„Rhodesië, Zuid- Afrika en Israël zijn één pot nat ABN Politie in beperkt contacten Praag pers Geld flink laten groeien van f575,01 tot f 1000,- in 7 jaar. AFRO-ARABISCHE TOP: Geer van Velde overleden (79) Schoonvader prinses Irene in ziekenhuis Kovalev kampioen kunstrijden Algemene Bank Nederland BRIGITHA SUPERSNEL MAANDAG 7 MAART 1977 VARIA PAGINA 17 CAIRO (DPA/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van 60 Afrikaanse en Arabi sche landen hebben gisteren te Cairo in beginsel overeenstemming bereikt aangaande een AMSTERDAM - De Engelse san- gemeenschappelijk politiek handvest voor onderlinge samenwerking in de toekomst. tijdms^m bïjeenkomsVp^hetAm- Deze "verklaring van Cairo" zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Afro- sierdarnse Hütonhotel, benoemd tot Arabische topconferentie (van staatshoofden en regeringsleiders) die vandaag in de Egyp- Commandeur in de Orde van tische hoofdstad begint. Oranje Nassau. Kernpunt van het handvest is de "gemeenschappelijke strijd voor de onafhankelijkheid". mhang^f Veroordeeld wordt het kolonialisme in al zijn verschijningsvormen, tweedracht van ra ciale of religieuze aard en het zionisme. Met ondertekenaars Charta Hieruit blijkt al. dat de Afrikaanse j "vijand" (Zuid-Afrika en Rhodesië) in de verklaring over één kam wordt geschoren met die van de Arabische landen (Israél). Het handvest keert zich tegen "de voortdurende militaire agressie alsmede de politieke en economi sche manoeuvres van de twee racis tische staten (Z.-Afrika en Rhode sië), tegen de souvereine staten An gola, Botswana, Lesotho, Mozam bique en Zambia". De as Pretoria- Salisbury, zegt de verklaring, keert zich in die politiek niet alleen tegen de Afrikaanse "frontstaten", maar ook tegen de Arabische wereld. Een soortgelijke politiek van Israël jegens Egypte, Jordanië en Syrië - de Arabische "frontstaten" - wordt in gelijkluidende bewoordingen veroordeeld. Handhaving van een economisch embargo tegen de drie onder een noemer gebrachte landen wordt "noodzakelijk" geacht teneinde hun "isolement te accentueren". Ethiopië had een "volledig olie embargo" geëist plus "het verbre ken van contracten met de (olie)maatschappijen die de be voorrading van Zuid-Afrika. Rho desië en Israël mogelijk maken". Een amendement van die strekking haalde het echter niet in de minis tersconferentie Een ernstig verschil van mening over de financiële hulp der Arabi sche landen aan Afrika kon giste ren op het nippertje worden bijge legd. De Afrikaanse landen hadden - ondermeer vanwege de hogere olieprijzen - een Arabische injectie In Lisse geboren schilder geëist van 5,5 miljard gulden over de komende vijfjaar. De Arabische landen vonden dat een veel te hoog bedrag, omdat de Afrikanen maar heel weinig olie zouden afnemen en dus ook weinig last zouden hebben van de gestegen prijzen. Uiteindelijk vonden de twee blok ken elkaar met een compromis waarin de Arabieren weliswaar hulp toezegden, maar zich op geen enkel concreet bedrag vastlegden. Alleen de Afrikaanse bevrijdings bewegingen kregen een tastbare belofte - ca. 12,5 miljoen dollar aan Arabisch geld. Het compromis richt zich op 03PARIJS/DEN HAAG - De Ne derlandse kunstschilder Geer van Velde is op 79-jarige leeftijd in Pa- rijs overleden. Geer van Velde, in Lisse geboren, broer van de schrijf- ster Jacoba van Velde en de schil der Bram van Velde trok in 1925 ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling in 1925 naar Frankrijk en heeft daar sindsdien gewoond in Cachan, vlak onder Parijs. Het werk van Geer van Velde wordt vaak vergeleken met dat van Bon- nard, Mondriaan, Villon