Kostbaar materiaal ligt bij universiteit voor ^t grijpen NMB doe er wat aan 071-145222 De andere gastvrijheid in Leiden: Herengracht: nieuwe walmuur en riolering Brand: f35.000 schade Horeca-discussie kan weer beginnen MEDEDELING r7 MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 LEIDEN T LEIDEN - Het is droevig gesteld met de beveiliging van universitaire gebouwen in Leiden. Niet alleen kan iedereen zonder enige belemmering de meeste gebouwen binnen gaan, ook blijkt het vrij eenvoudig te zijn allerlei kostbare goederen mee te nemen. Goederen die uiteindelijk door de belastingbetaler worden opgebracht. Er is een grote variëteit: terminals van computers, filmap paratuur, cassette-recorders, microfoons, type-machines, laboratoriumapparatuur, maar ook: allerlei chemische stoffen. Leuk om mee te spelen. Allemaal in de tas. En weg. Niemand die het ziet. Behalve met de ongecontroleerde toegang tot de la boratoria aan de Wassenaarseweg, kampt veilig heidsman J. van Iterson kennelijk met nog een ander probleem en dat is de slechte beveiliging van univer sitaire eigendommen op het buitenterrein. Hij zegt: "Kort geleden zijn hier gewoon de hekken rondom het hoogspanningsstation uit de grond gelicht. Als een kwaadwillige een beetje wil gaan knoeien, dan zit binnen de kortst mogelijke tijd alles in de omge ving zonder stroom". "Het buitenterrein", vervolgt hij, "moet gecontro leerd kunnen worden. Er staat hier een enorm che misch afvaldepot met tien a twaalf ton chemisch af val. Er staat een tank met vloeibaar stikstof. Van de zomer was hier een kampeerder op het gras bezig z'n potje te koken. En als kinderen hier komen spelen en ergens aan gaan zitten, dan is het leed niet te over zien. Kijk, bij elk groot bedrijf hebben ze hekken romdom het terrein. Bij Philips hebben ze een loge aan het toegangshek zitten. En zelfs bij Heineken is dat het geval. Hier ontbreekt dat gewoon. En ik ben er al jaren voor bezig om daar verbetering in te krij gen. Maar er gebeurt gewoon niets". Door Wim Wirtz Een proefondervindelijk tochtje langs de statige gebouwen van de Leidse universiteit leert dat de am biance der wetenschap ook een pa radijs kan zijn voor terroristen, die- ventuig en - zo men wil - spionnen van een ondergronds communisti sche genootschap. Dat geldt voor het gebouw van psychologie en ge schiedenis aan de hooigracht (voormalig St. Elisabeth Zieken huis), het pand van sociale weten schappen en enkele letteren- eenheden aan het Stationsplein 10, het Huygenslaboratorium aan de Wassenaarseweg, het Gorlaeusla- boratorium, het Sylviuslab, het biochemich lab en nog een aantal laboratoria op het terrein van het academisch ziekenhuis. De gast vrijheid is ongekend. Maar ter zake. Richtlijnen Op de eerste verdieping van het voormalige St. Elisabeth Zieken huis aan de Hooigracht huist tegenwoordig het laboratorium voor experimentele gedragstudie, een van de componenten van de subfaculteit psychologie, waar vo rige maand nog een aantal richtlij nen werd afgekondigd over de wijze waarop men met sleutels diende om te springen. "Binnen kort", zo luidde een communiqué, "ontvangt u van uw kamer de sleu tels die op de kasten behoren. In dien u de kasten afsluit, dient u de sleutel op te bergen in uw bureau, ladenkast e.d. In geen geval mogen de sleutels van de kamer af, aange zien geen duülikaten aanwezig zijn". Ën: "Tevens verzoek ik u dé kamerdeur open te laten staan, zodra u het pand gaat verlaten, dit in verband met de sluiting van het gebouw, (controle of het licht uit is e.d.)". Een aardige, waarschijnlijk onbe doelde tegenstrijdigheid, die erop duidt dat er van beveiliging nauwe lijks sprake is. Een medewerker van de subfaculteit zegt: "Boven dien is het zo dat hier mensen op verschillende tijden weggaan. Dus als je hier om een uur of vier weg zou gaan, staat je kamer open en zitten de sleutels voor de kasten er gens in een la of zo. Niemand die het controleert". Het pand aan de Hooigracht is pas verbouwd. De talrijke kamers, waar dagelijks wetenschappelijke arbeid wordt