Huren in Horsten nog altijd omstreden Toets: geen examen maar informatie Geen uitspraak raad over beroepsverboden Comité voert actie DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 T.:z *77"-nj f -Tl LEIDEN - Huren in nieuwbouwwijken zijn vaak ontoelaatbaar hoog. Tot deze uitspraak kwam de Leidse gemeenteraad in april 1974; aanleiding hiervoor was een discussie over acties, die toen in de Merenwijk gevoerd werden. Dezelfde wijk, waarvan in die tijd bekend werd dat de huur schuld van een aantal bewoners was opgelopen tot in totaal tachtigduizend gulden... In 1974 opereerde in de Merenwijk een huurderscomité, dat er niet voor schroomde harde acties te voeren. De kamer van staatssecre- tares Marcel van Dam werd bezet; een aantal bewoners ging over tot het georganiseerd weigeren van een deel van de huur. Totdat een uitspraak van de rechter dat verder onmogelijk maakte. Het Huurder scomité Merenwijk bestaat nog al tijd, maar de samemstelling ervan is in zijn geheel veranderd; dat is niet verbazingwekkend voor wie de verhuislust kent van de bewoners in het gebied dat door het comité bestreken wordt: de zg. "Horsten", de 1350 flats van de Leidse Wo ningstichting en de Protestants- Christelijke Woningbouwvereni ging. De huren van deze (woning wetwoningen zijn vierhonderd gulden (inclusief servicekosten). Het comité in zijn huidige samen stelling kwam vorig jaar april van de grond. Aanleiding was een ver andering in het systeem van huur subsidie, waardoor een aantal be woners er op achteruit ging. Daar tegen richtten zich de protesten; een andere eis was dat de verhoging van de woonkosten in de lonen ver goed zouden moeten worden. Be wust zocht het comité in zijn eisen aansluiting bij de vakbeweging. Tevergeefs probeerde het Huur derscomité Merenwijk vorig jaar in contact te komen met staatssecre- tares Van Dam om hem elfhonderd handtekeningen aan te bieden. Wellicht herinnerde hij zich de be zetting van zijn kamer in '74 nog al te goed; ook al was er toen een vol ledig ander samengesteld comité. Uiteindelijk werden de handteke ningen aangeboden aan de leden van de vaste Tweede Kamercom missie voor huisvesting. De con crete eisen van het comité werden niet ingewilligd; dat er - mede dank zij initiatieven van de gerr^eente - in "Den Haag" enig begrip bestond voor de positie van de Merenwij- kers, bleek later. Evenals in de Am sterdamse Bijlmermeer werd de huurverhoging van acht procent vorig jaar voor een aantal flats in de Horsten achterwege gelaten; een ongebruikelijke zaak voor wonin gen die nog geen vijfjaar oud zijn. Klachten Maar dit jaar, zo wil staatssecretaris Van Dam, zullen de Merenwijkbe- woners de volle mep weer moeten betalen. Op een verzoek van B en W om de verhoging voor 1977 (zeven pro cent) te beperken tot vier procent reageerde de staatssecretaris afwij zend. Het bericht daarover in de krant was voor het comité het sein om opnieuw de buurtbewoners langs te gaan. In een paar dagen werden elfhonderd handtekenin gen opgehaald die de eis tot huur- bevriezing onderschreven. "We hebben rond die kwestie van de huurverhoging veel klachten ge had. Hier, in deze wijk, woont de doorsnee Leidenaar. Het is bekend dat Leiden een arme gemeente is. Vorig jaar kregen we precies het zelfde te horen, maar nu veel va ker". Deze uitspraak valt in een ge sprek met Flip Unger, Ella van Kleunen, de heer J.P.M. van de Ing en mevrouw H.H. Kruize, vier van het negen leden tellende Huurder scomité Merenwijk. "In 1976 is er voor die mensen geen enkele verbetering in hun inkomen geweest; er is zelfs sprake van een achteruitgang, omdat de prijscom