LEIDSCH DAGBLAD V oedingsbonden willen gesprek Heroine-zaak stuk door voor tijdig bericht VIS KWAM TOCH NOG OP MARKT Heertje mag naar PvdA Werkgevers en werknemers zijn het eens Sluiting dreigt voor banketfabriek Katwijk LEIDSCH^ DAGBLAD Vrouw uit Alkemade vrijgesproken TRUDEAU EENS MET CARTERS POLITIEK CENTRALE VERWARMING DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35172 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee vishandelaren (31 en 38 jaar) kon den vanmorgen toch nog een groot deel van de verse vis waarmee zij vanochtend in alle vroegte uit Vo- lendam waren vertrokken, ver kopen in Bodegraven. Toch nog, want bij een buiteling van hun personenauto met aan hanger in Alphen bleven ze onge deerd en bleef ook het grootste deel van de lading op de aanhanger. Het zeebanket werd door een auto van de provincie naar Bodegraven ge bracht, de Volendammers werden na verhoor door de Alphense poli tie op hun marktstekkie afgeleverd. Het ongeluk trof de beide mannen omstreeks half acht. In een bocht van de Oranje Nassausingel, bij de oprit van de Rijnbrug, ging hun auto rechtdoor, mogelijk door een klapband. Via twee verkeersgelei ders en een lichtmast, die sneuvel den, dook de auto het zes meter hoge talud af. Boven een sloot kwam de auto tot stilstand. Een dikke boom werd op een haar na gemist. UTRECHT (ANP) - De voedingsbonden FNV hebben het initiatief genomen om de werk gevers in de zuivel en in de vleeswarenindustrie uit te nodigen voor een open gesprek „zonder voorwaardenvooraf Cees Schelling, voorzitter van de voedingsbonden deelde dit van middag mee tijdens de voortzetting van de korte gedingen in de zuivel- eb vleeswarenindustrie in Utrecht. Schelling hoopt dat dit open ge sprek nog deze week kan worden gevoerd. De vervoersfederatie NW/NKV is bereid vandaag nog met de werkgevers in de havens van Rot terdam en Amsterdam om de tafel te gaan zitten voor een zogenaamd open gesprek. Dit deelde een woordvoerder van de federatie vanochtend mee. De vervoersbon- den zullen nog geen oproep doen de acties op te schorten. "Ons stand punt is dat dat pas kan als er een werkelijke basis is gevonden voor hervatting van het cao-overleg. Die basis hoopt men te vinden in het komende gesprek met de werkge vers", aldus de zegsman van de bonden. De scheepvaartverenigin- gen Noord en Zuid (haven- werkgevers in Amsterdam en Rot terdam) kwamen gisteren onver wacht met het verzoek het gesprek te heropenen. Ook de vervoers- bond CNV wil zo snel mogelijk een open gesprek. Weinig verandering Opklaringen maar ook plaatselijk een bui. Meest matige wind uit zuid tot zuidoost. Minimumtemperaturen on geveer 3, maxima omstreeks 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 FEBRUARI Zon op: 7.39 uur, onder: 18.08 uur. Maan op: 9.26 uur, onder:-.- uur. Hoogwater te Katwijk te 6.29 en 18.43 uur, laagwater te 2.15 en 14.37 uur. Bouw De werkgevers in de bouw komen vanmiddag bijeen om opnieuw de toestand onder de loep te nemen. Gisteren raakten de partijen verder uiteen, nadat bleek dat de voorzit ter van de werkgevers, Van Eijke- lenburg toch niet bereid bleek de eis van de vakbonden (een reële loonsverbetering van twee procent) ter discussie te stellen. De werkge vers blijven vasthouden aan een éénprocents loonsverbetering. Naar aanleiding daarvan hebben de bonden de stakingsacties in de bouw uitgebreid. Tegen het mid daguur waren er volgens de bouw bonden aan het „stakingsfront" in totaal elf projecten met ongeveer 750 stakers bijgekomen. Onder de projecten die door de staking ge troffen worden, bevindt zich nu ook de Schiphollijn, waar circa 200 bouwvakkers aan werken. Volgens de industriebonden wor den vandaag bij 9 textielbedrijven in Twente prikacties gehouden uit protest tegen het feit dat de werkgevers in de textiel niet aan de vakbondsverlangens wensen te voldoen. Bij de negen bedrijven werken ongeveer 4.000 man. industrie-bonden op niets uitgelo pen. Bij Cyanamid wordt al ge ruime tijd gestaakt. Aan de onder handelingstafel kwam men er niet uit en dat betekent dat voorlopig nog wordt doorgestaakt. De 47 stakers bij de machinefabriek Van der linden in Goes zijn van morgen weer aan het werk gegaan. HAARLEM - De econoom prof. dr. A. Heertje mag lid worden van de PvdA. Het be stuur van het gewest Noord- Holland-zuid van deze partij heeft het besluit van de afde ling Naarden om Heertje als lid te weigeren, teruggedraaid. De Naardense afdeling van de PvdA nam dit besluit destijds niet zozeer vanwege Heertjes economische inzichten, "maar vooral om de