verricht, zijn fraai ge worden. Ook die, waar zich op het moment van de excursie geen we tenschappers bevinden. Kijk, een magazijn. De deur staat open. Stellingen vol met elektroni sche apparatuur. Oók geschikt voor huishoudelijk gebruik: micro foons, cassette-recorders, meet apparatuur etc. Niemand in de buurt. Er is weinig verbeelding voor nodig: een paar dingen in de tas, de gang doo/, naar beneden en de deur uit. Even verderop de opname-studio van het laboratorium voor experi mentele gedragstudie. Open en on bemand. Een kast vol filmbanden is van het slot. Wat zou er op staan? Discrete filmbeelden van een rol lenspel? Opnamen die niet voor het publiekstheater geschikt zijn? Verder de gang in. Een sober ver trek met een aantal terminals (soort toetsenborden), gekoppeld aan beeldschermpjes. Er is niemand. De terminals kan je met een een voudig mes ontkoppelen van de beeldschermpjes. Even de draden doorgesneden en hup in de tas. In gewijden weten te vertellen dat je door middel van zo'n terminal ban kinstellingen kunt oplichten. Een kwaadwillige hobbyist zou met be hulp van een telefoontoestel en de terminal ongecontroleerd een be paald bedrag kunnen laten over schrijven naar z'n eigen bankreke ning. Computerkunde van het kwaadste soort. Het hoge flatgebouw aan het Sta tionsplein 10 is wat minder interes sant. Misschien een leuk begin voor de amateur. De afdeling klinische psychologie toont ons type machines en tape-recorders. Nie mand om erop te letten. Een ver dieping of wat hoger het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde en het Instituut voor Culturele Antropologie en Niet- westerse Volkeren. Een soortge lijke situatie. Spannend De ingang in het voormalige St. Elisabeth Ziekenhuis: richtlijnen. Nu wordt het spannend. Een stille ronde door het Huygenslaborato rium aan de Wassenaarseweg. On gestoord naar binnen, de lift in en uitstappen op een van de vele eta ges. De natuurkunde-practica leve ren een ietwat saaie aanblik op, te meer omdat er geen mensen zijn. Een fotografische afdeling is even eens onbemand. Er staan wel aar dige spullen, maar ach, er zijn be tere mogelijkheden. Even een paar gangen door en dan doorlopen naar het Gorlaeuslabo- ratorium. Op de eerste verdieping zit farmacie. Dat is pas lol. Talrijke vertrekken waar de apparatuur in veelvoud staat opgetast. Pipetten, kolven, flessen met al dan niet licht ontvlambaar materiaal. En nie mand te zien. In een van de kamers wordt de bezoeker een zakelijk welkom bereid. Op een proviso risch waarschuwingsbordje prijkt de met viltstift aangebrachte tekst: "Niet binnenkomen. Lichtgevoelig materiaal". Wat nu?, denkt de leek, is het gevoelig voor licht of is het overgevoelig? In een ander vertrek staat een kluis je. Of is het een koelkastje? Je kunt het zonder enig bezwaar openen. Maar misschien is dat wel niet de bedoeling. Je weet het maar nooit met die explosieve stoffen tegen woordig. Verderop soortgelijke ruimten, on bemand, toegankelijk voor ieder een. Een massale invitatie om toch vooral wat chemisch materiaal, la boratoriumapparatuur en curieuze elektronica weg te nemen. De offi ciële toegang van de Gorlaeuslabo- ratoria aan de andere kant - het Huygens staat ermee in verbinding levert ook al geen problemen op. Je groet de portier, bovenaan de gi gantische trap, en hij groet vriende lijk terug. Alsof hij zeggen wil: haal maar flink wat spullen weg, het gaat hier toch van de grote hoop. Na een lange gang kom je weer bij far macie. Leuk hoor, die herkenning. Pyromanen Het is nu kwart over vier. Nog even naar het Sylviuslaboratorium, rich ting Academisch Ziekenhuis. Met de lift naar de verdieping van de brandbare stoffen. Zes a zeven la boratoriumruimten onbemand. En ook hier voor iedereen toeganke lijk. Materiaal te over. Benzeen, xy leen, fenol. Speellokalen voor in ventieve pyromanen. De deur van een stralingslaboratorium - geklas- sificeerd als II C - staat wagenwijd open. Niemand te zien. Welke afde ling je ook bezoekt, het maakt weinig verschil: elektronische