LEIDSCH DAGBLAD Rechter wijst eis van werkgevers af VHAE Radio-Oeganda: T anzaniabereidt een invasie voor vandaag mag en is nèt zo lekker Afluisteren telefoon in bedrijf is mogelijk Inbrekers Leidse juwelier gepakt DAF 46 LEIDSCH mi: DAGBLAD geniet van uw koffie Politie belegert flat DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35174 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Twee Hagenaars van 18 en 27 jaar oud hebben tegenover de Haagse recherche bekend dat zij het vorige najaar een inbraak hebben gepleegd bij de Leidse juwelier „Lucas van Leyden" aan de Nieuwe Rijn. Bij deze kraak werd voor 42.000 aan sieraden weggehaald, die volgens de Ha genaars inmiddels zijn doorver kocht aan onbekenden. Beiden zijn goede bekenden van de Haagse politie. De 27-jarige Hagenaar werd giste ren door de recherche opgepakt in verband met een schilderijen diefstal bij de Dienst Gemeente werken van Den Haag in oktober van het vorig jaar. Daarbij wer den twee schilderijen van Hol landse meesters gestolen: een schilderij, getiteld „Drinkende koeien", van Willem Maris en een IJssellandschap van J. Voerman. De schilderijen, waarvan „Drin kende koeien" nog steeds zoek is - het doek zou in het water zijn gegooid - vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van 60.000. Het doek van Voerman is inmiddels teruggevonden onder een container in Rijswijk. De zaak kwam aan het rollen toen in december van het vorig jaar een automobilist werd aange houden. Zijn wagen bleek te zijn overgespoten en van een ander kenteken te zijn voorzien. De auto bleek eigendom te zijn ge weest van de 18-jarige Hagenaar, die de wagen ook gebruikt had bij de schilderijendiefstal. Kort daarop werd de jongeman aan gehouden, die al vlot de naam van de 27-jarige Hagenaar noemde. Overigens bleek de 18-jarige Ha genaar de politie ervan in kennis te hebben gesteld dat een van de twee gestolen schilderijen onder de container in Rijswijk lag. Dit doek is nauwelijks beschadigd en hangt weer op de oude plaats. Aanvankelijk was het duo van plan vier schilderijen uit het gebouw van Gemeentewerken mee te nemen. Maar toen ze in het holst van de nacht de portier ontwaar den, lieten ze twee schilderijtjes vallen. NU SPECIALE PRIJZEN met 12 mnd. fabrieksgarantie. Vlietwijk Voorschoten Tel. 01717-4455 en 5941 DEN HAAG (SP) - Staatssecre taris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft vanmorgen in de Tweede Kamer tijdens het mondelinge vragenuurtje be vestigd, dat de PTT toestellen verhuurt, die het mogelijk ma ken dat telefoongesprekken binnen een bedrijf worden afge luisterd, zonder dat de bellers er iets van merken. De apparatuur is al sinds 1930 verkrijgbaar, zonder dat dit algemeen bekend Naar schatting zijn bij 200 a 300 bedrijven dergelijke installaties in gebruik, zo liet staatssecreta ris Van Huiten vanmorgen we ten in antwoord op vragen van de PvdA-fractie. Voor zover hij weet zijn er bij die bedrijven geen overheidsinstellingen. Het zijn voornamelijk kleine be drijven. De staatssecretaris verklaarde niet in staat te zijn direct een opgave te verstrekken van be drijven die de meeluister- apparatuur bezitten. Hij vroeg zich af of hij een dergelijke lijst zelfs wel kon verstrekken, om dat de bedrijven klanten van de PTT zijn. Van Huiten beloofde de Tweede Kamer nog eens goed te studeren op de problemen met deze apparatuur. Hoewel hij en minister Van Agt (Justi tie) vinden dat de mensen in een bedrijf eigenlijk zouden moeten weten dat hun werkgever be schikt over meeluisterinstalla ties, zag Van Huiten toch wel een aantal voordelen. Onder meer kan een bedrijf op deze wijze privé-gesprekken tegen gaan en ontstaat de mogelijk heid om personeel te beoorde len op hun telefonische contac ten. De staatssecretaris zei de Ka mer toe, dat hij zal gaan naden ken over de mogelijkheden om eventueel vertrouwelijk een lijst samen te stellen van de be drijven die de apparatuur bezit ten. Dat zal volgens de staatsse cretaris echter niet eenvoudig zijn, omdat in ons land 24.000 bedrijven zijn, die over een tele fooncentrale beschikken. Er is echter geen lijst van bedrijven die over een meeluistercentrale beschikken. NAIROBI - Radio-Oeganda heeft vandaag bekendgemaakt, dat in Tanzania - op tien kilometer van de Oegandese grens - een invasie leger is samengetrokken. Volgens een militaire woordvoerder hebben de Oegandese luchtmacht en mari niers bevel gekregen diep in Tan zania toe te slaan „indien de ge melde invasiemacht zelfs maar een centimeter op Oegandees gebied poogt door te dringen". De woord voerder, aldus radio-Oeganda, heeft de