Maertens "raast" naar overwinning "De race stoppen? Waaromhij is toch dood" GRATIS Topscorers Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van Dik Bruynesteyn. Portisch: vier uur zwoegen voor winst PAGINA 10 MAANDAG 7 MAART 1977 SPORT SPORT SPORT SPORTH SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Kyalami - Zo zwalkt in de Grote Prijs van Zuid-Afrika de stuurloze schaduw van de dood met een snelheid van 270 kilometer per uur over het circuit. Want een ding staat vast, de Sha dow van de Engelsman Tommy Price is niet meer onder controle, nog geen honderd seconden nadat de wagen een overstekende brandweerman doormidden heeft geklieft. De bluspatroon die de ne gentienjarige met zich meezeult fungeert als scherprechter, raakt de coureur vol op het hoofd: een ka nonskogel die de helm van Price verpulvert tot wat splinters. Niemand die dat ziet, daar op de- volgepakte tribunes omdat op dat zelfde moment het stoffelijk over schot van de brandweerman door de lucht vliegt en tegen de rand van de baan kletst. Niemand die in de gaten heeft dat in die split second een tweede dode te betreuren valt. De vrouw Tommy, Price, zes maanden zwanger, ziet de nacht merrie vlak voor haar ogen gebeu ren, valt flauw maar zal pas heel veel later vernemen dat ook haar man is omgekomen. Want niet voordat een lijkbleke Jac Lafitte de lange tocht van de rechterpost naar de pits heeft gemaakt, lichtelijk hinkend, wordt de ware omvang van de tragedie bekend. De op slag gedode coureur Price blijkt vol gas te zijn doorgereden, achthonderd meter lang, rechtuit aanvankelijk, later een flauwe bocht naar de rech terkant van de baan makend. Tot twee keer toe ramt de stuurloze bo lide de vangrail, kaatst weer terug naar het midden van de baan en klapt daar vol op en over de Ligier-Matra van Jac Lafitte. Het volgende moment schuiven de beide bolides in een dodelijk om helzing gestrengeld, het hekwerk in. Jac Lafitte overleeft het ingeluk zonder noemenswaardige verwon dingen, een geweldig wonder, van zijn wagen resten nog slechts- wat wrakstukken. Pas uren later is de kleine Frans man in staat het gebeuren onder woorden te brengen. Hij heeft iets door de lucht zien vliegen daar op het rechte einde, waar de wagens hun topsnelheid bereiken, hij denkt op dat moment dat het de neus van de wagen van Price is, dat er verder niets aan de hand is, een overtuiging waarin hij nog gesterkt wordt als de witte bolide voor hem naar rechts afwijkt. Lafitte: „Ik kom er aan en ik denk dat hij aan de rechterkant gaat stoppen. Dus ga ik hem voorbij. Maar dan moet ik remmen voor de bocht en op het moment dat ik rem botst Price boven op me". Hij moet toen nog minstens 260 kilometer per uur hebben gereden". Voor La fitte is het of de wereld vergaat, hij kan zich niet meer herinneren hoe hij uit zijn wrak is geklauterd... Arme Tommy Price, die vriende lijke rustige 27-jarige Welshman, een man van weinig woorden maar bezeten van de sport. Hij heeft, zoals alle anderen uit het circus, de risico's ingecalculeerd, eenstuur fout kan het einde betekenen, een materiaal breuk ook, hij heeft leren leven met die wetenschap, net zoals zijn collega's. Bizar Maar hij sterft tenslotte zonder ook maar een grote prijs te hebben ge wonnen in een van de bizarste on gelukken uit de geschiedenis van de racerij. Bizar en onnodig, dat staat vast. Onnodig, omdat er geen wezenlijke aanleiding meer is voor de brandweermannen op dat mo ment de baan over te steken. De reconstructie: recht tegenover de pits is de Shadow van de Italiaan Zorzi tot stilstand gekomen, uiterst links van de baan. Op het moment dat de coureur aanstalten maakt uit te stappen lekken vlammen op uit de motor. Zorzi, onervaren, raakt in paniek. Worstelt zich uit zijn har nas, springt uit de