PvdA: "Onheil J-~ Huurders tevreden over huursubsidie Surinamers willen wethouder aanklagen Fantastische Film- en Dia Show over vakanties naar Mexico, Guatemala en de Nederlandse Antillen. BUITENOM Als onenigheid over grondpolitiek voortduurt Vier zuivelcoöperaties nemen 'Leerdam' over KLM Thuis in de lucht. BINNENDOOR ZATERDAG 5 MAART 1977 PA41NA i Welzijnswerkers betiteld als "fraudeurs, dieven en heroïneverslaafden ROTTERDAM (ANP) - Dertien medewerkers van het Surinaamse ontmoetingscentrum Kwakoe in Rotterdam, dat de gemeente vorige week heeft gesloten, overwegen een aanklacht in te dienen tegen wethouder mevrouw mr. Schmitz (sociale zaken). De medewerkers, zes welzijnswerkers en zeven man sociëtietspersoneel, menen dat de wethouder hen publiekelijk ten on rechte heeft afgeschilderd als „fraudeurs, dieven en heroïnever slaafden". De „dertien" hebben de Utrechtse advocaat mr. H. K. Jap A Joe inge schakeld om hun belangen te be hartigen. Deze vertelde desge vraagd dat hij zeker stappen tegen de wethouder zal ondernemen, als er uit een onderzoek van de recher che niets belastends tegen zijn cliënten naar voren komt. De Rot" terdamse politie is al enige weken bezig de gemeentelijke sociale dienst door te lichten, waarbij zes mensen, voornamelijk ambtenaren van niet-Surinaamse afkomst, zijn gearresteerd op beschuldiging van fraude. Mr. Jap A Joe onderzoekt momenteel ook de mogelijkheden in beroep te gaan tegen het ontslag, dat zijn cliënten is i B en W van Rotterdam kwamen vo rige week woensdag met de mede deling dat de subsidiëring van het Kwakoe, gelegen in de „zwarte" Westkruiskadebuurt, zal worden stopgezet, hetgeen tevens inhield dat het centrum vanaf die dag ge sloten zou zijn. Als reden gaf het college op dat het personeel aan het centrum niet op de juiste wijze functioneerde. Kwakoe, dat een jaar geleden van start ging, was bë^ doeld als opvangplaats voor de vele sociaal zwakke Westkruiskade- Surinamers, vooral ook voor de vele heroïneverslaafden (.jun kies") onder hen. Met hulp van Su rinaamse welzijnswerkers wilde men het drugsprobleem aanpak ken. Nu zou echter gebleken zijn dat het personeel, in plaats van verslaafden door te sturen aan de aangewezen instanties, er een eigen manier van „hulpverlening" op na ging hou den, waarbij de mensen van Kwa koe volgens B en W zelf het slach toffer van de drugsproblematiek werden. Dit zou weer geleid heb ben tot financieel wanbeheer en zelfs fraudes en diefstallen. Het col lege wijst erop dat een groot deel van het interieur van het centrum, waaronder enkele kostbare zaken, verdwenen is. Bert O'Brien en Harry Brul, die op treden als woordvoerders van het Kwakoe-personeel, ontkennen niet dat het de laats weken in het cen trum nogal chaotisch toeging. Ook geven zij toe dat er door enkele per soneelsleden heroïne gebruikt werd. „Maar dat waren er niet meer dan twee en wethouder Schmitz heeft al die tijd precies geweten wie dat waren". O'Brien en Brul zijn er woedend over dat nu de indruk is gewekt dat alle Kwakoe-mensen .junkies" waren. „Diep verontwaardigd" wijzen zij verder de beschuldiging van de hand, dat er in Kwakoe gefrau deerd en gestolen zou zijn. „Waarom hebben ze ons dan niet, zoals al die ambtenaren van de so ciale dienst, gearresteerd?".