Aestic 530: doordachte 'cat' Hiswa 22: bijna 400 deelnemers Vaarwijzer Mercury voor de watertoerist Kampeer- nieuws Met auto naar de Hiswa DONDERDAG 3 MAART 1977 AMSTERDAM De 22ste Hiswa, het grote jaarlijkse gebeuren op wa tersport en kampeergebied, is ook dit jaar weer grootser dan voorgaande jaren. In totaal telt de beurs 393 deelnemers uit 23 landen. De tentoonstelling, die gewoontegetrouw in de Am sterdamse RAI wordt georganiseerd, opent haar deuren op 4 maart om 10.00 uur en duurt dan tot en met 13 maart. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Op zater dag en zondag is de tentoonstelling alleen van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Tegen betaling van zes Ne derlandse guldens mag men naar binnen. Wat is er allemaal te zien: kano's, roei- en bijboten, vouw- en opblaasboten, zeilplanken, al dan niet van een kajuit voorziene zeil- en motor jachten, mo toren, accessoires en kampeerartikelen. Niet te ver smaden zijn de geexposeerde oud-Nederlandse jachten. Het allergoedkoopste bootje op de Hiswa de de bijboot die met recht de naam "Peuleschil" draagt. Hij kost 359 gulden en is te zien bij Poly Service uit Arkel (stand 23). Het allerduurste schip op de Hiswa is de motorsialer Nordia Ketch 50 S, dat niet minder dan 660.000 gulden kost. Liefhebbers kunnen zich likke baardend vervoegen op stand nummer 92 van A. van Dam uit Aalsmeer. Die Nordia Ketch is tegelijkertijd ook het langste schip op de Hiswa. Van voor naar achter meet het schip zeventien meter en tien centimeter. Het kortste schip moet ook alweer in de sector bijboten gezocht worden. Het is de YAK Neef Sport stand 327), die het tot twee meter en dertien centimeter schopt. Grote trekker op het voorplein is de "Tielsa" van Jachtbouw Noord-Nederland, waarmee schipper Dirk Nauta (bekend van zijn aandeel in de Londen-Sidney-Londen zeilrace van vorig jaar) mee gaat doen aan de Whitbread Round-the-world zeilrace. Primeur bij de, wat mager bezette, kampeer sector zijn de tenten van Frans de Witte. Het is de eerste maal dat Frans de Witte met tenten op de Hiswa komt. Er valtkortomh eel wat te snuffelen op de H iswa .Als voorproefje pikte Hans Meijer hier en daar wat krenten uit het deeg, daarbij vooral lettend op de inzendingen uit de LeidstAlpheuse regio. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft per 1 maart voor speedboten, die varen op wateren die het Rijk daarvoor heeft aangewezen, een zogenaamde "dodemansknop" verplicht ge steld. Naar het idee van de minister moet dat een handel of een pedaal zijn, die de motor uitscha kelt wanneer de bestuurder van de boot, als ge volg van bijvoorbeeld een hartaanval of door dat hij uit de boot geslingerd wordt, niet meer in staat 'is zijn schip te besturen. "En dat is complete on zin", meent Jan Eefting, directeur van Motoren Import en Service uit Alphen de importeur van Mercury-buitenboordmotoren- en bestuurslid van de Hiswa. 'Naar mijn smaak is dat technisch volstrekt onuitvoerbaar aldus Eefting. "Bovendien is het com pleet onnodig, want hoe vaak ge beurt het dat een speedboot on bestuurbaar wordt en hoeveel ongevallen gebeuren er dan?" Die vraag wordt door de voorlich tingsdienst van het ministerie van verkeer en waterstaat - over igens pas na lang zoeken - beantwoord: "Voor zover wij hebben kunnen nagaan in de laatste tientallen jaren heeft een dergelijk ongeval twee maal plaatsgevonden". "En ik vind, daarmee sta ik over igens niet alleen binnen het Hiswa bestuur en de handel, dat je veiligheidsmaatregelen moet baseren op het aantal ongeval len". Trein De "dodemansknop" is geïnspi reerd op een soortgelijke voor ziening in treinen. Een handel daar zorgt ervoor dat de trein stopt zodra de machinist onwel wordt. Voor een speedboot is dat nauwelijks te realiseren. Ten