"Op weg naar de dwangmaatschappij' Lezers schrijven Conflict Openbare Bibliotheek Conflict Bibliotheek (2) De stakingen die al te lang geduurd hebben, zijn afgelopen. Het komt mij voor, dat tegenover de schade die^iet land heeft geleden, weinig vruchten staan voor de Neder landse werknemers. De resulta ten wettigen deze stakingen ze ker niet, of het moet zijn dat de vakbeweging heeft willen bewij zen waartoe zij in staat is. Ook kan bij haar de wens hebben ge leefd door te drukken wat in het parlement nog niet is aanvaard: de door haar gewenste maat schappijveranderingen. Dan is een studie daarover, door de werkgevers toegezegd, wel een zeer schamel resultaat van de stakingen, niet in verhouding tot de aangerichte schade. Temidden van dit alles reageerde de regering niet of nauwelijks. Zelfs ging minister-president Den Uyl nog verder in zijn partij kiezen voor de stakers. Wat de re gering al veel eerder had moeten doen, nl. door lastenverlichting tot stand te brengen de staking vermijden, gebeurde pas (en dan nog maar karig) midden in de stakingen. Zogenaamd omdat er meevallers waren. Nu blyken er juist op het terrein van de belastingen weer meeval lers te zijn. De belastingontvan gsten zijn miljarden meegeval len. De VVD heeft al in het najaar gezegd dat de collectieve lasten verder omlaag moesten dan de zg. 1 pet. norm van het kabinet (1 pet. stijging van het beslag van de overheid op wat wij allemaal met elkaar verdienen). Dat kon niet en dat moest niet, zei het kabinet, zelfs moest er een BTW- verhoging worden doorgedrukt om de uitgaven te dekken. Waarom? Dat is duidelijk. Omdat de socialisten alles willen houden in de greep van de overheid, en dat hele proces gaat ten koste van het inkomen van de inviduele burgers. Misschien waren in die zin de sta kingen dan toch ook tegen de overheid gericht. Ik vind het dan ook zonneklaar dat het beleid van de minister van Financien, heeft gefaald. Hij heeft teveel gelden uit de zakken van de burgers en het bedrijfsleven geklopt. Hij moet riu komen met verlaging door mr. F. Portheine, lid VVD-fractie Tweede Kamer van uitgaven en lastenverlich- tingsvoorstellen. Ook, opdat ons na de verkiezingen een betere re kening wordt gepresenteerd. Gemeen Een typisch voorbeeld keerde systeem van ringsaanpak is het n ingediende wetsontwerp Inves teringsrekening. Eigenlijk een heel gemeen wetsontwerp. Er wordt de indruk gewekt dat het bedrijfsleven een zeer grote worst wordt voorgehouden, er zal het nodige worden uitgedeeld. Van de plannen kan overigens, als van de zijde van de EG- autoriteiten nee wordt gezegd, slechts een gedeelte doorgaan. Dit staat alles in het wetsontwerp te lezen. Ook gaat de echte con trole op de investeringen pas la ter in, maar deze is wel met het wetsontwerp verbonden. Waarom konden dan niet de be staande globale maatregelen worden gehandhaafd en moet zonodig alles heel anders worden opgezet? Natuurlijk om de activi teiten van het bedrijfsleven nog meer in de greep van de overheid te brengen, nadat door het kabi netsbeleid zelf de rendementen eerst zo waren uitgehold dat men wel onder het juk moet doorgaan. Brinkhorst Het is in het licht van deze ontwik keling dat ik mij buitengewoon geërgerd heb aan uitlatingen van staatssecretaris Brinkhorst (D'66). Deze bekwame bewinds man heeft zich laten verleiden niet alleen zich zelf op te werpen als de echte liberale denker, maar daarenboven het liberalisme van de WD als "een groot vals woord" af te schilderen. Brinkhorst vergeet daarbij, wat de kiezers zich hopelijk wel zullen herinneren: nl. dat D'66 een pragmatische partij is, die opge richt is om de bestaande partijen te laten ontploffen. Dat is niet ge lukt. En wat de meest irreële her vormingen betreft die deze partij voorstelde, heeft men in het zand moeten bijten. De partij koos eerst, met het