Lange levertijden Duitse diesels Maxi 1750 HL: een wat klassieke, maar erg prettige middenklasser ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 PAGINA 21 RAI '77: "In aanbidding Mercedes-Benz stond dit jaar niet op de RAI om auto's te verkopen, maar om "levertijden aan de man te brengen". Dit gezegde komt niet van ons, maar het werd door de woordvoerder van het merk ge lanceerd tijdens een persbijeen komst in het hoofdkwartier van Agam in Utrecht. "Neemt u maar van mij aan, dat alle auto's die hier staan allang zijn verkocht". Die leveringsproblemen hadden wel nare gevolgen. Voor de klanten, die lang moeten wachten. Voor de dealers, die hun kosten stijgingen niet konden goedma ken door grotere omzetten. En voor de verkopers, die in plaats van auto's levertijden moesten verkopen. En niet te vergeten voor de im porteur, die de dieselafzet in stuks niet onaanzienlijk zag da len. "Zonder dat overigens de po sitie van Mercedes-Benz in de dieselsector door de concurrentie wezenlijk werd aangetast", werd er aan toegevoegd. Ook VW Dat lijkt maar gedeeltelijk waar, wanneer men de problemen ziet, waarmee een ander Duits merk heeft te kampen. Want ook Volkswagen kan niet voldoende diesels afleveren. In Wolfsburg heeft men de plank eigenlijk lelijk misgeslagen. Men heeft daar duidelijk niet gere kend om het succes, dat de Golf- diesel zou worden. Dit unieke kleine dieseltje is zo enthousiast begroet, dat alleen in Duitsland op de dag van de introductie al 30.000 stuks werden verkocht En dat in een land, waar de diesel aan de nomo nauwelijks goedko per is dan óenzine. "Wij hebben vastgesteld, dat er irrationele motieven aan die grote vraag ten grondslag lig gen", verzuchtte Pons directeur W. M. de Grefte dezer dagen op een andere persbijeenkomst in Amsterdam. Dat kan best. Mis schien zijn er mensen, die net zo goed of misschien nog beter (op financiële gronden) de benzine versie van de Golf zouden kun nen kopen. Maar dat verandert niets aan het feit, dat ze een Golf-diesel willen hebben. En die zijn er niet. Althans nauwelijks. De levertijd is al opgelopen tot een maand of zes vooral doordat de leverancies van oliepompjes de vraag niet kan bijbenen. Bestseller Eind vorig jaar is het wagentje in ons land geïntroduceerd. Met het nodige tromgeroffel. "En we kunnen rustig constate ren dat het een bestseller is ge worden" zegt dealer A. A. Kam steeg. "In de kranten en op de televisie is er veel aandacht aan besteed. En dat leidde tot nogal Het ligt voor de hand, dat wij nog eens op de kortgeleden gehouden personenauto- RAI-tentoonstelling terugkomen. De RAI- pagina's in tijdschriften en kranten worden nu eenmaal ruim tevoren gemaakt. Vóór men de kans heeft gehad de show zelf te zien. Het grapje gaat zelfs onder autojournalisten, dat zij op de RAI gaan kijken of zij de waarheid heb ben geschreven. Maar in elk geval biedt de show hun genoeg stof om er nog eens over na te kaar ten. Ons ook wat kopers. Maar de fabriek heeft ons er niet bij gezegd, dat ze er niet waren. Dus werd er vlot ver kocht. Het heeft eigenlijk vrij lang geduurd voor het tot de hele VW-organisatie was doorgedron gen, dat ze maar met mondjes maat waren te leveren". Deze regiefouten hebben tot vele moeilijkheden geleid. Begin deze maand hadden al zo'n 15.000 Ne derlanders een dieseltje besteld, maar het gros zal nog wel enige tijd op de wagen moeten wacn- ten. Temeer omdat er zoveel ty pen op de markt waren gebracht. Geding "Wij zijn zelfs door enkele klan ten met een kort geding be dreigd", vertelt de heer Kam steeg. "Het is er