Leger des Heils stoort schakers Eintracht nestelt zich naast Borussia Maertens wint op Sardinië Titels voor Vriesekoop en Van der Helm Overwinning Lajos Portisch KNAU slaat nieuwe wegen in MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 SPORT SPORT Amsterdam - De met veel spanning verbeide zitting van het atletiekpar- lement zaterdag in Amsterdam heeft niet de storm gehad die hier en daar voorspeld was. Het struc tuurplan, een zeer lijvig boekwerk van rond de 100 pagina's is bijna zonder slag of stoot door de unie raad aangenomen en slechts op en kele punten heeft de commissie c.q. KNAU-bestuur wat water in de wijn moeten doen. De recht streekse verkiezing of misschien wel aanstelling van de technische commissies door het bestuur, moest worden losgelaten. Zover wenste het atletiekparlement niet te gaan. Er zal nu uit de unieraad een voorstel worden ingediend en deze "aanbeveling" zal door het be stuur worden bestudeerd en moge lijk overgenomen. Maar het laatste woord blijft bij het bestuur. Het voorstel om het bestuur in te krimpen tot vijf leden werd even eens, zij het schoorvoetend, aange nomen. Er werd hier en daar wat met de portefeuilles geschermd, doch uiteindelijk zag de structuur- commissie onder leiding van de nieuwe KNAU-praeses Wim de Beer toch zijn voorstellen aange nomen. Er komt een bestuur dat uit twee "poten" zal bestaan: een voor de wedstrijdsector, een voor de re creatieve sector. Een belangrijke rol in deze zal waarschijnlijk de oud-coach van de Nederlandse schaatsenrijders Anton Huiskes in het geheel gaan vervullen. Het is de bedoeling dat Huiskes de supervi sie zal gaan uitoefenen over de training. Indien er een accoord komt, het geen duidelijk in de lijn der ver wachting ligt, dan zal in overleg met Huiskes de trainers worden benoemd, die de verschillende atle- tiekonderdelen zullen gaan bege leiden. Het ziet er naar uit dat de 75-jarige KNAU eindelijk totaal nieuwe wegen gaat inslaan. In maart wordt een nieuw bestuur ge formeerd, waarvan zoals reeds nu vaststaat Wim de Beer de voorzitter zal worden, als opvolger van Frans Jutte die dan na ruim 23 jaar be stuurslid te zijn geweest, de KNAU de rug zal toekeren. Tijdens de vergadering in Amster dam werden enkele prestatie- bekers uitgereikt. Wybo Lelieveld van het Leidse De Bataven ontving de z.g. Albert Spree-beker, bedoeld voor een talentvolle junior. WereldrecordAnnegret Richter en Brigitte Holzappel heb ben de Westduitse indooratletiek- kampioenschappen de nodige glans verschaft. De Olympische kampioene Richter liet de 200 me ter achter zich in de officieuze we reldrecordtijd van 23.21 - oud was 23.51 van haar landgenote Rita Wil den - en bij het hoogspringen pas seerde Brigitte Holzappel de lat op 191 meter. Een derde wereldpresta tie werd geleverd door de 4x200- meterploeg van Dortmund, die een tijd noteerde van 1.35,51. De beste wereldtijd stond met 1.35,7 op naam van de nationale ploegen van West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Bij de Amerikaanse indoorkam pioenschappen in de Madison Square Garden in New York zijn vier wereldprestaties geleverd. De 21-jarige Rosalyn Brvant noteerde op de 220 yards een tijd van 23,4 seconden, een verbetering van 0,2 seconde van haar eigen beste sei- zoentijd, de vijfkampster Jane Fre derick bleef op de 60 meter horden met 7,3 seconden 0,1 onder de top tijd van Oostduitse Karin Balzer en Susan Brodock realiseerde op de mijl een tijd van 7 minuten en 5,9 seconden. De vierde seizoentijd kwam op naam van Todd Scully, die de twee mijl aflegde in 13 minu ten en 2,5 seconden. ROTTERDAM - de eerste partij in de kwartfinale van het kandidatentoernooi te Rotterdam tussen de Deen Bent Larsen en de Hongaar Lajos Portisch is na 66 zetten ge wonnen door Portisch. De partij werd overigens al na twaalf zetten onderbroken. De