Kogeltrein: „ideaal" openbaar vervoer in Japan, maar lelijk... SJINKAN-SEN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 EXTRA PAGINA 15 Een kijkje in de rijtuigen Sjinkan-sen. Let wet, derde klas. Alleen zitplaatsen. Grote ramen, goede stoelen en air-conditioning. Alle deuren openen en sluiten automa tisch. En in de res tauratiewagen kan men op een digi- taalmeter aflezen hoe hard het gaat: tot aan 250 kilometer per uur. Overigens behoeft men niet naar de restauratie wagen de wagen tjes met eten en drinken komen herhaaldelijk langs Deze foto geeft ook een goed beeld van de vrij conventionele wijze, waarop de Ja panners gekleed gaan. Spijkerbroe ken en shirts hebben wij slechts bij uit zondering gezien. De "Sjinkan-sen" is wellicht de enige spoorlijn ter we reld, die winst maakt. Men vindt dit wereldwon der in Japan. Tussen Fu- kuoka en de hoofdstad Tokio. Een afstand van zo'n 1100 kilometer, die deze "Bullet Train" in niet meer dan zeven uur over brugt. Met een snelheid van ver over de 200 kilo meter. Maar het is niet alleen de snelheid, die deze "kogel- trein" tot het schier ideale vervoermiddel maakt. Dat is mede te danken aan het gemak, het comfort en de perfecte organisatie. 'Wie anders dan met de Sjinkan-sen gaat is gek" hoorden wij iemand zeer kernachtig zeggen. Wat cru uitgedrukt misschien. Maar in de kern toch een harde waarheid. Want men moet toch al een ver schrikkelijk bezeten autofanaat zijn om het eigen vervoer over zulke eindeloze afstand boven zo'n glad en gemakkelijk open baar vervoer te stellen. Ondanks de grote afstanden gaat er zeker om het kwartier een trein in de gewenste richting. Een snel trein, die alleen in de grote steden stopt óf een boemeltje, dat elk stadje de kans geeft mede van deze verbinding te profiteren. En in het dichtbevolkte Japan zijn er heel wat van die plaatsjes. Gereserveerd Men behoeft dus nooit al te lang te wachten. Trouwens wie eenmaal een kaartje heeft behoeft hele maal niet te wachten. Die is zeker van zijn zitplaats. Men kan name lijk alleen gereserveerde plaatsen kopen in de bespreekbureaus of aan de stationsloketten. Al die verkoopplaatsen zijn aangeslo ten op een centrale computer die er voor zorgt, dat geen plaatsen dubbel worden verkocht. En als de computer doorgeeft, dat alle stoelen bezet zijn helpt er geen moedertje lief meer aan. Staan is er niet bij in deze trein. Men zal moeten wachten op de volgende. Maar die komt gauw genoeg. Dat kan men zo rustig doen omdat alle blauwwitte, sterk gestroom lijnde kogeltreinen bestaan uit zestien genummerde rijtuigen. Nooit meer en nooit minder. Elk treinstel is precies even lang. En elke trein stopt altijd op dezelfde plaats. Zó, dat het nummer van het rijtuig exact correspondeert met het ook op het perron aange geven nummer. Dat scheelt geen centimeter. Eén minuut Maar goed ook, want de kogeltrein stopt nergens langer dan één mi nuut. Die zestig seconden heb ben de passagiers om in- en uit te stappen. Dan sluiten de deuren zich onherroepelijk. Automa tisch, zoals alles aan boord auto matisch gebeurt. Dat alles zich tijdens die korte stop zo rustig, soepel en zonder gedrang kan af spelen is te danken aan die ogen schijnlijk feilloze organisatie. Heel wat anders dan de onder grondse in de gigantische hoofd stad Tokio. Zoals men wellicht weet zijn daar grote, stoere kerels in dienst genomen, die niets an ders doen dan mensen in de treinen duwen. Onlangs heeft men er enkele tientallen extra moeten aannemen omdat in de wintermaanden de mensheid door de dikkere winterkleding wat "uitzet". (Overigens is dat iets aardigs voor het televisies pelletje "Wie van de drie?". Zoiets van: "Mijn naam is Suziku. Ik ben treinduwer van be roep Perfectie Maar terug naar de Sjinkan-sen. Een bijna angstaanjagende per fectie. Voor het overgrote deel te dan ken aan de overwegende rol die de computer in dit treingebeuren speelt. De "kogel" wordt name lijk nagenoeg geheel door de computer geleid en bestuurd. Daardoor sluiten die deuren pre cies op tijd Daardoor komen die treinen zelden te laat Maar daardoor vooral kunnen de Japanners vol trots zeggen, dat er in de meer dan tien jaar, dat deze trein rijdt, er nog nooit een echt ongeluk is gebeurd. Een enkele mechanische storing natuurlijk