Water ontharden wordt half miljoen duurder Aanleg van dertien nieuwe tennisbanen Sportieve kater Onedin-driemaster gaat op weg naar de Hiswa Garantie voor Tour de France Ultimatum aan tuinders WATERLEIDINGBEDRIJF DE RIJNSTREEK: BESLUITEN LEIDSE GEMEENTERAAD Trottoir tegel door ruit Kettingbotsing in Hazerswoude Lasser (25) gewond bij karwei op asfaltbedrijf Steenklem gestolen STIL GESCHUIF MET CENTIMETERS DINSDAG 1 MAART 1977 BOSKOOP - De onthardingsinstallatie voor drinkwater, die het waterleidingbed rijf "De Rijnstreek" in Hazerswoude bouwt, wordt bijna een half miljoen duur der dan waarop men aanvankelijk had ge rekend. Deze stijging vloeit voornamelijk uit (veel) hogere kosten van het gebouw waarin de apparatuur zal worden onder gebracht. Voor de consument ("De Rijnstreek" le vert water aan Waddinxveen, Boskoop, Hazerswoude, Kouderkerk, Leiderdorp, Zoeterwoude, Woubrugge, Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude) heeft dit tot gevolg, dat het leidingwater iets meer dan zeven cent per kubieke meter duurder zal worden zodra de installatie in werking is gezet. De verwachting is dat dit rond de jaarwisseling zal kunnen gebeuren. Eind oktober of begin november wordt het hele zaakje opgeleverd. Het waterleidingsbed rijf denkt vier tot zes weken nodig te heb ben om de onthardingsapparatuur in te re gelen. Wat die hogere kosten voor het gebouw betreffen: men was uitgegaan dat het bouwkundig gedeelte in staal zou worden uitgevoerd. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. De inspectie voor de volksgezond heid heeft risico's aangetoond, die het werken met natronloog met zich meeb rengen. De uitvoering van het gebouw en de installaties dienen zodanig te zijn, dat die risico's worden uitgesloten. De opslag van "loog", zoutzuur enz. moeten in een aparte ruimte geschieden. De staalcon- Wrevel Het is begrijpelijk dat er nogal wat wrevel was in het algemeen bestuur van het wa terleidingbedrijf, dat gisteren in Boskoop vergaderde. Met name Koudekerks bur gemeester Swaan blies hoog van de toren. Zo vond hij het hoogst teleurstellend, dat de bouw van de installatie al was begon nen voor er goedkeuring aan het krediet was gegeven. Niet minder verbaasd was hij dat het rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening "de laan was uitgestuurd" om dat dit dertigduizend gulden zou be sparen op de controlewerkzaamheden. Burgemeester Brouwer de Koning, die de vergadering voorzat, pareerde met de op merking: "We kunnen niet anders. We staan met de rug tegen de muur en moeten vooruit. Gebrek aan ervaring heeft bij de voorbereidende wekzaamheden danig parten gespeeld. Destijds hebben we de cijfers zo goed mogelijk weergegeven. Heus, we zitten hier ook niet om u een rad voor ogen te draaien". Directeur Van der Kaaij van het waterlei dingbedrijf voegde hier aan toe, dat er be slist van opzet geen sprake is om het be stuur voor een voldongen feit te zetten. "We hebben een paar jaar geleden besloten om te gaan ontharden. Toen al hebben we dat f. 1.1 miljoen niet voldoende zijn". Gevolgen Tot voor kort was het zo dat er rond ont- hardingsinstallaties geen bijzondere voor zieningen moesten worden getroffen. Daar is men echter op terug gekomen. Van der Kaaij: "Er wordt met natronloog gewerkt en als dat verkeerd wordt gebruikt, kan dat nare gevolgen hebben. De inspectie heeft toen ook gezegd, dat het gebouw, dat wij in Hazerswoude bouwen, aan bepaalde eisen moest voldoen. Met andere woorden: het staal moest worden vervangen door beton. Met die nieuwe eisen, zo hield Van der Kaaij de gemeentebestuurders voor, is hij wel gelukkig. Niet alleen voor zijn bedrijf, maar ook voor de bevolking zijn eventuele risico's tot een minimum teruggebracht. Het doorgaan, zonder dat bevoegde in stanties daarvoor goedkeuring zouden hebben gegeven, zou tot gevolg kunnen