pistool op de borst, voor de PvdA, deed vervolgens in het Kabinet aan dit socialistisch getinte beleid dat de macht naar de Staat spreidde, dapper en van harte mee, en ging er bijna aan ten gronde. Dit is historie, zal men zeggen. Neen het is het huidige beleid van D'66 ook, het steunen van de voornaamste kenmerken van het tot nu toe gevoerde beleid van het kabinet-Den Uyl. De centrale vraag waar het in de toekomst om gaat is beangsti gende perspectief van het steeds groter wordende beslag van de overheid op de activiteiten van de individuele burger die zijn ver antwoordelijkheid, een echt libe raal beginsel, steeds minder waar kan maken. Zelfs bij een 1 pet. norm, waarover ik al sprak, leidt dat nog tot een dwangmaatschappij die ik mët PvdA-professor Stevers als libe raal verre van mij werp. Voor dat socialistisch getinte be leid spreekt D'66 zich graag uit. Zeer onlangs nog toen de heer Terlouw zei zich zo goed te kun nen vinden in het regeerakkoord van PvdA en PPR dat die 1 pet. norm de uiterste grens van be zuiniging vindt. D'66 spreekt zich op dit allerbelangrijkste vraag stuk van deze tijd en voor de toe komst duidelijk niet-liberaal uit: vóór de overheid en tegen de re delijke ontplooiingskansen van de vrije mens. Doorzich zo uit te laten als hij deed, heeft Brinkhorst zich en zijn par tij een brevet van onvermogen gegeven. Blijft alleen een han dige "zet" over die eerlijke poli tiek weer een deuk geeft en op 25 mei dient te worden afgestraft. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Neen, weest U gerust: ik ga het niet hebben over de vele nadelen van de auto, noch over de gena deloze dictatuur van de auto-fabrikanten. Niets van dat alles. We weten onderhand heus wel, dat we in dit kleine, overbe volkte en zwaar geteis terde land oprukken naar de zes miljoen auto's. En dat dit land op één grote trombose van auto opstoppingen begint te lijken. En dat de lucht alsmaar vuiler wordt. En dat de oliebronnen van de aarde uitgeput raken nog vóór de olielanden het eens zijn over de prijs. Beschamend Een energie-deskundige bij uit stek is Theo Potma, nu nog ingenieur in de meet- en re geltechniek bij Philips, straks milieu-inspecteur bij het mi nisterie van milieu-hygiëne. Hij zegt: "Wij hebben een be schamende manier van ener gieverbruik. We hebben de provisiekast van moeder na tuur opehgebroken en we hebben er energie in aange troffen die gedurende miljoe nenjaren is opgeslagen en wij zullen het er even in een paar honderd jaar doorheen ja gen". (PPRAK, 18 febr. '77) Weet zo'n man veel! We gaan toch door. Een vriend van me, van een voudig KVP-raadslid opge stoten tot een alom geacht bankdirecteur, vertelde me dezer dagen, dat hij toch in het bestaan van de engelbe waarder is gaan geloven. Per jaar rijdt hij gemiddeld twee auto's total loss en hij was er zelf tot nu toe altijd heelhuids uitgekomen. Dekselse kerel! Maar hij reed door, al moest hij dan nu zich een paar we ken behelpen met zo'n kleine rotauto van zijn vrouw. Al licht. Geen gezeur Nee, U zult mij niet horen zeg gen: weg met de auto! We rij- dén gewoon door. Kunt U nergens meer behoorlijk par keren? Staat U urenlang in fi les? Ziet U de lente alweer kommervol tegemoet wan neer een gestage stroom Duitse auto's ons land door kruist op zoek naar de bollen velden? Kom, kom, dat zijn maar marginale kleinighe den. Gewoon doorgaan. Alle dagen vertellen U ook alle kranten en bladen, ook de meest linkse, op hun adver tentiepagina's welke auto U nu het best kunt aanschaffen. Maar dan moet U wel gauw wezen. Geen gezeur. Doen wat U vriendelijk bevolen wordt. Snoepen Het is als met het snoepen van kinderen. De directeur van Jamin (U mag de naam ook op zijn Frans uitspreken, zei hij welwillend) if 65 jaar gewor den en legt zijn functie neer. Maar wel liet hij - 65 jaar, hoe ouder hoe wijzer - nog even aan Elseviers Weekblad we ten: "Ik vind het prettig dat kinderen snoepen. Ze kun nen er niet vroeg genoeg mee beginnen". Dat is tenminste taal. En de aar dige advertenties van koekjes doen er Lex Goudsmit ook nog een grijpstuiver aan ver dienen. Leven en laten leven. Toe moeders, geen beden kingen. 