Kamsteeg biedt ruimte aan doe-het-zelvers Deelnemers uit de regio ruw water WITH 200: voor Tasar: supersnel maar niet stabiel Wibo 945 wereld primeur Woubrugge Van Wijk I DONDERDAG 3 MAART 1977 PAGINA 21 AMSTERDAM rai Op de Hiswa dit jaar dertien in zendingen uit de Leids/Alphense regio, reden temeer om juist aan die inzenders een eigen pagina te wijden. Vandaar op deze tweede Hiswa-pagina het ge beuren uit de regio, dat op wa tersportgebied allerlei interes sante facetten biedt. Zo is er de wereldprimeur van jachtbouw Van Wijk uit Wou brugge. Deze werf, die weieens de eerste ter wereld zou kunnen zijn die met de serieproduktie van stalen zeiljachten in de wat populairder prijsklasse is be gonnen, komt met de Wibo 945, waarvan er nu al - voor er één schip gebouwd is - tien stuks verkocht zijn. Dan is er het initiatief van Kam steeg Watersport, zelf importeur van de Pacific 550 kleine motor kruiser, die de doe-het-zel ver ge legenheid wil geven om in alle rust zijn schip - dat hij als "glas- dicht" kasko koopt - af te bou wen. Op een speciaal daarvoor ingericht terrein aan de Hofweg werken nu tien doe-het-zelvers hun jachten af. De Tasar zou de nu al verschrikke lijk populaire Laser wel eens kunnen gaan overtreffen. Dit uiterst snelle scheepje wordt geïmporteerd door Sialspirit uit Oude Wetering. Het bootje ver eist overigens de nodige stuur manskunst, want de stabiliteit houdt niet over. Maar men kan nu eenmaal niet alles hebben en het is best eens leuk om een erg snelle boot voor betrekkelijk weinig geld te kopen. Onder de uitgebreide lijst van re gionale inzenders gelukkig ook nog specialisten op het gebied van de houten boten - een lang zamer maar zeker uitstervend ras. Tijssen Jachtbouw uit Zoe- terwoude heeft zich helemaal toegelegd op de fabricage van Schakels en Spankers en is bo vendien helemaal ingericht op service aan wedstrijdzeilers. Tijssen heeft niet alleen kant en-klare schepen en bouwpak ketten, maar sinds kort ook kasko-mogelijkheden. Onder de inzendingen uit de regio verder ook de wereldberoemde Needle Spar mast, die op een groot deel van de schepen, die meededen aan de laatste Olym pische Spelen, werden gebruikt. Air-O-Vent is de importeur. Deze firma brengt verder open zeil bootjes in de wat goedkopere sector. Haarsma uit Warmond heeft een zeer uitgebreide serie kajuitzeil jachten in de betaalbare klasse. De motorsailer Wibo 1050 van de Woubrugse jachtwerf Van Wijk. Vanuit de Leids/Alphense regio komen dertien inzendingen voor de 22ste Hiswa naar de Amsterdamse RAI. Het zijn allen inzendingen van water sportbedrijven. Stand la. Jachtbouw Steyn BV uit Zoeterwoude komt met het motorjacht „Fantasia" van elf meter lang. Het is een eigen ontwerp, evenals overigens alle ingezonden schepen van Steyn, dat op eigen werf gebouwd is. Kostprijs 170.000 gulden. Steyn brengt twee zeiljachten: het ka- juitjacht „Lowland Princess" 12.30 meter, kostprijs 270.000 gulden en een kotterjacht, 11.34 meter, kostprijs 230.000 gulden. Stand 10. British Leyland, waarin Kamsteeg Voorschoten de Pacific 550, een motorjacht met zeer kleine afmetingen maar met verrassend veel ruimte brengt. Stand 36. De Leidse handel sonderneming Air-O-Vent, die vijf open zeiljachten brengt. Het zijn de Optimist (fl. 1190), de Express, een nieuwe Engelse klasse, (fl. 3490), de Solo (fl. 4160), de Flash Catamaran (fl. 4390) en de houten Robinson Cadet (fl. 3800). Air-O-Vent heeft verder zeilen, dekkleden, zeilkleding en de aluminium Needie Spar mast. Stand 47. Flying Arrow uit Noordwijk, Flying Arrow maakt polyester schakels en spankers. Stand 67. Woubrugse jachtwerf met de kajuitzeiljachten Wibo 829 (fl. 38.750), Wibo 835 (fl. 29.000), Wibo 930 (fl. 44.900), de wereldprimeur Wibo 945 (fl. 35.900) en de Wibo 1035. Deze laatste is een motorsailer die wordt geleverd met een 23 PK Volvo Penta inboard motor. Het jacht kost sloepgetuigd 79.750 en kajuitgetuigd 83.000 gulden. Alle schepen worden op de Woubrugse jachtwerf ge bouwd. Stand 73. Scheeps- en jachtwerf Kempers BV uit Alphen aan den Rijn, die de motorkruisers Kampala 920 en Kampala 1100 showt. Het laatste jacht kent een