Den Uyl twijfelt aan het bestaan van EG-doeument overPalestijnen Arts (38) opvolger Anthony Crosland 'Qiël HEQQQ!3èQH6 Amin wil onderzoekers toelaten Scherp manifest van Indiase oppositiepartij Socialisten in Spanje tegen NAVO^ Nederlands journalist ongewenst DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 PAGINA 13 Arabische top Op 6 maart zal in Cairo een Arabi sche topconferentie worden ge houden. Twintig Arabische lan den plus de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) zullen eraan deelnemen. Men zal de inter-Arabische betrekkingen en de vooruitzichten van vrede in het Midden-Oosten bespreken. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Fahmy zei giste ren tegen zijn Franse ambtgenoot De Guiringaud, die een bezoek aan Cairo brengt dat Egypte graag had gezien dat de lidstaten van de Eu ropese gemeenschap hun gezamen lijk document waarin erop wordt gewezen dat ook een Palestijnse „entiteit" deel moet uitmaken van een eventuele oplossing, hadden gepubliceerd. Een PLO-afvaardiging voert van daag in Amman besprekingen met koning Hoessein, over de betrek kingen tussen Jordanië en de PLO. Verwacht wordt dat dit tot onder handelingen kan leiden over de kwesties die zeven jaar lang niet RIO DE JANEIRO - Zestien uur lang duurde de carnavalsoptocht i die eergisteren begon en gisteren dus eindigde. i Rio de Janeiro.Hier de laatste beelden van de staart van de optocht, LONDEN (reuter/ap) - David Owen, onderminister bij het Britse Foreign Office, is gisteravond benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van Anthony Cros- land die zaterdag is overleden. van Buitenlandse Zaken sinds An thony Eden in De nieuwe minister is 38 jaar. Hij was de laatste maanden als onder- mininster gespecialiseerd in EG- zaken en stond vorige week aan het hoofd van een delegatie die met de Sowjet-Unie over visserij onder handelde. Premier Callaghan be- tussen die twee partijen zijn be- sloot Denis Healey, de oe!-jarige sproken. Intussen karakteriseer- minister van Financiën die als op- den een officiële PLO- vglgers van Crosland was getipt, in woordvoerder de Amerikaanse diens functie te handhaven. Midden-Oosten politiek als „partij- °wen wordt de jongste minister dig, onrechtvaardig en een steun voor de Israëlische agressie". ADVERTENTIE HEROPENING Couture Riël vanaf 24 februari in het nieuw. Het interieur is mooier, groter en efficiënter geworden en daardoor kunt U nóg prettiger winkelen. De sfeer en presentatie van Bleyle, onze Rodier-shop, de Pierre Cardin hoek en de overige collecties zijn nog meer aan de laatste wensen aangepast. Tot ziens in onze nieuwe gezellige koffiebar. Hij nam het werk van Crosland op zich toen deze een week geleden een hersenbloeding kreeg waaraan hij tenslotte zaterdag over leed.Owen, een neuroloog, staat bekend als gematigd labour. Hij gaf zijn praktijk op toen hij in de poli tiek ging. In 1966 werd hij voor het eerst gekozen in het parlement. "Het was bij toeval, dat ik de poli tiek in ging," zo verklaarde hij on langs nog tijdens een interview. "Ik probeer in de medische literatuur een beetje bij te blijven en ik zie mezelf nog steeds als arts." Breestraat 135 - Leiden - telefoon 071-130489 BONN (AFP) - De leider van de Spaanse socialistische arbeider spartij (PSOE), Felipe Gonzales, heeft zich tegen opneming van zijn land in de NAVO uitgesproken. In een vandaag in het Westduitse blad "general-anzeiger' gepubliceerd interview zegt Gonzales te vrezen Anthony Crosland is gisteren-in dat als Spanje lid van de NAVO OJcford gecremeerd.De rouwplech- wordt de Sowjet-Unie als reactie tigheid werd xlechts bijgewoond