Cultuur stiefkind" Kritiek op inspraak plan 'Buitengebied' Goed jaar voor UY Y W assenaar Nieuw centrum Zijl wijk jll&iM eidse agenda Burgerlijke stand Leiderdorp krijgt speciaal fonds CORRESPONDENT(E) PAGINA j STAD EN RAND DONDERDAG 3 MAART 197t - VV LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt een cultuurfonds, dat speciaal is ingesteld om culturele uitingen, die buiten de normale subsidiëring vallen, te stimuleren. Daarvoor is een fonds in het leven geroepen, bestaande uit een nog overge bleven gemeentelijke pot voor dergelijke aangelegenheden en een schenking van de Leiderdorpse Aannemers Combi natie, samen een bedrag van 34.000 gulden vormend. Dat geld is belegd. De rente ervan zal worden uitgekeerd. 'We hebben zo weinig op cultureel gebied, daarom kan dit fonds veel goed doen", aldus de Leider- dorpse wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman. Zij meent dat het hoog tijd wordt dat de cul tuur in zijn algemeenheid, lange tijd "stiefkind" in Leiderdorp, meer aandacht krijgt. Commissie "We weten nog niet precies wat we met dit nieuwe fonds gaan doen. We zouden er bijvoorbeeld aan moedigingsprijzen van kunnen geven, maar ook het houden van plaatselijke tentoonstellingen of muziekconcoursen financieren. Ik vind dat we daarbij vooral de amateurs niet moeten vergeten. Ik geloof zelfs dat zij voorname lijk van de middelen uit dit fonds moeten kunnen profiteren". Voor het regelen van het gebruik van het fonds zal een commissie worden gevormd, bestaande uit een lid van het college van bur gemeester en wethouders, één ambtenaar, één raadslid en twee geïnteresseerde burgers. Deze i commissie zal jaarlijks een plan opstellen dat ter goedkeuring aan de raad moet worden voorgelegd. Pot Er is al geruime tijd sprake van plannen voor de stichting van een cultuurfonds. Nadat in 1970 de Leiderdorpse culturele raad op hield te bestaan bleef op de be groting een pot van ruim 22.000 Door Hans Meijer gulden over. De culturele raad had destijds een "cultuurfonds" waaruit de subsidies aan de di verse verenigingen werden toe gekend. Inmiddels berust die subsidiëring rechtstreeks bij de raad. Het college zal binnenkort met een ontwerp- subsidieverordening komen. Na de schenking van de Aanne mers Combinatie werd aanvan kelijk gedacht aan het in het le ven roepen van een gemeente lijke stichting, welk plan stuitte op bezwaren van de provincie, die liever zag dat gemeenten niet meer in stichtingen deelnamen. WASSENAAR - De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW), afdeling Wassenaar heeft, zo blijkt uit het jaarverslag over 1976, een bijzonder actief jaar achter de rug. Met vier nieuwe objecten werd in dat jaar gestart. Ter vervanging van de boodschappendienst werd in de Ursulakliniek het rijdend winkeltje weer in ere hersteld. Vier afdelin gen van deze kliniek vallen onder deze vorm van dienstverlening. Het Sophiekehuis deed een beroep op de UW voor geregeld vervoer van bejaarden naar het Gezond heidscentrum. In het Johannahuis worden wekelijks groepjes bejaar den voorgelezen en verder blijken de door de UW georganiseerde uitstapjes voor bejaarden een groot succes te zijn. De bejaardensociëteit in „Het Oude Hoekje" aan het Plein telde 227 le den. Er waren 23 gastvrouwen, die de sociëteitsleden ontvingen. Daarnaast draaide ook de sociëteit Wethouder Tichler "Soep" Zodoende is men tc regeling gekomen. "Soep" "Eigenlijk behalve natuurlijk K. en O., bin nen Leiderdorp een orgaan dat zich speciaal