Husak weigert Van der Stoel ontvangen Amin vreest komst huurlingen uit Kenia NAAST HET NIEUWS Extreem-linkse Spanjaarden gearresteerd Ernstige crisis regering Smith Rellen in Mexico rond gouverneur Ontploffing in Moskou J .KLM Thuis in de lucht. DONDERDAG 3 MAART 1977 BUITENLAND MEXICO STAD (DPA/UPI) - In de Zuidmexicaanse staat Oaxaca is de bevolking al enkel dagen onderling slaags met de persoon en de politiek van gou verneur Manuel Zarate Aquino als inzet. Volgens welingelichte kringen zijn er bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van de gouverneur minstens 20 doden gevallen. Op diverse plaatsen in de staat duurden de ongeregeldheden gisteren voort. Een communiqué van de over heid heeft 12 slachtoffers toe gegeven. Deze vielen zondag bij een vechtpartij tussen boeren in het dorp Montenegro Maar vol gens tegenstanders van de gou- vemwur was het gevecht in Mo- tenegro door de poltite uitge lokt, in opdracht van Zarate Aquino. Studenten, arbeiders, boeren en aanhangers van de opposi tionele socialistische volkspar tij (pps) eisen van de centrale regering dat de gouverneur wordt afgezet. Zarate Aquino wordt beticht van een 'reactio nair beleid en tal van moorden'. De oppositionele lezing van het incident te Montenegro zegt dat de politie daar zondag 29 india nen van de Mixe-stam heeft doodgeschoten omdat zij een door de gouverneur benoemde burgemeester weigerden te er kennen. De studenten in de hoofdstad verwijten Zarate Aquino dat hij 'zijn' kandidaat voor het ambt van rector-magnificus met ge weld heeft opgelegd aan de uni versiteit. PRAAG (ANP) - Het bezoek van minister Van der Stoel aan Praag is geëindigd met een gebeurtenis die waarschijnlijk uniek is in de betrekkingen tussen landen: president Gus- tava Husak heeft ervan afgezien de minister te ontvangen. President Husak van Tsjechos- lowakije keerde minister Van der Stoel de rug toe. Hij weigerde de Nederlandse bewindsman te ont vangen tijdens diens bezoek aan Praag. Minister Van der Stoel gaf na zijn terugkeer uit Praag een pers conferentie op Schiphol. Toch wilde minister Van der Stoel niet spreken over "een dieptepunt" in de betrekkingen tussen beide MOSKOU (AFP) - In een houten kiosk bij het spoorweg-station Kiew in Moskou is gisteravond na een explosie brand uitgebro ken. De brandweer was snel ter plaatse en wist te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde naar na burige keten van een bouwplaats. De kiosk staat bij een kruispunt van de Koutozowskiavenua, waar belangrijke partijfunctiona rissen wonen, onder wie partijse cretaris Leonid Brezjnjew en het hoofd van de KGB. de veiligheid spolitie, Joeri Andropow. De oor zaak van de brand is niet bekend maar het zou een ongeluk kun nen zijn omdat dergelijke kios ken vaak met een draagbare gas kachel verwarmd worden. Vorige maand brak brand uit in het grote hotel Rossia in Moskou, en in het ministerie voor Koopvaar dij, en op 8 januari deed zich een ontploffing in de metro voor. Uit officieuze Sowjet-bron is ver nomen, dat de definitieve balans van de slachtoffers van de hotel brand 42 doden en 90 gewonden is. Onder de doden zouden zich communistische kaderleden hebben bevonden, die zich voor een bijeenkomst naar Moskou hadden begeven. Dat zou verklaren, dat de bood schap van rouwbeklag aan de families van de slachtoffers niet alleen getekend was door de Sowjet-ministerraad, maar even eens door het centrale comité van T ,D ,ITDT, de communistische partij. Over k HfrV üi de nationaliteit van de doden er gewonden is nog niets bekend gemaakt. - s/ HONGKONG - Duikers op zoek naar slachtoffers op het topje van een veerboot, die na een aanvaring met eer draagvleugelboot gedeeltelijk zonk. Ongeveer 180 mensen werden gered terwijl 21 personen verwondingen oplie pen. Het ongeluk gebeurde bij Tsjeungtsjau in het zuidwesten van Hongkong landen. Zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot, Bohuslav Chnoupek, meende dat het bezoek "geslaagd" is en heeft bijgedragen tot een ver sterking van de betrekkingen. