Vier spelers van Den Haag beboet voor 'afschuiven' Motorsportbonden willen naar militaire terreinen "Stel ook in weekeinden spreekuur van SMAC in Wassenaar binnenkort lid van Bataven In penalty-serie na bekerduel Ploeg van Merckx controleert Ronde Middellandse Zee DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 SPORT PAGINA 9 - LEIDEN - De Leidse atletiek vereniging De Bataven krijgt binnenkort een geduchte ver sterking in de persoon van de bekende middenafstand-loper Bran Wassenaar. Wassenaar, momenteel nog lid van het Arnhemse Ciko'66, wil zich binnen twee maanden laten overschrijven naar De Bataven. De oorspronkelijke uit Amster dam afkomstige atleet Woont al enige tijd in Voorschoten en heeft een betrekking bij het Bu reau voor de Voedings voorlichting in Den Haag. Tijdens de Nederlandse cross- kampioenschappen, op zondag 6 maart, zal hij echter nog uit komen voor Ciko'66. Wasse naar "Samen met Haico Scharn en Gerard Terbroke wil ik Ciko in ieder geval nog aan de ploegenprijs helpen. Maar daarna vraag ik overschrijving aan want ik vind het toch wel bezwaarlijk om in het westen te wonen en te werken en lid te zijn van een oostelijke club". Wassenaar heeft gekozen voor De Bataven omdat hij naar zijn zeggen al enige tijd goede con tacten onderhoudt met die ver eniging. Bovendien kan hij nu samen trainen met de talent volle Wybo Lelieveld. Wasse naar "Wybo is een goede train ingsmaat. Misschien heeft hij iets aan mijn ervaring. Maar voor mij is het ook een stimu lans om met het te trainen. Ik ben nu 32 jaar en het hem is toch wat moeilijker geworden. Voor lopig ga ik echter nog wel door". Zwemtrainer spant tegen KNZB kort geding aan UTRECHT - De Zaanse zwem trainer Cees Stadt heeft zijn advocaat mr. B. Bertels op dracht gegeven een kort ge ding aan te spannen tegen de Koninklijke Nederlandse Zwembond. De tuchtcommis- sie van de KNZB heeft onge veer twee maanden geleden de Amsterdamse vereniging Ko ninklijke AZ/HDZ opdracht gegeven Cees Stadt als trainer te ontslaan. Stadt, die zelf geen lid van de KNZB is, ging vorig jaar september een driejarig contract aan met de Amster damse vereniging. Voor de zwembond is Stadt een onge wenst persoon, omdat hij vorig jaar februari na twee jaar pro cederen van de hoge raad twee maanden voorwaardelijk DEN HAAG - De strafschoppen, die arbiter Weering zon dag na 120 minuten FC Den Haag-Excelsior na een 1-1 stand liet nemen, echo'den gisteren figuurlijk na in het Zuiderpark. Na de training en na het bestuderen der video-beelden vond een onderhoud plaats tussen enerzijds oefenmeester Malatinski en manager Van Hal en anderzijds de contractspelers Kila, Toet, Hoekema, Korevaar en Van Vliet. De tuchtcommissie vond daarin aanleiding de door het echtpaar Stadt opgerichte vereniging Free en Easy te verbieden Cees Stadt als trainer in dienst te nemen. Zulks tot 1 maart 1978. Wel werd hem destijds te verstaan gegeven, dat hem geen stro breed in de weg zou worden ge legd als hij zijn activiteiten verlegde naar een gebied bui ten de Zaanstreek, waar de af faire inmiddels tot heftige emoties had geleid en de dis trictsvoorzitter was geschorst. Stadt, die van mening is dat de KNZB geen bevoegdheid heeft om hem welke straf dan ook op te leggen, wordt in zijn stel- lingname gesteund door de vereniging van zwemtrainers. Zijn vrouw, de vroegere kunstzwemster Carry Benren- sen, heeft inmiddels haar werkzaamheden voor de na tionale kunstzwemploeg opge schort. Maar terwijl laatstgenoemde aan wezig was als interim- aanvoerder, hadden Kila, Toet, Hoekema en Korevaar zich te verantwoorden voor het feit dat ze het aan C-speler Cees Tempe laar overlieten om de beslissende penalty af te vuren. Een volgens manager Fred van Hal gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel dat Kila, Hoekema en Korevaar op een boete van 150 gulden kwam te staan. Martin Toet kwam er als minder royaal gehonoreerde speler van het C-team af met de helft. Van Hal: "We hebben de spelers op het recht gewezen om