wagen maar ver geet dat hij via de slang die in geval van brand voor zuurstof moet zor gen, met zijn helm aan de wagen vast zit. Hij valt, heeft niet de tegenwoordigheid van geest de in gebouwde brandblusser in wer king te stellen. Waarop twee brandweermannen hem vanuit de pits te hulp snellen. Het zal altijd wel duister blijven wie het sein heeft gegeven dat de baan kan wor den overgestoken. Zeker is dat de voorste rennende brandweerman het amper haalt, slechts op centi meters wordt gemist door de aan stormende wagen van Price. Zijn collega is reddeloos verloren. De uitslag van de Grote Prijs van Zuid-Afrika is: 1. Niki Lauda (Oos) met Ferrari 324,2 kilometer in 1 uur 42 min 21,6 sec (gemiddeld 187,630 km/u), 2. Jody Scheckter (Zdaf) met Wolf 1.42.26.8, 3. Patrick Depailler (Fra.) met Tyrell 1.42.27,3, 4. James Hunt (Gbr) met MacLa- ren 1.42.31,1, 5. Jochen Mass (Wdl) met MacLaren 1.42.41,5. Stand wereldkampioenschap: 1. Scheckter 15 pnt., 2. Reute- mann en Lauda beiden 13 pnt., 4. Hunt 9 pnt. Een geschokte Hans Stuck na af loop: „Er zit vlak voor je langs de tribunes komt een soort van kuil in de baan. Ik rijd vlak voor Price, kom omhoog, en zie in een flits twee mannen rennen en stuur me teen naar rechts. Tommy, die ach ter me zit, moet gedacht hebben dat ik hem langs laat gaan. Hij komt naast me en het is met hem ge beurd". De ironie van het lot wil dat nog voor het gegil van de geschokte toeschouwers is verstomd, de vlammen van Zorzi's Shadow spontaan doven en er niets meer te blussen valt. De schuldvraag. Emerson Fittipal- di, ex-wereldkampioen, heeft ge lijk, wanneer hij na afloop van de race zegt dat in een wereld zo pro fessioneel als de Grand Prix, geen amateurs meer als brandwacht mogen fungeren. Zoals ook Gunnar Nilsson gelijk heeft als hij opmerkt dat het pure waanzin is maar een kant van het circuit brandwachten op te stellen in plaats van aan beide zijden opdat er nimmer overgesto ken behoeft te worden wanneer er iets gebeurt. En de verontwaardiging van de Nederlander Boy Hayje, uitgeval len met pech na 33 ronden - terecht is omdat niemand hem waarschuwt als hij de plaats des onheils passeert en hij uitsluitend omdat een toe schouwer hem naar rechts wenkt, uit de catastrofe weet te blijven. Stroef De dood in de middag schokt de ooggetuigen tot op het bot, maar het gebeurt in de 23ste ronde, de race gaat door, nog 55 ronden lang. De luidsprekers melden het onge luk niet. Onbegrip bij de tiendui zenden langs de baan die nergens van weten, die opdringen wanneer de Oostenrijker Niki Lauda wordt gehuldigd na zijn triomf, de eerste na zijn verschrikkelijke ongeluk op de Nurburgring, die niet begrijpen waarom het gelaat van de overwin naar zo stroef staat. Ook Lauda weet van niets wanneer hij tenslotte als winnaar de finish overschrijdt. Pas vlak voor de hul diging hoort de kleine Oostenrijker van het ongeval. Klautert lijkbleek het erepodium op, onttrekt zich zo snel als hij maar kan aan de huldi ging. Later, in de beslotenheid van de Ferrari-pits zegt hij op de vraag of de race niet had moeten worden gestaakt, wat abrupt dat dat toch geen zin zou hebben gehad. Tommy is dood, hij zou er niet door geholpen zijn geweest. Om vervol gens verbijsterd toe te kijken hoe de mecaniciens voor uit de Ferrari een stuk ijzer tevoorschijn trekken; het blijkt de rolbeugel van Price' Shadow te zijn, het stuk staal dat boven het hoofd van de coureur uitsteek om te voorkomen dat, als de wagen ondersteboven komt te liggen, de rijder zijn nek breekt. Ook dit sterkste deel van een Grand Prix-wagen blijkt door de brand blusser finaal te zijn afgebroken. Lauda voelt wel iets tegen zijn wa gen klappen maar weet niet wat. Pas tegen het einde van zijn race merkt hij dat de oliedruk compleet weg viel en de