Duel Kortsjnoj - Petrosjan nog in evenwicht jasje nieuw Nice: Schakers LSG en Philidor bekeren verder Lezers schrijven s- Haat kenmerkt kandidatenmatch Nerveus Fides Pacta loopt korfbaltitel mis Proloog in avonduren DONDERDAG 3 MAART 1977 AMSTERDAM - Geen hoofd klasse korfbal voorlopig in Lei den meer. De Leidse gegadigde voorde opengevallen plek van de Danaïden, Fides Pacta, faalde gisteravond in de vervroegde strijd met Westerkwartier. Fides verloor met 10-9. De eveneens vervroegde ontmoeting Roh- da-HKC kreeg 10-8 als uitslag, met voor Rohda als prettige bij komstigheid, dat de nederlaag van koploper Fides Pacta in hal 2 van het complex, het kampioen schap aan de sterk verjongde Amsterdamse ploeg bezorgde. Die toch nog verrassende ont knoping kreeg al na 5 minuten spel gestalte, want terwijl Westerkwartier-coach Nelis v Eekelen "tempo spelen en op de dames letten" dicteerde, startte Fides Pacta nerveus. Het verschil in spelopvatting was wel erg groot in het begin. Westerkwar tier speelde de bal goed rond en liet Fides Pacta telkens "instap pen" op het goede moment om een doorbraak te forceren. Er vie len nogal wat gaten in de Fides- defensie in die periode en dat kwam niet door onkunde, maar door duidelijke nervositeit. Er werd te snel gereageerd op schijnbewegingen van Amster dammers. Vooral Flip v. Mey- gaarden ging nog al eens de "lucht in,', maar hij herstelde zich later in de wedstrijd goed. Wes terkwartier buitte het overwicht in de eerste helft goed uit. Na een kwartier kwam het eerste succes voor het doorzichtig aanvallend Fides Pacta. Hen Brakel scoort van afstand, maar dat hadden de W.W.-spelers hem allen al een keer voorgedaan. De 4-1 veran derde zelfs in 5-1 voordat Fides Pacta zichzelf werd. Nadat Stoel- tie eerst nog een bal uit de korf had zien tollen (wat wel vaker zou gebeuren), brachten een serie af standschoten Fides Pacta terug in de wedstrijd. Er waren slechts 3 minuten nodig voor evenzovele goals: 5-4. Tot aan de rtist volgde een aanvallend sterke periode van beide zijden met een 8-6 rust stand als attractief gevolg. Het goede begin kon Westerkwartier in het tweede bedrijf niet meer vervolgen. Integendeel. Met de meteen scorende Onderwater ging Fides Pacta bouwen aan een overwicht, dat evenwel niet het gewenste resultaat opleverde. Onderwater flitste na 2 min. for midabel langs tegenstander Blok, maar miste en blesseerde zich zodanig, dat hij in het ver dere verloop eigenlijk niet meer zo aandrong en zich beperkte tot een serie afstandschoten, die wel dicht in de buurt van de korf kwamen maar er niet ingingen. Met een strafworp (na 16 minu ten) lukte dat wel (8-8 en onder tussen had Westerkwartier nog steeds niet gescoord na rust. Op het kritieke moment drukte de ploeg van trainer de la Rie'niet door. De gemiste strafworp van Hen Brake, bij 9-8 kreeg enorme gevolgen, want in plaats van 9-9 werd het door Jan Blok 10-8. In de resterende 6 minuten werd er door v Eekelen verstandig gewis seld, kwam de aggressieve Wim Piket misgchien te laat in het veld voor v Meygaarden ("geen lucht meer"), en mislukten alle afstand "projectielen" van Dik Onderwa ter, die twee minuten voor tijd weliswaar een strafworp benutte, maar toen was het al te laat. Wes terkwartier, onder aanvoering van routinier Stoeltie, stond nog eenmaal de bal af en dat was en kele seconden voordat de rustig leidende arbiter Zaal het voor ge zien hield: 10-9. Bij Fides Pacta verving Nandy v Helden de ge blesseerde José Serdijn. Wester