zekerheid Woonboot- bewoners eisen meer Pater E. Stokman (66) overleden Verhelderend gesprek met buurtcomité Zwembad 'aangekleed' Raadslid: beperk roken doe er wat aan Kritiek op wetsontwerp Jonge aaltjes uitgezet in water rond Leiden Kamerleden naar Leiden Extra geld rijk voor Leidse stads vernieuwing? DONDERDAG 3 MAART 1977 LEIDEN LEIDEN - Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) heeft gisteren een gesprek gevoerd met het buurtcomité Willemstraat en om geving naar aanleiding van de vo rige week belegde bewoners bijeenkomst door dit comité. Bij die gelegenheid werd er nogal felle kritiek geuit aan het adres van Ver boom, in verband met het onaage- kondigde onderzoek van de wo ningen in deze buurt. Volgens we thouder Verboom die over het ge sprek gisteravond verslag uit bracht in de PvdA- fractievergadering heeft het over leg verhelderend gewerkt, „Ik hoop dat de sfeer door dit overleg wat verbeterd is, want die was vorige week om op te schieten", aldus we thouder Verboom. vesting is. De bootbewoners verenigd in het Landelijk Woon schepen Overleg (gevestigd in Zijkanaal H, bus 33, Amster dam) zijn het er volstrekt mee eens dat er een nieuwe wet komt maar hebben kritiek op de uit werking. Zij vrezen dat veel ge meenten misbruik zullen maken van de ruime bevoegdheden die de nieuwe wet hen zou geven. Zij eisen bescherming van hun in praktijk gegroeide rechten door de landelijke overheid. De nieuwe wet zou volgens het voorontwerp inhouden dat de gemeenten aangeven (in een be stemmingsplan) waar ligplaat sen zijn. Daarbij zijn overgangs regelingen opgenomen die er voor dienen dat de huidige chaos binnen niet al teveel jaren geordend wordt. Belangrijk is dat de gemeenten nu voor het eerst maatregelen kunnen ne men om die ordening af te dwin gen, om boten të dwingen be paalde ligplaatsen te verlaten. Er zouden namelijk straf- en dwangmaatregelen komen zoals verwijdering, ontruiming, slui ting en sloop. Het kabinet kan na aanneming van de wet nog bepa len aan welke wooneisen en bouwtechnische eisen moet worden voldaan. Het Landelijk Woonschepen Over leg (LWO) is bang dat het beno digde bestemmingsplan vooral gebruikt zal worden om hele boel in gebruik zijnde ligplaat sen onwettig te verklaren. Van de overgangsregeling wordt dan een uitsterfsysteem gemaakt waarbij boten moeten verdwij nen omdat er geen plaats meer voor ze is. Als gemis wordt ervaren dat er niets over de financiën staat in het voorontwerp. Het liggeld zou uniform geregeld moeten worden om te voorkomen dat extreem hoge heffingen dienen om het botenbestand te decime ren Verder zouden in de over- oprufnfingssubsMies16geregeld Lanqs de Herensingel hebben een aantal boten een aantrekkelijke moeten worden &ereSeia piaat3: veei en groen in het hartje van de sfad. Er liggen naar schatting 10.000 woonboten in Nederlandse wa teren. Amsterdam kent de grootste concentratie: 2250 woonschepen liggen in die ge meente. Het aantal in Leiden bedraagt rond de 230. Het ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting heeft het voorontwerp van een wet naar buiten gebracht die de oude woonschepenwet moet vervangen. Met die oude wet (uit 1918) valt niet meer te werken en mede daardoor is er een chaos ontstaan van verordeningen en vergunningenstelsels, vaak gepaard met gemeentelijke wil lekeur. Veel bestuurderen (gemeente, provincie, hoogheemraadschap) zijn de woonboten liever kwijt dan rijk. Soms wordt gepro beerd met tomeloze tariefsver hogingen het mes in het boten bestand te zetten. In Amsterdam is er sprake van straf- en dwanghavens waar de boten bijeen zouden moeten liggen, ver buiten de stad. Het voorontwerp van de wet dat nu bekend is gaat er vanuit dat het woonschip een volwaardige en interessante vorm van huis- Met welke procedures wordt een aspirant-bootbewoner gecon fronteerd? De gemeente onder werpt de boot aan een schouw. Dat is een oppervlakkige keu ring van de ruimte in de boot. Daarover rapporteert de ge meente aan de provincie. Het hoogheemraadschap moet een ontheffing geven voor het lo zen van afval in het water. Die ontheffing krijgt men altijd wel, al is het soms met veel ''mitsen en maren". Het