LEIDSCH DAGBLAD Duisenberg vrij optimistisch over economie Optimisme aan eind van „zuivelgesprek" vandaag Mr. Simon niet langer advocaat Pieter Menten Opnieuw miljardenmeevaller ALLES IS BUITEN MU OM GEREGELD' v.d.wiel imcBtwira ABVA LEIDSCH L DAGBLAD Prof. Daudt naar Leiden musterring vakmanschap in bont ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35176 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tijdelijk opvolger aangewezen Mr. Van Heyningen AMSTERDAM/BLARICUM (ANP) - Pieter Menten, de van oor logsmisdaden verdachte Blari- cumse kunstverzamelaar, heeft zijn verdediger mr. Simon aan de kant gezet. De Haagse advocaat mr. L. van Heyningen zal hem voorlopig gaan vervangen. Dit besluit is woensdag al genomen, maar pas gisteravond door mevr. Menten bekend gemaakt. Als reden voor de vervanging voerde Meta Menten aan dat mr. Simon interviews heeft afgegeven aan Tros Aktua en aan het week blad „Accent". „Dat noem ik heu len met de vijand", stelde zij, „en bovendien heeft mijn man mr. Si mon nooit echt als zijn raadsman willen zien. Mevr. Menten maakte nog niet bekend wie Simon's defi nitieve opvolger zal worden. Tegenstelling Mr Van Heyningen, zo werd giste ravond duidelijk, is al medio deze maand aangetrokken als Mentens tweede raadsman. Aanvankelijk zou hij alleen het werk van mr. Si mon ondersteunen. Van Heyningen stelde gisteravond het te betreuren dat Simon moest stoppen. „Hij heeft zijn werk goed gedaan", zo zei hij. De voorlopige raadsman zei direct zelf geen inter views te willen geven. Mr. Simon bleek gisteravond nog niet officieel op de hoogte te zijn van het besluit van Menten. Hij zei zelf de beslissing genomen te heb ben. „Onoverbrugbare tegenstel lingen en verschil van mening over de wijze waarop de verdedi ging moet worden aangepakt heb ben mij genoopt mijn taak neer te leggen", aldus mr. Simon, die Menten sinds zijn uitwijzing uit Zwitserland heeft bijgestaan. Aanhouden Een Haagse kantonrechter zal Men ten maandag in het Scheveningse gevangenisziekenhuis horen over zijn verzoek om in vrijheid te wor den gesteld. Dat zal gebeuren in het bijzijn van een drietal leden van de bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank, waar hij zijn verzoek heeft ingediend. Na afloop zal de officier van justitie mr. Habermehl door de bijzondere strafkamer over deze kwestie wor den gehoord. Omdat het gerechtelijk vooronder zoek op 7 april, de dag dat de voor lopige hechtenis van Menten af loopt, nog niet zal zijn voltooid, zal de officier de rechtbank tijdens een speciale zitting om aanhouding van de zaak vragen, met dertig dagen. Ook dit zal tijdens het verhoor van Menten, komende maandag, aan de orde komen. Mentens gevangen houding kan maximaal met nog eens drie keer dertig dagen worden verlengd. Verwacht wordt dat de zaak in de laatste helft van mei voor kan komen. DEN HAAG (SP) - De economie is duidelijk in herstel. Particuliere bedrij ven vragen weer meer geld van de banken om hun activiteiten te financie ren. Er is financiële ruimte voor het bedrijfsleven ontstaan, doordat het rijk een minder grote aanslag doet op de nationale middelen. 30 PAGINA'S Vakbonden woedend over reorganisatie bij Fhi,ip Mor- Idi Amin beschuldigt Ame rika Pagina 9 Peter Paulides: „De drempel is nog te hoog" Pagina 11 Kogeltrein: „Ideaal" open baar vervoer in Japan, maar Lelijk Pagina 15 Eendenkooi Warmond al meer dan drie eeuwen oud Pagina 17 De KMA wil emanciperen Pagina 19 Lange levertijden Duitse diesels Pagina 21 Minister Duisenberg van Financien signaleert deze ontwikkeling in een nota aan de Tweede Kamer. De mi nister schetst daarin een beeld van de financiële huishouding van het rijk in 1976. Het ziet er aanzienlijk rooskleuriger uit, dan toen het jaar begon. Het tekort op de begroting voor 1976 werd aanvankelijk geraamd op ruim acht miljard gulden. Ver moedelijk zal het werkelijke ver schil tussen uitgaven en ontvangs ten van het rijk in het afgelopen jaar maar iets meer dan vier miljard gulden bedragen. „Het is voor het eerst in 25 jaar ge lukt in 1976 de werkelijke uitgaven van het rijk gelijk te laten zijn aan de oorspronkelijk geraamde uitga ven', meldde Duisenberg gistera- Duisenberg zei gisteravond, dat hij vond in een persoonlijke toelich- goede hoop heeft dat het begro ting trots. tingstekort rond 1980 tot een aan- De inkrimping van het geraamde vaardbare omvang is terugge- tekort is vooral een gevolg van ho- bracht. „Over enkele jaren kunnen het rijk. PTT Lichte vorst 26 FEBRUARI Zon op: 7.33 uur; onder 18.14 uur. Maan op: 11.06 uur; onder 2.