VERGISSING Koppiger pils heeft niet altijd meer De aardappels zijn al bespoten gastankjes Anti-aanbak-pan na 31/2 jaar op Pas op voor afgekeurde Met de bus Misselijk Dranken in Nederland Zo'n anderhalf jaar geleden is er al tegen gewaarschuwd, maar tot op de dag van vandaag lopen Cam- pingGaz gebruikers er in, als ze zich afgekeurde tanks in de handen la ten stoppen. De fabrikant neemt op gezette tij den partijen tanks uit de circulatie, omdat er kans op lekkage aan de kraag van de tank bestaat. De mer- 1 kletters op deze tanks worden dan van fabriekswege blauw overge schilderd en de afgekeurde partij komt op de schroothoop terecht. Handelaren die het niet zo nauw met de veiligheid nemen, weten die partijen soms te bemachtigen en de slechte tanks worden opnieuw ge vuld. Wie niet goed oplet, loopt de kans •zijn goede gastank te wisselen tegen een onbetrouwbare. Die kan later wel worden gevuld, maar niet meer worden omgeruild. Men kan zich narigheid besparen door bij het omwisselen er goed op te letten dat de tekst op de tankjes niet is overgeschilderd. Hoe gevaarlijk is een - laten we maar zeggen: giftig anti- spruitmiddel op aardappelen? Verdwijnt het als je aardappels wast? Als aardappels al uitgelopen zijn, heeft het dan toch nog zin zo'n middel te gebruiken? Dat zijn vragen waar mensen ken nelijk mee zitten en die dan bij ons, bij de krant, terecht komen. En va ker nog bij het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, dat er on langs op inhaakte en er gegevens over rondstuurde. Het anti-spruitmiddel hoort bij de middelen, door een grote groep consumenten tegenwoordig met veel argwaan bekeken. Wie roept er niet dat hij liever „onbespoten groenten" wil? Wat dat betreft hoeven we u geen illusies te laten. Vrijwel alle aar dappelen, die je na 1 januari in de winkel of bij een handelaar koopt, zijn met een anti-spruitmiddel be handeld. Dat gebeurt bij de groot handel. Met als doel natuurlijk: het uitlopen van de aardappel „afrem- Voor januari was de kans op uitlo pen klein. Maar nu de dagen langer worden en de temperaturen stij gen, gaan aardappelen spruiten. Na tientallen andere meubelzaken te hebben afgelopen zagen we eindelijk bij een "goede zaak" de grenen eettafel met banken die we al zo lang zochten. Bladlengte 180 centimeter, kleinere zie je bij de vleet. We besloten tot aankoop. "De le vertijd is een week of zes, maar waarschijnlijk wel korter, want we hebben er heel wat gekocht", aldus de "adviseur" die ons hielp, want welke meubelzaak heeft nog gewoon verkopers. Eenderde moesten we vooruit beta len. We overhandigden een che que voor 200 gulden. Vier weken later belden we de zaak even op, want we gingen met va kantie. "Wacht even met het be zorgen van die eethoek, want we West-Duitsland is nog altijd het land dat de meeste Nederlandersper-autobus aan trekt. Afgelopen jaar ging ruim 32 procent van de bustoeristen naar Duitsland, 21 procent naar Belgie en Luxemburg, en 15 procent naar Oostenrijk. Andere landen kregen veel kleinere percentages. Volgens de Koninklijk Nederlandse Ver eniging van Transport Onderne mingen (waaronder eenderde van het touringcarpark ressorteert), waren er in 1976 tussen de 6 en 8 procent meer busreizen dan in '75. Flinke groei zat in reizen naar Enge land en naar Scandinavië. Terug van vakantie - ze na de besteldatum - dat. "Kom het spul gen, we zijn er weer" De expeditieman die we hadden wist nog "Wacht u- maar tot kriigt". zei hij. lemaal geen opdracht gekregen om iets terug te betalen. "Maar ik zal er vandaag nog voor zorgen" zei ze ons. En inderdaad, een paar dagen later hadden we ons geld terug. Vast een vergis sing. We zoeken nog steeds zo'n grenen eethoek. De handel gebruikt het anti- spruitmiddel eigenlijk altijd. Dat betekent dus dat een