KRITIEK OP BESTUUR BIBLIOTHEEK Unieke Leidse aquariumtentoonstelling Verwerpelijk Raad wil lagere huurverhoging voor 'Horsten' Driftleven van Beijen Wijkvereniging Rancras-west wil De Borciit 'DEAL' VAN AANNEMERS? Aqua Flora '77 deze zomer in Ton Menken-hal DINSDAG 1 MAART 1977 Raad akkoord met vestiging van filiaal in Merenwijk Woedend verliet het VVD-raadslid Van Duijn gisteravond voortij dig de raadszaal, terwijl hij uit riep: ,£)it is absolute dwaas heid". En zijn woede was begrij pelijk. Wat was er gebeurd? De gemeente raad had besloten om niet.na elf uur door te vergaderen, toen de kwestie van de huurverhoging voor de flats in de Merenwijk ter sprake kwam. Voor dit onder werp resteerde nog zo'n twintig minuten. CPN-raadslid Hoeven soupeerde daar een flink deel van op,omdat hij niet wenste af te wijken van een kennelijk nauwkeurig gepre pareerd betoog. Het doel van de meerderheid van de raad was: een verzoek doen aan staatssecre taris Van Dam om de huurverho ging voor een aantal flats in de Merenwijk te beperken. Dat dreigde te mislukken, omdat het tijdstip van elf uur - toen ook de PSP en de PvdA hadden ge sproken - al dreigend naderbij sloop en er nog meer sprekers op het lijstje stonden: bovendien zou wethouder Verboom nog moeten reageren. De raad wilde tijdig op de voorgenomen huurverhoging reageren - ingang 1 april - en daarom deed Beijen het orde voorstel om onmiddellijk tot een stemming over een motie pan PvdA-er Mentrij over te gaan. Maar de VVD-fractie had op dat moment nog niet de kans gehad om over de huurkwestie het woord te voeren; naar later bleek had deze fractie daar bovendien een arjder standpunt over. Het ordevoorstel van Beijen werd aangenomen, vervolgens richtte de toorn van Van Duijn zich tot de voorzitter van de gemeente raadsvergadering, burgemeester Vis. Deze wapperde met het reg lement van orde in de hand. Inderdaad .formeel zal er wel niets aan de hand geweest zijn - bur gemeester Vis is er de man niet naar om in dat opzicht fouten te maken. Maar moreel is het vol strekt verwerpelijk om sommige fracties niet eens de kans te geven om het woord te voeren bij een be paald onderwerp. Een reglement heeft letters, maar ook een geest. Ook al had de VVD- fractie - maar zij niet alleen-zich tegen doorvergaderen na elf uur getoond. Een procedure, zoals die gistera vond werd gevoerd, geeft voedsel aan de vaak ten onrechte gebe zigde kreet, dat er in de raad "een dictatuur is van een kleine meer derheid". JOHN KROON. leiden - Naar aanleiding van de vestiging van een filiaal van de bibliotheek en een gezonds- heidscentrum in de Rosmolen- flat in de Merenwijk, kwam gisteren de parkeerproblema- tiek bij het winkelcentrum De Kopermolen in de gemeente raad ter sprake. Met name het SGP/GPV- raadslid Van der Meij stelde zich op de bres voor uitbrei ding van het aantal parkeer plaatsen, noemde het aantal van 25, maar gaf zelf toe dat dit getal "willekeurig" was. We thouder Waal veelde er weinig voor om stante pede een derge lijk besluit te nemen, maar Van der Meij botste pas werke lijk frontaal op het PPR/D'66- raadslid Beijen. Deze laatste plaatste de opmerking: "Als het GPV zo populair denkt te worden Waarop het nog tamelijk nieuwe-raadslid Van der Meij in de richting Van Beijen brieste: "Ik bedrijf serieuze po litiek. De heer Beijen moet zijn driftleven niet op mij richten." Waarop Beijen zei: "De heer Van der Meij moet geen oneer bare voorstellen doen." De raad besloot om de par- keerproblematiek