Cursus „beter met elkaar omgaan" voor (echt)paren J Steeds meer jongeren met LCKV op vakantie v.d. Water v.d. Water „Emoties uitbannen, bij de feiten blijven" ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 Initiatief van Instituut voor Relatie-Ontwikkeling in Leiden LEIDEN - Het instituut voor Relatie- Ontwikkeling, voortge komen uit een initiatief binnen de vakgroep so ciale psychologie van de Leidse universiteit, gaat een communicatiecursus voor (echt)paren begin nen. De bedoeling van deze, landelijk unieke cursus is de partners die vaardigheden aan te le ren die nodig zijn om goed met elkaar om te gaan. De nieuwe cursus is ontsproten aan een wetenschappelijk on derzoek dat vorig jaar zomer door de vakgroep sociale psy chologie werd ingesteld onder ruim 300 echtparen uit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Grote vraag: is er behoeft aan een cursus voor communicatie verbetering in huwelijksrela ties en vanuit welke behoeften zou die dan moeten worden op gezet. Die vraag werd positief beantwoord. Maar wat de on derzoekers inmiddels het meest interesseert is of je door middel van een doe-het-zelf cursus de communicatie tussen echtpa ren kunt verbeteren. In de Verenigde Staten meent men van wel. Ervaringen heb ben daar uitgewezen dat een min of meer georganiseerde "enrichmont-beweging" (en- richmont is: verrijking) er wel degelijk toe kan bijdragen dat de omgang tussen huwelijk spartners of samenwonenden verbetert. Om dat in Leiden te kunnen vaststellen zal de communica tiecursus worden gevolgd door een team van onderzoekers van de Leidse universiteit. Aan de deelnemers zal worden ge vraagd aan het begin en aan het eind van de schriftelijke cursus een vragenlijst in te vullen. Wat overigens niet verplicht is. Echtscheiding De communicatiecursus voor (echt)paren is volgens de initia tiefnemers drs. Enk Vermeulen en drs. Frank Diepenbrock, los van enig wetenschappelijk on derzoek, terug te voeren op vrij algemene verschijnselen in de Door Wim Wirtz samenleving. Vermeulen: "Dat zijn eigenlijk twee dingen. Na melijk de hoge echtscheidings cijfers en de overbelaste bu reaus voor geestelijke volksge zondheid. Dat zijn duidelijke symptomen die erop duiden dat er iets aan de hand is binnen het huwelijk. Kijk vroeger was het huwelijk nogal zakelijk, was men in het directe voortbestaan van elkaar afhankelijk. Nu is het iets waarin men de onder linge relatie veel belangrijker vindt. En eigenlijk hebben we het nooit geleerd om een lang durige relatie te onderhouden". Diepenbrock: "De bedoeling van de cursus is om sociale vaardigheden te ontwikkelen bij de partners, die hun relaties ten goede kunnen komen. Nou kan je in dat verband denken in termen van problemen die echtparen of paren in hun rela tie hebben. Maar dat hoeft niet direct. Wij richten ons er ook op om meer van dat huwelijk te maken. Om het te verrijken. Het heeft een heel duidelijk preven tief doel. En tegelijkertijd helpt het mensen die op de schreef zitten". Diepenbrock (links) en Vermeulen: het Vermeulen: "Wat mij betreft is dit initiatief voor een deel ook geboren uit ergernis over de vele stukken en boeken die over relaties gaan. Je ziet ze vaak in de boekhandel liggen. Maar als je zo'n boek gelezen hebt, weet je eigelijk nog niet hoe het moet. Deze cursus is eigenlijk de eer ste kans om het zelf te doen. Ik zeg: doen. Want het is wel ge makkelijk om het te willen, maar dingen doen is weer heel iets anders". Twaalf weken De communicatiecursus, die niet alleen voor huwelijkspart ners maar ook voor samenwo nenden bestemd is, duurt twaalf weken en heeft twaalf lessen. Elke week is er een vaste lesavond op dinsdag of woens dag. In de tekst die de cursisten wordt toegestuurd, wordt het onderwerp c.q. de vaardigheid van de week behandeld. Zo wordt er aangegeven waaruit de vaardigheid bestaat en wat er moeilijk aan is. De opdrachten vormen het be langrijkste gedeelte van de les. Deze opdrachten moeten door Belangstellenden die de com municatiecursus voor (echt)paren willen gaan vol gen, kunnen een informatie pakket aanvragen bij het In stituut voor Relatie- Ontwikkeling, Postbus 1033 in Leiden. De cursusperiode duurt van 28 maart tot 27 juni en de kosten per (echt)paar be dragen 275,-. Dat bedrag kan men ineens betalen of in drie maandelijkse termijnen. de