eerste is een speedboot een boot met een stuur en een gas- handel, zodat men voor de bedie ning in ieder geval al twee han den nodig heeft. Wordt op tops nelheid gevaren dan heeft men bovendien beide handen meer dan hard genoeg nodig om het stuurwieltje in bedwang te hou den. Het is derhalve technisch uitgesloten óm een handel in een boot aan te brengen. Een pedaal behoort wel tot de mo gelijkheden, maar ook daartegen ziet Eefting bezwaren: "In vrijwel elke boot staat wel eens wat wa ter. Het gevolg is dus dat een pe daal gaat roesten en dan heb je een goede kans dat het ding niet werkt op het moment dat dat noodzakelijk is". Eefting en het Hiswa-bestuur voe len zich overigens door de minis ter tamelijk in het hemd gezet: "Toen wij voor het eerst van de plannen van de minister hoorden hebben wij om een gesprek ver zocht. Dat gesprek moet nog steeds plaats vinden". Eefting verwijt de minister dat hij geen of uiterst miniem onderzoek heeft laten instellen naar de mo gelijkheden voor zo'n knop. "Wij de grootste importeur van moto ren. Wij leveren niet alleen aan de Nederlandse watersporter, maar bovendien aan het korps mari niers en de rijkspolitie te water. Die twee hebben nog nooit van "dodemansknoppen" gehoord en die weten er toch heus wel wat van". Eefting vraagt zich af waarom mi nister Westerterp niet eersf con tact heeft opgenomen met deze twee instanties. "Vooral de rijks politie te water mag toch als een op dat gebied deskundig orgaan worden beschouwd". Man over boord Overigens is er al geruime tijd een apparaatje in de handel dat lijkt op datgene wat minister Wester terp bedoeld. Deze zogenaamde "man-over-boord-schakelaar" bestaat uit een kapje, dat met een lijntje aan de pols van de be stuurder gebonden is. Het kapje houdt een schakelaar ingedrukt. Valt de bestuurder uit de boot wordt het kapje vanzelf wegge trokken en komt de schakelaar omhoog, waardoor het electrisch circuit van de motor wordt on derbroken en de motor stopt. De meeste speedboten en in ieder geval alle wedstrijd-racers zijn uitgerust met een dergelijke schakelaar, waarvan het principe werd ontwikkeld door wereld kampioen Cees van der Velden. Eefting vraagt zich af wat minister Westerterp met de maatregel denkt te bereiken. "Het besluit is zo kort voor het seizoen bekend gemaakt dat het vrijwel ondoen lijk is in alle boten een schakelaar zoals de minister zich voorstelt, in te bouwen. Nog afgezien van het feit dat het ding nog ontwor- ADVERTENTIE Uw droom tot werkelijkheid met SHETLAND - ALMAR SHAKESPEARE - FLETCHER GLASTRON - SILVERLINE REINELL - VEGA motoren CHRYSLER - MERCURY - YAMAHA OMTZIGT WATERSPORT Hoge Rijndijk 83 Zoeterwoude Tel. 071-122255 Ook levering via i handelaar of jachthaven. Door Hans Meijer pen moet worden. Dan hebben alle importeurs hun dealers net voorzien van de motoren voor het komend seizoen dus in alle boten die dit jaar verkocht worden zit zo'n handel ook niet "Alle motoren die in Nederland ge bruikt worden komen uit het bui tenland - Amerika, Japan of Zweden - en voor wij die fabrie ken ervan overtuigd hebben dat ene meneer Westerterp in Neder land een "dodemansknop" wil en voor een dergelijke voorziening dan ontwikkeld is zijn we een jaar of twee a drie verder. Met andere woorden, de minister is op zijn minst ondeskundig en ontak- tisch tewerk gegaan", aldus Eef- tink. "Verder heb ik bezwaar tegen de term "dodemansknop", die de minister hanteert", aldus Eefting, "Want dat werkt afschrikwek kend terwijl er helemaal niet zo veel gevaar is als er nu wordt ge suggereerd. Als ik bijvoorbeeld een caravan zou willen kopen - zonder daar al teveel kijk op te hebben - en de minister zou uit roepen, "op caravans moet een "dodemansknop" komen", zou ik tegen mijn vrouw zeggen dat caravans kennelijk zeer