Amin beschuldigt Amerika Kosmonauten gezond terug De wurggreep van vreemde secten =n Felle gevechten in Zuid-Libanon Cubaanse delegatie onderzoekt militaire behoeften STAKINGEN BELGIE VRU ALGEMEEN" Amalrik weer in Nederland ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 NAIROBI - President Idi Amin van Oeganda heeft in een boodschap aan president Carter van de V.S. de Amerikaanse centrale inlichtingendienst CIA ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een mislukte samen zwering tegen zijn regering, zo meldde de Oegandese radio. Eerder had Amin bevolen dat alle Amerikanen in zijn land maandag a.s. voor hem in Kampala verschijnen. Hij verbood hun het land tevoren te verlaten. ADVERTENTIE ;Amin verstrekt Carter een lange ïeeks raadgevingen over de manier waarop hij zijn land moet leiden. iHij adviseert zijn Amerikaanse col lega de feiten rustig onder de ogen te zien en de CIA en Israël te be heersen in plaats van erdoor te worden beheerst. Amin noemt Oe ganda een Afrikaanse supermo gendheid. „In plaats van er in de Verenigde Naties op aan te dringen dat een onderzoek (in Oeganda) wordt in gesteld, zouden de Verenigde Sta ten de volkerenorganisatie moeten vragen een onderzoek in te stellen naar de misdaden die de Ameri kaanse regering heeft begaan", zo heeft Amin, volgens Radio Oegan da, in zijn telegram gezegd. „Deze misdaden variëren van ras sendiscriminatie en het bombarde ren van Vietnam tot de Varkensbaai-invasie van Cuba, het gooien van atoombommen op Ja pan en het vermoorden van staats hoofden en regeringsleiders door de Amerikaanse Centrale Inlich tingendienst (CIA)". Verdrag In Nairobi is van welingelichte zijde vernomen dat een Cubaanse militaire delegatie in Oeganda de militaire behoeften van dat land bestudeert. Dat zou gebeuren op grond van een militair verdrag dat vorige maand tussen Oeganda en Cuba zou zijn gesloten. In Nairobi herinnert men eraan, dat Oeganda eveneens militaire hulp krijgt van de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Noord-Korea. President Carter is bezorgd over de weigering van Amin de Amerika nen uit Oeganda te laten vertrek ken. Hij heeft West-Duitsland dat de Amerikaanse belangen in Oe ganda behartigt, om een rapport over de toestand van de Ameri kaanse staatsburgers gevraagd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft van de Oe gandese zaakgelastigde in Was hington opheldering geëist. Naar schatting wonen er 200 Amerika nen in Oeganda. De Oegandese afgevaardigde bij de VN, Cherebet, die op het State De partement was ontboden, heeft ge zegd dat er geen reden tot onge rustheid is. President Amin, zei hij, zal de Amerikanen toestaan Oe ganda te verlaten als zij dat wensen. Amin had de Amerikanen alleen maar naar Kampala ontboden om hen gerust te stellen. Hij wil hun vertellen hoezeer Oeganda hun werk waardeert. Cherebet zei dat hij met Kampala had getelefo neerd. President Carter vreesde, dat Amin in woede was ontstoken door zijn uitspraak dat de wereld walgde van het schenden van de mensenrech ten in Oeganda en wraak wilde ne- De meeste Amerikanen in Oeganda zijn zendelingen of missionarissen. De Amerikaanse ambassade in Kampala is in 1973 gesloten. Er zijn toen ongeveer 2.000 Amerikaanse staatsburgers vertrokken. Aan al len werd de raad gegeven het land te verlaten. Radio Oeganda zei dat Amerikanen die willen blijven dat ongestoord kunnen doen zolang zij maar niet de „belangen van het zionistische Israël" dienen. Amerikanen die dat wel doen, aldus de radio, „moeten de consequenties dragen." Deze dreigende uitspraak werd niet ver der toegelicht. Lijst Radio Oeganda heeft verder aan gekondigd dat de gouverneurs, commissarissen en stamhoofden in alle districten opdracht hebben ge- BRUSSEL (AP) - Volgens DE Bel gische vakbonden wordt hun sta- kingsoproep in de provincies West-Vlaanderen en Henegouwen vrij algemeen