partners samen worden uit gevoerd. zo dat ze de vaardig heden die hun wordt aange leerd, kunnen oefenen. De weekopdrachten die in de les sen worden verwerkt, nemen doorgaans zo'n twintig minuten per dag in beslag. Enkele vaardigheden die in de cursus aan de orde komen zijn: het uiten van gevoelens (pret tige en minder prettige), beter leren luisteren en kijken naar je partner, reageren op het gedrag van de ander, oplossen van pro blemen en conflicten, ruzie ma ken, sex, lichamelijkheid, inti miteit en ook: meer gebruik maken van de mogelijkheden die je in je relatie hebt. Vaardig heden, kortom, die volgens de initiatiefnemers voor sommige partners nodig en voor weer andere partners aantrekkelijk zijn. Beide categorieën, on geacht hun vooropleiding (moeilijke woorden zijn in de lessen doelbewust vermeden), kunnen zich dan ook voor de cursus aanmelden. Een psycho loog van het instituut, dat for meel overigens losstaat van de universiteit, zal de cursisten schriftelijk begeleiden. Hij cor rigeert het ingestuurde werk, voorziet het van commentaar of doet suggesties om opdrachten anders aan te pakken. Vermeulen: "Maar het is beslist niet de bedoeling om ernstige problemen in relaties tot een oplossing proberen te brengen. We moeten niet afglijden naar een therapie, voor dat soort dingen kunnen mensen beter naar een of ander bureau gaan. Er kunnen natuurlijk wel men sen bij de cursisten zitten die problemen in hun relatie heb ben. Maar we willen wel probe ren het in ieder geval vrolijk te houden. Het is iets van een lach en een traan". Leden kabinet psychologisch testen LEIDEN - "Pa ik vind het een beetje moeilijk om je dat te zeggen, niet omdat ik het met jullie niet leuk vind hoor, maar ik zou dit jaar zo graag, met anderen op vakantie gaan". Het voorjaar komt in zicht, vakantieplannen worden weer ge maakt en dan duikt ook in veel ge zinnen bovenstaand probleem weer op. Zowel voor ouders als voor hun kinderen is dat een moei- lijk moment. Voor vele jongeren wordt een zelfstandige vakantie, zonder ouders, op een bepaalde leeftijd een uitdrukkelijke wens. Ouders zien dat veelal ook wel in, maar voor het nemen van de eerste stap bestaat wat angst. De Leidse Christelijke Kampeer vereniging (LCKV) is er mede om problemen als deze op te lossen. Voor ouders is het ongetwijfeld een geruststellende gedachte dat kin deren bij de LCKV de kans krijgen om met leeftijdgenoten en onder leiding, op stap te gaan. Vorig jaar kozen elfhonderd jongeren voor ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers zo'n vakantie dit jaar zullen dat er weer meer gaan worden. Het succes van deze 57 jaar oude kampeervereniging blijkt duidelijk uit de cijfers. Zo'n zeshonderd jon geren keren elk jaar weer voor een vakantie bij de LCKV terug. Verba zingwekkend is dat niet want er zijn keuzemogelijkheden te over. Tentenkampen voor jongens, ten tenkampen voor meisjes, ge mengde kampen, fietskampen, zeilkampen in binnen- en buiten land, zeilkampen, Tjalkzwerftoch ten en kampeertrektochten. Volop mogelijkheid om de vrije tijd in de buitenlucht door te brengen in het gezelschap van leeftijdgenoten. Wie belangstelling heeft kan elke maandagavond terecht bij de LCKV aan de Nieuwe Rijn 91. Op die avond zit er ook iemand om per telefoon (140127) inlichtingen te geven. En dan is er natuurlijk de LCKV- folder, waarin alle kampen worden besproken. Een aantal is al volgê- boekt. In andere is nog plaats. Nieuw in het LCKV-programma is bijvoorbeeld de fietstrektocht door Zuid-Engeland. Jongeren vanaf zeventien jaar kunnen daar aan mee doen. De tocht gaat langs jeugdherbergen. Een andere moge lijkheid, die vorig jaar veel belang stelling opleverde is de Tjalkzwerf tocht. Dit jaar wordt met twee bo ten gevaren, in de buurt van de Wadden. De prijzen van de LCKV liggen doorgaans laag. Er wordt geen winst gemaakt en al het werk wordt gedaan door vrijwilligers, zo is er gedurende het hele jaar elke maan dagavond een groep bezig met het onderhoud van de kampeeruitrus ting uitrusting en er is een ploeg voor de organisatie van de kampen. LEIDEN - Jhr. mr. R. E. P. de Ra- nitz, wetenschappelijk' medewer ker straf- en procesrecht aan de fa culteit der rechtsgeleerdheid van de universiteit, vindt dat ook leden van het kabinet voor hun eventuele benoeming psychologisch