Amin stelt ontmoeting weer uit Doden bij geweld San EgypteSoedan en Syrië gaan samen Salvador Rentewijziging bij de RPS per 1 maart 1977. Ongewone stap Van der Stoel postgiro en rijkspostspaarbank Met 250 Amerikanen 8%% Organisatie „Haig" ziet toe op naleven akkoorden Helsinki Verzoek om Charta '77 op tv Tsjechoslowakije voor te lezen DINSDAG 1 MAART 1977 SAN SALVADOR - In de hoofdstad San Salvador van de midden-Amerikaanse staat El Salvador zijn giste ren volgens officieuze berichten "tien a 100" slach toffers gevallen bij gevechten tussen betogers en de politie. Het oproer kwam nadat de betogers, aanhangers van de op 20 februari bij algemene verkiezingen versla gen centrum-linkse oppositie, het stadscentrum hadden bezet. De oppositie beticht het al 15 jaar regerende regime van een "gigantische verkiezingszwendel" en eist annulering van de uitslag alsmede nieuwe verkie zingen. De oppositie had protest aangetekend bij de nationale kiesraad. Een uitspraak wordt eind deze week ver wacht. De betogers hadden gezworen nun acues zo lang te zullen volhouden. Kandidaat voor de oppositie was kolonel Ernesto Cla- ramont. Hij is door de regering van president Arturo Armando Molina gisteren op een vliegtuig naar Costa Rice gezet. De uitwijzing kwam nadat de regering, die Claramont verantwoordelijk stelde voor de "chaos" in het land, drie mogelijkheden had gegeven: 1. Huisarrest, 2. een militair commando naar zijn keus of 3. vertrek naar een land van zijn voorkeur. Kolonel Claramont koos voor het laatste. Volgens de summiere berichten uit San Salvador wordt er nog steeds gevochten tussen betogers en politie. Er zouden verschillende huizen in brand zijn gestoken. De redactie van een krant zou zijn bezet. Leden van de oppositiepartij in San Salvador tillen e om het buiten net bereik van het traangas te brengen. PRAAG (ANP) - Minister Van der Stoel heeft gisteren in Praag de Tsjechoslowaakse regering uitgedaagd, hem in i klein kind op staat te stellen voor de Tsjechoslowaakse televisie het ma nifest Charta '77 voor te lezen. De inhoud van dit beroep van een LONDEN (Reuter) - De ontmoeting die president Idi Amin van Oeganda morgen op het vliegveld van Entebbe zou hebben met de Amerikanen die in zijn land werkzaam zijn - het zijn er ongeveer 250 - is opnieuw uitgesteld, zo heeft radio Oeganda gisteravond bekendgemaakt. aantal dissidenten op de regering om de aanbevelingen over de men senrechten die zijn vervat in de slo takte van Helsinki, is in Tsjechos lowakije nooit gepubliceerd. Wel is het op talrijke, door de partij en vakbonden georganiseerde bijeen komsten, veroordeeld. Minister Van der Stoel vroeg zijn Tsjechoslowaakse collega, Bohus- lav Chnoupek, uiteraard niet met zo veel woorden om toestemming om het handvest te mogen voorlezen. Hij zei de NOS te willen vragen, hem in staat te stellen om gedu rende tien minuten het standpunt van Praag uiteen te zetten, echter op voorwaarde dat hij tien minuten voor de Tsjechoslowaakse tv zou kunnen spreken. Minister Van der Stoel liet in het midden of zijn Tsjechslowaakse ambtgenoot blij was met dit voor stel - Chnoupek zei het te moeten bespreken met de Tsjechoslo waakse omroep - en hij gaf geen duidelijk antwoord op een vraag, of het voorstel tijdens zijn gesprekken met Chnoupek was opgekomen. Tijdens zijn "openhartige en be leefde" gesprek van anderhalf uur onder vier ogen met Chnoupek herhaalde mr. Van der Stoel, wat hij zelf bij eerdere gelegenheden, pre mier Den Uyl, bijna alle fractielei ders uit de Tweede Kamer, en lei ders van de Franse en Italiaanse communistische partijen hebben gezegd over de zorg die het optre den tegen de ondertekenaars van Charta '77 hen baart. De ontmoeting *zou aanvankelijk gisteren hebben plaatsgehad en eerste ontmoetingsplaats