TOENADERING IN METAAL PPR enPvdA komen tot akkoord een Delegatie van justitie terug in Nederland Uiterlijk van telefoonboek wordt anders C&iël Donderdag beginnen onderhandelingen over cao Stakingen kosten de vakbonden 8/9 miljoen DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Menten wellicht in mei voor rechter SCHIPHOL (SP) - "Ook na ons bezoek aan de Sowjet-Unie en Polen is er geen aanleiding om een gerechtelijk vooronderzoek tegen Menten in te stellen over zijn mogelijke rol bij de moord op 22 professoren en negentien van hun familieleden op 4 juli in Lem- berg." De justitiële delegatie in de zaak Menten is terug uit Polen. Van links naar rechts officier van justitie Habermehl, rechter commissaris Van Duur en, poli tiecommissaris Pasterkamp. tolk Veder en politiecommissaris Pe ters. Dat vertelde gistermiddag de Amsterdamse officier van justitie mr. A. Habermehl bij terugkomst van de Nederlandse justitiedele- gatie op Schiphol. Behalve Mr. Habermehl maakten daar deel van uit rechter-commissaris mr H. van Duuren, de rijksrecher cheurs commissaris G. Peters en inspecteur D. Pasterkamp en tolk dr. W. Veder. Zij zijn drie weken weg geweest. Zowel in Polen als in de Sowet-Unie is een aantal ge tuigen gehoord. Verder zijn wat documenten bestudeerd en zijn er in de toenmalige Poolse plaats jes Podhorodce en Uryzc recon structies gehouden van de mas samoorden die daar in de zomer van 1941 zijn gehouden en waar bij Pieter Menten betrokken zou zijn geweest. Voor deze executies zal hij dan ook gedagvaard wor den. Mr H. van Duuren liet weten dat dut de delegatie is teruggekeerd met drie petities op zak, die haar zijn overhandigd door een Russi sche jeugdorganisatie, de pers in het district Lwow (Het vroegere Lemberg) en door de Russische vakverenigingen. Volgens de rechter-commissaris staat daarin dat de Russen Menten zeer schuldig vinden en dat zij een rechtvaardige beslissing van de Nederlandse rechter afwacten. Mr. Van Duuren zal de petities overhandigen aan minister Van Agt. Mr. Van Duuren: "Deze hele zaak is omgeven met eèn dermate grote publiciteit en zo in de emo tionele sfeer getrokken zoals vol gens mij nog nooit bij een straf zaak is voorgekomen. We zouden graag zien dat er wat rust rond deze affaire zou komen. Na van daag zal ik dan ook geen gege vens meer verstrekken over het gerechtelijk vooronderzoek. Wij, als delegatie, hebben de publici- als een soort stoom wals die over deze zaak is gegaan. We waren zeer verbaasd dat de pers eerst getuigen heeft ge hoord, en dat wij pas daarna kwamen om de mensen te ho- Mr. van Duuren sprak over een misverstand waar het de publica ties in een Russische krant betrof en waarin hij zich positief zou hebben uitgelaten over de schuld van de Blaricumse miljonair Menten. In Warchau al vertelde hij vorige week: "Ze hebben me verkeerd geciteerd. Na die publicaties hebben de tolk dr. Veder en ik de zaak nog eens bekeken. De con clusie was dat ze me dingen lieten zeggen die ik niet had gezegd. Toen ik dat voorlegde aan de offi cier van justitie in Lwow werd besloten de betrokken Russische journalist te vragen langs te ko men met het bandje waarop hij het interview had opgenomen. Toen het zover was meldde de verslaggever zich ziek. De Rus sen lieten weten dat ik een offi ciële nota van protest kon indie nen. Ik weet niet of ik dat doe. want eigenlijk is het sop de kool niet waard." Op de onlangs gedane bewering door Menten dat hij geen Neder lander is, maar statenloos, rea geerde mr. Habermehl: "We zul len dat bestuderen, Menten