pensatie niet volledig was. Dan moeten de kosten van het wonen ook niet verder verhoogd worden". Van deze stelling gaat het comité uit. Opnieuw wil het dit jaar hand tekeningen aanbieden.Aan we thouder Verboom, ter ondersteu ning van een uitspraak, die de ge meenteraad (waarschijnlijk) in dit verband zal doen; maar ook aan staatssecretaris Van Dam. Als hij daar tenminste toe bereid is; het comité heeft uitgesproken "ver schoond" te willen blijven van de behandeling, die het vorig jaar heeft ondergaan Mild In tegenstelling tot in het verleden De kamer van de staatssecretaris zal niet bezet worden (sinds de por tier van het ministerie strenger is geworden, gaat dat trouwens niet zo eenvoudig meer), maar ook denkt het comité er niet aan om iets als een weigeringsactie op touw te zetten "Die huurverhoging is door het parlement aangenomen. Je kan nooit zeggen: we doen niet wat er is voorgeschreven. Wij willen in ieder geval niet de verantwoordelijkheid op ons nemen, dat individuele huurders de deurwaarder voor hun neus zien verschijnen". Een ver schil met het verleden is ook dat de relaties met de verhuurders, de LWS en de PCW beter zijn. "We hebben met directeur Streefland (van de Leidse woningstichting) gesproken; hij stond volledig ach ter de punten van onze acties. Met de PCW gaan we nog praten. Wat zij willen en wat wij willen is precies hetzelfde." Het Huurderscomitié gelooft vooral in succes op langere ter mijn."In de Bijlmermeer is de huurstrijd jarenlang op allerlei tronten gevoerd. En uiteindelijk is er succes behaald. Het gaat tens lotte om een rechtvaardige zaak". Belangstelling stembureau s loopt terug LEIDEN - De belangstelling om in Leiden op te treden als lid of plaats vervangend lid van een stembu reau is steeds geringer geworden. Volgens de gemeente is die tanende interesse voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat men geen passende beloning krijgt voor de werkzaamheden die er worden ver richt. De gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden ging gisteravond ak koord met een aanpassing van de tarieven, zodat, wanneer op 25 mei de verkiezingen worden gehouden voor de Tweede Kamer de dan zit tende leden kunnen profiteren van de hogere vergoedingen. Voor leden wordt dat nu f 75,- en de plaatsvervangende leden f 27JjO, maar daarbij geldt wel de voorwaarde dat men tenminste vier actief moet zijn geweest. Bo vendien moet men hebben deelge nomen aan de stemmentellerij PSP-raadslid Anne v. d. Zande pleitte gisteravond voor een gelijke verdeling van het bedrag over alle leden van een stembureau. Volgens burgemeester Vis is elk stembureau daarin vrij, maar houdt de fiscus alleen rekening met de „officieel" uitgekeerde bedragen. ADVERTENTIE automaterialen banden gereedschappen j remmenservice! electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 071114 20 41* Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - De afdeling Leiden e.o. van D'66 houdt donderdaga vond 3 maart (aanvang 20.15 uur) een vergadering in de Raadskamer van de Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1. In die vergadering zal o.m. aandacht worden besteed aan de te voeren verkiezingscampagne in de regio Leiden-Bollenstreek. D'66 telt nu overigens zo'n 200 leden in Leiden e.o., van wie 100 leden uit de gemeente Leiden afkomstig zyn. Schouwburg (2) Naar aanleiding van de brief van Roy Jordaan in dit blad van 10 fe bruari het volgende. Rov Jordaan ergert zich nogal over zijn zitplaats in de schouwburg. Hij kon van het toneelstuk niets zien. De plaatsen in de galerij (2de verdieping) zijn inderdaad allemaal waardeloos, behalve