college van B EN W moet een vergunning geven in gevolge de verordening op de wateren .Ben W moeten er toe stemming voor geven dat men met een boot ergens gaat liggen. Het liggeld moet bepaald wor den. Afhankelijk van het water waarin men ligt moet het geld betaald worden aan de gemeen te, de provinciehet rijk op een particulier als die rechten op dat water heeft. Voor de grond die men op de walkant in beslag r de meeste bootbewoners een charme die zij neemt, moeten precariorechten betaald worden. Als men de benodigde gemeen tevergunningen heeft kan men een aansluiting op het gas-, water- en electriciteitsnet krij gen. Zonder inschrijvingsbe- wijs van het Bureau Huisves ting kan men niets beginnen. In de praktijk blijkt dat de meeste zaken vlot via de Dienst voor de Reiniging, Havens en Waren markten geregeld kunnen wor den. Maar het wil wel eens voor komen dat de diverse instanties met elkaar in de clinch raken. Dan is de boot goed aan. Het vergt in eerste instantie ook veel doorzettingsvermogen van een aspirant-bootbewoner om aan alle papieren te komen: er wordt meestal afhoudend ge reageerd. "Het is altijd net die plek waar je wil gaan liggen, waar je beter niet kunt gaan liggen", zoals een bootbewoner zijn ervaringen samenvat. De hoge verzekeringspremie en de financiering kunnen een probleem zijn: een hypotheek op een boot is onmogelijk, voor een persoonlijke lening zijn veel contanten nodig. LEIDEN - De Leidse beeld houwer Stefan Buys heeft van B en W opdracht gekregen om te zorgen voor de decoratieve aankleding van het zwembad De Zijl. Dit in het kader van de zg. „1%-regeling", waardoor het mogelijk is om een gedeelte van een voor nieuwbouw beschik baar bedrag uit te geven aan een kunstwerk. Stefan Buys heeft voor deze opdracht 50.000 tot zijn be schikking. LEIDEN - Het PPR/D'66- raadslid Frits van Oosten wil pogingen ondernemen om te komen tot een beperking van het roken in openbare gemeen telijke gebouwen, en in de raad zaal in het bijzonder. Hij is van plan een voorstel te doen dat in de zaal tijdens de raadsverga deringen niet eerder dan half tien gerookt mag worden. Vol gens Van Oosten veroorzaakt het roken in de raad een „zeer onprettige klimaat", waarvan vooral de mensen op de hoger gelegen publieke tribune hin der van ondervinden. LEIDEN - Onder Leidse bootbewoners valt waardering te beluisteren voor het werk van de gemeente, maar bovenal klinkt een wens naar meer zekerheid door. Het wat terug houdende beleid van de gemeente laat onzekerheid be staan over het aantal toekomstige ligplaatsen. "In alle redelijkheid kunnen we zeggen dat Leiden niet gediend is met een toename van het aantal woonboten", stelt directeur F. van Overmeire van de Dienst voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten. Het interieur van woonboot langs de Haagweg: alle comfort van e woon huis is aanwezig Alle nieuwe boten en van buiten de gemeente worden geweerd. Het ei gen bestand blijft gehandhaafd. Er is een krotopruimingspremie be schikbaar als men zijn boot wil op ruimen. Op gematigde toon ver woordt Van Overmeire het woon- botenbeleid van de gemeente. Van de verantwoordelijke wethouder Va» Aken heeft Van Overmeire de rrije hand gekregen om dit beleid uit te Het woonschip is in Leiden geac cepteerd als een vorm van huisves ting. Men moet zelfs aan de in schrijvingsnormen van het Bureau Huisvesting voldoen om op het wa ter te kunnen wonen. Deze zelfde plichten als van een huisbewoner geven nog niet dezelfde rechten. Alle vergunningen zijn aan een termijn van drie jaar gebonden en kunnen opgezegd worden. In de praktijk blijkt dat nu allemaal mee te vallen, maar de bootbewoner moet maar afwachten wat een toe komstig beleid over zijn ligplaats zal bepalen. De gemeente zou enige zekerheid kunnen verschaffen door vast te leggen waar wel en geen ligplaatsen mogen komen naast de al bestaande. Ook Van Overmeire heeft wel voor stellen in die richting gedaan aan het gemeentebestuur. Want voor de uitvoerder van het beleid is het ook prettig te weten waar hij aan toe is. De gemeente zou dan plaatsen kunnen reserveren als boten elders in de toekomst wegmoeten, in ver band met