kwartier handhaafde zich in de overgangsklasse door dit resul taat. Doelpunten: Dik Onderwa ter (4), Hen Brakel (3), Nandy van Helden en Joke Noordervliet. Bij Westerkwartier was Jan Blok met 3 goals topscorer. PARIJS - Parijs-Nice, de eerste be langrijke etappe-wedstrijd in dit wielerseizoen die van 10 tot en met 17 maart wordt gehouden, is door organisator Jean Leulliot nood gedwongen in een nieuw jasje ge stoken. De proloog wordt wegens verkeersdrukte in en rond Parijs in de avonduren verreden. De slot- tijdrit op de turbie, waar de laatste jaren Parijs - Nice gewonnen werd, is helemaal verdwenen en beven- dien moest het aanvankelijk opge zette etappe-schema drastisch ge wijzigd worden vanwege gemeen teraadsverkiezingen. De zeven etappes na de proloog werden opgedeeld in elf ritten. De totale afstand bedraagt nu 1329,5 kilometer. Aan het einde van elke etappe (inclusief de halve ritten, behalve de tijdritten) is er voor de winnaar zes seconde bonificatie. Voor de tweede aankomende drie seconden en voor de derde een se conde. Deze bonificaties worden ook uitgedeeld op de toppen van de bergen Rochetaillee, Espigoulier en Tanneron. Aan Parijs-Nice wordt deelgeno men door alle grote ploegen, be halve de Italiaanse. Die startten in de Italiaanse etappewedstrijd Tyrreno-Adriatico (dwars door Ita lië). Behalve profs verschijnt er in Aulnay-Sous-Bois ook een ploeg met de beste Poolse amateurs, on der aanvoering van oud wereldkampioen Kowalski, aan de start. Een eveneens uitgenodigde amateurploeg uit/ de Sovjet-Unie heeft afgezegd. Tot de favorieten behoren in deze Parijs-Nice Eddy Merckx, Freddy Maertens, Bernard Thevenet, Joop Zoetemelk, Dietrich Thurau en Hennie Kuiper. Nu de slottijdrit op de Turbie komt te vervallen doordat het wegdek door verschuivingen ernstig werd beschadigd, is er op de voorlaatste dag een klimtijdrit van 8 kilometer op de Cote d'Ampus ingelast. De tweede etappe van de ronde van Corsica is gisteren gewonnen door de Franse neo-professional Dominique Sanders. Op de tweede plaats" eindigde eveneens een Franse peo-prof: Rene Bittinger. Beide renners rijden voor de ploeg van Freey Maertens. Roy Schuiten eindigde op de vierde plaats. In het algemeen klassement leidt Regis Ovion (Fra.). Schuiten staat tweede. Dominique Sanders is pas 19 jaar. Hij werd in Toulouse geboren, maar groeide op in Montastrue, een dorpje en de Pyreneeen. Hij is de zoon van René Sanders, een oud kampioen van Frankrijk veldrij den. Dominique Sanders werd vo rig jaar ontdekt door Jean de Gri- baldy, die enkele jonge talenten zocht voor de Flandria-ploeg van Freddy Maertens vanwege de commerciële belangen in Frank rijk. De Italiaan Ercole Gualazzini won de prof-wielerwedstrijd van Sassari naar Cagliari. Hij zege vierde in de eindsprint van vijftien renners. De eerste etappe van de Ronde van Levant in Spanje is gewonnen door de Zwitser Horst Schiitz. Hij legdede 179kilometerafin5uur,21 minuten en 46 seconden. De Ita liaan Paleari eindigde op de tweede plaats. De Westduitser Thaler werd derde. John Akii Bua gearresteerd NAIROBI - De voormalig we reldrecordhouder 400 meter horden en Olympisch kam pioen in 1972 op deze speciali teit John Akii Bua is gisteren gearresteerd door Oegandese veiligheidsfunctionarissen. De atleet zou volgens radiobe richten zijn overgebracht naar de militaire gevangenis "Ma- kindye". Ook David Otti, coach van het nationale voetbalteam van Oeganda, zou zijn gearres teerd. Dit nieuws werd omge roepen voor de radio van