heeft destijds geprofiteerd van de zo genaamde Umsiedlung. Eind 1939 wilde hij vanuit het door de Russen bezette Lemberg terug naar het door de Duitsers bezette Krakau. Hij had toen een Neder lands paspoort en hij is het met eerste transport naar Krakau ge reisd." In 1950 echter heeft Menten zelf beweerd dat hij Nederlander was. Dat was na het Poolse verzoek om zijn uitlevering. Een jaar later zouden ook zijn toenmalige raadslieden hebben vastgesteld dat Menten Nederlander was. Ook z'n huidige advokaat, mr. B. Simon, gaat er vanuit dat Menten Nederlander is. Pieter Menten zal op 4 april voor de Amsterdamse rechtbank ver schijnen. Officier van Justitie mr. Habermehl zal dan meteen aan houding vragen omdat het voor onderzoek dat nog niet is afgeslo ten. De eigenlijke rechtszaak, die dan zal worden gehouden in het gebouw van het kantongerecht aan de Pernassusweg in Amster dam, is waarschijnlijk niet voor half mei. UTRECHT (ANP) - Tot dusver heeft de maand februari zo'n 145.000 stakingsdagen van FNV-leden opgeleverd. Dat be tekent dat ongeveer 145.000 werkdagen verloren zijn ge gaan sinds de FNV op 7 fe bruari jl. begon met de uit voering van haar „speerpun tenbeleid" in de strijd om be houd van de automatische prijscompensatie. Anders ver taald: om de verloren gegane uren weer goed te maken zou én werknemer 145.000 dagen oftewel bijna vierhonderd jaar aan een stuk door moeten wer ken. Zoals gemeld krijgen de sta kende werknemers van de bonden een uitkering van vijf tig gulden netto per dag. De stakingen hebben de FNV tot nu toe - aldus loondeskundige Frans Drabbe - „inclusief bij komende kosten" acht a negen miljoen gulden gekost. Over igens hebben ook de bestuur ders van de FNV inmiddels be sloten om - met terugwer kende kracht voor de duur van de stakingen - afstand te doen van het normale loon en ge noegen te nemen met vijftig gulden. Dat betekent bijvoor beeld dat ook FNV-voorzitter Wim Kok en zijn vrouw het met 250 gulden in de week moeten doen. Dat is nog altijd minder dan wat een modale werknemer verdient. Het stakingslijstje zag er gis teren als volgt uit: bedrijven werknemers Industrie9 6500 (4000 stakers) Voeding1 450 Bouw150 7000 Vervoer (havens) 26 6800 Totaal186 20750 DEN HAAG (ANP) - Terwijl in de bouw werk nemers en werkgevers weer verder van elkaar staan, lijkt een oplossing in de havens en met name in de metaalindustrie in het verschiet te liggen. De twee partijen in de metaal besloten na een bijeenkomst gisteravond in Den Haag om aanstaande donderdag een begin te maken met de onder handelingen over de cao. De heer zonder voorwaarden vooraf met de vak bonden te willen praten Wamsteeker, vertegenwoordiger van de werkne mers in de raad van overleg verklaarde na afloop van het beraad zich bereid de stakende leden de vraag voor te leggen of zij, gezien de huidige situatie bereid zijn de stakingen op te schorten. Voorlopig is er een verga derschema van drie dagen afgesproken. Volgende week maandag en don derdag gaan de beide delegaties weer om de tafel zitten. Havens Geen belang Onverwacht is er ook weer een De federatieraad van de FNV opening gekomen in het conflict maakte gisteravond de balans op rond de haven-cao. De scheep- van de situatie in de verschillende vaartverenigingen zuid en noord sectoren van het bedrijfsleven, (werkgevers havens Rotterdam en Wim Kok: "Als wij een basis, een Amsterdam) lieten de vervoersfe- handvat kunnen vinden voor over- deratie NW/NKV en de vervoers- leg, zullen wij onze mensen vragen bond CNV gistermiddag