en Fein- iger. Zijn schilderijen waren voor namelijk te vinden op officiële Franse exposities in binnen- en buitenland. In 1971 was zijn werk voor het eerst sinds 45 jaar in Ne- I derland te zien. sche samenwerking alsmede een geïntensiveerd handelsverkeer tussen de Arabische en Afrikaanse landen. Verder zullen de al be staande Arabische financieringsin stituten voor Afrika op een hoger plan worden gebracht. Volgens Arabische statistieken hebben de Afrikaanse landen tot en met 1974 bijna 1,2 miljard dollar gekregen. Inmiddels zijn in Cairo gisteren al ettelijke staatshoofden en rege ringsleiders gearriveerd voor de vandaag beginnende top. President Anwar Sadat en premier Mam- doech Salech van Egypte besteed den vrijwel de gehele dag aan het verwelkomen van hun ambtgeno- PAARDENSPORT - De Neder landse merrie Speedy Volita heeft gisteren in Gelsenkirchen een dra verij over 2000 meter gewonnen. Achter Speedy Volita, die werd ge reden door Gert Gommans ein digde Osiris Salar en Baily II. SKIËN - De Zweed Ingemar Stenmark is een stap dichterbij de wereldcup ski gekomen. In Sun Valley won Stenmark de reuzesla lom voor de gebroeders Hemmi, Christian en Heini. BADMINTON - Het Nederlandse badmintonduo Rob en Marjan de Ridder heeft in de finale van het gemengd dubbel in Mühlheim ver loren van het Engelse koppel Bar bara Giles en David Eddy. De set standen waren 11-15, 15-12 en 10-15. VOETBAL - Opnieuw is er een voetballer van Barcelona uit het veld gestuurd. In de uitwedstrijd tegen Hercules kreeg de Argentijn Heredia wegens veel te hard spel de rode kaart. De ploeg van Michels kwam overigens niet verder dan een 1-1 gelijkspel. BOKSEN - De Brit John Conteh heeft zaterdag zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht behouden. De scheidsrechter staakte het ge vecht in Liverpool tegen uitdager Len Hutchins in de derde ronde. Berichten over ontvoering ten stelligste ontkend PARIJS (UPI) - Prins Xavier van Bourbon Parma, de 88-jarige Pa triarch van de Spaanse carlistische dynasty, is gisteren in het Ameri kaanse ziekenhuis in Parijs opge nomen voor een korte rustperiode, zo heeft een woordvoerster van het ziekenhuis gezegd. „Er is absoluut niets met zijn gezondheid aan de hand. Hij moet alleen een poosje rusten", aldus de woordvoerster. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de prins is ver klaard, dat Xaviers zenuwen hem parten gespeeld hebben in verband met valse berichten, dat hij een week lang gevangen is gehouden doorzijn ultra-rechtse zoon Sixtus. Het bericht was vrijdag in Madrid gelanceerd socialistische de socia- lische carlistische partij, waarvan Karei zoon Kiel Hugo, de echtge noot van prinses Irene, de leider is. Volgens het bericht had Sixtus zijn vader ontvoerd om hem te beletten, kritiek te oefenen op recente poli tieke verklaringen van Sixtus. Xavier heeft het ontvoeringsbe- richt in een verklaring van zaterda gavond tegengesproken. Zowel Sixtus als Karei Hugo heb ben gisteren hun vader in het zie kenhuis opgezocht. ten. onder wie Jaafar Roemeiri van Soedan. Elias Sarkis van Libanon en Hafez Assad Rechts de Brit P. R. Sainsbury, voorzitter van de Royal Airforce Association. Bing Crosby zingt al halve eeuw BING Crosby hier met zijn dochter Mary Nances in een duet tijdens de opnamen voor ,JBing'', een televisiepro gramma dat wordt gemaakt ter gelegenheid van Bings gouden jubileum in de showbusiness. Een keur van artiesten werkte er aan mee. Natuurlijk ook Bings grote vriend Bob Hope Even was er na afloop paniek, toen Crosby struikelde en viel. Maar het viel allemaal er mee. PRAAG (AFP) - De Tsjechoslo- waakse