Branko Oblak komt mogelijk naar Fevenoord Merckx weer winnaar Gudi Schouten: "zelf weggegaan uit Inzeil. Hans Eijkenbroek (als trainer) terug naar Sparta "Manipulatie met records op Medeobaan Joegoslaaf weg bij Schalke Inzeil wil in 1978 WK sprinttoemooi PONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 SPORT PAGINA 11 TILBURG - De kans is bijzonder groot dat twintigvoudig interna tional Hans Eijkenbroek overeen paar maanden op het Kasteel te rugkeert. Als assistent-trainer van Cor Brom. Op het ogenblik is de 37-jarige Hans Eijkenbroek met trainerswerk zaamheden actief bij het Til- burgse Willem II, DAT IN Jan van Baren zijn hoofdtrainer telt. Bo vendien volgt de man die tien sei zoenen lang de as was waar Sparta's eerste elftal om draaide (395 officiële wedstrijden), in Zeist een trainerscursus. Het C-diploma heeft hij al praktisch in handen en in september hoopt hij dan verder te gaan met de B-cursus. moet ik dan toch wel dispensatie van de KNVB krijgen. Omdat ik dan immers het B-diploma nog niet bezit. Maar ik heb vandaag op Zeist juist van bondscoach Siem Plooyer gehoord dat dit geen grote problemen zal vormen. Sparta moet, volgens Plooyer, gewoon bij de sectie betaald voet bal een verzoek indienenBij Jac ques Hogewonxng dus. En dan zal alles wel voor elkaar komen, meent Plooyer." "Bij Rob Jacobs die op Zeist de zelfde cursus volgt als ik, moet in feite precies eender gaan. Jacobs kan naar DHS. Wel, dan moet DHS voor hem dispensatie gaan aanvragen." "Overigens zit ik contractueel ei genlijk ook oon nog één jaar aan Willem II vast. Maar ook dat zal denkelijk geen ab te grote moei lijkheden opleveren. Ik heb im mers in mijn contract een clau sule lateir opnemen, die bepaalt dat ik uit Tilburg mag vertrekken als ik mijn positie kan verbete ren: wel, en dat gaat dan gebeu- Onlangs had Hans Eijkerlbroek, die er op gebrand is om op het Kasteel aan de slag te kunnen gaan, een bijzonder positief verlopen oriën terend gesprek met Cor Brom. Een enthousiaste Eijkenbroek: "Volgens mij zag Brom het alle maal wel zitten". Sparta's eerste trainer: "Voor die functie hebben we een aantal sollicitanten ge kregen. Wel, ik geloof dat Hans Eijkenbroek inderdaad de groot ste kanshebber is. Persoonlijk hoop ik ook dat het met hem rond komt." Aangezien het bestuur van Sparta eveneens zijn vroegere aanvoer der graag weer ziet, lijkt weinig meer de terugkeer van Eijken broek op het Kasteel in weg te staan. ANTIBES - Eddy Merckx heeft, zoals was voorzien de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen en daarmee zijn eerste succes voor Fiat, zijn nieuwe sponsor, behaald. Eens te meer, gedurende de gehele laatste etappe van Menton naar An tibes, wisten Merckx en zijn eerste luitenant Jos Bruyere de wedstrijd te controleren. Aan de kop van het peloton bezworen zij bij voorbaat ieder gevaar. Op dertig kilometer van de eindstreep wisten toch Fe- dor den Hertog en Herman van Springel in een afdaling te ont snappen, waarna Den Hertog in het directe sprintduel aan de finish de etappe op zijn naam wist te bren gen. Het peloton herstelde zich na de ontsnapping echter zeer snel en liet het verschil met de koplopers niet oplopen. Patrick Sercu won in Antibes de eindsprint van het pelo ton, voor Walter Godefroot en Franco Bitossi. Jan Raas was in het eindklassement de beste Neder landen hij werd vierde. Eindklassement 1. Eddy Merckx (Bel), 15 uur 7 minuten en 12 secon den, 2 Wilfried Wesemael (Bel) op 10 seconden, 3. Jean Chassang (Fra) op 26 seconden, 4. Jan Raas (Ned) op 28 seconden, 5. Frans Verbeeck (Bel) op 1.10. De Belgische wereldkampioen op de weg Freddy Maertens heeft gisteren het Italiaanse wielersei- zoen geopend met een overwinning in de 14de „Trofeo Laigueglia". Maertens won, na de rit over 157 kilometer, de sprint van een kop groep van zes renners, van wie de Italiaan Giuseppe Saroni tweede werd en de Zweed Bengt Johans son derde. René Pijnen is volgens een offi cieus klassement uitgeroepen tot de succesvolste zesdaagserenner van het seizoen '76/'77. Hij