Overheid faalt voorlichting in over wonm gnood "De rechter moet het zonder experts kunnen Autorijschoolwereld wil veranderingen VATEN MET GIF ZIJN ZOEK Waarom zo romantisch, Henk? Werkverband Huisvestingsnood: Arnhem wil sluiting loodovens Billiton Cao in timmer fabrieken; werkgevers in metaal bieden één procent DINSDAG 1 MAART 1977 NT.TMF.GF.N Rprhtprs pn nffirip- \Tnw% niirlix kin-ti <mb- irool af Tpmppphrarht tnt Hp pccpntip ?ipt ale hii in ppn clnnnpnuriilr uinnnt Er is PPPn instituut NIJMEGEN - Rechters en officie- Van de uitslag hangt vaak veel af. moeten zich bij Deze „gedragsvoorspellingen" respectievelijk hun vonnis en eis niet laten leiden door rapporten van deskundigen waarin staat hoe groot de kans is dat een ver dachte later weer een scheve schaats rijdt. Dit stelt de Nij meegse criminoloog dr. M. A. Zwaneburg in zijn proefschrift over voorspellingen in de crimi nologie, waarop hij onlangs is ge promoveerd. Hij doelt daarbij op de - vooral in Amerika ontwikkelde - metho den om misdadig gedrag te voor spellen. Deze tests worden vaak in het gerechtelijk vooronder zoek gebruikt. Ook in de meeste gevangenissen, het observatie centrum voor tbr-gestelden en de kinderbescherming worden ze gehanteerd. kunnen van grote invloed zijn op de aard en lengte van de straf, de duur van een proeftijd of de be slissing of iemand ter beschik king van de regering moet wor den gesteld. Waardeloos Dr. Zwanenburg onderzocht deze tests vier jaar op hun betrouw baarheid en komt in zijn proef schrift tot de conclusie dat ze voor de rechtbank waardeloos zijn. „De voorspellingen komen in een op de vier gevallen uit", aldus Zwanenburg, die als we tenschappelijk medewerker is vebonden aan het criminologisch instituut van de Nijmeegse uni versiteit. Teruggebracht tot de essentie ziet zo'n test er als volgt uit: Men neemt een groep delinquenten en een groep mensen van wie wordt aangenomen dat ze niets op hun kerfstok hebben. Beide groepen vullen een lijst met vragen in over hun jeugd, ouders, opleiding, beroep en leefomstan digheden. Belangrijke verschillen in ant woorden van beide groepen wor den via wiskundige methoden verwerkt tot een nieuwe vragen lijst met puntenscore. Scoort ie mand hoog, dan is de kans op herhaling van het gepleegde misdrijf groot. Zwanenburg licht zijn bezwaren toe met een voor beeld. „Stel dat uit de antwoor den van de groep misdadigers blijkt dat de kans dat iemand in herhaling vervalt 70 procent is, als hij in een sloppenwijk woont. Maar nu komt Jan, die een moord heeft gepleegd, toevallig uit een achterbuurt. Nou wordt er dan gezegd, dan is de kans dat Jan weer een moord pleegt dus 70 procent". Dr. Zwanenburg vindt dat deze tests generaliseren. „Ze houden geen rekening met de persoonlijke omstandigheden van Jan, die kunnen veranderen Die tests zijn aardig voor de we tenschap of het sociaal werk. Ze geven een indicatie, maar ze zijn ongeschikt voor een rechter die over een individu moet oordelen. Maar een rechter zal toch niet af gaan op zo'n rapport alleen? Dr. Zwanenburg: „Nee, maar hij hecht er wel zeer veel belang aan. En hij moet wel erg stevig in zijn schoenen staan om rapporten van deskundigen te weerleggen." Gevaar „Het gevaar is groot dat de rechter zich achter een rapport ver schuilt. Zo van: ik wordt gedekt door de wetenschap. Daarmee verschaft hij zich een alibi. Die tests ontlasten hem van de ver antwoordelijkheid die hij alleen heeft voor zijn beslissingen. Dan moet die verantwoordelijkheid ook zo veel mogelijk inhoud heb ben". Daarom stelt dr. Zwanen burg dat rechters en officieren van justitie beter nun eigen „in- tuitieve voorspelling" in hun vonnis en eis kunnen inbouwen. Zwanenburg: „Ook daar zitten na delen aan. Volmaakt is het niet, maar op de rechtspraak is con trole mogelijk. Op die tests niet. geen instituut dat die tests afneemt. Bovendien gaat een rechter met zijn tijd mee. Zo'n test ligt vast en is gebaseerd op Amerikaanse normen over cri- minalitiet die zijn anders dan de onze. Tweede