in hoger beroep te gaan. Schriftelijk kun nen ze hun bezwaren kenbaar maken, waarna de zaak via een onderhoud met het bestuur uit gepraat kan worden". De spelersraad van FC Den Haag kwam gisteravond ten huize van Aad Mansveld bijeen om zich on der meer over deze zaak uit te spreken. Deze maatregel lijkt overigens in direkt verband te staan met de matige verrichtin gen van de FC Den Haag in het recente verleden. Tijdens het ge sprek is eveneens een term geval len als ongedisciplineerd. De be trokken spelers zijn echter van oordeel dat dat woord een ver keerd beeld geeft van wat zich NICE - De Belg Patrick Sercu heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van de Middellandse Zee, een rit van Hyeres naar Nice over 134.5 kilometer, gewonnen. Sercu won op de "Kade van de Verenigde Staten" de eindsprint van het pelo ton voor de Belg Wilfried Wesemael en de Ier Sean Kelly. Eddy Merckx behoudt de leiding in het algemeen klassement. De derde etappe, van Hyeres naar Nice, werd volledig gecontroleerd door de Fiat-ploeg van Eddy Merckx. Patrick Sercu kon aan de finish profiteren van de solide or ganisatie van de ploeg van Merckx en won de sprint van het peloton. Op de 47e kilometer ontsnapte de Fransman Jean-Louis Danguil- laume, maar hij werd eerst door Cees Bal en vervolgens door het gehele peloton achterhaald. Bij de beklimming van de "Esterel" zette een andere ploeggenoot van Merckx, Jos Bruyere, zich aan de kop van de hoofdmacht en liet daaruit niemand ontsnappen. Het was ook Bruyere die ervoor zorgde dat het peloton in Mougins twee vluchters, Michel Laurent en Ludo Peeters, kon achterhalen.. Er kon den zich tot de finish geen offensie ven ontwikkelen. Luis Ocana werd het slachtoffer van een valpartij, raakte daardoor geblesseerd aan zijn knie en moest de strijd staken. De uitslag van de derde etappe is: 1. Patrick Sercu (Bel) 134.5 kilome ter in 3 uur 26 minuten en 49 secon den, 2. Wilfried Wesemael (Bel) z.t., 3. Sean Kelly (Ier) z.t., 4. Franco Bi- tossi (Ita) z.t., 5. Jan Raas (Ned) z.t., 6. Charles Rouxel (Fra) z.t. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Eddy Merckx (Bel) 8 uur 55 minu- Patrick Sercu ten en 26 seconden, 2. Wilfried We semael (Bel) op 10 seconden, 3. Frans Verbeeck (Bel) op 23 secon den, 4. Jean Chassang (Fra) op 26 seconden, 5. Jan Raas (Ned) op 28 seconden, 6. Franco Bitossi (Ita) op 29 seconden. Winst v. d. Mije ROOSENDAAL - Nationaal kam pioene schaken Cathy van der Mije heeft gisteren in Roosendaal de vierde partij in de beslissingstwee kamp tegen de Bulgaarse Tatjana Lematsjko gewonnen. De afgebroken partij uit de derde ronde werd gistermorgen zonder verder spelen remise gegeven. De stand is momenteel gelijk: 2-2. De, vijfde en voorlaatste partij wordt morgen gespeeld. De Bulgaarse speelt dan met wit. zondagmiddag heeft afgespeeld. Aad Kila: "Ik was geblesseerd na een charge van Van der Munnik. Dat heeft niets te maken met dis cipline. Ik zou trouwens de straf schop als zevende man nemen, na Tempelaar". Korevaar "Het valt me een beetje tegen dat deze zaak zo hoog wordt gespeeld. Het uitgangs punt moet zijn dat we de vol gende ronde bereikte. Wat mezelf betreft, ik heb nog nooit een strafschop genomen. Sterker nog, wanneer ik op de training eens een penalty neem, wek ik al leen maar de lachlust op van de anderen. Ik kan het helemaal niet. Ik heb trouwens niet gewei gerd, toen de trainer me vroeg. Wel heb ik gezegd: okay dan, als achtste. Tempelaar oefent bij meneer Loof trouwens altijd op het nemen van strafschoppen. Ik vind dat zo'n jongen dan beter achter de bal kan gaan staan dan ik". Roger Albertsen nam zijn straf schop zondag al in de serie. Al bertsen bevestigt echter dat het er bij FC Den Haag wat panieke rig aan toe ging na 120 minuten bekervoetbal. Albertsen: "De trainer riep: Roger. Ik antwoordt: ja, hier ben ik. Ik wist helemaal niet waar het om ging. Toen ging de trainer er van uit dat ik me bereid had verklaard om een strafschop te nemen. Ja, .toen kon moeilijk terug". 