VVD en CHU azen op burgemeesters post in Boskoop RPF: KNAGER AAN CDA Minder beelden tussen Keukenhof bollen WIEGEL Kampeerders vechten voor duinterreintje DONDERDAG 3 MAART 1977 MEER DAN DERTIG SOLLICITANTEN BOSKOOP - de WD en CHU zijn en een „ver woed gevecht" gewikkeld om de burgemeester spost in Boskoop. Beide politieke partijen heb ben te kennen gegeven een burgemeester te wil len leveren voor het sierteeltcentrum. Hoewel de CHU een claim legt, schijnt binnen het CDA- verband ook de KVP nog op de post te azen, die 1 januari van dit jaar vrij kwam doordat baron Van Dedem zijn ontslag had genomen. De Christlijk Historische Unie wordt de grootste kans toegeme ten, ook al vanwege het feit, dat ba ron Van Dedem lid van deze partij was. De CHU heeft drie kandidaten naar voren geschoven, van wie er één al burgemeester is. Als de CHU de post krijgt toebe deeld, maakt de eerste burger van Willemstad (Noord-Brabant), J. H. Reinders, hoogstwaarschijnlijk de meeste kans. Willmestad is een dorp met bijna drieduizend inwoners, in de directe omgeving van Breda. Reinders (49 jaar, getrouwd en twee kinderen) is Bewoner gevaarlijk pand Pas verhuizen als ander huis beschikbaar is TER AAR - De verzekeringvan de zijde van Gedeputeerde Sta ten, dat hij zeker zijn woning niet behoeft te verlaten voor er andere, passende woonruimte voor hem beschikbaar is, bete kende voor de heer JG. van Veen uit Ter Aar in feite al, dat hij succes heeft gehad met zijn beroep op het dagelijks bestuur van de provincie. L)e heer Van Veen had beroep aangetekend tegen het raads besluit, waarbij zijn woning aan de Korteraarseweg 113 on- bewoonbaar werd verklaard. Op de hoorzittingdie GS in het Provinciehuis hielden, bleek. dat de heer Van Veen niet zo zeer bezwaar maakte tegen de on- bewoonbaarverklaringals wel tegen het feit, dat hij op korte termijn het pand zou moeten ontruimen. Een hem aangebo den woning acht hij ongeschikt in verband met het feit, dat hij asthmapatiënt is en een andere, die hij graag zou hebben, werd toegewezen aan iemand van buiten Ter Aar. Op zijn verzoek deze woningen te ruilen heeft hij van het gemeentebestuur nooit antwoord gehad. Aangezien de reclamant in feite niet bestreed, dat zijn woning in slechte staat verkeert - evenals drie naastliggende woningen, die al leeg staan - is wel duide lijk dat GS het raadsbesluit tot onbewoonbaarverklaring niet zullen vernietigenHun toezeg ging, dat de heer Van Veen er mag blijven wonen tot er een andere woning voor hem is, be zorgde de vertegenwoordiger van de inspecteur van de volks huisvesting enige moeite. Deze inspecteur vindt nl. ontruiming dringend nodig, aangezien er naar zijn mening acuut instor tingsgevaar bestaat. onder meer hoofdredacteur van CHU-maandblad en commissaris van het waterleidingbedrijf Noord-West-Brabant. Willemstad is een agrarische ge meente, die overigens veel inkom sten heeft door het toerisme: voor namelijk door een beschermd stadsgezicht. De Goudse regio heeft al eens een burgemeester van Willemstad naar het groene hart ge lokt: de oud-burgemeester van Waddinxveen, C. A. van der Hooft, was, vóórdat hij naar het dorp aan de Gouwe kwam, ook burgervader van deze Brabantse gemeente. De ander twee CHU-ers, die naar de vacante functie in Boskoop hebben gesolliciteerd, zijn drs. P. Kaptein uit Papendrecht (nabij Dordrecht) en drs. C. Beelaerts van Emmicho- ven uit Wassenaar. De heer Kaptein is in zijn woon plaats voorzitter van de plaatselijke AR/CHU-fractie en is onderwijzer. De heer Beelaerts heeft een be stuurlijke functie. Overigens hebben meer dan dertig sollicitanten naar de burgemees tersjob in het kwekersdorp gedaan. De WD wil geen kandidatten noemen. Deze partij is wel wat ge pikeerd over