veiligheidsdienst heeft maatregelen getroffen om te ver hinderen dat journalisten nog con tact opnemen met bepaalde onder tekenaars van Charta-77, het be faamde document over de mensen rechten in Tsjechoslowakije. Tot dusver hadden de autoriteiten de bekendste ondertekenaars ge straft met het afsnijden van hun telefoon en het innemen van hun rijbewijs, maar buitenlandse jour nalisten konden wel gewoon con tact met hen opnemen. Waarne mers in Praag menen dat de nieu we, hardere maatregelen zijn inge geven door de „haviken" in de communistische partij. Hun positie zou zijn versterkt door het onder houd dat Charta-ondertekenaar Jan Patocka had met minister Van der Stoel. Sinds de publikatie van Charta, twee maanden geleden, hebben de autoriteiten nogal wisselvallig ge reageerd. Waarnemers leiden daar uit af dat binnen de partij verschil van mening bestaat over de beste methode om de dissidenten tot zwijgen te brengen. De eerste reac tie van de autoriteiten was scherp: een tiental verhoren en drie arresta ties. Deze drie zitten nog steeds vast. zonder dat een duidelijke be schuldiging tegen hen is ingediend. Na deze actie, die het stempel van de „haviken" droeg, verslapte de campagne tegen Charta, kennelijk ook onder invloed van krachtige, maar discrete reacties uit Westeu- ropese hoofdsteden. Tsjechoslo wakije hecht erg aan normalisatie van de betrekkingen met het Wes ten, en met name minister van bui tenlandse zaken Chnoepek heeft zich daarvoor ingespannen. Het spectaculaire gebaar van mi nister Van der Stoel - door de Tsje- choslowaakse televisie een on geëvenaarde inmenging in Tsje- choslowaakse zaken genoemd - kon niet onbeantwoord blijven, en wordt nu door de „haviken" benut om het initiatief te hernemen, zo menen deze TOKIO - De rus Wladimir Kovalev is zaterdag in Tokio wereldkam pioen kunstrijden bij de heren ge worden. Kovalev kreeg-plaatscijfer 14 en 188,04 punten. De zilveren medaille was voor de Oostduitser Jan Hoffmann <15-186,96). De Ja panner Minoru Sano eindigde als derde. De 24-jarige Wladimir Kbvalev heeft felle strijd moeten leveren met de Oostduitser Jan Hoffmann, die hem twee maanden geleden tij-' dens de Europese kampioen schappen naar de tweede plaats verwees. Kovalev, de "eeuwige tweede" kreeg echter zijn revan che. Hij veroverde zijn eerste gou den medaille. Zowel in 1975 als in 1976 reikte hij niet verder dan het zilver. Ook tijdens de Olympische Spelen van Innsbruck moest hij met een tweede plaats tevreden zijn. Vlekkeloos was zijn kür zater dag niet. Hij raakte aan het eind van zijn eerste drievoudige sprong bij voorbeeld met de hand het ijs. Ook bij enkele andere sprongen landde hij zeker niet perfect. Een factor van belang was dat hij vier drie voudige sprongen in zijn kür had opgenomen. Dat is één meer dan Hoffmann, die zijn kür enigszins vereenvoudigde en niet kwam tot vijf drievoudige sprongen die er oorspronkelijk in waren opgeno- Nederlands handbalteam verliest van Frankrijk LINZ - Het Nederlands handteam heeft zaterdag in Linz in Oostenrijk de wedstrijd voor de bezetting van de zevende plaats van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal in de b-groep met 19-21 verloren van Frankrijk. Bij rust was de stand nog gelijk: 8-8. De laatste oefenpasjes van de nog prille handbalploeg uit de b-klasse (Nederland promoveerde dit jaar, na de promotie werden 11 wed strijden gespeeld en slechts één gewonnen, de sleutelwedstrijd in Schwaz tegen Noorwegen) zijn ge zet. aarzelend, onnauwkeurig, on zeker kortom zoals eigenlijk ook verwacht mocht worden. Het team heeft recht op een leertijd, maar had niet zo zonder