'Trainer en manager van FC Den Haag nemen het Toet, Korevaar, Kila en Hoekema kwalijk dat zij een jongere speler aan een derge lijk psychologisch zware druk hebben blootsgesteld. Van Hal: "Wij vinden het niet in de haak dat mensen, die al tien jaar betaald voetbal spelen zo'n kar wei overlaten aan iemand, die nog nooit een hele wedstrijd in het A-team heeft gespeeld. Dit met alle respect voor Tempelaar overigens. Wat mij het meest tegenvalt is dat we in het gesprek bij niemand begrip hebben ge vonden voor dat standpunt. De een (Van Hal bedoelt Hoekema) verschuilt zich er achter dat hij niet wist dat de reglementen voorschrijven dat wanneer de se rie strafschoppen geen beslissing brengt om en om andere spelers in actie moeten komen. Weer een ander roept dat hij geblesseerd was of dat hij als nummer elf aan bod had wil komen. En een ander (Toet) zegt dat hij nooit een straf schop meer neemt". Trainer Malatinski: "Misschien dat ik teleurgesteld ben geweest zondag. Ik ga er van uit dat ik met profs heb te maken. Dit is over igens wel een gevolg van het feit dat de vast strafschoppennemers door allerlei zaken niet beschik baar waren". De spelersraad van FC Den Haag Aad Kila: "Ik was geblesseerd" (Hoekema, Mansveld, Schoen maker, Loon, Hendriks en Lou werend) had al voor zondag be sloten om gisteravond te verga deren. De boetes werden der halve op de agenda geplaatst. Woody Louwerens: "Donderdag is er bestuursvergadering, dan wordt deze zaak door mij aange kaart. Tenslotte ben ik daarvoor". LEIDEN - Gisteravond werd in het restaurant van de zweminrich ting „De Zijl" door de Leidse Sportstichting en de Stichting Sportmedisch Acviescentrum Leiden en omstreken een lezing georganiseerd met aansluitend een forumdiscussie. De bedoe ling van deze avond was tweele dig: enerzijds de sportwereld en andere geintereseerden uit de Leidse regio te informeren over het werk van het Sportmedisch Adviescentrum (SMAC), ander zijds wilde het SMAC middels de forumdiscussie een beeld krijgen van wat de wensen zijn over een optimaal functioneren van deze stichting. De avond werd ingeleid door dr. Hermans, (orthopaedisch chirurg te Hilversum en tevens kerndo cent voor de applicatiecursussen sportgeneeskunde voor artsen in Nederland), die een lezing hield met vraagstelling: „Wanneer mag een speler, die genezende is van een enkel- of knieblessure weer in staat worden geacht om aan een wedstrijd deel te nemen?" Dr. Hermans ging voor het ant woord van die vraag eerst terug naar de schoolbanken. Het audi torium kreeg haarfijn verteld hoe een knie en enkel eruit zien en wat er zoal aan die gewrichten kapot kon gaan. Ter verduidelij king van uitleg gebruikte hij daarvoor een aantekenbord en dia's. Om het lange verhaal kort te hou den, het antwoord. Het gewricht is volledig hersteld, indien (a) een volledige actieve beweging mo gelijk is; (b) een volledige pas sieve beweging mogelijk is, bv het alleen maar buigen van de knie; (c) er geen contractuur van enige spier rond het gewricht aanwezig is (een blijvende sa mentrekking van de spier); en (d) indien er weer een normaal func tioneel bewegingspatroon is. Het merendeel van de aanwezige be langstellenden had wat moeite met het volgen van de les van dr. Hermans en voor hen had Her mans waarschijnlijk ook mogen volstaan met alleen voorwaarde (d). Wens Voor de niet-medisch onderlegde belangstellenden volgde er na de lezing een forumdiscussie (met als leden Ida Avis, fysiotherapeu te, Har Meijer, arts; Wim Rijsber- gen, Gerard Désar, trainer van UVS en voorzitter Piet Bieg- straaten van de Sportstichting) over de vraag: „Wélke behoeften zijn er van de sportbeoefenaren op het gebied van de sportge neeskunde en welke mogelijk heden zijn er om die te verwezen lijken in Leiden?" Désar en Rijsbergen vertolkten de wens yan de actieve sportwereld VV Gerard Désar uit de Leidse regio om zowel op zaterdag als op zondag tussen 5 en 6 uur 's middags een spreek uur te houden voor eventuele blessures die