- O'Brien en Brul verklaarden dat zij juist degenen zijn, die de gemeente opmerkzaam hebben gemaakt op het wangedrag van de betrokken ambtenaren. Fraude bij Kwakoe zou onmogelijk zijn geweest, door dat alle uitgaven eerst zelf voorge schoten moesten worden, waarna een gemeentelijke commissie be sliste of deze voor subsidie in aan merking kwamen. „Wij hebben zelfs nog heel wat te goed van de gemeente", aldus O'Brien en Brul. Zij zeggen ook niets af te weten van diefstallen. „Natuurlijk, er zijn spullen gestolen, maar wie zegt dat wij het gedaan hebben? Op het laatst had jan en alleman, met goedvinden van de gemeente, de sleutel". HEERLEN (ANP) - Indien er geen overeen stemming wordt bereikt tussen de progressieve regeringspartijen en het CDA met betrekking tot de voorstellen van de regering over de grondpoli tiek dan valt daar veel onheil van te verwachten. Kamervoorzitter Vondeling richt zich in Brunssum tot leden i sympatisanten van huurder- scomite's uit Schuttersveld. Der tig leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, onder wie Vondeling, brachten gisteren bezoek aan het herstructurering s-gebied Zuid-Limburg Dit zei de voorzitter van de PvdA Tweede Kamer-fractie, drs. Ed van Thijn gisteravond in Heerlen na af loop van een werkbezoek dat dertig leden van zijn fractie onder wie ook kamervoorzitter dr. A. Vondeling aan Zuid-Limburg hebben ge bracht. Het CDA is met de confrontatie be gonnen, aldus Van Thijn. Het heeft ae nu voorliggende wetsontwerpen in een hoek geslingerd en daarmee zijn eigen lijsttrekker Van Agt aan de hoogste boom opgehangen. "Ik weet niet hoe het CDA hier nog uit komt. Voor ons zyn de wetsont werpen over voorkeursrecht en ge bruikswaarde van de grond geen hobby's maar betekenen zij een eerste gedegen aanpak van de structuele werkloosheid.Als And- riessen de huidige kwestie een Man wil pil wel gebruiken ZEIST (ANP) - Meer dan de helft van de mannen zou de pil willen gebruiken, als deze ook voor hen op de markt zou ko- Dit is gebleken uit een onder zoek dat het Nederlands Insti tuut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (Nisso) heeft inge steld onder twaalfhonderd mannen en vrouwen in de leef tijdsgroep van 18 tot en met 42 jaar. Andere resultaten van dit on derzoek: Een riskant anti conceptiegedrag wordt vooral gevonden bij die mensen voor wie zwangerschap om sociale redenen slecht zou uitkomen. Het condoom wordt het meest gebruikt door mensen met een midden- en hogere op leiding. In de lagere oplei- dingsniveau's is weinig animo voor dit middel. Volgens het Nisso kan naast emotionele weerstanden ook het financiële aspect hierbij een rol spelen: regelmatig condoomgebruik kan bij een frequent sexueel contact een aardig sommetje gaan kosten. De meeste mensen die een onbetrouwbaar middel gebrui ken wonen in het noorden en zuiden van het land. Periodieke onthouding wordt het meest toegepast in het noorden. Driekwart van de vrouwen is tevreden met de frequentie van de gemeenschap; de rest zou over het algemeen minder vaak willen. Veel vrouwen denken dat hun partner wel vaker zou willen. Driekwart van de man nen toonde zich tevreden met het aantal copulaties. noemt, dan wil ik hem wel zeggen, dat de examencommissie uit tweehonderdduizend werklo zen bestaat". De PvdA, zo vervolgde Van Thijn, erkent dat er nog diverse kwesties geregeld moeten worden als de zo genaamde negatieve ontwikke- lingsschade, maar die moet men nu niet aangrijpen om de voorliggende wetsontwerpen te torpoderen Die zaken kunnen later in een nieuw wetsontwerp geregeld worden. De progressieve drie nodigen het CDA daartoe uit op grond van zijn opvat tingen over de redelijke samen werking met de progressieven. Het vasthouden van het CDA aan de verkeerswaarde van de grond is in ogen van Van Thijn in strijd met de bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken. Namens de fractie