standaard en een luxe uit voering. Verder brengt Kem pers een motorkotter van ruim dertien'meter. De prijzen van de schepen zijn achtereenvolgens 65.000, 88.000, 108.000 en 250.000. Stand 95. Scheepswerf Valen- tijn en Zonen, Langeraar. Deze werf brengt de Europese pri meur van twee Engelse kajuit zeiljachten, de Rival 34 en de Rival 38a, die respectievelijk 90.000 en 160.000 gulden kosten. Verder brengt de werf twee ei gen produkten, de Alcione en de Alcione 2, kajuitzeiljachten van 190.000 en 200.000 gulden. Stand Q D KN Jachten en Mo toren Import en Service BV uit Alphen aan den Rijn, de Neder landse importeur van Mercury buitenboordmotoren en Mer- Cruiser inboard-motoren. KN is ook te vinden op stand 144. Mercury brengt dit jaar de Vaarwijzer uit, een informatie map voor waterrecreanten. Het enige nieuwtje is dat de Mer cury 75 PK werd omgebouwd naar 80 PK. Stand 131. Haarsma Watersport uit Warmond met een serie goedkopere kajuitzeiljachten. De Gin Fizz, de Melody, de Bren de Volie, de Poker Dinette en de Sangria worden inclusief motor geleverd. De beide andere ty pen, de Love Love en de Flirt, hebben geen ingebouwde mo tor. Stand 142. Bocxe en Zonen CV uit Ter Aar brengt Wickström motoren in drie uitvoeringen, 6, 13 en 20 PK. De Wickström mo toren zijn een jaar of drie niet in Nederland verhandeld. Het zijn- alle drie benzinemotoren. Stand 156. Troost Leiden komt met de kajuitzeiler Trofee van ruim 14.000 gulden en de open volksboot en de Cityvlet. Stand 188. Tijssen BV uit Zoe terwoude brengt alle variaties van de houten Schakel en Spanker. Ze zijn er als afge bouwde boot, maar ook als bouwpakket en als casco. Stand 284. Jachtwerf H. van Kleef uit Voorschoten komt met twee variaties van het mo torjacht Super Favoriet, in de prijsklasse tussen de 80.000 en 100.000 gulden. Op stand 306 en stand 317 tens lotte zijn de mastenmakerijen Brasker uit Langeraar en Van der Neut uit Alphen aan den Rijn te vinden. Zij brengen beide houten en aluminium masten, gieken, gaffels en vlag- gestokken. Het aantal "zelfbouwers" - lieden die een meer of minder afgebouwd casco kopen en het vervol gens zelf afmaken tot een en ander een complete boot is geworden - neemt hand over hand toe. De stijgende prijzen van kant-en-klare schepen zul len daar zeker niet vreemd aan zijn. Het merendeel van die zelfbouwers kampt echter met de vraag waar men, gedurende de tijd van het doe-het-zelven, het half afge bouwde schip laat. Een van de problemen is namelijk dat er op de bouwplaats in ieder geval elektriciteit aanwezig moet zijn. Kamsteeg Watersport heeft daarom bij haar vestiging in Voorschoten het initiatief genomen om voor zelfbouwers ruimte bij haar ves tiging in Voorschoten te schep pen. Dat heeft twee voordelen. Er is elektriciteit, in uiterste nood gevallen is zeer deskundige hulp nabij en er is ook water. De Kamsteeg-vestiging heeft een ei gen haventje aan de Vliet. Honderd uren Kamsteeg levert een tamelijk ruim assortiment zelfbouw-schepen - in vaktermen "kits" genaamd - van Italiaanse origine. Parade paardje is de Christina, die, voor zien van glas, schotten en beslag (het interieur moet er derhalve zelf nog ingebouwd worden), nog geen 14.000 gulden kost. In circa honderd uren is het schip voor een redelijk handige doe-het- zelver vaarklaar te maken. Naast de Christina levert Kamsteeg de Tucano, de Kudu en de Bucero, allen kajuitzeiljachten. Momenteel wordt er op het terrein aan de Hofweg in Voorschoten door tien doe-het-zelvers aan hun boten gewerkt. "Je ziet dan ook dat er wel degelijk verschil is in opvatting. Met name valt op wie echte zeilers zijn en wie niet. In sommige boten zie je dat er keu rig rekening wordt gehouden met kasten voor nat oliegoed en opbe rgruimte voor touwwerk, stoot- willen en wat dies meer zij en in anderen helemaal niet", aldus de heer Kamsteeg, die overigens niet bang is om "nee" tegen een klant te zeggen wanneer ge vreesd moet worden dat de man twee linkerhanden heeft en niet in staat lijkt het zelfbouw- avontuur tot een redelijk einde te brengen. Kamsteeg, die op de Hiswa verte genwoordigd is met de Pacific motorkruiser waarvan het