getest zouden moeten worden op hun ge schiktheid. Deze wijze van hande len zou opmerkelijke gevolgen met zich meebrengen, aldus De Ranitz, die deze mening als stelling heeft gevoegd bij zijn proefschrift "her ziening van arresten en vonnissen" waarop hij maart hoopt te promo veren. Zolang voor toelating tot door de overheid betaalde (hogere) functies in het algemeen een psy chologische geschiktheidstest deel uitmaakt van de selectieprocedure, brengt zowel het gelijkheids- als rendementsbeginsel mee dat ook de leden van het kabinet een derge lijke test ondergaan, aldus De Ra nitz. Lezing over Leidse schilder LEIDEN - Drs. Elsbeth R. Castel- letti-Herfst houdt op dinsdag 8 maart in de Lakenhal een voor dracht met dia's over het leven en werken van de Leidse kunstenaar Menso Kamerlingh Onnes. Aanleiding voor deze lezing is de tentoonstelling "aquarellen en te keningen uit de jaren ca. 1885-1900 door Floris Verster en Mense Ka merlingh Onnes", die tot 21 maart in het museum aan de Oude Singel te bezichtigen is. De lezing, die wordt georganiseerd door de Ver eniging van Belangstellenden in de Lakenhal, begint om acht uur. In de pauze kan de expositie worden be zocht LEIDEN - Steevast komt in discussies over de Adviesraad voor de Binnenstad de opmer king aan de orde dat de Advies raad wel adviezen uitbrengt maar dat niemand er acht op slaat. De Adviesraad is vijf jaar geleden door de gemeenteraad ingesteld, iedereen die belang stelling heeft voor de binnen stad kan er lid van worden, ge vraagd door B en W of onge vraagd worden adviezen uitge bracht aan B en W. Of er naar de adviezen over bin nenstadsplannen geluisterd wordt of niet hangt af van de inhoud van de adviezen, stelt dr. J. A. van der Does, voorzitter van de Adviesraad. Hij kan wij zen op een aardig succesje. Bij geluidsmetingen op de hoek Langegracht/Pelikaanstraat in opdracht van de Adviesraad bleek het verkeer in die hoek veel geluidshinder te veroorza ken. Enkele gemeenteraadsle den schonken aandacht aan deze gegevens in verband met de bouw van een flat aldaar. Met subsidie van het rijk wordt de flat nu weer voorzien van dub bele beglazing. DOKWERK Is het geen zaak voor het wijk- komitee om op dergelijke zaken te letten? Onmiddellijk geeft Van der Does toe: "Als het over leg binnenstadswijken goed zou draaien dan is er geen plaats In een gesprek met het bestuur van de Adviesraad komen en kele verschillen met wijkorga- nisaties naar voren. Als pro bleem bij het winnen van leden: "We moeten geen actievoerders uit één deel van de stad binnen halen, die niet de stad als geheel willen bekijken. Dit probleem speelt bij de benadering van de wijken, daar zitten iets teveel activisten, we zoeken een net iets ander soort mensen". "Dit is te dor werk voor actie voerders: dat na uren vergade ren een advies de deur uitgaat". "Bijvoorbeeld bij de Brees- traatplannen, dan gaan wij eerst gegevens opdoen, alles uitzoe ken. Dan gaan we langzaam een mening vormen. We zijn niet zo dat we uitgaan van: per definitie moet de stad dicht voor auto's, of omgekeerd". "Bij mensen die uit een bepaald deel van de stad komen is het mogelijk dat zij bepaalde zaken ondergeschikt achten aan een deelprobleem. Bijvoorbeeld bij de Breestraat hebben wij de wijken niet uit genodigd omdat wij bang wa ren voor teveel deelproblemen. Een deelprobleem is bijvoor beeld de Valkbrug. Dat moetje breder zien: de nadelen afwe gen tegen de voordelen". Geschillen Vereniging wil onderzoek naar gevolgen van as bestlozingen LEIDEN - De vereniging "Voor komen is beter" dringt er bij de ge meenteraad van Leiden op aan om een jaarlijks medisch onderzoek onder de bevolking te doen instel len, met speciale aandacht voor de longen. Aanleiding voor dit ver zoek is het feit dat door de firma Kruyt in Leiderdorp stoflozingen zijn gedaan, met o.a. asbestvezels. De zagerij van deze firma is na klachten van bewoners en de ver eniging gesloten. De vereniging "Voorkomen is beter" verwijst de Leidse gemeenteraad naar een brief van de provinciale inspectie van de volksgezondheid voor hy giëne en milieu aan het Leider- dorpse gemeentebestuur. Daarin staat dat met name stofdeeltjes van crocidoliet en chrysotiel al bij zeer geringe hoeveelheden na inade ming kankerverwekkend kunnen zijn. De gevolgen manifesteren zich soms pas na tientallen jaren. De vereniging wijst de Leidse ge meenteraad erop dat asbeststof niet alleen in de onmiddellijke omge ving neerslaat, maar soms ook ki lometers door de wind wordt mee genomen. Omdat in Leiderdorp lo zingen van asbeststof hebben plaatsgevonden, zijn de gevolgen van een dergelijke verontreiniging ook voor Leiden te verwachten, al dus de vereniging in een open brief aan de gemeenteraad. Aan het gemeentebestuur van Lei derdorp heeft "Voorkomen is be ter" verzocht een onmiddellijk on derzoek in te stellen onder de om wonenden van de firma Kruyt, die aan de Splinterlaan gevestigd is. Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Dit is de laatste bijdrage in een serie van vier artikelen, die de afgelopen dagen in deze krant verschenen rond het onderwerp inspraak en macht. Een serie waarin aandacht werd besteed aan de verhouding tussen wij ken en gemeenteraad, het werk van de Leidse inspraak coördinator, de interpretatie van wethouder Waal en de adviesraad voor de binnenstad. dat de wijkorganisaties nog niet zo'n sterke stem hadden als tegenwoordig. Nu ziet het be stuur van de Adviesraad de functie van deze raad als een aanvullende inspraakmoge lijkheid. Een inspraakmoge lijkheid voor iedereen die de stad als geheel wil bekijken, terwijl de gemeente steeds meer rechtstreeks met de wij ken praat over deelproblemen. Naast die plaatsbepaling zou als beleidsbepaling van de huidige Adviesraad geformuleerd kun nen worden, gehoord het be stuur het zich een oordeel vor men aan de hand van feiten, zonder uit te gaan van bepaalde principes, en zonder emoties. "Dat is het ongeëmotioneerd denken. De emotie zoveel mo gelijk uitbannen en je aan feiten houden". Het idee achter het ontstaan van de Adviesraad is dat de burgers mee moeten kunnen praten over wat er in de stad gebeurt. Als gevaar signaleert voorzitter Van der Does: "Bij te weinig le den zijn het niet meer "de bur gers" die spreken. Dat is niet goed". De Adviesraad telt mo menteel 35 tot 40 actieve leden. Er zijn nogal wat onderlinge ge schillen waardoor het voortbe staan van de Adviesraad aan een zijden draadje heeft gehan gen, en eigenlijk nog hangt. De Adviesraad kampt in grote lijnen met dezelfde problemen als andere inspraakorganen in Leiden. Wie wordt vertegen woordigd en wat is een advies zonder enige bindende kracht waard? Bij dat laatste signaleert wethouder Waal overigens po sitieve ontwikkelingen: zo zou de universiteit het advies over de bebouwing van het Witte Singel- en Doelenterrein "echt ernstig" bestuderen. TOM MAAS Dit jaar is er wat de organisatie be treft maar één probleem. Per kamp gaan er minimaal twee koks mee en op het ogenblik zijn er nog te weinig vrijwilligers gevonden om alle kampen te bezetten.Belang stellenden kunnen zich melden. Het gaat om mensen met wat kam- peerervaring ervaring en met de bereidheid voor de verschillende groepen de warme maaltijden klaar te maken Nieuwbouw voor werkende jongeren LEIDEN - Wethouder Verboom zal op 15 maart het nieuwe wooncom plex van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan de Rijns- burgersingel officieel in gebruik stellen. LEIDEN - De openbare kleuter school "Bainbino" aan de Oppen- heimstraat is druk in de weer met twee projekten, waar de kleuters actief bij worden ingeschakeldHet ene projekt gaat over voeding, het andere over indianen. Allpripi at tributen die met indianen te maken hebben, sieren op het ogenblik de school. Maandagavond houdt de kleuterschool open huis (aanvang 1830) uur. Een iedereen is welkom. SCHAATSACTIVITEITEN TON MENKEN IJSBAAN Naast het rekreatieschaatsen voor alle soorten schaatsen in de hieronder vermelde openingstijden de volgende extra activiteiten. Iedere dinsdag- en donderda gochtend damestrimmen, vrij dagavond ingaande om 22.30 uur marathon schaatsen. Informaties bij de ijsbaan. Elke zaterdagavond disco schaatsavond. Verder ideaal voor kinderpartijtjes op woensdag- en za terdagmiddag. Iedere dag vanaf 7 uur geopend. Openingstijden van 7 tot 12 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur. Tot en met 15 mei geopend. Vondellaan 41. tel. 769344. Op de zolder van scholengemeenschap Visser 't Hooft wordt elke maandagavond door vrijwilligers gewerkt aan het onderhoud van de kampeeruitrusting

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3