particulier, die bij een handelaar een grote par tij aardappelen koopt om thuis te bewaren niet nog eens met de anti- spruitstrooibus aan het werk moet gaan. Ten eerste omdat hij dan de kans loopt teveel gif op de aardappelen te strooien. Ten tweede omdat het gewoon niet nodig is en je je dus een heleboel overbodig werk op de hals zou halen. Want het is een heel karwei: de aardappels moeten laag voor laag bepoederd worden. Uit eigen tuin Een particulier moet daar dus al leen aan beginnen, als hij aardap pels uit eigen (volks)tuin heeft of als hij ze bij de boer zo van het- land koopt. Het anti-spruitmiddel is te koop bij de drogist. Het is een bus met poe der, voornamelijk talk of klei, waarin maar een half procent van het werkelijke bestrijdingsmiddel (chloorprofam bijvoorbeeld) zit Voor een pond van dat spul betaal je pakweg een rijksdaalder, en dan heb je genoeg voor 250 kg aardap pelen. Aan deze dosering (zoveel gram voor zoveel kg aardappels) moet je je strikt houden. Anders komt er weer teveel op. Handen wassen Het poeder mag niet in aanraking komen met andere eet- en drinkwa ren. Onmiddellijk na het strooien handen wassen (eni niet eerst een sigaret opstekenEn verder ervoor zorgen dat je het poeder niet in ademt. Dat wil zeggen: ramen mo gen gerust dicht blijven, maar je mag bij het strooien niet stuiven, want dan komt er poeder in je- Aardappelen uit de winkel zijn vrijwel met een anti-spruitmiddel behandeld. En dan is er nog een belangrijk punt: behandelde aardappelen mogen zes weken lang niet gegeten worden. In die tijd doet het gif zijn werk, maar het verdwijnt, want het is vluchtig. Een bedrijf dat zo'n anti-spruitmiddel maakt, vertelde ons dat de chloorprofam eigenlijk al wel eerder weg is, maar voor de veiligheid houdt men die zes weken Kortom: wie zo'n bus met anti- spruitmiddel koopt en het ge bruiksvoorschrift leest, krijg eer der de neiging hem met de vuilnis man mee te geven, dan om hem over de aardappels leeg te strooien. Niet gevaarlijk Maar zo bang hoef je ook weer niet te zijn, want wat er van het giftige middel achterblijft is in kleine hoe veelheden niet gevaarlijk. In de winkels wordt dat gecontroleerd door de Keuringsdiensten van Wa ren. Bij u thuis wordt dat natuurlijk niet gedaan, maar wie zich aan het gebruiksvoorschrift houdt loopt- geen risico. Wat op de aardappels achterblijft is vulpoeder en een afbraakprodukt van de chloorprofam. Van deze rest mag op een kilo rauwe, ongewassen aardappels nog vijf milligram aan wezig zijn van de wet. Door wassen en koken verdwijnt nog een beetje. „Je mag aardappels rustig in de schil koken", zegt het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Wanneer moet je nu als particulier je aardappels met het anti- spruitmiddel behandelen? De fabrikant zegt: „Eigenlijk me teen maar zodra de aardappels ge kocht zijn. De meeste mensen be waren aardappels te warm en dan gaan ze nogal snel spruiten. In ieder geval moeten ze niet wachten tot januari, want dan is het eigenlijk al te laat. De handel bestrooit de aar dappelen als de „ogen" groter wor den. Dat is namelijk het moment dat ze willen gaan uitlopen. Een particulier kan daar maar beter niet op wachten, omdat hij zijn aardap pelen toch vrijwel altijd onder minder gunstige omstandigheden bewaart...." De beste manier voor het bewaren van aardappels is: bij een tempera tuur van 4 tot 6 graden Celcius, op een donkere, goed geventileerde plek. i Toch nog Zo'n plek hebt u waarschijnlijk niet, en uw aardappelen zijn gaan uitlopen. Moet u er dan toch nog poeder opdoen? Nee, want dat heeft geen zin. Zo'n eenmaal inge zette groei is nauwelijks nog te stoppen. Het is dus nutteloos om op het ogenblik nog aardappels te be handelen. Daar kün je bijna geen resultaat van verwachten. En voor het