weten be- de acties op te schorten. Niemand reid te zijn over een nieuwe cao. Bij in dit land heeft belang bij te lang monde van Piet van Keulen stem- voortdurende stakingen. Het is erg den de vervoersbonden in met zo'n belangrijk dat er in de verschil- open gesprek. De brief van de lende sectoren een basis wordt ge- werkgeversorganisatie kwam vrij vonden voor overleg of voor onder- onverwacht. Afgelopen weekeinde handelingen die tot overeenstem- verklaarde de voorzitter van de ming kunnen leiden", scheepvaartvereniging zuid, mr. Intussen werd er bij een paar be- Pieters nog dat na het mislukken drijven overeenstemming bereikt van de onderhandelingen vorige over een reële loonsverbetering van week woensdag van werkgever- twee procent. Ford (1500 werkne- szijde geen nieuw iniatief te ver- mers), het metselbedrijf Mevo (120 werknemers) en de houtindustrie Halbertsman (800 werknemers) gingen volledig akkoord met de ei sen van de vakbond. De werkge- De bouwbonden zijn woedend op vers in de metaalindustrie (FME) de. voorzitter van de werkgeversde- waren bijzonder boos over de toe legatie de heer Van Eijkelenburg. zeggingen die door Ford aan de De contacten die er in het wee- werknemers werden gedaan. "De keinde tussen de beide partijen wa- relatie met Ford is verbroken", al- ren geweest wekten bij de vakbon- dus een woordvoerder van de FME. den de indruk dat de bouwwerkge- De vakbonden en Philips praten vers zich op het punt van de reële morgenmiddag over een nieuwe loonsverbetering soepeler hadden CAO. Het overleg bij Philips werd opgesteld. Van Eijkelenburg ver- in de nacht van 7 op 8 februari afge- klaarde gisteren echter dat hij op broken omdat de partijen het niet het standpunt blijft dat er per 1 ja- eens werden over de automatische nuari niet meer dan één procent prijscompensatie, werkelijke loonsverbetering afkan. Nu de voorzitter van de werkgevers op zijn schreden is teruggekeerd is VleGSWcU'Gn volgens de bouwbonden de basis voor een gesprek weggevallen. De werkgevers ontkennen niet dat er contacten zijn geweest, maar daar bij zouden geen toezeggingen zijn KOOrc* °Pg' «daan. woordigers Woedend De voortgezette onderhandelingen over een cao voor de vleeswarenin- dustrie hebben gisteren geen ak koord opgeleverd. De vertegen- de FNV-bonden hielden onverkort vast aan een loonsverbetering van twee procent. De werkgevers willen niet verder Vanochtend werd het Saan dan procent. De ADVERTENTIE gedaan. De bouw- en houtbonden hebben aangekondigd dat zij de stakingen vandaag in de bouw willen uit breiden. stakingsparool gegeven op onge- dingsbonden zeggen dat het over- veer 15 bouwprojecten met in to- leS 20 vast 21t dat verder Praten taal zeshonderd werknemers. Een £,eeP Z1" project waar vanaf vandaag niet Pe bonden hebben besloten de sta meer wordt gewerkt is de Schip- bij de koninklijke Bijenkorf hollijn. In de overige sectoren zijn fer beeindigen. Volgens de stakingen aangekon- ADVERTENTIE &>uture_? Eind februari wordt Couture Riël in het centrum van Leiden heropend. Een zaak waar kwaliteit, hoogmodische stijl, en persoonlijk advies voorop staan. Wij hebben plaats voor enige modebewuste ervaren VERKOOPSTERS die graag op bovenstaande wijze willen werken, 'adviseren en verkopen. Sollicitaties zullen vertrouwelijk worden behandeld en dienen te worden gericht aan Couture Riël - Breestraat 135 - Leiden - telefoon 071-130489. bonden is Bijenkorf bereid procent reële loonsverbetering te betalen. Samen met een aantal an dere verbeteringen wordt de twee procent