behaalde 117 punten, slechts één meer dan de Westduitser Albert Fritz, die tweede werd. De renners werden beoordeeld op hun eindklasserin gen, waarvoor ze een puntenwaar dering van tien tot één kregen. GELSENKIRCHEN - Branko Oblak, de 29-jarige Joegos lavische middenvelder van de Westduitse voetbalclub Schalke'04 komt, volgens een bericht van het Westduitse sportpersbureau SID, mogelijk naar Feyenoord. De ster middenvelder van de Joegoslavische nationale ploeg, met meer dan 40 interlandwedstrijden op zijn conto, werd twee jaar geleden voor meer dan één miljoen gulden door Schal ke'04 gecontracteerd. INZELL - Hans van Helden heeft zich, volgens het Westduitse persbureau Sid, weinig vleiend uitgelaten over de recordtijden die door schaatsenrijders uit de Sowjet-Unie in Alma Ata worden gerealiseerd. Hierbij wees de Oblak zegt contact te hebben opge nomen met Feyenoord, hetgeen door Feyenoord, bij monde van manager Guus Brox, wordt ont kend. Brox: "We hebben van een make laar een aanbod gehad Oblak van Schalke'04 te kopen. In goede spe lers zijn wij altijd geïnteresseerd. Daarom zullen wij op korte termijn tegen zowel Spanje als tegen Zwit serland tegoed heeft. Wedstrijden, die tijdens de eerste confrontatie al vier punten opleverden, omdat beide (1-0 tegen Zwitserland, 2-1 tegen Spanje) in winst werden om gezet. Voordat de returns plaats vinden arrangeerde bondsoefen- meester Ger Blok nog een oefen wedstrijd tegen Belgie, dat straks dan ook contact met het bestuur als organiserend land gespaard Schalke'04 opnemen". De pre sident van de Bundesligaclub uit Gelsenkirchen, dr. Karl-Heinz Hütsch, bevestigde dat Oblak voor een transferbedrag van rond de 750.000 mark direct naar een andere vereniging zou kunnen gaan. Schalke wil het contract met Oblak, dat aan het eind van het seizoen af loopt, niet verlengen. Trainer Frie- blijft van een voorronde, maar dat via een klinkende 4-1 zege op West-Duitsland reeds aantoonde tot de kanshebbers te behoren voor die eindstrijd. Het oefenduel tegen Oranje's UEFA-team onder streepte dat nog eens. Tegenover het gepolijste, maar steriele aan- valsspel van de Nederlanders, de monstreerden de Belgen een we- del Rausch: "Bongartz (de andere liswaar wat minder strak aanval- spelbepalende middenvelder) Oblak passen niet in één elftal". Slechts twee punten scheiden de UEFA-jeugd van de Europese eindronden, die in mei in België wordt gehouden. Twee punten, die het uit even zovele wedstrijden kan putten, omdat het nog een duel spatroon, maar ook een veel minder ongecompliceerde spelopvatting wanneer het de aanval betrof. Van daar dat de 2-1 overwinning voor de Belgen geenszins een verrassing Zo jong als de UEFA's zijn, wordt ze al een taktisch concept opgedrongen, dat de mogelijkheid tot enig initiatief bij voorbaat uit sluit. Een aantal hield zich zelfs zó stringent aan die opdrachten, be perkte zich in dié mate tot enig ei gen initiatief (Edo Ophof van NEC en Roger Schouwenaar van Haar lem) dat trainer Ger Blok ze na de hervatting wisselde (voor Kees Mo lenaar van Volendam en Paul Huis in 't Veld van Alemannia). Terechte wissels, zoals Kees Molenaar dat na een kwartier in de tweede helft aan toonde, toen hij een voorzet van Feyenoorder Stanley Brands ach ter de Anderlecht-doelman Veke- man legde. Daarmee belandde Oranje's UEFA-team op een ietwat gelukkige 1-1, omdat het er niet naar uitzag dat de vroege 1-0 van Ophof (in eigen doel) nog zou wor den gelijkgetrokken. Daarvoor bleken de spitsen Ronald Jans (PEC) en Peter Hendriks (NEC) te apatisch, te weinig aanspeelbaar ook om de Belgische afweer te kunnen verontrusten. De uiteinde lijke 2-1 Belgische winst kwam dan ook niet onverwacht, toen Eddy Snelders (FC Antwerp) zijn ploeg beheerst met een schuiver op 2-1 bracht. Trainer Ger Blok: "Na de 2-1 zege op Spanje was er sprake van een neergaande lijn tijdens de oefen wedstrijden tegen FC Amsterdam en de militairen. Daarom geloof ik dat deze interland net op tijd is ge speeld. We proberen onze oude vorm te hervinden die in de op