gelukkig niet van gekomen. Ze hadden trouwens toch geen schijn van kans gehad. Eén van de drie Japanse "pri meurs" op de RAI was de Toyota Cressida. De wagen heeft niet zo veel aandacht gekregen. Dat is niet te verwonderen, want al vond de Japanse fabriek Amster dam belangrijk genoeg om de Cres sida te tonen, dat wil nog niet zeg gen, dat hij ook al kan worden gele verd. Het zal wel eind van het jaar De verkoopvoorwaarden sluiten dit soort overmacht nu eenmaal uit. Maar prettig is het niet en het vraagt vaak veel moeite om de koper de zaak uiteen te zetten. Maar hij heeft natuurlijk wel het recht de order te annuleren. Ge lukkig is er de komende tijd van Volkswagen geen prijsverhoging te verwachten, zodat iedereen zijn auto nog wel zal krijgen voor de afgesproken prijs. Maar je vraagt wel af, waarom al die men sen ineens in een diesel willen. We zijn gewoon overdonderd door de vraag. Zelfs als ze niet voldoende kilometers rijden om er financieel beter van te kunnen worden willen ze toch. Om de be trouwbaarheid, om de sterkere motor, omdat ze dan geen last van het vocht hebben, allerlei argu menten worden aangedragen. En daar zal het nieuwtje wel bijko- worden voor dit nieuwe produkt, dat in de bovenste regionen van de middenklasse moet worden ge plaatst in ons land zal verschijnen. De Cressida zal worden uitgerust met een twee liter motor. De serie zal meer modellen gaan omvatten dan de sedan en de stationcar, die op de show werden getoond. Grotere produktie Net als Mercedes heeft Volkswa gen al maatregelen genomen om de produktie te verhogen. VW, dat enkele jaren geleden nog heel griezelig op de rand van de af grond balanceerde, heeft zelfs weer een groot aantal nieuwe ar beidskrachten aangetrokken. Bovendien heeft men ruimte ge creëerd om de dagaantallen te verhogen. Dat kan, omdat de produktie van de kever langza merhand aan het uitsterven is. De wagen, die eens de roem van Volkswagen was, is duidelijk op een dood spoor gezet. Dit jaar worden er in ons land nog maar 500 geïmporteerd. Om de heel fervente keveraanbidders tevre den te kunnen stellen. Voor het overige moet men naar de twee dehands handel, waar er nog heel wat zaken worden gedaan met En natuurlijk zal de wagen weer zeer volledig worden uitgerust. Voor de accessoirehandel geen droog brood aan te verdienen. Alles zal er op en aan zitten, zoals zonwerend glas, radio, verwarmde achterruit, interval-ruitewisser hoofdsteunen en nog veel meer. Over de prijs valt nog niets te zeg gen. bejaarde kevers. Volkswagen concentreert zich vooral op de bestaande modellen en op de twee nieuwkomers: de Derby en de Golf diesel. Vertraagd Deze gerichte aandacht heett er toe geleid, dat de introductie van andere modellen even naar de achtergrond is geschoven. De Passat diesel, die dit voorjaar de weg had moeten oprijden, blijft tot het najaar in de garage staan. Men heeft de handen meer dan vol aan de Golf-diesel. En ook de coupéversie van de nieuwe Audi 100 zal nog wel een tijdje op zich laten wachten. Volkswagen wil eerst orde op za ken stellen. Door een verkeerde modellenpolitiek heeft Wolfs burg ijzig lang en diep in het rood gestaan, nu heeft de fabriek de vraag naar de Golf-diesel weer verkeerd getaxeerd. Nu men dan eindelijk de wind weer in de zeilen heeft gekregen is het zaak erop te letten, dat men zich niet weer vergaloppeert. Vandaar GT2: het nieuwste experimentele Opel-model De Opel GT 2, die ook op de jongste RAI te zien was, is de nieuwste in een serie operatio nele experimentele modellen, waarin ideeën voor de toekom stige toepassing