loonsverbetering bena derd, aldus de bonden. AMSTERDAM (ANP) - De be stuurders van PvdA en PPR heb ben gisteravond in Amsterdam overeenstemming bereikt over het regeerakkoord tussen beide par tijen, dat vijftien kernpunten om vat. Over de inhoud van-het ak koord wilde men na afloop van het beraad geen mededelingen doen. De programmapunten worden morgen gepubliceerd. Op 5 maart aanstaande wordt het stuk voorge legd aan de partijraden van PvdA en PPR. Gedingen ren. Afgelopen vrijdag kon men nog niet volledig tot overeenstem ming komen. Geschilpunten die toen bleven liggen waren de ont wikkelingssamenwerking en kernwapenstrategie. Wat de ont wikkelingssamenwerking betreft stond PPR op het standpunt dat drie procent van het bruto natio naal produkt daaraan besteed dient te worden, terwijl de PvdA koos voor anderhalf procent van het na tionaal inkomen. Een tweede ver schil van mening, dat nu zou zijn opgelost, betreft de vraag of Neder land de kernwapens van zijn bo dem zou moeten verwijderen. De raad van overleg in de metaalindustrie ROMheeft gisteravond in Den Haag vergaderd over de situatie op het gebied van de loon- en arbeidsvoorwaarden. Voorzitter van de werkgeversdelegatie, A. Prins vierde van links), voorzitter werknemersdelegatie, W. Wamsteeker (vierde van rechts) DEN HAAG - Het telefoonboek krijgt een nieuw gezicht. Tegelijk met het verder automatiseren van het samenstellen en het drukken van de gidsen, zal de PTT de vertrouwde telefoonboe ken in een andere indeling uit brengen. In 's-Hertogenbosch en Tilburg zul len de abonnees op 19 april ken nis maken met de gids- nieuwestijl. De overschakeling neemt in totaal twee jaar in be slag. Andere data van invoering zijn: regio-Rotterdam februari 1978, Utrecht oktober 1977. regio-Den Haag juli 1978, Rotter dam in september 1978. Den Haaag sluit de rij in maart 1979. belangrijkste wijzigingen met de bestaande gidsen zyn: HET telefoonnummer staat vlak voor de naam en niet, zoals nu, erachter met een stippellijn ver bonden. BIJ het zoeken van een telefoon nummer spelen de initialen van de abonnee geen rol meer. Nadat de naam is gevonden, kan men bij alfabetisch gerangschikte ad- resssen tot het juiste nummer komen. Onderzoekingen bij de PTT wezen uit, dat men de straatnaam van degene, met wie men wil bellen, beter kent dan- zijn initialen. EEN pagina telt vier kolommen, in plaats van drie zoals nu. HOOFDLETTERS worden niet meer gebruikt. De namen staan in de nieuwe telefoongidsen wel vetgedrukt. Volgens de PTT worden de pagina's daardoor rus tiger, hetgeen de leesbaarheid bevordert. 9 IN de nieuwe vorm is de vermel ding achtereenvolgens: abon neenummer, naam, voorletter(s) enijof voorvoegsel(s), adres, functieomschrijvingijberoep. Nu is die volgorde: naam, vooriet- terts), voorvoegsel(s), functieom schrijvingijberoep, adres en abonneenummer. ALLE onder de onderwijswet vallende scholen zullen onder het kopje „scholen" worden vermeld en niet langer her en der door de gids verspreid staan. Het is niet meer toegestaan de instellingen te plaatsen onder „christelijke", „roomskatholiek" e.d. De PTT werd gedwongen tot ver dergaande automatisering bij het maken van de telefoongidsen door de sterke toeneming van het gebruik van de telefoon. In 1976. moesten in de gidsen 3.894.000 ab onnees worden vermeld, terwijl dit aantal tien jaar geleden de helft zo klein was. De Staatsd rukkerij, die vorig jaar zo'n zes miljoen gidsen drukte, maakt nu voor het bewaren van de gege vens van abonnees gebruik van magneetbanden. De ponskaar