Ke nya. Akii Bua behoort tot de Langi-stam en Otti is afkom stig uit de Acholi-stam. Presi dent Amin van Oeganda heeft het sinds de vorige maand op leden van beide stammen ge munt. Russen winnen TOKIO - De Olympische kampioe nen Irina Rodmna en Alexander Saitsjev hebben gisteren in Tokio de wereldtitel in het paarnjden heroverd. Bij de vrije kur veroverden zij een grote voorsprong op de concurren tie. De eindstand: 1. Irina Rodnina en Alexander Zaitsjev (Sov) pl.c. 9 pnt. 140.50, 2. Irina Vorobieva en Alexander Vlassov(Sov) 23 136.16,3. TaiBaba- lonia en Randy Gardner (VS) 29 135.65. De zestienjarige Amerikaanse Linda Fratianne heeft gisteren door een briljant optreden tijdens de korte kür de leiding genomen bij het wereldkampioenschap kun strijden in Tokio. De Europese kampioene Anett Pötzsch, die na de verplichte figuren de leiding, raakte bij één van de sprongen uif balans leiding had, kreeg een lage waardering. De Oostduitse zakte daardoor naar de derde plaats ach ter Fratianne en de Westduitse Dagmar Lurz. een miljoen gulden aan prijzen LEIDEN - Ongeveer 225 leerlingen en de leerkrachten van de school voor lager en middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs ,,'t Rapenburg" vierden gisteren het zestigjarig bestaan van de school op de Ton Menken IJsbaan. Er werden spelletjes op de schaats gedaan en wedstrijden gehouden in het hard en kunstrijden Veel leerlingen wa ren verkleed, wat sommigen ook nog een prijs opleverde, uiteraard na een deskundig oordeel van de jury van leerkrachten. De afgelo pen dagen heeft de school ter gele genheid van het zestigjarig bestaan open huis gehouden. Vandaag stond er een musical op het pro gramma en morgen is er een recep tie en afsluitend een feestelijke bij eenkomst voor de leerkrachten. Foto: een van de leerlingen in actie op de Ton Menken IJsbaan. Gezellig, ontspannen handwerken met Zareska komplete handwerk pakketten (stramien, wol, naald en werkbeschrijving). Geschenk van Hageo, Hengelo (O): 190 kruissteekkussenpakketten t.w.v. f 20,-- en 190 kruissteekloperpakketten t.w.v. f 37,-- LEIDEN - In de strijd om de KNSB-beker hebben de schaakteams van Philidor/Leiden en LSG zich geplaatst voor de volgende ronde. Het viertal van Philidor wipte Moerwijk vrij simpeltjes met 3-1 uit het beker toernooi, terwijl het kwartet van LSG met de grootste moeite een einde aan de illusies tan Voorschoten maakte: 11/ï-21/2. Moerwijk opende bij Philidor de score: Van Maaren liet zich in een posi tionele partij nogal eenvoudig door Tuk van het bord schuiven. Dat was tevens het laatste wapenfeit van de Hagenaars, want Viergever bracht dan wel een leuk pionoffer, maar hij werd wel door De Graaff overrom peld en Faassen was zo vriendelijk Bakker een kwaliteit cadeau te doen waarna Bakker op zijn slofjes won. Spectaculair verliep de partij John van der Wiel-Rex van Dijken. Het was een bikkelhard gevecht, waarin beide spelers in hevige tijdnood kwa men. In deze fase van de strijd vond John na enig denkwerk (sommige toeschouwers dachten, dat zijn vlag wel spoedig zou vallen) een fraaie combinatie: een torenoffer, een paar schaakjes en... "Stop", zei de wed strijdleider, "u hebt beiden het voorgeschreven aantal zetten gedaan, zodat nu de beide klokken een kwartier teruggezet moeten worden om de partij uit te vluggeren". De partij ging verder met... een dameoffer van John, waarna Rex onmiddellijk opgaf wegens mat op de volgende zet. Een vraag van een toeschouwer aan de wedstrijdleider "Had u dat