hebben, dat zodra de installatie in werking wordt gesteld, zij zeggen dat er niet meer mag worden onthard. Van der Kaaij verzekerde dat "De Rijn streek" aan het eind van dit jaar drinkwa ter van een hoogwaardige kwaliteit (met een hardheid van vijftien Duitse graden) zal leveren. Als de installatie in werking wordt gesteld, is dat de derde in Neder land. Twee leden van het algemeen bestuur stemden tegen de hogere kosten van bijna een half miljoen gulden. Laatste opmerking van Brouwer de Ko ning: "Het leek wel of er een kernreactor tot stand moest komen LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond o.a. de vol gende beslissingen genomen: Voor de aanleg van acht tennis banen nabij de Merendonk in de Merenwijk, de aanpassing van de voormalige Kortimarkt als kleed gelegenheid, uitbreiding van complex aan de Haarlemmerweg met twee banen en voor uitbrei ding van complex Roomburg met drie banen stelde de raad 861.300 gulden beschikbaar. Van Oosten en Beijen (PPR/D'66), alsmede Van de Zanden (PSP) vonden dat de uitbreiding van Roomburg tot twee banen beperkt zou moeten blijven, omdat de derde baan het openbaar groen (van de speelwei de) aantast. Binnen drie maanden moeten B en W een voorstel doen om maximaal 270.000 gulden te besteden aan verbetering van de kleedaccommodaties op de tenni- scomplexen Roomburg, Haar lemmerweg en Leidse Hout. Met de uitbreiding van dertien wordt het aantal tennisbanen in Leiden op dertig gebracht. Vandalisme in Voorhout VOORHOUT -T- Brievenbussen schijnen de laatste tijd in Voorhout een geliefd doelwit te zijn voor vandalen. Regelmatig werden er de laatste tijd brievenbussen langs Schoonoord vernield dan wel weg gerukt en een stukje verder weer neergegooid. In het afgelopen wee keinde-zijn er weer twee brieven bussen ontvreemd en ditmaal wa ren zij geheel spoorloos. Een van de eigenaars is op deze manier nu al voor de tiende maal gedupeerd. De vernieling- en c.q. ontvreemdingen vinden doorgaans plaats in de avonduren. De brievenbussen horen bij de wo ningen aan de kant van de Leidse- vaart, die uitzien over het water. De rijkspolitie in Voorhout vraagt zich af of één van de overburen getuige is geweest van het vandalisme. In dat geval wordt men verzocht con tact op te nemen met de politie. Er zijn nog meer zaken tot nu toe on opgelost, waarvoor eveneens een beroep wordt gedaan op eventuele getuigen. In het carnavals weekeinde werd in de nacht van za terdag op zondag 20 februari in de Prins Clausstraat een geparkeerd staande Renault vernield. Beide achterbanden werden met een mes lekgestoken, wat vermoedelijk met een paar flinke knallen gepaard is gegaan. In diezelfde nacht werden uit een Mercedes langs Beuken rode tien cassettebandjes gestolen. In de nacht van zondag op maandag (20-21 februari (werd bij een al leenwonende vrouw in de Dr. Schaepmanlaan met een halve trot toirtegel een ruit ingegooid. Dit ge beurde om half drie 's-nachts. Vorige week werd in de sloot langs de Rijnsburgerweg een Daf- personenauto aangetroffen, waar van de kentekei «laten verwijderd waren. De auto bleek in Hillegom te zijn gestolen. Enige wken geleden werd langs de Rijnsburgerweg eveneens weken gestolen auto in het water aangetroffen. Hammarsjkoldschool. De Hammarsjkoldschool aan de Johan Wagenaarlaan in Zuid-West wordt met ingang van 1 augustus van dit jaar opgeheven. Dit vanwege het teruglopend aantal leerlingen in deze wijk. In het schoolgebouw zal een dependance van de Telderss- chool worden gevestigd. Pieterswijk. Voor de Pieterswijk is een rehabilitatieplan vastgesteld: de raad nam het voorstel van B en W ongewijzigd over. Rechtswinkel. De Stichting Ju ridisch Adviesbureau, die de Leidse rechtswinkel beheert, krijgt over 1977 72,6 procent subsidie van de gemeente in de salariskosten en de huisvestingskosten. De subsidie wordt geraamd op 33.000 