'n Rotgebit is niet erg, je kunt niet vroeg genoeg met een vals gebit beginnen. Snoepen, gewoon doorgaan. Zo is dat. Ook met de auto's. Nee, U zult er mij vandaag geen kwaad woord over ho ren zeggen. Trouwens, ook Uw grote kinae ren kunnen er niet vroeg ge noeg mee beginnen. Iemand vertelde me opgetogen, dat hij zijn zoon van 17 eindelijk zo ver had weten te krijgen, dat hij geen brommer vroeg op zijn veijaardag. 'n Goed ding, want brommers zijn uit ermate gevaarlijk. Maar hij was teleurgesteld toen zijn zoon hem meedeelde, dat hij aan het sparen was om op zijn 18de een tweedehands auto te kunnen kopen. Waarom treu ren? Toch leuk voor zo'n jon gen? Doorrijden. Geen kwaad woord meer over de auto. Voorstel Waarom deze ampele inleiding? Om toch maar geen mis standen te wekken. Ik w< hebben over iets heel Dit is r één enkel voorbeeld. door Piet Wesseling voudigs. En dan een voorstel doen. Zouden wij misschien, U en ik, trouwe lezers van deze krant samen kunnen af spreken ons aan de regels van het verkeer te houden? We kennen ze, andef's hadden we geen rijbewijs gehaald. 't Is me de laatste maanden op gevallen, dat bijna niemand zich houdt aan de maximale snelheid. Wanneer je van Den Haag naar Amsterdam rijdt, om maar iets te noemen, en je houdt je aan de 100 km dan voel je je al ter hoogte van Sassenheim een volslagen, futloze, laffe, achterlijke idioot. Ze snorren je voorbij. Allemaal. Vele geroutineer- den kijken je zeer kwaad van opzij aan en keer op keer word je rakelings gesneden. Vervolgens: zouden we niet eens kunnen proberen om af stand te houden? Talloze ket tingbotsingen zijn bijna uit sluitend te wijten aan het geen-afstand-houden. Ik pro pageer dit op afstand houden al jaren en, naar mijn be scheiden mening, niet zonder Tenslotte, U ziet 't ik houd 't kort, is 't niet dwaas en vol komen onverantwoord om medemensen die een kleine vergissing maken: fietsers, voetgangers, de kans te laten lopen die kleine fout met de dood te laten bekopen? Als automobilist heb je geen en kele bevoegdheid om als rechter en nog minder om als beul op te treden. Vereniging? Wat zullen we doen? Nu een vereniging oprichten van vei lige rijders? Een prijsvraag uitschrijven voor een goede naam? Een voorzitter kiezen? Contributie heffen? Een or gaan stichten? Affiches laten drukken en stickers? Een po litieke partij oprichten? Ik zie 't al. Wij met borden, spreekkoren aanheffend, over het Binnenhof stappend, naar Westerterp. Alléén doen. Van nu af. We ne men er geen borrel op, want we moeten straks nog rijden. Als ex-werknemer van de Open bare Bibliotheek en ook als ex- personeels vertegenwoordiger in het bestuur, volg ik met belang stelling, maar ook met stijgende ergernis, de berichtgeving over het konfiikt bij de Openbare Bi bliotheek in Leiden. Met belang stelling, omdat ik tot en met sep tember 1976 bij een aantal ont wikkelingen aktief betrokken was; met ergernis, vanwege de wijze waarop het personeel, o.a. via de pers, zich tegenover het bestuur opstelt. Wie maar enigszins op de hoogte is van de wijze waarop het Leidse gemeentebestuur zich in een reeks van jaren heeft bezigge houden met de Leidse biblio theek, kan begrip hebben voor het standpunt daf het biblio- theekbestuur heeft ingenomen inzake de panden Breestraat en Plantage. Nadat de bibliotheek tien jaar aan het lijntje is gehou den, heeft het zittende bestuur hereikt dat de plannen voor een nieuwe centrale bibliotheek ein delijk gerealiseerd kunnen wor den. bestuur heeft gericht. Als er ge suggereerd