worden ont wikkeld. Het hoofdthema voor deze wagen was doelmatigheid. Veiligheid en efficiency. Het doel was een carrosserie- vorm, die door zijn aërodyna mica een lager brandstofver bruik, een kleinere zijwindge voeligheid en betere rij- en be dieningseigenschappen heeft en voldoende ruimte biedt aan vier inzittenden en de bagage. Het theoretisch brandstofver bruik van de GT 2 ligt tussen de 7 en 7liter per 100 kilometer. De topsnelheid ligt boven de 200 kilometer. De achterwielen zijn gedeeltelijk bedekt en de opvallende wielen zijn ontwor pen voor een minimum aan luchtwervelingen. Voor een ongestoorde luchtstroom zijn sierlijsten vermeden. Als krachtbron werd de 1.9 liter motor met benzine-inspuiting gebruikt. Om ruimteredenen werd de motor achter de vooras geplaatst. Eén van de belang rijkste karakteristieken van deze auto vormen de deuren, lange naar achter opende schuifdeuren, die zowel voor de voor als achter inzittenden een gemakkelijke instap mogelijk maken. Het deursysteem werd voor deze wagen speciaal ont wikkeld. De koplampen zijn verzonken en openen automatisch na een druk op de knop. De instrumen ten geven digitaal informaties omtrent snelheid, toerental en temperatuur. Deze vitale gege vens zijn voortdurend zicht baar. Minder belangrijke kun nen zichtbaar worden gemaakt. Niet alleen de achterruit is elek trisch verwarmd, ook de voor ruit. Om eenvoudig onderhoud mo gelijk te maken werden alle plaatwerkdelen als afzonder lijke eenheden ontworpen en niet met elkaar verbonden De motor is gemakkelijk van on deruit bereikbaar. „Grote Amerikaan" gaat er echt uit Het raakt nu wel helemaal afgelo pen met de echte „grote Ameri kanen". De Cadillacs, Pontiacs, Buicks, Oldsmobiles en Chevro- lets worden onverbiddelijk kleiner en lichter. De 1977- modellen zijn veelal al 30 centi meter korter en wegen enkele honderden kilo's minder. En dat zal volgens insiders in de ko mende jaren steeds meer door zetten. Het Amerikaanse publiek gelooft thans ook wel dat het serieus af gelopen zal zijn met de vertwij felde pogingen om de Ameri kaanse auto groot te houden. Liefhebbers ontketenen in deze nadagen van de „grote Ameri kaan" een geweldige vraag naar de wagens. General Motors heeft daar zelfs nog op ingehaakt door 500 Cadil lacs af te leveren met een dash board waarin geponst staat: „laatste auto". In zulke wagens wordt nu zwaar gespeculeerd. Ze worden vaak niet op de weg gebracht, maar worden door verkocht van dealer naar dealer en intussen is hun prijs al geste gen tot het dubbele van wat zo'n auto normaal kost. De C111 van Mercedes grossiert in records De C 111 die Mercedes-Benz op de RAI had neergezet is niet nieuw. Dit experimentele mo del dateert al van 1969. Aanvan kelijk werd het gebruikt voor het testen van onderstelcon structies en voor de ontwikke ling van de Wankelmotor. De proefnemingen brachten echter niet het succes, dat aanvanke lijk werd gehoopt. Dus is het jarenlang stil geweest rondom deze C 111. Tot in de afgelopen zomer een research- team van de Duitse fabriek de wapen gebruikte als een stroomlijnvormig omhulsel voor een dieselmotor met tur bocompressor. Om het vermo gen en de levensduur van de motor te testen. Een vrijwel standaard vijfcilin der dieselmotor, die in de 300 D personenauto 80 DIN-pk levert, werd nu letterlijk tot ruim 190 DIN-pk opgeblazen. En met deze krachtbron kon de wagen op het circuit van Nardo in Zuid-Italië een hele serie re cords vestigen. Op het cirkel vormige circuit van 12.6 kilo meter lengte reden de vier research-ingenieurs van Mer cedes - die elkaar om de 2»/2 uur aflosten in de periode van 12 tot 14 juni vorig jaar ruim 64 uur met snelheden van ruim 250 ki lometer per uur zonder dat de dieselmotor zijn bedrijfszeker heid prijs gaf. Tijdens de recordpogingen be droeg het brandstofverbruik gemiddeld 19.8 liter per 100 ki lometer. Het is het streven van Daimler-Benz door de turbo oplading nog krachtiger personenwagen-dieselmotoren te kunnen aanbieden. Het maximum vermogen zal welis waar dan kleiner zijn, het kop pel bij de lagere toerentallen zal echter belangrijk groter zijn dan bij de nu standaard diesel motoren. Door een regeling van de compressordruk zal de mo tor sneller reageren op de gas pedaalbewegingen bij alle toe rentallen en belastingen. British Leyland bracht op de RAI enkele wagens, die nooit eerder op een Nederlandse autoshow hadden gestaan. Daaronder de Rover 3500, die door een interna tionale groep autojournalisten is uitgeroepen tot de beste auto van dit jaar. Tussen dat "geweld" viel de Maxi HL eigenlijk een beetje in het niet. Het is bijna karakteristiek voor de auto, die altijd min of meer tussen de wal en het schip terecht is ge komen. Want deze auto, die steeds in de schaduw van de an dere produkten van de Britse au toindustrie heeft geleefd, had met iets meer geluk een bestsel ler kunnen worden. Misschien moet de oorzaak worden gezocht in het feit, dat er aanvan kelijk aan de Maxi nogal wat was af te dingen. Er waren in het be gin meer uitvoeringen, waaron der één met een 1450 cc motor die een duidelijk gebrek aan fut ver toonde. Ook op het interieur kon men met recht aanmerkingen maken. Dat is nu verleden tijd. Er rest nog slechts één versie met een 1750 cc motor en "toch maar mooi van British Leyland" dat ook het in terieur aanzienlijk is verbeterd. Wat gebleven is is een auto, die een daverend succes had kunnen zijn. een heeft daar natuurlijk last van, maar personen die daar ook maar even gevoelig voor zijn gaan juist dat gebrek op de lange duur akelig scherp voelen. Daar komt nog bij, dat men de ach terbank in een oogwenk kan wegklappen, waardoor een enorme bagageruimte ontstaat. Dat is tegenwoordig niets bijzon ders meer. Er zijn al zoveel wa gens met een "vijfde deur" op de markt, waarin haast altijd de ach terbank kan worden neergèlaten, dat het vandaag de dag niet meer opvalt. Dat was beslist nog niet het geval toen de Maxi verscheen Toen was beslist nog een zeld zaamheid. Dat het nu algemeen gebruik is geworden bewijst al leen, dat de Britse fabriek het toen goed had gezien. Maar het is er heden ten dage niet minder nuttig om. Dan hebben we nog steeds niets ge zegd over dat voortreffelijke Hydrolastic veersysteem, dat zulke uitstekende resultaten geeft en zelfs bij lange ritten er voor zorgt dat er nauwelijks van vermoeienis sprake is. Ook dat is geen nieuwtje meer. Het heeft ja renlang zijn niet bewezen. Maar ook hier geldt, dat het er daarom niet minder nuttig om is ge worden. Over de wegligging kunnen (mede door de onafhankelijke wielop hanging) wij niet anders dan en thousiast zijn. We hebben in de periode, dat wij met deze Maxi 1750 HL reden, geen enkele keer moeilijkheden ondervonden. Ook niet, wanneer wij de wagen met meer dan normale snelheid de bocht injoegen. Hij bleef zijn aangedreven voorwielen vlekke loos volgen. Nee, we hebben weinig aan te mer ken op dit wat stille produkt van British Leyland. Het in ons land zo agressieve merk flirt graag met grootheden als de leuke Allegro en de grandioze Princess. En aanstonds natuurlijk met de be kroonde Rover 3500. De Maxi is kennelijk