MADURODAM BESTAAT KWART EEUW GEEN HOOGMOED MAAR EERBIED Oranje-elftal faalt twee keer in Verenigde Staten Ethiopië, land I van complotten; en moorden Evangelische hogeschoolreactie op wereldse denktrant MAANDAG 28 FEBRUARI 19' In het midden van het land - de precieze plaats van het gebouw is nog niet bekend - gaat in september een "evangelische hogeschool" van start. Daarmee wordt een aanzet gegeven tot een nieuwe universiteit. Het be gin is nog maar bescheiden, omdat de oprichting van een complete erkende universi teit door de nu geldende wettelijke bepalingen niet mogelijk is. De hogeschool krijgt voorlopig een eenjarige opleiding als een vervolg op het middelbaar onderwijs, havo en vwo, een propaedeutische, dat wil zeggen algemeen voorberei dende opleiding. Daarmee zou de graad van baccalaureus kunnen worden gehaald, die mogelijk door buitenlandse universiteiten wordt erkend. Het baccalaureaat is een korte op de praktijk ingestelde academische studie, die men met een examen kan afsluiten. Het "onbijbelse denkklimaat" aan de universiteiten, waaronder ook de Vrije Universiteit in Amster dam, dat christelijke wetenschaps beoefening vanuit bijbelse kaders onmogelijk maakt, is, volgens de oprichters, de aanleiding tot de nieuwe hogeschool geweest. Onder de oprichters bevindt zich dominee W. Glashouwer, voorzitter van de Evangelische Omroep. Hij is de se cretaris van de stichting „Evangeli sche Hogeschool". De voorzitter is dr. ir. C. Roos te Waddinxveen. De school wordt niet gesubsidieerd en zal dan ook uit giften moeten worden bekostigd. De begroting voor het eerste jaar sluit met een bedragvan 300.000. In dat jaar zul len de studiekosten 1000 bedra gen. Grote blijdschap "Er ontstond onmiddellijk grote blijdschap alom, toen de stichting werd aangekondigd", aldus de heer F.J. Kerkhof, 61 jaar, de penning meester van de stichting, wonend in Nieuw-Beyerland. "Sinds wij anderhalve week geleden een en ander openbaar hebben gemaakt, heeft de telefoon niet stilgestaan. Het aantal contribuanten neemt per uur toe. Ik kan nu al zeggen dat er een paar duizend mensen zijn die van positieve .belangstelling heb ben blijk gegeven. En dat betreft dan meest jonge mensen, vaak nog scholieren, die niet weten hoe zij straks, op de universiteitl hun christelijke identiteit kunnen handhaven. Dit alles bewijst wel, hoeveel behoefte er is aan een ho gere opleiding die de bijbel, het on feilbare geïnspireerde Woord van God, als haar grondslag wil kie- Werelds De heer Kerkhof wil graag motive ren waarom er in orthodox- christelijke kring aan een eigen ho geschool wordt gewerkt. De Vrije Universiteit in Amsterdam heeft toch een calvinistische grondslag? "In oorsprong wel. Maar daar is op een voor ons onaanvaardbare ma nier een kentering in gekomen. Ook op de VU is men namelijk steeds meer aandacht gaan schen ken aan de wereldse denktrant. En dan noem ik in de eerste plaats het neo-marxisme en het evolutio- nisme als filosofische kaders waar binnen wordt gewerkt. Iemand die thuis een christelijke opvoeding heeft gehad en de bijbel tot zijn leidraad heeft leren gebrui ken, moet, eenmaal op de universi teit gekomen, zijn levensvisie aan passen aan de wereldse, verkeerde denktrant. Dat lridt onherroepelijk tot gespletenheid. Plus dat je ziet dat veel jongeren zich, onder in vloed van hun omgeving, van de kerk gaan afwenden. Nu is het be slist niet zo, dat wij van zins zijn zieltjes te gaan winnen voor het protestantisme of zoiets, maar dat er geen deugdelijk alternatief be staat voor een christenmens die wil gaan studeren achten wij onjuist". Rotweer Wat betekent dat dan: studeren met de bijbel als grondslag? Een "evan gelische