Steeds minder paren trouwen voor de kerk Groeten uit Hoogmade WORSTMAKER Streek- koren klonken beschaafd Noordwijkers willen jagers uit duinen Alp hen groeide weinig Bekende popgroepen in Nieuw-Vennep WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 j KATWIJK-LEIDEN - Vele lief hebbers konden gisteravond luis teren naar koren uit de naaste of uit eigen omgeving, tijdens de zanger savond, georganiseerd door de Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen afdeling Leiden. De zangersavond werd ge houden in de Katwijfcse Dorps kerk. Over het geheel genomen werd er beschaafd en kennelijk voldoende voorbereid gezongen. Het eenvou dige geestelijke lied was veruit in de meerderheid, zodat geen enkel koor naar een te hoog niveau hoefde te reiken. Toevallig waren twee ensembles, die wat hoger be loofden te mikken (Noordwijker- hout en Boskoop) niet verschenen wegens ziekte van hun dirigent. En het Leids Kamerkoor, dat met a-cappella-muziek uit de zestiende eeuw en door de uitvoeringskwali teit de top bereikte, deed als gast Peter Bomtje, nog maar kort terug van een tweejarig verblijf in de West, hoefde niet naar werk uit te zien. Enkele koren, waaronder die van Valkenburg (Advendo) en "De Lofstem", Rijnsburg gaven hem graag hun vertrouwenWel terecht, want hij verstaat de kunst om zijn zangers muzikaal ten goede te beinvloeden. Hij kan ook uitste kend pianospelen: een pré voor ie dere dirigent. Maar ik dacht dat hij de rechtstreekse directie, dus zon der zelf achter het klavier te zitten, voor die grote handigheid niet moest verwaarlozen. Ik erken echter graag dat een lied als "Some Folks" en een "Onze Va der" op papiamento-tekst heel goed klonken. Het Katwijks -Rijnse "Cantate Deo" zong onder dirigent S. de Kleuver keurig en geordend, maar bereikte nog lang niet het oude peil van de tijd toen oratoria zelfs mogelijk waren. Men zoekt het nu in nederigheid bij het eenvou dige lied. Een toegewijd koor kan hierin nauwelijks ontsporen. In dit genre beweegt zich ook het Rijns- burgse Gereformeerd Kerkkoor onder leiding van Job de Vries. Maar deze zang klonk helder óp en vrh, met duidelijke zegging en arti culatie. Het Rynsburgse "De Lof- stem" (onder Bontje) vertolkte, Bruckners "Locus Iste" devoot en muzikaal, met verzorgde techniek. Het kwartet "Vocaliter", dat ook deel uitmaakt van het genoemde Leidse Kamerkoor, zong zeer ge cultiveerd en in voldoende harmo nie. Om de hoogte van het Kamer koor (een voortreffelijk ensemble onder Ab van Kapel) te bereiken zal men de lijnen nog wat pregnanter moetn moeten en iets duidelijker moeten articuleren. Maar het talent is aanwezig, het moet alleen nog meer openbaar worden. Tenslotte zong het Leids Interker kelijk Petra Jeugdkoor zoals bij de moderne gospelsingers gebruike lijk is, met orgel-, gitaar- en slag werkbegeleiding onder de heel se rieuze leiding van pater Raymond Sasse van IJsselt. Het klonk alle maal goed en gekuist, zonder de vaak gebruikelijke luidruchtig heid, maar het optreden duurde iets te lang, ook door de gelijkblijvende stemming. JOHAN VAN WOLFSWINKEL door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Prentbriefkaarten en foto's De Europese Bibliotheek in Zaltbommel heeft jaren gele den een boekje uitgebracht on der de titel „Kent U ze nog de Hoogmadenaren en Woubrug- genaren". Dat werd geen suc ces. Terwijl in honderden an dere plaatsen in Nederland soortgelijke met nostalgie overgoten kijkboekjes als zoete koek werden