was het internationale congres centrum in Kampala. Amin heeft gisteren op een bijeen komst van blanken in Entebbe ver klaard dat hij "niets tegen hen j heeft". Verkeerd begrepen Volgens radio-Oeganda was de bij eenkomst onofficieel. Amin liet de groep blanken op het vliegveld van Entebbe weten dat de pers zijn op dracht dat alle Amerikanen in zijn land op een bepaalde dag bijeen moeten komen, "verkeerd heeft begrepen". Amin was in een joviale bui en zei tegen zijn toehoorders dat hij alleen maar opdracht had gegeven dat de Amerikanen Oeganda niet mogen verlaten opdat hij hen allen "samen kon zien". Het idee hen als gijze laars vast te houden was "nooit bij hem opgekomen". Hard gestreden Vier Oegandese soldaten die in de loop van het afgelopen weekeinde naar Tanzania zijn gevlucht, heb ben de autoriteiten van dit land la ten weten dat duizenden leden van de stammen der Acholi en Langi in Oeganda gemarteld en vermoord worden. Het Tanzaniaanse persbu reau dat dit meldt, zegt dat er met de vier soldaten ook drie burgers de grens zijn overgekomen. Volgens het Tanzaniaanse persbureau heb ben de vluchtelingen verklaard dat Amin het bevel heeft gegeven "alle leden van de Oegandese strijd krachten te doden die tot de stam men der Langi of Acholi behoren". De verklaring van de vluchtelingen betekent een bevestiging van de berichten dat Amin opdracht heeft gegeven hard tegen de twee stam men die voornamelijk uit christe nen bestaan, op te treden. Volgens Amins aanhangers staan deze twee stammen vijandig tegenover Amin en zijn politiek. De vluchtelingen zeiden voorts dat er alleen al in het district Mbarara zeker 300 leden van deze stammen zijn doodge schoten of doodgestoken met spe- Waldheim VN-secretaris-generaal Kurt Wald- Incident bij bezoek van Britse vorstin WELLINGTON (UPI) - In de hoofdstad van Nieuw-Zeeland is gisteren een man met een geladen luchtdrukgeweer aangehouden in een menigte, die wachtte op konin gin Elizabeth van Engeland. Kort voordat de vorstin het parle mentsgebouw in Wellington ver liet, werd op ongeveer 20 meter van het punt waar Elizabeth zou passe ren, een 28-jarige man overmees terd die juist het geweer uit een foedraal had gehaald. Degene die de man onschadelijk maakte, was een politieman die zijn dienst wat vroeger had beëindigd om db Britse koningin te zien die de zitting van het parlement kwam openen. Volgens het hoofd van de politie dat de leiding had bij de veilig heidsmaatregelen, zou een schot met het bewuste geweer op die af stand vrijwel zeker dodelijk zijn geweest. heim heeft tot twee maal toe stap pen ondernomen bij de Oegandese autoriteiten inzvke de mensenrech ten in Oeganda, zo heeft een hoge VN-functionaris in New York mee gedeeld. Hij ontkende dat Wald heim een verzoek van de VN- commissie voor de rechten van de mens om de kwestie op te nemen met de Oegandese regering, van de hand zou hebben gewezen. Dat was gisteren vernomen van de kant van de VN-commissie, die in Genève vergadert. Waldheim heeft voor zijn goede diensten geen instructies van de VN-commissie nodig, zei de woordvoerder. De secretaris generaal staat op het standpunt dat de VN-commissie zelf een onder zoek naar mogelijke schendi g van .de rechten van de mens zou moeten instellen, zoals ook is gedaan in het geval van Chili en Israël. De com missie probeert nu kennelijk haar eigen besluiteloosheid te maskeren door zich achter Waldheim te ver schuilen, zo liet de woordvoerder doorschemeren. Eén van de leden van de VN-commissie is de Oegan dese minister van Justitie. BARCELONA-Overzicht van de plaats nabij Barcelona waar twee treinen gisteren frontaal op elkaar inreden. Tweeëntwintig personen verloren bij de ramp het leventerwijl zeker 97 mensen werden verwond. Een van de locomotieven