gevaar- De kampeersector is, met elf in zendingen, deze Hiswa wel wat erg mager bezet. Desondanks zijn er wel wat aardige nieuw tjes te melden. Daaronder zijn hooggebergte slaapzakken van Jamet Nederland en inklapbare redelijk geprijsde kampkeu kens van dezelfde importeur. De Wit uit Schijndel brengt een "sta-bungalowtent" - een tent dus voor de seizóenkampeer- der. Het is de honderd procent katoenen "Europa super", die door het bedrijf zelf wordt gefa briceerd. Neef Sport komt met een uitge breide tentenshow met daar naast wat aardige nieuwtjes uit de accessoires-sector. Daaron der een butagasstel met elektri sche ontsteking, een opbouw- bare lichtgewicht barbeque en een opvouwbare dagrugzak, die ook als schoudertas dienst kan doen. Slee Buitensport brengt een stukje energie-besparing op kampeergebied, een zonnepa neel dat in tien minuten voor warm water zorgt. Het toestel is ook bruikbaar bij minder zon nig weer. Slee Buitensport brengt op de Hiswa ook de al lerduurste tent, prijs 2700 gul den. Carl Denig, Frans de Witte en Borsumij komen met ten tenshows, waarbij vermel denswaard is dat Frans de Wit te, die overigens ook caravans en bagagewagens showt, voor de eerste maal met tenten op de Hiswa verschijnt. Erdman Schmidt brengt een ei gen fabrikaat kano die slechts 34 kilo weegt. Obelink uit Win terswijk, ook een nieuwe eend in de kampeerbijt, brengt een eigen ontwerp bungalowtent, met een nieuw ventilatiesys teem. lijke dingen zijn en dat het voor mij dan niet meer hoeft. Die si tuatie krijg je straks in de water sport ook", zo stelt Eefting. Vaarbewijs "Uit dit hele verhaal zou men kun nen denken dat wij als impor- lijntje aan de pols i teurs tegen veiligheidsmaatrege len zijn, maar da't is geenszins het geval", zo besluit Eefting. "Maar we willen wel maatregelen die terzake doende en zinnig zijn". "Wanneer de minister nu eens ie dereen verplichtte om het vaar- regelement te kennen (nu is men bestuurder vastgeknoopt. alleen maar verplicht het aan boord te hebben, red.) en wan neer hij eens voorschreef dat ie dereen die op het water komt wat inzicht moet hebben in wind, wa ter, weersgesteld en vaartechniek - kortom wanneer het vaarbewijs ingevoerd wordt - zijn we een heel stuk verder". De RAI is, per auto, vanuit deze regio vrij eenvoudig te bereiken vanaf de Rijksweg rijdt men linksaf de Amstelveenseweg op. Vervolgens rijdt men op nieuw linksaf de Boelebaan op. Die vervolgen totaan het Crest Hotel, dan linksaf de Europa- boulevard op die vanzelf op het Europaplein uitkomt. De RAI is er stadsbus met de lijnen 8, 10, 15,41 en 42 bereikbaar en even eens met tramlijn 4. Tot de wereldprimeurs op de Hiswa 1977 behoort ondermeer de Aes tic 530, een catamaran (boot met twee rompen) met asymetrische polyester rompen. Een fors schip, vijf meter en dertig centimeter lang en twee meter dertig breed met een zeiloppervlak van zes tien vierkante meter. Ook een be taalbaar schip, nog geen achtdui zend gulden inclusief zeilen. Opvallend aan de Aestic 530 - over igens een produkt van een bedrijf dat zich voornamelijk op be paalde soorten meubilair heeft gespecialiseerd en ondermeer grote kapsokken levert - is dat deze, evenals de uit de handel ge nomen en alleen nog als bouw pakket leverbare voorganger CAT 460, asymetrische rompen heeft. Kustzeilen Het schip heeft geen midzwaarden, waardoor het een groot stuk sta biliteit zou verliezen, ware het niet dat de vorm van de rompen zodanig is ontworpen dat de bol lende buitenkant de functie van het zwaard grotendeels over neemt. Het voordeel daarvan is dat het schip ook in zeer ondiep water gezeild kan worden. De grootte maakt het bovendien mogelijk om de Aestic 530 te ge bruiken voor de in Nederland in opkomst zijnde kust- en bran- dingszeilerij. De Aestic is tame