Owen volgt nu ook Crosland op als voorzitter van de Raad van minis ters van de EG. hierop zal proberen Joegoslavië het overlijden van maarschalk Tito te dwingen toe te treden tot het familie i Pact van Warschau. "Wij zijn daarom uit tactische en ideologi sche redenen tegen het lidmaat schap van de NAVO", aldus Gonza les. De PSOE is een van de zeven poli tieke partijen die vorige week door de Spaanse regering werden gele galiseerd en die derhalve aan de komende algemene verkiezingen kunnen deelnemen. Dat was o.a. niet het geval met de Spaanse communistische partij, die zich bij monde van haar leider Carillo, we liswaar niet voor het NAVO- lidmaatschap heeft uitgesproken, maar wel voor handhaving van de Amerikaanse basis in Spanje "om dat het huidige evenwicht van mili taire macht niet moet worden ver stoord". door zijn familie en enkele v goede vrienden. Op verzoek i er geen bloemen of Verkiezingschaos in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - Gene raal Carlos Humberto Romero van de momenteel aan de macht zijn de nationale verzoenings partij heeft zich als overwinnaar uitgeroepen van de zondag ge houden presidentiele verkie zingen in de Midden- Amerikaanse republiek El Sal vador. „Ik heb alle vertrouwen in mijn overwinning", aldus Romero tijdens een persconfe rentie. Hij zei dat de onofficiële stembus-uitslagen zoals die door zijn partij zijn geteld uit wijzen dat hij een meerderheid ■van 300.000 stemmen heeft. Tegelijkertijd verklaarde de kandidaat van oppositie, kolo nel Ernesto Claramount van de nationale oppositie unie dat hij een massabijeenkomst op het grote plein in het centrum de hoofdstad zal houden orr protesteren tegen verkiezings fraude. Functionarissen van Claramount vertelden verslag gevers dat zich in het hele land incidenten hebben voorgedaan en dat veiligheidstroepen bij de verkiezingen tussenbeide zijn gekomen. Ze verklaarden ook dat in een groot aantal gevallen geweigerd was om waarnemers bij de stembureaus te laten plaatsnemen. De centrale verkiezingsraad houdt de uitslag geheim totdat alle stemmen gecontroleerd zyn. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. hem dit heeft verteld. "Ik kan niet zeggen wie het was of verder in details treden slechts het leven van die persoon dan in gevaar komt". Bisschop Brown, voormalig aarts bisschop van Oeganda, was vrij dag naar Afrika gevlogen om de Engelse kerk bij de begrafenis van Loewoem te vertegenwoor digen, maar mocht Oeganda niet binnen. Tong uitgerukt Volgens het Tanzaniaanse dagblad 'Daily News heeft Amin persoon lijk bisschop Loewoem doodge schoten nadat deze eerst verne derd en gefolterd was. De bis schop had geweigerd een 'beken tenis' van samenzwering tegen Amin te tekenen. Daarop rukten soldaten de bisschop zyn tong uit en begonnen hem af te ranselen. Amin ontstak in woede toen Loewoem begon te bidden, sloeg de bisschop en schoot hem ver volgens dood met twee schoten in de borst, aldus de Daily News. De lijken van de bisschop en de ministers zouden niet zijn begra ven. maar in het Victoriameer ge gooid. Het CDA heeft er bij minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) op aangedrongen mee te werken aan een onpartijdig onderzoek naar de dood van de Oegandese angli caanse aartsbisschop Janani Loe woem en de twee ministers Oboth-Ofoembi en Wilson Oryema. Noodweer in Joegoeslavië en Frankrijk In het zuidoosten van Joegos lavië zijn zondag twee dorpen verzwolgen door aarde die door zware regenval en smel tende sneeuw in beweging ge komen was. Ruim duizend mensen hebben have en goed verloren. Ik het getroffen gebied van 80 vierkante kilometer bij