bezig houdt met de "cultuur". Dat merk je duidelijk want er gebeurt op cultureel ge bied nagenoeg niets in Leider dorp", aldus mevrouw Tichler. De wethoudster stelt zich op het standpunt dat er zo weinig cultu rele gebeurtenissen in Leider dorp zijn omdat er tot op heden in het dorp nog geen goede accom modatie is voor bijvoorbeeld het houden van tentoonstellingen of manifestaties. Ook heeft Leiderdorp geen goede ruimte voor toneelvoorstellin gen. "We hebben weliswaar het Dorpshuis, maar, hoe goed be doeld ook, ik vind het soep. Je kunt er eigenlijk niets mee doen. Waar we eigenlijk behoefte aan hebben is een cultureel cen trum". Nul In Leiderdorp bestaan daaromtrent overigens genoeg plannen, zo heeft men ondermeer plannen gehad voor een gecombineerde bibliotheek, vergaderruimte, sporthal en eventueel kerkcen trum waar ook een toneelac commodatie gerealiseerd zou kunnen worden: "Maar als je bij het ministerie aanklopt om sub sidie dan krijg je nul op rekest. We zijn geen groeikern zeggen ze dan. En of je dan al aanvoert dat Leiderdorp stijgende is van vijf duizend naar vijfentwintigdui zend inwoners, het helpt je niet". "Als het aan het ministerie ligt", al dus mevrouw Tichler. "Dan lijkt het erop dat we voorlopig nog geen cultureel centrum krijgen". In 't kort Het pand Rijksstraatweg 440 in Wassenaar is door de Kroon van de monumentenlijst geschrapt. Het huis (Jateert uit de negentiende eeuw, het is een bijgebouw van het landgoed „Backershagen". De Kroon heeft de gemeente Zoeterwoude in het gelijk gesteld bij de aangezegde sluiting van een tweetal bedrijven aan de Hoge Rijndijk. Het gaat om het overslag bedrijf Omzigt en het garagebedrijf Boer. Beide bedrijven hebben geen hinderwetvergunning; Omtzigt heeft die inmiddels aangevraagd. Bezoekers van het Voorscho- tense winkelcentrum aan de Jo hannes Vermeerlaan zullen de ko mende maand geen gebruik kun nen malen van het nabijgelegen parkeerterrein. Daar worden name lijk reconstructie werkzaamheden uitgevoerd. Op 25 april wordt in Voorschoten een burgeravond gehouden. Die bijeenkomst is vooral bedoeld om nieuwe inwoners van de gemeente wegwijs te maken. Plaats van han deling is het Cultureel Centrum. zv M. C. Spaans en B. J. Lardé. Gehuwd: A. A. v. Leeuwen en M. v. Delft: H. W. K. Mohabier en K. Nanhak. Overleden: J. C. de Bruin (86) ggm C. J. de Cler; C. v d. Voort (99) v; T. H. Juf fermans (67) m: C. C. A. v. d. Berg (75) ggm H. Smit: D. Akpinar (37) ev Y. Ak- pinar: M. Bonte (74) ggm J. Kier; G. W. Schelke (88) m; L. E. ten Brinke (35) m. schoten. Zowel VVD als PPV vinden het bestuur te om vangrijk en menen dat onvoldoende tegemoet gekomen wordt aan de wensen van het schoolhoofdenberaad. OEGSTGEEST - De feestelijk heden in het kader van de inge bruikneming van de nieuwe openbare bibliotheek in Oegs- geest gaan nog geruime tijd Gistermiddag verzorgde het Leids Poppentheater van Piet Onderwater voor de tweede maal een voorstelling voor de jeugdige lezerskring. Dat de be levenissen van Jan Klaassen en z'n vrouw Katrijn er bij de ruim tweehonderd jonge aanwezigen in gingen als koek bleek wel uit de enthousiaste uitroepen. Opvallend detail was dat On derwater, die samen met zijn vrouw al bijna dertig jaar voor stellingen verzorgt, graag ge bruik maakte van de opmer kingen die door de kinderen naar voren werden gebracht en zodoende misschien wel aan een ander slot van het verhaal zal zijn gekomen dan eigenlijk in de bedoeling lag. Deze twee fracties, s derheid in de