geslikt, ging in Woubrugge en Hoogmade die vlieger niet op. Van de toch al bescheiden oplage (500 stuks in totaal) werden er toen slechts 350 verkocht. De rest heeft de Europese Bibliotheek tegen sterk gereduceerde prijs probe ren te slijten aan de gemeente Woubrugge met als verkoop praatje dat die boekjes het leuk zouden kunnen doen als rela tiegeschenk. Woubrugge trapte daar niet in en die 150 kwamen nooit aan de man. Hans v. d. Wereld, samensteller van dat boekje, had die slechte verkoop voorspeld. De Hoog- madenaan „Ik heb ze destijds afgeraden om prenten van Hoogmade en Woubrugge in eén boekje onder te brengen. Het is nu eenmaal van oudsher zo dat die twee dorpen elkaar niet liggen. Ze zijn als water en vuur. Toch heeft de uitgever het toen doorgezet. En dat hebben ze geweten". Hans v. d. Wereld (29) denkt nu wel een formule gevonden te hebben om in beide plaatsen veel klanten te trekken. Dezer dagen is van zijn hand verschenen „Groeten uit Hoogmade", over enige tijd ge volgd door „Groeten uit Wou brugge". Twee boekjes voor twee aparte plaatsen. Van boekje nummer één heeft hij op eigen kosten 400 exemplaren moeten aanschaffen. De uitge verij had dat als voorwaarde ge steld. Die 400 moet hij nu zien te slijten, zo niet dan is hij het dit keer die met de boeken blijft zit ten. „Groeten uit Hoogmade" is sa mengesteld volgens een ver trouwd recept dat al in menige uitgeverskeuken is uitgepro beerd. Een stuk of wat bejaarde prentbriefkaarten, afgewisseld door dito foto's (dikwijls on scherp of zwaar beschadigd maar vanwege de authenticiteit toch goed bruikbaar), wat foto bijschriften en klaar-is-Kees. De lekkernij kan worden opge diend. Er hebben zich in de afgelopen zeventig jaar bar weinig schok kende zaken afgespeeld in Hoogmade, uitgezonderd dan het gedenkwaardige jaar 1929 toen vanwege de ondeugdelijke heipalen de trots van Katholiek Hoogmade, de r.k. kerk, in el kaar stortte. Maar voor de rest staat het eenvoudig uitge voerde boekwerkje bol van al ledaagse dingen. Het parochieel zangkoor tijdens de jaarlijkse uitgaansdag, bekende boerde rijen en huizen die plaats heb ben moeten maken voor brug gen en wegen en natuurlijk een met fraaie snor en snelle fiets uitgeruste gemeenteveldwach ter die ooit eens op hét watertje De Wijde Aa een stroper troper improvisorisch achtervolgde per "zeewaardige" kaaskuip. En dan het stoer poserende brandweerkorps dat zich in nieuw uniform laat vereeuwi gen en Hoogmade gefotogra feerd vanuit een vliegtuig („de gemeente kan aan de hand van een dergelijke opname zien of er niet ergens klandestien iets gebouwd is Ook een foto van een in 1933 door koningin Wilhelmina gemaakt schilderij van een boerderij aan de Bos- kade. Dat jaar bezocht ze in ge zelschap van toen nog prinses Juliana klein Hoogmade. Het politioneel apparaat in Hoogmade omstreeks 1900 bestond uit één gemeenteveldwachterBurgemeester Kleyn bevorderde dat in Hoogmade in september 1908 een Rijksveldwachter werd benoemd in plaats van een tweede gemeenteveldwachter zoals aanvankelijk in de raad was voorgesteld. Een bekend Hoogmades politieman was Hein Hoogenboom sr., die op 1 april 1889 te Hoogmade werd geboren. Hoogenboom was aanvankelijk landbouwer, maar de militaire dienst deed zijn leven drastisch wijzigen. In 1918 ontving hij het Mobilisatiekruis als onderscheidingOp 1 juni 1919 kwam hij als politieman in gemeentedienst. Ten tijde van het veldwachterschap van Hoogen boom hadden stropers het niet