verklaarde hij nadrukkelijk dat de PvdA zal vas thouden aan de huidige regerings voorstellen die met name voor de regio's als Zuid-Limburg noodza kelijk zijn. Die gebieden hebben maatschappij-venieuwende maat regelen zeer hard nodig. Als de kwestie van de grondpolitiek niet geregeld wordt dan heeft de PvdA weinig hoop dat er nog veel van an dere zaken als de greep op de parti culiere investeringen terecht kan Voor streken als Zuid-Limburg zijn paardemiddelen nodig om de kar te kunnen trekken. Juist in pro bleemgebieden moet de grondslag gelegd kunnen worden voor de noodzakelijke maatschappijver nieuwing. "Wij zijn voor spreiding van rijksdiensten maar de overheid zal ook invloed moeten kunnen uitoefenen op particuliere investe ringen. Particuliere investeerders moeten bij hun nekvel gegrepen kunnen worden, met name in het belang van probleemgebieden", zo besloot Ed van Thijn. Menten in beroep AMSTERDAM (ANP) - De van oor logsmisdrijven verdachte Blari- cummer Pieter Menten heeft bij het gerechtshof in Amsterdam hoger beroep ingesteld tegen de afwijzing door de bijzondere strafkamer van de rechtbank van Amsterdam van zijn verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling. Tegelijk heeft hij dit gedaan tegen de in dezelfde be schikking van de bijzondere straf kamer toegewezen vordering van de officier van Justitie om zijn voor lopige hechtenis met dertig dagen te verlengen tot 6 april a.s. DEN HAAG - De overgrote meer derheid van de huurders beoor deelt de individuele huursubsidie regeling positief, hetgeen voor staatssecretaris Van Dam moeten stellen. Bijvoorbeeld door bezuinigingsmaatregelen van de overheid, of door het optreden van een ander kabinet. De staatssecretaris zegt toe - den volkshuisvesting en "ruimtelijke kend aan de mogelijkheid om ae ordening aanleiding gaf de Tweede individuele huursubsidie in een Kamer te schrijven, dat hij over het wet vast'te leggen - te zijner Hjd op algemeen tevreden is over de wijze, dit probleem terug te komen, waarop de regeling functioneert. Er *e veeJ Ujd tussen het aanvra- Hij baseert zich op de uitkomsten ëen en de uitbetaling van de subsi van een studie van het Research In- die, vinden de onderzoekers, stituut voor de woningbouw. Staatssecretaris Van Dam stelt in Van de ondervraagde huurders zÜn brief dat een behoorlijke ver bleek ruim negentig pet van het be- snelling van de gang van zaken staan van de regeling op de hoogte wordt bereikt als de aanvraag via de te zijn. verhuurder loopt, die het subsidie- Het definitieve studierapport zal bedrag direct op de huur in minder- pas in april van dit jaar verschijnen, mg kan brengen. In het jaar 1975- De reactie van de staatssecretaris 1976 hebben 110.000 huurders in 32 beperkt zich tot de resultaten en gemeenten van deze mogelijkheid suggesties, die de onderzoekers in gebruik gemaakt: in 1976-1977 tijdschrift hebben gepubli ceerd. Uit een bewonersonderzoek in twaalf gemeenten blijkt, dat veel huurders bang zijn het na verloop van tijd dit er al 200.000. Het zal ook i de toekomst zoveel mogelijk be vorderd worden, al blijft het op ba sis van de vrijwilligheid, zowel voor de huurders als voor de verhuur ders. Volgens de onderzoekers zijn er ongeveer 110.000 huurders die wel in aanmerking komen voor een subsidie maar die er geen gebruik van maken. Ook deze schatting vindt de staatssecretaris aan de hoge kant: hij houdt het op onge veer 90.000. De bewindsman voelt er evenmin iets voor om de maximum huur- grens te laten vervallen en alleen het subsidiebedrag aan een maxi mum te binden. "Loslaten van