achter, rechtvoor het to neel. Wil men iets van de voorstelling zien vanuit de galerij, dan kan men het beste aan de zogenaamde reling gaan hangen. Overigens een zeer gevaarlijke stunt, ook voor de men sen daaronder. Ik bezoek regelmatig de schouw burg, ben CJP-houder dus geniet een korting van 50 procent op de duurste rang. Wel gaan de K&O- leden mij voor bij het bespreken van de plaatsen en wel door middel van abonnementenseries. In het jaaroverzicht van de Leidse Volk suniversiteit staat op bladzijd 16 bovenaan het volgende: "400 goede plaatsen per voorstelling worden in abonnementen verkocht, reste rende plaatsen (dus 100) komen in de losse kaartverkoop". Dit is een leugen, en wel om het volgende. De 100 kaarten worden verkocht 7 da gen vóór een voorstelling. Op 7 fe bruari om negen uur opende de kassa in het K&O-gebouw voor de verkoop van de zogenaamde 100 resterende kaarten voor de voor stelling van 14 februari voor Neer- lands Hoop Interieur. Er waren drie mensen voor mij en wel 25 achter mij. De mensen voor mij en ik kochten bij elkaar zo'n 25-kaarten. Na mij vroeg iemand 19 kaarten, en toen bleek dat K&O nog minder dan 19 kaarten had. Waar blijft K&O nu met de 100 kaarten? Jan met de pet komt er weer niet voor in aanmerking Ook plaatst K&O elke week in ad-' vertentie en deze krant, waarin staat welke voorstellingen er ko mende week in de schouwburg plaatsvinden zullen. Wel, nu las ik in de krant van 22 januari dat de voorstelling van 29 jauari (Ramses Shaffy en Liesbeth List) reeds uit verkocht was. Zoals bekend worden er 7 dagen van tevoren de zogenaamde 100 kaarten verkocht. K&O moet de advertentie aan deze krant twee dagen tevoren opgeven. Hier klopt iets niet. Hoe kan men 9 dagen voor de voorstelling weten, dat de zaal is uitverkocht? Ik naar K&O gestapt voor commentaar. "Ja meneer, dat zit zo, we hebben van de week zo veel telefoontjes gehad of er nog kaarten te koop waren voor de des betreffende voorstelling, dat we maar alvast aannamen, dat op za terdag wel alles verkocht zou zijn." Dit beleid moet beslist veranderen. Veel Leidenaars zullen het hiermee eens zijn. Harrie v.d. Blom Lange Mare 67a LEIDEN LEIDEN - Een meerderheid van de gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden heeft zich gisteravond tegen het idee verklaard om de Leidse raad een uitspraak te lateh doen over de in West-Duitslan geldende beroepsverboden. De kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van hetPSP-raadslid Anne v.d. Zande. Burgemeester Vis vond dat de Leidse raad uiterst te rughoudend zou moeten zijn met uitspraken in derge lijke kwesties. Meer zinvol vond hij het dat in de poli tieke contacten met Krefeld in het kader van de "uit wisseling" over de kwestie van de "beroepsverboden" zou worden gesproken. CDA-er Driessen vond dat de raad in principe in derge lijke kwesties best een uitspraak zou kunnen doen. Hij vond, dat het er zelfs toe zou kunnen leiden, dat de contacten met een jumelage-stad daarvoor worden verbroken. In de bewuste kwestie vond hij echter een uitspraak van de raad overbodig. Hij vond dat de Duitse beroepsverboden bekeken moeten worden in het licht van de vraag "hoever de democratie mag gaan om zichzelf te beschermen". WDer Wessels vond dat het stadsbestuur zich niet met deze kwestie zou moeten bemoeien. Weinig waar dering had hij voor de demonstratie tegen de beroeps verboden, die destijds door de PSP was georganiseerd bij de onthulling van destraatnaamborden "Oxford- en Krefeldlaan" op het Waardeiland. De demonstranten omschreven Wessels gisteravond als "een stelletje on geregeld". "Ik schaamde