twee spelers staakten de strijd, omdat ze in De Doelen te veel gehinderd werden door geluidsoverlast. Die werd ver oorzaakt door een gezelschap van het Leger des Heils dat in De Doelen een generale repetitie hield voor een radio- en televisie-optreden. De schakers konden zich niet meer concentreren, protes teerden bij de hoofdscheidsrechter Armin Heintze uit Oost-Duitsland en staakten de strijd. Zij zagen vanwege het heilsleger geen heil in verder spelen en na koortsachtig overleg zochten ze hun heil elders. De vergaderzaal van een pensioenverzekeringsmaatschappij was rustig genoeg om de partij na anderhalf uur onderbreking voort te zetten na 41 zetten weer af te breken, maar dat was een normale gang van zaken. De eerste partij in de kandida- tentweekamp tussen de Rus Boris Spasski en de Tsjech Vlastimil Hort is gisteren in Reykjavik na de 21e zet van de met wit spelende Spasski in remise geëindigd. Het was een partij met de Italiaanse opening. Hort koos voor de Hongaarse ver dedigingsvariant. Spasski kreeg een minuscull voordeel, maar dat was lang niet voldoende voor winst. Beide spelers verbruikten veel tijd. Op het moment van de remise- overeenkomst (na 21 zetten) had den beide spelers voor de reste rende 19 zetten nog slechts een kwartier in voorraad. Hort zei na af loop: „Misschien had ik door moe ten gaan. Maar ik had steeds het ge voel dat mijn positie wat minder was dus was ik blij met remise". Hoewel de Rus Lev Poloegaje- vski in Luzern een gunstiger positie had in de eerste partij voor de kan- didatentweekamp tegen de Brazi liaan Henrique Mecking moest hij uiteindelijk na 48 zetten toch ge noegen nemen met remise. De 25- jarige Mecking had een originele wending gevonden nadat de aan vankelijk afgebroken partij werd voortgezet. De Rus werd min of meer gedwongen remise aan te bieden. Mecking verliet de speelhal onder luid applaus van de aanwezi gen. Poloegajevski bleef hoofd schuddend achter. Zaterdag had Mecking de concentratie van zijn tegenstander trachten te breken door een smallere tafel te eisen en protesten te laten horen toen Po- loegajevske veel bedenktijd ge bruikte. Viktor Kortsnoj zal vandaag in de eerste partij voor de schaaktwee kamp van de kandidatentoernooi tegen Tigran Petrosjan met wit spe len. Dit was het resultaat van de lo ting, die vandaag in de Italiaanse plaats II Ciocco werd gehouden. Kortsjnoj en Petrosjan kwamen in hun schaakloopbaan tot nu toe 48 keer tegen elkaar uit. Beide spelers wonnen acht maal. De overige par tijen eindigden in remise. Kortsj- CAGLIARI - Wereldkampioen Freddy Maertens heeft na twee etappes de leiding in de Ronde van Sardinië. De Belg won zaterdag in een massasprint de eerste etappe en werd gisteren in de tweede rit derde achter Sercu en Van Linden, waardoor hij drie met bonificatie verdiende seconden overheild op de eerste plaats in het klassement. Overigens komen de renners van daag pas voor het eerst op het ei land Sardinië. Zaterdag werd de eerste etappe op het Italiaanse vas teland verreden gisteren reden zij 25 ronden rond Cagliari op Sicilië. De tweede rit was net als de eerste erg saai en eindigde in een tweede massaspurt. Het enige spectacu laire was de valpartij van de nog erg fitte Italiaan Felice Gimondi. De winnaar van de laatste ronde van Italië liep nogal zware verwondin gen aan het gezicht op. De behande ling door de arts duurde drie minu ten. Pas daarna kon Gimondi de strijd voortzetten. Met behulp van een aantal knechten slaagde Gi mondi er echter in tijdens een krachtige achtervolging zijn ach terstand van drie minuten op het peloton goed te maken. De uitslag van de tweede etappe: 1. Patrick Sercu (Bel) 85 kilometer in 2 uur, 7 minuten en 11 seconden, 2. Rik van Linden (Bel), 3. Freddy Maertens (Bel). Algemeen klassement na twee etappes: 1. Freddy Maertens (Bel 5.26.10, 2. Sercu op 3 seconden, 3. •Van Linden op 5 seconden. De veelvudig gelouwerde Keetie van Oosten-Hage gaat haar spor tieve successen proberen te verleg gen naar de racecircuits. De sport vrouw van het afgelopen jaar wil buiten de racefiets nog meer snel heid ntwikkelen en gaat haar ge luk beproeven in de motorsport. De wereldkampioene op de fiets heeft een plaats gevonden in het NGK Road Racing Team, dat zich hoofd zakelijk presenteert in de 50 cc klasse. Op 20 maart zal zij in Hees- wijk als eerste Nederlandse vrou- welije motorcoureur debuteren ir een wegrace. Johan Cruijff moest zaterdaga vond, gezeten naast schoonvader Cor Coster, de topper Barcelo- na-Atletico Madrid vanaf de tri bune volgen. Cruyff die zijn laat ste schorsingswedstijd uitzat, zag zijn ploeg de leiding nemen door een doelpunt van Clares, een kwartier voor tijd gescoord. Het massale gejuich van de 100.000 Barcelona-aanhangers verstomde echter, toen Johan Neeskens vijf ttinuten voor het laatste fluitsig- aal op ongelukkige wijze zijn ei gen doelman passeerde. Door dit gelijkspel behield Atletico Mad rid de leiding in de Spaanse c petitie. De Madrilenen hebben een voorsprong van twee punten op Barcelona, dat volgende week weer kan beschikken over „super star" Johan Cruijff. Lajos Portisch noj, die vorig jaar naar Nederland uitweek, wordt in de tweekamp als een statenloze beschouwd. Er staat geen standaard met een nationale vlag op de speeltafel. De Bulgaarse schaakster Le- matsjko heeft de tweede beslis singspartij tegen de Nederlandse kampioene Kathy van der Mije ge wonnen waardoor Lematsjko doordringt tot het kandidatentoer nooi, waarvan de winnares de hui dige Russische wereldkampioene Nona Gaprindasjvili mag uitdagen tot de strijd om het wereldkam pioenschap. De achtste en tevens beslissende partij werd een Caro-Kann waarin na dame-ruil een rustige partij ont stond. Een pionoffer in het centrum bood Van der Mije winstkansen, die zij tot schrik van het aanwezige pu bliek niet waarmaakte. Het werd daarna een gewonnen strijd voor Lematsjko. UTRECHT - Het toernooi om de Nederlandse tafeltennis kampioenschappen 1977 had net zo goed schriftelijk kunnen worden afgewerkt op het bondsbureau in Voorburg. De vijf kampioenen, die uiteinde lijk gistermiddag werden ge huldigd, waren allen voorspel baar. Gelukkig betekende dat verwachte einde, waarin alle fi nalepartijen binnen de twee of drie games werden beslist, niet dat er voor het publiek (over beide dagen ruim 2000 toe schouwers) niets te beleven De beste partijen werden in de halve finales gespeeld. Nico van Slobbe tegen zijn Tempo Team clubgenoot Renë Hijne was daar een voorbeeld van. Nadat Van Slobbe de eerste twee ga mes had gewonnen, kwam vechter Hijne sterk terug en trok de stand in evenwicht. In de vijfde game won Van Slobbe alsnog. Dat resultaat kwam vooral Bert van der Helm goed uit. De Amstelvener, die in snel treinvaart afrekende met Bert van der Ham ziet nu eenmaal liever Nico van Slobbe aan de andere kant van de tafel dan Hijne, die in een gekke bui nog wel eens voor stuntwerk kan zorgen. Want Bert van der Helm was op van de zenuwen. Hij kon voor de tiende keer kampioen van Nederland worden en daarmee het legendarische re cord van Cor du Buy (negen ti tels) verbeteren. Van der Helm na zijn succesvol beëindigde partij tegen Van Slobbe: "Ik was doodnerveus. Niet tijdens de partij, maar wel ervoor. Dat record te kunnen verbeteren was een hele belasting. Het kampioenschap op zich is nau welijks nog iets bijzonders, dat was het alleen de eerste keer". De beste partij in het damesen kelspel werd eveneens in de halve eindstrijd gespeeld. Be- ttine Vriesekoop was als tweede geplaatst (haar coach Gerard Bakker "Gekke zaak natuur lijk dat de beste speelster niet bovenaan de lijst staat") en kwam daardoor in de