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka had dinsdag nog meege deeld dat het staatshoofd - en partij leider - de minister zou ontvangen. Maar de bezichtiging van de burcht van Praag - waar de ambtswoning van de president is en die zou wor den onderbroken door het bezoek - verliep zonder dat de Nederlandse delegatie iets had gezegd over een ontvangst. Minister Van der Stoel verklaarde dat minister Chnoupek hem, kort voor zijn vertrek, in zijn hotelkamer en onder vier ogen, had meege deeld dat de wijze waarop de weste lijke persbureaus hadden bericht over de ontmoeting tussen de Ne derlandse bewindsman en de woordvoerder van de groep van Charta 77 Jan Patocka, het presi dent Husak tot zijn spijt onmoge lijk maakte hem te ontvangen. Hij hoopte dat het "onder andere om standigheden" wel mogelijk zou zijn. Wat de oorzaak van de brand aan gaat, houdt men zich in officieuze kringen nog aan de officiële me dedeling, dat er een storing was in het lifimechanisme. Niettemin ™8Ilb3rijf da' gren^ópmkkendrhuurlingén Radio- Oeganda heeft gisteren meege deeld dat de regering van president Idi Amin een brief kreeg waarin stond dat 2600 Britse, Amerikaanse en Israëlische huurlingen het land naderden. De brief was afkomstig van een groep Keniase burgers. Volgens het schrijven werkten sommige Keniase eenheden samen met de naar de Keniaas-Oegandese sprake squadron van de Ameri- kaanse luchtmacht gestationeerd in Nanyki, een luchtbasis in midden-Kenia. Voorts was er een Amerikaanse torpedojager in de Keniase haven Mombasa en zaten Mombasa en Nairobi vol huurlin gen in burgerkleding. Kenia noemde het bericht echter onzin, en zei dat het militaire be wind in Oeganda vaak lijdt aan hal lucinaties. Ook de Amerikaanse regering heeft de verklaring van president Amin "volkomen vals" genoemd. De brief zou gericht zijn aan de Oe- gandese defensieraad, een beleid sorgaan van hoge militairen. Deze raad lichtte de president in die zei dat de niet met name genoemde Keniaanse briefschrijvers gehan deld hadden in de geest van Oostaf- rikaanse broederschap. Zij hadden de defensieraad gevraagd geen ac tie te ondernemen omdat dit het le ven van onschuldige Kenianen in gevaar zou brengen. President Amin sprak in de afgelo pen dagen over een invasiedreiging van de kant van Amerika. Maar, zei hij, "de Amerikaanse aanvallers zouden met hun eigen kernwapens worden vernietigd". Een Amerikaan die drie dagen lang in Oeganda gevangen werd gehou den en daarna werd uitgewezen, heeft Kenia veilig bereikt. Andere Amerikaanse burgers zeiden dat zij in Oeganda zullen blijven. SALISBURY (Reuter) - De Rhode- sische minderheidsregering van premier Ian Smith verkeert sinds gisteren in een ernstige crisis door dat twaalf parlementsleden hebben aangekondigd dat zij hun stem zul len onthouden aan de voorgestelde landhervormingen. Het Rhodesische parlement - 50 le den van Smith's frontpartij en 16 zwarte stamhoofden - moet zich in tweede lezing uitspreken over een wet die beoogt de zwarte Rhode- siërs meer land te geven dan tot dusver. Door de rebellie van een ultra rechtse vleugel in de regeringspar tij loopt de toekomst van deze wet ernstig gevaar. Er worden in Salis bury speculaties gehoord over tus sentijdse verkiezingen als conse quentie van deze crisis. De ruzie in de frontpartij werd dui delijk toen negen parlementsleden een vergadering over het wetsvoor stel demonstratief verlieten. Later kreeg dit "dissidente" groepje ver sterking van nog eens drie parle mentsleden, onder wie Smith's persoonlijke staatssecretaris Tqd Sutton-Pryce. Van de 16 Afrikaanse parlement sleden hebben er dertien laten we ten dat zij zich van stemming zullen onthouden omdat de wet niet ver genoeg gaat. Het wetsvoorstel inzake de land hervorming moet tweederde van de 66 stemmen in het parlement krij gen om aangenomen te worden. Verbaasd Minister Van der Stoel heeft minis ter Chnoupek gezegd "met stom heid te zijn geslagen,', dat zyn ont moeting met "een