellen in de richting van het CDA zal komen. De rege ring is nu aan de beurt om de Ka mer te antwoorden, maar kan „in tweede termijn" alsnog concessies doen. KVP-fractievoorzitter Andriessen heeft wel al laten weten dat hij van de regering initiatieven verwacht. „Van onze kant zijn voorstellen ge daan. Ik verwacht in elk geval nu van de regering voorstellen, waar over we kunnen spreken". Kernpunt bij de verschillen tussen PvdA en CDA over de wetsvoor stellen is de vraag welke prijs bij onteigening voor grond moet wor den betaald. Het CDA kiest voor de zogenaamde verkeerswaarde, dat is de vrije marktwaarde waarbij op enkele punten correcties worden toegepast. De PvdA houdt daaren tegen vast aan de gebruikswaarde, die toekomstige waardevermeer dering als basis voor vergoeding uitsluit. De partijraad van de socialisten heeft zaterdag nog eens gewaar schuwd dat de voorstellen voor een nieuwe grondpolitiek ongeschon den door het parlement moeten komen. Anders zal het CDA niet aanvaardbaar zijn als bondgenoot in een nieuw kabinet. Dieren in Merenwijk in Leiden vergiftigd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie speurt op het ogenblik intensief naar de dader(s) van de honden- en kat- tenvergiftiging in de Leidse Me renwijk. De afgelopen dagen zijn tien honden en enkele katten overleden na het eten van vergif tigd vlees dat bij perken en plant soenen was neergelegd. Het vlees bleek strychnine te bevat ten, een snelwerkend gif dat bin nen een half uur de dood veroor zaakt. Het gif wordt onder meer gebruikt bij de mollenbestrij ding. Onderzoek van de maagin houd van overleden dieren heeft aangetoond, dat de dieren aan die gifstof zijn overleden. Zaterdagochtend heeft de Leidse politie de bewoners van de Me renwijk gewaarschuwd met ge luidswagens. Enkele jaren gele den deed zich een dergelijke ver giftigingszaak voor in de omge ving van het Jacques Urlusplant- soen in Leiden Zuid-West. De dader is toen niet gepakt. (Zie ook pagina Leiden) Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Vrij zacht Vannacht hier en daar regen en mini mumtemperaturen omstreeks 6 Gra den. Overdag droog weer met sonnlge Statige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, draaiend naarauldwest. Maxima van 10 graden aan xee tot 15 graden In het suldoosten van het land. 8 maart Zon op: 7.10 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 22.24 uur; onder: 8.03 uur Hoogwater te Katwijk om 4.53 en 17.09 uur, laagwater om 0.51 en 13.18 uur. r i CTTl v ƒ- 4 m - 4t/m 13 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- AMSTERDAM Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Het stoffelijk overschot van Tom Pryce uit Wales wordt weggedra gen na het tragische ongeluk op het Kyalami-circuit in Zuid-Afrika. Hij en een brandweerman kwamen daarbij om. BOEKAREST - Reddingsploegen in de door een aardbeving getroffen Roemeense hoofdstad Boekarest dragen uit hygiënische voorzorg mondlapjes bij het bergen van lij ken. Het dodental tengevolge van de aardschok stijgt naarmate het puin van de ingestorte woningen wordt weggewerkt. Het aantal doden, dat tot nu toe is geborgen, bedraagt 580. Maar men vreest dat het aantal slachtoffers tot ruim 4.000 zal stijgen. In Bulgarije kwamen twintig men sen om als gevolg van de aardbe ving. De overige landen, waar de aardschok werd gevoeld, maken geen melding van slachtoffers. (Zie ook pagina 1) ORANJESTAD/ARUBA (ANP) - Minister De Gaay Fortman is het afgelopen weekeinde eerder van Aruba naar Curasao ver trokken dan de bedoeling was. Dat gebeurde nadat tijdens een lunch met het bestuurscollege van Aruba de adviseur van dat college, MEP-leider Be- tico Croes, heftig tegen de minister was uitgevallen. Croes, die met zijn partij streeft naar een onafhankelijk Aruba, zei tegen de Nederlandse bewinds man dat "hij het in Nederland dan wel voor het zeggen kon hebben maar dat op Aruba hijzelf (Croes) het te vertellen heeft". De moeilijkheden begonnen al bij het begin van de lunch. Toen rende een "bodyguard" van Croes de zaal binnen. Hij ging te keer tegen minister De Gaay Fortman en de Antilliaanse mi nister voor Welvaarstzorg Pou- rier, die de Nederlandse be- Wetsontwerp: WASHINGTON (UPI) - De