gemeenteraad, willen een scheiding van bevoegdheden. Er zou een klein bestuur moeten komen met daarnaast een begelei dingscommissie bestaande uit mensen die direct bij de scholen be trokken zijn. LEIDERDORP - Als alle plannen doorgaan krijgt het Leiderdorpse •"Zijlkwartier", een van de oudste gedeelten van het dorp, een eigen wijkcentrum. Door het landelijk scholenbouwteam is daarvoor een plan opgezet, dat momenteel als discussiestuk in behandeling is bij de buurt- en speeltuinvereniging "Zijlkwartier". Met het plan, zoals dat nu op tafel ligt, is een bedrag van acht ton ge moeid, waarvan het merendeel, ruim vijfeneenhalve ton, door het rijk gedragen wordt op grond van het feit dat er in het centrum een gymnastiekzaal wordt onderge bracht. De behoefte aan een wijkcentrum in het "Zijlkwartier" is nijpend ge worden, nadat het oude wijkge- bouwtje werd afgekeurd en vervol gens gesloopt. Er is nu wel een (nood)gymnastieklokaal, maar ook dat voldoet al lang niet meer aan de wÈÊm De buitenkant van het nieuwe wijkcentrum. Het verhoogde gedeelte, dat goed zichtbaar is op de onderste tekening, wordt de gymnastiekzaal. In het liggen in de buurt van de lagere zaaltjes komen. Behalve de wijk- school "Zijlkwartier", worden vereniging en de toneelvereniging naast het gymnastieklokaal een "Zijlkwartier" hebben de Leider- ontspanningsruimte, een hobby- dorpse fotoclub "Daguerre" en K ruimte en een donkere kamer inge- en O belangstelling voor de plan gebouw, dat komt te richt> terwyl er verder vergader- nen getoond. CDA en PCC willen iedere deelne mer aan de schoolbegeleiding een stem geven in het bestuur. We thouder Marselis zal aan het com missielid Visser verzoeken om zijn visie op papier te zetten. Volgende week zal de commissie dan nog maals de statuten bekijken, maar ook het plan Visser, dat de goed keuring kan verkrijgen van PPV en WD op dit moment. De commissie is niet gelukkig met de resultaten van de gehouden hoorzittingen over het bestem mingsplan „Buitengebied en Na tuurgebieden" Mr. Asselman (CDA) meende dat de agrariër „geen kant meer uit kan". Het taal gebruik is minder geslaagd en vooral de regelmatig terugkerende term „gelegaliseerd" past in het ge heel niet volgens Mr. Asselman. Deze term wordt regelmatig gebe zigd omdat in dit gebied tussen Voorschoten en Leidschendam tal rijke opstallen zijn verrezen zonder de vereiste vergunning. Drs. Van Wijk (PPV) betoogde het volkomen eens te zyn met de doel stelling het gebied zo open moge lijk te houden. Wanneer in dat ge bied een manege is waarvan de ei genaar van het begin af geweten heeft dat deze nooit „legaal" kon worden, dan heeft de gemeente echter nog wel de morele verplich- de jachtwerf aan de Kniplaan de heer Van Wijk allerminst toege vend. Hij betoogde dat bij recreatie in dat gebied voorop moet staan dat het inderdaad bedreven wordt in het betrokken gebied. „Die jacht werf is bedoeld als opslagplaats van luxe jachten", aldus Van Wijk. De commissie kwam tot het oor deel dat de gemeente „gematigd moeilijk" doet tegen de agrariërs en soms wel bereid is industrie uit te breiden. De commissie verwacht dat vanavond de commissie open bare werken dieper op de materie zal ingaan en dat gekeken moet worden naar haalbaarheid van het plan te meer daar vrijwel alle be zwaarschriften door openbare werken zijn afgewezen, zodat ver wacht kan worden dat de klagers het hogerop zullen gaan zoeken. WASSENAAR-De Wassenaarse sportvereniging WIK bestaat in 1978 vijftig jaar. Voorde