Tsjechoslo waakse burger die slechts vraagt om de bepalingen van de grondwet en de wetten te eerbiedigen" derge lijke repercussies heeft gehad. Het feit. dat mr. Van der Stoel, on danks alle gebeurtenissen rondom Charta 77, Praag heeft bezocht, ver leent Tsjechoslowakije een zeker aanzien. Praag heeft er terdege re kening mee gehouden, dat dit be zoek, verslagen door vijftien Neder landse journalisten, gepaard zou gaan met een golf van ongunstige publiciteit, maar de Tsjechoslo waakse autoriteiten hebben waar schijnlijk de kracht, waarmee mr. Van der Stoel de kwestie van de mensenrechten naar voren zou brengen, en de activiteit van de Ne derlandsejournalisten, onderschat. Kwestie Stein Ook de manier waarop minister Van der Stoel over het optreden van Chnoupek in de kwestie Stein sprak, getuigt van een duidelijke waardering. Karl Stein, een Tsje chische medewerker van de Neder landse ambassade in Praag die in juli 1970 werd veroordeeld, krijgt gratie De Tsjechoslowaakse minister heeft Van der Stoel toegezegd dat een gratieverzoek zal worden in gewilligd, al kan de administratieve afwikkeling enige vertraging ge ven. Voorts is een Nederlander die bijna een jaar geleden in Tsjechoslowa kije tot anderhalf jaar gevangenis straf werd veroodeeld wegens een verkeersongeluk waarbu een meisje omkwam, gisterochtend uit Praag vertrokken. plastic vuilnis- an grote hoogt buiten te laten DODELIJKE LIEFDE Britse biologen hebben het mysterie van de „vermoorde" goudvis sen in tuinvijvers opgelost. De vissen worden doodgesmoord door verliefde padden. De Britse televisie stelde een onderzoek in naar de goudvissenmoord, na vragen van bezorgde goudvissen-eigenaars. Omdat er te weinig vrouwtjes-padden zijn richten de mannetjes padden hun attenties op de goudvissen, die daar echter niet tegen opgewassen zijn. Want de padden zijn gespierde minnaars. „Ze heb ben een zeer krachtige greep en kunnen gemakkelijk een vis pletten. Ze blijven uren aan de gang", vertelde een deskundige. Volgens de biologen beleven de Britse mannetjes-padden zware tij den, want op elke tien mannetjes is er maar éen vrouwtjespad. MEEUWENBOMBARDEMENT Dertig Italianen die werkzaam zijn in groeven op Sardinië zijn giste ren in staking gegaan omdat ze er genoeg van hebben door gebombardeerd te worden. Volgens de mannen pikken de honderden zakken van een naburige vuilnisbelt en laten vallen om ze te doen bersten en de inhoud i komen. Het systeem voldoet de meeuwen uitstekend, maar de stakers eisen van de gemeente Porto Torres dat zij de belt naar elders verlegt. SPRINTJE Slechts enkele minuten heeft een 20-jarige arrestant die gisteroch tend uit het hoofdbureau van politie in Arnhem vluchtte van zijn vrijheid kunnen genieten. De man zou wegens inbraken worden voorgeleid aan de officier van justitie maar in de hal van het politie bureau „bedacht" hij zich en nam de benen. Hij had echter buiten de topsnelheid van de begeleidende recher cheur gerekend die prompt de achtervolging inzette en twee waar schuwingsschoten loste. De arrestant trok zich daar echter niets van aan en zette de vaart er in. De sprint werd echter gewonnen door de rechercheur. Verdachte wordt nu verhoord met een stok in zijn broekspijp. BRAND Een 30-jarige brandweerman uit Ronse in België heeft toegegeven zelf een vijftiental branden te hebben gesticht in de streek rond Ronse, in de afgelopen droge zomer. Hij deed dat, zo verklaarde hij "om zijn collega's aan het werk te kunnen zien" en om zichzelf te kunnen oefenen in het bestrijden van branden. De man was altijd de laatste die de plaats van de brand verliet. Hij is aangehouden. PSYCHOLOOG BAKT ZE BRUIN Een bakkersknecht uit Vilvoorde bij Brussel is gisteren door de correctionele rechtbank in Brussel veroordeeld toteen jaar gevange nisstraf (waarvan negen maanden voorwaardelijk) en een boete van ongeveer 8.000 gulden. De man had zich uitgegeven voor psycho loog. Hij had een groot aantal alleenstaanden er toe weten te bewegen zich door hem te laten behandelen. De man beloofde de mensen dat hij ze in zijn "centrum voor huwelijksoriëntatie" aan een passende leven spartner zou kunnen helpen. Negen van zijn "patiënten" die onvol daan waren over de behandeling van de "psycholoog" dienden een klacht tegen de man in. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Nieuw op de markt: Een Kaiser kleurvergro- tingsapparaat met lens Schneider -Componar C. Een geschenk van ca. 1.200,- van TRANSCONTINENTA B.V., Amsterdam. Te winnen In de Nationale Puxzelaktie Lb.v. Nationaal Fonda Beter Leven PALMA DE MALLORCA - Aan boord van een jacht in de haven van de Spaanse badplaats Palma de Mallorca, heeft de Spaanse politie de grootste hasj-vangst in de Spaayisc historie gedaan. Het spul was bestemd voor de Europese en Amerikaanse markt en vertegen woordigt een waarde van 15 mil joen gulden. Twee mannen werden gearresteerd Weer moord op zakenman in N.-Ierland BELFAST (UPI) - Gewapende mannen hebben gisteren opnieuw een zakenman in Noord-Ierland doodgeschoten. Het slachtoffer werd door twee mannen drie keer door het hoofd geschoten in een kantoor in het universiteitsdistrict van Belfast. Het is de vierde keer in een maand tijd dat een zakenman wordt doodgeschoten. De daders vluchtten in een auto, die werd bestuurd door een derde per soon. De vrouw van het slachtoffer was getuige van de daad. SE VILLA AFP) - De Spaanse poli tie heeft de afgelopen dagen 39 mensen gearresteerd die ervan verdacht worden lid te zijn van de heropgerichte communistische partij of van de "Grapo", een links- gerichte organisatie. De arrestanten zijn allen in Sevilla opgepakt bij een speurtocht van de politie naar een illegale handel in explosieven. Onder de arrestanten bevindt zich de propaganda man van de herop- ADVERTENTIE Het fascinerejide Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiesta's. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen van Maya's en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer -en geen zeeën van tijd. Vliegtarief van b.v. 13 dagen Curacao alleen reis en logies vanaf f 1495,-. 16 Daagse Mexico-reis logies en ontbijt vanaf f 1975,-. M,eer over zulke reizen wordt u verteld tijdens de KLM breedschermshow "De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis". In de Stadsgehoorzaal te Leiden vrijdag 11 maart 20.00 uur Toegangskaarten f5,-. Telefonisch plaatsbespreken bij VVV Leiden; 071 - 146846 gerichte CP in Sevilla, José Parodi Munoz, bijgenaamd "Lucas". Op de eerste bijeenkomst van de secretretarissen-generaal van de communistische partijen van Frankrijk, Italië en Spanje in Mad rid heeft de Spaanse communisti sche leider Santiago Carrillo een uiteenzetting gegeven over de poli tiek en de positie van de commu nistische party in Spanje Carrillo herinnerde eraan, dat de samenkomst in Madrid "in tegen stelling tot zekere commentaren" slechts een "uitwisseling van ge zichtspunten" was "over gemeen schappelijke vraagstukken, in de geest van solidariteit, van broeder schap en van eenheid, die karakte ristiek is voor de betrekkingen tus sen de drie partijen, die voor een gemeenschappelijke zaak strij den". Van verschillende zijden is aan het eind van de dag te verstaan gege ven, dat het ontwerp-communique, dat dinsdag door de Italianen was voorgelegd als algemeen stuk, ge wijzigd is en in "algemenere ter men" geformuleerd zal worden In het dinsdag ingediende stuk is volgens de Italiaanse delegatie melding gemaakt van de akkoor den van Helsinki over de vrije uit wisseling van denkbeelden, het vrije verkeer van mensen en de noodzakelijkheid, dat alle onderte kenaar van het akkoord de beginse len ervan naleven. De leider van de Spaanse commu nistische partij sprak zich uit voor een "pact voor de vrijheid", d.w.z. "een akkoord tussen alle politieke elementen die het democratische spel aanvaarden op het politieke en sociale vlak met de arbeidersmach- ten, de intellectuelen als ook de ka pitalisten, die willen samenwer ken".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9