overige zult u dit jaar meer spruitende aardappelen tegenkomen dan anders. Dat komt door die r Je moet er natuurlijk voor zorgen dat het niet kan gebeuren, maar het komt toch telkens weer voor: een kind snoept van de een of andere stof. Het snoept bijvoorbeeld van het anti-spruitmiddel, omdat het dacht dat het poedersuiker was. Wat dan? Als het er veel van heeft binnenge kregen, wordt het misselijk. U moet het dan laten braken en water te d- rinken geven. Geen melk drinken, omdat het gif in de vetdeeltjes van de melk te recht zou komen en dan juist in het lichaam zou worden opgenomen. Met water wordt het weggespoeld. Waarschuw voor alle zekerheid de dokter. Achteraf blijkt het mis schien allemaal mee te vallen, maar dat weetje vooruit niet. Twee weken later belden we maar weer eens met de expeditie van de meubelzaak, want de levertijd was nu ruim overschreden. "Die tafel en banken zijn helemaal niet te leveren" zei de expeditieman, "de fabriek maakt ze niet meer". "Waarom krijgen we dan geen be richt van jullie" vroegen we boos. "Zeker een vergissing, maar ik zal proberen of er ergens nog zo'n stel staat. Ik bel u terug" zei de niets en ïze "advi seur" maar eens op. "Maakt u zich maar niet ongerust, we heb ben die eethoek heus nog wel er gens staan". "En het magazijn dan?" vroegen wc. "Ze moeten zich daar vergist hebben. U hoort nog van me". Een week lang vernamen wc weer niets van de "adviseur" en toen belden we zelf maar weer eens op. "O ja, die grenen eethoek. Nee, die kunnen we echt niet meer leve ren". Ook in de andere filialen waren tafel en banken niet meer voorradig, zo hoorden we nu. "Maar waarom berichten jullie ons dat niet. Dat was toch beloofd?" U raadt het al: "een vergissing". Het speet de man allemaal erg, maar er was helaas niets aan te doen. Dranken in Nederland - kwali teit, verloedering en controle. Rob Sijmons, medeauteur van het eerder verschenen werkje Voedsel in Nederland, gezond heid bedrog en vergif, heeft nu uitgezocht wat er in het dran kwereldje omgaat. Behalve de informatie hoe het spul gemaakt wordt, geeft hij ook aan wat er mee loos is en hoe de consument voor kwali teit kan kiezen. Het helder geschreven pocket boekje (125 pag.) werd uitgege ven door Van Gennep in Am sterdam en kost 12,50. Whisky wordt na vermenging van twee soorten ("blends") in fusten opgeslagen. Tegenwoordig worden er ook moderner truukjes mee uitgehaald. Toen de "adviseur" het telefoonge sprek wilde afbreken wezen we hem op onze vooruitbetaling van 200 gulden. "Natuurlijk, die krijgt u direct terug, ik zal dat me teen regelen". Een week later belden we maar wéér eens op, nu naar de afdeling boekhouding. "Waar blijft onze vooruitbetaling?" Wat we al dachten was zo, de zeer vriendelijke juffrouw had nog he- Als er van het anti-aanbak laagje in een koekepan stukjes afgaan, of er komen dampen uit omdat de pan oververhit is, kan dat dan kwaad voor de gezondheid? Nee, zegt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO), die zojuist 29 koekepannen van allerlei soort heeft onderzocht. De anti-aanbak pannen zijn van binnen bekleed met een laagje PTFE. Die letters zijn de afkorting voor „olytetrafluorethyleen". Het laagje is beter bekend onder merknamen als Teflon en Fluon. Zonder vet Er wordt gezegd dat je in zulke pannen ook wel zonder vet kunt bakken. Dat is waar, zegt de onderzoeker, maar dan verliest de pan na verloop van tijd wel zijn anti-aanbak werking. Als u af en toe met vet bakt blijft die werking behouden. Dat wil zeggen, totdat de pan „op jaren" komt. Want na gemiddeld twee jaar gaat het anti-aanbak effect al merkbaar achteruit. Na ge- ipiddeld drie en een half jaar is het laagje grotendeels versleten en bent u aan een nieuwe pan toe. Oververhit Maar nu die deeltjes PTFE, die uit de