voorlaat ste ronde tegen Marjan van der Vliet. Het leek voor de 15-jarige Hazerswoudse voorspoedig te gaan, toen zij de eerste twee games won 21-17, 21-18). Het verschil binnen de nationale damestop is echter gering. Mar jan van der Vliet bewees dat door de volgende twee games te winnen. Met een uiterste krachtsinspanning bereikte Be- ttine Vriesekoop de finale, Sonje van Weelde- Bettine Vriesekoop ren-Hetzel eigenlijk geen tegenstandster was. Ook de dubbelspelen waren een uitgemaakte zaak. Bert van der Helm won met clubgenoot Anton-Wil van Zoelen het heren-dubbel en met Mieke Arntz het gemengd dubbel. Bij de dames was de eerste prijs, evenals vorig jaar, voor Sandra de Kruijff en Bettine Vriese koop. De resultaten spreken boekdelen. Bettine Vriesekoop en Bert van der Helm zijn de paradepaardjes van het Neder landse tafeltennis. Zij moeten dan ook donderdag, met Nico van Slobbe, de nationale ploeg naar de superdivisie slaan. Daarvoor zal met 6-1 of 7-0 ge wonnen moeten worden van België. Lukt dat dan spelen de beste spelers van ons land vol gend jaar op het hoogste Euro pese niveau en kunnen Bert van der Helm en Bettine Vriese koop zich misschien ook inter nationaal in de schijnwerpers spelen. In eigen land is er bijna niets meer te "verdienen' En dat terwijl beiden nog jaren meekunnen. 03GELSENKIRCHEN - Op de 23ste speeldag van de Duitse Bun- desliga gebeurde wat er al enkele weken inzat: Eintracht Braunsch weig achterhaalde lijstaanvoerder Borussia Monchengladbach. De Brunswijkse ploeg deed dat door een knappe overwinning (2-3) in Gelsenkirchen op het thuis nog on geslagen Schalke'04. Borussia kwam op eigen veld niet verder dan een roemloos gelijkspel tegen het laag gerangschikte FC Kaiserslau- tern. Door deze uitslagen staan Borussia en Eintracht samen bovenaan met 31 punten uit 22 wedstrijden. Zij gaan in de resterende wedstrijden uitmaken wie er kampioen van West-Duitsland wordt. Alle andere ploegen zijn kansloos. Een kleine sensatie was de 8-4 overwinning van het de laatste tijd, slecht draaiende FC Köln op Tennis Bo- Engeland Terwijl Liverpool en Aston Villa gemakkelijk doordrongen tot de kwartfinales van de Engelse Cup leed Ipswich Town in een inhaal wedstrijd voor de competitie een verrassende nederlaag tegen het wisselvallige Stoke City. 0-1. Als Ipswich die wedstrijd gewonnen had zou de club Liverpool weer hebben gepasseerd aan de top van het klassement. Goodwin scoorde het winnende doelpunt voor Stoke, dat tot nu toe nog geen uitwedstrijd gewonnen had. De meeste belangstelling ging uit naar de strijd om de beker. Liver pool won met 3-1 van tweede divi sieclub Oldham. Manchester Uni ted speelde een herhaling van de finale van het vorig jaar tegen Sou thampton. Toen verloren de Man cunians met 1-0, nu speelden zij met 2-2 Gelijk.zodat zij op 9 maart opnieuw tegen Southampton moe ten aantreden. Aston Villa had moeite met het nietige Port Vale. Pas in de laatste tien minuten kon Aston de nipte 1-0 voorsprong uit bouwen: 3-0. Wolverhampton «Wanderers plaatste zich als enige tweede divisieclub voor de kwart finale door een 1-0 zege op Chester. Manchester City verloor met de zelfde cijfers van Leeds. Middles- borough was weer goed op schot. HetLondense Arsenal werd met 4-1 op een zijspoor gerangeerd. Marian Rijsbergen wint dressuur WARMON D - De tweede uit een se rie van drie dressuurwedstrijden van de Leidse Rij- en Jachtclub werd gisteren gehouden in manege Pegasus in Warmond. Er werd een L 2-rijproef gereden, door 25 deel nemers, die werden gejureerd door W.O. Merhottein. De uitslag was: 1. Marian Rijsber gen op Rosenberg (132 punten), 2. e.a. Els Mulder op Cartouche en Maruschka de Visser op Seven Mi- les (127 4. Els Commandeur op Katinka Camelia (124), 5. Pitah Schaeffer op Karadja (121). De laat ste wedstrijd van deze serie wordt 20 