demo cratische afgevaardigde Elizabeth Holtzman van New York dient vandaag een wetsontwerp in dat de deportatie vereist van ex-nazi's die in de Verenigde Staten hun toe vlucht hebben gezocht. Mevrouw Holtzman zei dat haar wetsvoorstel de handtekening draagt van 39 Democratische en 11 republikeinse afgevaardigden. „Onze immigratiewetten sluiten al lerlei mensen uit, zoals gebruikers marihuana, prostituees en anarchisten, maar de deur staat wagenwijd open voor oorlogsmis dadigers", aldus mevrouw Holtz- Haar wetsvoorstel schrijft ook de portatie voor van vreemdelingen de Tweede Wereldoorlog Minister De Gaay Fortman windsman vergezelde. De heer Croes, die naast de Nederlandse bewindsman zat, maakte zijn verontschuldigingen voor het gebeurde. De Nederlandse mi nister zei dat excuses niet nodig waren maar dat hij het incident als bijzonder onprettig had erva- Daarop ontspon zich een debat tus sen beide heren waarin een op gewonden Croes - na de opmer king van minister De Gaay Fort man dat hij als burger van het ko ninkrijk het recht heeft zijn me ning te zeggen - reageerde met de hierboven geciteerde uitlating. Antilliaanse kranten hebben in middels gemeld dat premier Evertsz van de Nederlandse An tillen van plan is in het openbaar via kranten zijn bieden aan zijn Nederlandse col lega's voor "de slechte behande ling op Aruba". Minister De Gaay Fortman brengt samen met staatssecretaris De Goede van fi nanciën een bezoek aan alle ei landen van de Nederlandse Antil len voor besprekingen over on dermeer de ontwikkelingssa menwerking. Bij hun aankomst op Aruba de monstreerden daar ongeveer 60 mensen voor onafhankelijkheid van het eiland. Premier Evertsz zei daarover dat hij informaties had waaruit bleek dat de demon stratie geen spontane reactie van de bevolking was maar dat zij was opgezet door de bestuurders van het eiland. De demonstranten stonden voor het gebouw van het bestuurscol lege van Aruba. Een verslaggever van de televisie wilde de Neder landse minister vragen stellen maar deze zei dat de plaats voor een vraaggesprek bijzonder on gelukkig gekozen was en dat hij niet van plan was commentaar te geven. Bij zijn aankomst op de luchthaven van Aruba vertelde de heer De Gaay Fortman dat ondanks een verzoek daarvoor het bestuurs college geen agenda voor de be sprekingen had gestuurd. Het onderhoud met de bestuurders van het eiland verliep volgens be trouwbare bron "erg stroef'. Na afloop werden geen mededelin gen gedaan. VjrllV 20 PAGINA'S Het race-seizoen is nog geen twee Grand Prix oud of het heeft alweer een zware tol geëist. Tijdens de gisteren gehouden Grote Prijs van Zuid Afrika verongelukte autocoureur Tom Price en met hem een brandweer man, die plotseling de baan overstak. Price, rijdend met een snelheid van 260 kilo meter per uur kon de brandweerman die een collega-rijder aan de andere kant van de baan wilde hel pen, niet meer ontwijken. Het bluspatroon, dat uit de handen van de brandweer man schoot trof de Engels man vol op het hoofd. Ook Price was op slag dood. En de race ging gewoon door Na de 25ste ronde in de eredivi sie lijken de kaarten aardig geschud. Ajax glijdt als het ware in een ligstoel naar de titel omdat de concurrenten blijven volharden in het fa len. Opnieuw wonnen de Amsterdammers met ruime cijfers van NAC (4-0) en daar Feyenoord wederom een punt liet liggen (2-2 bij De Graafschap) is de marge tus sen de beide „Grootmach ten" nu vergroot tot vier punten. PSV raakte, door een 3-0 zege op de FC Utrecht niet verder acherop, maar AZ'67 liet een steekje vallen door een doelpunt loos gelijkspel tegen Go Ahead Eagles. Jan Raas „maakte" de Omloop van het Volk, maar Freddy Maertens, de huidige we reldkampioen, toonde zich de sterkste in de finale van de eerste voorjaarsklassie ker. De Nederlander moest genoegen nemen met de troostprijs. Op regionaal niveau verspeelde UVS kostbare punten door op eigen veld te verliezen van het Gorkumse Unitas,. dat in de eindfase aan één doelpunt genoeg had om te winnen. Roodenburg be leeft barre tijden. De ploeg van Versteegh, die vorige week ook al teleurstelde, bakte er tegen het laagstge- klasseerde Lenig en Snel bitter weinig van en verloor kansloos met 2-0. PAGINA'S 