meetapparatuur, chemisch mate riaal en laboratoriumapparatuur zo voor het grijpen. De bovenste verdieping van het biochemisch laboratorium, Wasse naarseweg 56, en ht fysiologisch la boratorium op het terrein van het academisch ziekenhuis geven een zelfde situatie te zien. LEIDEN - Langs de oostzijde van de Herengracht, in het gedeelte tussen de Oosterkerkstraat en de ADVERTENTIE 380 ontwikkehngsprojekti VASTEN A KT IE Nieuwe Rijn wordt volgende week begonnen met de aanleg van een nieuwe onderheide walmuur. In een sleuf achter de muur wordt een nieuwe riolering aangelegd. Tengevolge van de werkzaamhe den zullen delen van de Heren gracht en de Nieuwe Rijn tijdelijk voor alle verkeer gesloten zijn. Het werk wordt uitgevoerd door aan nemer Loeve uit Pijnacker. Hij be gint met de aanleg van walmuren bij de Oosterkerkstraat en werkt vervolgens in zuidelijke richting tot de Herengracht klaar is. Daarna komt het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen de Herengracht en de Langestraat aan de beurt. Het is de bedoeling dat het werk eind 1977 of begin volgend jaar voltooid zal zijn. Het vormt een onderdeel van het totale rioleringsplan voor het ge bied Herengracht-Zijlsingel. In dit oostelijke deel van de binnenstad wordt, zoals bekend, een nieuwe woonwijk gebouwd. LEIDEN - Het koffiehuis "Havenzicht" op de hoek van de Oude Vest en de Koestraat is zaterdagavond volledig uitgebrand. De bovenverdie ping, waarvan de bewoners juist met vakantie waren vertrokken, bleef behouden. De totale schade wordt geschat op 35.000. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar wel staat vast dat de brand is begon nen bij de gasmeter. Dat bemoeilijkte ook enigszins het bluswerk van de brandweer, die omstreeks tien voor half elf met een ladderwagen en een spuitwagen uitrukte. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlam men al uit het pand. Het bluswerk vergde ongeveer een kwartier. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Acht a negen politiemensen waren bij de blussingswerkzaamheden aanwezig. i de Wassenaarseweg: uit- Veiligheidsteam Grote vraag: is er dan geen beleid om deze vorm van gastvrijheid tegen te gaan? Neen, zo meldt een woordvoerder van de Leidse uni versiteit. Op centraal niveau in elk geval niet. Het wordt maar zo'n beetje aan de afzonderlijke beheer ders van de universiteitsgebouwen overgelaten. Voor de veiligheid in de drie laboratorium-complexen aan de Wassenaarseweg - Gorlaeus, Huy gens en Sylvius - waakt dagelijks een vier man sterk veiligheidsteam, onder leiding van J van Iterson. Elke drie maanden, zegt hij, wordt er onder de medewerkers van de laboratoria een missive verspreid met o.a. de mededeling dat men geen spullen onbeheerd mag ach terlaten. Dat dat niet helpt, is proe- fondervinderlijk bewezen. „Het is een krankzinnige zaak dat dit zomaar kan", zegt Van Iterson. „Maar we moeten aan de andere kant ook zo verschrikkelijk veel werk doen, dat we dit ge woon niet goed kunnen con troleren. Dagelijks zijn we in de weer in verband met diefstallen en vernielingen die hier worden aange bracht. En dat kunnen we op het moment al nauwe lijks aan". Misschien aardig voor een lid van de Leidse universi teitsraad om daar eens vra gen over te stellen aan het college van bestuur LEIDEN - De stilte die er bijna een jaar heeft geheerst rond de horecaproblematiek in Leiden (overlast voor buurtbewoners en de daaraan gekoppelde vraag: wat is er tegen te doen), is vorige week doorbroken door de Kamer van Koophandel. Zij bracht aan het college van B en W een advies uit, in feite een comrhentaar op een ambtelijke nota die "het stadhuis" had doen uitgaan. Die ambtelijke nota is uitge bracht in december van het jaar 1975. Gedurende zo'n ander halve maand daarna maakte deze nota deel uit van openbare discussie in (o.a.) gemeentelijke commissievergaderingen. Daarna trad de stilte in; veer tien maanden na het uitbrengen van de nota is er nog steeds geen voedstel van B en W aan de ge meenteraad, waarin maatrege len tegen de overlast in een defi