opgevolgd. Het werk in de grotere steden ligt volledig stil, uitgezonderd in enkele particu- üere bedrijven. De dokwerkers en havenarbeiders van Antwerpen hebben gisteren uit solidariteit met de stakers in beide provincies het werk neergelegd. De veerboten die gewoonlijk het kanaal oversteken bleven aan hun pieren liggen omdat zo'n 2.000 be manningsleden en havenarbeiders de richtlijnen van hun bonden hebben opgevolgd De betoging in het centrum van Brussel werd door slechts 2.000 stakers en werklozen bijgewoond De gemobiliseerde gemeentepoli tie van Brussel'en oproerpolitie van de gendarmerie waren in groten ge tale aanwezig, bewapend met traangasgranaten en gesteund door waterkanonnen, toen de demon stranten hun mars hielden. Sluitingsgevaar British Leyland LONDEN - British Leyland, de grootste autofabrikant in Groot- Brittannië, staat voor een complete sluiting als gevolg van een staking door meer dan de helft van de zes duizend machinetellers. Doordat steeds meer machines buiten ge bruik raken zijn al 25.000 arbeiders van de fabriek 'technisch werkloos' geraakt. |)e machinetellers, die een bevel Van hun bond om het werk te her vatten in de wind hebben geslagen, beschouwen zich als specialisten en eisen dat dit verschil met 'gewo ne' arbeiders in hun lonen tot uit drukking komt. De menigte werd door onder ande ren een stakingsleider van de Bond van Spoorwegpersoneel toege sproken. Deze viel de Belgische re gering fel aan. "Dit is het antwoord van de arbeiders op uw beleid van sociale afbraak". De wijk waar het koninklijk paleis en de parlements- en regeringsge bouwen gevestigd zijn en die mees tal verboden terrein is voor demon straties werd extra bewaakt. De Franstalige programma's van de Belgische radio werden vervangen door muziekprogramma's, die al leen werden onderbroken door nieuwsberichten, voornamelijk be trekking hebbend op de staking. De Vlaamse zender werkte zijn normale programma af. Naar raming ruim 400.000 van de ongeveer 2,5 miljoen Belgische werknemers hebben gisteren ge staakt. De staking was voorname lijk een protestactie tegen een door de regering uitgevaardigde 'solida riteitsbijdrage' en tegen een eco nomisch herstelplan, als gevolg waarvan consumptiegoederen en diensten aanmerkelijk duurder zouden worden. De Belgische eerste minister, Leo Tindemans, heeft na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, ver klaard dat het stakingsrecht een 'heilig recht' is Veel commentaar wilde hij niet op de stakingen leve ren. Hij deed een beroep op de be volking om 'kalm te blijven en inci denten te vermijden'. Ook sprak hij de hoop uit dat de stakingsperiode 'zo snel mogelijk voorbij zal zijn', zodat binnen- en buitenlandse in vesteerders door een klimaat van sociale vrede aangelokt worden'. De Belgische vakbonden hebben nog stakingen gepland voor vier komende vrijdagen. De werkgevers hebben de acties scherp afgekeurd. Het Verbond van Belgische Ondernemingen heeft als zijn mening gegeven dat de sociale beroering de werkgele genheid ernstig in gevaar brengt. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Zacht insluimeren, diep en behaaglijk, slapen als een roos. Natuurlijk en gezond onder dons van Irisette. Met Irisette i r bedje Voor onze Nationale Puz- zelaktie stelt Irisette Ne derland B.V. te Voorthui zen wekelijks een kwali- teits donzendekbed met modieuze overtrek en kussensloop ter waarde van 380,- per stuk be schikbaar. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven kregen een lijst samen te stellen, van alle Amerikanen die in hun ge bied wonen, waarop ook gegevens moeten komen over hun persoon lijke bezittingenonder andere over hun „kippen, geiten, varkens en andere dieren". Op de lijsten moet ook staan of de Amerikanen het idee hebben tij dens hun verblijf in Oeganda op een of andere manier lastig geval len te zijn, aldus radio Oeganda. Amin wil alle gegevens voor de bij eenkomstvan maandag in zijn bezit hebben. Aan het adres van Carter heeft Amin nog gezegd dat Oeganda als een onafhankelijk land zal blijven optreden en dat hij niet van plan is de Verenigde Staten blindelings te volgen. Gevlucht De Anglikaanse bisschop van Oe ganda Yono Okoth is naar Kenia gevlucht, zo is gisteren door de kerkelijke autoriteiten bekendge maakt. President Amin had hem ervan be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij een poging, die door het buitenland werd gesteund, in Oe ganda een staatsgreep uit te voeren. De bisschop heeft het land samen met een groep christenen verlaten en houdt zich nu op in Nairobi. Het Britse voorstel dat de commis sie voor de mensenrechten in Ge neve de recente gebeurtenissen in Oeganda moet onderzoeken, is na dat de V.S. het hadden gesteund, ook gesteund door de Bondsrepu bliek, zo is gisteren namens het Westduitse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Of het voorstel in de commissie die 30 le den heeft een meerderheid zal be halen, is niet zeker, en uiteraard ook niet of Oeganda een dergelijk onderzoek zal toestaan. een miljoen gulden aan prijzen De Moulinette maakt in een paar seconden wat voor de dagelijkse maaltijd nodig is: rauwkost, gehakt, gemalen kaas of noten, precies zo fijn als u zelf wilt. Voorzien van een krachtige 800 W-motor. Winkelwaarde 82.50. Geschonken door Moulinex B.V. te Gouda. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven BEIROET (AP) - In het uiterste zuiden van Libanon zijn felle ge vechten aan de gang tussen rechtse, christelijke strijdkrachten en Pa lestijnse guerrillastrijders, zo heeft een regeringswoordvoerder be kendgemaakt. In het door linkse Mohammedanen bezette dorpje Taire, dat ongeveer 10 km ten noorden van de grens met Israël ligt, werden tenminste 25 personen gewond en vier huizen vernield door artillerievuur. In Bint Jbeil. waar de christelijke troepen een aanval hebben ingezet in een poging de Palestijnen te ver drijven uit hun laatste bolwerken langs de Israëlische grens, doen zich gevechten van man tot man voor. Een stroom van vluchtelin gen verlaat het plaatsje. Over het aantal slachtoffers is nog niets met zekerheid bekend. Vluch telingen spraken over tientallen doden. Woordvoerders van de Pa lestijnse guerrillastrijders weiger- Grootste taart WIESBADEN - Dit is met recht een boom van een taart. Hij is drie meter hoog en is gemaakt uit 300 eieren, 15 pond boter, 15 pond bloem en 20 pond suiker. Twee bakkers zijn er drie dagen mee bezig geweest en het resul taat is nu te zien op een Banket- bakkersbeurs in de Westduitse plaats Wiesbaden. Volgens de bakkers is het de grootste taart ter wereld. den enig commentaar te leveren. Bint Jbeil en Taire zijn de laatste plaatsen in het zuiden van Libanon en westen van het Arkoub-gebied die nog in handen zijn van de Pales tijnen en hun linkse mohamme daanse bondgenoten. MOSKOU (AP) - De twee Russi sche kosmonauten die waarnemin gen hadden verricht in het ruimtes tation Saljoet-5, zijn gisteren na een verblijf van 19 dagen in de ruimte behouden teruggekeerd, zo heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld. In de officiële mede deling werd gezegd dat de toestand van Joeri Glazkow en Viktor Gor- batko goed is. Het tweetal is geland op 35 kilometer ten noordoosten van Kazachstan. „Alle voorgenomen proeven zijn volgens plan uitgevoerd en de re sultaten ervan zullen worden ge bruikt in het belang van de econo- PARIJS - De verbannen Sowjet- dissident Andrei Almalrik verliet gisteren na een bezoek van zes da gen Parijs per vliegtuig om naar Nederland terug te keren. Voor zijn vertrek zei hij: "Ik verlaat Parijs met een gevoel van teleur stelling en tegelijkertijd van blijd schap. Ik ben teleurgesteld door de weigering van de Franse regering, mij te ontvangen, maar de houding van de Franse openbare mening