"Fouten gemaakt aan weerszijden" "Kettingrokers' slaan hun slag PUBLIEK ALPHENAAR WOORDES VECHT ROYEMENT AAN Regering wil snel gesprek over "De Industrie Het genieten is bijna voorbij voor bewoners Westmeerlaan GEEN BABY-CRECHE IN VOORHOUT STREEK DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN- Alphenaar J. P. Woordes, tot voor jongstleden zaterdag secretaris van de Wandelkring Leiden en omstreken, beschouwt zichzelf nog steeds als lid van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Hij is er stellig van overtuigd, dat de hele gang van zaken tijdens de stemming afgelopen zaterdag over zijn royement tijdens een algemene ledenvergadering van de KNBLO, onrechtmatig is geweest. Dat heeft hij het bestuur van de KNBLO vanmorgen bij aangete kende brief laten weten. lij voert die vertuiging on der meer aan dat voor het roye ment van twee personen één stremming is gehouden. Bij af- :onderlijke stemming zou een mdere uitslag mogelijk zijn ge veest meent hij. Bovendien is er onder schriftelijke volmacht ge temd (met toestemming van de voorzitter). isteren verstuurde de Konin klijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding een schrijven aan haar leden en ab onnees waarin melding werd gemaakt van de besluiten van de Algemene Ledenvergadering za terdag jl.: opheffing van de bij de KNBLO aangesloten Wandel- kring Leiden en Omstreken en het royement van de heren Breedevelt en Woordes, beiden lid van de voormalige Wandel- kring Leiden en Omstreken. Het persbericht noemt een aantal factoren die tot een "chaotische toestand" zouden hebben geleid. Een indruk die wordt bevestigd bij het doorworstelen van het tientallen brieven dikke dossier over deze hele affaire. Een dos sier dat ondanks zijn respecta bele omvang bepaald géén ant woord geeft op de vraag of het royement inderdaad terecht is en wie van de strijdende partijen de fouten heeft gemaakt. Men kan het hoogstens eens zijn met de conclusie in het persbericht dat hier sprake is van een onver kwikkelijke zaak. En Alphenaar Woordes geeft open lijk toe: "Er zijn aan weerszijden fouten gemaakt, dat wil ik best toegeven. Alleen het hoofdbes tuur wil het niet toegeven. Daarom wil ik de zaak nu prici- pieel Uitvechten". In het dossier duikt telkens weer het begrip IW op. Een afkorting die staat voor Internationales Volkssportverband. Een van oor sprong Duits/Zwitsers/Oosten- njkse organisatie, die zichzelf tot doel stelt de volksgezondheid te bevorderen en de volkeren tot el kaar te brengen om de vrede te dienen. Het IW houdt zich onder meer bezig met fietsen, skièn, wandelen en zwemmen en is ac tief in de Benelux, Frankrijk, Noorwegen. Denemarken, Ame rika, Ierland en Zweden. landse wandelsportwereld inge voerd. In plaats van samenwer king worden hiermee de tegen stellingen aangewakkerd. Bo vendien wordt er een rage ont wikkeld van speldjes, mouwem- bleempjes en diploma's die niets met het wandelen op zich te ma ken hebben". "Voor mij hoeven die speldjes ook niet", vindt Woordes. Ik voor mij vind dat je voor aap loopt. Maar je kunt de mensen die daar lol in hebben dat toch niet verbieden. De mensen willen dat nou een maal". De Hazerswoudse rijkspolitie ver moedt dat men in de sporthal is ge komen met gebruik van een valse sleutel. WADDINXVEEN/HAZERSWOUDE Braaksporen heeft - Waarschijnlijk zijn het "kettin- kunnen ontdekken, grokers" die gisternacht hun slag hebben geslagen bij Albert Heyn in Waddinxveen en de Landvliethal in Hazerswoude. Bij Albert gingen deze dieven er met sigaretten van door. die een bedrag vertegen woordigen van tienduizend gulden. In Hazerswoude was de buit aan zienlijk minder: achthonderd gul den. De politie in Waddinxveen staat vooralsnog voor een raadsel hoe de dieven het winkelpand aan de Ko ningin Wilheliminalaan hebben kunnen binnendringen. De win keldeur was aan de binnenzijde met een "balk" vergrendeld. Tegenstellingen De Wandelkring Leiden en Om streken heeft zich op 28 juli 1975 bij het I.V.V. aangesloten. Naar de KNBLO zegt, tégen het advies van de hoofdbesturen van de KNBLO en de NBW (Neder landse Wandelsport Bond) in. "Onmogelijk", meent voormalig