bouw al weer wat verbetering te zien gaf'. Echter niet voldoende om het vlot draaiende Belgische UEFA-team, met Lokerens Ray mond Mommens als dirigent, te kunnen weerstaan. Franse zege In het weken van tevoren uitver kochte Stade Pare des Princes (48.000 toeschouwers) is gistera vond voor Frankrijk een langge koesterde droomwens in vervul ling gegaan: een zege van het sterk verjongde Franse nationale elftal (gemiddelde leeftijd 23 jaar) op de wereldbekerhouder. De overwin ning met 1-0 was de vijfde Franse zege in de onderlinge reeks van der tien landenwedstrijden. Duitsland won viermaal. Voor West Duitsland was het de derde wedstrijd ter voorbereiding op het kampioenschap 1978 in Ar gentinië en de eerste nederlaag. Eerder wonnen de Westduitsers in Cardiff met 2-0 van Wales en in Hannover met dezelfde cijfers van Europees kampioen Tsjecho Slo wakije. Het tamelijk onzekere optreden van aanvoerder Franz Becken- bauer in zijn 103de interlandwed strijd en de beperkte actie-radius van het middenveld Stieleke- Bonhof-Flohe waren er de oorzaak van, dat West Duitsland de voetbal zaken minder energiek aanpakte dan gewoonlijk. Desondanks had Dieter Müller driemaal de kans de bal langs de in het nationaal elftal debuterende doelman Rey te schuiven. Hij faalde echter. Ook zijn vervanging in de 68ste minuut door Beer haalde in dit opzicht weinig uit. Coach Helmuth Schon blijkt de opvolger van Gerd Müller als spits van internationaal formaat nog steeds niet te hebben gevon den. Het Franse team met nog slechts vier spelers van Saint Etienne, speelde het slimmer. Het hield de zaak achter goed gesloten en kwam af en toe gevaarlijk uit. Bij één van deze gelegenheden liet rechterspits Olivier Royer (Nancy) van een me ter of twintig een schot los, dat on houdbaar voor Sepp Maier in het Duitse net verdween. Een laat of fensief van de Westduitsers leverde niets meer op. drievoudige winnaar van het Olympische brons naar Vladimir Lobanov, een van de vooraan staande Sowjetschaatsers. Deze reed op 26 december van het vo rig jaar op de Medeowonderbaan de 1500 meter in 1 min 53,8 sec. en verbeterde daarmee het wereld record dat met 1.55.61 in bezit was van Hans van Helden. Repliek van Van Helden: "Het was geen officiële wedstrijd, op de andere baan werd Lobanov bo vendien door acht rijders ge- gangmaakt. Hij heeft me dit in Heerenveen tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap verteld". De tijd die Lobanov liet afdrukken is door insiders direct met enig wantrouwen bekeken. Tot nu toe heeft de schaatsbond van de Sowjet Unie de verrichting slechts op de wereldranglijsten opgevoerd, maar nog niet als offi ciéél record bij de ISU aange vraagd. Meer dan een half dozijn wereldrecords van schaatsers uit de Sovjet-Unie kwam de laatste 20 jaar niet voor erkenning in aanmerking. "Alma Ata brengt het internationale hardrijden schade toe", aldus Van Helden. In precies 25 jaar zijn 22 van de door Russische schaatsers gemaakte wereldrecords door delSU niet erkend. Dit totaal kan men in verband brengen met het verwijt van Hans van Helden, dat de Russen met wedstrijden op de Medeo-baan in Alma Ata mani puleren. Inderdaad, werden 18 van de 22 niet-erkende wereldre cords op de 1692 meter hoge Medeo-baan gerealiseerd. De weredltitels sprint schaatsen staan het komende weekeinde voor de achtste maal op het spel. Het is de eerste keer dat deze wedstrijden op een Nederlandse baan (Alkmaar) worderr gehou den. In 1970 greep de Russin Loedmilla Titova in de Ameri kaanse plaats West Allis de eerste titel bij de dames, haar landge noot Valeri Moeratov zegevierde toen bij de heren. Ook nu is Valeri Moeratov, die ook in 1973 eerste werd, er weer bij. Hij is de enige oud-titelhouder bij de heren, die in schaatscentrum "de Meent" aan de start ver schijnt. Bij de dames zou de Amerikaanse Leah Poulos (eer ste in 1974) voor de tweede maal een titel kunnen veroveren. De Westduitse schaatsenrijders Georg Unger wil vandaag via een kort geding bij de rechtbank in München zijn plaats in de West duitse ploeg