bedrijf importeur is, levert verder open zeilboteQ (Tabur, Alfa en Wegu), motorjachten (Waterland en Pa cific), inbouw- en buitenboord motoren (Volvo, Peugeot, Re- bault, Yamaha en Tohatsu) en trailers. De Kudu, de Bucero, de Christina en de Tucano - zelfbouwkits van Kamsteeg (foto Theo Kampa) Jachtbouw Van Wijk is het langza merhand aan haar stand ver plicht. Tot nu toe is de Wou brugse jachtwerf erin geslaagd vrijwel jaarlijks met een primeur te komen. De nestor van de Ne derlandse stalen jachtbouw komt deze Hiswa met de wereld primeur "Wibo 945 populair" (zie tekening rechts), een stalen zeil jacht in de populaire prijsklasse, dat zeilklaar geleverd wordt vooi nog geen 36.000 gulden. Het jacht heeft, evenals alle jachten van Van Wijk, een speciale anti- roest behandeling gekregen, waardoor ook de lasnaden nage noeg gevrijwaard zijn van roes ten. Dankzij zeer strak staalwerk is op de buitenkant van de romp geen plamuur te vinden, wat bij schilderen na een aanvaring zeer gemakkelijk maakt. De Wibo 945, een ontwerp van E. G. van der Stadt, is uiteraard 9 meter en 45 centimeter lang, 2 meter 98 breed en heeft een diepgang van 1 meter 42. Het grootzeil heeft een oppervlak van bijna zestien vier kante meter, de standaardfok meet ruim twintig vierkante me ter. Er zijn mogelijkheden voor een genuafok en een spinaker. Het schip heeft een waterver plaatsing van 4,75 ton, waarvan 1,65 ton ballast. De Wibo 945 heeft vijf tot zeven slaapplaatsen, een kombuis, toilet en wastafel aan boord. Van het jacht zijn inmiddels al tien exemplaren verkocht, terwijl het eerste pas op de Hiswa te zien zal zijn. In totaal varen er in Neder land zo'n 1800 Wibo's rond. Nieuw voor Nederland is deze WITH 200 van de jachtwerf IDO. Het bootje, een ontwerp van ir. Bror With, is er speciaal op ge maakt om ook bij ruw water con tact met het water te blijven hou den en niet van golftop naar golf top te springenHet scheepje heeft ook een bijzondere stabiliteit en maakt weinig vertikale bewegin gen. Omdat het bootje (foto rechts), wanneer plotseling gestopt wordt, ook geen oplopende hek- golf produceert is het een ideaal scheepje om mee te gaan vissen op wat ruwer water als bijvoorbeeld rivieren en op het IJsselmeer. Tot de kleinere bootjes behoren ook de produkten van Lekaplast uit Etten-Leur, die met drie variaties van de Rakker komt. Het bootje is weliswaar niet helemaal nieuw op de Nederlandse markt, maar toch alleszins de moeite waard omdat het voor de gezinnen met een wat krappper budget de mo gelijkheid opent om de kinderen op verschillende manieren met het water vertrouwd te maken. De Rakkers kunnen namelijk zowel als roeiboot als als motorbootje gebruikt worden, terwijl de Rak ker drie ook geschikt is te maken als zeiljol voor kinderen. Deze Rakker drie heeft een draagver mogen van driehonderd kilo en maakt hem daarom geschikt om twee kinderen tegelijk te kunnen laten zeilen. Het bootje is,zoals alle Rakkers,uit stekend ie vervoeren op het auto dak, en daarvoor zijn geen spe ciale constructies nodig. Een ge wone imperial is voldoende. "Happy people sail a Tasar" (Blije mensen zeilen Tasar) luidt de tekst van een dertig centimeter lange sticker die het gebruik van de Tasar aan moet prijzen. Maar dan moet men wel niet alleen maar over een goed humeur beschikken, niaar ook over een bijzonder grote dosis zeilkunst, want dit renpaardje, de opvolger van de Laser, is een uiterst snelle, maar ook nogal onstabiele boot. Zo onstabiel zelfs, dat hij gemakkelijk omslaat wanneer hij gewoon wordt aangelegd. Op de Hiswa de Europese primeur van deze tweemansboot, die het voordeel heeft dat hij dankzij een gering eigen gewicht, 62 kilo, en een deelbare mast op het dak van de auto vervoerd kan worden, wat een trailer uitspaart. Overigens moet men wel over een tame lijk stevig model auto beschikken, want 62 kilo is een heleboel voor een autodak. Het zeiloppervlak van de Tasar, die wordt geïmporteerd door Sail- spirituit Oude Wetering, is 11.43 vierkante meter. De boot is ruim vier en een halve meter lang, 1.75 meter breed en kost 5990 gulden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21