gulden. Scheepswerf Boot. De gemeente krijgt grond in de Waard terug, die in 1972 verkocht is aan Scheeps werf Boot voor de bouw van zeven eengezinswoningen. De scheeps werf kan niet aan haar verplichtin gen voldoen en is daarom met de gemeente een zg. overeenkomst van dading aangegaan. Firma Mostert en Zn. De ge meente koopt het bedrijfscomplex Middelstegracht 89 van de verhuis- firma Mostert en Zn. en verkoopt aan dit bedrijf 4700 hectare aan de Admiraal Banckertweg in De Waard. Omdat de gemeente de grond verkoopt en niet in erfpacht uitgeeft, stemde Anne van der Zande (PSP) tegen dit voorstel. Leidse Tegelhandel. Dezelfde procedure bij de Leidse Tegelhan- del: de gemeente koopt de vesti ging aan de Duizenddraad- steeg/Oude Vest/Van der Werf- straat en verkoopt een stuk grond aan de Rooseveltstraat. Op de vrij komende plek in Maredorp kunnen woningen worden gebouwd. Ook hier stemde Van der Zande tegen. Koornbrug. Er zal een plan ici restauratie van de bovenbouw van de Koornbrug worden gemaakt. Aan het einde van de week verlaat de bekende tv-driemaster Char lotte Rhodes (Onedin-line) de kleine inham voor de Leimuidense jachthaven Noordeinde om op te stomen naar de Amsterdamse Am- stelhaven. Daar gaat het schip dan voor anker als attractie tijdens de komende HISWA. Helemaal zeker is dat echter nog niet. Er is in de afgelopen maanden weliswaar met man en macht gesleuteld aan een nieuw interieur voor de drie master, maar achteraf blijkt het verbouwingsschema wat aan de krappe kant te zijn ge weest. Toch wil de nieuwe eigenaar, Amstelvener John ter Haak, kost wat kost proberen er op de HISWA bij te zijn, Niet voor niets heeft hij zijn drie master om laten bouwen voor de pleziervaart. De HISWA kan hem alvast wat klanten opleveren voor toekomstige exclusieve zeiltochtjes over de Nederlandse meren en op de Noordzee. Bovendien verwacht hij bij elkaar een aardig bedrag aan entreegeld te kunnen heffen van mensen die dan een kijkje willen ne men aan boord van de Char lotte Rhodes. Toen John ter Haak een half jaar geleden het met een sterke motor uitgeruste zeil schip voor 30.000 pond van de Engelsman Mac Kreth (toen al acht jaar eigenaar van het schip) zag het binnenste van de driemaster er erg armoedig uit. Er werden daarom ook nooit filmopnamen voor de Onedin-line in gemaakt. Men beperkte zich tot het dek. De rest werd in studio's opge nomen. Nu is de buik van het schip zo veranderd dat hij in elk geval geschikt is voor de pleziervaart. Balken Men heeft hem gedeeltelijk een Oudhollandse aanblik gege ven door in de kajuiten de ei ken plafondbalken in oude glorie te herstellen. Van die balken moest met hamers een dikke laag verf worden gebikt en daarna behandeld met beits. Waar het even mogelijk was is in het interieur hout ver werkt. Er is een kapiteinshut gemaakt, een navigatiekamer Er wordt in Leimuiden nog druk „gesleuteld" aan het ruim van de in het verleden nogal verwaarloosde Onedin-line driemaster. met tekentafel en er is nog een bar in aanbouw. In totaal zijn er vijftien slaapplaatsen, waarvan er vier noodged wongen in de voorpiek voor in het schip) zijn ingebouwd. Dat is de minst prettige plaats om er de nacht door te bren gen, althans bij storm. Maar het is niet de bedoeling dat de Charlotte Rhodes met hon- deweer uitvaart. Na de HISWA vertrekt het schip op 24 maart richting Engeland, waar het een week of zes zal worden uitgeleend aan de Onedin-filmploeg. Van de zomer is het schip weer te rug in Nederland. Dan wil John ter Haak er samen met vrouw en twee zoons de va kantie op door brengen. Waarschijnlijk gaat hij er mee op zee zeilen. Met aan het roer de vorige eigenaar kapitein Mac Kreth, die dan aan één van zijn laatste zeereisjes be zig is. Hij is nu 65 en wil nog wat van zijn leven aan wal slij ten. Peperduur De Charlotte Rhodes blijft voor lopig nog in de