werd door de kracht van de botsing van het talud geworpen en kwam op een snelweg terecht. Daarbij vielen geen slachtoffers. Een van beide treinen had op het moment van het ongeluk niet op het desbetreffende baanvak mo gen zijn, zo zeiden deskundigen Volgeiis hen heeft of de machinist een rood sein genegeerd of de sein-installatie niet goed ge werkt. "Dit optreden", aldus mr. Van der Stoel, "is in strijd met de beginse len van de slotakte. Ik vind het ern stig dat op deze manier de letter en de geest van de slotakte, v/aarin wordt verwezen naar de verklaring en het verdrag over de rechten van de mens, wordt geschonden". Minister Chnoupek, aldus de Ne derlandse bewindsman, ontkende dat zijn regering in strijd met de aanbevelingen van Helsinki han delt, en noemde de verwijten van de dissidenten aan het adres van de regering ongegrond. Hij verklaarde eveneens, dat berichten als zouden bijv. kinderen van dissidenten niet de mogelijkheid hebben hoger on derwijs te volgen, onjuist zijn. Mr Van der Stoel constateerde dat "duidelijke meningsverschillen zijn blijven bestaan. CHARTOEM (UPI) - De presiden ten van Egypte, Syrië en Soedan hebben gisteren een verenigd poli tiek beleidsorgaan opgericht voor Per 1 maart is onze hypotheekrente verhoogd. Maar eerlijk is eerlijk ook de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito's - gaat omhoog. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: Beleggingsbewijzen Spaardeposito's 3 jaar vast 7V2% 4 jaar vast 7%% 5 jaar vast 8 2 jaar vast 3 jaar vast 7%% 4 jaar vast 8 5 jaar vast 81/i% 6 jaar vast 81/2% De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd. 7 Onze hypotheekrente bedraagt thans: Meer informatie? Bel (020) 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. de geleidelijke vereniging van de drie landen en het versterken van de Arabische greep op de Rode Zee. President Hafez Assed van Syrië bewierookte het akkoord als de „kern van een grote structuur van eenheid, waarvoor wij ons in het verleden hebben beijverd, waar voor wij ons nu inzetten en waar voor wij in de toekomst zullen wer ken". Assad zette met president Anoear Sadat van Egypte en president Jaafar el-Noemeiri van Soedan zijn handtekening onder het akkoord in het „volkspaleis" van Chartoem, ten besluite van een conferentie van twee dagen. Assad en Sadat, de leiders van de twee belangrijkste Arabische sta ten in oorlog met Israël, richtten in december van het vorig jaar een gemeenschappelijk beleidsorgaan voor hun beide landen op. Het ak koord van gisteren bezegelt Soe- dans deelneming aan het project. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fachmi verklaarde dat het nieuwe project een groot gebied bestrijkt - „van de Middellandse Zee tot het hart van Afrika en daarom is het van grote betekenis". Het persbureau van het Midden oosten, Mena, berichtte dat Soe- dans deelneming aan het verenigde politieke beleidsorgaan een nood zaak was, ingegeven door het con flict met Israël. In feite is er een nieuw front door geopend tegen Is raël, aan de zuidelijke Rode Zee, al dus Mena. Sadat en Assad hielden na hun te rugkeer in Cairo een persconferen tie. Laatstgenoemde zei hierop dat er '„positieve aanwijzingen" zijn over een nieuwe Amerikaanse rol bij het bevorderen van een Arabisch-Israëlische vredesrege ling. Maar Sadat voegde hieraan toe dat geen terugkeer zal plaatsheb ben naar de stapsgewijze benader ing van de vorige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Kissinger. Over de recente reis van secretaris-generaal Waldheim van de V.N. naar het Midden-Oosten, zei Sadat dat hij geen moeilijkhe den had ontmoet in de Arabische landen, maar dat zij alle waren op geworpen door Israel, „dat proef ballonnen opliet en het stap-voor- stap-thema weer