me op dat ogenblik werkelijk een collega te zijn van mej. Van de Zande", aldus Wes sels. SGP/GPV-er Van der Meij noemde het een vorm van "paternalisme" om vanuit Nederland elk land maar voor te schrijven hoe men z'n zaken moet inrichten. Voorstander van een raadsuitspraak was onder andere PPR/D'66-raadslid Beijen. Hij vond een protest opo z'n plaats omdat in West-Duitsland mensen wel erg snel door de "beroepsverboden" worden getroffen. "Als men maar éénmaal aan een Vietnamdemonstratie heeft deelgenomen, dreigt men al uitgesloten te wor den", aldus het raadslid. Carnaval ook in de bejaardentehuizen, die gistermiddag met een b carnavalsvereniging "De Hutspotten"Eerst in "Rijn en Vliet"vervolgen het Elisabeth Gasthuishof en ten slotte in "Roomburg". Fot: polonaise Gasghuishof. ?zoek werden vereerd door de Leidse j)e LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden heeft zich gisteravond in grote meerderheid uitgesproken voor de vorming van een gemeentelijke commissie (of sub-commissie), die zich gaat bezig houden met de milieu-problemen. als vervanging h tl dienen voor de Raad voor Milieu- net Elisabeth hygiéne Leiden, die twee jaar gele den werd opgericht, maar nooit goed gefunctioneerd heeft. Het VVD-raadslid Kuijers schreef al in juni als secretaris van deze Gemeentelijke commissie voor milieu Leidse milieuraad dat de ongeïnte resseerdheid van het huidige col lege en de onbekendheid van de meeste leden van de Leidse raad met de specifieke Leidse proble men, daaraan debet waren. Hij be pleitte toen de vorming van een mi lieuraad waarin een wethouder voorzitter zou worden, zodat het meedenken van het college met de milieuproblematiek verzekerd zou zijn. Bovendien zouden er meer vertegenwoordigers van de Leidse gemeenteraad en van andere Leidse groeperingen in sij&/ko- Onlangs hebben B en W besloten dat zaken die het milieubeheer be treffen, thuishoren in de porte feuille van wethouder Verboom (volkshuisvesting). Volgende maand in zesde klassen van basisscholen in Leidse regio LEIDEN - In de zesde klassen van een groot aantal lagere scholen in Leiden en wijde omge ving wordt volgende maand weer de Leidse Toets afgenomen. Een gebeurtenis die leer krachten doorgaand handenvol werk geeft en veel ouders in angs tige spanning doet af wachten. Dat laatste is evenwel onnodig, vindt Nico Ober, onderwijs kundige bij de gemeentelijke onderwijsinspectie van de ge meente Leiden. "Er bestaat", zegt hij, "een groot misverstand over de Leidse Toets. Je hoort regelmatig dat de toets een soort examen zou zijn. En dat is het beslist niet. Het is alleen be doeld als informatie voor het voortgezet onderwijs. Aan de hand van het advies van het schoolhoofd van de lagere school en de uitslag van de toets kan bekeken worden of de leer ling kan worden toegelaten tot de school waarvoor hij is aan gemeld". De toets is wel min of meer in de plaats gekomen van het oude toelatingsexamen, maar heeft er verder weinig van weg. De uitslag van de toets is bijvoor beeld niet doorslaggevend voor het wel of niet toelaten van de leerling tot de school van zijn keuze. De eerste twee toetsen waarmee kinderen op school te maken krijgen, zijn de zg. begelei- dingstoetsen. De leerkrachten kunnen hiermee extra informa tie krijgen over hun leerlingen. Het kan bijvoorbeeld best zijn dat een leerling die consequent slecht werk aflevert, tot zeer goede prestaties komt bij het maken van zo'n begeleidings- toets, wat natuurlijk ook ander som het geval kan zijn. Hier door kan de leerkracht tot het inzicht komen dat er ofwel in de leerstof ofwel in de benadering van de leerling