bedenking is dat er vrijwel alleen delicten in zitten, waarvoor je voor de strafrechter moet komen. concurrentie vervalsing en belastingontdui king maken er geen deel vanuit. Ook onze normen van wat strafbaar is, veranderen snel. Abortus en euthanasie zijn nu nog strafbaar, maar over vijfjaar misschien niet meer. Dan hebben we wellicht delicten die nu nog niet als zoda nig worden beschouwd, zoals mi lieuvervuiling. Nu krijg je een vertekend beeld van wat crimina liteit is. Criminelen zijn niet al leen dieven en moordenaars." Ministers: bezwaarlijk als or-leden zelf gegevens verzamelen DEN HAAG (ANP) - De minis ters Boersma, Van Agt en Lub bers zijn het niet met de PvdA- fractie in de Tweede Kamer eens, dat het wetsontwerp ondernemingsraad-nieuwe stijl te weinig steun geeft voor een zelfstandige meningsvormimg door de ondernemingsraad. Zij zeggen dit in het laatste schrif telijke stuk voor de plenaire be handeling in de Kamer, die bin nen enkele weken plaatsvindt. Als ondernemingsraadsleden zelf inlichtingen en gegevens gaan verzamelen, kan dat tot ernstige moeilijkheden leiden, aldus de bewindslieden. Het kan voor de ondernemingslei ding en voor werknemers zeer bezwaarlijk zijn als onderne mingsraadsleden ieder afzon derlijk en al dan niet bij ver schillende functionarissen om inlichtingen komen Ook willen de ministers niet in gaan op de suggesties van PvdA-zijde om het advies- en beroepsrecht te laten functio neren ten aanzien van investe ringsbeslissingen, de benoe ming van leidinggevende func tionarissen en de probleemstel ling van organisatie onderzoeken. De bewindslie den vinden ditnog te voorbarig. De wijzigingen, waarmee de ministers thans komen, zijn be trekkelijk ondergeschikt van aard. Zo wordt nu de grond ge noemd waarop de bedrijfs- .r-lid be paalde tijd va werkzaamheden kan uitsluiten. Die grond is dat het or-lid het functioneren van de onderne mingsraad of het overleg van de raad met de ondernemer ernstig belemmert. Een tweede wijziging betreft de begrotingsgegevens die de on dernemer aan de or dient te ver strekken. Thans wordt bepaald dat dit niet de volledige begro ting hoeft te zijn, maar dat met een samenvatting daarvan kan worden volstaan. DEN HAAG (ANP) - De stichting „Landelijk Werkverband Huisvestingsnood" heeft in brieven aan Eerste en Tweede Kamer en aan de regering ernstig geprotesteerd tegen de voorlichting, zoals die tot dusver door de overheid wordt gegeven over de woningnood en tevens tegen wat zij noemt het falende beleid van de overheid bij de bestrijding van die woningnood. De stichting verzoekt het parle- zoek heeft ingesteld naar de voor- ment zich van deze "onzindelijke" lichting over de woningnood, zoals situatie bewust te worden en ervoor deze de afgelopen tien jaar (1967- te zorgen, dat de overheidsvoor- 1977) is gegeven door de achtereen- lichting over de woningnood met volgende kabinetten en door de le- wordt een dringend beroep op het deskundigen op het gebied parlement gedaan te bevorderen, dat ernst wordt gemaakt met de strijd tegen de woningnood. Volgens het LWH is de overheid er via bagatelliserende en zelfs apert onjuiste voorlichting in geslaagd zeker de laatste jaren bij velen de indruk te wekken, dat de woning nood vrijwel niet meer bestaat, terwijl in werkelijkheid voortdu rend honderdduizenden onder de woningnood te lijden hebben. Ook zijn door de overheid vaak ge slaagde pogingen gedaan om de aandacht van de woningnood af te leiden door te hameren op allerelei andere voikshuisvestingsproble- Truc Een andere 'truc* waarvan de over heid zich volgens het LWH bedient is het goochelen met termen als kwantitatieve woningnood, wo ningtekort, nood in het wonen, woonnood, echte woningnood, fei telijke woningnood enz. Deze ter men zijn net zo lang door elkaar ge bruikt tot niemand meer kon weten wat precies werd bedoeld, als over "woningnood" werd gedproken. Vrijwel tegelijkertijd zijn tal van nieuwe termen ingevoerd zoals vernieuwbouw, rehabilitatie, stadsrekonstructie en