de houding, die de Boskoopse liberalen hebben aan genomen toen voor Maarten Vro lijk, commissaris van de koningin, een profielschets moest worden opgelezen. De VVD sprak toen de voorkeur uit voor een liberaalmaar hield duidelijk de mogelijkheid open voor iemand met een andere signatuur. Mr. Vrolijk moet vór 15 april een aanbeveling in zijn bezit hebben. Daarna zal hij een voordracht doen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Drs. J.A. Kramps uit Bodegraven promoveert 31 maart aan de katho lieke universiteit in Nijmegen tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op het proefschrift „De structurele menselijke ooglen- seiwitten en seniele nucleaire catar ract". HANDBAL - Door een 8-10 zege op Mora Swift heeft Idem/Hellas vrij wel zeker het landskampioenschap handbal voor dames behaald. Idem/Hellas heeft een voorsprong van 3 punten nu op Mora/Swift terwijl er nu nog drie wedstrijden te spelen zijn. NIEUW VENNEP - Met ingang van 1 oktober 1977 zal in Nieuw Vennep overdekt kunnen worden geten nist. Tennisclub De Kikkers laat een zogenaamde luchthal bouwen nabij het sportcomplex aan de Oos- terdreef. Tot nu toe moesten de wintertennissers zich tevreden stel len met vaak onvoldoende ver lichte bollenschuren. Daarin komt nu verandering. De toekomstige hal zal een optimale verlichting krijgen en ook een gezellig zitje zal niet ontbreken. De hal staat niet al leen open voor leden van De Kik kers. Alle tennisliefhebbers kun nen er terecht. Inlichtingen geeft Rex Lefrandt (02526-5900). Bewogen bijeenkomst in Rijnsburg RIJNSBURG - Welgeteld veertien ingezetenen van Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk hebben zich giste ravond laten verleiden tot het lidmaatschap van de Reformatorisch Politieke Federatie (RPF). Even voorstellen: de RPF is een anderhalf jaar jonge partij op christelijke grondslag, die - om het simpel te stellen - voornamelijk is opgestaan als alternatief voor het even verguisde als aanbeden CDA. De partij is om precies te zijn, opgericht op 15 maart 1975 en is ont staan uit een Anti Revolutionaire gespreksgroep (een groep verontruste AR-ers die het CDA niet zagen zit ten); de ARJOS (de AR-jeugdbeweging), de NEV (Na tionale Evangelische Band) en het Reformatorisch Po litiek Jongerencontact De RPF timmert pas sinds een paar maanden echt aan de weg nadat veel organisatorisch werk binnen de partij was verricht en men zeventigduizend folders had laten drukken, zodat het dus best kan zijn dat lang niet iedereen van het bestaan van de RPF afweet. Lijsttrekker is in ieder geval de heer Rietkerk, in de bollenstreek lang geen on bekende want hij is geboren en getogen Lissenaar. Nu de partij-propaganda goed op gang Door Miep de Graaff is gekomen kon voorzitter Smits gisteravond trots uitroe pen dat de RPF momenteel de snelst groeiende partij in Ne derland is met al vijftig kiesver enigingen. Rijnsburg zou giste ravond de eer te beurt zijn ge vallen, nummer 51 te worden terwijl men nog deze maand in Leiden tot het oprichten van een kiesvereniging wil komen. Terug naar de avond zelf, die zoals het een christelijke partij betaamt, werd geopend met or gelspel, het zingen van een psalm en het lezen van een bij beltekst. Spitsafbijter was het hoofd van de afdeling publiciteit bij de RPF, de heer C. J. Smits die het zou hebben over „Revolutie in de christelijke politiek", en be weerde dat we in de „naperiode van een vooroorlogse periode leven". God is voor een groot deel weg uit het politieke leven, en daar zou volgens Smits voor in de plaats zijn gekomen de met een christelijk sausje over goten naastenliefde terwijl vol gens de RPF de onderworpen heid aan God centraal staat. Nadrukkelijk stelde Smits dat de