daargelaten. Dat is mede te danken aan de inten sieve controle op deze spoorlijn. Bij de gereden hoge snelheden (gemiddeld - met de stops mee - zo'n 170 kilometer per uur, maar het maximum ligt in de buurt van de 250 kilometer en op een meter in de restauratiewagen kan men zien, dat die snelheid vaak wordt benaderd) zou een ongeluk in een klein hoekje kunnen schuilen. Bij wijze van spreken: één bana nenschil op de rails zou de trein kunnen doen uitglijden. Om geen enkel risico te nemen stu ren de Japanse perfectionisten elke nacht een controletrein over het baanvak die - ook al weer per computer - de zaak nog eens grondig nagaat. Of alles nog goed functioneert en of er nergens enige afwijking in de breedte van de rails is ontstaan. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Het resultaat is er dan ook naar: nog nooit een botsing of andere cala miteiten. Blauwdruk Het lijkt langzamerhand of We be zig zijn om een blauwdruk voor het ideale openbaar vervoer te schetsen. Want daar komt nog bij, dat de van air-conditioning voor ziene rijtuigen prettig modern zijn ingericht. Met grote ramen. De stoelen zitten redelijk goed, al zijn de zittingen voor ons Euro peanen natuurlijk wat aan de korte kant. Aan boord kan men volop eten en drinken kopen. Achter het voed sel en drankwagentje duikt alras iemand op met een grote plastic zak om de vuile boel op te halen, de lege bakjes en bekertjes. En dat alles voor een heel aanvaard bare prijs. Voor zo'n 120 gulden koopt men een plaatsje in een derde klas-coupé van Hirosjima naar Tokio. Een afstand van rond de 900 kilometer. Zo op het oog lijkt dus alles vlekke loos. Toch zien wij zo'n Sjinkan- sen nooit bijvoorbeeld tussen Pa rijs en Amsterdam rijden. Zelfs als we achteloos voorbij gaan aan -de internationale problemen, die daarbij ongetwijfeld zullen rij zen. Maar er rijden weer meer in ternationale treinen, dus zijn we wat dat betreft gewoon lekker op timistisch: die worden wel opge lost. Afgrijselijk Maar we geloven beslist niet, dat Nederlanders, Belgen en Fransen zo'n afgrijselijk lelijke spoorlijn in hun land zouden accepteren! Het oude Japanse spoorwegnet, dat voor een groot deel nog in parti culiere handen is, deugde name lijk niet voor die supersnelle kogeltreinen. Even terzijde: ze hebben in Japan die gewone spoorlijn wel handig georganiseerd. Elke bestemming heeft zijn eigen kleur. De groen trein naar die plaats, de gele naar die en de rode naar een ander. Al leen een kleurenblinde kan nog in de verkeerde trein stappen. Maar de maat van de in dat trein verkeer gebruikte rails was niet geschikt voor de hoge snelheden van de Sjinkan-sen. Derhalve moest een nieuwe baan worden aangelegd. Grond is echter schreeuwend duur in Japan. Omdat het zo schaars is. Daarom werd de oplossing in de lucht ge zocht en gevonden. Vlak naast en hier en daar zelfs boven de oude spoorlijnen is de duizend kilome ter lange bak-op-kolossale- betonnen-palen gebouwd, waarin de kogeltrein naar harte lust kan voortrazen. Dat hoge betonnen staketsel slin gert zich dwars door het land schap. En als het door een dorp of stad moest, nou dan ging het ge woon door dat dorp of die stad. Zonder pardon. Deze Japanse equivalent van de Chinese muur is kennelijk zonder scrupules aangelegd. Estetische verant woording was bijzaak. Daar heb ben de Japanners zich niets van aangetrokken. "We zitten hier met honderd mil joen mensen op een kluitje. We willen snel vervoer. Dat kan de Sjinkan-sen bieden. Daar moet men dan maar iets voor over heb ben", zo heeft men duidelijk ge redeneerd. Het waren dan ook geen argumen ten van landschappelijk schoon en dergelijke, die de aanleg van het nieuwe Sjinkansen-traject Tokio-Sapporo (nog eens dui zend kilometer) deden vastlopen. Alleen een energiecrisis kon de nijvere Japanse bijen tot stil stand brengen. Maar nu gaat het gelukkig weer beter. Er is weer geld. En dus wordt er weer verder gebouwd aan deze enorme Sjinkan-sen-brug. Hoe lang ze erover zullen doen en hoeveel het zal gaan kosten? Het maakt niet uit. Want ze vertrou wen er blindelings op, datook die lijn weer winst zal gaan opleve- Immers, wie dan nog met de auto naar het wintersportcentrum Sapporo rijdt is inderdaad gek KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15