stadsver nieuwing. Een aantal uitspraken van verant woordelijke overheidsvertegen woordigers betitelt het LWH als leugens en zijn volgens het werk verband bedoeld om het falende beleid te verhullen. Het LWH komt tot deze en andere conclusies, nadat het een onder- de volkshuisvesting en door de publi citeitsmedia. In genoemde brieven constateert het LWH, dat gedu rende deze tien jaar sprake is van een telkens weerkerend optimisme ten aanzien van de oplossing van de wonignood, alsmede van onder schatting, bagatellisering tot ont kenning toe van dit immense pro bleem. De voorlichting door de overheid, die van de centrale over heid voorop, is veelal gebrekkig, 'tegenstrijdig en zelfs in strijd met de werkelijkheid. Lippendienst Als men de uitspraken van over heidswege in de afgelopen tien jaar in ogenschouw neemt, moet wor den vastgesteld, dat aan de voor rang van de strijd tegen de woning nood vooral lippendienst is bewe zen en dat in werkelijkheid van een krachtige bestrijding althans in deze periode geen sprake is ge weest, aldus de stichting. ARNHEM (SP) - Burgemeester en wethouders van Arnhem hebben zich gesteravond aangesloten bij een door de Partij van de Arbeid aan de directie van Billiton gericht verzoek, de loodovens on middellijk te sluiten. Dit verzoek komt, nadat on langs is gebleken dat jonge kinderen in de omgeving van de fabriek (een dochteron derneming van Shell) vrij hoge concentraties lood in het bloed hebben. Bij aanvang van de raadsverga dering gaven B en W gistera vond een verklaring uit. Daarin wordt nog eens ge steld dat alle kinderen, in de leeftijd van twee en drie jaar nog zullen moeten worden onderzocht. Afhankelijk van die resultaten zullen maatregelen worden overwogen. De Werkgroep Milieuaspect Billiton Arn- De Billiton-fabriek in Arnhem heeft het 'verzoek' gekregen van het Arnhemse college van B en W het loodbedrijf onmiddellijk te sluiten. Onlangs bleek dat jonge kinderen in de omgeving van de fabriek te hoge loodconcentraties in het bloed hadden hem, die bestaat uit een aantal deskundigen op het gebied van volksgezondheid en milieu-hygiene, zal begin mei met een advies komen ten aanzien van de uit het onlangs vrijgekomen rapport te ma ken gevolgtrekkingen. Het college liet gisteravond bij monde van burgemeester drs. J. Roeien nog eens weten geen enkele mogelijkheid te hebben stopzetting van de loodsectie af te dwingen. De officier ziet ook geen moge lijkheid in te grijpen. Billiton blijft namelijk binnen de in de vergunningen vermelde maximaal toegestane uitstoot van schadelijke stoffen. Het besluit van B en W zich ach ter het verzoek van de plaatse lijke PvdA te scharen moet dan ook gezien worden als een poging dat verzoek "extra gezag" te geven. VOETBAL - Het Nederlands voet balelftal zal op 24 maart, twee da gen voor het treffen tegen België, in Zeist een oefenwedstrijd tegen de Rotterdamse hoofdklasser Xerxes spelen. DEN HAAG -Minister Van Agt heeft, als plaatsvervanger van minister De Gaay Fortman die momenteel in de West verblijft, gisteren in Den Haag de exemplaren in ontvangst genomen van de in opdracht van de Stichting Culturele Samenwerking Sticusasamengestelde boekwerken over de Ne derlandse Antillen en Suriname. De uitreiking had plaats door mr. De Vries (links) en dr. De Palm, beiden vice-voorzitter van Sticusa. PAPENDRECHT - In Papendrecht zijn circa 50 vaten met een mogelijk giftige inhoud zoek. Zij hebben be graven gelegen op het terrein van de inmiddels opgeheven dochte ronderneming van de scheepswerf Piet Hein, voorheen Schram. Zij zijn omstreeks mei - juli vorig jaar illegaal begraven en onder geheim zinnige omstandigheden weer op gegraven en afgevoerd. Een Zwitserse beleggings- en ex ploitatiemaatschappij. de in Bazel gevestigde Cinoma heeft het fa brieksterrein van Schram gekocht op voorwaarde dat in overeen stemming met de geldende hin derwet en milieu-eisen alle nog aanwezige afvalstoffen zouden worden verwijderd. Haar verplich tingen nakomend verzocht de di rectie van