9-15 Ternauwernood regeerak koord PvdA-PPR PAGINA 7 Negen miljoen Amerikanen wilden Carter bellen PAGINA 9 „Rhodesië. Zuld-Afrika, Israël .een pot nat" PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - "Als de industrievisse rij zou worden stopgezet en als de visserij ter bevoorrading deren vervolgden vanwege hun vismeelfabrieken verboden zou godsdienst, ras of afkomst. Op het ogenblik kan iemand die i zimisdaden op zijn geweten heeft, worden dan hoeft de haringvisserij helemaal niet te worden stilgelegd. Vooral de Denen en Noren vangen alleen uit de Verenigde Staten zoveel jonge haring ten behoeve worden gezet als hij dat bij zijn vraag om toelating vóór 1953 heeft verzwegen. Ex-misdadigers die la ter Amerika binnenkwamen, kun- helemaal niet worden gedepor teerd. de industrie, dat die vangst veelvoud is van wat andere landen aan consumptieharing mogen van gen. Nee, als die industrievisserij stopt dan trekt de haringstand van zelf wel aan." Aldus reageert de heer N. Parlevliet van de haringrederijvereniging "De Vuurbaak" in Katwijk op het voorstel van het rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden, om de haringvisserij op de Noordzee de komende drie a vier jaar in haar ge heel te verbieden. Bioloog A. Korten van dat instituut keerde het afgelopen weekeinde met het schip "De Trident" terug van een onderzoekingstocht op de Noordzee. Zijn conclusie luidt dat de haringstand nog rampzaliger is dan men tot nu toe had gedacht. De heer Parlevliet zegt niet onder steboven te zijn van die conclusie maar wel van de mogelijke maatre gelen die zij tot gevolg heeft. Parle vliet: "Helemaal stoppen? Niet al leen overbodig maar het kan ook niet. Wat gebeurt er met de vloot in al die jaren. En met al die opvaren den? Een overvloed aan haring is nou ook weer niet nodig. Als wij ons brood maar kunnen blijven verdie nen. Daarom zeg ik: verbiedt alleen die industrievisserij." NIEUWERKERK (ANP) - Drie mensen zijn vanmorgen door een verkeersongeluk op rijksweg 18 op Schouwen-Duiveland om het leven gekomen. Een vrachtauto raakte door nog niet opgehelderde oor zaak op de linkerweghelft en botste er op éen personenbusje. Om het leven kwamen de bestuurder van het busje J.B.A. van Schouwen (24) uit Kerkwerve, H.C. Steenwijk (35) uit Zierikzee en T. Schoenmaker (49) uit Zierikzee. Een andere inzit tende van het busje moest met zeer ernstige Verwondingen in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee worden opgenomen. De bestuurder van de vrachtauto, uit Heinkenszand, bleef ongedeerd. RIO DE JANEIRO (AFP) - Als het Amerikaanse Congres een rap port publiceert over schending van de mensenrechten in Brazilië kan dat leiden tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen, aldus di plomatieke kringen in Brazilië. Ook de krant „Ultima Hora" in Rio de Janeiro schrijft daarover. Een ander dagblad „O Estado de Sao Paolo" is vandaag begonnen met de publikatie, van een ge deelte van het rapport, afkomstig van de Amerikaanse ambassade. Hoe het daaraan komt is niet be kend. De laatste krant schrijft, dat „mar telingen, onwettige gevangen houdingen, perscensuur, de acti viteiten van het escadron des doods, de opheffing van de poli tieke rechten, de druk van de overheid op de kerk en haar poli tiek ten opzichte van de india nen" de belangrijkste onderwer pen zijn in het rapport. Het ern stigste geval van marteling, dat daarin aan de orde komt, is de dood van de journalist Vladimir Herzog in 1975 op de commando post van het tweede legerkorps in Sao Paolo. De krant levert geen commentaar bij de tekst van het rapport. De regering in Brasilia heeft on middellijk en fel gereageerd. Een woordvoerder noemde het rap port tendentieus en beschul digde de Verenigde Staten - voor de eerste maal - van inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Volgens politieke waarnemers kan Brazilië moeilijk een andere houding aannemen, omdat an dere landen, vooral op het Zuid- amerikaanse continent, daar zwakte in kunnen zien. Brazilië zit politiek in een zeer moeilijk parket, omdat het Amerika ge weigerd heeft een kernener gieovereenkomst met West- Duitsland teniet te doen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1