bevolking van Oeganda de raad gegeven rustig te blijven. Radio-Oeganda heeft herhaald wat president Amin gisteren al had verklaard. Hij had het toen over een plan om Oeganda binnen te vallen met parachutisten, die van een vliegdekschip waren aangevoerd, met Ameiikaanse, Britse en Israëli sche steun. Leden van de Acholi- en de Lango- stam waren geworven. Het plan, al dus Amin, had ten doel de voorma lige Oegandese president Milton Obote weer in Oeganda aan de macht te brengen. De politieke ba sis van Obote was bij deze stam- klaarde: „Het is je reinste kolder. Men heeft het gedroomd". (Zie ook pagina 9) Ex-spion voor Praag vraagt asiel in Londen Een kleine strijdmacht, georgani seerd door Oegandese bannelin gen, viel in 1972 vanuit Tanzania, waar Obote in ballingschap leeft, Oeganda binnen. President Amin reageerde met bombardementen van Tanzaniaanse dorpen en met snelle vernietiging van de invasie poging. Tanzania heeft de bewering van Oeganda over een invasie-leger „wartaal" genoemd. De perschef van president Julius Nyerere ver- Plaatselijk een bui Enkele opklaringen maar ook plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperatu ren ongeveer 4 graden, maxima morgen van 7 graden bij de Wad den tot 12 graden plaatselijk in het zuidoosten van het land. (opgemaakt om 11.15) 25 februari Zon op: 7.35 uur; onder: 18.12 uur. Maan op: 10.28 uur; onder: 1.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20.05 uur, laagwater te 3.16 en 15.43 uur. DEN HAAG (ANP) - D'66- fractievoorzitter Jan Terlouw is de initiatiefnemer van de twee daagse Rijnconferentie die van morgen in Den Haag is gestart. Parlementsleden uit Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Zwit serland praten met hun collega's uit Nederland (onder wie Ter louw en links van hem mevrouw Ginjaar-Maas) over de vervuiling van de Rijn. Prof. A.CH. Kiss, president van de Europese raad van het milieu recht, stelde op de conferentie voor het beheer van het water van de Rijn en dat van de zijrivieren toe te vertrouwen aan een enkel internationaal orgaan. Dit moet over de nodige bevoegdheden beschikken. De bestaande wetgevingen en de politieke en administratieve structuur van de Rijnoeverstaten zijn volgens hem onvoldoende om een oplossing van de veron treiniging van de Rijn te vinden. In kort geding zuivel en vleeswaren: EIKEN KEUKENS inkl. wandkast, vanaf 1.000.- tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 maart 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dayblad. antwoordnummer 214, Leiden. Bouwvakker in New York krijgt nier uit Rusland NEW YORK (Reuter) - Chi rurgen in New York hebben met goed gevolg de nier van een 16-jarige Sowjetrussische jongen overgeplant in het li chaam van een jonge Ameri kaanse bouwvakker, nog geen twee dagen na de dood van de Russische jongen bij een au toongeluk in Moskou. Jose Serrano, vader van twee kinderen die al een jaar op een nieuwe nier had moeten wachten, onderging de transplantatie-operatie maandagavond, nadat de nier de dag tevoren uit Moskou naar New York was overge bracht. Vanuit het Cornell Medical Centre in New York werd meegedeeld dat Serrano het goed maakte en dat hij op de vraag hoe het voelde een "Russische nier" te hebben, had geantwoord: "geweldig". Hoewel de Amerikaanse art sen wel meer geslaagde niertransplantatie-operaties hebben verricht met organen die van de andere kant van de Atlantische oceaan kwamen, was dit de eerste waarbij een Sowjetrussische donor was betrokken. Vorig jaar hebben Amerikaanse en Sowjetrussi sche artsen een informele overeenkomst gesloten waar bij laatsgenoemden aanboden nieren te sturen naar de Ver enigde Staten, waar weinig nieren voor overplanting voorradig waren. UTRECHT - De president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, heeft vanmorgen de eis van de acht zui velbedrijven en vier vleeswarenindustrieën, dat de vak bonden niet zouden mogen oproepen tot staking afgewe zen. Een dergelijke oproep is overigens niet meer te verwachten, nu de vakbonden het stakingsultimatum - na een afkoelingsperiode op bevel van de rechter - hebben ingetrok ken, omdat de inzet van de strijd (de automatische prijscompensatie) is bereikt. De president veroordeelde de be drijven en de vakbonden elk tot be taling van de eigen proceskosten, terwijl hij verklaarde dat „beide partijen gedeeltelijk ongelijk" hebben. Bij tussentijdse uitspraken werd de bonden verboden voor twin tig dagen een stakingsoproep te doen of anderszins mee te werken aan acties in de betrokken zuivel- en vleeswarenbedrijven. Namens de voedingsbonden zei vakbondsbestuurder