Moeilijkheden bij Philip Morris Wie is er nu lid van het Koninklijk Huis Vragen in Tweede Kamer over aannemen Engelse vaklieden Rij nconf erentie krijgt vervolg Muziek Mozart voor overspannen mensen Na aankondiging reorganisatie Y astenbrie vennadruk op noodzaak gebed ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 BINNENLAND EINDHOVEN (ANP) - De bedrijfsarts van de Daf-fabriek in het Belgische Oevel, Wim Michiels, heeft een opmerkelijke therapie ontwikkeld om overspannen mensen van hun problemen af te helpen. De arts heeft enige tijd geleden zijn succesvolle me thode om kinderen van hun leermoeilijkheden af te helpen ook toegepast op Daf-medewerkers, die door allerlei oorzaken over hun toeren waren geraakt. Blijkens de "Dafbode" van deze week heeft de arts daarmee veel succes. Bij zijn behandeling, die de bijna onuitsprekelijke naam heeft van "audiopsychophono- logie" gaat het om de sonische wedergeboorte van de patiënt ofwel de wedergeboorte van het luisteren, waaraan geen enkel medicijn te pas komt. Oorzaak van overspannenheid binnen het menselijk lichaam ligt volgens dokter Michiels onder meer in het onvermogen om te luisteren. Hierbij dient het onderscheid te worden gemaakt tussen horen en luisteren: bij horen gaat het eigenlijk om de oren en met luisteren heeft men het over de hersenfunctie. Bij overspannen mensen kan door middel van een luistertest wor den aangetoond dat de hersenfunctie, waarmee wordt geluis terd, sterk is afgenomen of soms geheel afwezig is. Om die functie weer op normaal niveau terug te brengen - ofwel om de overspannenheid weer te genezen - is dus geluid nodig. En dat is het grondprincipe, waarmee de bedrijfsarts werkt. De therapie van de dokter is gebaseerd op het gegeven dat de luisterfunctie van de hersenen van een baby pas actief worden omstreeks de vijfde maand van de zwangerschap. Op dat mo ment gaan alle tonen onder de 8000 herz verloren (het zg. water- milieu), hoewel het kind wel alle geluiden van zijn of haar moe der in zich opneemt. Pas na de geboorte gaat het luisteren zich aanpassen aan hetluchtmilieu en gaan ook de tonen beneden de 8000 herz een rol spelen. In het begin van de behandeling luistert de patiënt dan ook uitsluitend naar geluiden met een frequentie hoger dan 8000 herz. Het verkrijgen van de hoge tonen is geen probleem, omdat be staande apparatuur de lage tonen van het normale geluid kan filteren. Een groter probleem vormt de geluidsbron. Bij kinde ren is dat niet zo moeilijk, want hiervoor gebruikt de dokter de moederstem. Bij ouderen is dat echter moeilijker. Dan wordt vaak een beroep gedaan op de componist Mozart. "Mozart is al op zeer jeugdige leeftijd met componeren begonnen en ge bruikte juist veel hoge tonen, met name in de vioolmuziek. Geen enkele andere componist heeft zoveel hoge tonen geschreven in zijn muziek en daarom is ook alleen maar Mozart voor deze behandeling te gebruiken", vertelt de bedrijfsarts. Bij het gebruik van de moederstem duurt de sonische wederge boorte ongeveer vijftig uur, verspreid over zes maanden. Moet Mozart te hulp worden geroepen, dan kan de behandeling tot 100 uur oplopen. Gedurende twee uur wordt de patiënt overspoeld met hoge tonen, die voor een normaal mens "niet pm aan te horen zijn". Dokter Michiels vertelt, dat zijn patiënten er doorgaans erg rus tig onder blijven. "Wie er erg aan toe is, valt in slaap, anderen met een lichtere mate van overspannenheid gaan een boek le- rondkijkt in de showroom van CIEBA! Begrijpelijk, want op 750 m2 vindt u zóveel interes sant nieuws op 