Amin laat VS in spanning Carter wil schot in kwestie-Cyprus "Gedurende 45 dagen stierven per dag 200 man" Hoessein en de CIA In Moskou: Nederlandse hotelgasten ongedeerd "AMIN IS GETRAIND IN DODEN, NIET IN NADENKEN' Amerikanen moeten overmorgen naar Entebbe komen Topberaad gawa'aaB. saaatessa RECHTER VAN MOORD VERDACHT MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 DEN HAAG (ANP) - Onder de slachtoffers van de hotelbrand in Moskou bevinden zich geen Neder landers. Op het moment van de brand ver bleven tien Nederlanders in het ho tel doch allen zijn ongedeerd. Wel verloren zij al hun persoonlijke be zittingen. Van diplomatieke zijde in Moskou is vernomen dat de brand in het ho tel Rossia minstens 34 mensen heeft gedood en 100 gewond. Onder de doden zijn 11 Sowjets, een Japanner, een Oostduitser en een Aziaat, twintig lijken konden nog niet worden geïdentificeerd. Gisteren brak ook brand uit in het ministerie van Koopvaardij in het centrum van Moskou. Er waren tien brandspuiten en de brand weerlieden gingen met ladders naar het dak van het gebouw, dat zeven verdiepingen telt. Er kwam rook uit het dak, maar vlammen waren er niet te zien. Iemand van het ministerie deelde telefonisch mee, dat er geen slach toffers zijn. Er waren maar enkele mensen op de hoogste etages. Met een uur was men de brand meester. CITROEN A MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f6.999,- CHICAGO (UPl) - Iemand, die een verblijf in een Oegandese gevan genis heeft overleefdheeft verteld dat hij de soldaten van president Idi Amin vorig jaar gedurende 45 achtereenvolgende dagen 200 Ge vangenen per dag heeft zien om brengen, aldtis een artikel in de zondagsedities van de Chicago Tribune. Hij vertelde ook, dat gevangenen gedwongen werden, mede gevangenen met messen en voor hamers te doden. De man woont nu in de Keniase hoofdstad Nairobi, maar heeft gevraagd dat zijn naam geheim gehouden wordt, aangezien hij nog verwanten heeft wonen in Oeganda. De Oegandees vertelde dat hij in november 1975 door Aminssolda ten werd. gearresteerd en in de ge vangenis van Makindye onder worpen aan wreedheden. Na zijn vrijlating vluchtte hij eind vorig jaar naar het buitenland. ~)e man zei dat toen hij en anderen voor het eerst naar de gevangenis werden gebracht, hun armen en benen werden geboeid en hij en de anderen in een vertrek werden ondergebracht.„Daarna kozen de bewakers elke ochtend een paar gevangenen, gaven hen voorha mers en messen en droegen hen op hen te helpen. Wij zijn moe en we hebben niet genoeg munitie om te verspillen. Doden jullie zelf maar", hadden de soldaten ge zegd", zo vertelde de man. ,Zij die gekozen waren om te wor den gedood, wisten dat. Sommi gen verzetten zich, velen smeek ten. Maar we moesten hen doden als we zelf niet omgebracht wil den worden. Jk heb drie ex-politiemannen ge dood die gevangen gezet waren. Ik herinner mij hen, maar ik weet dat er meer waren. Jk stak het mes in het hart,zodat zij zonder veel lijden snel zouden sterven. Rondom mij werden hoofden van mannen met voorhamers inge slagen. Wanneer het gebeurd was moesten wij van de bewakers de kamer schoonmaken en de lijken op vrachtwagens laden. Jk werd gek. De moorden maakten me krankzinnigIk heb 45 dagen achtereen 200 man per dag zien sterven", aldus het relaas van de Oegandees. WASHINGTON (DPA) - Een voormalige hoge rijksambte naar in Oeganda heeft zich za terdag afgezet tegen de zeer ver breide opvatting dat president Idi Amin van Oeganda niet wel bij het hoofd is. Andrew Oetakome Kayiira, vroe ger directeur-generaal voor het gevangeniswezen in Oeganda en nu wetenschappelijk medewer ker voor het strafrecht aan de Yale-universiteit in Connecti cut, heeft in een vraaggesprek gezegd: "De internationale pers heeft verklaard dat Amin gek is. Ik ken hem persoonlijk en weet dat hij dat niet is Hij is bereken baar. men is dat niet als men krankzinnig is". Amin is volgens Kayiira een sol daat die is getraind om te doden en niet om na te denken. Hij heeft geen antenne voor goed en kwaad. Hij is een man die alles tot simpele proporties tenig- brengt. Een