gemakkelijk en moesten zij steeds terdege op hun hoede zijn om niet door Hoogenboom in de kraag gevat te worden. Eén keer achtervolgde hij een stroper in een kaaskuip op de wijde Aa De Leidse slager A. Bunnik mag sinds kort de winkeldeur van zijn slagerij in de v.d. Waalstraat en Zijlsingel sieren met een schild waarop een ossebloed-rood veld en twee gouden worsten staan afgebeeld. Dat betekent dat hij is toegelaten tot het Worstmaakers-Gilde, een exclusieve groep van over geheel Neder land verspreide zelf-worstmakende slagers. Lopen wandelaars en trimmers in de duinen van de Boswach- terij Noordwijk gevaar ge- tracteerd te worden op een schot hagel uit een jachtge weer? De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescher ming Noordwijk weet zeker van wel en heeft dat ook toe gelicht in een brief die ze de zer dagen verstuurd hebben aan ir. Pfeiffer, de directeur Faunabeheer van het Minis terie van Landbouw en Visse rij- Daarin staven ze hun over tuiging door een voorval te beschrijven, waarbij een van de vereniging zelf "bijna het slachtoffer werd van een schot uit een jachtgeweer". Dat gebeurde toen hij samen met een aantal wandelaars, onder wie ook kinderen, door het nieuwste duingebied stapte, genietend van de om geving. "Plotseling werd op korte afstand van de wande laars door een groepje jagers op een bok geschoten. Die wandelaars kregen daarbij de schrik van hun leven maar bleven gelukkig ongedeerd, wat van het bokje niet gezegd kon worden. Het geschoten beestje werd door een van de jagers opgeraapt en naar de wandelaars gegooid met de opmerking "Hier, leuk om op te zetten." Jagen in de Boswachterij Noordwijk is toegestaan. Het gebied is verpacht en de in to taal vijf pachters mogen op wild schieten. Dat doen ze dan ook regelmatig. In het jachtseizoen zo'n 3 4 keer per maand. Overdag. Als er ook veel publiek rondloopt. De Noord wij kse vereniging wil dat er een eind komt aan dat jagen. Vandaar ook die brief aan Faunabeheer, die op een "tactisch moment" is verzon den. Per 1 maart namelijk loopt het 6-jarig contract met de pachters af. De vereniging zou het liefst zien dat die pachtovereenkomsten niet worden verlengd, waardoor er tevens een einde zou ko men aan het jagen. De be strijding van het schadelijk wild zou dan voortaan moe ten geschieden door een jach topziener. Secretaris Cramer van de Natuur- en Vogelbescher mingsvereniging: „We heb ben die brief niet geschreven omdat we per se tegen jagen zijn. Maar meer om de veilig heid van de talrijke bezoekers van dit duingebied te waar borgen. En bovendien vinden we dat door de jacht veel schade wordt toegebracht aan zeldzame duinvegitatie". In de klaagbrief aan Faunabe heer (heeft het voor het zeg gen of er wel of niet wordt verpacht) wordt daar ook het een en ander over „geklikt". "Een van onze leden heeft ge zien dat op zaterdag 29 januari een jachtgezelschap dwars door verschillende kwetsbare terreintjes is getrokken zon der zich ook maar iets aan te trekken van de daar aanwe zige gaasafzettingen". Een verhaal dat wordt beves tigd door hoofdboswachter Arno Bosch. Het gaait om het gebied rond het duinmeertje "De Wei", ten noorden van de Duindamseslag. Het is een van de weinige plaatsen in het duingebied waar de oor spronkelijke begroeiing nog te vinden is. De beheerder van dat duingebied, Staats bosbeheer, ziet het jachtge- beuren in haar duinen ook met lede ogen aan.Arno Bosch: „Wij proberen het duingebied weer wat toon baar te maken na de storm schade die het een jaar gele den opliep. Die jagers doen ons werk weer teniet". ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen heeft er het afgelopen jaar 1045 inwo ners bijgekregen. Dat is aanmerkelijk minder dan de vijf voorgaande jaren het geval was. 1974 is met een bevolkingsaanwas van 2756 inwoners nog altijd een topjaar, zo blijkt uit het zojuist verschenen statistisch jaarover zicht over 1976. In totaal telde Alphen per 1 januari jongstleden 47.110 inwoners. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het "plassenlandschap" dat in natte winters ontstaat op nog niet-geégaliseerde open terreinen hier en daar in Ridder- veld, biedt de jeugd gelegenheid tot watervermaak.Een gelegenheid die de kinderen gretig grijpen. Toch zijn in sommige gevallen de risico's voo jeugd groter dan het halen van natte voeten of een nat pak. De diepe plassen nabij het Ashram-college in Ridderveld West kunnen met nai voor de jongste kinderen gevaarlijk zijn. Zo werd afgelopen weekend e klein jongetje gesignaleerd, dat er niet meer in slaagde om zijn voetjes uit de zuigende modder te krijgen. Z'n gekrijs maakte oudere kinderen op het hulpeloze van z'n positie opmerkzaam, zodat het leed toen gauw geleden was. Ouders zijn door dit voorvalletje gewaarschuwd, mogelijk inspireert het de gemeente tot gladstrijk-acties" WIELRENNEN - De vierde etappe van de Ronde van de Middellandse Zee is gewonnen door de Belgische sprinter Patrick Sercu. Wesemael, ook een Belg werd derde, nadat hij eerst juichend over de streep was gegaan in de veronderstelling dat de ritzege voor hem was. Merckx behoudt de leiding. Het aantal nieuwkomers dat uit Amsterdam afkomstig is, is in ver gelijking tot vorig jaar, ook relatief gezien, beduidend minder. Al ves tigden zich het afgelopen jaar nog altijd meer Amsterdammers (371) in Alphen dan Hagenaars (327), in 1975 vestigden zich 620 Amster dammers in Alphen tegen 391 Ha genaars. Bijna éénderde (32.9 pet.) van de to tale Alphense bevolking is Ned. Hervormd, 27.7 pet. katholiek en 14.3 pet. gereformeerd. Bijna 17.5 pet. van de Alphense bevolking be hoort tot geen enkel kerkgenoot schap. In Ridderveld is dat percen tage nog hoger. Daar is meer dan een kwart van de Riddervelders niet-kerkelijk, terwijl het aantal ka tholieken (28.6 pet.) daar groter is dan het aantal Ned. Hervormden (23.9 pet.). Steeds minder bruidsparen trou wen voor de kerk. Van de in 1976 in totaal afgesloten 310 huwelijken werden er slechts 160 kerkelijk be vestigd. Dat komt neer op een per centage van 51.6 pet. In 1970 be droeg het aantal kerkelijk beves tigde huwelijken nog 73.5 pet. Alphen telt meer vrouwen dan mannen. Over de hele linie geno men bedraagt dat verschil slechts 34 vrouwen. Maar vooral het aantal vrouwen boven de 65 is er bijna sprake van een verdubbeling, ter wijl er drie keer zoveel vrouwelijke 90- tot 95-jarigen zijn dan mannelij ke. Die cijfers liggen op respectie velijk 29 en 9. Alphen telt zes inwo ners die ouder zijn dan 95 jaar drie mannen en drie i NIEUW VENNEP - Nieuw Vennep zal vrijdagavond getuige zijn van een uniek concert. In de sporthal treden dan de popgroepen Pussycat, George Bakerselection en the Cats belangeloos op. Het concert vormt het sluitstuk van de, door de Lion's club Haarlemmermeer georganiseerde, actie voor de door droogte geteisterde Kaap Verdische en De opbrengst van het concert moet een watervoorziening financieren. waarschijnlijk voor een