Schram de exploitatie maatschappij Krimpen dat zich onder meer bezighoudt met tan kopslag en vernietiging van afval stoffen, een hoeveelheid van tien tallen kubieke meters zaagsel doormengd met gasolie weg te la ten halen. De EMK had die met toestemming van de directie van Schram op het terrein gedumpt en afgedekt met een laag grond. Dit bedrijf gaf op zijn beurt de door Cinoma voor schoonmaak van het terrein en an dere werkzaamheden aangetrok ken aannemer Beens uit Genemui- den opdracht alle van EMK afkom stig afval te verwijderen en af te voeren. Inmiddels doemden in Pa pendrecht geruchten op dat er in de grond op het terrein vaten met gif zouden zijn begraven. Burgemeester Soetendal, vorige week op die geruchten tijdens een raadsvergadering attent gemaakt, liet de technische milieudienst Drechtsteden een onderzoek instel len. Er werden vier vaten met res pectievelijk zaagsel en olie, een hard teerprodukt, loodmenie en gebroken laboratoriumglas gevon den. Voorts deed men de ontdek king dat er inderdaad een vrij grote hoeveelheid vaten moest zijn opge graven. De vraag voor de milieudienst is nu, wat er in die vaten heeft gezeten, hoe ze in de grond gekomen zijn, waarom ze in alle stilte werden op gegraven en waar ze zijn gebleven. Nederlandse vertegenwoordigers van Cinoma onder aanvoering van de door het bedrijf als woordvoer der aangestelde mr. J. de Wit, advo caat te Rotterdam, hebben gister middag in Papendrecht een pers conferentie gehouden om even tuele verkeerde indrukken weg te Bij die gelegenheid werd vastges teld, dat de directie van Schram niet op de hoogte is geweest van de aanwezigheid in de grond van va ten met welke inhoud dan ook. Volgens adjunct-directeur Van Dormolen zijn ze, toen op de werf nog maar een zeer bescheiden ploegje personeel werkte, illegaal begraven. Zoals ze nu eveneens weer illegaal en waarschijnlijk 's nachts tevoorschijn zijn gehaald en afgevoerd. Ook het aannemingsbedrijf weet van niets. Het was door de EMK benaderd van haar afkomstig afval te verwijderen. Van zich onder het veld bevindend afval was niets ver teld. Volgens de heer Beens was hen later echter wel gebleken, dat zijn materiaal, waaronder een kraan, was gebruikt om de vaten naar boven te brengen en op te la den. Een aan zijn bedrijf verbonden kraanmachinist had dit werk ge daan om er iets bij te verdienen. Het is de man echter onbekend wie zijn opdrachtgevers waren. Inmiddels heeft de aannemer de EMK een nota gestuurd die ook is betaald. Dit houdt echter geen er kenning in, dat de vaten van de EMK afkomstig waren. ARNHEM (ANP) - Een groot deel van de autorijschoolhouders in ons land vindt het huidige niveau van de rijopleiding te laag en is ontevreden over de sociale voor zieningen voor rijschoolhouders en instructeurs. Na een klein jaar van voorbereiding is de "werkgroep autorijschool- belangen Nederland" klaar met het formuleren van een aantal ei sen. Aan het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), het ministerie van verkeer en wa terstaat en de overkoepelende organisatie van rijschoolhouders zal worden gevraagd om spoedig om de tafel te gaan zitten. De groep wil onder meer dat on middellijk de achterblijvende so ciale voorzieningen voor rij schoolhouders en instructeurs wordt aangepakt. Bijvoorbeeld door collectieve verzekeringen. De btw van 18 pet moet worden afgeschaft. De rijscholen menen dat hun werkzaamheden be schouwd moeten worden als on derwijs. „Het geven van autoles zou eigenlijk uit de commerciële sfeer moeten worden gehaald", zo meent de heer Nijmeijer. Er zal volgens de werkgroep een soort rijtijdenbesluit voor rij schoolhouders moeten komen, waarbij de te maken uren worden beperkt. Financieel is dit nu nog niet mogelijk, omdat bij een veer- tigurige werkweek de lesgelden van gemiddeld f 28,- per uur tot ruim f 40,- per uur zouden moe ten worden opgeschroefd, om het inkomen voor de rijschoolhou der, die vaak zestig a zeventig uur per week moet werken, gelijk te houden. De huidige rij-opleiding