wat stiefmoederlijk behandeld. Wat ons betreft, ten onrechte. Wij vinden alles bij elkaar, dat deze stoere, compacte middenklasser met zijn venijnige krachtbron veel te bieden heeft voor een al leszins acceptabele prijs. Zeker, ook wij vinden iets meer dan vijf tien mille een fors bedrag maar men krijgt er genoeg voor terug. Een goed zittende ruime wagen, die zich gemakkelijk laat hante ren in de stad en bij uitstek ge schikt is voor de langere afstand. Alleen moet men de wat klas sieke uitvoering op de koop toe Dat zal hij nu niet meer worden. De tand des tijds - zoals dat altijd zo fraai wordt genoemd - heeft al flink geknaagd aan de waarder ing van de op zichzelf zo sterke vormgeving. Men heeft al zo lang tegen de Gliders, Maxi's en Ba- lanza's aan gekeken dat men nu vergeet te zien hoe goed deze auto eigenlijk is gevormd. Zeer com pact, lekker stoer, een wagen die vertrouwen ademt. Maar dat alles doet vandaag de dag ook "klas siek" aan en dat correspondeert nu eenmaal niet met de smaak van de meeste automobilisten. M5ar in de korte tijd, dat wij in de dit jaar weer verbeterde Maxi 1750 HL hebben kunnen rijden, hebben wij de auto bijzonder le ren waarderen. De dwars ge plaatste motor voorin, het ont breken van een cardanastunnel door de voorwielaandrijving en het geraffineerde gebruik van de beschikbare maten hebben voor een prettig ruime wagen gezorgd, waarin ook mensen met lange benen achterin een goed heen komen kunnen vinden. De aankleding is sober, maar volle dig. Helaas kan men de "ouder dom" van het model ook terug vinden in het feit, dat vele bedie ningsknoppen, zoals voor het licht en de ruitenwisser nog zijn geplaatst op het (inmiddels geca pitonneerde) dashboard. Over drive) kan men het geluid en het benzineverbruik op snelwegen reduceren. Het geluid van de 1750 cc motor is trouwens toch al heel acceptabel. Ook zonder die over drive. En het benzineverbruik schommelt zo tussen de 1 op 9 Va km (by louter stadsgebruik) en de één op elf (op langere afstanden). igens is dat dashboard smaakvol eenvoudig gehouden en kunnen de benodigde gegevens heel ge makkelijker worden afgelezen. Alleen jammer, dat er geen klokje af kon De stoelen zitten op zichzelf uitste kend, maar men heeft ten op zichte van het stuur een nogal merkwaardige zit. Het stuur zit vrij hoog en staat wat vlak. Het is in de eerste plaats een kwestie van wennen, maar er zul len ongetwijfeld mensen zijn, die bij zo'n stuurtje zweren. Persoon lijk prefereren wij een wat verti- calere stand. De versnellingsbak functioneert uiterst soepel En door de vijfde versnelling (een duidelijke over De pittige krachtbron heeft een koppel van 13.42 kgm, waardoor de Maxi 1750 HL een uitstekende caravantrekker moet zijn. Wij hebben het (zonder trekhaak) na tuurlijk niet kunnen proberen, maar het lijkt ons zeer aanvaard baar. Over pit behoeft men niet te klagen, de acceleratie is goed en de top ligt op de teller om en nabij de 160 kilometer per uur. En wij nemen grif aan, dat de kopers van deze Maxi niet meer zullen ver langen. Het is nu eenmaal geen auto meer, die lonkt naar de hoogst "sportieve" autorijders. Men kan er stevig mee uit de voe ten, zeer stevig zelfs als het moet, maar deze Maxi vinden wij toch in de eerste plaats geschapen voor het langere werk. De flinke afstanden. Dan komen de voor delen van deze Britse wagen pas helemaal goed tot hun recht. In de eerste plaats de ruimte. Juist gebrek aan ruimte werkt op de lange afstand benauwend en derhalve vermoeiend. Niet ieder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21