wordt dat er van enige medezeggenschap en in spraak nog geen sprake is, is'dit feitelijk onjuist. Wie de eisen van het personeel van 2 februari dan ook leest, en bekend is met de in terne demokratisering van de Openbare Bibliotheeek, kan niet anders dan konstateren dat een groot aantal ervan zeker wat het bestuur betreft feitelijk gereali seerd is. Hoewel de afstand tussen bestuur en personeel naar het schijnt on overbrugbaar is, ben ik ervan overtuigd dat een goed overleg nog steeds tot de goede moge lijkheden behoort. Daarvoor is dan nodig dat het bestuur de ei sen van het personeel van 2 fe bruari serieus neemt. Het zou het personeel van de bibliotheek echter sieren als het duidelijk en publiekelijk afstand neemt van de feitelijke onjuistheden, die al of niet bewust in de kranten te rechtkwamen; dat het ook af stand neemt van de uitlatingen gedaan over individuele be stuursleden, maar ook van het steeds weer opnieuw via de pers formuleren Informatie Tussentijdse afwezigheid van een aantal gesprekspartners, de be hoefte om tijd te hebben om uit de emotionele sfeer te raken en ook tijd om informatie in te win nen bij andere bibliotheken, vakbonden, gemeente, biblio theekorganisatie en dergelijke waren redenen om een periode van een maand in acht te r Het is in het belang van een goede bibliotheekvoorziening voor de stad Leiden dat de zestig man personeel van nu zo snel mogelijk de beschikking krijgen over ade- kwate bibliotheekgebouwen; het is echter in datzelfde belang dat dit bibliotheekbestuur kan aan blijven. Ad van der Waals Seringenstraat 4 Leiden Eisen Ofschoon de personeelsverte- genwoordigers hier op de verga dering mee akkoord gingen, pakte dit anders uit en werd een ultimatum van een week gesteld. De ontwikkeling die de Openbare Bibliotheek op dit moment in een verhoogd tempo doormaakt is vergelijkbaar met ontwikkelin gen in vele grotere bibliotheken in het land. Bibliothecarissen werden opgeleid in alle facetten van catalogusbouw, boekbinde rij, regels voor titelbeschrijving, enzovoort, maar in de dagelijkse praktijk begon zakelijk mane- gement steeds meer tijd van de directie op te slokken. In vele grotere bibliotheken, zo niet de meeste, heeft men daarom be sloten om naast de bibliothecaris een management-functionaris aan te stellen. In Leiden is dat tot op heden niet het geval geweest en heeft het Dagelijks Bestuur getracht dit op te vangen. Dat is niet altijd in goede aarde geval len. De wijze waarop de aanwijzing van het Heerenlogement als vestiging voor de bibliotheek heeft plaats gevonden, nadat er in zeer korte tijd verschillende mogelijkheden even vlot werden gesuggereerd als weer ingetrokken, was niet di- rekt een toonbeeld van een slag vaardig gemeentelijk beleid, ge richt op het realiseren van een goede bibliotheekvoorziening. Dit geldt evenmin voor de sug- l_ gestie de vestiging Steenschuur, VykJCI lUCll onderdeel van de centrale, op te heffen, waarbij gedreigd werd dat verbetering van de vestiging Houtkwartier en oprichten van een filiaal Merenwijk afhankelijk werd gesteld van de medewer king van het bibliotheekbestuur. Ik denk dat jüist gezien de biblio theekwet, juist gezien de opvat tingen over een goede biblio theekvoorziening in Leiden en juist gezien gebeurtenissen uit de recente historie, het bestuur van de Openbare Bibliotheek niet mocht zwichten voor eisen, waarin het realiseren van de ene bibliotheekvoorziening afhanke lijk wordt gemaakt van conces sies t.a.v. andere bibliotheekves- tigingen. Het getuigd dan ook van een weinig kritische houding t.o.v. de ge meentelijke overheid dat het per soneel, kennelijk in paniek (be grijpelijk), zonder slag of stoot het beleid van de bibliotheek on dergeschikt wilde maken aan dat van de overheid. Gezien de goede relatie die in de loop der jaren tussen bestuur en personeel was