secretaris Woordes van de Wan delkring Leiden en omstreken, "omdat er op dat moment nog he lemaal geen advies was. Een eer ste advies werd pas gepubliceerd in het kerstnummer van de bond". Vast staat wel dat de hoofdbesturen van de KNBLO en de NWB be paald niet veel op hebben met het IW. In de recente januarinum mers doen de besturen in hun respectievelijke organen "Op goede voet" (KNBLO) en "Voet genoten" (NWB) omstandig uit de doeken wat zij op aansluiting bij het IW tegen hebben. "Hoe wel het geheel als recreatiesport- beweging - weliswaar met uiter mate strenge reglementen - ge presenteerd wordt, blijkt het een zware aanslag op de financiën met zich mee te brengen". Er is sprake van een jaarlijkse contri butie van f 50 per jaar (plus het eerste jaar een entreegeld van f 50). Daarnaast moeten de wan delaars stempelkaarten kopen (a f 5) voor tien tochten. Het belang rijkste bezwaar van de KNBLO en de NWB is echter dat die kaar- PLYMOUTH (AP) ten alleen mogen worden zien van IW-stempels. Andere gen twee Deense treilers zijn opge- stempels maken de kaart ongel- bracht wegens het vissen in het dig. Terwijl in Nederland alle Britse water voor de kust van De stempels in het wandelboekje von. De treilers zijn door de mij- worden erkend en meegeteld nenvegerCaxton naar de haven van voor de wandelprestatiekruisen, Plymouth begeleid, respectievelijk afstandsherinne- Het is de eerste keer dat buiten ringen. De hoofdbesturen vinden landse vissersschepen worden dan ook: "Door de methodieken aangehouden nadat Groot van het IW wordt een wezens- Brittannië haar visserijzone op 1 vreemd element in de Neder- januari tot 200 mijl had uitgebreid. Ondoorzichtig Een ander strijdpunt is dan of de KNBLO en de NWB lid zijn van het IW. "Nee" zeggen de bestu ren van de bonden zeer nadruk kelijk. De Wandelkring Leiden en Omstreken evenwel meent bewijzen te hebben van wel en heeft in het verleden op folders meermalen melding gemaakt van het IW-lidmaatschap van KNBLO en NWB. Wie van beide partijen gelijk heeft blijft een open vraag. Van het IW zelf kan in deze nauwelijks een geloof waardig antwoord worden ver kregen. Het eveneens geroyeerde lid van de kring Leiden Breed evelt is gevolmachtigde voor het IW in Nederland Daarnaast is er in datzelfde dossier een uitgebreide en ondoorzich tige briefwisseling te vinden over de bestuurlijke problemen bij de Wandëlknng Leiden en omstre ken. Een commissie van goede diensten verdween geruisloos van het toneel en heeft zijn naam niet waar kunnen maken. Engeland brengt treilers twee op De Britse heeft meegedeeld dat En dan tenslotte de financiële pro blemen. Daarbij zijn drie zaken aan de orde: de Wandelkring Leiden zou de wandelboekjes - in afwijking van afspraken daarover - te goed koop hebben verkocht: er is geen contributie betaald over 1975 en 1976; er is geen abonnementsgeld be taald voor het bondsblad "Op goede Voet". Wat die wandelboekjes betreft wordt er door de heren Woordes en Breedevelt om bewijzen ge vraagd. Beiden ontkennen dat dat gebeurd zou zijn. Over de contributies heerst tussen de KNBLO en de kring Leiden kennelijk onenigheid getuige de zinsnede in het verweer van voormalig secretaris Woordes: "Tot op heden kan het bondsbes- tuur ons niet vertellen wat de Wandelkring Leiden en omstre ken moet betalen, laat staan om een volledige specificatie van het bedrag te verstrekken". Voor het niet betalen van de abonne mentsgelden voor "Op goede Voet" geldt hetzelfde verweer. Beide geroyeerde leden merken nog op dat de Wandelkring Lei den en Omstreken niet de enige is die zijn contributie niet betaald heeft. Uiteindelijk hebben al die factoren tot schorsing en vervolgens royement geleid. Die schorsing vond plaats op grond van art. 11 lid 1 van de statuten van de KNBLO. Een artikel dat de mo gelijkheden voor schorsing aan geeft voor leden "die zich op ern stige wijze tegenover de bond misdragen, hun financiële ver plichtingen niet nakomen dan wel de belangen van de bond op ernstige wijze schaden". Ironie Het is waarschijnlijk de ironie van het lot dat diezelfde Woordes zes jaar geleden van diezelfde KNBLO de