hogeschool" zal toch een studiepakket moeten hebben dat niet veel verschilt van dat van de andere hogescholen en universitei ten. De heer Kerkhof: "Kort gezegd wil len wij hiermee bereiken dat onze studenten zich weer gaan realise ren dat de hand van de Here overal F. J. Kerkhof: „De mens is een nietig schepsel merkbaar is en dat de bijbel veel meer is dan een mythisch boek, zoals hij vaak wordt omschreven, en wel degelijk met wetenschap te maken heeft. Als iemand - om maar eens wat te noemen - zegt: "Het isrotweer is rotweer ik had willen uitgaan maar nu moet ik door de regen binnen blijven", dan ziet hij niet de hand van God achter dit verschijnsel. Wij doen dat wel. Wij beseffen dat de mens een nietig schepsel is en dat hij eerbied moet hebben voor alles Omdat dit artikel in de krant van vrijdag niet in de juiste vol gorde was opgenomen, her plaatsen wij het vandaag. wat hij waarneemt. Dat besef is in de huidige wetenschapsbeoefening geheel zoek. Alles wordt hoogmoe dig verklaard door evolutie en we reldse begrippen. Neem nu het marxisme. Dat rede neert vanuit de produktieverhou- dingen. Spirituele zaken spelen in die leer geen rol. Alles komt voort uit stofwisselingen. Marx en Dar win ontkennen, dat God de Schep per is. Zij praten over oercellen waar dan in de loop van miljoenen jaren een mens uit geworden is. Waar de géést vandaan komt, is een raadsel. Maar zij zijn niet bereid te geloven, dat God dat gedaan heeft." Niets van waar "Begrijp me goed: wij zullen op de evangelische hogeschool niet gaan proberen te bewijzen dat God be staat of dat de bijbel de opperste waarheid bevat. Maar wel zullen wij, als gelovigen, vanuit die ge dachte te werk gaan. De bijbel zal ons in staat stellen, op ieder wille keurig wetenschappelijk terrein een betere kijk op de materie te krijgen. Neém nou bijvoorbeeld de bevin dingen van de Club van Rome. Zij zeggen dat er een ramp op til is om dat we te veel mensen zullen krij gen die we niet meer kunnen voe den. Daarbij gaan ze op een typisch wereldse manier ervan uit, dat onze aarde tot in de eeuwigheid zal voortbestaan en steeds maar verder zal evolueren. Nou, daar stellen wij onze bijbel kennis tegenover. Wij geloven in de komst van de Verlosser op aarde. En dat zal niet in de oneindig verre toekomst ziin. Wij rekenen in ons denken over deze materie niet en miljarden jaren, maar in tijdperken die veel minder bevatten. Zowel het begin als het einde van de mensheid ligt naar onze overtui ging veel dichter bij dan de we reldse denkers verkondigen. En dat de wereld ooit te vol zou worden, is een puur menselijk be denksel, waar niets van waar is. Tijdens de voedselconferentie in Rome 1975 heeft een Nederlandse hoogleraar aangetoond, dat wij op onze aardbol 40 miljard mensen kunnen herbergen als we gewoon alle beschikbare landbouwgrond ook werkelijk zouden benutten. En dan zouden al die mensen meer dan voldoende te eten hebben". Gelukkig Volgens de heer Kerkhof zit de werkelijke reden dat wij met z'n al len dreigen vast te lopen, in ons egoisme en in het feit dat de zonden van de mens steeds weer de boven toon "De socialisten zeggen: verbeter de omstandigheden, dan krijg je nieuwe mensen. Wij zeggen: on derwerp je aan God. Als iemand Hem gaat geloven en Hem in zijn leven toelaat, dan krijg je vanzelf een nieuwe mentaliteit. Wat nu als goed gedrag geldt, is aardig doen tegenover je naaste. Dat gaat ook wel, maar het dient via de Here te geschieden. Ons complex van han delen moet veranderen. Nergens staat in de bijbel dat bezit slecht is, maar daarmee moeten wij God die nen en niet onszelf. En doordat we God dienen, stellen wij onze gaven beschikbaar tot heil van