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.31 en 21.02 uur, laagwater te 3.55 en 16.27 uur. gere ontvangsten en het aardgas brengen meer dan tweehonderd miljoen gulden meer in 's rijks schatkist. De belastingopbrengsten zijn ruim één miljard hoger. De helft van de hogere belastin gopbrengst wordt via de BTW bin nen gehaald. Veel mensen blijken voor 1 oktober 1976 (de datum waarop het BTW-tarief van 16 naar 18 procent werd verhoogd) duur zame gebruiksgoederen te hebben gekocht, vooral auto's. Via de loonbelasting is ook ruim een half miljard gulden meer bij het rijk binnengekomen. Dit komt, doordat hogere lonen zijn betaald dan waarmee de regering had gere kend. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de loonmaatregel van de rege ring op grote schaal is ontdoken. Dit is al eerder aan het licht geko men bij de fondsen voor sociale verzekeringen. Als gevolg hogere lonen opbrengsten aan sociale premies, voor 1976 een meevaller van zeven honderd miljoen gulden genoteerd. Doordat het begrotingstekort is in gekrompen heeft het rijk vorig jaar ook minder geld behoeven te lenen. Een gevolg hiervan is, dat minder rente over staatsschuld betaald be hoefde te worden. we het tekort weer geheel financie ren uit besparingen van het Neder landse volk", zei hij. Stemerdink bezorgd over versterking Sowjet-macht DEN HAAG (SP) - Minister Ste merdink van Defensie is ongerust over de voortdurende versterking van de militaire kracht van de Sowjet-Unie. Vooral de groei van de Russische vloot, de versterking van de Sowjet-rakettenmacht en dc uit breiding van het „rode leger" baart hem zorgen. „Hoewel wordt aangenomen dat de Sowjet-Unie nog niet in elk opzicht superieur is aan de Verenigde Sta ten, schuilt er in de groeiende kracht van de Sowjet-Unie een ge vaar voor de veiligheid en de vre de", zo heeft de defensieminister gisteren de Eerste Kamer schrifte lijk laten weten. Herdenking februari staking AMSTERDAM (ANP) - Dui zenden mensen hebben gister middag en -avond in Amster dam deelgenomen aan de 31ste herdenking van de massale fe bruaristaking van 1941. In een honderden meters lange stoet trokken zij zwijgzaam langs het standbeeld van de dokwerker aan het Jonas Daniel Meijer- plein in de hoofdstad. Burgemeester Samkalden, die de Amsterdamse bevolking had opgeroepen aan het défilé deel te nemen, legde als eerste een krans bij het beeld. Het voltal lige college van B en W was daarbij aanwezig. Chirurg weg bij Rijnoord: DEN HAAG (ANP) - Het gisteren in Amersfoort gevoerde overleg tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie heeft een aan- daardoor hogere tal misverstanden weggenomen en ï-.j klimaat- duidelijk geleid tot sverbetering. Dat werd na afloop gend verzoek van het gesprek van werkgever- den szijde meegedeeld. In prijscompensatie krijgen de werk nemers een reële loonsverhoging van 1,6 procent. De stakers bij het bedrijf Thomas sen en Drijver in Hoogeveen heb ben gehoor gegeven aan het drin- i de industriebon- het werk te gaan. De bonden hopen daardoor i nique zeggen de werkgevers dat het kans te hebben op succes bij de on- open gesprek tot de conclusie heeft derhandelingen die volgende week geleid dat de cao-besprekingen worden hervat. Bij het chemisch dinsdag wellicht al met vrucht bedrijf Synres in Hoek van Holland kunnen worden afgesloten. worden de stakingsacties voortge- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 14 maart 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Drs. R. Zijlstra van de zuivelbond zet. Werknemers en bonden beslo- FNZ toonde zich erg blij met het ten tot voortzetting omdat de direc- resultaat van de bespreking. Het tie nog steeds niet verder wil gaan dan één procent loonsverbetering, reële loonsver- De financiële tegemoetkoming van half procent in het de regering, waardoor havenarbei ders al op 63-jarige leeftijd met pen- kunnen kost het rijk drie mil- FNZ-bestuur heeft naast de prij scompensatie betering van e vooruitzicht gesteld, plus nog aantal andere verbeteringen, waarmee het totale bod op 1,5 pro- joen gulden, cent komt. Die anderhalf procent Deze stap beschouwde Zijlstra wel als reacties is gebleken dat dergelijke functies, ook al beperken deze zich tot advisering over de filosofie voor de ontwikkeling van sociaal beleid, in veler ogen niet of moei lijk verenigbaar zijn met het voor zitterschap van een