Reformatorische Partij zich distancieert van zowel de socia listen als de liberalen. "En we zijn heus geen verkapt liberale partij met een christelijk sausje. Reformatorisch zijn betekent voor ons: kleur bekennen" al dus de spreker. "Wat zijn we in Gods ogen anders dan een zon daar?" zo betoogde de tweede spreker, RPF-voorzitter Lange- ler, kernachtig. Hij gaf toe dat het idee, een splinterpartij te worden hem ook wel eens bang maakte maar dat het toch niet gaat om de grootte, maar om de doelstellingen van de partij. Bovendien moest samenwer king met het GPV en de SGP niet onmogelijk worden geacht zodat toch een „front" tegen het CDA gevormd zou kunnen worden als dat nodig mocht blijken. Als het CDA toch, wat de sprekers echter niet zo denkbaar achtten, duidelijk christelijke politiek zou beogen (wat pas na de verkiezingen zou blijken) dan kan deze partij al leen maar steun van de RPF verwachten. De onzekerheid over de rich ting die het CDA uitgaat bleek behalve bij de sprekers, ook bij de circa vijftig aanwezigen sterk te leven. Regelmatig werd ook een appél op het CDA ge daan om terug te keren naar het reformatorisch beginsel. Smits beweerde dat het partijprogram van het CDA, „niet bij brood al leen" geheten, niet volledig was. Want de volledige bijbel- Het „forum", de heren Smits, Langeler en Van de Graaf. tekst luidde volgens hem: „Niet bij brood alleen, maar uit het woord dat uit de mond Gods gaat." Vanuit de zaal werd enerzyds gesteld dat de strijd van de Re formatorische Partij een moei lijke zal worden als deze partij alleen blijft staan Anderzijds kwam het verwijt dat, als er sprake zou zijn van verregaande samenwerking tussen GPV, SGP en RPF er toch een soort CDE (Christen Democratische Eenhoud) op stapel zou komen te staan en dat men dan toch het CDA achterna zou hollen. Bij enkele toehoorders bleken de aloude AR-beginselen sterk te leven. "Ze zaten er vroeger goed ingepompt, maar tegen woordig wordt er maar bar weinig meer over gepraat" zo betoogde een toehoorder die zich bij de RPF wel thuis bleek te voelen. Opzien baarde een andere luisteraar die nog niet onder de bekoring was geko men van de RPF. Hij vroeg zich af of „vriend" Langeler er wel goed aan had gedaan om deze splinterpartij op te richten en vond dat het aloude AR-vuur niet zomaar afgelegd kon wor den. Men kon er in elk geval nog een nachtje over slapen voordat er besloten werd lid te worden van de RPF, zo verzekerde Smits aan het eind van deze bewogen avond. Dus of er nu een kiesvereniging in het Rijnsburgse district komt is nog niet helemaal zeker. Vol gens contactpersoon Van de Graaf was het daar te laat voor (bloemenhandelaren moeten vroeg op) maar Smits ver klaarde nog dat men een kans op de 51-ste kiesvereniging niet zo snel zou laten glippen. Af wachten dus maar. LEZERS SCHRIJVEN Naar aanleiding van het interview met de Lissenaar De Boer, die als opvolger van de generaal b.d. Van Eisen wordt gekenschetst, het vol gende. De heer De Boer noemt de WD een conservatieve partij, met aan het roer een miskleun in de Neder landse politiek, te weten Wiegel. Met de door De Boer geponeerde stelling als zou de WD conserva tief zijn. ben ik het geheel oneens en wel om de volgende redenen. In de eerste plaats is de WD een partij van realisten, waarbinnen nuchtere - liberale - denkbeelden worden gelanceerd en gebaseerd op de ontwikkelingen binnen het maatschappelijk patroon in de hui dige moderne samenleving. De door De Boer geponeerde stel ling is vervolgens een slag in de lucht, omdat een motivatie, van waarom de WD conservatief zou moeten worden geacht, geheel ont breekt. De heer De Boer doet er verstandiger aan, zijn mond te houden, temeer omdat juist het CDA geverfd is met lieden