regeerder wiens handelwijzen "een antwoord aan de vijand zijn, of dat nu een denkbeeldige of een werkelijke De bizarre stap van Amin om de ongeveer 200 amerikanen in Oe ganda uitreisvisa te weigeren. legt Kayiira als volgt uit: "Amin redeneert waarschijnlijk dat als president Carter en Andrew Young (Amerikaans ambassa deur bij de VN) beloven dat zij ophouden met zich te bemoeien met de interne zaken van Oe ganda, hij de Amerikanen toe staat het land te verlaten". Ook is het volgens Kayiira moge lijk dat Amin zegt dat hij de Amerikanen zal toestaan zijn land te verlaten maar dat zij hebben besloten in Oeganda te blijven omdat zij er van over tuigd zijn dat hij een groot man is. Hij laat ze dan in de gaten houden en wanneer Carter weer eens dingen zegt zoals hij gezegd heeft, zal hij verklaren dat het geen Carter doet het leven der Amerikanen in Oeganda in ge vaar brengt. Kayiira sprak de vrees uit dat zijn kritische kanttekeningen Amin zouden kunnen verleiden tot het "doden van mijn verwanten, vrienden en stamgenoten". Een knap staaltje van stuntvliegen leverden deze twee piloten van de Ameri kaanse luchtmacht gisteren boven een vliegveld bij New York. NEW YORK (AP) - Koning Hoes- en dat dit geld alleen was gebruikt de vorst. Anderhalve week gele- sein van Jordanië heeft gezegd dat ten bate van de veiligheid en het den had de Washington Post voor hij niet persoonlijk heeft geprofi- verzamelen van inlichtingen in het eerst gewag gemaakt van die teerd van de geheime betalingen het Midden-Oosten,aldus meldde betalingen die in de loop der jaren van de Amerikaanse inlichtin- het weekblad Newsweek gisteren zouden zijn opgelopen tot een fors gendienst (CIA) aan zijn regering een exclusief vraaggesprek met bedrag. ADVERTENTIE Geldvoorraadje mi voordel! 'Als je er tabak van krijgt om nog langer tegen die rommelige tuin aan te kijken, is 't handig om een geldvoorraadje te hebben.' 'Als je een prachtig antiek kastje ziet staan voor een krats, is het handig om een geld voorraadje te hebben.' Eigenlijk is het altijd makkelijk om wat geld achter de hand te hebben. Om over een geldvoorraadje te kunnen beschikken. Om een plotseling meevallertje niet aan je voorbij te hoeven laten gaan. Of een onverwachte tegenvaller op te kunnen vangen. Bij de NMB heet zo'n doorlopend geldvoorraadje „Service-krediet". Het moment is nu gunstig om er over te komen praten, want de rente is verlaagd. Dus: uw geldvoorraadje is nu nog voordeliger! 'tls handig om een NMB Service-krediet te hebben. Een NMB Service-krediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt een keer een bedrag af en een vaste aflos sing per maand (ten minste 3% van het maximum bedrag). U neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente (fiskaal aftrekbaar) over het opgenomen bedrag. U kunt uw nog niet opgenomen geldvoorraadje altijd opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag, zoals in dit voorbeeld. afgesproken bedrag opgenomen beschikbaar geldvoorraadje afgelost na 5 maanden geldvoorraadje dat u kunt opnemen f 6.000 f 3.000 f 3.000 900 f 3.900 Gemakshalve hebben wij in dit voorbeeld de rente (0,90% over het opgenomen bedrag) even buiten beschouwing gelaten. De NMB denkt met u mee. Probeert. afgesproken maximum bedrag te betalen rente percentage per maand over opgenomen bedrag 3% aflossing p.m. 3.000,- 1,00% 9<V 5.000,- 0,90% I5<V 14.000,- 0,90% 420,- NET5ËRLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Service-krediet NAIROBI/GENÈVE (UPI/AFP) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren plotseling zijn ontmoeting van vandaag met de ongeveer 240 Ame rikaanse burgers in zijn land verschoven naar woensdag. De Amerikanen is een verbod opgelegd de Afrikaanse staat te verlaten. Daarnaast blijven de persberichten aanhouden over een groeiende Cubaanse aanwezigheid in Oeganda. Het Keniase dagblad Daily Nation Minister meldde gisteren dat "zich ongeveer Annate 2000 Cubanen in Oeganda bevin- In Nairobi werd al eerder het be den". De Cubanen zouden volgens richt ontvangen dat generaal Fran- het blad een versterking betekenen cis