Rabin lijsttrekker bij verkiezingen in Israël IAN SMITH VERZACHT Tt JSSrNWFT Londen zit met komst Amin in de maag Almarik verwijt Franse politie 'KGB-methoden' Relletjes bij universiteit van Madrid TEL AVIV (AP/Reuter/DPA) - De Israëlische premier Yitzhak Rabin is gisteravond tijdens het partijcongres van de arbeiderspartij gekozen tot lijstaanvoerder bij de verkie zingen van 17 mei. Zijn tegenstander, minister van Defen sie Shimon Peres, werd met een krappe meerderheid van 1445 tegen 1404 stemmen verslagen nadat hij een intensieve campagne had gevoerd met beloftes om een eind te maken aan de sociale en economische tegenslagen in Israël. Drie jaar geleden werd Peres eveneens door Rabin verslagen, nadat Golda Meir moest worden opgevolgd. De israëlische minister van defensie Shimon Peres (links) wenst zijn rivaal premier Ra bin geluk, nadat het congres van de socialistische Arbeider spartij hem heeft gekozen tot lijsttrekker bij de aanstaande verkiezingen. Het werd echter een fotofinish. Peres kwam maar 41 stemmen tekort. Er waren 2.870 afge vaardigden in TelAviv aanwe- Gemenebestconferentie in juni aanstaande KAMPALA (ReuterlAPAIUPI) - President Amin heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij "vast en zeker" de komende con ferentie van het gemenebest in Londen zal bijwonen, aan het hoofd van een delegatie van 250 man .Hij zei "voor niemand bang te zijn dan voor God" en dat hij naar Londen zal gaan om andere gemenebestleiders te ontmoeten. Wanneer de Britse regering hem er niet bij wil hebben zullen de gemenebestlanden in Afrika en de rest van de derde wereld de bijeenkomst boycotten, zei hij. Amin wil zijn Britse vrienden ontmoeten omdat hij de samen werking met Engeland op alle ge bied wil versterkenHij hoopt ook door koningin Elizabeth ontvan gen te worden. Onder zijn gevolg is ook een dansgroep. Londen zit met Amins aankondi ging in zijn maag. Als staatshoofd van een gemenebestland geldt de uitnodiging voor de conferentie voor hem automatisch. De twee laatste keren, in 1973 in Ottawa en In het Lagerhuis heeft premier Callaghan verklaard dat "wij het niet als een belediging zullen opvatten als Amin weg blijft". Woensdag zei de liberale woordvoerder in het Hogerhuis, Lord Gladwyn: "Wanneer dit creatuur naar de conferentie komt, zal geen enkel mens met zelfrespect aan een manifestatie deelnemen waar hij bij is". De Britse regering kan echter zelf niet verhinderen dat Amin komt en het gemenebest heeft geen handvat om hem als lid uit te slui ten. Wel kan het zijn aanwezig heid ongewenst noemen. Op last van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, David Owen, is het gemenebest-secretariaat de 36 landen die lid zijn al aan het peilen, maar veel succes wordt er niet van verwacht. De Afrikaanse conferentie van kerken heeft gisteren in Nairobi de samenvatting van een docu ment gepubliceerd dat aartsbis schop JananiLoewoem nog op 14 februari zou hebben geschreven. Daarin verzet hij zich tegen de beschuldiging van Amin dat hij in "een,poging tot staatsgreep" zou zijn verwikkeld. Loewoem had het document op de dag waarop hij stierf aan Amin willen overhandigen. Carter walgt Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken veroor deelde gisteren "massale schen dingen" van mensenrechten in Oeganda en vroeg om een inter nationaal onderzoek, niet alleen naar de dood van Loewoem en de twee ministers, maar ook naar "ernstige vervolging van gods dienstige en stammengroeperin- gen. Hoewel de V.S. en Oeganda tech nisch diplomatieke betrekkingen handhaven is er geen Ameri kaans personeel meer in Oegan da. Het diplomatieke personeel werd in 1973 teruggetrokken omdat geweldplegingen en be dreigingen het die mensen