watertemperatuur meter het opgaf Vandaar dat hij honderd meter voor de finish zijn motor af had gezet Hoofdschud dend verneemt hij dat de rolbeugel olie en waterleidingen heeft ver brijzeld, dat er geen druppel meer van beide vloeistoffen aan boord blijkt, dat het een groot wonder is dat hij de eindstreep heeft kun nen halen. Zo wordt Lauda's magnifieke co meback overschaduwd door een zinloze tweevoudige dood; zo blijkt eens te meer dat hoe goed de voor bereidingen ook zijn; hoe sterk de eenheid van monteurs, rijder en team-manager ook is, hoe verre gaand de huidige veiligheidsmaat regelen ook gaan, een onzekere fac tor altijd zal blijven bestaan in deze krankzinnige sport: de menselij ke fout. Het klinkt cru wanneer Niki Lauda zegt: de race stoppen, waarom. „He is dead, isn't he". Maar diezelfde Niki Lauda is toch bijna in tranen op het erepodium; is zelf de een zame overlevende van een ongeluk dat, hoe groot hij zich ook houdt, nog onwrikbaar in zijn geheugen moet zijn gestempeld. Hij is niet dapperder dan Tommy Price, hij is alleen maar wat gelukkiger ge weest. Hij weet dat het leven door gaat, zoals dat ook doorging toen hij zelf op de afdeling intensive care voor zijn bestaan vocht. Het stoffelijk overschot van Tommy Price zal naar Engeland worden overgevlogen, maar lang voordat de stoet de begraafplaats zal hebben bereikt, zullen bij het Shadow-team de telefoons rinke len, omdat er tientallen zijn die de vrijgekomen plaats willen inne men, zonder enige vergoeding als het moet, gedreven door god weet wat. Maar slechts zij die zelf deel uitmaken van de besloten gemeen schap der topcoureurs, kunnen daar begrip voor opbrengen PIM STOEL Lebber tussendoortje. Evenals Hennie Kuiper dat vorig jaar deed, maar met dit verschil, dat de Nederlandse kampioen alsnog werd bijgebeend door Freddy Maertens. Wegkomen met de we reldkampioen betekent doorgaans strijden voor een tweede plaats. En zo gebeurde het ook op de Gentse Zwijnaardsesteenweg, waar Maer tens met veel overwicht de Neder lander in zijn schaduw stelde. Een verrassende ontknoping, die achteraf veel vragen opriep. Want waarom moesten in het gemeleerde gezelschap, waarin geen enkele Belg met enige importantie ont brak, juist de Frisol-renners Jan Raas en Cees Priem de openings koers gestalte geven? En hoe kon het mogelijk zijn, dat in dit voor name gezelschap alleen Freddy Maertens kans zag om de aanval van Jan Raas, op 25 kilometer van het einde, te pareren? Dit alles, alsof er geen Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Andre Dierickx, Dietrich Thurau of Frans Ver- beeck in de buurt was? Verbaasd Freddy Maertens, die deed alsof er geen winterpauze was geweest, verbaasde zich daar ook over. „Ik had echt wel tegenreactie ver wacht. Vooral van Roger de Vlae minck, die op de Varent- en Volke- gemberg toch liet zien dat hij er was. Van hem had ik de mees te angst". En dus niet van Eddy Merckx, die zich moest verontschuldigen, dat Geels (Ajax) 26 2. Kist (AZ'67)20 3. Van der Kuylen (PSV) 19 4. Nica Jansen (Feyen.)18 5. Nanninga (Roda)15 hij juist op het oplopende kas seienpad. waar Raas toesloeg, ach terin de grote kopgroep reed. „Ik heb m'n enige helper Ludo Del- croix nog geroepen", verduide lijkte Merckx. „Maar hij kon het- niet meer halen". Het wielerpeloton zal met blijheid het juk afwerpen waar Merckx zijn opponenten ruim tien jaar aan on derwierp. Na de slopende kracht sinspanningen waarmee hij zijn heerschappij onderstreepte is Eddy Merckx de grote Merckx niet meer. De Belg bezit nog wei de in stelling en zal zijn wedstrijden, waar hij een stempel op wil druk ken, ook uitzoeken, maar de felheid waarmee hij voordien het peloton terroriseerde is weg. Immers, vroe ger was het toch onmogelijk om zonder Merckx weg te komen en