ten, die vroeger dienst de den, zijn geheel verdwenen. De PTT grijpt bij het uitgeven van de nieuwe gidsen de gelegenheid aan het aantal vermeldingen te „saneren". Bedrijven, die op een aantal plaatsen onder verschil lende aanduidingen uitgebreid vermeld staan, mogen dat in het nieuwe telefoonboek nog maar op een plaats. Op de andere plaat sen mogen voortaan alleen ver wijzingen. De PTT zal er verder streng op toezien, dat er geen re clame in de vermeldingen sluipt. Deze „sanering" tezamen met het afdrukken van vier kolommen per pagina levert een papierbes paring van vijftien procent. In geld komt dat neer op enkele mil joenen guldens, aldus de PTT. De PTT werkt verder aan een be tere regionalisering van de dis tricten. Men denkt hierbij aan het uitgeven van kleinere gidsen, die gebieden bestrijken die een meer logische samenhang hebben. Het komt nu bijvoorbeeld voor, dat iemand in Harderwijk in zijn dis- trictsgids wel de telefoonnum mers kan vinden van abonnees van het ver weg gelegen Woerden en niet van het dichtbij gelegen Ermelo, omdat hij nu eenmaal tot het district Utrecht behoort. De PTT wil een logischer indeling van Nederland naar gebieden met een eigen sociaal- economische structuur. Zo gaat de telefoongids-nieuwe- stijl er uitzien. Het kort geding dat de Ameri kaanse onderneming Reynolds Leasing tegen de vervoersbonden had aangespannen, is afgelast. Overigens begrijpen noch de bon den noch de advocaat van het Ame rikaanse bedrijf, waarom dat pre cies is gedaan. De bonden vermoe den dat het verband houdt met de toenadering van de scheepvaart- verenigingen. Het chemisch bedrijf Windmill Holland besloot het kort geding tegen de industriebonden van de NKV en NW voorlopig aan te houden. Het bedrijf besloot tot deze stap nadat de bonden het ultima tum, dat oorspronkelijk zondaga vond zou aflopen, hadden opge schort tot vijf maart. Man overleden KRITIEK OP TANDARTSEN in politiecel DEN BOSCH - Een 47-jarige Rot terdammer is gisterochtend in een dronkemanscel in het politiebu reau in Den Bosch overleden. De man was ter ontnuchtering ingeslo ten nadat hij in kennelijke staat van dronkenschap was aangetroffen. De man vertoonde geen uiterlijke verwondingen toen hij werd opge sloten. UTRECHT (SP)- De opstelling van de sectie tandheelkunde aan parti culiere patiënten dwingt tot over heidsingrijpen. Dat is de mening van de heer J. Carpay, oud hoofdbestuurslid van de Neder landse maatschappij tot bevorder ing der tandheelkunde, waaronder de sectie valt. Volgens Carpay is kritiek terecht op de driehonderd tandartsen die uitsluitend particuliere patiënten wensen te behandelen. Hij zegt dat hem in de gezondheidszorg geen andere vereniging bekend is, die als zodanig alleen de meest draag- krachtigen verzorgt. regelingen te treffen voor spoedge vallen en dat vaak "ondanks duide lijk aantoonbare lagere kwaliteit van het werk, toch de volle prijs wordt berekend". De tandartsen hebben mede door de schaarste aan tandheelkundige hulp een hoog inkomen. Carpay Het oud-hoofdbestuurslid meent becijfert de omzet per jaar op veel dat de interne tuchtrechtspraak e meer dan drie ton. Hij acht de tan dartsen onvoldoende bereid de eenvoudige vraag honorariumbeoordelingscom missies niet goed functioneren, de rechten van de patiënten slecht kenfondsverzekerden tegemoet te waarborgen en niet het respect af komen. Ook zegt hij, dat zij niet be reid zijn om deugdelijke 24-i dwingen, dat bij interne recht spraak en toetsing nodig is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7