die dag zijn ont staan zo spoedig mogelijk te ver helpen. Hoe sneller er geholpen zou worden, des te eerder kon de sportman of-vrouw weer de sport beoefenen. Van de zijde van het Smac werd meegedeeld, dat het SMAC slechts een adviserende instel ling is, die niet de hulpvelenende taak van de huisartsen uit de re gio wilde overnemen. Er moest eerder getracht worden voor een eventuele verstuiking van de en kel of een ander soort blessure de weekendarts te raadplegen. Die zou dan de patiënt naar het spreekuur van het SMAC verder door kunnen sturen, na zelf een eerste behandeling verricht te hebben. De stichting begeleidt sportbeoe fenaars (op medisch terrein) keurt ze, onder meer via een elek trocardiogram van het hart, maar het moet niet alleen van de kant van het SMAC komen. Een arts: „Wij moeten met zijn allen een bepaalde deskundigheid op bouwen en daar zullen we finan cieel wat voor over moeten heb ben". Die mededeling ontlokte het eerlijkste antwoord van de avond: „Als we iedere zaterdag in een dancing f 25,- kunnen ver drinken, dan moeten we die f20,- voor een consult bij een blessure toch ook wel kunnen betalen". Hockey - In navolging van de voetbaltrainers gaan ook de hockey-oefenmeesters zich vereni gen. Zaterdag 26 februari wordt in het clubhuis van SCHC in Biltho- ven de oprichtingsvergadering ge houden. DEN HAAG - De samenwerkenden motor sportbonden, de KNMV de NMB, willen de militaire oefenterreinen gaan gebruiken voor de motorsport. De twee bonden hebben hier toe gisteren een rapport onder de titel „Re veil voor de motorsport" overhandigd aan mr. A. Stemerdink, minister van Defensie De motorsportorganisaties spreken in het rap port hun bezorgdheid uit over het gebrek aan accommodaties. Terwijl het aantal beoefe naars van de motorsport sterk groeit, wordt het aantal beschikbare terreinen hiervoor minder. Circuits moeten sluiten, omdat de gemeenten geen vergunning meer afgeven. Vaak gebeurt dat onder druk van milieu actiegroepen. Het rapport stelt dat in gebieden waar door de week militaire oefeningen worden gehouden redelijkerwijze mag worden verondersteld, dat daar geen directe problemen kunnen ontstaan, t.a.v. natuur- en milieubeleid wan neer die terreinen in de weekeinden worden gebruikt voor motorsportevenementen en/of trainingen. De natuur kan op militaire ter reinen geen extra schade ondervinden. De geluidsoverlast zal nihil zijn. KNMV en NMB hebben een enquête gehouden onder alle verenigingen. 80 pet. van de clubs heeft hierop gereageerd. Uit de vragenlijst blijkt, dat 1/5 van de verenigingen geen eigen accommodatie heeft. In een aantal gevallen ligt er een militair oefenterrein in de omge ving. De bonden zien o.a. een oplossing in de zoge naamde „slapende" vliegvelden, die alleen in oorlogstijd gebruikt worden. Deze vliegvel den, met hun voor de motorsport uitermate geschikte landingsbanen, zouden een groot aantal jongeren - in 1976 werden 3550 train ingspasjes afgegeven - de gelegenheid bie den hun sport te beoefenen. Uit de enquête is een lange lijst militaire ter reinen naar voren gekomen. Deze kunnen natuurlijk niet allemaal worden gebruikt, in verband met militaire geheimen, maar een aantal is zeer geschikt. Minister Stemerdink beloofde de bonden te trachten tot een oplossing te komen, maar kon nu nog weinig zeggen, omdat hij het rap port, dat overigens al eerder in zijn bezit was, nog niet had bestudeerd. Japan De internationale sportcommissie (CSI) heeft gisteren in Parijs, na overleg met een afvaardiging van de Japanse automobielfe deratie besloten dat de Grote Prijs van Japan voor formule-één-coureurs, die op het Fuji- circuit zal worden gehouden, wordt ver plaatst naar 23 oktober. De wedstrijd, die aanvankelijk voor 17 april voorzien was, zal nu voor de tweede achtereenvolgende maal de laatste race worden, tellende voor de strijd om de wereldtitel. Het afgelopen seizoen veroverde de Brit James Hunt op het Fuji-circuit zijn titel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9