bespeelde". Sadat en Assad zeiden beiden dat Israël probeert het vredesproces af te remmen door bezwaar aan te te kenen tegen PLO-aanwezigheid in Genève. „De hoofdelementen van het Midden-Oostenvraagstuk blijven praktisch onoplosbaar en buiten gewoon moeilijk aan te vatten". Dit is de pessimistische kern uit het rapport waarin secretaris-generaal beginselen van Helsinki verdere ontwikkeling van de be trekkingen bevorderen. Niet- volledige toepassing zal zijn weers lag hebben op deze betrekkingen" De Nederlandse minister stelde een verdere ontwikkeling van de Nederlands-Tsjechoslowaakse be trekkingen duidelijk afhankelijk van de manier waarop Praag de rechten van de mens eerbiedigt. icïrTwa"d°hélm 1de' Vcrërigde Na- ties gisteren informeerde over zijn 0£T,r,C0 on recente rondreis door het gebied. Het doel van Waldheims toernee was na te gaan welke kansen er zijn voor hervatting van het Geneefse overleg op vrij korte termijn. Vol- gens Waldheim zijn die kansen ge- ROEIEN - Nederland krijgt bij de ring. Waldheims beoordeling wijkt strijd om de wereldkampioen- dus duidelijk af van die waarmee de schappen roeien, die in augustus Amerikaanse minister van Buiten- worden gehouden, een primeur, landse Zaken, Cyrus Vance, naar Voor het eerst in de historie zal een huis kwam. Vance was gematigd equipe uit de Volksrepubliek optimistisch over een hervatting China deelnemen. De prestaties en van „Genève" in het tweede half- de grootte van de Chinese dek jaar '77. is onbekend. BRUSSEL (ANP) - Op initiatief van een Belgische volksvertegen woordiger (Willy Kuijpers van de Vlaamse Volksunie) is een interna tionale organisatie in het leven ge roepen die zich ten doel stelt te ijve ren voor de uitvoering van de ak koorden van Helsinki. Die organi satie is "Haig" (Helsinki agreem ents implementation group) ge doopt. Al meer dan 60 Belgische parlementsleden hebben er zich bij aangesloten en men heeft al contac ten gelegd met parlementariërs in Groot-Brittanmë, de Scandinavi sche landen, Italië en Zwitserland. Verwacht wordt dat binnenkort ook vooraanstaande Amerikanen tot de groep zullen toetreden, zo werd gisteren in, Brussel, op een persconferentie bekend gemaakt. De voorlopige leiding van de groep is in handen van Willy Kuijpers, de socialistische volksvertegenwoor diger Ernest Glinne, de christen democraat Paul de Kerpel en een ambtenaar van de Belgische se naat, Rob Lettens. "Haig" heeft vo rige week een brief gestuurd naar alle landen die de akkoorden van Helsinki hebben ondertekend. "Haig" wil, zo werd op de perscon ferentie gezegd, een soort Amnesty International zijn voor de Oost- Westbetrekkingen. De groep is van mening dat alle drie de delen van de akkoorden van Helsinki even bin dend en belangrijk zijn. Ontspan ning is niet alleen een kwestie van politieke en militaire veiligheid of van economische en commerciële samenwerking. Het derde onder deel van de akkoorden van Hel sinki (de eerbiediging van mensen en volkenrechten) is even belang rijk voor het bereiken van duur zame vrede en wederzijds vertrou wen, als de andere delen. Volksunie-volksvertegenwoordiger Kuijpers zei dat het niet de bedoe ling van "Haig" is partij te kiezen tussen twee kampen. We zullen niet alleen reageren op wat gebeurt in de Sowjet-Unie, waar 120 volkeren in ondemocratische bestuurspa- tronen gevangen gehouden wor den. We zullen ook andere landen die de akkoorden van Helsinki on dertekenden, maar ze niet naleven aanklagen. In dat verband verwees Kuypers naar de "Berfsverbote" in Duitsland, de beperkingen in Ier land voor de contacten met Ulster, de houding van de Franse overheid tegenover de inwoners van Bre- tagne en die van de Spaanse over heid tegenover de Basken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13