't gebied van kantoorinrichting, meubilair voor directiekamers, enz Daarom krijgt iedere bezoeker onze kleurige ClEBA-cata- logus mee. Om alles nóg eens op z'n gemak te bekijken en dan een weloverwogen keus te doen. Ook u bent van maandag tot en met vrijdag tijdens de kantooruren welkom Lev DEN HAAG/NIEUW VENNEP De Kamerleden Keja en Ploeg (bei den WD) hebben minister Boersma (Sociale Zaken) schrifte lijk vragen gesteld over het aanne men van Engelse timmerlieden en metselaars door het bouwbedrijf Mulckhuyse in Nieuw Vennep. De liberalen willen dat de minister maatregelen gaat treffen tegen het steeds groter wordende contingent Engelse vakarbeiders in Nederland (het aantal 5000 wordt in de vragen genoemd). Met name willen Keja en Ploeg maatregelen getroffen tegen Engelse koppelbazen die de in Nederland te werk gestelde En gelsen in dienst hebben. Mulck huyse betrok de Engelsen namelijk van een Brits bedrijf en heeft hen niet zelf in dienst. Bovendien be schikken de beide Kamerleden over circulaires van Engelse firma's waarin allerlei Engelse vaklieden „te huur" worden aangeboden aan Nederlandse bedrijven. In hun vragen herinneren de Ka merleden de minister ook aan eer der door hen gestelde vragen het aanbod van geschoolde arbei ders uit Liverpool. Toen gingen de vragen echter nog niet over Engelse koppelbazen maar over EG- werknemers in dienst van Neder landse bedrijven. Hoewel Keja en „uitzenden" van arbeidskrachten een vergunning nodig is. Mulckhuyse in Nieuw Vennep trok enkele weken geleden vier Engel sen aan voor de bouw van een win kelcentrum in Nieuw Vennep. Bij het arbeidsbureau stonden alleen Ploegde minister vragen ook tegen ongeschoolde bouwvakkers inge- de komst van die laatste groep maatregelen te nemen door beter te zoeken naar vaklieden in Neder- schreven en op een advertentie kreeg Mulckhuyse volgens zijn zeggen geem enkele reactie. land is daar juridisch niets tegen te Op gepubliceerde berichten dat de doen. Dat is er wel tegen koppelba- Vennepse aannemer inmiddels zenpraktijken voor er tegen het twintig Engelsen heeft aangetrok- PAGINA 7 ken zegt Mulckhuyse: „Dat is een misverstand. We hebben er vier aangenomen en gesteld dat we er ooit maximaal twintig nodig zou den hebben. Dankzij adverteren hebben we nu trouwens toch ook drie Nederlandse timmerlieden aan kunnen nemen. Het is wel waar dat ik zoveel Engelsen kan krijgen als ik wil. Er hebben veel bouwfirma's uit Brabant gereageerd na alle pu blicaties waar we die Engelsen vandaan halen. Dat is het bedrijf Clarkson uit Jersey dat van het mi nisterie van Sociale zaken een ver gunning heeft gekregen voor het uitzenden van arbeidskrachten". Het aantal werkloze bouwvakkers in Nederland wordt momenteel ge- schat op 20.000. Wfmm* T EINDHOVEN (ANP) - Philip Morris Holland BV heeft de definitieve be slissing genomen de produktie in Nederland te concentreren in Bergen Op Zoom. De vestiging in Eindhoven zal uiterlijk 1980 gesloten worden. De 500 Eindhovense werknemers krijgen vervangend werk in Bergen op Zoom aangeboden. Willem Barentszstraat 35 Industrieterrein "de Waard" Leiden. (071) 14 9044* BERGEN - In een bliksemactie van luttele minuten hebben twee over vallers gistermiddag het kantoor van de Nutsspaarbank in Bergen beroofd van naar schatting zestig duizend gulden. Zij vervoegden zich om half vijf aan de balie onder het voorwendsel een bankrekening te willen openen. Vrijwel onmiddel lijk dwongen zij het personeel onder bedreiging van revolvers op de grond te gaan liggen. De bankbe- heerder werd gedwongen al het