was erg bemoedigend". Almalrik was zondag per trein in de Franse hoofdstad aangekomen om met president Giscard d'Estaing de moeilijkheden van de dissidenten in de Sowjet-Unie te bespreken. Hij zei tegen verslaggevers, eerst in Utrecht enkele dagen te willen uit rusten voordat hij een soortgelijke reis naar West-Duitsland gaat ma ken, waar hij bondskanselier Hel mut Schmidt hoopt te kunnen ontmoeten. Giscard d'Estaing heeft hem niet willen ontvangen, waarop Almalrik voor het presidentiële paleis ging demonstreren met een bord waarop stond: "Eist naleving van de akkoorden van Helsinki". mie, de wetenschap, de technologie en de ruimtevaart", aldus de be kendmaking. Begane grond De landing geschiedde nadat woensdag was meegedeeld dat men zich er al op aan het voorberei den was. In de regel duurt zo'n voorbereiding korter. De reden was geweest dat de kosmonauten veel tijd nodig hadden om hun weten schappelijke apparatuur in te pak ken en de Saljoet-5 weer gereed te maken voor zijn regelmatige opera ties. De Saljoet zet nu de omwentelin gen om de aarde weer als voorheen De landing van de Sojoez-24 waar mee de kosmonauten de vlucht naar de Saljoet en terug naar aarde hadden gemaakt, zou volgens de vaste gewoonte zijn verlopen. De Amerikaanse astronauten „lan den" altijd op zee, hun Sowjet- collega's op de begane grond. Eenmaal is in de Sowjet-Unie van dat gebruik afgeweken, en wel op 15 oktober van het vorige jaar toen de kosmonauten Wjiatsjelsaw Zoe- dow en Valery Zojzdestwensky met hun Sojoez-23 de eerste lan ding op zee uitvoerden, vermoede lijk zonder dat dit de bedoeling was, en tijdens slecht weer. Zelfmoordpoging Rudolf Hess? PARIJS/BERLIJN - De vroegere plaatsvervanger van Adolf Hitler, de 82-jarige Rudolf Hess, zou dezer dagen in de geallieerde gevangenis van Spandau een poging tot zelf moord hebben gedaan. Dit heeft de Franse televisie gisteren zonder nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Volgens geruchten die in de West duitse hoofdstad de ronde doen, zou Hess, die indertijd in Neuren berg wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, in zijn cel zijn polssla gaders hebben doorgesneden. Dit zou echter bijtijds door de bewa king zijn ontdekt. Zijn toestand zou nu geen zorgen meer geven. LOS ANGELES - Een paar uur na dat de 19-jarige Mark Goodman uit San Francisco op straat ontvoerd en per auto weggevoerd was, vond de politie hem terug in een motel kamer, in gezelschap van zijn ou ders en een man die zijn broodwin ning gemaakt heeft van het terug halen van bekeerlingen van Ame- rika's talrijke godsdienstige secten. Mark Goodman, volgeling van de Koreaanse evangelist Sun Myung Moon, diende bij de politie meteen een klacht in tegen zijn ontvoer ders, wat zijn moeder de wanho pige opmerking ontlokte: „Mark moet wel een verschrikkelijke her senspoeling ondergaan hebben om een aanklacht in te dienen tegen zijn eigen moeder!" Dit soort botsingen doet zich dage lijks voor. De inzet van de strijd zijn jeugdige mensen die van huis weg lopen om hun leven - en dikwijls flinke bedragen aan geld - te gaan besteden aan een of andere won derlijke „gemeente", waarvan de wervende predikers hen gewoon lijk op straat opgepikt hebben. Er zijn in de Verenigde Staten hon derden van die bewegingen, met miljoenen volgelingen. Er wordt sinds lang gesputterd over de methoden waarvan die be wegingen zich bedienen. De groot ste en bekendste zijn de bovenge noemde groep van Moon (de ook in Nederland bekende Unified Fami ly) en de bedelende Hare Krishna. De bewegingen, vooral de grote, beginnen echter steeds meer ge bruik te maken van de mogelijkhe den die de Amerikaanse wetgeving hun biedt om terug te slaan met ei sen tot schadevergoeding, die in de miljoenen lopen. Meestal gaat het om meerderjarige kinderen en dan is de positie van ouders die het recht in eigen hand genomen heb ben, bijzonder