nitieve vorm zijn gegoten. Te zeggen.dat er ten stadhuize met voortvarendheid aan een oplos sing van de horecaproblematiek is gewerkt, zou sterk overdreven zijn. Maar nu het standpunt van de Kamer van Koophandel bekend is, mag er geen reden meer zijn om nog langer te wachten met het formuleren van definitieve voorstellen. Het is dan wel te hopen dat zij ten dele zullen afwijken van de suggesties, die in de ambtelijke nota in december '75 zijn ge daan. Eén daarvan betrof de sluitingstijden. Of liever ge zegd: de ontheffing van het slui- tingstijdstip. De regel is name lijk dat cafés en andere horeca- ondernemingen in Leiden om twaalf uur sluiten; de burge meester verleent een algemene ontheffing, op doordeweekse dagen tot één uur en in het week-end tot twee uur. Deze ontheffing kan bij wijze van straf per individuele caféhou der voor een onbepaalde tijd worden ingetrokken, wanneer hij herhaaldelijk te laat zijn laatste ronde laat doorgaan. Wat wordt nu in de ambtelijke nota gesuggereerdDe feitelijke sluitingstijden (dus met onthef fing) zouden met een half uur vervroegd moeten worden naar respectievelijk half een doorde weeks en half twee in het week end. Een staaltje provinciaals denken, dat niets oplost. Het enige resultaat is, dat de over last -die aanleiding tot het uit brengen van de nota was- een half uur wordt vervroegd. Wat is die overlast volgens de nota immers? "Het af- en aanrijden en luid en druk gepraat". De afdeling Leiden van Horeca Nederland heeft in dit verband een voorstel gedaan, dat heel wat reëler klinkt. De verzamelde bar- en caféhou ders willen een onderscheid maken in zgdagIavondcafés en nachtcafés, waarbij de eerste categorie om tien uur 's avonds en de tweede om vier uur 's nachts zou moeten dichtgaan. Over de exacte tijdstippen van sluiting zou te twisten zijn; de gedachte dat niet alle cafés en bars tegelijk zouden moeten sluiten, verdient instemming. Want juist het feit dat alle cafés en vrijwel op hetzelfde moment sluiten, is de oorzaak van de overlast op straat: dat is be langrijk en niet het tijdstip waarop. Gebrek aan bestemmingsplan nen heeft geleid tot een tweede ambtelijk voorstel: vestiging van horeca-ondernemingen in de binnenstad is in principe niet mogelijk, tenzij B en W toe stemming geven-. Een beperking die, zoals opgemerkt, alleen het gebied langs de singels betreft. Daarmee dreigt een rechtsonge lijkheid te ontstaan, die op lan gere termijn evenmin iets op lost? Wie garandeert dat er niet net buiten de binnenstad (bijv. de Stationsweg, of het Noord einde) een concentratie van ca fés onstaat met dezelfde gevol gen? Laat één uitgangspunt in ieder geval duidelijk zijn: anno 1977 heeft Leiden als streekcentrum, in het bijzonder de binnenstad ook een horecafunctie. De klok kan niet teruggedraaid wor den. JOHN KROON ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een 2-komp°nenten Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.5 LEIDEN - Met een grootscheepse marktactie, waarbij de kernenergie centraal stond, is de Politieke Partij Radikalen afgelopen zaterdag in Leiden haar verkiezingscampagne begonnen. Op het Stadhuisplein had de partij een informatiestand neergezet, waar men zijn handtekening kon zetten om zich aldus tegen de uitbreiding van kerncentrales te verklaren. Ook trokken PPR-leden naar de winkelcentra in de Merenwijk en Zuid-West om daar onder het motto "Laat je niks wijsmaken.zeker niet over kernenergie" de nodige informatie te verspreiden. Alle kopstukken waren aanwezig PPR-lijsttrekker Ria Beckers en het Tweede-Kamerlid Kees van KuyenDe PPR heeft zich tegen de bouw van drie nieuwe kerncentrales in Nederland uitgesproken, va-volgens tegen de levering van kemreaktorvaten aan Zuid-Afrika en voert nu strijd tegen de uitbreiding van de Ultracentrifuge-fabriek in Almelo. Foto: de PPR-stand op het Stadhuisplein. Het NMB-kantoor in Leiden aan de Rijnsburgersingel 61 heeft met ingang van 1 maart 1977 een nieuw telefoonnummer Rijnsburgersingel 61, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3