J. N. Breunesse- bokaal kreeg uitgereikt. Een jaar lijkse wisselprijs voor de persoon of vereniging die zich naar het oordeel van het algemeen be stuur van de KNBLO voor de wandelsport het meest verdien stelijk heeft gemaakt Wat er nu verder moet gebeuren? Het is nauwelijks denkbaar dat Woordes en Breedevelt de zaak nog kunnen bijleggen met de KNBLO. Daarvoor zijn de ver houdingen de afgelopen jaren te- t J. P. Woordes: Wat mij betreft draaien we gewoon door veel vertroebeld. Als het aan de Alphenaar Woordes ligt zal er in de kring Leiden in de toekomst zeker gewandeld kunnen wor den. Een en ander afhankelijk van de reacties van de leden van de (opgeheven) Wandelkring Leiden. "Wat mij betreft draaien we gewoon door, desnoods via het Internationaal Volkssport- verbond. Alleen de avondvier daagse (die het afgelopen jaar 2100 deelnemers trok) kan niet doorgaan. Ik heb geen medailles. Die komen via het KNBLO". CHRISTA VAN HEES ALPHEN AAN DEN RIJN - Over de voorgenomen sluiting van de Alphense motorenfabriek „De Industrie" moet onverwijld een gesprek komen tussen de directie van de Brons-industriegroep in Appingedam, de vakbonden, en de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij (NEHEM). Minister Lubbers (Economische Zaken) zal de drie partijen tot een dergelijk gesprek aanzetten, zo heeft hij vanmorgen in het ver trouwelijk overleg met de vaste Kamercommissie voor Economi sche Zaken meegedeeld. De drie partijen zullen na hun ge sprek onmiddellijk rapport moe ten uitbrengen aan de minister, en die zal op grond van het resul taat van die onderhandelingen en zijn eigen verantwoordelijkheid en inzichten een beslissing ne men. Van die beslissing zal de minister op zijn beurt dan direct de Kamer op de hoogte stellen. PvdA-kamerlid Arie van der Hek zei vanmiddag in een eerste reac tie: „Het is in elk geval winst dat de minister niet passief blijft, maar zelf zal aandringen op over leg tussen de drie partijen. Van de drie partijen zijn zowel de bon den als de NEHEM overigens voorstander van het openblijven van het bedrijf in Alphen. De NEHEM, die de fusie tussen de motorenfabriek „De Industrie" en de Brons-groep in Appinge dam hebben voorbereid, ging in zijn beleidsplan uit van twee be drijven: Eén in Alphen en één in Appingedam. Ook de bonden hebben zich altijd op het stand punt gesteld dat bij fusie de werkgelegenheid in beide be drijven gehandhaafd zou Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt. tel. ttil 071-144941, toestel 38 U mag ook t De bewoners van de huizen (links) zijn hun uitzicht op de Braassem kwijt als de bungalows klaar zijn. Van de kortgeleden definitief gesloten Michaëlkerk in Ha zerswoude Rijndijk zal op 17 maart een gedeelte van de ker- kinboedel in het openbaar wor den geveild. Wat er dan zoal on der de hamer komt wordt bin nenkort beslist door een com missie van parochianen aan wie is gevraagd een keuze te maken uit de attributen die de ontman teling van het kerkinterieur in de afgelopen dagen heeft opge leverd. Kerkinboedel op veiling Zeker is in ieder geval dat de meest kostbare en oudste stuk ken zullen verhuizen naar het kerkmuseum in Utrecht. On dermeer de meeste uit hout ge sneden beelden, de in loden lijs ten gevatte kruiswegstaties en de kerstkribbe met beelden. Er verhuist ook het een en an der naar het nieuwe onderko men, het multifunctionele cen trum 't Anker Bijvoorbeeld de kolossale doopvont, de hout- gesneden stoelen op het pries terkoor en wat bidstoelen. Bo vendien is het de bedoeling dat in 't Anker een vitrine wordt in gericht met daarin wat kerke lijke snuisterijen zoals oude kelken en zilverwerk. Om de zoveel maanden zal er voor de parochianen wat anders in de vitrine te zien zijn. Een ander gedeelte van de ker kinboedel is in het vooruitzicht gesteld aan r.k.