Vran- je, een druivenstreek, zijn geen slachtoffers te betreuren. De dorpelingen hadden het zien aankomen en waren gevlucht. De overheid deelde mee dat de schuivende aarde kerkgebou wen en woningen ineen had doen storten en gedeeltelijk verzwolgen. De geheel ver nielde dorpen zijn Jovac en Ostrovica op 330 kilometer ten zuidoosten van Belgrado in Servië (foto). Het leger heeft tenten gestuurd naar de getroffen bevolking. Ook in Frankrijk is in het wee- keinde ernstige schade veroor zaakt door overvloedige regen en stormachtige wind. Veel ri vieren in het midden en zuid westen van het land traden buiten hun oever en zetten straten en akkers blank.De waterstand in de Seine in Pa rijs was maandag 4 meter bo ven normaal. De romantische kaden bij de „Notre Dame" en de Eiffeltoren stonden blank. JERUZALEM - Premier Joop den Uyl meent dat er een formule gevonden moet worden gevonden voor „de territo riale uitdrukking van de Palestijnse identiteit". Deze ge dachte wordt volgens hem zowel door Europees socialisti sche partijen als door de leden van de Europese Gemeen schap gedeeld. Op een persconferentie in Tel Aviv dacht de Nederlandse pre mier gisteravond echter niet dat de Negen op de laatste vergader ing van de ministers van Buiten landse Zaken in Londen een ge heim besluit hadden genomen om de oprichting van een Palestijnse staat te steunen, zoals gisteren door het Egyptische dagblad El Achram werd gemeld. Een territoriale oplossing voor het Palestijnse probleem zou volgens Den Uyl buiten de staat Israël moe ten worden gevonden. In het bij zonder nu de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Vance in het Midden-Oosten is rondge reisd vindt de Nederlandse premier het „niet goed" suggesties te doen over de onderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten om tot pen vredesovereenkomst te komen. „De Europese Gemeenschap moet erg voorzichtig zijn om de moge lijkheden die door de Verenigde Staten zijn geschapen niet te be derven", waarschuwde Den Uyl. Hem was niets bekend van een ver zoek van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie om een kantoor in Den Haag te openen. Op de vraag of de Nederlandse regering toestem ming zou geven voor de opening van een PLO-kantoor zei premier Den Uyl: „Ik neem nooit besluiten over dingen die niet zijn gebeurd" Dè Euro-Arabische Dialoog was bedoeld als een economisch over legorgaan maar er worden nu ook politieke vragen behandeld. Intus sen blijft Nederland een „goede vriend van Israël. Premier Den Uyl zei niet van plan te zijn de oude stad Jeruzalem, te bezoeken, zoals burgemeester Kol iek was voorgesteld en ontmoetin gen met Arabische leiders uit de bezette gebieden staan evenmin op het programma. De Nederlandse delegatie bracht gistermiddag een bezoek aan oud-premier Golda Meir in haar woning in Ramat Aviv. LONDON - Radio Oeganda heeft gisteren een bericht uitgezonden waarin wordt gezegd dat presi dent Amin bereid is een afvaardi ging van welk land dan ook te aanvaarden om te onderzoeken wat er in Oeganda is gebeurd. Het aanbod is gedaan in een bood schap aan William Mboumoua, de secretaris-generaal van de or ganisatie van afrikaanse eenheid (OAE). In de boodschap beschul digt Amin Canon Burgess Carr, algemeen secretaris van de afri kaanse 59-jarige van kerken van een „lastercampagne" tegen Oe ganda. Carr heeft in het openbaar verklaard te geloven dat de Ang- likaanse aartsbisschop van Oe ganda, Janani Loewoem ver moord is door Oegandese 1935. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan zei dat het Amin verboden zou moeten wor den aanwezig te zijn bij de feeste lijkheden die in juni in Londen gehouden zullen worden rond het regeringsjubileum van ko ningin Elizabeth Coggan verklaarde er nooit aan te hebben getwijfeld dat Loewoem is doodgeschoten. De Anglicaanse bisschop Brown deelde na zijn terugkeer van de herdenkingsdienst ter nagedach tenis van Loewoem, die zondag in Nairobi plaatsvond, mee dat "de aartsbisschop in beide zijden van zijn borst schotwonden had en ook door zijn mond was ge schoten".Hij zei dat iemand die het lijk van Loewoem had gezien NEW DELHI (Reuter) - Als de In diërs mevrouw Gandhi herkiezen als premier gaan ze 'een donkere nacht in van tientallen jaren zonder democratie'. Dit staat in een fel verkiezingsmanifest van het 'Con gres voor Democratie' (CFD), de groep die zich onlangs onder oud- minister van voedselvoorziening Jagfivan Ram losscheurde uit me vrouw Gandhi's Congrespartij. Bij winst in de verkiezingen van vol gende maand belooft het CFD de vrijlating van alle politieke gevan genen, volledig herstel van de bur gerlijke vrijheden en een eind aan de noodtoestand die mevrouw Gandhi 19 maanden geleden af kondigde. Deze noodtoestand is door premier met het oog op de stembusgang, al aanzienlijk ver zacht). Ram, een politicus met een on geëvenaard persoonlijk en 'zake lijk' prestige, kan in de verkiezin gen hoge ogen gooien. Ram steunt op de kasteloze 'Haryans' (onaan- raakbaren), waaruit hij zelf voort- spruit.Het CFD heeft een stembu sakkoord gesloten met de 'Janata', de volkspartij - op zich reeds een coalitie van oppositiegroeperingen waarin beiden hebben beloofd niet in eikaars vaarwater te komen. Niettemin lijken er tussen CFD en Janata strubbelingen te zijn overde vraag wie er voor welkr zetels kan didaten mag stellen. Brit geeft brui aan EG LONDEN (UPI) - Volgens een opiniepeiling gaat de EG de Brit ten hoe langer hoe meer de keel uithangen. Vier van de tien Engel sen willen er afstand van doen. Slechts een derde meent nog, dat het Britse lidmaatschap ervan iets goed is. Een half jaar geleden dacht nog de helft er zo over. Het aantal Engelsen, die vinden dat de EG een slechte zaak is, is gestegen tot 41 pet., vergeleken met 24 pet. een jaar geleden. Het gisteren uigegeven CFD- manifest waarschuwt de Indiërs dat zij volgende maand hun 'laatste kans' krijgen om de democratie in het land te herstellen.Het CFD be looft een buitenlandse politiek van vriendschap met de socialistische landen en met de buren Pakistan en Bangladesh Swaziland: PRETORIA (SP) - Onze corres pondent in Zuidelijk Afrika Fred de Bruin is gisteren na een verblijf van vier dagen in Swaziland door de regering van dat land gedepor teerd naar Zuid-Afrika. Een reden voor de uitwijzing werd niet gege ven. Fred de Bruin zei dat de depor tatie een gevolg kan zijn van een poging om een bezoek aan de ge vangenis in Swaziland te brengen. Deze was volgens een politieman bestemd als opvangstcentrum voor Zuidafrikaanse vluchtelingen uit Soweto. Hoewel hij niet zelf in het kamp werd toegelaten kon De Bruin door prikkeldraad een twin tigtal jongeren zien die uiterst schaars gekleed waren en onder streng toezicht van bewakers ston den. Hoewel hij om toestemming voor toelating had gevraagd werd De Bruin door de politie aangehouden. Na overleg tussen de politie -en hoge autoriteiten in de hoofdstad Mbabane werd Fred de Bruin za terdag acht uur lang door agenten in burger verhoord. Maandag moest hij zich op het politiebureau in Mazini melden. Na zes uur lang wachten werd hij door vier politie mannen in een overvalwagen naar de Zuidafrikaanse grens gebracht, waar hij pas na lang aarzelen werd toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13