de maximumgrens zal ongetwijfeld een toename van het aantal duur dere huurwoningen tot consequen tie hebben", schrijft staatssecreta ris Van Dam in zijn reactie. zonder subsidie te ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming im TJ'jl1 a inctollalaiii'* Uw installateur LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Haagse melkinrichting ZUTPHEN (ANP) - Tussen de ei- aangelegenheden een klacht indie- genaren van melkinrichting Leer- ne.n tegen de vier zuivelonderne- ADVERTENTIE Het fascinerende Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiesta's. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen van Maya's en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer -en geen zeeën van tijd. Vliegtarief van b.v. 13 dagen Curacao alleen reis en logies vanaf f 1495,-. 16 Daagse Mexico-reis logies en ontbijt vanaf f 1975,-. Meer over zulke reizen wordt u verteld tijdens de KLM breedschermshow "De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis". In de Stadsgehoorzaal te Leiden vrijdag 11 maart 20.00 uur Toegangskaarten f5,-. Telefonisch plaatsbespreken bij VVV Leiden; 071 - 146846 dam in Den Haag en vier coöpera- tieve zuivelbedrijven is overeen stemming bereikt over de over dracht van het aandelenpakket van Leerdam. De vier coöperaties, te weten Co- berco, Domo, CMC/Melkunie en Noordholland verkrijgen ieder een minderheidsbelang. Leerdam ex ploiteert in Den Haag richting waarin ca. 50 miljoen liter melk per jaar verwerkt wordt. De voedingsbonden FNV gaan bij de SER-commissie voor fusie- mingen. Volgens de bonden heb ben deze ondernemingen de fusie gedragsregels met kartel-afspraken omzeild. De bonden verwijten de zuivelon dernemingen "een goedkoop juri disch foefje". Ze nemen samen het totale aandelenpakket van Leer- melkin- dam (170 werknemers) over, maar ieder heeft een minderheidsbelang. Volgens de bonden wordt aange stuurd op een sluiting van Leerdam in de toekomst. eeti miljoen gulden aan prijzen Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar vöor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,—. Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats. Hess (1) In de Times van afgelopen dinsdag schrijft Bernard Levin een stuk over Rudolf Hess. Daar staat als kop boven: „Deze oude verzwakte man heeft zijn prijs betaald: om reden van mense lijkheid, laat hem gaan". Het verhaal van Hess is bekend. Hij is de laatst overgebleven bewoner van de Spandau- gevangenis in Berlijn; oud plaatsvervanger van Hitler, in 1941 op eigen houtje naar Enge land gevlogen met een warrige vredesmissie, in het proces van Neurenberg tot levenslang ver oordeeld. Hij zit nu dus ruim dertig jaar in Spandau. Vorige week zou hij daar een poging tot zelfmoord hebben ondernomen. Levins pleidooi voor vrijlating komt er op neer dat het nu mooi genoeg is geweest en als de vier verantwoordelijke mogendhe den er gezamenlijk niet kunnen uitkomen, de drie westerse - dus de V.S., Engeland en Frankrijk - maar zelf initiatie ven moeten nemen. De bewa king van Hess en de gevangenis wisselt immers elke maand en zo zou men Hess tenminste voor driekwart van het jaar uit het hok kunnen laten. Levin schrijft: "het schouwspel van een oude, ongevaarlijke, zwakke man, driemaal per jaar naar de gevangenis terugges leept, kan toch nauwelijks als bijdrage worden gezien om het beeld van de Sovjet-Unie als respectabele natie te schragen. De discussie is oud en zal pas verstommen als alle generaties die de ellende bewust of onbe wust hebben ondergaan histo rie zijn geworden. Hier in Nederland is zo'n