Wil Winters het teleurstellend te vinden dat de rechter in zijn definitieve geen oordeel heeft gegeven principiële kant van de zaak. „We hadden graag een uitspraak gezien over de vraag wie er nou niet bereid was tot onderhandelingen. Daar waren we erg benieuwd naar en het is jammer dat dat er niet is uitge komen", aldus Winter. Hij hoopt dat het hof in Amsterdam - waarbij de vakbonden in beroep gaan - straks wel een principiële uitspraak zal doen over deze zaak. In de kleine handelsvaart is over eenstemming bereikt over een nieuwe cao. Het resultaat van de besprekingen zal zo spoedig moge lijk aan de leden van de werkgevers- en werknemersorga nisaties worden voorgelegd. Dit heeft de federatie van werknemer sorganisaties in de zeevaart (FWZ) vandaag meegedeeld. Ook in de bouw kwamen de werk gevers en werknemers gistera vond tot een cao voor 1977. Par tijen werden het eens over een reële loonsverbetering van 1.25 procent en volledige prijscom pensatie. (Zie pagina 7) LONDEN (AFP/AP)-Een gewezen lid van de Tsjechoslowaakse ge heime dienst, heeft politiek asiel in Engeland gevraagd, meldt de „Daily Telegraph" van vanmorgen Simko bevindt zich met zijn gezin „ergens in Engeland" en wordt on dervraagd door de Britse inlichtin gendienst. In 1971, aldus het blad, is hij zogenaamd als correspondent van het Tsjechoslowaakse persbu reau „Ceteka" naar Bonn gezonden maar in werkelijkheid was hij agent van de militaire inlichtingendienst in Praag. Hij zou hebben onthuld dat 17 leden van de Tsjechische ambassade in Bonn spionage-acti- viteiten ontplooien, onder wie de eerste secretarissen Koval en Kroe- lich, aldus het bericht. Hij zou ook hebben verteld dat Oosteuropese spionnen op het Westduitse platte land radiozenders, camera's en geld hebben verborgen om in geval van oorlog door „communistische sa boteurs" te worden gebruikt. De Britse autoriteiten hebben het artikel tot op heden niet officieel bevestigd. De Verenigde Staten hebben politiek asiel verleend aan de Roemeense tv-producer en schrijver Dumitru Udrescu, zo is door een internationale vluchtin- genorganisatie in Los Angeles meegedeeld. Udrescu is vorig jaar naar Amerika gekomen voor een tv-produktie over de turnster Na- dia Comameci. Werknemers van Billiton in ziekenhuis na vrijkomen van gifwolk ARNHEM (SP) - Achttien werk nemers van de Arnhemse Billiton- fabrieken zijn gisteren ter observa tie in het Diakonessenziekenhuis in Arnhem opgenomen, nadat bij het bespuiten van loodhoudend mate riaal in een opslagloods arseenwa- terstof vrijkwam. De milieudienst van de Billitonfa- briek constateerde tijdens de be spuiting - bedoeld om het opwaaien van loodstof te voorkomen - dat er een volgens de fabriek geringe hoeveelheid arseenwaterstof in de lucht zat. Om geen enkel risico te nemen besloot de Billiton-directie samen met de bedrijfsarts iedereen die in de buurt van de loods was ter controle naar het ziekenhuis te stu- De Oegandese leider Idi Amin is vast van plan in juni naar Engeland te i zen om aan het hoofd van een bijna 250 man tellende delegatie de Gemenebest conferentie bij te wonen. Hij heeft gezegd, dat geen mens hem daarvan kan af houden. Londen zit er wel mee in de maag. PAGINA O Van Agt woedend op de frac tie van de PvdA. PAGINA 7 Joegoslaaf Oblak wellicht naar Fe yenoord. PAGINA 11 Sport en commercie PAGINA 15 gelukkig zonder coffeïne Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km - een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel 144345 Leiden Na bankoverval in Alkmaar ALKMAAR (SP) - De Alkmaarse politie belegerde rond het middaguur nog steeds een flat, waar volgens ooggetuigen twee bankovervallers zich zouden hebben verschanst. Woning voor woning wordt het flatgebouw doorzocht. De overvallers hadden vanmorgen vroeg ingebroken in de Nutsspaar- bank. Toen de 42-jarige filiaalhouder het bankgebouw binnenkwam, werd hij gedwongen de kluis te openen. De drie overvallers gingen er met 30.000 gulden vandoor. De filiaalhouder lag toen de politie aankwam gewond op straat. Hij had rugklachten en verwondingen aan zijn oog. Kort na de ontsnapping heeft de Alkmaarse politie bij het station een 24-jarige Surinamer gearresteerd. Hij zou één maar de politie kon dat niet bevestigen. Onder grote belangstelling van het Alkmaarse publiek doorzoeken politie-ag enten in de wijkHoefplan vati de kaasstad een flatgebouw, waar zich naar het vermoeden van de politie twee overvallers zouden hebben de Terborghlaan hadden de overvallers zijn, verschanst, die eerder de Nutsspaarbank overvallen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1