in een commissievergadering aan de orde te stellen. Ook al zei Van der Meij: "Ik wil nu wel eens een keiharde uitspraak ho ren." Maar hij stond alleen. LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Frits van Oos ten heeft gisteravond fel uitgehaald naar het da gelijks bestuur van de Openbare Bibliotheek, waarvan hij zich afvroeg of het wel "het beste voor heeft" met de biliotheek in Leiden. In de vergadering van de gemeen teraad - waarin vestiging van een filiaal in de Merenwijk aan de orde was - wees Van Oosten op de "ver trouwenscrisis" die er bij het per soneel ten opzichte van het bestuur zou bestaan. Hij stelde dat het con flict tussen het personeel en het be stuur "nog allerminst is opgelost" en noemde een gesprek dringend noodzakelijk. Van Oosten kaatste daarmee de bal terug naar het dagelijks bestuur van de Stichting Openbare Biblio theek, dat zijn twijfel had laten blij ken over de goede bedoelingen van de gemeente met het bibliotheek wezen in Leiden. Het PPR/D'66- raadslid hekelde deze houding van het bestuur en wees erop, dat er o.a. met gemeentegeld een nieuwe hoofdvestiging van de bibliotheek in de binnenstad tot stand komt: in het Heerenlogement en het Van der Heidecomplex in en bij de Nieuw- straat. Wethouder Oosterman rea geerde op de woorden van zijn frac tiegenoot door te zeggen: "Ik ga er van uit dat het bestuur wel het be ste met de bibliotheek voor heeft. Aan de vertrouwenscrisis bij het personeel valt - van mijn kant - op dit moment niets te doen. Het komt wel ongelukkig uit, nu de biblio theek net bezig is met een nieuwe grote centrale vestiging en een fi liaal in de Merenwijk". Beheer Aan de vertrouwenscrisis tussen het personeel van de openbare bi bliotheek en het bestuur ligt een conflict tussen B. en W. (met name de wethouders Oosterman en Tes- selaar) enerzijds en datzelfde be stuur anderzijds ten grondslag. Het ging daarbij om de vraag of het be drag. dat de verkoop van de panden aan de Breestraat en de Plantage (die overbodig worden als de bi bliotheek zich in het Heerenloge ment heeft gevestigd) oplevert door het bestuur in eigen beheer moet worden genomen. De wethouders wilden dat het geld werd gebruikt ter bestrijding van de kosten, die de gemeente moet maken voor de ves tiging van filialen, zoals in de Me renwijk. Van een en ander nam het personeel uit deze krant kennis. Uiteindelijk is er tussen het bestuur en de wethouders een compromis gesloten, waarbij bepaald is dat de gemeente voorlopig ruimte voor de bibliotheek koopt in de Merenwijk. Die ruimte is een gedeelte op de be gane grond van de flat De Rosmo len, die nabij het winkelcentrum De Kopermolen wordt gebouwd. Na verkoop van de panden in de Breestraat en Plantage zal de bi bliotheek het filiaal in de Meren wijk van de gemeente overnemen. Een eventueel nadelig verschil komt niet voor rekening van de gemeente. Morskwartier De gemeenteraad ging gisteravond unaniem akkoord met dit com promis. Wel spraken enkele leden (Duivesteijn-PvdA en Van der Meij-SGP/GPV) uit dat zij liever voorrang zouden hebben gegeven aan de vestiging van een filiaal in het Morskwartier. Duivesteijn liet bovendien weten het "politiek" juister te vinden als de gemeente eigenaar van het filiaal in de Me renwijk zou blijven. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad zal aan staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) het verzoek doen om voor de vijfkamerflats in de zg. "Horsten" in de Merenwijk een huurbevriezing toe te passen en de verhoging van de overige flats in dit deel van de wijk tot vier procent te beperken. De raad besloot dit gisteravond met 29-0 stemmen op voorstel van Mentzij (PvdA). De gemeenteraad herhaalt hiermee in feite een verzoek dat de Leidse Woningstichting, via het college van B. en W. al eerder aan de staatssecretaris heeft gedaan. Hij heeft daar toen afwijzend op gerea geerd. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen de huurverhoging voor een aantal flats in de Merenwijk door de staatssecretaris achterwege werd gelaten. Twee raadsleden, Hoeven (CPN) en Anne van de Zande (PSP) wilden zelfs aan Van Dam verzoeken om de huurverhoging voor dc horsten in haar geheel in te trekken, maar zij stonden alleen in die wens. Uiteindelijk kozen 29 raadsleden voor het voorstel, dat door Mentzij was ingediend. Bij monde van Langerak liet de VVD weten tegen het voor stel van het PvdA-raadslid zijn, maar deze fractie nam aan de stemming niet deel. De reden hiervan wordt elders uitgelegd. Eerder op de avond had wethouder Verboom het Huurderskomitee Me renwijk op zijn kamer ontvangen. Het comité overhandigde hem een pakket van elfhonderd handtekeningen. Zij onderschreven de eis tot huurbevriezing voor de Merenwijk. Verboom maakte nog eens duidelijk dat niet hij, maar "Den Haag" bepaalt hoe de huren uitpakken en noemde de poging van het Huurderskomitee "beslist de moeite waard". Hij voerde ook aan dat er formeel weinig valt af te dingen op de eerdere afwijzing, die staatssecretaris Van Dam op het verzoek tot beoerkine van de verhoging heeft laten horen. De huurverhoging zou op 1 april ingaan en zeven procent bedragen. Flip Unger (rechts) overhandigt aan wethouder Verboom elfhon derd handtekeningen van huurders uit de Merenwijk. LEIDEN - De wijkvereniging Pancras-west wil het restant van het Burchtcomplex dat bij de brand van vorig jaar gespaard is gebleven, in gebruik nemen als ruimte voor diverse activiteiten. Dit blijkt uit een brief van Pancras-west aan het college van B en W. Het gaat de wijkvereniging met name om het gedeelte aan de Burgsteeg (ingang) met de daarach ter gelegen garderobe en de op de toiletten aansluitende tussenruim te. De ruimte zou gebruikt kunnen worden voor creatieve bezigheden en clubs voor de kinderen in de wijk, van wie er zestig jonger dan tien jaar zijn. Daarnaast zou Pancras-west de ruimte ook willen gebruiken voor vergaderingen, kaartavonden en andere activitei ten voor de ouderen in de wijk. De wijkvereniging beseft dat het res tant van De Burcht slechts tijdelijk gehuurd zal kunnen worden en toont zich bereid er op eigen kosten de nodige voorzieningen te treffen. Loods Die Leythe LEIDEN - Het feit dat de boten- loods, die roeivereniging Dei Ley the op kosten van de gemeente tot haar beschikking krijgt, een ton duurder zal uitvallen, dan het be drag dat ervoor beschikbaar was gesteld, is bij diverse raadsleden "zwaar op de maag gevallen", zoals CDA'er Bosch het gisteravond in de gemeenteraadsvergadering uit drukte. Van Oosten (PPR/D'66) zei: "Ik heb het gevoel dat we door de een of ander getild worden. Dat is niet te bewijzen. Maar ik heb de nodige twyfels". Ook wethouder Tesselaar zei: "Ik heb ook wel het vermoeden dat er iets van opzet bij zit, maar het zij dan maar zo". Zij doelden - zon der het te zeggen - met name op een mogelijke 'deal' die aannemers on derling zouden hebben gesloten. Die was mogelijk omdat destijds het bedrag, dat de gemeenteraad