zwak als de ont voerden voet bij stuk houden. Vorige week is er, met veel boze woorden, over gediscussieerd op twee Amerikaanse congressen. Op de Conferentie over Kerk en Staat in San Diego hebben aanhangers van de gewraakte bewegingen hun beklag gedaan over het verschijn sel dat zij ontvoerd worden door gehuurde „overtuigers". Zij be weerden opgesloten, uitgekleed, gepest en bedreigd te zijn door er varen „ont-leermeesters" die pro beerden om hen tot verzaking van hun geloof te bewegen. Verkrachting Hun betoog is ijzersterk, vrijwel onweerlegbaar zelfs, vooral in een land zoals Amerika waar gelovig heid zo verheerlijkt wordt. Hoe kan een land dat Billy Graham vereert en een demonstratieve baptist zoals Carter in het Witte Huis kiest, nu goedvinden dat ouders proberen om met geweld en dwang de ge loofsovertuiging van hun nakome lingen - hoe onorthodox ook - om te buigen, vroeg een van hen? Dezelfde vraag is op juridisch ter rein naar voren gebracht op een congres over jeugdrecht in Los An geles. De spreker was Sharon Wor thing, die rechten studeert aan de universiteit van Yale. Haar geloof in een „Nieuw Testamentische" predikbeweging heeft een „ontleer"-poging overleefd. Zij hield de vergaderende rechters, advocaten en onderwijsdeskundi gen voor dat het niet aan hen of aan wie dan ook is om te bepalen welke godsdienstige richtingen of lid maatschappen goed of kwaad zijn Een man die het daar absoluut niet mee eens kan zijn, is Michael Trauscht, voormalig officier van justitie en oprichter van een stich ting voor „Vrijheid van Geweten". Zijn medewerkers en hij, vertelde hij, hebben al honderden personen teruggehaald van de dwaalwegen waar de „psychologische verkrach ting" door onscrupuleuze predi kersbewegingen hen op had ge bracht. Trauscht zegt dat hij in 85 procent van de gevallen succes heeft. Hij rekent 25.000 gulden voor een „behandeling" en zijn hulp wordt dagelijks tientallen malen ingeroepen. Zijn tactiek is een verzoek aan de rechter om de verloren zoon of dochter onder curatele te stellen - wat gewoonlijk alleen kan bij gees teszieken of minder volwaardigen. De familie verwerft daarmee een dertigdaagse volledige zeggen schap over het weggelopen kind en in die tijd gaat een „ontleerkracht" aan de slag. Slavenarbeid Een van de bekendsten in dit vreemde beroep is Ted Patrick, de man van wie in het begin van dit verhaal sprake is in de zaak van Mark Goodman. Hij is er zes jaar geleden aan begonnen nadat zijn 14-jarige zoon gestrikt was door de „Children of God". „Het is een fanatieke groep, die Godskinderen, en mijn enige kans was, mij zogenaamd ook zelf bij hun beweging aan te sluiten", ver telde hij mij. „Wij werden behan deld alsof we in het ergste straf kamp zaten. Ze lieten ons honge ren, ze hielden ons uit onze slaap, er werd ons angst en schuldgevoel in geprent. Ze hebben mij zelf ook bijna te pakken gekregen". Nadat hij zijn zoon had losgeweekt, heeft Ted Patrick zijn eigen me thode ontwikkeld om bekeerlingen van de secten in afzondering te be legeren met een spervuur van ar gumenten, verzoeken en dreige menten tot zij door de knieen gaan. De ouders, een en al vergevensge zindheid, nemen het daarna van hem over. Een aantal door Patrick terugge haalde jongelieden heeft op het congres het een en ander verteld van het leven bij de „Moonies" van Sun Myung Moon - onbetaalde werkdagen van soms wel 18 uur, en de leiders van de beweging maar ondersteuningsgeld voor hen in nen bij de staat. „Het is slavenar beid plus oplichting van de belas tingbetalers", zeiden zij. De kerk van Moon heeft in Amerika als kerkelijke organisatie vrijdom van belastingen. Naar schatting ligt het jaarinkomen van de beweging in de buurt van de 70 miljoen gul den en haar bezittingen in de staten Californie en New York zijn nog eens zo'n zelfde bedrag waard.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9