anderen. Wij zijn gelukkig omdat we eigen dom van de Here mogen zijn. Dat geluk willen wij ook voor onze kin deren. Om dat te bereiken moetje, eenmaal op de universiteit niet ge confronteerd worden met verlichte grondslagen. Dan moetje de bijbel als je leidraad kunnen accepteren". Verkeerde zuinigheid LOS ANGELES (ANP) - Zesent wintig voetballers heeft de KNVB meegenomen naar Californië, on der wie twee doelverdedigers en twee spelers (De Graaff van IJs- selmeervogels en Baaima van HVO.), die om principiële redenen nietop zondag willen spelen. Coach Arie de Vroet beschikte gisteren dan ook niet over echte wisselspe lers voor de twee wedstrijden, die de amateursselecties (a en b) in het gigantische colosseum van Los Angeles (capaciteit van 104.000 zit plaatsen, waarvan 3927 bezet) speelden tegen resp. het Los Ange les All Starteam (bestaande uit profs en semi-profs) en het Ameri kaanse Olympische elftal. De resul taten waren overeenkomstig de beperkte mogelijkheden van de coach. Het b-elftal verloor, net als het a-team, met 0-2 van hun nauwe lijks betere tegenstanders. De beide Nederlandse ploegen produ ceerden zelfs het betere voetbal, maar de Amerikanen zetten daar een surplus aan atletisch vermogen en inzet tegenover. Vooral de B-ploeg had daarvan niet terug. Het speelde een matte wed strijd, die grote teleurstelling te weegbracht bij de honderden Ne derlandse immigranten, die oranje kwamen aanmoedigen. Bij een temperatuur van zevenentwintig graden celsius had de B-ploeg geen weerwoord op het Amerikaanse en thousiasme, waarbij het opviel dat het Amerikaanse voetbal - zonder opmerkelijke historie als het is - blijkbaar een geheel eigen ontwik keling heeft doorgemaakt, waarbij hardheid troef is en het collectief heilig. De Amerikanen speelden zeer taakbewust. Er was opnieuw een opvallende rol weggelegd voor de pas achttienjarige Rick Davis, een groot talent dat ook op de Ne derlandse eredivisiemiddenvelden zou excelleren. Na 23 minuten profiteerde Schweinert van een foutieve breed tepass van libero Brandt (MKC) naar voorstopper Martens (MKC). Schweinert omspeelde de goed spelende doelman Kempeners (Caesar) perfect: 1-0. Kort voor rust scoorde Schweinert opnieuw, na een korte corner van Davis. Oranje kwam na rust niet terug. In tegendeel. De wedstrijd werd steeds matter en was tenslotte het aanzien nauwelijks waard. Immigranten Des te groter was de verwachting het A-team, d aansluitend tegen de All-Stars u kwam. Het Amerikaanse tea telde nauwelijks echte Amerik,. nen, het was een typisch immigra tenelftal. Nederland kwam sn achter door een van richting vera derd schot. Maar hield desondanks het bes^ van het spel en liet zich niet intiny deren door de bikkelharde, kenity lijk op het American football soort rugby) geinspireerde spel vj de All Stars. De verwachting wi dat het dominerende Nederland de tweede helft zou toeslaan, plaats daarvan vielen beide pli gen moegestreden terug. Uit vrije schop scoorde Werneid tweede Amerikaanse doelpunt. N| als in de wedstrijd van het B-te; was balverlies troef, maar rr dan in dat Oranje-optreden bleej dat het Nederlandse middenvel geen kans zag creativiteit te par$ aan diepte in de aanvallen. De spi sen Menninga (ACV), Schammek» (AFC) en Kenter (Hoogeveen) bfy ven daardoor van doelmatige aai voer verstoken. Dat viel met ene, gievretend geploeter niet goed 1 maken. De wedstrijd bleef hard en matig es- kreeg voor Nederland organisatorisch-triest slot omdj Schemmekes zich twaalf minutej voor tijd moest laten vervangej door „wisselspeler" Simon Cohef (AFC), die er eerder die middag m( het B-team al een wedstrijd op hcj zitten. Intussen rijst de vraag welke zin h* heeft