Yan Agt gaat actie tegen de pornografie verscherpen Voor advies naar ',4 s West-Afrika Waarom zo hard» Henk? Lelystad legt familie Romanov in de watten Ond-directeor H. Mmoneit van de School voor Zeevisvaart in Katwijk vertrekt maandag a.s. Minister trotseert wil van de Kamers Billiton sluit loodovens Uit in de Randstad DONDERDAG 3 MAART 1977 LELYSTAD (SP) - Aan de mar telende onzekerheid van de 74 staatloze zigeuners van de Romanov-familie is voorlopig een eind gekomen. Lelystad, sinds gisteren het Beloofde Land? In ieder geval het zo veelste hoofdstuk in de trieste geschiedenis van deze familie. Gisteren kwamen ze aan na een lange en vermoeiende tocht uit Keulen, waar ze vijf maanden onder erbarmelijke omstandigheden hebben ge bivakkeerd op een aftands parkeerterrein. Eenenveertig kinderen en drieëndertig volwassenen die hun brood vooral proberen te verdienen met het slijpen van metalen. In september waren ze uit Am sterdam vertrokken om hun geluk in Duitsland te beproe ven. Die illusie duurde maar kort. Onze oosterburen, in va kantiefolders geroemd om hun gastvrijheid, bleken de zigeuners niet met open ar men te ontvangen. De meesten beschikken niet over geldige papieren, dus moesten ze rechtsomkeert maken. Nederland, dat volgens een ver drag tussen West-Duitsland en de Benelux verplicht is deze mensen weer terug te nemen, zat lelijk met hen in de maag. Uiteindelijk toonde Le lystad zich bereid de zigeu ners voor vier weken onder dak te verlenen op de plaatse lijke camping. Daarom was Han Lammers, landdrost van de zuidelijke IJsselmeerpolders en in die hoedanigheid "burgemees ter" van Lelystad gisteren de held van de dag. Niet zozeer bij de 74 zigeuners, die ogen schijnlijk alles rustig over zich heen lieten gaan. Maar nadrukkelijk wel bij de Ne derlandse woordvoerder, zi geunerkoning Petaio. "Ik ben erg blij dat hij als enige bur gemeester van Nederland zijn goedwilligheid heeft getoond Ik zal hem daar eeuw*g dank baar voor zijn", zei hij. Even daarvoor had Petaio zich van zijn grimmige kant laten zien. Hij beklaagde zich vooral over het feit dat de ka ravaan vanaf de Nederlandse grens werd begeleid door op roerpolitie in getraliede over valwagens. "Dat deed me denken aan de jaren '40-'45 toen we naar Duitsland wer den getransporteerd", brieste hij. "Ik ben beter gesteld op de Ne derlandse regering dan op de Duitse", liet hij erop volgen. Daarbij doelde hij ook op de naar zijns inziens slechte be geleiding door de Duitse poli tie. Te weinig escorte zou er de oorzaak van zijn dat 50 kilo meter van de Nederlandse grens een auto in dichte mist op de karavaan was ingere den, waardoor een aantal ca ravans en een personenwagen werden beschadigd. Zijn woede bekoelde toen hij met leider Romanov het terrein had verkend en verheugd con stateerde dat de opvang goed was geregeld. Op de stadscamping is gezorgd voor water, terwijl binnen enkele dagen alle caravans zijn aangesloten op electrici- teit. Een arts van de GGD zal zo lang hun huisarts zijn. De zigeuners kunnen op dezelfde voorwaarden als de Neder landers bijstand krijgen, en de kinderen krijgen in twee noodlokalen onderwijs. Daarvoor heeft Lelystad een tijdelijke onderwijzer aange trokken die ervaring heeft in het buitengewoon onderwijs. Han Lammers: "We gaan ervan uit dat ze hier zijn op verzoek en met medewerking van de Nederlandse regering. Dat houdt in dat we kosten moeten maken voor de aanschaf van eerste levensbehoeften, op vang en verschillende voor zieningen. Die kosten zullen door het rijk worden ver- Wederom uit Petaio zijn waar dering voor Lammers. De landdrost glimlacht enigszins ongeduldig en zegt dan: "De regering moet nu niet denken dat men de zaak nu kan laten rusten. Het kabinet zal een de finitieve standplaats voor deze mensen moeten vinden en hun status moet geregeld worden". Helemaal tevreden is het gezel schap nog niet.Sylvia Sobeck, de maatschappelijk werkster uit Keulen die van meet af aan de zigeuners heeft bijge staan, wil de landdrost er nadrukkelijk op wijzen dat de zigeuners voor hun werk af hankelijk zijn van industrie. En wat dat betreft is het hier wel wat eenzaam. Maar