stuk van Levin, één van de meest in vloedrijke columnisten in En geland, bijzonder interessant omdat de discussie over de Drie van Breda evenzeer van een patstelling vertrekt om bij een patstelling aan te komen. Na tuurlijk zijn er essentiële ver schillen. Nederland is een bezet land geweest, 140 duizend jo den zijn geofferd aan de nazifu rie. Dat geldt allemaal niet voor Engeland. Bovendien betrof en betreft het bij de Drie van Breda rechtstreekse confrontatie met de slachtoffers. De schandda den van Kotalla en de beide an dere kreaturen zijn omlijnd en concreet. Hess is de apparatsjik, die mede de basis legde voor de georganiseerde verwording, maar afhaakte, toen het ergste nog moest beginnen. Hess (2) Levin heeft gelijk. Aan dit ruim tachtigjarige reliek van het Derde Rijk is nu voldoende recht gedaan. Voortzetting van de straf is op geen enkele an dere wijze zinnig dan als con servering van het symbool. Maar was het nazisme soms een seniele beweging van ziekte en uitputting, zodat Hess daarvoor heel goed als symbool kan die nen? Nee, het was een leven skrachtige, bloedige religie van de straat, met geweld als evan gelie en de laars als crucifix. Men zou gemakkelijk op een dwaalspoor kunnen komen door de aan verval van krachten ten prooi zijnde Hess de aan flarden geslagen nazibanier in de hand te drukken. Die banier bestaat nog altijd wel, helaas, en niet in Spandau, maar wel in Santiago de Chili of aan de bit tertafel. Hess (3) Resteert het argument tegen de vrijlating van zo'n Hess (of van het Bredase drietal) dat vele slachtoffers weer in de diepste put zullen worden getrokken. Dat is iets om zeer ernstig te nemen. Ik heb heel lang, ook in deze krant, het criterium aan gehangen dat oorlogsmisdadi gers moeten worden vastge houden, zo gauw men maar in redelijkheid kan vermoeden dat bij vrijlating zelfs maar één van hun slachtoffers daar blij vend letsel van heeft. Dat zeg ik nu nog, maar de twijfel is wel groter geworden. De steeds weer oplaaiende discussie over al dan niet vrijlaten zaait mis schien meer onzekerheid en dus pijn in de harten van de slachtoffers, iedere keer op nieuw, dan de definitieve streep door de rekening. Voorzover natuurlijk zo'n streep bestaat en de rekening ook maar in de verste verte in getallen of meetbare zaken is uit te drukken. Van der Stoel Hier en daar is het vingertje ge heven in de richting van minis ter Van der Stoel. Is hij niet te ver gegaan, daar in Praag, door zomaar een dissident op zijn ho telkamer te woord te staan? Het NRC-Handelsblad tobt zelfs met de vraag, hoe het nou straks moet met reizen van journalis ten naar Tsjecho-Slowakije. Die dan natuurlijk ook weer hun mond moeten houden en hun ogen moeten sluiten. Voor de goede sfeer. Een opgewekt stuk in de kwaliteitskrant over krachtstations in de Karpaten of een artikel over de poppen- filmcultuur in Praag, die zo westers van mentaliteit is en waarin zelfs van die nachtclub- combo muziek in te horen is. Van der Stoel heeft zich een moedig en consequent politicus getoond. Hij heeft de Tsjechen geconfronteerd met de vrij heidsrechten, die de Tsjechos- lowaakse leiders mede met hun handtekening onder de slotakte van Helsinki hebben bekrach tigd. Vele bochten zijn er, waar sommige scribenten zich voor de goede zaak van het begrip met geestdrift in dwingen. Het verhaal in De Volkskrant van vrijdag slaat in dit verband wel ongeveer alles. De Volkskrant van vrijdag slaat in dit verband wel ongeveer al les. De kranten die aan de dissi denten van Oost-Europa aan dacht besteden worden welis waar niet direct