aanwezige geld af te geven. De overvallers gristen bovendien de kassa's leeg en verdwenen van het toneel in een groene auto. De politie legt vooralsnog geen. verband met de bankroof van donderdag in Alkmaar, ook bij een filiaal van de nutsspaarbank, hoewel het opmer kelijk is dat in beide gevallen over "kleurlingen" wordt gesproken, terwijl zowel in Alkmaar (waar dertig mille verdween) als in Be rgen één der overvallers een opval lende lengte had. Op de foto horen rechercheurs bankpersoneel. Beperking van haringvisserij DEN HAAG (ANP) - Het vissen op haring in de Noordzee en in het oos telijke deel van het Engels kanaal is in de periode van 28 februari tot en met 30 april 1977 verboden. De ha ringvisserij in de Keltische zee ten zuiden van Ierland is verboden van 1 maart tot en met 31 december 1977. DEN HAAG (ANP) - De interpar lementaire Rijnconferentie, die de afgelopen twee dagen in Den Haag is gehouden, krijgt een vervolg. De parlementariërs uit de Rijnoever- staten hebben afgesproken, dat voor 1 mei 1978 in Frankrijk een tweede bijeenkomst wordt gehou den. Deze zal moeten worden voor bereid door een parlementaire werkgroep, die voor 1 mei a.s. ge formeerd moet worden. De werkgroep, die zal bestaan uit ten hoogste drie leden van alle deelnemende parlementen, het Eu ropees parlement en de raad van Europa, moet op de tweede confe rentie plannen voorleggen met be trekking tot een permanente sa menwerking tussen de parlemen ten bij de sanering van de Rijn. Het Tweede Kamerlid van D'66, Jan Terlouw, die het initiatief tot de conferentie had genomen, was uit erst tevreden over het bereikte re sultaat. Deze heeft volgens hem ge leid tot een versnelling van de be strijding van de verontreiniging van de Rijn. De resolutie, die de parlementariërs gisteren aanna men, heeft tevens de parlementaire controle op de uitvoering van de maatregelen versterkt. Tenslotte is een nieuwe impuls gegeven aan de politieke bereidheid mee te werken aan het schoonmaken van de rivier en is de publieke opinie een hart onder de riem gestoken. De vice-voorzitter van het Euro pese parlement, de heer C. Be rkhouwer, betreurde het echter, dat de conferentie niet heeft geleid tot een sterke veroordeling van alle lo zingen op de Rijn. Hij werd hierin gesteund door de actiegroepen, die verenigd zijn in het comité Rijnap pèl, die elke lozing als een misdrijf bestempelden. De voedingsbonden FNV en de in dustriebond NW hebben met ver ontwaardiging gereageerd op de bekendmaking van deze beslissing. Vertegenwoordigers van deze bon den hebben gisteren geweigerd deel te nemen aan een vergadering met de direktie, waarop de plannen zouden worden uiteengezet. De ondernemingsraad in Eindho ven heeft het vertrouwen in de pro- duktiedirecteur A. Brokking, die tevens voorzitter is van die raad, opgezet. De ondernemingsraad ad viseerde vorige week dinsdag om zowel de fabriek in Bergen op Zoom te handhaven, als een vesti ging in Oost-Brabant. De Eindho vense ondernemingsraad toonde zich daarbij voorstander van een nieuw te bouwen fabriek in Hel mond. Het personeel van de mid- dagploeg in Eindhoven legde na het bekendworden van het nieuws om vier uur het werk spontaan neer. Gisteravond werd het werk weer hervat. In Bergen op Zoom zal de komende jaren ongeveer 45 miljoen gulden worden geïnvesteerd. De fabriek moet een capaciteit krijgen van 15 miljard sigaretten per jaar. Na 1980 zal in Bergen op Zoom werk zijn voor 800 man evenveel als wanneer beide vestigingen werken. Het advies van de Eindhovense on dernemingsraad om twee