"Moeten we met z'n allen naar de Meren wijk?" FORUMAVOND OVER SCHOOLVERLATERS BABA "Niet meer winkels voor Leiden-Oost Van mij mag je geen gelij k verwachten Onrust in deel Noorderkwartier Herdenking februari staking Leidenaar slingerde over weg Leiderdorp Bewoners op hoorzitting: DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 LEIDEN - Ter voorbereiding van de grote manifestatie tegen de jeugd werkloosheid, die op vrijdag 11 maart as. in het Volkshuis plaats zal vinden, wordt er op woensdag 2 maart as. een avond georganiseerd over het probleem van de schoolver laters. Op deze avond zal het woord ge voerd worden door leden van een forum, bestaande uit schoolverla ters en vertegenwoordigers van het Algemeen Nederlands Jongeren Verbond, het NVV-jongerencontact het vormingscentrum Troef en de Leidse Actiegroep van Scholieren (LAS) Volgens de organisatoren van de avond komen jongeren moeilijk aan de slag alleen al door het feit dat ze jong zijn (geen ervaring), .als jongere: partieel (gedeeltelijk) leerplich tig is en dus één of twee dagen per week niet voor het bedrijf beschik baar is; part-time wil werken; nog in militaire dienst moet. De jeugdwerkloosheid in Leiden is dan ook groot. In augustus 1976 wa ren er bijna 1000 jongeren werkloos in Leiden, waaronder 414 school verlaters. Dit aantal is in de loop van de maanden wel gedaald, maar in november van het vorig jaar wa ren er nog altijd 266 schoolverlaters werkloos. De forumavond wordt gehouden in Troef, Noordeinde 2a, Leiden. Aanvang acht uur. Ook morgenavond, 25 februari, vindt er ter voorbereiding van de manifestatie van 11 maart een bij eenkomst plaats die gewijd is aan de werkloosheid. Ditmaal staat het onderwerp "werkgelegenheid en gemeentebeleid" centraal. Ver tegenwoordigers van politieke partijen in de Leidse gemeente raad zijn uitgenodigd om aanwe zig te zijn. Plaats van handeling "In de Vrolijke Arke", Pieters- kerkchoorsteeg. LEIDEN - "Wat zijn die plannen en waarvoor? Moet een heel blok woningen tegen de vlakte? Een hoop mensen zijn er ingetuind. Geen mens heeft tegen hen gezegd: koop dat huis niet, want er moet nog zoveel aan gedaan worden. In de Bronkhorststraat is een huis voor negentigduizend gulden verkocht. Straks wordt die eigenaar nog gedwongen om zijn gevel opnieuw te laten voegen. En voor hoe lang? Voor twee jaar? Zijn ze er bij de gemeente op uit, dat we hier met zijn allen eruit gaan en naar huizen van vijfhonderd gulden in de maand in de Merenwijk vertrekken?" i onaangekondigd onderzoek werd het Prins Hend rikplein. AMSTERDAM/LEIDEN - Bij het standbeeld van de dokwerker in Amsterdam wordt morgen we derom de februaristaking van 1941 herdacht. Het défilé begint daar om vijf uur. Vanuit Leiden vertrekt om kwart voor vier een bus vanaf het Schuttersveld. De herdenking wordt in de eerste plaats gehouden om de ruim drie honderdduizend mannen en vrou wen, die, daartoe opgeroepen door de illegale communistische partij, in 1941 staakten tegen de jodenver volging en de Duitse bezetting. De herdenking staat in het teken van de zorg om gerechtigheid, de vei ligheid van Nederland en de demo cratie. In een oproep om aan het défilé mee te doen wordt gewezen op de kwestie Menten en wordt er voor gepleit alle gegevens over zijn ver leden in de openbaarheid te bren gen. Ook wordt in de oproep ge steld dat omwille van de veiligheid het Almelose Ultra-Centrifuge pro ject niet mag worden uitgebreid. De oproep is ondertekend door een groot aantal Nederlanders, uit alle lagen van de bevolking, waaronder ook een groep Leidenaars. Zakennieuws Een bericht voor hardhorenden: aan de Steenstraat nr. 22 is een winkel van Audio hoortoestellen B.V. geopend. Audio hoortoestel len verzorgt alles op het gebied van de hoortechniek. Er was niemand van de gemeente aanwezig in het Dienstencen trum aan de Van Hogendorp- straat om opmerkingen als bo venstaand te weerleggen. Vol gens de woordvoerder van het ac tiecomité had de ambtenaar op het stadhuis gezegd "niet als boksbal" te willen worden ge bruikt. Dat er evenwel "vrees, veront waardiging en twijfel" onder de bewoners van het zuidwestelijk gedeelte van de wijk Noorder kwartier is ontstaan (zoals wijkcomité-voorzitter Vervoorn het uitdrukte), was duidelijk. Al leen al uit de opkomst naar deze buurtavond bleek dat zonne klaar honderd mensen waren naar het zaaltje van het Diensten centrum gekomen, de toeloop was nauwelijks te verwerken. De onrust is ontstaan doordat een bouwkundige van de Nationale Woningraad, zonder dat de be- waarschuwd, aan het begin van deze maand een onderzoek naar de kwaliteit van de woningen in stelde. Dat gebeurde in de vol gende straten: Bronkhorststraat, Willemstraat, Mauritsstraat, Prins Frederikstraat, Prins Hendrikstraat- en plein, Ko ningstraat en het gedeelte van de Maresingel tussen de gasfabriek en het Prins Hendrikplein. Voorlichting ADVERTENTIE HOREN. ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LIGTVOET LEIDEN TEL. 071-140941 een bestemmingsplan voor de hele wijk Noorderkwartier. De gemeente Leiden heeft daarvoor een opdracht gegeven aan de Na tionale Woningraad. Gebruike lijk is, dat voorafgaand aan zo'n onderzoek de bewoners gewaar schuwd worden en ingelicht over het hoe en waarom. Dat is in dit geval niet gebeurd. Wethouder Verboom heeft in een eerder commentaar in deze krant en ook ten overstaan van bewo ners toegegeven dat er een fout is gemaakt. Onduidelijk is door wie; volgens Verboom door de Nationale Woningraad; project leider Kees Hobo van de NWR zei gisteravond desgevraagd echter dat volgens de afspraak de ge meente voor de voorlichting zou zorgen. Dat het achterwege blijven daarvan voor onrust heeft gezorgd, is, zoals gezegd, in ieder geval dui delijk. Een belangrijk gegeven in dit ver band is het feit dat de bewoners van dit deel in Noorderkwartier in de meeste gevallen ook eige naar van hun woning zijn en deze vaak nog niet zo lang geleden hebben gekocht. Daarbij ge voegd de mogelijkheid, die de wet op de stadsvernieuwing ge meenten straks gaat bieden om huiseigenaren te verplichten hun woning te verbeteren of op te knappen, en de onrust is ver klaard. Vertegenwoordigers van de Leidse rechtswinkel gaven gisteravond bovendien een toelichting op deze wet, die inmiddels door de Tweede Kamer (nog niet door de Eerste Kamer) is aangenomen, waarmee de bewoners in hun bange gevoelens nog eens beves tigd werden. Ook al legden Kees Hobo en Siem Goede (architect) van de Nationale Woningraad nog eens uit, dat de gegevens die zij nu van de wijk aan het verza melen zijn, bedoeld zijn voor het maken van een bestemmings plan, in overleg mét de bewoners. Buurtcomité LEIDEN/DEN HAAG - Het feit dat een 54-jarige rijksambtenaar uit Lei den met zijn auto in Leiderdorp een verkeerde afslag nam, was voor de politie aanleiding de autobestuurder aan te houden. Maar er was nog meer. De politie had ook geconstateerd dat de man slingerend over 's heren wegen rolde en dat hij niet schroomde daarbij twee rijbanen te gebruiken. Met alle gevaren vandien. Er volgde een bloedproef en 's mans bloed bleek een alcoholpromilage te bevatten van 2,05. Daarom moest de ambtenaar zich verantwoorden voor de Haagse politierechter. Daar verklaarde hij dat hij op familiebe zoek was geweest en enkele biertjes had gedronken. Op weg naar huis was hij gestopt bij een vriend en toen waren er nog enkele cognacjes bovenop gekomen. Zodoende. "Ik dacht nog wel thuis te kunnen komen", zei de verdachte, die overigens al een flinke afstand had gereden. "Hetgeen doden had kunnen kosten", ging de officier van justitie verder. De eis luidde: f 1000 boete, drie weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk, en omdat de ambtenaar zijn rijbewijs maar moeilijk kan missen voor zijn werk, voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Het vonnis werd f 750 boete, een jaar intrekking van het rijbewijs, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en voorwaardelijk twee weken gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. De bijeenkomst in het Diensten centrum: "vrees, verontwaardi ging en twijfel". werd genomen: het actiecomité hief zichzelf op en maakte plaats voor een buurtcomité, waarvoor veel bewoners zich opgaven. Het is de bedoeling dat er per straat comité's worden gevormd, die daarnaast hun vertegewnoord- igers hebben in een overkoepe lend buurtcomité. Eén van de actievoerders vertelde dat er aan de aangrenzende wijk Maredorp advies in dit verband was gevraagd en dat luidde als volgt: "Blijf tegen de gemeente aanschoppen, niet meteen tegen de schenen, maar hou 'ze wel wakker, voer acties, breek