vaart. De eige naar wil zijn trotse bezit steeds de helft van het jaar voor zichzelf en er de reste rende maanden reisjes mee organiseren. Er hebben zich al wat liefheb bers aangediend die met vrienden en kennissen voor een paar dagen met de be roemd geworden driemaster de zee opwillen, ook al is dat een peperdure aangelegen heid. Er zijn ook al liefhebbers voor een privé-tochtje, samen met kapitein Mac Kreth en de twee matrozen die in vaste dienst op het schip zullen gaan werken. Maar voor der gelijke tochtjes wil John ter Haak zijn eigendom niet uit besteden. Anne v.d. Zande (PSP) ....tegen.... Voor het maken van dit plan stelde de gemeenteraad 50.000 gulden be schikbaar. Verwacht wordt dat de totale restauratie 550.000 gulden zal kosten; rijk en provincie subsidië ren hiervan het leeuwendeel, 429.000 gulden. Heerenlogement. Voor de tweede fase van de restauratie van het Heerenlogement stelde de raad een bedrag van 1.150.000 gulden beschikbaar. Dit is het bedrag, waarop de schade, die het Heeren logement vorig jaar bij de brand op liep, wordt geraamd. De assura deurs moeten de begroting van deze brandschade nog goedkeuren, maar om de restauratie van de tweede fase, die samen moet vallen met het herstel van de brandscha de, niet te vertragen, besloot de raad dit bedrag voorlopig beschik baar te stellen. LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten om voorlopig vijftigduizend gulden te storten in een fonds, dat gereserveerd is voor de start van de Tour de France in Leiden, in 1987. Wethouder Tesse- laar sprak daarbij - op verzoek van diverse raadsleden - nog eens dui delijk uit dat de gemeente slechts tot maximaal een ton garant zal staan voor een eventueel tekort van de stichting Tour de France. Dit bedrag is dus geen subdidie. Met name het raadslid Bosch (CDA) maakte zich daarover zor gen, omdat op een voorlopige be groting die hij van de stichting ge zien had, een bijdrage van de ge meente geraamd stond. Bovendien maakte de gemeente raad door een formele uitspraak op initiatief van CDA'er Driessen dui delijk dat ook de firma Teekens - die zich eveneens garant heeft ge steld - in een eventueel tekort een bijdrage zal moeten leveren. Daar bij zou de gemeente 10/46ste deel van wat Teekens (tot een maximum van een ton; zal bijdragen, voor zijn rekening nemen. Deze verdeelsleutel is gebaseerd op de hoogte van de garantiebedragen van resp. de gemeente en Teekens. Voordat andermaal vijftigduizend gulden door de gemeente in het fonds zal worden gestort, zal de stichting bovendien eerst een be groting met exacte cijfers op tafel moeten leggen; aldus wethouder Tesselaar. Het raadslid Van de Zande (PSP) stemde tegen de vorming van het fonds. Hetzelfde deed Van der Meij (SGP/GPV! die zich een tegenstan der van de Tour de France toonde. "De topmensen van de Tour de France wonen in de kortste keren in mooie bungalows. En die afda lingen in de bergen zijn levensge vaarlijk", zo stelde hij. Waarop CDA'er Van Zijp, die be halve door zijn raadlidmaatschap ook bekend is van activiteiten in de Haarlemmerstraat en andere win kelcentra, benepen opmerkte: 'Maar fietsen is in Leiden niet ge vaarlijk HAZERSWOUDE - Op de Hazers- woudse Rijndijk vond gistermid dag een kettingbotsing plaats doordat een auto Stopte voor een vrachtauto die de weg op kwam rij den. De vier achteropkomende personenauto's konde tijdig stop pen, maar de vijfde kon niet meer remmen en vloog tegen de vijf au to's op die stil stonden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, wel was de materiele schade groot. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een arbeidsongeval, dat gister morgen rond negen uur plaats vond op het terrein van de asfal- tinrichting De Vrije Molen in de Heimansbuurt is de 25-jarige L.M. uit Lith aan zijn rug ge wond geraakt. De man moest met rugletsel in het Acade misch Ziekenhuis Leiden wor den opgenomen. Hij stond zes meter hoog te lassen in de bak van een laadschop toen de 31- jarige machinist uit Ter Aar de bak liet zakken. De lasser raakte bekneld tussen de bovenrand van de bak en de pijp van de asfaltmolen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij Muwi, een bouwproject in het Alphense Ridderveld II, is ver moedelijk het afgelopen wee keinde een stenen klepr gesto len, ter waarde van 2500 gulden. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke rriorgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Hoewel hun langharige kater Bleu Sebastiaan de Tromp in de vier maanden dat hij nu op Leidse bodem rondstapt nimmer een sportprestatie van betekenis leverde, werd hij op de in het Neder lands Congresgebouw gehouden Katexpo '77 toch onderscheiden met de titel „Sportkat 1977". Maar dat was louter en alleen omdat de bekende scheidsrechter Leo v. d. Kroft hem als sportiefste koos uit nog zo'n duizend meededingers op de kattententoonstelling. De vreugde was er overigens niet minder om bij de trotse bezitters, het Leidse echtpaar Deegenaars uit de Trompstraat, dat naar huis ging met een fraaie beker en een oorkonde. Links: „Bas" met mevrouw Deegenaars. Uiterlijk vandaag moeten drie leden van de Vereniging voor Volkstuinders Alkemade hun werkschuurtje op het nieuwe volkstuincomplex in Roelofa- rendsveen hebben afgebroken Zo niet dan zal het vereni gingsbestuur overwegen die leden te schorsen waardoor ze automatisch volkstuinder-af zijn. Bovendien zullen er ook nog maatregelen genomen worden om de verboden bouwsels te verwijderen. De drie hebben kortgeleden van de vereniging een aangete kend schrijven ontvangen waarin staat dat de houten keetjes die ze op hun lapje hobby-tuin hebben neerge- plant,niet vallen onder de ca tegorie die op het volkstuin complex wel is toegestaan. Met de vrij strenge handha ving van de bouwvoorschrif ten wil het gemeentebestuur, eigenares van de volkstuinen voorkomen, dat de aan de openbare weg gelegen volk stuinen op den duur een chao tische aanblik zullen geven. Wantrouwen Eén van de omstreden bouwsels in Alkemade. De ngetekende brieven zijn de sfeer op het tot nu toe erg rustige complex niet ten goede gekomen .vertelde mij één van de drie overtreders de Roelo- farendsveense buschauffeur Van der Meer. Hij zei: ,fieel wat volkstuinders zijn in de afgelopen weken stiekummet een centimeter in de weer ge weest om na te gaan of som mige bouwwerkjes wel aan de vereiste afmetingen voldoen. Dat is het nare gevolg van die brieven. Men is elkaar gaan wantrouwen" Het stille geschuif met de centi meters leverde volgens Van der Meer ook het gegeven op dat de broeikas van voorzitter Nieuwenhuizen niet aan de door de gemeente gestelde voorwaarden voldoet. Nieu- wenhuizén: „Voor het opzet ten van mijn broeikas heb ik een vergunning moeten aan vragen. Die heb ik gekregen en toen pas heb ik de kas ge bouwd. Ik heb 'm nog niet na gemeten. Het zou best moge lijk zijn dat 'ie iets te groot is uitgevallen maar dat heb ik dan onbewust gedaan. Bo vendien heb ik nog niets ge hoord van bouw- en woning toezicht, die controleert of er- volgens de ingediende teke ning is gebouwd". Bouw- en woningtoezicht heeft nog niet onderzocht of de kas van voorzitter Nieuwenhui zen in orde is. De heer Smit van die dienst: „We moeten er nog naar toe want de kas is pas klaar. Nu moet men niet denken dat we op een paar centimeter zullen kijken. Zo pietluttig zijn we ook weer niet. Pas als het om een centi meter of twintig gaat zal de heer Nieuwenhuizen worden verzocht daar iets aan te doen". Afwachten De drie overtreders wachten af wat komen gaat. Ze beroepen zich erop dat hun bouwsels er al stonden voordat, ruim een jaar geleden, de vereniging van start ging.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4