bij het wereldkam pioenschap sprint, dit weekeinde in Alkmaar, afdwingen. De 20- jarige sprinter werd door de Westduitse bond als reserve voor Alkmaar aangewezen en neemt daarmee geen genoegen. DEN HAAG - Er zijn nogal wat r standen ontstaan rondom de schaat- senrijdster Gudi Schouten. Tijdens de wereldkampioenschappen voor junioren in Inzeil werd de twintigja rige Haagse door trainer Wiebe Kort uitgesloten voor de wedstrijden op de tweede dag. Secretaris Comello ver klaarde dat de KNSB Gudi heeft weggestuurdterwijl de rijdster het er op houdt dat zij zelf het initiatief heeft genomen. Over de problemen zegt Gudi Schou ten: "Het is in feite allemaal gekomen doordat ik gevraagd heb of ik bij mijn vriend Hans mocht slapen. De "hoge heren" en ook Wiebe Kort wilden daar niets van weten. Er was met die mensen niet te praten. En toen ook de trainer van de herenploeg Egbert van 't Oever zich er mee ging bemoeien werd het me teveel. Toen heb ik mijn trainingspak ingeleverd en ben zelf vertrokken". Gudi Schouten, die al eerder ver klaarde dat zij een eigen wil heeft en die ook door wenst te drukken, vond zelf dat ze een gegronde reden had om uit het hotel waar ze met de ploeg zat te stappen. "Ik had het totaal niet naar mijn zin. Ik zat met een meisje op een kamer die me al vanaf het begin verklaarde dat ze me eigenlijk maar een vervelende griet vond. En daarnaast kon ik er niet tegen dat ik zelf niet kon bepalen hoe ik mij wenste voor te bereiden op de wedstrijden. Alles werd op een au toritaire manier opgedragen. Daar voel ik me te oud voor. Ik kan zelf mijn boontjes wel doppen. Daar heb ik niemand voor nodig. En omdat ik me eenzaam voelde heb ik gevraagd of ik bij Hans mocht overnachten. Al leen maar om wat tot rust te komen en me op die manier beter te kunhen voorbereiden op de wedstrijden van zondag." Het liep allemaal anders. Gudi Schouten: "Toen ik die zaterdag uit het stadion weg ging kwam Eg- bert van 't Oever naar me toe. Hij be gon vreselijk tekeer te gaan en zei dat als ik niet op tijd terug zou zijn die avond ik de volgende dag niet zou starten. Dat vond ik een chantage middel dat ik niet accepteerde. Vooral niet omdat het van iemand af komstig was die niets met de dame- sploeg te maken heeft. Maar toen ik er redelijk over wilde praten met onder andere de heer Comello kon dat niet. "Regels zijn regels en je doet maar wat wij willen", zeiden ze. Nou, toen heb ik gezegd dat ik dan wel op zou stap pen omdat ik van mezelf wist dat ik dat toch niet kon accepteren". Volgens Comello was Gudi door de of ficials van de KNSB voor verdere deelname uitgesloten. Zelf zegt zij erover: "Dat is onjuist. Ze hebben het bewust omgedraaid. Me neer Comello zei ook tegenover de pers dat ik onvindbaar was. Dat was ook niet waar want hij wist wel dege lijk waar ik zat. Dat had ik gezegd toen ik weg ging". Inmiddels heeft Gudi Schouten te ho ren gekregen dat ze door de geweste lijke commissie voor twee weken is geschorst. INZELL - Inzeil heeft zich opge worpen om het toernooi om het we reldkampioenschap der sprinters 1978 te organiseren, indien Lake Placid deze organisatie zou terug geven. Dit hebben de burgemeester van de Zuidduitse wintersport plaats, Lud wig Schnabl en de voor zitter van de Duitse schaatsbond, medegedeeld. Tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap van de junioren, is bekend geworden dat de Amerikanen geen kans za gen hun voor de Olympische win terspelen van 1980 geplande kun stijsbaan reeds in 1978 te kunnen realiseren. Het voorstel van de Ver enigde Staten om het toernooi op de natuurijsbaan van Lake Placid, waarop in 1932 de Olympische terspelen werden gehouden, t ten verrijden zou door de ISU den afgewezen. Inzeil heeft reeds de volgende internationale kam pioenschappen georganiseerd: Eu ropese kampioenschappen heren 1969, wereldkampioenschappen sprinters 1971, Europese kam pioenschappen dames 1972, we reldkampioenschappen heren 1974 en de wereldkampioenschappen junioren 1977.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11