voor de bouw van de botenloods beschikbaar wilde stellen, in het openbaar is gekomen. De onder handse aanbesteding leverde een laagste aanbieding op, die nog al tijd 180.000 gulden hoger lag dan het bedrag van vier ton, dat door de raad beschikbaar was gesteld. Door een aantal besparingen bij de bouw en door zelfwerkzaamheid bij Die Leyte, is het verschil uiteindelijk teruggebracht totlOO.OOO gulden. Dat bedrag stelde de gemeenteraad gisteravond extra beschikbaar, met de stemmen van Van de Zande (PSP) en Groos (PvdA) tegen. Op suggestie van Van Oosten zal door wethouder Tesselaar onderzocht worden of er van de lotto nog een subsidie van 25.000 gulden te krij gen is. ADVERTENTIE LEIDEN - Nieuwe pachter van het theehuisje in de Leidse Hout wordt restaurateur Plasmeijer. Voorheen zorgde de familie Fallaux voor de bezoekers van deze kleine uitspan ning tegenover de kinderboerderij. De heer I. Plasmeijer was pachter van de afgebrande burcht en ver zorgt momenteel tijdelijk de res tauratie van de schouwburg. 'n Beter binnenhuisklimaat begint met Lennox luchtverwarming. Kies voor leefbare warmte met Lennox luchtverwarming. De atmosfeer blijft fris, de warmte beter verdeeld en het leven in huis wordt 'n stuk plezieriger. Laat ons eens vertellen hoe snel en vakkundig wij de installatie verzorgen. GRIMBERGEN- NOORQERMEER TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z 19 Telefoon 01718-29200 KATWUK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 LEIDEN - De liefhebbers van aquaria kunnen deze zomer in Leiden volledig aan hun trekken komen. In de periode van 22 juli tot en met 7 augustus wordt in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan de „Aqua Flora '77" gehouden. Een aquariumexpositie, die de grootste van ons land belooft te worden, en waar de organisatoren meer dan 100.000 bezoekers verwachten. In de immense hal zullen meer dan tweehonderd „bakken" te zien zijn. Tropische aquaria, zeewateraquaria, maar ook terraria en paludaria (tropische oever aquaria).. Als omlijsting van de aquaria zal in MOM IFIOfnlfl FF toonstelling worden verzorgd door de veiling Flora uit Rijns burg. In het middengedeelte wordt een fraaie tuin aangelegd compleet met fonteintjes en bruggen. Langs de randen ko- v - i men de aquaria te staan. De bui- tenste ring wordt gevormd door een kleine dertig stands van al- lerhande zaken, die aquarium liefhebbers bij hun hobby nodig hebben. de vele vissoorten die op de tentoonstelling ZAKENNIEUWS UIT LEIDEN Leiden heefter weer een Chinees Aan de stationsweg 3 is de Mui restaurant bij. Vorige week is aan lens boekingsbureau voor reizen de Nieuwe Beestenmarkt 6 "China naar Bretagne geopend. Town" geopend. De eigenaar van "China Town" heeft ook een res taurant in Leiden-zuid-west. Hoewel het nog bijna vijf maanden duurt voor de expositie van start gaat, is het organiserend comité, al druk bezig met de voorberei dingen. Zo heeft men aan twaalf deelnemende verenigingen uit Zuid-Holland elk twee aquaria ter beschikking gesteld, die de leden naar eigen inzicht mogen inrichten. Het is de bedoeling, dat de 24 bakken op de Aqua-Flora tentoongesteld worden en dat een deskundige jury de mooiste bekroont. Behalve deze verenigingsaquaria, kunnen verenigingsleden ook zelf hun bakken inzenden voor exposities op de „Aqua-Flora". Verder is er nog een aparte zoge naamde „vrije klasse", waaraan aquariumliefhebbersf die geen lid zijn van een vereniging, kun nen deelnemen. Tot de deelne mende