gegroeid, vind ik het onbegrijpelijk dat rondom deze affaire door het bestuur zo krampachtig en geheimzinnig wordt gehandeld. Het belang dat het personeel bij de bibliotheek ontwikkelingen in Leiden heeft, rechtvaardigt een volledige openheid ten opzichte van het personeel. Onwetendheid bij het personeel en gebrek aan takt zijn faktoren die het konfiikt m.i. on nodig in een bijna niet meer on der kontrole te brengen stadium heeft gebracht. Is het bestuur een verwijt te maken over het gebrek aan openheid en aan takt, het personeel heeft het konfiikt onnodig doen eskaleren door de wijze waarop men zich met eisen, nieuwe eisen, ultima tums e.d(vaak via de pers) tot het Met het vinden van een oplossing voor het conflict tussen de ge meente en het dagelijks bestuur van de Openbare Bibliotheek Leiden, is de vertrouwenscrisis tussen personeel en bestuur nog niet opgelost. Het Dagelijks Bestuur had ze door zijn starre houding in het conflict met de Gemeente bijna een filiaal door de neus geboord. Het Alge meen Bestuur had aanvankelijk machteloos gestaan, omdat het niet van alle feiten op de hoogte was gesteld. Gezocht moest wor den naar een nieuwe bestuurs vorm, waarin personeel en direc tie meer en reëlere invloed moes ten kunnen krijgen op de gang van zaken. Daarbij wist het per soneel zich gesteund door een deel van het Algemeen Bestuur, dat bereid was zich hiervoor in te zetten. Datzelfde deel van het Algemeen Bestuur overigens, dat ook het Dagelijks Bestuur heeft kunnen aanzetten tot een veranderde stel- lingname in het conflict met de Gemeente en toen ook geen re den meer zag om het Dagelijks Bestuur naar huis te sturen. Er was immers een correctie op-het beleid toegepast en dat had vruchten afgeworpen. Besloten werd om een open ge sprek te hebben met een delega tie uit het personeel om te zien, wat gedaan zou kunnen worden om het bestuur van de biblio theek soepeler te laten verlopen. Er werd een commissie aange dragen om de resultaten van dat gesprek om te zetten in statuten en huishoudelijk reglement. Geen van de eisen van het perso neel is in eerdere vergaderingen van het Algemeen Bestuur te sprake gebracht en tot december (toen de crisis eigelijk al bezig was) in vergaderingen van het Dagelijks Bestuur. Daarmee hebben ze wel erg weinig inhoud gegeven aan hun eigen perso- neelsvertegenwoordigersschap. Willen personeelsvertegenwoordi- gers een werkbaar aandeel leve ren in het bestuursbeleid, dan zou hierin toch wel verandering moeten komen. Mogelijkheden Het Algemeen Bestuur heeft het beleid van het Dagelijks Bestuur gecorrigeerd en dat heeft tot een oplossing van het conflict met de Gemeente geleid. Met het slaan van de eerste paal is dit conflict de grond ingeslagen. Blijft over het conflict tussen per soneel en Bestuur, dat naar mij dunkt oplosbaar is door verster king van de directie met een ma nager (ook al wenselijk in ver band met de nieuwbouwprojec ten); het instellen van een onder nemingsraad, waarmee directie en personeel een geformaliseerde invloed op het beleid hebben; een betere onderlinge informatie voorziening; het herzien van de relatie tussen personeel en per- soneelsvertegenwoordigers; het herzien van de functie van het Algemeen Bestuur (meer het ac cent op de forum-functie om al lerlei denkbeelden uit de Leidse wereld naar voren te kunnen brengen, en minder het accent op bestuurlijke taken). Tenslotte doe ik een beroep op alle partijen om in elk geval niet het lezerspubliek de dupe te laten worden van allerlei interne me ningsverschillen. Het kan tijd vergen om tot eén goede oplos sing van alle conflictstof te ko men. Ik ben ervan overtuigd, dat die wil er bij alle partijen bestaat. Drs. Menno M.A. Knul Lid Algemeen Bestuur OBL Buizerdhorst 61 Leiden (Door de redactie bekort)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11