pan kunnen komen en in het eten kunnen raken. Ze zijn niet gevaarlijk, zegt de Stichting VWO. Een oververhitte pan hoeft u ook niet weg te gooien, ook al zag u de vreesaanjagende gassen er uit opstijgen. De onderzoekers zeggen: „Als de pan lang achtereen op de volle vlam heeft gestaan en daardoor oververhit is geraakt, zal er enig gas uit de PTFE-laag ontwijken. Dit is niet gevaarlijk, omdat de concen tratie van het gas klein is." Nederlanders gaan over op hoppi- ger pils, zegt Skol. Maar Rob Sij mons onthult in zijn boekje Dran ken in Nederland, dat nou net déze brouwerij niet zoveel hop in h^t bier doet. Hop zorgt voor de bittere smaak die pils nu eenmaal moet hebben Skol reageerde, dat het niet zozeer gaat om de hoeveelheid hop die je gebruikt, maar om de speciale bereidingswijze waardoor "de edele hopgeur en hopsmaak beter behouden blijft". De smaak van pils kan uitgedrukt worden in bitterwaarden die door de hop worden veroorzaakt. Die worden uitgedrukt in Europese standaardeenheden (EBU/1). De minimumnorm moet volgens een Duitse deskundige 30 zijn. Daaraan voldoet bijvoorbeeld Tsjechisch pilsner met 30-45 EBU/1, maar ook het Nederlandse merk Brand-Up met 34 EBU/1. en krijgen dus minder bitter bier, omdat de vrouwen - die steeds meer bier drinken - dat lekkerder vinden. Uitvoeriger gaat Sijmons in op de Franse wijnschandalen, hoe de consument soms misleid en zelfs bezwendeld wordt. Beerenburg Opmerkelijk Bitterwaarden De Nederlandse brouwerijen zorg den zelf voor de volgende opgave: Heineken-Amstel (23-25 EBU/1) Skol normaal (21), Skol-"super" (24), Grolsch (25) en Brand-normaal (24). Met opzet gebruiken de meeste brouwerijen overigens minder hop De Schotten zijn niet terecht zo trots op "hun" whisky. De oer- whiskv komt helemaal niet uit Schotland maar uit Ierland. Meer dan de helft van de alcohol die voor jenevers wordt gebruikt is niet afkomstig van granen. De ad vertenties waarin gesproken wordt over het klassieke recept voor jene vers zijn dus vaak niet waar. Oude jenever is net zo oud als jonge jenever. Oude jenever is na melijk alleen een aanduiding voor het type zoals dat vroeger gebruikt werd en dat een volle smaak had. Echte oude jenever wordt nog in zeer minieme hoeveelheden ge maakt en is, gerijpt op houten fus ten, een luxe produkt met een prijs die grofweg het dubbele is van die van de normale jenever. Het echte Friese van de Beeren burg moeten we volgens Sijmons met een verschrikkelijk grote kor rel zout nemen. Hij noemt dat "ech te" van apocrieve waarde. De naam komt van de Amsterdammer Hendrik Beerenburg, die kruiden kant en klaar aan kasteleins ver kocht. Nog steeds drijft een nazaat vanuit de hoofdstad handel in dit mengsel. Ruim 6 van elke 100 bor rels die we drinken is een of andere Beerenburg. Mensen die geen alcohol drinken - ook geen wijntje of een biertje - en zelfs geen vruchtensap, trouwens ook aan de kwaliteit daarvan kan men gerust twijfelen, kiezen vaak voor mineraalwater. Dat is gezond, puur natuur. Maar, Sijmons ont hult, dat zelfs daarvan een aantal niet eens voldoet aan de eisen die, onder andere door de wereldge zondheidsorganisatie, aan drin kwater worden gesteld. Warenwet Hoppig of niet? Uit dit alles wordt in elk geval dui- Hoelang zal het nog duren voor het delijk dat er nog heel wat werk te hier zover is als in Frankrijk, toch verzetten valt (een betere warenwet bij uitstek het land van de fijnproe- en vooral betere controle) ten be- vers. Daar staan nu in de warenhui hoeve van de consument. zen al rekken gevuld met een grote verzameling kleine tlesjes. Ze be vatten de essences van een hele reeks dranken - er hoeft alleen nog maar neutrale alcohol aan toege voegd te worden. DONDERDAG 3 MAART 1977

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27