Nederlandse amateurstean> een promotion-trip naar het naj A voetbal verlangende Californië I zenden, als tegelijkertijd om wilt van een niet-reële bezuiniging vo, staan wordt met een afvaardiginj die kwalitatief en kwantitatief u grote moeilijkheden komt tegel j, tegenstanders die een totaal ande, beeld hebben van het grote Nedei- land, dat in de Verenigde Statei v bekend is van het toernooi om hö wereldkampioenschap in 1974 ij. K West-Duitsland. d De opstellingen van dé Nedei landse ploegen waren: n B-ploeg: Kempeners - Ronger, d Martens, Brandt en Stuy - Van d[ Herik - Sulkers, Meesters en Be rend van Duurssen Van Leeuwer en Cohen. A-ploeg: Bloem - Cruijssei] n Brandts, Wisse en Van Buuren Brekelmans, Melchers en Van de Leij - Schemmekes (Cohen), Men d ninga en Kenter. d DEN HAAG - Madurodam, het kleinste stadje van Nederland, be staat dit jaar een kwart eeuw. Op 2 juli 1952 opende de toen 14-jarige prinses Beatrix deze miniatuurstad binnen de stad Den Haag Dit was haar eerste officiële handeling, waarbij zij tevens werd geïnstal leerd als burgemeester van Madu rodam. Het idee tot het bouwen van een mini-gemeente kwam van de in 1959 overleden mevrouw B. Boon-Van der Starp, lid van de raad van bijstand van het Nederlands studentensanatorium. De baten die dit stadje zou opbrengen zouden ten goede moeten komen aan het Nederlands Studentensanatorium in Laren om de colleges en exa mens te kunnen betalen. Dit sana torium heeft inderdaad tot 1964 on geveer één miljoen gulden uit de opbrengsten gekregen. In dat jaar werd het opgeheven en sindsdien is daar het bureau studiehulp gehuis vest. Vanaf 1964 worden van het jaarlijks in het bestedingsfonds van de stichting Madurodam gestorte batig saldogeldbedragen geschon ken, onder andere aan Nederlandse jeugdverenigingen het Rode Kruis, het voorzieningenfonds voor kun stenaars en de stichting paardrij den voor gehandicapten. Tot nu toe is er totaal zo'n 3,5 miljoen gulden uit de Madurodampot naar het goede doel gevloeid. Sins 1952 hebben circa 23 miljoen binnen- maar ook buitenlanders een wandeling gemaakt door Ma durodam. Het stadje dankt zijn naam aan de familie Maduro uit Willemstad (Curasao). Zij wilden ter nagedachtenis van hun enige zoon George die in 1945 in'het nazi concentratiekamp Dachau over leed, een blijvend monument op richten. Zij kwamen in contact met mevrouw Boon en stelden, geïnte resseerd in haar plannen, het stam kapitaal voor de bouw van Madu rodam beschikbaar. Mevrouw Boon ging naar Engeland en be sprak haar plannen met een man die een soortgelijk project had op gezet. De plannen, aanvankelijk met enige aarzeling ontvangen, werden in 1950 werkelijkheid toen de toenmalige burgemeester Schokking van Den Haag een stuk terrein van 18.000 vierkante meter bij de Scheveningse bosjes schonk. Aanwinsten Behalve het stamkapitaal van de familie Maduro was er meer dan een miljoen gulden nodig voordat het stadje kon verrijzen. Mevrouw Boon wist grote en kleinere Neder landse bedrijven enthousiast te maken belangeloos aan het project mee te werken. Daarna bevolkten steeds meer concerns (die het on derhoud aan hun model zelf beta len) het terrein. De eerste aanwin sten waren het vliegveld en de 3,5 kilometer lange spoorbaan, die een blokbeveiligingssysteem kreeg, nog voordat deze in Nederland werd gebruikt. De totale bouw - al les op l/25ste van de ware grootte en met de hand gemaakt - nam twee jaar in beslag onder leiding van architect S. J. Bouma. Zoals in iedere gemeente gebruikelijk is, moesten er naast de burgemeester ook een loco-burgemeester en ge meenteraadsleden komen om de miniatuurstad te besturen. Daarom wordt elk jaar na de opening (begin