primeur zorgen. Op die dag komt namelijk de nieuwst hit-in-wording uit. De avond zal worden gepresenteerd door disc-jockey Klaas Vaak. Volgens een woordvoerder worden de Lion's zal het geld inderdaad naar de Kaap Verdisch eilanden gaan en niet voor het grootste deel weer worden opgeslokt door de hele organisatie: "Wij leggen volle dige verantwoording af. Het zijn de Lion's die het werk uitbesteden en die het ook betalen. Dat er geld aan op strijkstok blijft hangen is dus niet mogelijk. De kosten worden geraamd op ongeveer 40.000 gul den. De helft daarvan is al binnen dankzij andere acties die wij in de Haarlemmermeer hielden zoals de verkoop van mini-kerstbomen, hout voor de open haarden en het organiseren van zuid De bevolking van de Haarlemmermeer heeft zich zonder meer enthousiast getoond en we verwachten vrijdag dan ook wel tweeduizend bezoekers in de Vespo-hal. Het resterende bedrag bereiken we dan makkelijk", aldus de woorvoerder. VOETBAL - Het Leidse LFC heeft gisteravond in een vriendschappe lijke wedstrijd met 4-1 van Tone- gido uit Voorburg gewonnen. Alle doelpunten werden door LFC'ers gemaakt, Koos Bekooy (2x), Cock Weerlee (2x) en Henk Spies in eigen doel. SKI - Klaus Klammer, broer van Olympisch skikampioen Franz, die. zondag tijdens een afdalin in Lienz levensgevaarlijk gewond raakte is buiten levensgevaar. Volgens de behandelende artsen zal Klammer voor het leven vanaf de knieèn ver lamd blijven. De kaarten (a tien gulden) vliegen inderdaad de deur uit bij de voor verkoopadressen zodat de twee duizend bezoekers inderdaad wel bereikt zullen worden. Zitplaatsen zijn er slechts in beperkte mate: al leen op de tribune die plaats biedt voor 700 mensen. In de zaal moet men staan of zitten op de grond. De Lion's willen geen stoelen in de zaal neerzetten om zoveel mogelijk be zoekers te kunnen ontvangen. De drie popgroepen nemen elk hun eigen geluidsinstallatie mee en dat betekent dat een groot deel van de sporthal in beslag zal worden ge nomen door geluidsinstallaties. Het podium, twintig bijvijf meter, wordt speciaal voor de gelegenheid gebouwd. De Volendamse Cats zullen virjdag SCHAATSEN - Co Giling heeft gis teravond de vierde en laatste mara thon gewonnen in de Bioform- reeks. De Noordhollander kon ech ter na de wedstrijd zijn zwager een hand geven, want Jos Pronk werd namelijk eindoverwinnaar van de reeks. Giling werd met 0,9 punt achterstand tweede. Nieuw Vennep wil weer Noordierse kinderen NIEUW-VENNEP 8 In samen- werking met de Stichting Hulp Noord-Ierland wil een aantal bewoners van Nieuw-Vennep dit jaar opnieuw een groep kin deren uit het door geweld ge teisterde Belfast naar hün woonplaats laten komen. Doel van de drie weken durende va kantie in augustus is om de kin deren in een rustige omgeving weer eens. geheel tot zichzelf te brengen. Door collectes en der gelijke heeft men in Nieuw- Vennep momenteel een bedrag van achttienduizend duizend gulden bijeen weten te brengen. Er is echter nog meer geld nodig en daarom wordt op zaterdag 26 februari een bazaar georgani seerd. Met deze bazaar, die in het ontmoetingscentrum zal worden gehouden, hoopt men de dertigduizend gulden te ha len. Op de betreffende zaterdag zal men zich van tien uur 's och tends tot tien uur 's avonds on ledig kunnen houden met pijl tjes gooien, ballen werpen, een grabbelton, paraplu-hangen, een home-trainer, een schiet tent en nog een aantal zaken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4