leidde hij van het begin tot het ein de zelf de dans. Merckx mocht nu meedingen naar de derde prijs, die hem nog werd afgesnoept door Ludo Peeters, terwijl ook het jongste Belgische raadslid Jean-Luc Vandenbroucke nog voor hem eindigde. En geen Patrick Sercu, die als een van de favorieten gold, of Roger de Vlae minck, die het beeld van de wed strijd wilde bepalen. Want in het „berglandschap" rond Ronse, ver zette Jan Raas zich kordaat. De Zeeuw: „De eerste poging van De Vlaeminck op de Varentberg werd door Merckx, Maertens en Thurau verijdeld. Toen hij op de Volkegemberg weer ging, liet ie dereen hem gaan. Dat verbaasde mij. Ik heb geprobeerd het gat zo klein mogelijk te houden, waardoor De Vlaeminck, die erg goed werd gesteund door zijn broer Eric, toch weer werd ingelopen". Dat was het sein om „Het Volk" te gaan beslissen. Door de goede col lectiviteit in de Frisol-formatie werd er niet naar personen geke- 9 ..DE 6O£DKEURif0<3 1 VAM JOHAW KUIFFF^I dige oponthoud zorgde omdat het licht in de speelzaal hem niet be viel. Vandaag wordt de vijfde partij ge speeld. Kortsnoj en Petrosjan speelden hun derde partij in II Ciocoo (Italië) niet bepaald even vreedzaam als de twee voorafgaande. Desondanks werd het toch weer remise. Voor Kortsnoj was dat een uiterst teleur stellende ervaring. Hij won in de opening snel een belangrijke pion en stond halverwege duidelijk ge wonnen. In de tijdnoodfase echter miste hij de winst. De stand in Italië is lV*-lVa. De gisteren in Reykjavik gespeelde vierde partij in de tweekamp tussen de Rus Boris Spasski met de Tsjech Vlastimil Hort is na 25 zetten in re mise geëindigd. De stand is thans 2V2-IV2 in het voordeel van Spass- ky. Hort speelde met wit. In Luzern werd opnieuw niet geschaakt. Na dat daar de tweede partij tussen Mecking en Poloegajevski reeds was uitgesteld wegens maagklach ten van Mecking ging ook de derde partij niet door. Mecking had een zenuwinzinking zo werd uit Zwit serland bericht. Toto Den Haag-Twente GENT - Aan moed ontbrak het hem niet. Waar doorgaans de Belgische vedetten in hun eigen openingskoers de scepter zwaaien, zette Jan Raas de Omroep Het Volk naar zijn hand. ROTTERDAM - In de kleine speel zaal van de Rotterdamse Doelen heeft de Hongaarse schaker Lajos Portisch zaterdag nog vier uur lang moeten zwoegen om de bij het af breken van vrijdag al vrijwel gwonnen staande vierde matchpar tij tegen Bent Larsen inderdaad in winst om te zetten. Pas op de 80ste zet gaf de Deen de allang hopeloze strijd op. De stand in de tweekamp is thans 2V2-IV2 in het voordeel van Portisch, die zaterdag voor het no- LOTTO Eerste prijs: f 615.067: Tweede prijs: f 175.734; Derde prijs: f263.600; Vierde en vijfde prijs: f351.467. De juiste getallen zijn: 1-10-16-18-35-37. Reservegetal is 8. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 9-10-34-39-40-49. Reservegetal is 6. SUPERTRIO De Madame B-prijs te Hilversum: 1. nummer 3 (Nathan Olivier); 2. num mer 9 (Magne N); 3. nummer 10 (John Walker). Uitbetaling: f 229.90 eredivisie SC0RES IN BETAALD VOETBAL ,Visserl,. Roda JC - Eindhoven 2-0 (l-0)-40. Dick Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers 41. Geels 2-0, 55. Geels 3-0, 65. Arneesen 19. Van Staveren 2-0, 35. Kurcinac 3-2. Nanninga 1-0,57. Nanninga 2-0. Scheids- 18.000. 4-0. Scheidsrechter Ettekoven. Toe- Scheidsrechter Van Ooyen. Toeschou- rechter Mulder. Toeschouwers 10.000. Haarlem - Telstar 0-1 (0-0) - 75. Stout schouwers 12.000. wers 4000. NEC - FC Amsterdam 1-1 (0-1) 26. q-1. Scheidsrechter Wellinga. Toe- AZ'67 Go Ahead Eagles 0-0. Toe- Bianchi 0-1 (strafschop), 76. Veeken 1-1. schouwers 7500. schouwers 12.000. Scheidsrechter Ver- FC Den Haag - FC Twente 1-1 (0-0)-48. Toeschouwers: 1000. Scheidsrechter. De Graafschap Feyenoord 2-2 (0-1)-17. voort. Hoekema 1-0, 60 Arnold Mühren 1-1. Korver. Kreuz 0-1, 47. Brands 1-1, 68. Kreuz 1-2, PSV - FC Utrecht 3-0 (1-0) - 3. Edström Scheidsrechter Beek. Toeschouwers Ajax - NAC 4-0 (2-0) - 28. Zuidema 1-0, 83. Storm 2-2. Scheidsrechter Derks. 