april) een nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd, gekozen uit de Haatse schooljeugd. Deze officiële gebeurtenis vindt plaats op het Haagse stadhuis, door één van de wethouders of de Haagse burge meester zelf. Alle madurodam- gemeenteraadsleden hebben de taak bij toerbeurt de directeur bij te staan in de uitoefening van zijn taak. Vooral de loco-burgemeester heeft het er vaak druk mee, omdat hij de officiële hoge binnen- en bui tenlandse gasten moet ontvangen en rondleiden. Zo bezochten niet alleen de koning van Lesotho, de burgemeester van Dallas en de echtgenote van het staatshoofd van Nigeria, maar ook de filmster Clark Gable, Herbert von Karajan en de Russische astronaut Nikolajev met zijn gezelschap het stadje. De bui tenlandse pers heeft zich ook niet onbetuigd gelaten, want in de loop der jaren zijn er tal van radio- en televisieopnamen van Madurodam gemaakt. In totaal zijn er nu bijna 130 bouwsels te zien. Evenementenboek De huidige secretaresse, mevrouw E. C. de Jonge houdt nauwkeurig een evenementenboek bij met alle officiële en andere gebeurtenissen die zich hebben afgespeeld. Zo be sloot op de tiende veijaardag het bestuur een expositieruimte in te richten, waar sindsdien elk seizoen (tot oktober) nationale en interna tionale tentoonstellingen worden gehouden. Ter gelegenheid van de vijftiende veijaardag van Madurodam vond in juni 1967 de symbolische over- Madurodamalles gemaakt op een schaal van 1:25. dracht plaats van de nieuwe ma nege voor de stichting paardrijden voor gehandicapten. De echte be vindt zich in de bosjes van Pex in Den Haag. Later voegde Maduro dam daar nog een pony aan toe. 1972 was een belangrijk jaar voor de mini-stad, die toen lid werd van de 60 jaar bestaande vereniging van Nederlandse gemeenten. In dat zelfde jaar bood de burgemeester van Gouda ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de kaasstad en het 20-jarige Madorudam een model aan van het vijf eeuwen oude Gouds stadhuis. De raad van Eu ropa heeft 1975 uitgeroepen tot Eu ropees monumentenjaar wat voor Madurodam reden was in dat jaar het nationale monument de Sit Jans Kathedraal in Den Bosch aan zijn collectie toe te voegen. Eens in de drie jaar krijgt de hele stad een schilderbeurt, terwijl ieder jaar de stukken worden schoonge maakt en bijf tuinmensen - in dienst van Madurodam - het groen rond de huisjes en wegen bijhou den. Er is echter één gebouw waar de schoonmakers niet aan mogen komen en dat is de Euromast. Daarvoor komt ieder jaar een schonmaakploeg van leden van een Rotterdamse studentenvereniging naar Madurodam. Het stichtings bestuur heeft dit winterseizoen be sloten voor het eerst alle modellen op het terrein te laten staan, omdat bij overkapping of het weghalen van bepaalde stukken, zoals voor heen gebeurde, nogal eens wat werd beschadigd. Het 25-jarig bestaan zal niet in stilte voorbij gaan, want voor juni heeft het stischtingsbestuur burgemees ter prinses Beatrix en alle 25 loco- burgemeesters, van wie er nu al een aantal 40 jaar is, met echtgenotes en kinderen uitgenodigd gezamenlijk dit feest te vieren. PARIJS - Ondanks de geweldda dige dood van generaal Teferi Ban te en zes van zijn medestanders zit de voorlopige militaire raad van bestuur, de Dergue waarvan zij deel uitmaakten, in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba nog steeds in het zadel. Een van de leden van deze raad zette aan het eind van een bloedige dag, de redenen uiteen die de Der gue ertoe hadden gebracht het mes in het eigen vlees te zetten en dege nen te "elimineren" die volgens hem als "verraders" van de Ethio pische revolutie waren ontmas kerd. Ze hadden, aldus het Dergue-lid