LE1DSCH DAGBLAD OOK AKKOORD IN HAVENS balkon feest Katwijk Ontslag mensen m voor zestig Wachten met renovatie van Endegeest 0 vandaag Reorganisatie in Alphens ziekenhuis Na ruim 12 uur onderhandelen: loonsverbetering van 1.8procent Amerikanen mogen niet Oeganda uit Grote delen België plat DAF 46 fr/i/A/Tt ANCIA§| „Zo snel mogelijk bibliotheek in kleine plaatsen" fleur en kleur, met bloembakken als eencorsaqe op qrauw beton. bakken,beuqels in soorten,bij Vlieland VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977' OPGERICHT 1 MAART 1860 35175 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Paard at in buurmans tuin ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphenaar schafte zich dezer dagen een paard aan zonder echter over stalruimte te beschikken "Geen nood", dacht de man, "het paard kan wel zo lang in het schuurtje" Het dier zelf dacht daar an ders over, brak uit en deed zich tegoed aan het groen in de na burige tuinenDe politie moest er tenslotte aan te pas komen om het dier onder controle te krijgen. De eigenaar gaat spoorslags op zoek naar nieuw onderdak voor zijn dier. Contract met twee chirurgen niet verlengd (Van r verslaggeefsters) ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - Het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn krijgt per 1 juni een medisch-directeur. Het is dokter Mulder uit Hoogland, thans medisch-directuer van een ver pleeghuis in Amersfoort. De hui dige directeur van het Rijnoord ziekenhuis wordt (economisch) di recteur van het ernaast in aanbouw zijnde verpleeghuis. De functie van medisch-directeur wordt sinds en kele weken tijdelijk waargenomen door de (gepensioneerde) Maarnse arts R. F. Wering. Maandag gaat in Rijnoord (tijdelijk) een röntgenoloog praktijk uitoefe nen. Tevens zal op korte termijn een neuroloog (permanent) worden aangetrokken. Ook is door het Rijnoord-ziekenhuis opnieuw sa menwerking gezocht met het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Al die maatregelen vallen in het kader van reorganisatieplan Per 1 april zullen bovendien de huidige twee chirurgen Schagen van Leeuwen en Robijn het zie kenhuis verlaten. Hun contracten worden niet verlengd. Hun ver trek - het initiatief daartoe is uit gegaan van het bestuur - past vol gens voorzitter F. H. Nauta van het Rijoord-bestuur in die reorganisa- Dezer dagen verschijnt een geza menlijke advertentie van het AZL en Rijnoord voor een tweetal chi rurgen. Een samenwerking die mogelijk tot gevolg heeft dat er een chirurg wordt aangetrokken die zijn praktijk in Rijnoord uitoefent en tevens part-time ambtenaar is in het AZL. Ook voor het aantrekken van andere specialismen als rönt genologie, kindergeneeskunde en anaesthesie zal samenwerking worden gezocht met andere Leidse ziekenhuizen. Een aantal van bovengenoemde maatregelen is aanbevolen in een rapport van de Landelijke Specia listen Vereniging. Een rapport dat door de Rijnoord-voorzitter F. H. Nauta wordt gezien "als een beves tiging door deskundigen van een aantal ideeën die al binnen het be stuur leefden". ROTTERDAM (SP/ANP) - Werkgevers en werknemers in de Rotterdamse en Amsterdamse haven hebben vanoch tend rond 7 uur eindelijk een akkoord bereikt. De ver- voersbonden hebben om tien uur de in het Spartastadion verzamelde stakende Rotterdamse havenwerkers geadvi seerd de stakingsacties op te heffen. Waarschijnlijk zal het werk maandag reeds volledig zijn hervat. Morgen gaan de eerste ploegen weer aan het werk. Belangrijkste knelpunt tijdens de ruim 12 uur geduurd hebbende vergadering was de reële loonsver hoging, die op 1,8 procent is uitge komen. Begin volgende week zul len beide partijen weer bijeen ko men om de normale cao onderhandelingen voort te zetten. Overeengekomen is nu behalve die 1,8 procent reële loonsverhoging ook de voortzetting van de eigen automatische prijscompensatiere geling en een na-indexering van 2,5 procent per 1 januari van dit jaar. Verder zal van werkgeverskant niet worden getornd aan de rechten zoals die in de huidige cao vastlig gen; alle immateriële