1-0, 49. Deykers 2-0, 87. Nilsson 3-0. 5000. EERSTE DIVISIE Vitesse-PEC Zwolle 2-2 (1-0) - 1. Veenstra 1-0, 66. Petersen 1-1, 81. Hendriks 1-2, 89. Ge- rdsen 2-2. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers: 8500. SW-Cambuur 1-1 (0-0) - 62. Kuzmanovic 0-1, 65. Haan (strafschop) 1-1. Scheidsrech ter Van Swieten. Toeschou wers: 3100. Excelsior-Veendam 1-0 67. Van der Spek 1-0. Scheidsrech ter Jonker. Toeschouwers: 3900. FC Dordrecht-Volendam 1-1 (1-0) - 9. Schoon 1-0, 66. De Boer 1-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 21100. FC Vlaardingen-Fortuna SC 1-2(0-0)-52. Engbersen 0-1,61. Merken 0-2, 73. Murovic 1-2. Scheidsrechter Manuel. Toe schouwers: 3000. Heracles-Amersfoort 1-2 (1-1) - 2. Maiwald (strafschop) 0-1,23. Voogtgeert 1-1, 56. Maiwald (strafschop) 1-2. Scheidsrech ter Thomas. Toeschouwers: 1500. FC Groningen-Helmond Sport 1_1 (0-0) - 52. Bakker 1-0, 84. Van Ransow 1-1. Scheidsrech ter De Bruin. Toeschouwers: 5500. Heerenveen-Wageningen 1-3 (1-1)- 1. Bosma 1-0, 5. Mentink 1-1,46 Van de Wilk 1-2,62. Bish 1-3. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 3000. ken. Cees Priem demarreerde op volle snelheid en juist toen hij tot de orde werd geroepen kletste Raas er tussenuit. De Nederlandse kam pioen, die met Wilfried Wezemael voor deze koers kopman was: „Ro ger Rosiers waarschuwde mij, dat ik direct nadat Priem was ingelo pen moest vertrekken. Ik had ver wacht, dat er nog wel een paar bij zouden komen". Gokken Het was alleen Freddv Maertens, die de kloof kon overbruggen. Merckx' helper Ludo Delcroix bleef op dertig meter „hangen" en moest zich na enkele kilometers gewonnen geven. Raas „Toen ik Maertens zag. realiseerde ik mij, dat ik normaal gesproken geklopt was Maar ik voelde me sterk en moest gewoon gokken. Wat was er ge beurd, als ik niet had meegefietst en we weer waren ingelopen? Dan was ik misschien zevende gewor den. Nu was er nog een kans, dat Maertens lek zou rijden, zodat ik toch alleen naar de streep kon". De wereldkampioen kwam geen enkel ongemak meer op zijn weg tegen. Liet zich zelfs de kop niet meer opdringen, toen Jan Raas daar in de laatste kilometer om vroeg. „Dat was jammer", reali seerde de Nederlander zich. „Ik had graag het vertrouwen, dat men Do Witteman: derde plaats mij bij Frisol heeft gegeven, willen belonen met iets moois". De op nieuw gelauwerde Maertens: „Ik denk dat Raas nog een betere koers heeft gereden dan ik. Maar het is niet anders. Ik moet jongens als Pollentier en Demeyer ook tevre den stellen, want die werken voor me totdat ze er bijna bij doodval len". Jan Raas tenslotte: „Het was toch het proberen waard. Maar ik denk, dat ik wel een hele goede- met me mee kreeg". HANS COOLEGEM Jan Raas geeft alles, maar Maertens is niet te kloppen. DEN HAAG - In de sporthal Over- bosch in Den Haag hield het dis trict Den Haag en omstreken van de Nederlandse Katholieke Gym- nastiekbond gisteren de jaarlijkse persoonlijke kampioenschappen. De Leidse gymnastiekvereniging Victorie was vertegenwoordigd door de aspiranten Els van Tey- lingen en Margo van Velzen en bij de dames door Do Witteman. Deze laatste mocht na afloop een me daille in ontvangst nemen voor de derde plaats achter twee turnsters van de vereniging Quintus uit Kwintsheul. Els van Teylingen en Margo van Velzen legden beslag op respectievelijk de elfde en veertiende eplaats, waat vooral voor de nog pas negenjarige Margo beslist niet onverdienste lijk genoemd mag worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10