maart verreden in dezelfde ma nege. Anderlecht en FC Brugge plaatsten zich zaterdagavond voor de halve finale van de strijd om de Belgische beker. Anderlecht won met 3-0 van tweedeklasser Tongeren. Haan, Rensenbrink en Ressel scoorden. FC Brugge schakelde Winterslag uit: 3-1. Cercle Brugge bereikte de halve finale door een 2-0 over winning op Beveren Waas. Ook Wa- regem plaatste zich bij de laatste vier door een 2-0 zege op Water schei. SPORTTOTO Toto 1 2 3 Eindhoven-Ajax X NAC-Sparta X FC VW-FC Den Haag X Fc Twente-PSV X FC Utrecht-Haarlem X Telstar-AZ'67 X G. A. Eagles-Graafsch. X Feyenoord-NEC X FC Amsterd.-Roda JC X PEC Zwolle-SW X Volend.-FC Vlaardingen X Fortuna SC-MW X Wageningen-Willem II X EREDIVISIE Go Ahead Eagles-De Graaf schap 0-1 (0-1). 3. Strijdveen 0-1 (eigen doel). Scheidsrechter. Beukman. Toeschouwers 6.000. FC Utrecht-Haarlem 1-0 (0- 0). 89. Van Maurik 1-0. Scheids rechter Keizer. Toeschouwers: 7.000. Feyenoord-NEC 2-0 (1-0). 13. Vreijsen 1-0, 58. Nico Jansen 2-0. Scheidsrechter Berrevoets. Toeschouwers: 18.000. FC VW-FC Den Haag 2-0 (2-0). q!. De .Jonge 1-0. 45. De Jonge 2-0. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 11.000. FC Twente-PSV 1-1 (0-1). 26. Van der Kuylen, 59. Mühren (strafschop). Scheidsrechter De Bruin. Toeschouwers: 11.500. SCORES IN BETAALD VOETBAL NAC-Sparta 0-0. Scheids rechter Wellinga. Toeschou wers: 8.500. Eindhoven-Ajax 0-1 (0-1). 14. Schoenaker 0-1. Scheidsrech ter Derks. Toeschouwers: 14.000. FC Amsterdam-Roda JC 1-2 (0-1). 45. Kolding 0-1, 52. Toon stra 8-2, 82. Otto 1-2. Scheids rechter Gans. Toeschouwers: 3.500. Telstar-AZ'67 2-2 (0-0). 50. Stout 1-0, 51. Stout 2-0, 59. Met god 2-1, 74. Metgod (strafschop) 2-2. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 16.500. EERSTE DIVISIE PEC Zwolle-SW 1-0 (1-0). 4 Hendriks 1-0. Scheidsrechter: Oetelmans. SC Cambuur- Excelsior 1-1 (0-1). 11. Van der Vlag (eigen doel) 0-1, 61. Schouwenaar 1-1. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 9.600. Veendam-FC Dordrecht 1-1 (1-0). 6. Oldenburger 1-0, 49. Dekker 1-1. Scheidsrechter: Klint. Toeschouwers: 2.600. SC Amersfoort-FC Gronin gen 0-2 (0-1). 28. Van Dyk 0-1,61. Bakker (penalty) 0-2. Scheids rechter Ettekoven. Toeschou wers 1.550. Helmond Sport-Heerenveen 1-0 (1-0). 28. Van Berlo 1-0. Scheidsrechter Vervoort. Toe schouwers 2.700. Wageningen-Willem II 3-1 (2-0). 16. Budding 1-0, 27. Bish 2-0, 61. Van der Wulp 3-0, 63. Van Rooy 3-1. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers 3.900. Volendam-FC Vlaardingen 2-1 (0-1). 12. Tijl 0-1, 49 en 62. C. Tol 1-1 en 2-1. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers 3.100. Fortuna SC-MW 2-2 (1-2). 29. Quaden 0-1, 36. Bonfrère (strafschop) 0-2, 41. Engbersen 1-2, 86. Engbersen 2-2. Toe schouwers 12.000. Scheidsrech ter Beek. FC Den Bosch-Heracles 2-0 (0-0). 73. Peters 1-0,78. Salm 2-0. Toeschouwers 1.000. Scheids rechter Draaisna. LOTTO Winnende getallen: 6-9-12-19-22-28. Reservegetal 41. Eerste prijs: 614.987 gulden. Tweede prijs: 175.711 gulden. Derde prijs: 263.566 gulden. Vierde en vijfde prijs: 351.421 gul den. DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 2 20 34 37 44 49. Reservegetal 13. SUPERTRIO Vierde koers van Hilversum de Norton Williams-prijs: 1. nummer 8 (Maxi H 2. nummer 12(Mascotta); 3. nummer 6 (Lou Hagheweyde). Alle paarden startten. Omzet supertrio 83.734 gulden. Per winnaar wordt uitgekeerd: 296.20 gulden. miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren', échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren ontvanger. U geniet van het royale (>(i cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas echt TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f 2.."> }.~>,- en is een geschenk van Philips Nederland B V.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10