zaken zullen bespreekbaar zijn. Tenslotte heeft men elkaar ook gevonden in een regeling, waarbij 63-jarige werk nemers vrijwillig met vervroegd pensioen kunnen gaan (nu kan dat op 64-jarige leeftijd). Minister Boersma (Sociale Zaken) speelde een belangrijke rol in het gesprek, doordat hij het financieel mede mogelijk wilde maken, dat de vrijwillige pensioengrens verlaagd wordt. Kiest een havenwerker voor het gebruik van deze regeling, dan ontvangt hij 90 procent van zijn sa laris. Het ministerie neemt daarvan - bij wijze van experiment - een ge deelte voor zijn rekening. De toe zegging van minister Boersma kwam, na vele telefoontjes, rond LONDEN (AFP) - President Idi Amin heeft alle Amerikanen in Oeganda verboden vóór maan dag uit het land te vertrekken. Radio-Oeganda die dit vandaag bekendmaakte, zei dat Amin maandagmorgen in het conferen tiecentrum van Kampala alle Amerikanen in Oeganda zal ont vangen. De veiligheidsstrijdkrachten en de politie, aldus het radiostation, hebben opdracht ervoor te zor gen dat geen enkele Amerikaan vóór deze bijeenkomst het land verlaat. 'De Amerikanen die voor de Zionistische propaganda tegen Israël werken, zullen de gevolgen hiervan moeten dra gen', aldus de radio. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft gisteren verklaard dat de handelwijzen van premier. Ian Smith van Rhodesië en pre sident Idi Amin van Oeganda „opmerkelijk op elkaar lijken". Beiden zijn volgens hem „min derheidsfiguren die de rechten van de meerderheid aan hun laars lappen". Hij betitelde de toestand in Oe ganda als „betreurenswaardig" en verzekerde dat hij niet zou aar zelen zijn afkeuring uit te spre ken over de maatregelen van de regering in Kampala tegen de christenen. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noord elijke richtingen. Minimumtempera turen ongeveer 3 graden, maxima mor gen omstreeks 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 februari Zon op: 7.33 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: 11.06 uur; onder: 2.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.31 en 21.02 uur, laagwater te 3.55 en 16.27 uur. drie uur in de nacht en was volgens Piet van Keulen „mede beslissend" voor het slagen van het gesprek. Van vakbondskant meent men dat met dit bereikte pakket aan het ul timatum van de vervoersbonden is voldaan. Dat betekent dan tegelijk dat de staking moet worden opge heven. Volgens mr. L.J. Pieters, voorzitter van de SVZ, zijn de werkgevers binnen de vier procent ruimte gebleven, die men zich had gesteld. Sigaren Ook de organisaties van werkge vers en werknemers in de sigare- nindustrie hebben een akkoord be reikt over een nieuwe cao voor de 6.000 werknemers in deze bedrijf stak. De werknemers krijgen er per 1 januari één procent loonsverho ging bij en in juli nog eens één pro cent, aldus een woordvoerder van de voedingsbonden FNV. Boven dien krijgen de oudere werknemers extra vakantiedagen. Al met al gaan de werknemers er volgens de voe dingsbonden reëel twee procent op vooruit. Bovendien is men akkoord over een volledige automatische prijscompensatie. Metaal Tussen de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil en de vak bonden is eveneens in principe overeenstemming bereikt over een cao met een looptijd van 15 maan den. Het akkoord behelst automatische prijscompensatie op 1 januari, 1 juli en 31 december, loonsverhogingen van 1 procent per 1 januari en van een half procent op 1 april 1977. De beide partijen in de metaalsec tor komen aanstaande maandag weer bijeen om te praten over een nieuwe cao. Het open gesprek van gisteravond heeft geen concrete re sultaten opgeleverd, maar bij beide groeperingen bestaat duidelijk de wil, zo zei Wim Wamsteeker van de werknemers, om tot overeenstem ming te komen. De stakers bij De Schelde in Vlis- singen hebben om het overleg mo gelijk te maken hun staking opge schort. (Zie ook pag 7) het banketbedrijf Van den Oord verlaten het bedrijf, na te zijn i BANKETCENTRALE FAILLIET (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Het voltallige