lijk licht en daardoor eenvoudig over het strand te vervoeren (het kan met twee man) en door één man te bedienen, alhoewel zeilen met een tweekoppige bemanning voorkeur verdient. Speciale aandacht is verder be steedt aan mast er\ zeilen. De mast is op een kogel geplaatst, wat hem niet alleen veel handza mer maakt maar ook breuk voor komt en het grootzeil heeft geen giek, wat bij het zeer ruige kust zeilen niet alleen gemakkelijk, maar ook erg veilig is. De beman ning wordt in de Aestic 530 in ie der geval niet verrast door plotse ling overslaande gieken met de daaraan onverbrekelijk verbon den builen, hersenschuddingen en dergelijke. Ook het roer is aangepast. Het is gemaakt van vrijwel onbreek baar polyester en opgehangen in aluminium roerkasten. Dankzij een speciale bevestiging met on dermeer elastieken banden is het roer ook bestand tegen de bran ding. Laatste doordacht snufje aan de Aestic 530 is het feit dat zeer veel aandacht is besteed aan de trape zewerker - de man die de boot uiteindelijk in balans moet hou den. Voor hem/haar zijn speciale - zelfs verstelbare - voetsteunen aangebracht, wat de "eigen stabi liteit" zeer ten goede komt. De Aestic 530 Naast de directe zeilerij en kam- peerderij zijn er op de Hiswa wat aardigheden te vinden die zeker de moeite van het bezien waard zijn. De eersten daarvan zijn de Kawa saki draagbare generatoren, zo wel voor watersporter als kam peerder een uitkomst. De Kawa saki Power Pac is leverbaar in vier uitvoeringen. De meest een-, voudige KG 600 levert, evenals zijn drie andere broers, 220 Volt wisselstroom bij 50 Herz. De KG 600 levert continu 510 VA met een maximum van 630 VA (Volt/Am- pere). Op een tank van drie liter draait de KG 600 vier en een half uur. Hij weegt 25 kilo. Ter verge lijking: de allergrootste Power Pac, de KG 2300 levert 2010 VA continue met een maximum vermogen van 2500 VA. Op vijf liter draait de motor circa drie uur. De KG 2300 weegt 53 kilo. Mercury legt het accent dit jaar op de echte waterrecreatie, omdat het naar de mening van het be drijf geen zin heeft nog weer eens naar een nieuw detail aan de mo toren te zoeken wat dan als nieuw snufje gelanceerd kan worden. Vandaar dat Mercury, die als enige wijziging in het programma de 75 PK-buitenboordmotor in een 80-PK-machine heeft veran derd, komt met een map vol kaar ten en aangepaste aanbevelingen voor waterrecreant, om hem op, maar ook om het water wat weg wijs te maken. De Mercury Vaarwijzer bevat gegevens over aantrekkelijke vaarroutes, slui zen, veren, bruggen maar ook over jachthavens, watersport- campings, horeca-bednjven en VVV-kantoren. Ook is een aantal toeristische bezienswaardighe den opgenomen. De Vaarwijzer kost acht gulden en negentig cent en is verkrijgbaar bij iedere Mercury-dealer. Een wat ondergeschoven, maar daarom niet minder essentieel, onderdeel van een schip- is de vloerbedekking. Treadmaster M, uitgebracht door James Walker Nederland, is speciale anti-slip vloerbedekking voor schepen. Het is gemaakt uit synthetische rubbermengsels en celvormige materialen, waaronder kurk. Zelfs al is het nat, het blijft zijn anti-slip karakter bewaren. Het is geschikt voor gebruik aan dek en is bestand tegen zeewateren olie. Het aantal inbraken in plezierboten stijgt schrikbarend, getuige eer dere berichtgeving in het Leidsch Dagblad. In de strijd tegen het inbrekersgilde heeft Maringard, geïmporteerd door Dutilh Sailtronics uit Rotterdam, een apparaatje uitgebracht dat geschikt is voor beveiliging van de kajuit en de buitenboordmo tor. Bovendien is het apparaatje geschikt te maken als warmte- en gasdetector. Wordt de bijgele verde kabel verbroken of wordt een magnetische sluiting geopend dan gaat er een sirene loeien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19