Nyangweso, minister van Cul- van de Libische en Palestijnse een- tuur en Ontwikkeling in Oeganda, heden die al in Oeganda zijn. Amin die woensdag door president Amin heeft de beschuldiging geuit dat ter voor de Lichte industrie, Semei aan de Oostafrikaanse kust 5000 Nyanzi, besloten heeft niet van een Amerikaanse mariniers, aan boord bezoek aan het buitenland in Oe- van het vliegdekschip Enterprise, ganda terug te keren. Verscheidene klaar staan voor zo'n invasie. Maar familieleden van hem, onder wie de bulletins die radio Oeganda gis- zijn vrouw, die lijfarts van Amin is teren uitzond hebben de crisissfeer geweest, en zijn zuster, een tan wat weggenomen met de medede- darts, zijn naar een buurland uit- ling dat "Amerikanen in Oeganda geweken, veilig zijn". Daarnaast gaf de radio aandacht aan berichten dat het Nyanzi is in 1975 aangehouden op Amerikaanse ministerie van Bui- verdenking van verduistering. Na- tenlandse Zaken zijn opluchting dat hij anderhalfjaar gevangen had heeft geuit over Oegandese waar- gezeten, werd hij door Amin tot borgen. minister benoemd. Hij maakte een 1-reis door Europa en de V.S. om middelen te verkrijgen voor de ves tiging van lichte industrie in Oe ganda. Volgens kringen in Kampala is het uitstel van de ontmoeting met de Amerikaanse burgers waarschijn- CAIRO (AP) - President Anwar r Khartoem in Soedan gevlogen voor driedaagse besprekingen met president Djaafar Noemeiri. Van Egyptische zijde is vernomen dat Soedan zich bij het twee maan den oude verenigde politieke lei derschap van Egypte en Syrië zal voegen. Dit wordt beschouwd als een stap die in de toekomst moge lijk kan leiden tot de vorming van een federatie van de drie landen. De drie leiders zullen ondermeer de mogelijke manier bespreken waarop zij hun defensielinies langs de Rode Zee aaneen kunnen sme den. Bijzondere aandacht zullen de presidenten besteden aan de scheepvaart in de zeestraten van Bab El Mandeb, het zuidelijke eind van de Rode Zee. Tijdens de oktober-oorlog van 1973 waren deze zeestraten voor Israëlische schepen gesloten. Ook zullen be sprekingen worden gevoerd over de jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten, waaronder de po gingen om het overleg te Genève te hervatten, en verdere economische samenwerking. Egyptische kranten meldden uit Khartoem dat de Saoedi-Arabische olie-minister Achmed Zaki Jamani onverwacht in de Soedanese hoofdstad is aangekomen. Zijn aanwezigheid zou volgens de kran ten duiden op Saoedi-Arabische belangstelling voor de besprekin gen. verbindingen. De meeste Ame rikanen zijn missionarissen die in afgelegen gebieden werkzaam zijn. Zij hebben het officiële Ameri kaanse diplomatieke advies gene geerd niet langer in Oeganda te blijven nadat Washington in no vember 1973 zijn diplomatieke ver tegenwoordiging terugtrok. Een andere factor die tot het uitstel kan hebben geleid is het feit dat Amin in het weekeinde een bezoek bracht aan de zuidelijke Oegandese grens met Tanzania, waar legereenheden van de twee vijandelijke Oostafri kaanse staten zijn samengebracht. Volgens kringen in Kampala zou Amin pas gisteravond laat in de hoofdstad terugkeren. Hoewel Amin wil dat de Ameri kaanse burgers het "zionisme" af zweren, zijn er aanwijzingen dat hij van de ontmoeting woensdag een carnavaleske aangelegenheid wil maken. Dansers van Oegandese stammen zullen een optreden ver zorgen, een aantal Amerikanen krijgt wellicht zelfs een medaille voor bewezen diensten en zullen "verfrissingen" worden geser veerd, aldus kringen in Kampala. In Washington blijft men deson danks ongerust, met name ook om dat de ontmoetingsplaats is gewij zigd. In plaat svan het zeer ruime internationale conferentiecentrum in Kampala is nu de aankomsthal van het vliegveld van Entebbe uit gekozen, zodat "3000 gasten" ge makkelijker kunnen worden on dergebracht. De luchthaven En tebbe, 33 km ten zuiden van Kam pala, was het toneel van de specta culaire Israëlische commando actie ter bevrijding van meer dan 100 gijzelaars die door Palestijnse guerrillastrijders in bedwang wer den gehouden. BRUSSEL (ANP) - Een rechter