perso neel (ongeveer zestig mensen) van de banketcentrale Van den Oord BV aan de Ambachtsweg in Katwijk aan Zee is gisteren ont slag aangezegd. Dat gebeurde nadat de rechtbank in Den Haag de banketcentrale failliet had verklaard. De heer Van den Oord, eigenaar/di- soneel kreeg. Ook van het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden waren vanmor gen vertegenwoordigers in de Katwijkse onderneming aanwe zig, om de ontslagen personeels leden als werkzoekenden in te schrijven. recteur van het bedrijf, had zelf Van een afvloeiingregeling is geen geconcentreerd. Besloten w. het bedrijf te concentreren Horst. De staking is gericht tegen een "so lidariteitsbijdrage" van 0,4 procent van het bruto loon die de regering vraagt van alle Belgische werkne mers en voorts tegen de economi sche en sociale politiek van de rege ring. Op de rede van Vlissingen lagen omstreeks tien uur vanmorgen al 37 schepen voor anker die de Schelde niet op konden varen. Dat aantal stijgt zeer snel. NU SPECIALE PRIJZEN met 12 mnd. fabrieksgarantie. Vlietwijk Voorschoten Tel. 01717-4455 en 5941 het faillissement aangevraagd, nadat de Nederlandse Midden stands Bank niet langer bereid was krediet te verlenen. Omdat er in het bedrijf totaal geen geld meer aanwezig was, heeft de curator besloten de produktie sprake. Districtsbestuurder Wim Meere van de Voedingsbonden FNV zei vanmorgen dat hij bij het ministerie van Economische Za ken aan zal kloppen om geld voor een afvloeiingregeling los te krij gen. onmiddellijk stil te leggen en het Tot de verkoopmaatschappij Van VANAVOND EN MORGEN OP T.V. personeel te ontslaan. Er is zelfs geen geld meer in kas voor het uitbetalen van de salarissen over februari. Vertegenwoordigers van de bedrijfsvereniging voor het bakkersbedrijf waren van morgen in het bedrijf aanwezig, Militaire hulp door V.S. minder WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse regering heeft besloten het Congres te vragen om vermin dering van de militaire hulp aan Argentinië, Uruguay en Ethiopië, omdat zij onzorgvuldig met de mensenrechten zouden omsprin gen. Dit is gisteren verklaard door minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. den Oord BV behoren behalve de banketbakkerij Van den Oord in Katwyk ook De Jong's Koek- en Banketfabriek in Veenendaal en Sobeijé Biskwie- en Suikerwerk- fabriek in Horst (Limburg). Het bedrijf in Veenendaal zal vol gende week ook failliet worden verklaard. Voor het bedrijf in Horst is er nog een kans, dat de onderneming kan blijven voort bestaan. Dat bedrijf is niet failliet verklaard. Wel is uitstel van betaling verleend. De produktie kan daar dus gewoon doorgaan. Overigens zou ook zonder het fail lissement de vestiging in Katwijk gesloten worden. Het ministerie van Economische Zaken heeft namelijk vorig jaar een krediet van zeshonderdduizend gulden aan Van den Oord verleend, on der de voorwaarde dat de pro duktie op één plaats KOREVAARGARAGE B.V. KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 LEIDEN - De Ziekenhuiscommis sie van het College voor Zieken huisvoorzieningen vindt dat er ge wacht moet worden met de renova tie van de 5 paviljoenen van 't psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest. De commissie is van mening dat er eerst een uitspraak moet komen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland over de behoefte en spreiding van de psychiatrische voorzieningen in deze provincie. Aan staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft de com missie geadviseerd een beslissing over de renovatie op te schorten. Als het advies van de ziekenhuis commissie wordt opgevolgd, zal met het opknappen van de vijf pa- worden visoenen op z'n minst nog een jaar gewacht moeten worden. Een pro vinciaal plan voor de psychiatri sche voorzieningen zal waarschijn lijk pas eind dit jaar of begin vol gend jaar uitkomen. De renovatieplannen voor Ende geest betreffen de paviljoenen "Jongens en Meisjes Voorgeest" (zwakzinnigenafdeling), "Dames E", "Dames F" en "Heren F". Met deze plannen is in totaal 4,1 miljoen 