voorberei ding van de festiviteiten rond dit gebeuren is intussen een organisa tiecomité gevormd, waarin voor namelijk bestuursleden en oud bestuursleden zitting hebben. Omdat de zwemverenigingen met ingang van 1 april voor het gebruik van het sportfondsenbad de nor maal geldende tarieven moeten be talen, zullen de contributies voor de "zwemleden" van WIK, ondanks gemeentelijke subsidie, verhoogd moeten worden. ADVERTENTIE Spoill Het is weer allemaal pop wat de klok slaat, die trouwens niet kan worden teruggedraai. Neem maar het Leidse Vrijet ijdscentrum, Breestraat66. Daar treedt vrijdagavond de Leidse groep Spoill op. Die werd tijdens een zomerpop- concours bij De Burcht afgelo pen zomer nog tweede achter het duo Ballentine. Op de vijfhonderd meter ging het nog wel, maar op de lange afstand bleken de stayerskwa liteiten van Spoill tekort te schieten. Spoill speelt vooral blues, maar ook wel funk. Het con cert begint om acht uur; die avond worden er ook nog te- kenfïimpjes vertoond van Po- peye the Sailorman. Swingavond Maar ook in Troef, het vor mingscentrum aan het Noord- einde in beiden, is vrijdag een grote swingavond, met mede werking van het Dynamische Duo. Dit schijnt in stad en land grote bekendheid te genieten en draait maar een eind weg. Acht uur, hoor. The Doors Wie niet van swingavonden houdt, kan altijd nog naar het Breehuys aan de Breestraat 19 (wat is Leiden toch klein) waar door middel van film en na tuurlijk muziek aandacht wordt besteed aan Led Zeppe lin en The Doors. De film be gint om negen uur, maar om half acht kan jij ook in het Breehuys terecht. Spelregels Kennis is macht en daarom zal hij, die goed de spelregels van de edele voetbalsport onder de knie heeft, spoedig kampioen worden. Kijk maar naar Nico J., hij weet niet wat buitenspel is en dus wordt F. niet kam pioen. Daarom is het nuttig dat de afdeling Leiden van de Cen trale Organisatie van Voetbal scheidsrechters (COVS) in sa menwerking met het Leidsch/Alphens Dagblad jeugdspelregel wedstrijden heeft gehouden. Daaraan na men 21 voetbalverenigingen Voor de finale hebben zich ge plaatst: Altior (Langeraar), ASC (Leiden of Oegstgeest, dat weet je nooit), Docos (Leiden), MVKV (Valkenburg) en Wou- brugge. De finale wordt ge houden op vrijdag 11 maart in het clubgebouw van ASC. Dat staat in ieder geval in Oegst geest. Aanvang kwart over ze ven. De winnende ploeg mag deelnemen aan het kampioen schap van het district West II. Hortus De werkgemeenschap "De Ra tel" houdt 6 maart weer een zgn. zondagochtendbijeen komst, om half elf in het Leidse Volkshuis. Onderwerp is de Leidse Hortus-Botanicus en het werk op het zaadhuis. De heer A. Wetselaar houdt een causerie, vertoont dia's en be gint daarmee om half elf. WARMOND: kleine gemeente in een roerige tijd. De Schiphollijn wordt er aangelegd, er staan bouwprojecten op stapel, natuurbescherming heeft er een heel eigen plaats binnen het gemeentelijk beleid en het typische dorpskarakter wordt zorgvuldig bewaard. WARMOND: een plaats waar op alle niveaus veel te beleven valt dankzij watersport, toerisme en een rijk verenigingsleven, een plaats met inwo ners die nog echt bij hun dorp betrokken zijn. WARMOND: een plaats waar een groot aantal inwoners juist het Leidsch Dagblad leest omdat die krant zoveel, vanuit plaatselijke betrokkenheid geschreven, nieuws uit en over Warmond geeft. Voor die plaats zoekt het Leidsch Dagblad een die vindt dat goede informatie aan iedereen van groot belang is. Een man of vrouw die het Warmonds gebeuren door en door kent, die over een redelijk vlotte pen beschikt en mee wil draaien in een dynamisch team van free-lance medewerkers dat de nieuwsvoorziening uit de Leidse rand gemeenten verzorgt. Inlichtingen over deze functie worden gaarne verstrekt door Hans Meijer of Bram van Leeuwen, beiden dagelijks bereikbaar op de redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 144941, toestel 30. 