onzakelijke, vaak op personen gerichte manier waarop prof. Heertje de PvdA, het kabinet-Den Uyl en de vakbeweging aanviel", aldus secretaris Michielse. Het gewestelijk bestuur heeft overwogen dat de PvdA een pluriforme partij is, waarin meningen op allerlei gebied een plaats moeten kunnen krijgen. Heertje was eerder lid van de PvdA, maar ging na de op komst van Nieuw Links over naar DS'70. DEN HAAG (SP) - De narcotica brigade van de Amsterdamse po litie heeft een heroine-zaak van de Haagse politie laten stuklopen door voortijdig mededelingen te doen over de aanhouding in Den Haag van een Chinees. Deze man, de 54-jarige L.O.K. zon- Tass hekelt "opgeblazen propaganda" MOSKOU - Het Russische persbu reau Tass heeft vandaag verklaard, dat officiële Russische en Ameri kaanse onderzoekingen hebben aangetoond, dat er geen sprake van is dat de Amerikaanse ambassade in Moskou blootstaat aan gevaar lijke elektrische straling. Het bu reau hekeLt de „verzinsels van de luidruchtige, bovenmatig opgebla zen propaganda die al ruim een jaar in de Verenigde Staten de ronde doet." Blijkens het resultaat van een onderzoek van het Ameri kaanse bureau voor bescherming van het leefmilieu, dat zondag in het Amerikaanse blad „Science Trends" werd gepubliceerd, is de straling in de ambassade in Moskou inderdaad overmatig hoog. Per vierkante centimeter is de straling daar 18 microwatt, tegen 65 micro watt in Chicago, 150 microwatt in Miami en 2.000 microwatt op Mount Wilson in Californië, waar de masten van talrijke radiosta tions staan. Ondanks de resultaten van dit on derzoek is de campagne in de VS over elektrische straling in de Ame rikaanse ambassade in Moskou niet gestaakt, aldus het Russische- persbureau Tass. der beroep, werd met een aantal anderen opgepakt omdat zij on dermeer betrokken zouden zijn geweest bij de herolne-aanvoer tussen Rotterdam en Kopenha gen. Doordat de arrestatie van K. te snel door de Amsterdamse po litie bekend is gemaakt, heeft de Haagse politie volgens haar zeg gen niet kunnen achterhalen wie voortdurend per luchtpost her oïne naar de Haagse Chinees stuurde. De man werd, na diverse onderzoe ken en een aantal tips tien dagen geleden 's nachts in zijn woning ingerekend. Bij zijn aanhouding smeet hij een plastic zak weg, waarin de politie 28 gram heroïne - verkoopwaarde circa f 8000 aan trof. Een onderzoek in de woning van de man leverde de politie de vondst op van een luchtpostenve- loppe met geprepareerd verpak kingsmateriaal, dat vastgeniet zat. Daarmee rees het vermoeden dat wellicht op die wijze heroïne naar de Chinees werd verzonden. De dagen daarna werd de voor hem bestemde post gecontroleerd, waarmee het vermoeden van de recherche bewaarheid werd Vanuit Hongkong arriveerden namelijk nog vier luchtpostenve' loppen, waarin steeds 28 gram heroïne was verstopt. In alle ge vallen was er sprake van gefin geerde namen van de afzenders en van de geadresseerde, zodat de Haagse politie de bron van her komst nog niet kon achterhalen. Het onderzoek in Den Haag liep ten slotte vorige week stuk, toen de Amsterdamse politie de arresta tie door Haagse collega's van K. bekendmaakte. De 38-jarige Britse arts Da vid Owen is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken als opvolger van zaterdag overleden Anthony Crosland. Owen treedt niet onvoorbereid dit zware ambt binnen, want hij was tot nu toe onder-minister op hetzelfde departement. PAGINA 13 Jan Boots - de man van de Hersengymnastiek - gaat weg. PAGINA 5 Justitiële delegatie (zaak Menten) terug uit Polen P GINA7 Spelers van FC Den Haag beboet voor afschuiven ver antwoordelijkheid. PAGINA 9 Eredivisieclubs volleybal willen andere competitiere- geling. PAGINA 11 Iedereen wil deel van Ho ward Hughes rijkdommen. PAGINA 12 ADVERTENTIE Regeer meubel op de Hoge Rijndijk 86-88 en Lange Mare 108 te Leiden heeft de voordelig ste kollektie kasten, keukens en slaapkamers. KATWIJK - De banketcentrale Van den Oord, met vestigingen in Katwijk (Ambachtsweg), Veen- endaal en Horst (Limburg) ver keert in ernstige moeilijkheden. Volgens districtsbestuurder Wim Meere van de Voedingsbond NW heeft het bedrijf vorig jaar Het openbaar vervoer in de stad Groningen heeft vanmorgen van vijf uur tot negen uur stil gelegen. De ongeveer veertig chauffeurs wilden op deze wijze de FNV-acties steunen. De besprekingen met de directie van het chemisch bedrijf Cyanamid in Rotterdam (200 werknemers) e cao zijn volgens de Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 9 maart 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mi| 