rustig een straat op. Met zijn allen heb je macht". Inmiddels heeft het actiecomité al een gesprek met wethouder Ver boom gehad, waarin meer olie op vuur dan in het water terecht lijkt te zijn gekomen. Volgens een ac tievoerder gisteravond zou Ver boom gezegd hebben "Het is jul lie eigen schuld dat jullie dat huis gekocht hebben". Aan de wethouder zijn 103 handte keningen overhandigd van men sen, die de eis onderschrijven dat de. bewoners volledig op de hoogte gebracht moeten worden. Voorlopig is het buurtcomité van plan om in overleg met het door het actiecomité aangezochte deskundigen en met studenten van de technische hogeschool in Delft (die nog gévraagd moeten worden) eigen plannen op te stel- Tevreden Vervoorn, voorzitter van het geheel Noorderkwartier bestrijkende wijkcomité, was ook zeer tevre den met de oprichting van het buurtcomité. "De wethouder kan zeggen wat hij wil: hij kan niet om de inspraak heen. Hij had mis schien gehoopt dat in één avond af te kunnen doen. Maar dat ge beurt in Noorderkwartier niet en dat had hij kunnen weten". JOHN KROON Kamerlid bij Leidse PvdA LEIDEN - De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid houdt van avond om acht uur een ledenverga dering in 't Parlement. Het kamer lid Arie van der Hek zal daar spre ken over het onderwerp "Naar een nieuwe economische orde". Ook zal er verantwoording worden afge legd door de leden die naar het re cente PvdA-congres zijn geweest en zal de kandidaatstelling voor de Tweede en Eerste Kamer worden besproken. Het ontwerp- regeerakkoord zal t orde komen. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Het is prettig wonen in de wijken tussen de Lammenschansweg en het Rijn- en Schiekanaal, maar de bewoners van de Burgemeesterswijk, de Professorenwijk en de Rijndijkbuurt hebben wel behoefte aan een clubhuis en een dienstencentrum. Dit bleek gisteravond uit de discus sies die in de Vredeskerk werden gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de gemeente en de bewo ners over de plannen voor Leiden-Oost. Behalve genoemde wijken omvat het gebied Leiden- Oost ook de wijk Meerburg (waar vanavond over de plannen gedis cussieerd zal worden), Roomburg en het Waardeiland. De vraag waar het in de geschetste plannen om draait is: wat moet er met Meerburg gebeuren? Moet dit weiland tussen het Rijn- en Schiekanaal, de Rijks weg Amsterdam-Rotterdam, de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Hoge Rijndijk bestemd worden voor woningen, bedrijven of re creatie? De wijken aan de andere kant van het kanaal zijn bij deze vragen betrokken als ervan wordt uitgegaan dat -er één of twee brug gen over het water komen. In de mogelijke plannen voor Leiden-Oost worden suggesties gedaan voor een wijkwinkelcen trum in de Professorenwijk. De vijftig bewoners die gisteravond aanwezig waren lieten duidelijk blijken daar geen behoefte aan te hebben. De voorzieningen die er nu zijn, zijn voldoende, was men al gemeen van mening. Duidelijk klonk in de discussies door dat er geen enorme problemen zijn in dit deel van Leiden. Zoals een van de aanwezigen opmerkte: "De leef baarheid is goed, maar er zou een clubhuis moeten komen". Een an der voegde daaraan toe dat dat dan gelijk een dienstencentrum voor bejaarden zou moeten zijn. Een van de aanwezigen kon de gemeente-ambtenaren wijzen op een fout in de plannen. Uitvoerig wordt namelijk in de plannen inge gaan op het aantal scholen dat in de toekomst nodig zal zijn in Leiden- Oost. Het leerlingenaantal is sterk afhankelijk van het aantal wonin gen dat gebouwd zal worden. Als er in Roomburg veel woningen ko men zou daar een nieuwe kleuter school kunnen komen. Verder zou gebruik kunnen worden gemaakt van de lagere scholen aan de andere kant van het Rijn- en Schiekanaal. Wijzend op nieuwe wettelijke rege lingen die op stapel staan om het kleuter- en basisonderwijs samen te voegen werd opgemerkt: "In plannen mogen kleuter- en basis scholen eigenlijk niet meer apart genoemd worden, tenzij je heel erg ouderwets wilt doen". Volmondig moest men van de zijde van de ge meente toegeven dit probleem ge heel over het hoofd te hebben ge- LEIDEN - "Er moet nog ontzet tend veel gebeuren voordat de stad massaal mee zal doen". In spraakcoördinator Hans van Gelder voegt daar onmiddelijk aan toe: "En er moet van