van instructie van het parket van Gent is gisteren in alle vroegte aangehouden. De man wordt ervan verdacht zijn vrouw vermoord te hebben. Maar tevens verdenkt men hem ervan betrok ken te zijn geweest bij het beroven van een zeer bejaard echtpaar. De totale buit van die beroving zou meer dan drie miljoen gulden waard zijn. De rechter is gisterochtend om vijf uur in zijn woning aangehouden op vordering van de Gentse procureur-generaal, Matthijs. Er zijn sterke aan wijzingen dat hij, eind 1975, een poging heeft gedaan om zijn vrouw van het leven te beroven. De auto van het echtpaar vloog toen, terwijl de vrouw erin reed, in brand. De 38-jarige vrouw kwam toen met de schrik vrij, maar een onderzoek aan de wagen toonde aan dat er aan de auto geknoeid moest zijn. De vrouw van de rechter leefde echter niet lang meer. In de nacht van 27 juni vorig jaar, verdronk zij thuis in haar bad, in de echtelijke woning in Destelbergen. Een arts bracht haar overlijden in verband met haar zwakke gezondheidstoestand. Nu echter bestaan er sterke aanwijzingen dat ze door haar man om het leven is gebracht. Het verhaal van de roof dateert van 1 februari. Vrienden van een bejaard echtpaar (onder wie de rechter) adviseerden hen hun kostbaarheden in een kluis onder te brengen. De vrouw ontdekte een paar dagen na het advies te hebben opgevolgd dat alles verdwenen was. De rechter wordt er in elk geval van verdacht gegevens te hebben doorgespeeld aan de rovers. „Carter heeft beloofd dat hij Cyprus zal helpen". Deze tekst, geïllustreerd met een foto van de nieuwe Amerikaanse president, droegen Grieks-Cyprische vluchtelingenkindertjes deze week op hun truitjes toen Carters afgezant Clark Clifford hun kamp be zocht. Gepeild Clifford heeft de afgelopen week voor zijn baas de stemming gepeild in het oostelijke Middellandse Zeegebied waar de ongemakkelijke driehoeksver houding Grikenland-Turkye-Cyprus nu al jaren tot grote spanningen leidt. Hoe weinig Clifford tot nu toe ook heeft losgelaten, een ding is zeker: de belangrijkste boodschap die Clifford er in Athene, Ankara en Nicosia heeft in- gehamerd is dat de Verenigde Staten vooruitgang wensen in de slepende kwestie van het verdeelde Cyprus. Toen het plan voor zijn reis werd opgesteld was het doel dan ook de partijen terug te brengen aan de conferentietafel. Maar Makarios en Denk- tash, de leiders van de twee delen van Cyprus, wa ren hem voor en kwamen onder leiding van VN- secretaris-generaal Waldheim al tot overeenstem ming: In maart worden de besprekingen over Cy prus in Wenen heropend. Makarios zei dan ook van- tevoren dat hij niet erg veel verwachtte van het bezoek; de Turks-Cyprische leider Denktash wil het liefst dat Washington zich er helemaal buiten- houdt. Zijn afwijzing wordt ingegeven door vrees. Nog steeds houdt het Amerikaanse Congres een ver drag op dat Turkije over een periode van vier jaar een miljard dollar aan kredieten voor wapenaan kopen moet verschaffen. Turkije zegt dat dit ver drag en de kwestie-Cyprus niets met elkaar te ma ken hebben; het Congres ziet er echter wel degelijk verband in. En waarschijnlijk komt het wapenver drag met Turkije in het Congres aan de orde terwijl er in Wenen wordt gepraat over Cyprus. De Turks-Cyprioten vrezen dat Waschington de Tur ken tot grotere concessies op Cyprus zal dwingen. Bij zijn pogingen de kwestie-Cyprus te regelen heeft Carter waarschijnlijk niet zozeer die kinder tjes met zijn foto op hun truitje in gedachten als wel de veiligheid van de NAVO. De zuidflank van het bondgenootschap is immers ernstig verzwakt door het conflict tussen de N AVO-leden Griekenland en Turkije over Cyprus. Bodemschatten Daar komt dan nog bij het conflict om de bodem schatten van de Egeïsche Zee dat Athene en An kara al een paar keer aan de rand van oorlog bracht. Daarover moeten de buurlanden het onderling maar eens worden, vindt Clifford. In Ankara, Athene en Nicosia wacht men nu met spanning af wat Clifford aan Carter gaat vertellen en met nog meer spanning wat Carter met die in formatie gaat doen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7