on mogelijk maakte doelmatig te werken. President Carter zelf zei gisteravond op zijn tweede pers conferentie dat de hele be schaafde wereld walgt van de re cente gebeurtenissen in Oegan da. President Amin gaf op zijn pers conferentie toe dat een Oegan- dees bataljon vorig weekeinde in opstand gekomen was en dat dinsdagavond op het hoofdkwar tier van de militaire politie een vuurgevecht is geleverd. De pre sident zei dat "dissidente troe pen" te Moebende, 160 km ten westen van Kampala, getrouwe officieren en manschappen za terdagmiddag hadden overrom peld. "Zij hadden een korte pe riode het heft in handen, maar de orde werd hersteld toen verster kingen naar het gebied werden gestuurd. Ongeveer zes soldaten zijn gedood". Het opstandige ba taljon bestond volgens Amin voornamelijk uit leden van de Acholi- en Langostammen, on geveer driekwart van de 1200 gehoord hadden was volgens Amin uit het hoofdkwartier van de militaire politie gekomen. Een groep Lango- en Acholi-soldaten "had besloten om op andere stammen te schieten", aldus de president. Daarbij werd een militaire poli tieman gedood voordat de aan vallers konden worden over meesterd. Maar er is geen zuiver ing onder de twee stammen aan de gang, zei Amin. De twee ge noemde stammen vormden vroeger de machtbasis van oud- president Milton Obote, die door Amin destijds is afgezet. De toestand in het leger "is nu geheel bevredigend", aldus Amin. "De soldaten van de Acholi- en Langostammen die niet aan het oproer hebben deel genomen vervullen normaal hun plicht". Bijzondere tekenen van spanning waren in Kampala niet te zien, hoewel veel gewapende troepen aanwezig waren rond het internationale conferentiecen trum waar president Amin met de buitenlandse verslaggevers sprak. Amalrik, de dissident die in ballingschap leeft in Nederland, werd woensdag door de politie weggehaald van het Elysee in Parijs, waar hij in hongerstaking had willen gaan. Hier staat Amalrik nog voor het presidentiële paleis met een plakkaat waar op staat "eist de toepassing van de verklaring van Helsinki". Dode tot le en st: BOGOTA dorpje in hi lumbia, is de" ontwaf enkele moi door de di Artsen had< vastgesteld Barrera en man, een w tene, onder ling begra^ gen rezen c toen uit de gebonk kw de deksel "overledeni keek hevig rond en slot emotie wa teveel gev vlucht duu: meters. Toe dood hem e menens, zc artsen.... DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 De arbeiderspartij is in Israël aan de macht sinds het land in 1948 werd opgericht. Maar dit jaar be staat er voor het eerst onzekerheid of de arbeiderspartij nog aan de re gering kan blijven. De partij heeft te kampen met financiële schanda len en binnenlandse problemen die de oppositie ongetwijfeld zal aan grijpen in haar verkiezingscam pagne. Rabin hield na het bekendmaken van de uitslag een korte toespraak waarbij hij onder meer zei vanaf dit moment zijn wij verenigd. We heb ben de kracht en de capaciteit en een enorm reservoir aan mensen om het land te blijven leiden naar vrede, veiligheid, economische ontwikkeling en sociale gelijkheid. Niettemin blijkt uit de krappe meerderheid voor Rabin dat de ar beiderspartij ernstig is verdeeld in twee blokken. Peres haakte hierop in toen hij, na zijn gelukwensen aan Rabin zei "ik heb geen klachten tegen degenen die me niet ge steund hebben". Oorlogsgevaar De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky, die het partijcon gres bijwoont, verklaarde gisteren op een persconferentie dat het con flict in het Midden-Oosten niet zonder Israëlische erkenning van het Palestijnse volk en de PLO diens enige vertegenwoordigster vreedzaam kan worden opgelost. „Als dit conflict niet opgelost wordt, dreigt