vestigin gen in stand te houden is verwor pen, omdat de situatie op de Neder landse markt en verplichtingen in andere Europese landen waar Phi lip Morris actiefis volgens de direc tie niet toestaan dat er in de toe komst twee grote moderne fabrie ken in Nederland zijn. Fred Allers van de voedingsbond FNV verweet de directje van Philip Morris gistermiddag sociaal wan beleid. „Medezeggenschap is een voudig aan de multinationale laars gelapt. De directie heeft halsstarrig een eigen koers gevaren". Ernstige kritiek hebben de vak bonden en de gekozen leden van de Eindhovense ondernemingsraad op wat zij noemen „het stelselmatig onthouden van relevante informa tie om tot een advies te kunnen komen". ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarminq /JÉ Uw installateur: H1 LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 DEN HAAG (ANP) - De Neder landse rooms katholieke bisschop pen hebben in de vastenbrieven dit jaar de nadruk gelegd op de nood zaak van gebed en van een nieuwe levensstijl. Uitzonderingen hierop vormen de brieven van kardinaal Willebrands en bisschop Simonis van Rotterdam. De bisschoppen hebben dit jaar afgezien van een ge zamenlijke vastenbrief. Reeds lang hebben zij een brief in voorberei ding over de heilige geest. Maar daarvan zijn twee concepten echter afgewezen. In zijn vastenbrief gaat kardinaal Willebrands in op de indrukken die hij heeft opgedaan sinds zijn be noeming tot aartsbisschop van Utrecht. Bisschop Simonis vraagt in zijn brief de aandacht van de ge lovigen voor de brief die de bis schoppen vlak voor de vastentijd hebben gepubliceerd over het ka tholiek bijzonder onderwijs. De Rotterdamse bisschop dringt aan op godsdienstonderricht. Wie is lid van het Koninklijk Huis? Over deze kwestie bestaat een bij na onoverkomelijk verschil van in zicht tussen het kabinet-De Uyl en koningin Juliana. De kans dat het lidmaatschap van het Koninklijk Huis nog voor de verkiezingen geregeld zal worden - zoals premier Den Uyl vorig jaar tijdens het Lockheed-debat in de Tweede Kamer beloofde - is dan ook erg klein. Het is een slepend meningsverschil waarover al in 1969 premier De Jong en koningin Juliana het niet eens konden worden. Als een hete aardappel is de kwestie van het ene kabinet naar het volgende doorge schoven. De Tweede Kamer heeft zich er nooit erg druk over ge maakt. Maar dat veranderde nadat de commissie-Donner onthuld had welke rol prins Bernhard in de Lockheed-affaire gespeeld had. Om herhaling van zoiets te voor komen moet de bewegingsvrijheid van de prinsen en prinsessen ge kortwiekt worden, vond de Kamer nagenoeg eenstemmig. Er zou dui delijker moeten worden vastgelegd wat leden van het Koninklijk Huis wel en niet zonder toestemming van de ministers mogen. Maar als een kabinet de ministe riële verantwoordelijkheid scher per wil gaan omlijnen, dan zal er om te beginnen geen misverstand over mogen bestaan wie wel en wie niet tot het Koninklijk Huis (waar de ministers de beschermheren van zijn) gerekend moeten worden. Dat blijkt een bijzonder lastig pro bleem te zijn. Door meningsver schillen met de koningin komt Den Uyl er - net als zijn voorgangers Biesheuvel en De Jong - niet uit. In de Tweede Kamer is enige wre vel ontstaan over het uitblijven van de regeling die moet uitmaken wie wel en wie niet lid zijn van het Ko ninklijk Huis. Op korzelige toon hebben het PvdA-kamerlid Frans- sen en de WD'er mevrouw Kap- peyne van de Coppello al vragen aan premier Den Uyl gesteld. Zo'n regeling van het lidmaatschap van het Koninklijk Huis is hard