bijvoorbeeld de aanleg van een brug. "Het is geen kwestie dat we van de woonboten willen afkomen, maar het gaat om de verdeling van de ruimte. Niet elke wallekant is een ligplaats. Je moet het goed uitzoe ken". Ontsierend Op sommige plaatsen, zoals de Morssingel, wil men het botenbes tand geheel terugdringen. De be woners daar hebben zich verplicht te verhuizen als er elders een plaats vrijkomt. Er zijn over het algemeen drie redenen waarom ook landelijk het botenbestand teruggedrongen wordt. Woonboten zijn niet aangesloten op de riolering en lozen hun afval di rect in het water. Zo vreselijk is die milieuverontreiniging niet, meent Van Overmeire, maar er kan reden tot ingrijpen zijn als er teveel boten bijeen liggen in slecht doorstro mend water. De provincie en het Hoogheemraadschap willen nog wel eens erop wijzen dat woonbo ten de doorstroming van het water hinderen. Soms wordt de aanwe- LEIDEN - Om de visstand in de wateren rondom Leiden te verbete ren is gistermiddag in de Zijl een begin gemaakt met de uitzetting van een grote hoeveelheid "glasaal- tjes". De uitzetting vond plaats in opdracht van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Gla saaltjes, zijn jonge aaltjes met een lengte van zes a zeven centimeter, die hun naam danken aan het feit dat ze nog een doorschijnend li chaam hebben. De jonge aaltjes, zijn gekweekt door de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij en werden in - met ijsgekoelde kisten naar Leiden overgebracht. In totaal werden er in diverse wate- LEIDEN - Wethouder Hans van Dam heeft gistermiddag in het Leidse stadhuis het nieuwe informatiecentrum officieel geopend. De bedoeling van het centrum - gelegen direct bij de ingang aan het Stadhuisplein - is om het publiek in een moderne omgeving in te lichten over alle mogelijke gemeentelijk zaken. In de hal zelf staat een balie, waar behalve informatie over bepaalde afdelingen binnen het stadhuis, ook brochures, plannen en handleidingen worden verstrekt of verkocht. Recht tegenover de balie is een publieksruimte geschapen. In deze ruimte staat een leestafel, waarop onder meer een aantal plaatselijke, regionale en landelijke dagbladen ter inzage liggen. De bedoeling is dat in deze ruimte ook de stukken komen te liggen die in de eerstkomende commissieverga dering worden behandeld. Verder staat er een bolprojector, waarop Leidse klankbeelden vertoond kunnen worden. ADVERTENTIE PEPERZAK btheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN ^BESBSSI on zigheid van woonboten aange merkt als hinderlijk voor de scheepvaart. Een belangrijk, niet altijd terecht motief is vaak de vermeende ont siering van het stadsschoon of het landschap. Grote woonschepen in het Rapenburg zal niemand wen sen, maar verder valt er eindeloos te twisten over wat ontsierend is en wat niet. Van Overmeire suggereert dat de gemeenteraad die knoop maar door moet hakken. Bescherming Net als de gemeente Groningen zou Leiden een woonschepenbeleid kunnen formuleren. Aan iedereen wordt dan zekerheid verschaft over mogelijke toekomstige ligplaatsen. Als bootbewoners onder de rege ling van het Bureau Huisvesting vallen, zouden zij ook voor de bij behorende rechten en bescherming in aanmerking moeten komen. Als een woonboot beschouwd wordt als goede en goedkope huisvesting zou de gemeente de bootbewoners kunnen helpen met de financie ring, een hypotheek is onmogelijk, voor een persoonlijke lening zijn meer contanten nodig. De ge meente zou die drempel voor de aspirant-koper kunnen verlagen. TOM MAAS ren ruim 560.000 glasaaltjes uitge zet. Dat gebeurde met name in die wateren, waar de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken de be schikking heeft over het "peur- recht". Dat is het recht om aal te vangen met behulp van een bun deltje wormen (een "peur"). GEEN RIJBEWIJS - De Haagse politierechter heeft een 26-jarige grondwerker uit Leiden veroor deeld tot 250 gulden boete en één week voorwaardelijke gevangenis straf. Hij had in een café een auto gekocht, hoewel hij geen rijbewijs had. Hij ging rijden in de Haarlem merstraat, botste tegen een gepar- keerde auto en reed daarna door. LEIDEN - Op maandag 21 