verenigingen behoren onder meer De Natuurvriend en de Leidse Aquariumvrienden (beide uit Leiden), Leeri, Minor, De Natuurvriend en de Paluda- riumvereniging (uit Den Haag), De Natuur in Huis (Alphen), Ons Natuurgenot (Gouda), Pakuzee (Zoetermeer), Rasbora (Voor burg), Ramirezi (Leidschendam) en Zeepaardje (Wassenaar). Een bijzondere inzending is op de „Aqua-Flora" te verwachten van de leden van de Killi-vereniging. De Killi-vissen, zijn tandkarpers die in de modder eieren leggen, vlak voor de droogte invalt. Als maanden later de regenperiode aanbreekt komen de eieren na korte tijd uit. Verder zal in de hal een zeer groot zeeaquarium met een lengte van tweeënhalve me ter te bewonderen zijn. Er zijn ook buitenlandse inzendingen, onder meer uit België, West- Duitsland, Denemarken, Zwe den en Engeland. Aan de Leidse aquariumexpositie wordt bovendien medewerking verleend door de Japafise ambas- Een schetstekening van Aqua-Flora '77. sade. Naast de Japanse speciali teit op visgebied, de kleurkar- pers, worden er demonstraties in Japans bloemschikken (Ikebane) gegeven. Volgens de organisatoren zal er op de Aqua-Flora '77 ook een aqua rium te zien zijn, waarin een groot aantal vissen zitten, die in de Noordzee voorkomen. „Een wer kelijk unieke bak", aldus de Leidse ontwerper en aquarium- liefhebber Joop Visser, die deel uitmaakt van het organisatie comité. Tijdens de tentoonstelling zal er in een van de hoeken van de hal op gezette tijden een filmvoorstel ling worden gegeven, waarin aan liefhebbers, die met een aqua rium willen beginnen, uitleg wordt gegeven over de inrichting van de bak. Als „randversiering" voor de Aqua Flora zullen dienen de bijdragen, die onder meer worden geleverd door natuurfo tograaf Arend v. d. Nieuwenhui- zen uit Heemstede, Hortus Bota nicus, de Gemeentelijke Plant soenendienst en het Rijksmu seum voor Geologie. Een grote importeur van aqua riumvissen in Nederland is op het ogenblik op zoek naar een aantal bijzondere vissen, die op de ten toonstelling te zien zullen zijn. De verwachting, dat er zeer veel be langstelling uit binnen- en bui tenland zal bestaan voor de Leidse aquariumtentoonstelling baseert het organisatiecomité op de grote interesse, die in 1966 en in 1970 bestond, bij aquariumten- toonstellingen in de Leidse Hor tus. Die waren toen van veel ge ringere omvang, maar trokken toch veel publiek. De laatste in 1970 bijvoorbeeld meer dan 43.000 mensen. Gezien de te verwachten stroom van bezoekers, wordt door het comité op het ogenblik gewerkt aan een parkeerplan. Daarbij zal ondermeer gebruik worden ge maakt van het parkeerterrein bij Holiday Inn en die bij de Groe- noordhallen. Vanaf, die laatste plaats zullen bezoekers met pen delbussen naar de hal worden ge reden. Bovendien komen er trein-toegangsbiljetten van de Spoorwegen. De tentoonstelling Aqua-Flora '77 zal dagelijks van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds geopend zijn. De entreeprijs be draagt vijf gulden voor volwas senen en f 2,50 voor kinderen en 65:plussers. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn afgelopen week de volgende kandidaten ge slaagd voor het examen ziekenverpleging-A: C.M. Albers, H. Bekooy. W.v.d. Bent, S.M. van Buytene-Van Gorkum, A.F.A. van Dis, Y.N. de Groot, J.J. Hoogstad, E H. Hovenkamp, A.C.M. Jansen, H. van Mameren, M E. Nortier, J.M. Petersen, M. Post-Kok, C.C. Scha- kenbosch, W.J.A. Verhoeven en J.J.W. Vrijenhoek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3