no- Door Jan Sehinkelshoek dig, vindt mevrouw Kappeyne. „Om de monarchie buiten de poli tieke strijd te houden en het land te behoeden voor een constitutionele crisis zijn de ministers aansprake lijk voor wat de koningin doet. Er is een afgeleide ministeriële verant woordelijkheid voor de andere le den van de koninklijke familie. Want die kunnen door hun gedra gingen het koningschap en het land net zo goed schade toebrengen. Daarom mag er geen twijfel over bestaan wie de leden van het Ko ninklijk Huis zijn die onder toe zicht van de ministers staan". Die ministeriële verantwoordelijk heid is niet zo klaar als een klontje. Alleen voor de koningin - het staatshoofd - staat als een paal bo ven water dat de ministers moeten instaan voor al haar daden. „De Koning is onschendbaar; de minis ters zijn verantwoordelijk", zo is de grondwettelijke vuistregel Kinderschare Voor de overige, de niet onschend bare leden van het Koninklijk Huis ligt het wat moeilijker. De alge mene regel is: hoe dichter bij de troon, hoe groter de ministeriële verantwoordelijkheid. Lange tijd heeft dat geen moeilijkheden gege ven. De koninklijke familie was niet zo groot. Maar na de huwelij ken van de prinsessen ontstaat er een kinderschare die het treffen van een meer sluitende regeling nodig maakt. In schermutselingen met het par lement over de grenzen van de mi nisteriële verantwoordelijkheid houden achtereenvolgende kabi netten vast aan de gulden regel die - na de Irene - affaire in 1964- door prof. mr. P. J. Oud en dr. W. Drees sr aan de hand gedaan was: „Waar het staatsbelang niet in het geding is, heeft het kabinet geen taak". „Maar een grens tussen privé- aangelegenheden en staatsbelan gen is niet haarscherp te trekken. In de praktijk werden de leden van het Koninklijk Huis zo veel mogelijk vrij gelaten. Tot het misloopt. De Lockheed- affaire brengt duidelijk aan het licht dat de ministers prins Be rnhard te veel zijn gang hebben la ten gaan. De Tweede Kamer eiste dat de leden van het Koninklijk Huis in het vervolg scherper op de vingers gekeken zouden worden. Er kon volgens de Kamer na de pijnlijke ervaringen met prins Be rnhard niet langer gewerkt worden met ministeriële verantwoorde lijkheid op basis van „goed ver trouwen". Premier Den Uyl gaf toe dat de kwestie van de ministeriële ver antwoordelijkheid aan „nauwge zette heroverweging" toe was. En dat voor de leden van de konin klijke familie „die zich niet dage lijks naast of dichtbij de troon be vinden" de teugels zullen moeten worden aangetrokken. „Er moet', zo zei Den Uyl, „een zo groot mogelijke duidelijkheid ko men over de vraag welke leden van het Koninklijk Huis bij hun optre den in bijzondere mate rekening moeten houden met de belangen van de staat". Dit is geen bemoeizucht, maar in een constitutionele monarchie van levensbelang. De Kroon - het fun dament van ons staatsbestel - moet niet in het geding kunnen komen. Ooit heeft Schaepman het konink lijk staatshoofd getypeerd als „de sluitsteen in het gewelf dat geheel den hoog opstrevenden bouw te zamen houdt". Wrikken aan die sluitsteen zou onoverzienbare ge volgen voor ons staatsgebouw kunnen hebben. Daarom willen parlement en kabinet een verster king van de ministeriële verant woordelijkheid voor het doen en la ten van het Koninklijk Huis. Het is niet nodig om de hele konin klijke familie in een „gouden kooi" te zetten. De verantwoordelijkheid van de ministers zou tot de naaste op het bordes van Soestdijk bij de viering van de 67ste verjaardag i omgeving van de koningin beperkt kunnen