26 PAGINA'S Zo juichte Dick de Zeeuw, toen hij in 1971 tot voorzit ter van de KVP werd geko zen. De zaken zijn beslist niet gelopen, zoals hij zich toen had voorgesteld. Hij is nu met een aantal teleur gestelde CDA-ers toegetre den tot de Partij van de Ar beid PAGINA 7 Trudi Libosan heeft veel stemmetjes in huis PAGINA 5 Amerikaanse Congresle den protesteren bij Russi sche partijleider PAGINA 9 Eric Heiden boordevol zelfvertrouwen PAGINA 13 Primeur in Leids zwembad PAGINA 15 David Carradine verwis selt Kung Fu voor Woody Guthrie PAGINA 17 "Investeringsrekening een grote gok" PAGINA 19 BRUSSEL (ANP) - Grote delen van België zijn vandaag lamgelegd door stakingsacties die de Belgi sche vakbonden voor 24 uur heb ben uitgeroepen. De spoorwegsta king die gisteravond om tien uur inging, en die het gehele land be slaat, is vrijwel algemeen. Van de zestig treinen die normaal, 's och tends tussen drie en zes uur uit Antwerpens station dienen te ver trekken, reden er maar twee, echter niet om reizigers te vervoeren, maar om dienstredenen. Gevolg gevend aan de oproepen van de beide vakverbonden heeft het personeel uit een aantal gese lecteerde bedrijven in alle indus triële sectoren in de provincies geschreven als West-Vlaanderen en Henegouwen het werk neergelegd. In die provin cies staakt ook het personeel van lokale overheidsdiensten, zodat er ook geen trams en bussen rijden en zelfs staken hier en daar politie agenten. Er wordt geen huisvuil opgehaald, geen post bezorgd en telefoon, telegraaf en telex werken in deze provincies niet. gulden gemoeid. Vorig jaar werden de plannen na veel strubbelingen door de gemeenteraad aangeno- In haar advies aan de staatssecreta ris schrijft de Ziekenhuiscommis sie dat op zichzelf geen bezwaren tegen de renovatie zijn aan te voe ren, maar dat eerst duidelijk moet worden welke functie Endegeest in de toekomst gaat vervullen. De commissie vraagt zich af of het psychiatrisch ziekenhuis een zwakzinnigenafdeling moet blijven houden. Herinnerd wordt aan de plannen van de Stichting Gemiva om in Zoeterwoude een zwakzinni geninrichting te bouwen (315 plaat sen), mede ter vervanging van Voorgeest. De directeur van Ende geest, G. Mojet, heeft zich er tot nu toe tegen verzet dat Voorgeest naar deze nieuwe inrichting zou worden overgeheveld. Wethouder Oosterman sprak van ochtend zijn bevreemding uit over de brief van de Ziekenhuiscom missie. Hij wil hierover binnenkort een gesprek hebben met Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Arrestatiegolf op Oost-Java JAKARTA (AFP) - De Indonesi sche strijdkrachten hebben bij ope raties tegen guerrillastrijders op Oost-Java sedert begin van dit jaar 358 Mohammedanen gearresteerd, zo heeft generaal Witarmin, bevel hebber in het gebied, vanmorgen in Madioen gezegd. Voor zover be kend is het de eerste maal dat de Indonesische autoriteiten bijzon derheden verstrekken over hun strijd tegen Mohammedaanse op standelingen op Oost-Java. Java. (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Staatssecretaris Meijer van CRM zal zich zo snel mogelijk buigen over de proble men van de Zuidhollandse biblio theken. Hij is bereid in de 37 kleinere gemeenten in deze provin cie, die nu nog geen bibliotheek hebben, aan een dergelijke voor ziening te helpen. Zodra daarvoor de middelen beschikbaar zijn. De staatssecretaris deelde dit giste ren mee na de opening van de nieuwe bibliotheek in het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Tijdens die opening had algemeen directeur N. Olivier van de Ver enigde Provinciale Bibliotheek Centrale - die de belangen van bi bliotheken in kleine gemeenten behartigt - de staatssecretaris voorgehouden dat Zuid-Holland in vergelijking tot andere provincies een extreem tekort aan bibliothe ken heeft. Bovendien kampt men met personele onderbezetting in plaatsen die wel een bibliotheek hebben. "We zitten volgens de nieuwe normen met een personeel stekort van 33 procent", aldus Oli vier. Nieuwe Rijn.50. Tel. 120824 (071)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1