niet gezien?". Verkeerd plan Van het duel Voorschoten-LSG werden twee partijen vooruitgespeeld Baart koos tegen Huizer een verkeerd plan en dat betekende 1-0. Kuij- pers bracht LSG echter weer op gelijke hoogte door Bongers in een Konings-Indische partij op beide vleugels tegelijk aan te vallen. De beide resterende partijen moesten de beslissing brengen. Sikkel zag geen kans de verdedigingslinies van Both te doorbreken en moest der halve genoegen nemen met remise. Nu moest Rudolf Dobbelaar van Bert Houweling winnen om LSG in de volgende ronde te helpen, want bij een stand van 2-2 zou Voorschoten verder bekeren via winst aan het eerste bord. Bert slaagde erin tot het uitvluggeren de partü in remise-vaarwater te houden. Tijdens het uit- vluggeren ging hij in op een lokzet van Rudolf, hetgeen hem de koning kostte en een eind maakte aan het bekeravontuur van Voorschoten. Charles Kuypers lij kt rechtstreeks op de Leidse schaaktitel af te stevenen, nu ook Rinie Kuyf gisteravond het onderspit tegen de Rotterdammer moest delven. Het scheelde echter niet veel of Kuyf was de speler ge weest met de riante vooruitzichten. Een pionoffer tegen de Franse ver dediging van Kuypers leverde de Boskoper n.l. zeer goede kansen op. Toen de zwartspeler bovendien nog een foutieve voortzetting koos leek het lot van Kuypers bezegeld. Tijdens het uitvluggeren liet Kuyf zich echter alsnog beschwindelen. Kuypers incasseerde dankbaar het winstpunt en gaat nu met 4 uit 4 aan kop; daarmee heeft hij een vol punt meer dan de concurrentie. Moon, Geertsma, Kuyf, v. Ofwegen en eventueel Pols hebben nog 3 speelron den om dit gat te overbruggen. Lammerse zorgde voor een verrassing door titelhouder Ad v. d. Berg op een remise te houden, waarmee diens kansen wel erg klein zijn geworden. De uitslagen van de Ie klasse: Kuyf-Kuypers 0-1; Moon-Geertsma '/s-'fe, Bakker-Pols afg.; Kamps-v. Ofwegen 0-1; Lommerse-v. d. Berg Barendse-Lambooy 1-0; Wiebes-J. v. Dijk 1-:; Th. Piket-Heemskerk uitg.; Haasnoot-Bey afg.; Zwetsloot-v. Osnabrugge afg.; Oei-v. d. Aard weg 1-0; Verburg-v. Dijk 1-0; Koppers-Dobbelaar 0-1. In de 2e klasse consolideerde v. d. Poel zijn leiderspositie door met zwart Verbiest te verslaan. Verdere uitslagen: Kuiper-Oosterom 1-0; v. d. Berg-Borst 1-0; Geyer-Newton lli-ïkVan Es-Bey jr. V2-1/*; Koet- Oudshoorn 1-0; Revet-Verkuyl 1-0; Laven-Daanen 0-1. is immers grote behoefte aan. Dit bewijst immers het complex waar wethouder Verboom dinsdag jl. de eerste paal voor de grond heeft in gejaagd. De resterende zestig wo ningen zijn dan voor de meer- draagkrachtigen en daar is dus een ieder mee gediend, ook de ge meente Leiden. Er fcijn er immers al te veel gevlucht. De argumenten die men aandraagt tegen de bouw zijn van zeer zwakke aard. Punt 1: Er is geen dichte bebou wing. Punt 2: De nota Vlietpark kan wor den uitgevoerd,, omdat er al be bouwing is (Vrouwenweg). Punt 3: Er zijn legio scholen en winkels op één kilometer afstand. Punt 4: Een periode van vijf jaar traditionele bouw betekent voor plusminus 45 bouwvakkers werk. Heren van B. en W., laat uw gezond bouwverstand prevaleren boven nietszeggende ambtelijke advie- G. J. BORST. De Wetstraat 312, Leiden. IL CIOCCO - Na zeventien zetten(grotendeels een kopie van de achtste matchpartij Spasski-Fischer uit 1972, wat wil zeggen een semi-Terrasch met op de negende zet b7-b5 van zwart) en twee uur spelen is de tweede partij tussen Kortsnoj en Petrosjan remise geworden. Net als in de eerste partij was het de