worden. De overige leden van de koninklijke familie krijgen dan een grotere bewegingsvrijheid. „Waarom zou je de mensen die wat verder van de troon afstaan leven slang moeten belasten met de on vrijheden die nu eenmaal in een constitutionele monarchie aan het koningschap vastzitten"? zegt me vrouw Kappeyne van de Coppello. De touwtrekkerij tussen koningin Juliana en premier Den Uyl gaat om de vraag welke leden van de koninklijke familie tot het Konink lijk Huis gerekend moeten worden. Net als zijn voorganger Biesheuvel wil Den Uyl de kring zo klein moge lijk houden. De aansprakelijkheid van het kabinet kan dan volgens hem het beste tot zijn recht komen. Naast de koningin - het hoofd van het Koninklijk Huis - wil Den Uyl de officiële status beperkt zien tot prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus en prins Willem- Alexander (de oudste zoon van Beatrix en de tweede in de rij van troonopvolgers). Verzet De twee andere zonen van Beatrix en Claus vallen in de regeling die Den Uyl voor ogen staat buiten het Koninklijk Huis, maar behouden wel hun titel van prins van Oranje-Nassau. Hetzelfde zou moe ten gelden voor de kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vol- lenhove. Margriet en Pieter wil het kabinet ook buiten de kring van le den van het Koninklijk Huis hou den. De prinsessen Irene en Christina (en hun nazaten) spelen geen rol meer, omdat zij bij hun huwelijk af stand gedaan hebben van hun rech ten op de troon. Koningin Juliana verzet zich met hand en tand tegen het voorstel van premier Den Uyl, dat haar kinderen en kleinkinderen verdeelt in offi ciële en niet-afficiële. Of zoals op het Binnenhof spottend gezegd i de wordt: in A-prinsen en B-prinsen. De Koningin is bang dat leden van de koninklijke familie die niet de officiële status van lid van het Ko ninklijk Huis krijgen aan buiten landse hoven minder gemakkelijk geaccepteerd zullen worden. Bovendien verliezen de .B-prinsen' verschillende voorrechten. Leden van het Koninklijk Huis hebben zitting in de Raad van State, hoeven geen successiebelasting te betalen, worden beschermd door de konin klijke marechaussee, mogen pas na koninklijke toestemming voor de rechter verschijnen, hebben het recht om het kenteken AA te voe ren, mogen na hun dood gebalsemd worden en worden beschermd tegen misdrijven tegen de konin klijke waardigheid Verruimd Koningig Juliana wil in feite dat de hele koninklijke familie tot het Ko ninklijk Huis gerekend wordt. Daarom heeft zij in het verleden ook minder vergaande voorstellen dan die van Den Uyl afgewezen. Biesheuvel kwam in 1971 met het voorstel om alle afstammelingen van de koningin in rechte lijn lid van het Koninklijk Huis te maken. Het verschil met de regeling van Den Uyl is dat alle kinderen van Beatrix en Claus er onder vallen. Na halsstarrig verzet van de konin gin en bemiddeüng van Beel, de toenmalige vice-president van de Raad van State, werd de kring iets verruimd. Maar ook dat voorstel was de koningin te beperkt en ver dween ten langen leste in de ijs kast. De WD neemt een'nog tegemoet komender standpunt in en vindt dat ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhove - zonder hun kin deren - lid van het Koninklijk Huis gemaakt zouden moeten worden. Voor koningin Juliana is. de rege ling van het lidmaatschap van het Koninklijk Huis een belangrijk punt. Als stamhoofd van de Oranjes verdedigt zij de rechten en belan gen van haar Huis met verve. Haar verzet tegen Den Uyl's plannen is begrijpelijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7