van kleurloosheid en bespekt met con servatisme. Dat Wiegel een miskleun zou moe ten zijn bestrijd ik ten enenmale. Een man, die de partij als de WD in enkele jaren tot een ware volkspar tij weet om te vormen waarbinnen de verschillende liberale stromin gen tot uiting kunnen worden ge bracht, acht ik een krachtfiguur, een figuur die naar mijn mening bij het CDA tot heden toe nog steeds ontbreekt. E.E. Brouwer Zoeterwoudsesingel 85 Leiden door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Een kleine maand voordat het kampeerseizoen weer wordt geopend weten de ongeveer 90 vaste kampeer ders van de Noordwijkse camping Piet Florisdal nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Ze verkeren in het ongewisse of ze er dit jaar wél of niét terecht kunnen. Het eerste groen steekt de kop c op in de Keukenhof. De traditionele beelden-keus is in minder goede aarde gevallen Op de Keukenhoftentoonstelling, die op 30 maart zal worden geopend, zullen dit jaar tussen de bloemperken en op de gazons aanzienlijk minder kunstwerken prijken dan in voorgaande jaren. Oorzaak: het ministerie van CRM heeft i.v.m. zijn bezuiningspro- Protesten hebben niets geholpen. Van haar eigen beperkte budget heeft de Keukenhof uiteindelijk toch nog zestien kunstwerken gereser veerd. Al heeft men zich bij die keuze wel moeten beperken tot werken van kunstenaars uit Amsterdam en wijde omgeving. Dit, om hoge transportkosten te voorkomen. "Voor niets De bescheiden selectie (volgende week worden de beelden geplaatst) is niet in goede aarde gevallen. Althans, bij sommige leden van de beel dencommissie, een groep deskundigen die elk jaar weer ten behoeve van de Keukenhof een keuze maken uit het grote aantal werken dat door kunstenaars uit het hele land ter expositie aan de Keukenhof wordt aangeboden. Amsterdammer De Rogge, lid van die beeldencommissie: "Goed be schouwd zijn we voor niets een paar middagen rond dede tafel gaan zitten. Want van de beelden die wij hebben uitgezocht komt maar net de helft naar de Keukenhof. En bovendien nog alleen van kunstenaars uit Amsterdam en omgeving. Dat vind ik duidelijk een stukje discri minatie. Ik weet nog niet of ik volgend jaar weer in die beeldencommissie plaats zal nemen. Waarschijnlijk alleen op voorwaarde dat van te voren vaststaat dat wat wij uitkiezen ook werkelijk in de Keukenhof komt te staan". Hoewel de geruchten al lange tjjd de ronde doen dat Staats bosbeheer de camping zal sluiten, hebben de kampeer ders dat nog nergens beves tigd kunnen krijgen. Zelfs Noordwijker Plug, al dertien jaar toezichthouder op Piet Florisdal, is door zijn werk gever daarover niet ingelicht. Hem is alleen te verstaan ge geven dat hij nog niets in orde mag brengen aan zijn kam peerterrein. Begin februari had hij daar al mee moeten beginnen. Recht "Voor ons is er zo geen aardig heid meer aan", vertelde mij zijn vrouw. "Elke dag bellen kampeerders mij op om te vragen hoe het er mee staat. En steeds moet ik zeggen dat ik het niet weet. Ik word er zelf ook zenuwachtig van. Waarom laat Staatsbosbeheer toch niets van zich hóren? Daar hebben we toch recht op?". De kampeerders zit die onze kerheid, op zijn zachtst ge zegd, ook niet erg lekker. Lei derdorper Van Elburg, al twaalf achtereenvolgende ja ren van de partij op Piet Flo risdal, heeft dezer dagen een brief-op-hoge-poten ver stuurd aan de directie van Staatsbosbeheer (beheerder van de duinen), nadat eerdere pogingen om telefonisch "het verlossende woord" los te krijgen, op niets uit waren ge lopen. Tevens heeft hij nu aangeklopt bij wat Kamerleden die moge lijk wél snel Staatsbosbeheer een uitspraak zouden kunnen ontlokken. Het Warmondse PPR-kamerlid Van Kuyen zal eén dezer dagen in elk geval