wit-speler, in dit geval dus Petros jan, die van verder ondernemingen afzag en via wedstrijdleider Kazic het voorstel tot puntendeling aan de man tegenover hem deed toe komen. En evenals na de eerste match was de zwart-speler, nu dus Kortsjnoj, de meest opgewekte schaker na afloop. Immers, in een match van dit kaliber gaat het er in de eerste plaats om niet te verlie zen. En dat betekent dat je vooral met de zwarte stukken een sluitend systeem moet hebben klaarliggen omdat het op deze ijle hoogten van het schaakdenken altijd wit zal zijn die het minieme voordeel van de eerste zet zal trachten te benutten. En al is Kortsjnoj van nature ge neigd om ook met zwart als een dolle om zich heen te maaien, in deze match houdt hij zich nood gedwongen in. De gedachte dat het met zijn schaakcarrière na een eventueel verlies tegen Petrosjan hollend bergafwaarts zal gaan dwingt hem tot grote voorzichtig heid. Op het psycholigisch vlak leek Pe trosjan na de eerste partij een klein overwicht te hebben, omdat hij toen met superieur gemak met zwart remise had gemaakt. Na die partij kwam hij 's avonds zelfs sa men met Geiler en Averbach nog even de hotelbar binnenstappen en hij lachte zowaar - voor het eerst - naar het groepje Nederlandse jour nalisten aat daar bijeen was. Maar nu Kortsjnoj eenzelfde prestatie heeft geleverd is dat voordeel teniet gedaan. Een ander punt is dat het ondenkbaar lijkt dat twee mensen die elkaar zo intens haten een maand (of misschien nog langer als het na twaalf partijen nog 6-6 is) bo venop een kale berg in eikaars na bijheid vertoeven, daarbij elkaar als gold het blindemannetje ontlo pend en zonder met elkaar ook maar één woord te wisselen. Daar moet een van de twee zwaarge wichten uiteindelijk aan onderdoor gaan. Wie zich het eerste nerveuze woord laat ontvallen verbreekt we liswaar de grimmige spanning, maar zal zich daarmee tevens de psychologische zwakte getoond hebben en dus de match waar schijnlijk verliezen. De tweede partij tussen Petrosjan en Kortsnoj verliep als volgt: wit: Petrosjan zwart: Kortsnoj 1. d2-d4, pg8-f6, 2. pgl-f3, d7-d5, 3. c2-c4, e7-e6, 4. pbl-c3, c7-c5, 5. C4xd5, pf6xd5, 6. e2-e4, pd5xc3, 7. b2xc3, c5xd4, 8. c3xd4, pb8-c6, 9. Ifl-c4, b7-b5, 10. Lc4-e2, If8-b4, 11. Icl-d2, dd8-a5, 12. tal-dl, Ib4xd2 schaak. 13. ddxd2, a7-a6, 14. dd2xa5, pc6xa5, 15. Ie2-d3, ke8-e7, 16. tdl-cl, Ic8-d7,17. Kel-d2, remise op voorstel van Petrosjan. De tweede partij tussen Spasski en Hort is gisteren in Reykjavik ook in een remise geëindigd. De stand is nu 1-1. De overige partijen, Mecking- Poloegajevski en Larsen-Portisch, zijn afgebroken en zullen vandaag worden voortgezet. Damstrijd Katwijk KATWIJK - Op maandag 7 maart gaat het "Open damkampioen schap van Katwijk" van start. Er zal gespeeld worden in een hoofdklas se, eerste klasse en eventueei een tweede klasse. De inschrijving is open tot en met 4 maart en kan gebeuren bij de wed strijdorganisator A. van Beelen, Cleyn Duynplein 41, Katwijk (tel. 01718-13516) of bij de voorzitter J. Schoneveld (Katwijkerweg 30, Valkenburg, tel. 01718-12981). De wedstrijden worden gehouden in de zaal van de Ontmoetingskerk, aanvangstijd 19.45. Europaweg Gisteren in ons dagblad een ambte lijke noodkreet. Vandaag aan B. en W. een zeer positief advies ten be hoeve van 123 gezinnen. Besluit te bouwen aan de Europaweg in de socialistische stad Leiden. Bewijs dit vanwege de 63 premiewoningen voor minder-draagkrachtigen; daar

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17