in het Midden-Oosten oorlogsgevaar. Het is noodzakelijk de Palestijnen een staat te geven. Voorwaarde is natuurlijk de soe vereiniteit van Israel te erkennen", aldus Kreisky. Hij is voorzitter van een commissie voor het Midden- Oosten van de socialistische inter nationale Hij zei de Israëlische re gering een PLO-document te heb ben gegeven waarin gepleit wordt voor de vorming van een Pales tijnse mini-staat. Deze zou bestaan uit de westelijke oever van de Jor- iaan, de strook van Gaza en een tweetal enclaven. Kreisky had het document tien dagen geleden in Wenen ontvangen na een reeks be sprekingen met PLO-leiders. "Ik kwam tot de conclusie dat er een diepgaande wijziging in de hou ding van de PLO jegens Israël kwam", aldus Kreisky. Succesrijk Jordanië en de PLO hebben giste ravond hun eerste serie besprekin- KAAPSTAD UPI/DPA - De Zuid- afrikaanse minister van Justitie, Jimmy Kruger, heeft gisteren op een persconferentie in Kaapstad gezegd dat alle verwijten wegens het hoge aantal zelfmoorden onder gevangen negerpolitici met be slistheid van de hand gewezen. De minister zei dat vorig jaar vijftien zwarten en een halfbloed om het le ven waren gekomen nadat zij onder arrest waren gesteld. Acht van hen pleegden zelfmoord. De doodsoor zaken van de overigen varieerden van niet opgehelderde hoofdver wondingen en hersenbloedingen tot een hartaanval. De opmerking van Kruger volgde nadat in de Zuidafrikaanse pers een onderzoek was geëist naar de zaak van de voormalige student Mat thew Mabelane, die de dood vond na een val van de zesde verdieping van het hoofdbureau van politie in Johannesburg, waar hij werd on dervraagd. Mabelane was gearres teerd op grond van de wet tegen terrorisme. De minister zei het te betreuren dat "deze dingen voorkomen". De poli tieleiding overweegt strengere re gels voor het vasthouden en onder vragen van gevangenen, zoals het afnemen van al hun kleding, het gebruik van ijzeren ketenen en on dervraging op de parterre van de politiebureaus. Het gaat vaak om communistische leiders die liever zelfmoord plegen dan hun zaak te verraden, zo zei Kruger. PAARDENSPORT - De Neder landse springruiter Rob Eras heeft de beschikking gekregen over het bekende springpaard Iwan F. Het paard, dat eigendom is van Visser uit Goirle, is aangekocht door de Loosdrechtenaar Smulders, die het aan Eras ter beschikking heeft ge steld. BOKSEN - De 37-jarige bokser Franco Zurlo (Italië) is gisteravond in Brindisi Europees kampioen geworden in het bantamgewicht. In een gevecht over 15 ronden won hij op punten van de titelhouder, zijn landgenoot Salvatore Fabrizio. gen in zeven jaar afgesloten en de leider van de PLO-delegatie El Fa- tioum zei dat de bijeenkomst "zeer 'zeer succesrijk" is geweest. Hij zei dat het tweedaagse overleg met de Jordaanse premier Badran spoedig door een tweede ronde gevolgd zal worden. Na het overleg zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Met koning Hoessein heeft de PLO-delegatie overigens niet ge sproken. De koning is volgens een bericht van radio-Amman gisteren onverwachts naar Londen gevlo gen voor een privé-bezoek. President Carter zei gisteren dat hij zijn ronde van besprekingen met de leiders van de landen in het Midden-Oosten op 12 maart zal be ginnen als de Israëlische premier Rabin een bezoek aan Washington orengt. Maar, zo verklaarde Carter "ïoewel de Verenigde Staten bereid zijn hun goede diensten in het Midden-Oosten aan te bieden, een regeling van het conflict is toch in ie eerste plaats afhankelijk van de fsraëlis,eh Arabieren zelf. Hij noemde de rondreis van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken "zeer succesvol". PARIJS (AP/AFP) - De Russische dissident Andrei