's Avonds zijn beide redakteuren bereikbaar op hun respectievelijke telefoonnummers. 121308 en 764471. Kerkehout met 10 gastvrouwen. De taxideinst van de UW had een druk jaar. Per maand werden 138 bejaarden vervoerd naar en van de sociëteiten, cursussen en zangko ren. Het aantal mensen dat gebruik maakte van Tafeltje Dekje - de maaltijdenservice - bedroeg ge middeld 27. Er werden in totaal 6287 maaltijden thuisbezorgd. Wat het ziekenhuiswerk van de af deling betreft: in de Ursulakliniek werd ondermeer een koffiedienst onderhouden, een bloemendienst en een boodschappendienst. Een andere activiteit van de UW in 1976 was de „puzzeltheek" die zorgt voor de distributie van legpuzzels. Er werden in het verslagjaar twee kledingbeurzen gehouden. UW- sters belastten zich met de verkoop van kinderpostzegels en zomerze- gels. De kinderpostzegelactie bracht 16.600,- op, de verkoop van zomerzegels leverde 4100,- op. Apotheken De avond-, nacht en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 25 febr. tot 4 mrt., door Apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorscho ten, tel. 2525. Donderdag nelia, dv C. v. d. Plas en A. v. Roon; Sabi ne, dv F. A. Sjollema en M. H. Gasille; Margaretha, dv G. P. A. Walraven en J. P M. v. Velthoven; Johannes, zv J. G. Koomen en A. A. Vreeburg; Wouter, zv R. J. v. d. Schans en A. M. H. Bruin- ikweerd; Jacob, zv C. Zuijderduijn en A. L. Guijt; Renzo, zv J. Langezaal en C. J. Keers; Adriaan, zv A. v. Harten t Toorenaar; Petronella, dv H. R. Haan- emaaijeren W. Möhlmann; Neeltje, dv H. Voorschoten doet gematigd moeilijk VOORSCHOTEN-De Voorschotense commissie voor wel- tingen om de deze manege zijn en onderwijs kwam gisteravond niet tot een besluit ei8enaar te helpen met het vinden over de statuten yande Stichting Schoolbegeleiding Voor- Hnzienvande uitbreiding van V.d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- tengem., 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4. architectenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 'tBreehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café-avond, 9-12 uur nam. Welfarelokaal Rode Kruis, Leidseweg 33. Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Stadhuis, commissie ORSAS en SMAGC over organisatie culturele sec tor, 8 uur nam.; commissie ruimtelijke ordening en openbare werken, 8 uur Holiday Inn, streekcommissie Leiden en omstreken en bollenstreek, 8 uur nam. Aula Rijnlands Lyceum, kindertoneel voorstelling, 4 uur nam Gemeentehuis Leiderdorp, onderwijs, 8 uur nam. Gemeentehuis Warmond, i nancien, 8 uur nam. LAK-theater, Levendaal 150, „Goeie- ouwe-tijd-revue", 8 15 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoed maken, Go, 8 uur nam. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18 30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij s winkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Ryn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-16.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement Per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2