ook hierop heeft Han Lammers een "oplossing": "Als de zon schijnt zal het be ter zijn". DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt gaat het optreden van de justitie tegen pornografie drastisch verscherpen. Ook kleine sex-bioscoopjes en sex-clubs zullen binnenkort strenger aangepakt worden, zo kondigde de minister giste ren aan. Momenteel laat de justitie al harde porno-films (zoals "Deep Throat") in bioscopen met meer dan vijftig zitplaatsen in beslag nemen. "De bedoening in de kleine sex- bioscopen en sex-clubs neemt steeds grovere vormen aan", zei minister Van Agt. Het Openbaar Ministerie zint op dit ogenblik op maatregelen tegen zulke "smakelo ze" en "mensontluisterende" prak tijken. De minister kreeg gisteren in de Tweede Kamercommissie voor jus titie en CRM van PvdA, WD, PPR. EN CPN de wind van voren over het optreden tegen sex-films in ge wone bioscopen. Net als de Eerste Kamer stelt de Tweede Kamer zich op het standpunt dat - zoals het VVD-kamerlid Geurtsen zei - "volwassen mensen zelf maar moe ten uitmaken welke films ze willen "Rommel" Toch zet minister Van Agt door. Hij wil een halt toeroepen aan de ver toning van harde porno-films ("rommel") in de gewone bioscoop. "Dit is een nieuw verschijnsel dat ik niet zal tolereren", zei de minis ter na afloop van het overleg met de Kamercommissies. Hij vindt dat er in Nederland toch al genoeg kan. De minister baseert zijn optreden op artikel 240 van het wetboek van strafrecht dat pornografie streng verbiedt. Hij trotseert de Kamer die eist dat dit artikel geschrapt of in elk geval buiten werking gelaten wordt. Naar huis "Als het de Kamer niet bevalt wat ik doe, moet ze me maar naar huis sturen", zei Van Agt, die ook lijs taanvoerder van het CDA is. Dit hoeft volgens hem helemaal niet te betekenen dat daarmee de kansen op een nieuwe coalitie tussen PvdA en CDA verkeken zijn. Van Agt: "PvdA en WD zullen waarschijn lijk één lijn tegenover mij trekken. Er is dan voor het CDA geen enkele reden om de P.v.d.A. als regerings partner te verruilen voor de WD". Wel gaf hij toe dat "het er dan niet gezelliger op wordt". PvdA en VVD beraden zich over wat hun te doen staat, nu minister Van Agt halsstarrig voet bij stuk houdt. Misbruik De moeilijkheid voor de PvdA is dat als Van Agt tot aftreden ge dwongen wordt het hele kabinet- Den Uyl instort. Ondanks de woor den van Van Agt kunnen de socia listen dan waarschijnlijk een nieuwe samenwerking met het CDA wel vergeten. In die machtspositie verkeert Van Agt, die - behalve aanvoerder van het CDA - ook vice-premier is. Ve len in de Kamer verwijten hem dat hij daarvan misbruik maakt en het parlement zijn wil oplegt. In kringen van PvdA en WD loopt men met het plan rond om een voorstel voor het schrappen van het porno-artikel bij de Tweede Kamer in te dienen. Daarmee ontvalt dan de basis aan de anti-porno-actie van minister Van Agt. Maar dit zal zeker niet meer vóór de verkiezingen op 25 mei gebeuren. Het ligt voor de hand dat bij de formatie van een nieuw kabinet afspraken over de aanpak van de pornografie ge maakt zullen worden. ARNHEM (ANP) - Billiton in Arn hem is begonnen met het buiten werking stellen van de twee loods- meltovens. Verwacht wordt dat de ovens eind deze week geheel buiten bedrijf zijn Hoewel Billiton het vo rige week gepubliceerde rapport over het loodgehalte in het bloed van enkele kleuters niet verontrus tend zegt te vinden, is toch besloten tot de onmiddellijke stillegging. "Uit begrip voor de emotionele ge voelens die bij bepaalde delen van de Arnhemse bevolking leven", zo is gistermiddag op een persconfe rentie bekendgemaakt. Zoals ge meld besloot Billiton eerder de twee ovens pas per 1 april te sluiten. De eerste oven zal naar verwach ting zaterdag geheel zijn gedoofd. De tweede naar verwachting dins dag of woensdag. Er wordt geen lood meer in de ovens gebracht om te worden gesmolten. De twaalf a vijftien direct betrokken werkne mers zullen elders in het bedrijf worden geplaatst. Vertrouwen in het kabinet is toegenomen DEN HAAG (ANP) - Het vertrou wen in het kabinet Den Uyl is weer iets gestegen, aldus het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het marktonderzoek bv. (NIPO) gisteren. Vorig jaar december had nog 49 procent weinig vertrouwen in het kabinet Den Uyl. Nu is dat percentage verminderd tot 45; 32 procent heeft veel vertrouwen in het huidige kabinet, dat was in de cember 29 procent. Het percentage dat helemaal geen vertrouwen had in het kabinet Den Uyl, 16 procent, bleef ongewijzigd. Geen oordeel had zeven procent. Dit toenemende vertrouwen in het kabinet Den Uyl schrijft het NIPO toe aan hoofdza- keliik PvdA-stemmers. Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. Rotterdam Rotterdamse Schouwburgen:4 en 5 maart, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater; 6 maart, popconcert door Television, John Cale en Patti Smith; 8 t/m 10 maart, 20.15 uur, Amsterdams Publieksthea- ter met „De Kersentuin" van Tsjechof. De Doelen: Grote Zaal: 4 en 10 maart, 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest; 5 maart, 15.00 uur Weekendconcert door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland; 6 maart 20.15 uur, concert door Fats Domino en zyn orkest; 7 maart, 20.15 uur, optreden van Charles Aznavour; 8 maart, 20.15 uur, concert door het Utrechts Symfonie Orkest.kleine Zaal: 4 maart, 20.15 uur, Thomas Hemsley, tenor en Rudolf Jansen, vleugel; 5 maart 20.00 uur, presentatie- concert; 6 maart, 11.00 uur Reinbert de Leeuw, piano, Vera Beths, viool Anner Bijlsma, cello en George Pieterson, klarinet; 6 maart, 20.15 uur, het Ballet Espagnol;< Luxor Theater: 4 t/m 6 en 8 t/m 10 mrt., 20.15 uur, Robert en Nelleke Burg met "En dat is twee"; 7 mrt., 20.00 uur, Rott. Opera- en Operettegezelschap met "De Hongaarse bruiloft" van Nico Dostal. Hofpleintheater: 4 t/m 6 mrt., 20.15 uur, Sieto en Marijke Hoving met "Oh"; 10 mrt., 20.15 uur, "Quitte of dubbel", komedie van Frank Gilroy. LEIDEN Leidse Schouwburg: 4 mrt., 20.15 uur, Toneelgroep Sater met "Op komst en neergang van een Hollands familiebedrijf'; 5 mrt., 20.15 uur, "Een lied in de schemering" van Noël Coward; 9 mrt., 20.15 uur, Ballet Espagnol o.l.v. Manolyta en Rafael Aquilar; 10 mrt., 20.15 uur, Ned. Opera Stichting met "Het geheime huwelijk", ko mische opera. LAK-Theater: 4 en 5 mrt., 20.15 uur, "Antithese", een totaal theater produktie van IRIS; 6 mrt., 15.00 uur, Theaterwerkgroep Spekta kel met "Spelletjes en liedjes: heb je wel gehoord van de zeven...", kindertheater (6 t/m 12 jaar); 9 mrt., 15.30 uur, Toneelgroep Cen trum met "Wie denk je wel datje bent"; 9 mrt., 20.15 uur. folkmu ziek door John Renbourn and Jaqui Mac Shee; 10 mrt., 20.15 uur, bewegingstheater Waste of Time met "Waste of Time V oftewel Green Hills of Home". Stadsgehoorzaal: 4 mrt., 20.15 uur, promenade concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk. Microtheater, Vestestraat: 4 en 5 mrt., 20.30 uur, Toneelgroep Impe rium met "S.O.S. spreekt u maar" van Francois Robert Roure. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 4 mrt., 20.15 uur en 6 mrt., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare; 5, 6 en 8 mrt., 20.15 uur, "Maria Stuart" van Friedrich Schiller; 9 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Roulette" van Pavel. HOT-Theater: 4 en 5 mrt., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "Grote M en kleine m"; 6 mrt., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de onderstebovenbaas"; 9 mrt., 20.30 uur, Studio-avond Ned. Dans Theater. Congresgebouw: 4 mrt., 20.15 uur, optreden van de Buddy Rich Big Band; 5 mrt., 20.15 uur, Amateurgezelschap Visie met "De grote race" van Dorothy en Christian Campbel; 5 mrt., 20.30 uur (P.W.A.-zaal), Residentie-Orkest; 6 mrt., 20.15 uur, optreden van Charles Aznavour. Congresgebouw: 10 mrt., 20.00 uur, de Ned. Opera Stichting met "Maria Stuart" van Donizetti. Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u. Van Henk van der Meyden en zijn mensen. Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé. Privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht Ik neem daarom een kwartaalabonnement a 1 15, halfjaarabonnement a f 30,— jaarabonnement a f 60,— en krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op'n Privé-diner voor twee. Naam: I Straat: I Plaats:Prov Handtekening: Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart. In open enveloppe zonder postzegel sturen aan Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam. DEN HAAG/KATWIJK - De heer H. Aschmoneit (65) - sinds afge lopen dinsdag oud-directeur van de „School voor de Zeevisvaart" in Katwijk - vertrekt op maandag 7 maart per vliegtuig naar West- Afrika voor het uitbrengen van een advies over de stichting van een vissrijschool voor de landen Sierra Leone en Liberia. Hagenaar Aschmoneit heeft onge veer één maand de tijd voor het opstellen van zijn advies. Half- april namelijk vergadert het overkoepelend regeerorgaan „Mano River Union" van beide landen over enkele zwaarwich tige onderwerpen die hen geza menlijk betreffen. Eén van de onderwerpen is de stichting van de visserijschool, die in de loop van 1978 haar poorten moet gaan openen. Sierra Leone en Liberia hebben al sedert enkele jaren plannen om een een eigen visserijschool te beginnen. De plannen zijn nu in een dermate ver-gevorderd sta dium - de plaats van de school die in de stad Monrovia komt te staan, is al bekend; het perceel bouwgrond is al aangekocht - dat de regeringen van beide landen advies nodig hebben omtrent hun concrete uitwerking. De heer Aschmoneit „Men heeft gegevens nodig over de te ver wachten kosten en over de te ge bruiken leerplannen. De regerin gen willen weten welke krachten er het beste kunnen worden aan getrokken voor het geven van onderwijs. Ze wensen tenslotte adviezen omtrent de inrichting van de lokalen, de benodigdhe Door Jos van der Meer den voor het opdoen van prakti sche nautische kennis en omtrent de grootte van het gebouw waarin ook een internaat zal wor den ondergebracht". Eiwitten Voormalig schooldirecteur Asch- momeit, die stipuleert dat het hier geen ontwikkelingshulp project betreft, vertelt over de re den om een dergelijke school langs de westkust van Afrika te stichten: „De twee landen die de school gaan bouwen, hebben grote kuststroken, waarvan is gebleken dat het water daar vol vis zit. Vis die rijk is aan eiwitten, proteinerijk voedsel". „Omdat de visserij in de wateren aldaar voornamelijk in buiten landse handen is, terwijl derge lijk voedsel juist erg belangrijk is voor de bevolkingen, wil men de visserij zelf ter hand gaan r Om die visserij zelf op te zetten, is de behoefte aan kennis op visse- rijgebied erg sterk. Vandaar ook dat de regeringen hebben beslo ten tot die school". Avontuur Gevraagd naar een reactie op de aard van deze taak zegt de heer Aschmoneit; „Afgezien van het feit dat men beter een jonger ie mand er op uit had kunnen stu ren, is dit soort werk natuurlijk altijd een soort avontuur. Toen ik voor elf jaar terug nog gezag voerder was op schepen van de Shell, heb ik geregeld van derge lijke opdrachten uitgevoerd. Ik heb het altijd zeer prettig gevon den dat te doen". Hij gaat verder op zijn ktachtig- enthousiaste manier van spre ken: „Het is de bedoeling dat die school in Monrovia van start gaat als een visserijschool en dat-ie la ter wordt uitgebreid tot een in stelling voor hoger nautisch on derricht. Om die reden had men het liefst een oud-gezagvoerder die tevens ervaring had in het on derwijs. Toevallig was ik nu de man die vrij kwam in verband met mijn pensionering en die aan die eisen voldeed. Dat is echter - neit zo'n punt. Belangrijker vind ik, dat men voor deze taak is te ruggevallen op Nederlandse des kundigen. Dat is een bewijs dat men Nederland nog altijd hoog aanslaat als visserij- en zeevaart land". De heer Aschmoneit gaat onder auspiciën van de UNO naar Sierra Leone en Liberia, landen die aan de grens liggen tussen de Golf van Guinee en de Atlanti sche Oceaan. Kort geleden ver zocht het ministerie van Land bouw en Visserij in Den Haag hem of hij de taak op zich wilde nemen. Het orgaan „Mano River Union" had het ministerie per brief om een adviseur gevraagd. Nadat de Hagenaar ja" had ge zegd op het ministeriele verzoek, kwam hij te vallen onder de ver antwoordelijkheid van het minis terie van Buitenlandse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7