een poging in die richting wa gen. En ook mr. F. Portheine (WD) heeft gistermorgen telefonisch aan Van Elburg laten weten dat "dit een heel aardige zaak is om in de Ka mer vragen over te stellen". Van Elburg schrijft "namens een groep hardwerkende Ne derlanders, die de Noord wijkse weekeind- ontspanning node kunnen missen". Er vanuitgaand dat de geruchten inderdaad op waarheid berusten eist hij over diverse zaken ophelder ing. Bijvoorbeeld over de motieven van sluiting, waarom de vaste kampeerders zo lang in het ongewisse zijn gelaten en waarom er door Staatsbosbe heer geen poging is gedaan om in Noordwijk of naaste omgeving vervangende kam- peerruimte te vinden. Golfclub En dan, ("als klap op de vuur pijl"), de vraag waarom Piet Florisdal moet sluiten terwijl in hetzelfde gebied een wel twintig keer zo groot stuk ter rein is afgestaan ten behoeve van de Noordwijkse Golfclub die bovendien tegen de duin enrij "een groot en afschuwe lijk clubgebouw heeft neer gezet". Waarom zij wel en wij niet, is de teneur. Vooruitlopend op wat Staats bosbeheer gaat "verklaren" heeft Van Elburg in zijn brief alvast wat tegenargumenten aangedragen en kritische kanttekeningen geplaatst. Zo wijst hij nu al het eventuele argument van de hand dat de camping het milieu aantast ("moeten ze eerst maar eens onderzoeken hoe de golfclub het overtollige vuil kwij traakt") of Staatsbosbeheer op onkosten zou jagen. Zou dat laatste het geval zijn dan zijn de kampeerders gaarne bereid een tariefsverhoging te accepteren, zo laat hij door schemeren. Hij schrijft ook er een hard hoofd in te hebben dat de Piet Florisdal-kampeerders, als ze daar weg moeten, voor 1 april nog een ander ge schikt plekje langs de kust vinden. En de paar die dat wel lukt zouden daarvoor een abnormaal hoge prijs ("1600 gulden en meer") moe ten neertellen. Bij Staatsbosbeheer, zo polste ik gisteren, wordt nog gedubd over het lot van de 90 vaste kampeerders. Jan Kuyper, woordvoerder van de centrale directie: "Gerekend vanuit het oogpunt van het ons door de overheid opgelegde mi lieubeleid zou normaal ge sproken het kampeerterrein gesloten moeten worden. Zo'n permanente kampeer- voorziening hoort in de duinen niet thuis. In het verleden eigenlijk ook al niet, maar het Piet Florisdal is langzaam zo gegroeid. Men is er gewend aan geraakt. Maar nu denkt men dat men er recht op heeft. Dat is natuur lijk niet zo. De eigenlijke functie van Piet Florisdal is De Noordwijkse golfbaan: "Waarom mag zo'n afschuwelijk clubgebouw wel altijd geweest een terrein voor rondtrekkende kam peerders die een minimum aan kampeervoorzieningen tot hun beschikking hebben. Maar ook dat kan nu niet ge handhaafd blijven". "En wat betreft de Noordwijkse Golfclub. Het was niet meer onze plicht de golfclub een aantal jaren geleden dat ter rein achter het Piet Florisdal aan te bieden. Dat was in ruil voor zo'n zelfde golfterrein dat moest worden verlaten vanwege de oprukkende wo ningbouw in Noordwijk". Kort dag Bij de centrale directie Staats bosbeheer ligt momenteel een advies van de onderafde ling Landinrichting waarin staat aangegeven wat het lot zou moeten zijn van Piet Flo risdal. Op de inhoud van dat advies wilde samenstellerjhr ir. De Beauford gisteren nog niet ingaan. Wél zei hij dat by een beslissing in het nadeel van de kampeerders Staats bosbeheer er alles aan zal doen wat anders voor hen te vinden. Ook al is het kort dag. Hoewel er pas volgende week maandag een directieverga dering is gepland wil men bij Staatsbosbeheer nog van daag of morgen de zaak rond maken, vertelde mij Jan Kuyper. Als er een besluit valt zullen nog dezelfde dag de kampeerders per brief op de hoogte worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4