maart zal een deputatie van de tweede-kamerfractie van de Partij van de Arbeid een bezoek brengen aan Leiden. Van de deputatie zullen onder meer deel uitmaken dr. D. Dolman, mevrouw S. Langedijk-De Jong, H. H. Drenth en mr.A. Kosto. Staatssecretaris W. Meijer, die ook was uitgeno digd, is verhinderd. De bedoe ling van het werkbezoek is dat de kamerleden een inzicht krij gen in de sector Welzijn in Lei den. De PvdA-ers zullen in de Lakenhal worden ontvangen door wethouder Van Aken. Vervolgens zal de wethouder Tesselaar een kort inleidend woord spreken. De parlementa riërs zullen in de loop van de middag onder meer bezoeken brengen aan de Schouwburg, het Cultureel Centrum, de Boerhaavezalen, de Waag, het Leids Vrijetijdscentrum, de openbare bibliotheek, speel tuin Westerkwartier en de sportzaal en de scholen in de Merenwiik. LEIDEN - Een Leidse deputatie met onder meer de wethouders Waal en Verboom zal volgende week donderdag 10 maart een ge sprek hebben met staatssecretaris Schaefer over de nieuwe interim- saldoregeling. Deze regeling, die dit jaar in het leven wordt geroe pen, is bestemd om gemeenten fi nancieel te steunen bij de verschil lende plannen voor stadsvernieu wing. De pot bevat een bedrag van 100 miljoen gulden. De verwach ting bestaat, dat behalve de vier grote gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht, ook Leiden voor een uitkering in aan merking zal komen en mogelijk ook de stad Groningen. Mocht Lei den op dit punt "in de prijzen" val len, dan zal de nieuwe regeling een belangrijke verbetering van de fi nanciële positie van Leiden kun nen betekenen. ADVERTENTIE 380 ontwikkehngsprojekten VASTEN A KT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank ze.st nr 162101864 In de aangrenzende ruimte zetelen de mensen van de afdeling Voorlich ting van het stadhuis. Deze ruimte werd vroeger gebruikt als leeszaal voor de raadsleden, maar die hebben nu onderdak gekregen in een voormalige fietsenbergplaats binnen het gemeentehuis. Hans van Dam, de Leidse wethouder met "voorlichting" in zijn portefeuil le, zei gistermiddag bij de opening, dat er ideeën leven om in het info centrum ook ambtenaren te plaatsen, die toelichting kunnen geven op een nieuwe gemeentelijke regeling of bijvoorgeeld een nieuw Bestemmings plan. Bovendien is het de bedoeling dat in de ruimte voor het publiek op gezette tijden tentoonstellinkjes worden ingericht, waarbij met foto's en tekeningen bepaalde gemeentelijke plannen worden toegelicht. LEIDEN - Op de dag dat hij zijn veertigjarig priesterjubileum zou hebben gevierd, zal pater Egfried Stokman, die gisteren na een ern stige ziekte op 66-jarige leeftijd is overleden, worden begraven. Dat gebeurt maandag omstreeks 12 uur op het kloosterkerkhof bij De Wil- bert in Katwijk aan den Rijn na een uitvaartdienst in de Hartebrugkerk in Leiden, die om half 11 begint. Zaterdagavond en zondagavond zal de oud-pastoor in de Hartebrug kerk worden herdacht respectieve lijk tijdens een mis om 7 uur en eu charistieviering om half 7. Na zijn priesterwijding in 1937 heeft pater Stokman eerst in Leu ven gestudeerd en daar zijn doctor stitel behaald. Toen hij in ons land terug was, reisde hij als missiepre dikant stad en land af om de men sen het evangelie te brengen. Velen zullen zich zijn lijdensmeditaties herinneren. In 1969 kwam hij via Delft in de Leidse Hartebrug-parochie. Pater Demmers van deze parochie daar over "Rustig op één plaats blijven en aandacht schenken aan een be paalde groep mensen was deze man, die in zoveel plaatsen was ge weest, eveneens toevertrouwd. Wij hebben ondervonden hoe hij dat deed: met een lach, maar ook met een ernstig of troostend woord waar dat nodig was". Tot 1974 heeft pater Stokman de Hartebrug-parochie geholpen. Daarom lag het voor de hand, dat hij na het vertrek van pastoor Wor- telboer diens taak overnam en offi cieel pastoor werd. Pater Demmers: "Hij gaf ons wat mee voor het leven. Het priester zijn was voor hem een opgaaf die veel van hem eiste. Wij zijn hem dankbaar voor wat hij voor ons per soonlijk en voor de gehele paro chiegemeenschap betekende."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3