iets moet veran deren. De derde en laatste toets wordt, zoals gezegd, in maart in de zesde klas afgenomen. En het is deze toets waar ouders zich vaak en volgens Ober ten on rechte zorgen over maken. Ober. "Het is namelijk geble ken dat aan het advies van het schoolhoofd doorgaans meer gewicht wordt toegekend dan aan de uitslag van de toets. Leerlingen worden eerder op grond van het advies van het schoolhoofd niet tot de school van hun keuze toegelaten dan op grond van de uitslag van de toets. De toets is dus minder streng dan het schoolhoofd, zou je kunnen zeggen". BAVO De Leidse Toets is met behulp van de Leidse universiteit ont wikkeld in de 'zg. BAVO- commissie, een soort overle gorgaan van het basis- en voort gezet onderwijs in de Leidse re gio. Daar besloot men geen ge bruik te zullen maken van de zg. CITO-toetsen (CITO is: Cen traal Instituut voor Toets Ont wikkeling). Op een eigen Leidse toets zou men immers meer vat hebben, terwijl bovendien de uitslagen van die toets, uitge drukt in zg. percentielscores, van meer betekenis zijr^ omdat bekend is over welke groep kinderen het gaat, zo wilde de redenering. Percentielscores geven aan hoe de leerling de toets gemaakt heeft ten opzichte van zijn mede-leerlingen. Heefteen leer lingvooreen bepaald onderdeel van de toets bijvoorbeeld per- centielscore 80, dan zegt dat op zichzelf helemaal niets. Con creet betekent het namelijk die leerling het vak beter heeft ge daan dan 80 procent van zijn mede-leerlingen. De Leidse Toets bestaat uit de vakken rekenen en taal, terwijl er ook nog een intelligentietest aan vastzit, die niet of nauwe lijks van invloed is op de uit slag. Die uitslag is overigens doorgaans eind april bekend en wordt begin mei bekendge maakt. Of de ouders ervan op de hoogte raken, hangt af van het schoolhoofd, die niet verplicht is de resultaten van de toets aan de ouders mee te delen. De laatste jaren staat de toets als selectie-instrument min of meer ter discussie. Er is name lijk nog een andere manier om de leerling in de voor hem/haar geschiktste vorm van voortge zet onderwijs terecht te laten komen. En dat is de "continue begeleiding". In Zuid- Kennemerland wordt daar in samenwerking met de school adviesdienst van de gemeente Haarlem al geruime tijd mee geëxperimenteerd. Het prin cipe daarbij is dat de overstap van het lager- naar het voortge zet onderwijs constant begeleid wordt en dat aan het eind van de brugklas (dus in feite al in het voortgezet onderwijs) wordt beslist welke vorm van voort gezet onderwijs de leerling het beste kan gaan doen. Tussentijds krijgen de kinderen een bepaald "minimum- programma" dat telkens aan proeven wordt onderworpen. De resultaten daarvan worden geregeld met de ouders en de leerling besproken en de gege vens worden bijgehouden in een zg. begeleidingscahier. Dat geldt niet alleen voor de leer- stofgegevens maar ook voor de zog. persoonlijkheidsgegevens van de leerling, bijv. over zijn gedrag op school, zijn gedrag thuis, speciale interesses etc. De ouders en de klasse- onderwijzer van de zesde klas beslissen uiteindelijk samen naar welke school de leerling het beste kan gaan. Is er ver schil van mening dan melden de ouders hun kind aan bij de school van hun keuze, die ver volgens over de toelating be slist. In Leiden e.o. is men echter zo ver nog niet. Niet alleen ont breekt het hier aan unanieme bereidheid om zich (al) aan con tinue begeleiding te wagen, er is waarschijnlijk ook (nog) geen geld en mankracht voor. En dat is een probleem waar wel meer regio's mee te kampen hebben.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3