-kerken in Ne derland. De oud-bisschop van Roermond, mgr. Moors, heeft bijvoorbeeld gevraagd om het mergelstenen H.H. beeld dat goed van pas komt in zijn kerk in Gijsteren. Voor de apostel beelden is al een aanvraag bin nen van een pastoor uit Gelder land. Wat blijft er dan nog over? In ieder geval heel wat banken, houtsnijwerk uit het hoofdal taar en wat schilderijen. Onder meer een van paus Pius X Voorts ook wat collecte- en ar- moedeschaaltjes De veiling wordt in het oude kerkgebouw aan de Rijndijk gehouden. Alle attributen zullen waarschijnlijk bij opbod worden verkocht. Vóór 17 maart kunnen geïnte resseerden gedurende een week een kijkje nemen in de kerk om te zien of er iets van hun gading bij is. Het is er dan toch van gekomen Deze week zijn in de Westmeer laan in Roelof arendsveen de eerste heipalen de grond inge- jast voor zes daar te bonwen kapitale bungalows waarvan de duurste zo'n zeven ton moet gaan kosten. Maar het is niet vanwege die peperdure prijs dat buurtbewoners momenteel met gemengde gevoelens vanuit hun woning->n het heikarwei gadeslaan, wüar ze zich druk ker over maken is het feit dat de bungalows hen binnenkort het vrije uitzicht op het uitgestrekte Braassem ermee r zullen gaan ontnemen Sinds de bouw 'negen jaar gele den lag er tussen de Westmeer- laanwoningen en het meer slechts een met gras begroeide brede oeverstrook, een speelter rein voor de Roelofarendsveense jeugd. Daar worden nu de bun galows op neergezet. In de afgelopen jaren zijn buurtbewoners vrij fanatiek met talloze instanties in de clinch gegaan met als doel de bouw van de bungalows tegen te houden. De resultaten waren echter nihil. Gemeente, provin cie en rijk gaven geen krimp. Ook een aangetekend schrijven aan koningin Juliana mocht niet baten. Het enige wat de Westmeerlaanbwoners hebben kunnen bedingen is dat de brede dijk pal voor de bungalows een openbaar wandelpad blijft Meer hebben de actievoerders er niet uit kunnen slepen. De puf is er nu een beetje uit. Ze hebben zich erbij neergelegd dat ze nog maar een paar weken zullen kunnen genieten van hun panoramisch uitzicht. "We heb ben inderdaad de slag verlo ren", vertelde mij gisteren Piet Akerboom, een van de "gedu peerde" oeverbewoners. Al die tijd hebben we ons voor niets uitgesloofd en druk gemaakt. Ik heb er zelfs een hartaanval aan overgehouden zodat ik nu niet meer mag werken. Ik zou nog best op mijn poot willen spelen maar voor mijn gezondheid is het beter dat ik mij niet meet over deze zaak druk maak Jammer dat het zo is moeten pen. Over enige tijd zullen we morgens vroeg bij ontbijt ni meer de zon boven het meer zii opkomen maar ons tevreden moeten stellen met een blik of. garages en vuilnisbakken"zeg Akerboom. En: "Acties hoeven ze va niet meer te verwachten. Hoog uit een stil protest. Ik kan me voorstellen dat buurtbewone in de toekomst dikwijls zulle gaan vissen aan de oever i Braassem, ook al zijn ze geer visliefhebber. Die gaan dan pa voor de ramen van de bunga lowhuiskamers zitten. En dar het liefst met een grote zonnepa rasol op. Kunnen die bunga lowbewóners ook eens onder vinden wat het betekent als zej uitzicht ontnemen" Mevrouw Nieskens De twee Voorhoutse huisvrouwen, die kort geleden in deze ru briek aankondigden per 1 maart in de woning van een van bei den van start te willen gaan met een creche voor baby's in de leeftijd tot twaalf maanden, hebben daar wel veel reacties op gekregen maar "kandidaten" heeft het ze uiteindelijk niet opge leverd. Niemand voelde er voor om een dochter of zoon van nog geen jaar in vreemde handen te geven. Wel kregen de twee veel verzoekjes om van start te gaan met een kindercrèche, voor kleuters tot 4 jaar. Daar is in Voorhout nog gebrek aan. Maar dat hebben de twee van de hand gewezen. Voor het mislukken van hun experiment hebben de voormalige verpleegster en kraamverzorgster wel een verklaring. Mevr. Nieskens, één van de initiatiefneemsters zei mij: "We hadden er op gerekend dat er in Voorhout en omgeving veel werkende vrouwen zouden zijn. Daar hebben we ons op verkeken. En de weinigen die werken kunnen hun baby in veel gevallen kwijt bij een buurvrouw of vriendin. In heel wat dorpen in de Bollen streek blijkt dat vrij normaal te zijn om elkaar op zo'n manier te helpen. Daardoor zijn wij overbodig. Toch zijn we er van overtuigd dat zo'n baby-creche in een be hoeft voorziet. Maar dan waarschijnlijk alleen in een stad". moeten blijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4