vakcentrale". Zoals bekend brak de discussie rond de persoon van de heer Lan- ser begin deze week los, toen de industriebonden NW en NKV be kendmaakten, dat Lanser advi seur was bij de Ogen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Alles is buiten mij om geregeld", reageert dokter Robijn, chirurg van het zie kenhuis Rijnoord in Alphen, wiens contract met ingang van 1 april niet meer wordt verlengd. Vijfjaar is hij dan werkzaam geweest in het zie kenhuis, dat hij als "een noodzake lijke voorziening" ziet in de Alp- hense regio. "Zeker", zegt hij, "ik heb de acte van scheiding ondertekend. We gaan uit elkaar op een basis van reorganisatie. Als goede vrienden nemen we afscheid. Ik blijf alleen met de vraag zitten waarom het contract op 31 maart wordt beëin digd. Waarschijnlijk hebben ze daar het idee; je krijgt je geld, dus kun je vertrekken", aldus Robijn. In elk geval zal de chirurg zijn op volger nog inwerken. Volgens dok ter Robijn zijn hiervoor al adverten ties geplaatst, onder meer in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunst. Tegen het bestuur van Rijnoord heeft Robijn gezegd: "Als ik niet meer bruikbaar ben voor jullie, dan vertrek ik wel". Direct heeft hij er wel aan toegevoegd; "Ik blijf ter be schikking als jullie me nog eens nodig zouden hebben". De chirurg vertelt dat hij tegen deze situatie helemaal niets kan doen. "Er zit niets anders op dan een an dere baan te zoeken. Ik trek me graag terug. Altijd hebben mijn col lega's en ik geprobeerd er wat van te maken. Maar dat ging gewoon niet. Hoe dat komt? Ik heb er geen idee van. Misschien lukt het wel met een andere ploeg. Het is in ie der geval te hopen. Van die stress situatie ben ik tenminste af'. Robijn zegt dat er intens wordt on derhandeld met het Academisch Ziekenhuis in Leiden en het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. Waarover? "Daar kan ik alleen maar naar raden. Ik weet het echt niet. Het was de laatste tijd zo dat ik naar het ziekenhuis ging om te werken en daarna weer naar huis. Was er eens wat, dan hoorde ik dat van de ëen of andere verpleegster". De indruk bestaat bij de chirurg dat niemand weet wat men nu precies met het ziekenhuis in Alpen wil. het kabinet heeft er toe bijgedragen dat het arbeidscon- We onderhandelen uit flict in de havens werd opgelost en smalle beurs en dat is ook het werk volledig wordt hervat. vandaag gehandhaafd" aldus Zijl stra. Overeenstemming over cao werd al wel bereikt bij de schoonmaakbedrijven. De reële loonsverbetering in deze sector komt neer op 2,1 procent. Werkge- Voorzitter Jan Lanser van het CNV heeft besloten, zijn werk zaamheden als adviseur van de Ogem met onmiddellijke ingang te beëindigen. Ook zal hij aftreden als lid van de raad van advies van werknemers bij de woning- algemene Bank Nederland, bouwcoöperaties hebben gisteren in principe overeenstemming be reikt over een cao voor '77. Naast de weetalles van brillen en contactlenzen. In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt Lanser dat hij dit besluit heeft genomen "nu uit tal van INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 2195S LEIDEN (ANP) - Prof. dr. H. Daudt gaat onderwijs geven in de poli tieke wetenschap aan de faculteit der rechtgeleerdheid en aan die der sociale wetenschappen van de Leidse universiteit. Prof. Daudt, die al een tijd lang als waarnemer aan de Leidse universi teit is verbonden, is gewoon hoog leraar in de politieke wetenschap aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Zijn benoeming geldt tot september van dit jaar. LICHTRECLAME afdeling Leiden houdt op 1 maart a om 8 uur een ledenvergadering ii het St. Antoniusclubhuis. Puzzelactie De drie miljoen voor de Natio nale Puzzelactie „Beter Leven" is gepasseerd. De opbrengst tot nu toe bedraagt f 3.034.497. In de extra duizendjespot zit ruim zevenduizend gulden en dit be drag zal de notaris straks ook weer „uitstrooien". Stuur daarom de oplossing van de puzzel in door middel van een briefkaart met tenminste f 1,25 extra aan postzegels of via een giro-overschrijving van f 1,25 (meer mag ook). Tel bovendien van puzzel 21 tot en met 25 de letters O en ding mee naar de extra periode prijzen. De oplos sing van puzzel '21 luidt: „De snelste helper is steeds de be- (Zie verder Puzzelpagina) ste". kwalileit en vormgeving b l VANEGM0ND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 173 Leiden. Tel.: 071 - 123337.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1