samengezworen met de oppositie om van het land een "tweede Chili" te maken. De drastische ingreep van de raad om zijn gezag te handhaven komt niet als een verrassing, want hij heeft sinds de "rustige revolutie" van februari 1974 al diverse gele genheden gehad om dat te doen. In de nacht van 23 op 24 februari 1974 werden 61 mensen terechtges teld wegens "misdaden tegen het volk en pogingen de beweging van het volk te saboteren". Bij de ter dood veroordeelden waren twee voormalige premiers, prins Alexander Desta, kleinzoon van keizer Haile Selassi en voormalig bevelhebber van de keizerlijke vloot, talrijke generaals van het oude regime en vele hoogwaardig heidsbekleders uit de voormalige keizerlijke rangen. In december 1974 vonden in Addis Abeba twee aanslagen plaats die door het gezag werden toegeschre ven aan "partizanen van de geval len keizer". Er waren bommen ge plaatst in het stadhuis van de hoofdstad en in een groot hotel. In de twee gebouwen vielen twee do den en elf gewonden. In april 19/5 werd een samenzwe ring ontdekt. De bevelhebbers van twee divisies van het Ethiopische leger waren van plan de Dergue een ultimatum te stellen, waarin werd geëist dat de raad zich zou terug trekken omdat hij "verdeeldheid had gebracht en het land naar een catastrofe leidde". In september van hetzelfde jaar doodde de politie zeven personen en verwondde er negentien bij in cidenten op het vliegveld van Ad dis Abeba, waar het personeel van "Ethopian Airlines" in staking was. Een staking bij openbare en parti b cüliere bedrijven leidde korte tijd later tot de afkondiging van de staaj c| van beleg, een toestand die op 5 de cember 1975 werd opgeheven. b In september, oktober en novem v ber van dat jaar deden zich talrijk* j» botsingen voor tussen gezagsge trouwe troepen en "reactionairen" die zich tegen de agrarische her vormingen verzetten. In diverse de b len van het land vielen honderden c doden. T In februari 1976 verzette de voor malige commandant van de keizer b lijke garde, generaal Kedebe Wor. koe, zich tegen militairen die hen - kwamen arresteren. De generaal werd ter plaatse doodgeschoten. Na een nieuwe staatsgreeppoginj in juli 1976 werden negentien per. g sonen geëxecuteerd, onder wi* t< twee hoge militairen, generaal Ge w tachewNadew, bevelhebber van d» ei provincie Eritrea, en generaal majoor Sisaye Habte, voorzitte: 5 van het comité voor politieke et v buitenlandse zaken van de Dergui Gedurende het hele jaar 197(\ q vooral gekenmerkt door een in sep d tember gepleegde aanslag op ma joor Menghistoe Mariam, vice G voorzitter van de raad en be y schouwd als de sterke man van he! J, militaire regime, volgden politiek* ei moorden en executies met de re rr gelmaat van een klok. De opval n lendste waren de moordaanslag dij op 10 november werd gepleegd oj Goetenet Zewde secretaris va minister van arbeid, door chisten" en de daarop volgendj executie van 23 personen wegen! "anti-revolutionaire" actviteit. Op 29 januari van dit jaar richtte h< leger een bloedbad aan onder oi geveer vijfduizend betogende sti denten van de universiteit van A< dis Abeba. De dood van generaal Teferi Bant en zes andere leden van de Dergu» doet de lijst van meer dan 220 per sonen van wie bekend is dat zij i* de afgelopen twee jaar zijn ver moord of geëxecuteerde nog lange' worden. Daarbij zitten de gevangd nissen tjokvol. Er zijn schattingel die uiteenlopen van drie- tot tien duizend politieke gevangenen. In gewijden voorspellen dat de bloe dige machtsworsteling in dit land waarvan de geschiedenis teruggaai tot koning Salomo en de koningir van Sheba, nog lang niet voorbij

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18