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naan adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. "Uitlokking moord'' DEN HAAG/ALKEMADE - De rechtbank in Den Haag heeft van daag de 27-jarige J. M. van E. uit Alkemade vrijgesproken van de haar ten laste gelegde uitlokking "tot moord. De vrouw zou hebben getracht de man met wie zij sa menwoonde en van wie zij twee kinderen had tegen betaling om het leven te laten brengen. Twee getuigen, een sportschool houder uit Leiden en een koopman, verklaarden op de zitting onder ede, dat de vrouw hen in de periode juni-oktober '76 in Leiden met deze opzet verschillende malen zou hebben benaderd. Het tweetal legde gedetailleerde verklaringen af. Volgens de vrouw, die steeds is blijven ontkennen, zou jaloezie de aanleiding voor de valse beschul digingen zijn geweest. Wel heeft zij haar vriend inmiddels verlaten. Uitgebreide sortering RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN KOOREMAN ZN Nieuwe Rijn D Lelden De Canadese premier Pierre Tru- deau (rechts) bekijkt hier samen met de Amerikaanse president Jimmy Carter het boek "Tussen vrienden"een fotoboek van de grens tussen beide landen. Het boek is een gift van Canada ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van de Verenigde Staten. Trudeau bracht het mee, toen hij naar Washington kwam om een beleefdheidsbezoek af testeken bij de nieuwe Amerikaanse presi dent. Gisteren hadden zij een eer ste gesprek. Trudeau verzekerde Carter, dat hij diens bedoelingen ten aanzien van de burgerrechten weliswaar onderschrijft, maar dat hij er voorkeur aan geeft rus tiger te werk te gaan zonder daar veel publiciteit aan te geven. Volgens Ivan Head, speciale advi seur van Trudeau voor interna tionale zaken die bij het onder- houd aanwezig was, sprak Car ter over zijn initiatieven op het gebied van de burgerrechten en over zijn voornemen om een eind te maken aan de strategie van de vorige minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, om alle onderdelen van het Amerikaanse beleid tegenover Moskou op el kaar af te stemmen. Carter heeft aan de ene kant onom wonden kritiek geuit op de be handeling van Russische dissi denten, terwijl hij anderzijds streeft naar verdere ontspan ning, zoals ten aanzien van de bewapeningsbeperking. De re cente Amerikaanse uitspraken over genoemde dissidenten heb ben veel opzien gebaard en geleid tot felle reacties van de Sowjet- Unie. een verlies geleden van drie mil joen gulden. Tot voor kort heeft het ministerie van Economische Zaken nog geld in het bedrijf ge pompt, maar die hulp zou vol gens de heer Meere inmiddels zijn stopgezet. De schuldeisers van de banketfabriek zouden daarop het faillissement van het bedrijf hebben aangevraagd. Een woordvoerder van het bedrijf ontkende vanmorgen dat het fail lissement al zou zijn aangevraagd Hij erkende wel, dat het bedriif in weinig rooskleurige omstandig heden verkeert. "Het gaat niet zo goed".De eigenaar/directeur van de banketcentrale, de heer C.A. v.d. Oord uit Oegstgeest, is sinds vier weken met ziekteverlof. De zaken worden voorlopig waarge nomen door een tijdelijk direc teur, wiens taak het is "zoveel mogelijk gaten te dichten" .Vol- gens districtsbestuurder Wim Meere van de Voedingsbond NW is het bedrijf in moeilijkhe den geraakt door het wanbeleid van de heer Van den Oord. Hij zei er beslist geen genoegen mee te zullen nemen, wanneer er voor het personeel zelfs geen af vloeiingsregeling wordt opge steld. Sluiting van de vestigingen in Katwijk en Veenendaal is vol gens hem onvermijdelijk. Over de vestiging in het Limburgse Horst zouden nog onderhande lingen gaande zijn. Bij Van den Oord werken totaal on geveer 150 mensen, verdeeld over drie vestigingen. vakkundige montage ook bouwpakketten ombouw van olie- naar gas c v. warmwatervoorziening uitbreiding of wijziging van bestaande installatie 40% subsidie voor 65-plussers en invaliden op c v. installatie s Vraag GRATIS informatie en prijs opgaaf per brief zonder postzegel bij Cévé Leiden, Antw. nummer 713, Leiden of bel (071) 765500. AF" LEIDEN 4F De Amerikaanse collega van Head, Carters raadgever inzake de na tionale veiligheid Zbigniew Brzezinski, wilde zich over het be sprokene niet uitlaten. In de offi ciële verklaring van het Witte Huis werd zelfs geen melding ge maakt van de kwestie van de burgerrechten. Gerrit van der Veenstraat 59-65, Leiden Zuid Showroom geopend: maandag t/m vrijdag 8 30-16.30 uur donderdagavond 19 00-21 00 uur

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1