Almarik heeft gis teren een symbolische 12-uur du rende hongerstaking annex de monstratie in de buurt van het Franse presidentiële paleis beëin digd nadat hij een uur door de Franse politie was meegenomen, waarbij hij de politietaktiek verge leek met de methoden van de Rus sische geheime dienst, KGB. Een uur later werd hij weer op vrije voe ten gesteld en nam zijn plaats voor het Elysée weer in. Toen Amalrik weigerde gehoor te geven aan een bevel van de politie bij de ingang van het paleis weg te gaan, werd hij door een tiental agenten wegges leurd en 50 meter verderop aan de overkant van de straat neergezet. Amalrik, die werd toegejuichd door een menigte toeschouwers, trok zich rond 10 uur 's avonds te- rug.Tijdens zijn wake verklaarde hij dat de KGB, soms tactvoller op treedt in aanwezigheid van journa listen dan de Franse politie zich tegenover hem heeft betoond. Voorts zei hij dat president Valery Giscard d'Estaing door het Krem lin wordt gebruikt als een trojaans paard tegen president Carter. \malrik liet ook weten een derge- ijke demonstratie te zullen houden m Bonn als hy niet door de West- luitse bondskanselier Helmut Schmidt wordt ontvangen, maar doegde hieraan toe dat het geen probleem zou zijn als hij een ge sprek zou kunnen voeren met een lid van Schmidt's staf, een moge lijkheid die gisteren door een Westduitse regeringswoordvoer der naar voren werd gebracht. Het Russische persbureau tass heeft gemeld dat een zekere Amal rik, uitgewezen door de Sowjet Unie en die in de bourgeois pers wordt afgeschilderd als "een strij der voor de mensenrechten", door de politie is aangehouden, wegens ernstige verstoring van de open bare orde. Er werd niet gezegd waarom Almarik "de openbare orde verstoorde". De Russische dissident Wladimir Boekovsky heeft gisteren tegen over een Amerikaanse congre scommissie verklaard dat de Sow jet Unie nooit van plan is geweest zich te houden aan de akkoorden van Helsinki van 1975, waarin sprake is van eerbiediging van de mensenrechten en een vrije uitwis seling van mensen en informatie. De Congrescommissie bereidt zich voor op de conferentie van Bel grado in juni waar de praktijk van de Helsinki-akkoorden zullen wor- dengetoetst. iJe Britse regering heeft officieel bij de Sowjet Unie de zaak aan de orde gesteld van de 44 Sowjet-burgers die zich tijdelijk of voorgoed naar Engeland willen begeven. Het gaat om Russen met familieleden in En geland. MADRID (Reuter-AFP) - Ongeveer 30 vermoedelijk rechtse Spaanse jongeren zijn gisteren vergader ende professoren van de universi teit in Madrid met ijzeren staven en fietskettingen te lijf gegaan. De professoren zijn in staking. Een van hen werd ernstig gewond. Oogge tuigen zeiden dat andere studenten met flessen uit de universiteitskan tine te hulp snelden om de aanval lers af te slaan. Twee aanvallers bleken pistolen bij zich te hebben, maar er werd niet geschoten. De po litie maakte na tien minuten een eind aan het incident maar nam niemand in arrest. Volgens oogge tuigen waren de jonge aanvallers lid van "de guerrillastrijders van Christus koning", een ultra-rechtse groep waarvan de leider, Sanchez Covisa, onlangs is gearresteerd. De Spaanse regering heeft de 'his torische' socialistische arbeider- SALISBURY (Reuter UPI) - Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren wijziging van de rassenpolitiek voorgesteld als onderdeel van zijn poging om een "interne" regeling voor een meerderheidsbewind met "ge matigde" zwarte leiders in Rho desië tot stand te brengen, indien een akkoord met de door zwart Afrika erkende nationalistische leiders niet mogelijk is. In een toespraak tot het parlement stelde hij een wijziging voor van de landverdelingswet