deze kant nog veel meer gebeuren". Sinds een halfjaar beheert Hans van Gelder de binnenstadswin kel aan de Morsweg 10. Daarvoor was hij sinds 1976 lid van de pro jectgroep voor de binnenstad. Die projectgroep, waarin naast wethouder Waal en enkele an dere ambtenaren een drietal des kundige adviseurs van buiten Leiden zitten, bereidt een alle somvattend plan voor de binnen stad voor. Hans van Gelder moet er, als inspraakcoördinator, voor zorgen dat iedereen mogelijkhe den heeft om mee te praten over dit plan. In verband daarmee is het begrip open planprocedure gelancéerd. Er is de laatste tijd nogal wat kri tiek los gekomen op inspraak mogelijkheden tot nu toe. Zo schreef het gemeenteraadslid Frits van Oosten (PPR) in het ja nuarinummer van PPRik, het plaatselijk partijblad: "Wat ik voor ogen had toen de open plan procedure werd gepresenteerd was: een beweging, een geroeze moes in de binnenstad: een be trokkenheid bij de plannen voor de op één na mooiste binnenstad van het land. Het is echter nog angstig stil, het begrip open planprocedure komt tot nu toe al leen ter tafel bij teleurgestelde in sprekers van Breestraatplan- Hans van Gelder kan gedeeltelijk wel met de kritiek meevoelen maar somt een waslijst van werk zaamheden op. "Actiever? Oké, het kan altijd beter". Hij wijst op allerlei beslommeringen die veel tijd hebben gekost. Wat zeker ook een rol speelt is dat nu pas als parttime voorlichter de heer D.J. Jasper is aangesteld, die in Kat wijk een publicrelationsbureau heeft. Meer dan een halfjaar heeft de vervulling van deze vacature op zich laten wachten. Wat valt er te verwachten van een open planbureau? Hans van Gelder heeft geen omschrijving van de procedure voorhanden, die procedure ligt eigenlijk niet vast. "In het tussenbericht, dat over enkele weken zal verschij nen, zal wat meer inhoudelijke visie gegeven worden, een nadere profilering van de doelstellingen. In het tussenbericht moeten in spraakperiodes duidelijker wor den omschreven. Dan is er meer van deze kant bekend: dan moe ten we hopen dat er meer(van de andere kant komt omdat er meer ligt". Over zijn positie: "Ik moet ervoor zorgen dat de belangen van de bewoners op de goede r de projectgroep komen. Het be drijfsleven zal zich niet de kaas van het brood laten eten. Het zal er in de praktijk op neer komen dat ik de bewonersbelangen ver dedig. Maar ze moeten van mij geen gelijk verwachten". "Als ik categorisch de zijde van de bewoners zou kiezen, dan brand ik af voor andere groepen. Je moet voorwaarden scheppen dat de mensen mee kunnen doen. Als bewonersgroepen tussen wal en schip dreigen te raken, dan zal ik ze inderdaad verdedigen". "De bewonersgroeperingen zijn verschillend samengesteld, van verschillende kwaliteit. Er zijn ook witte plekken in de stad. Daar moet ik actief zijn met voor lichting, die moet ik naar voren halen". Gedurende open planprocedure zullen in de projectgroep voor de binnenstad verschillende belan gen afgewogen worden. "Daar zullen de wijkcomité's aan mee moeten doen. Die zijn mede ver antwoordelijk. De structuur van het plan wordt met hun inbreng samengesteld. Dan heeft het poli tiek ook meer gewicht. Dan is het bij wijze van spreken een hamer stuk in de ra^d. We moeten in de projectgroep een voorstel maken voor de raad en dan met argu menten laten zien waarom zó". De komende maanden moet dus afgewacht worden in hoeverre de wijken zullen reageren op de plannen zoals die in het komende tussenbericht zullen worden be schreven. Alle kritiek zal gefun deerd moeten worden op argu menten. Want Hans van Gelder maakt duidelijk dat de afweging van de verschillende belangen in de projectgroep zal gebeuren aan de hand van argumenten pro en contra. Dat zal veel inzet van alle betrokkenen eisen, niet in het minst van de inspraakcoördina tor zelf die alle partijen zal moe ten stimuleren, wil de open plan procedure een succes worden. Het grote probleem: wie bepaalt, en op welke wijze, het gewicht van de aangevoerde argumen ten? De uiteindelijke over het alle somvattende plan zal genomen worden door de gemeenteraad: die zal moeten tonen gevoelig te zijn voor argumenten. Als het voorstel van de projectgroep te- nonder gaat in partij-politieke twisten is al het werk voor niets geweest. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3