zal moeten worden aangepast aan de eisen van het verkeer van vandaag. „Niet alleen wat in het centrum van een stad rijden, maar ook met een volgeladen auto een lange rit maken", aldus de heer Nijmeijer. Zijn groep vindt ook dat alle exa minandi in het bezit moeten zijn van een slip-certificaat alvorens examen te doen. Het voor het eerst plaats nemen achter het au tostuur, zal pas mogen gebeuren als de adspirant automobilist met goed gevolg een theoretisch examen heeft afgelegd. In de 58 „oproepplaatsen" (plaat sen waar wordt „afgereden"), zou een verkeerstechnisch centrum moeten komen, waarin docenten de aankomende en al bestaande weggebruikers kunnen onder richten op een proefterrein. UTRECHT (ANP) - Voor de tim merfabrieken (9.000 werkne mers) is gisteren overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao. Volgens een woordvoerster van de bouwbonden is dit ak koord gebaseerd op het pakket dat ook in de bouw is overeenge komen: een prijscompensatie van 2,5 procent plus een reële verbetering van 1 procent per 1 januari en op 1 juli opnieuw een prijscompensatie en een reële verbetering van 0,5 procent. De toeslag van dertig gulden wordt in de lonen verwerkt. De werkgeversdelegatie in de me taal heeft gisteren op de tweede dag van de onderhandelingen over vernieuwing van de cao- metaalindustrie op het gebied van de arbeidsvoorwaarden een totale verbetering geboden van ëén procent. In die één- procentsverbetering zit dan nog een nader te bepalen deel voor verbetering van de pensioensi tuatie door vervroegde pensione ring op vrijwillige basis. Daar over zal voor de derde vergader ingsdag, aanstaande donderdag, contact worden opgenomen met minister Boersma. Het is maar de vraag of de minister van Sociale Zaken deze oplossing die in de havens tot een cao leidde ook mogelijk acht voor de metaal. Wim Wamsteeker, eerste verte genwoordiger van de vakbond, zei dat die verbetering van één procent voor de bonden te weinig is. De voorzitter van de werkge versdelegatie A. Prins merkte op dat de werkgevers op dit ogen blik tegen de achtergrond van de economische situatie niet verder kunnen gaan dan één procent. Ook in de edde ede ede edde ede cvleesarenindustrie zijn de werkgevers niet bereid verder te gaan dan een procent. Voorzitter Cees Schelling van de voedings bond FNV noemde het bod van de werkgevers, vergeleken bij datgene waarover elders in het bedrijfsleven wordt gepraat of waarover al overeenstemming is bereikt, "beneden de maat" De onderhandelingen over een cao voor het bankwezen hebben gis teren ook nog niet tot overeen stemming geleid. Het laatste voorstel van de bankwerkgevers komt volgens vakbonsbestuur- der Hofstee neer op een verbete ring van 1,4 a 1,5 procent. Werk gevers in het schildersbedrijf hebben gisteren in het "open overleg" met de bouwbonden een reële loonsverhoging van 1,6 procent voorgesteld. In verband met de echte onderhandelingen die donderdag beginnen hebben de bonden de ongeveer zestig stakende schilders voorgesteld weer aan het werk te gaan. Op een vergadering van de indus triebonden met hun stakende le den bij het chemische bedrijf Synres in Hoek van Holland is besloten de staking met ingang van morgenochtend op te schor ten. Het overleg met de directie gedurende het weekeinde biedt ruimte voor onderhandelingen, aldus de bonden. ADVERTENTIE Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u. Van Henk van der Meyden en zijn mensen. Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé. Privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht Ik neem daarom een kwartaalabonnement a f 15, - halfjaarabonnement f 30,- jaarabonnement a f 60, - 1 en krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op 'n Privé-diner voor twe'e. Naam:1 I Straat: I Plaats:. k. Handtekening: Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart. In open enveloppe zonder postzegel sturen aan Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam. y

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7