die Rhode sië ruwweg gelijkelijk verdeelt tussen de 275.00 blanken en de zes miljoen zwarten. De voorstel len houden in: Landbouwgrond kan beschik baar worden gesteld aan ieder ongeacht huidskleur. Industrie- en handelsgebied in zakendistricten kan door ieder bewoond, gepacht en gekocht worden. Beperkingen voor hotels zullen opgeheven worden. Volgens de huidige bepalingen mogen de zwarten in de meeste gevallen niet na zeven uur 's avonds drin ken in blanke gebieden. Smith maakte verder bekend dat rassenbeperkingen voor particu liere scholen en ziekenhuizen spartij van Manuel Murillo wette lijk erkend. Deze partij concurreert met de 'hernieuwde' PSOE van Fe lipe Gonzalez, die al eerder werd ge legaliseerd. De Spaanse carlistische partij, waarvan de echtgenote van prinses Irene leider is heeft geprotesteerd tegen de weigering van de regering haar wettelijk te erkennen, zodat zij zou kunnen meedoen aan de ko mende algemene verkiezingen. In zouden worden opgeheven. Op staatsinstellingen blijft de ras senscheiding echter gehand haafd. Er zullen evenmin aanbevelingen worden gedaan om de rassen scheiding in woongebieden op te heffen. In zijn toespraak zei Smith dat zijn "verklaring duidelijk aangeeft niet alleen de oprechte bedoeling van de regering om rassendis criminatie op te heffen maar ook haar wens om met onze zwarte mensen te werken voor de juiste politieke oplossing voor de toe komst". Hij hoopte bisschop Abel Muzore- wa, leider van de Afrikaanse na tionale raad, er toe te bewegen deel te nemen aan de pogingen om een interne regeling te berei ken na de mislukking van de Ge- neefse conferentie over Rhode- Intussen hebben Rhodesische vei ligheidstroepen sedert dinsdag nog 11 zwarte guerrillastrijders en een zwarte man die het uit gaansverbod overtrad, gedood. De strijd en de politieke onzeker heid hebben een flinke impuls gegeven voor een uittocht van blanken. Officiële cijfers die woensdag gepubliceerd werden, toonden een nettoverlies van 971 blanken door emigratie in januari Carter pakt perikelen energie aan WASHINGTON (UPI) - President Carter verwacht "snelle" goedkeu ring voor de instelling van een nieuw federaal departement voor energie, dat hij volgende week aan het Congres zal voorstellen. Op zijn tweede, landelijk door de televisie uitgezonden, persconferentie, zei Carter omstreeks 20 april het con gres een "omvattende energie- politiek" te zullen aanbieden die "van grote invloed zal zijn op de Amerikaanse samenleving" met het oog op strenge winter en brand stoftekorten. Over de omstreden betalingen door de CIA aan koning Hoessein van Jordanië en andere buitenlandse leiders zei Carter dat sommige be richten daarover "een zekere mate van juistheid" hadden en andere dat "tamelijk mis" waren. "Ik heb niets illegaals of ongepast gevon den", zei hij. kwam (AFP) - In een ït westen van Co- gisteren een "do- ikt, maar binnen nenten toch nog ood achterhaald, ien het overlijden van Hilarion gisteren werd de elgestelde ingeze- grote belangstel den. De aanwezi- le haren te berge lijkkist een luid am en even later eraf vloog. De e" rees overeind, ontsteld in het ïg op de vlucht. De s hem kennelijk deest, want zijn rde slechts enkele ;n achterhaalde de n ditmaal was het verzekerden de een in Madrid uitgegeven commu nique zegt de carlistische partij dat er sprake is van een politiek van discriminatie en willekeur. De re gering wil de oppositie verzwakken door de ene partij wel en de andere niet te erkennen. Zij neemt haar toevlucht tot methoden die doen twijfelen aan haar beloften voor li beralisering en democratie, aldus de Carlisten. Zuid-Afrika in de weer tegen beschuldigingen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9