overtuiging en zo slordig behoeven te spelen als tegen Frankrijk. Nederland was te vermoeid om het de experimenteel spelende Fransen nog moeilijk te kunnen maken. WINST EN VERLIES VOOR IMPALA'S WESTLEIGH - Het officieuze Ne derlandse rugbyteam heeft onder de naam Impala's in het weekeinde wedstrijden gespeeld tegen En gelse selectieploegen. Dat ge beurde met wisselend succes. Za terdag verloren de Impala's van 12-3 an Westleighs. een district- sploeg. In die wedstrijd speelde Nederland sterk verdedigend. Dat was tevoren afgesproken niet ver liep nit onbevredigend. Gisteren wonnen de Impala's met 18-14 van Leicestershire. De eerste try voor Nederland werd door Schroder ge drukt na een combinatie met Alting en Borg. Overakker drukte de tweede try na goed aangeven van Trebert. Nederland benutte alle drie toegewezen penalty-kicks. Hielkema nam er twee voor zijn re kening, Koemans de derde. ADVERTENTIE Aanvulling op inkomen oudere zelfstandigen DEN HAAG (SP) - Het kabinet- Den Uvl is akkoord gegaan met een steunregeling voor oudere zelf standigen. Zij kunnen een aanvulling op hun inkomen krijgen. Voor hen is een speciale rijksgroepsregeling ou dere zelfstandigen (Roz) in het le ven geroepen. Staatssecretaris Meijer (CRM) die verantwoordelijk is voor de uitvoering van de bij standswet - waartoe ook de Roz behoort - heeft dit afgelopen zater dag bekendgemaakt. Voor de Roz komen in aanmerking de oudere zelfstandigen in de leef tijd tussen 58 en 65 jaar die niet meer dan de helft van het mini mumloon verdienen. Zij moeten hun bedrijf tenminste vijfjaar heb ben uitgeoefend. De gemeenten zullen met de uitvoering van de Roz worden belast. Dat kan met ABN-Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN-kantoor, zonder formaliteiten. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljetkost. 742.95 74 3.1 1 74).2b 743.42 Kashilierre «inJd.irun 1-3-84 BREMEN - Zwemmend in een badpak van eigen keuze heeft Enith Brigitha het afgelopen weekeinde laten zien dat haar tijd van gaan nog lang niet is gekomen. Uit het per traditie snelle water van het 25- meterbad in Bremen viste ze maar liefst 5 nationale records, waarvan er 1 zelfs van absolute wereldklasse was: haar overwinning op de 200 meter vrije slag in 1.58.54. De ovenge ploegleden pakten nog eens 6 nationale records bijelkaar. Het lijstje van recordverbeteringen ziet er als volgt uit: dames: 100 meter vrije slag Enith Brigitha 55 49 (oud 56.13 Brigitha), 200 meter vrije slag Enith Brigitha 1.58.54 (oud 1.58.83 Brigitha), 400 meter vrije slag Enith Brigitha 4.10.99 (oud 4.13.52 Brigitha) 100 meter vlinderslag Enith Brigitha 1.02.58 (oud 1.04.4 Anke Rijnders), 200 meter wisselslag Enith Brigitha 2.20.13 (oud 2.21.4 Brigitha) 200 me ter schoolslag Wijda Mazereeuw 2.36.41 (oud Mazereeuw 2.27.3), 100 meter rugslag Diane Edelijk 1.03.95 (Oud 1.04.98 Brigitha). De tijd van Brigitha op de vlinderslag was des te opmerkelijker omdat zij zich in wedstrijdverband vrijwel nooit op deze zwemwijze meet. Heren: 100 meter vrije slag André in 't Veld 52,71 (oud 53,1 Bert Be- rgsma), 400 meter vrije slag Henk Elzerman 3.56.37 (oud 4.01.43 El- zerman), 1500 meter vrije slag Henk Elzerman 15.41.37 (oud 15.51.08 El zerman), 100 meter vlinderslag André in 't Veld 57.76 (oud 57.84 Cees Vervoorn). MOTORSPORT - Wil van der Laan uitTer Aaren bakkenistMarius van de Berg hebben gisteren in Vessem de eerste selectiewedstrijd voor het nationaal kampioenschap, motor cross in de zijspanklasse gewon nen. Van Gastel en Summeren werden tweede en de gebroeders Van Goch derde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17