in de beklaag denbank gezet, maar met op merkingen dat in de Bondsre publiek ook de Springerpers er vol van staat, praat men de bonafide-kranten wel in de ver dachte hoek. Graag neemt de Volkskrant de metingsactiviteiten van de Tsjechoslowaakse ambassade in Nederland over, die heeft uitgerekend dat er in de maand januari tegenover elke 99 cen timeter tekst over Charta '77 maar één centimeter over an dere zaken stond (die krachtsta tions uit de Karpaten van zoé ven waarschijnlijk). Veelbete kende is ook dat de Volkskrant in de beschouwing consequent dissidenten tussen aanhalings tekens schrijft, een stijlvorm die minstens afstand neemt van het begrip dat door die tekens wordt omsloten. En voorts trekt men een vergelijking tussen het recht op arbeid waarin Neder land tekort zou schieten, gezien de grote werkloosheidscijfers en recht op meningsuiting, waarmee Praag dan kennelijk moeite heeft. De constructie is duidelijk: eigenlijk deugt het in Nederland evenmin als in Tsjecho-Slowakije. Dat het heel wat moeilijker is om een sociaal recht op arbeid (dat beleid en kostbare actie van de overheid veronderstelt) te realiseren dan een recht op meningsuiting (dat juist onthouding, het buiten de privésfeer blijven van de over heid, betekent) wordt gemaks halve buiten de discussie gela ten „De Tsjechoslowaakse partij functionarissen hebben beleefd en beheerst, maar evengoed zeer beslist gereageerd." „Be leefd" en „beheerst" noemt de Volkskrant de lompe wijze, waarop een bezoek van Van der Stoel aan president Husak werd geannuleerd. Kortom het „Vrije Westen" mag dan volgens de kop boven artikel „door Praag razen", maar je krijgt de indruk dat „Praag" op zijn beurt enigs zins door De Volkskrant raast. Porno Nog even snel over de porno. Ik hoop toch echt voor het laatst, voorlopig. Dankzij Van Agt worden we weer eens terdege gewezen op het bestaan van die billen, borsten en andere delen. Dat waren wé bijna vergeten. Nergens is het gewenningspro ces zo snel als wanneer men opeens kennis mag nemen van het klokhuis van lang verboden vruchten. Maar goed, daar doet Van Agt wat aan. De porno industrie ziet eindelijk weer wat gulden perspectieven aan de kim. De enige vrees is dat de rechter bij die processen tegen de porno draaiende bioscopen- de officier van justitie in het on gelijk zal stellen. Vrees, want wat mag, dumpt de prijs in deze brache. Het lijkt niet zo toevallig dat de mensen die de. porno in Ame rika controleren, de maffia dus, allemaal godvruchtige lieden zijn, die hun zonen met maag den in het wit laten trouwen. En op Sicilië, de bakermat van de maffia, gaan de meisjes nog ge chaperonneerd en met witte sokjes aan naar het popconcert en stemmen ze allemaal op de democrazia Christiana, wat zo veel is als CDA op z'n Italiaans. "De schaalvergroting op het gebied van pornofilms", zei CDA-woordvoerder (AR- kamerlid) Hans de Boer woens dag "daar zaten we niet op te wachten". Maar hoe weet die man dat zo goed? Veel mensen hebben misschien vreselijke behoefte aan die films, maar vonden de drempel in één of ander morsige achteraf gelegenheid wat te hoog. Niemand zit natuurlijk te wach ten op de exploitatie van de sex. Ook de voorstanders van de li beralisatie van porno niet. "Maar daar", aldus nog altijd De Boer, „gaat men uit van een volwassen samenleving die uit eindelijk zelf bepaalt, wat goed voor haar is. Voor ons gelden nog andere normen." En zo zijn er steeds weer lieden die onge vraagd de borst- en billekoek voor anderen op maat wensen te snijden. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7