Bliksembezoek Van der Stoel aan Brazilië Ieder wil deel van Howard Hughes' zakenrijk HOFLANDBRUG IS KLAAR n Man hangt gekneveld DEN HAAG (SP/ANP/AFP) - Totaal onverwachts is minis ter Van der Stoel (buitenlandse zaken) naar Brazilië ver trokken voor spoedoverleg over de levering van verrijkt uranium. In het geheim is de minister er zondag tussen uitgeknepen. Minister Van der Stoel. Wassenaarder uit stelen in Rijnstreek DEN HAAG - Om het autorijden te kunnen bekostigen ging een 28- jarige Wassenaarse loswerkman uit stelen, voornamelijk in de Rijn streek. Doelwit van zijn inbraken waren loodsen, schuren en boten huizen. In een bouwloods haalde hij gereedschap weg en in Bode graven bezocht hij een zandzuiger. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen ver dachte zes maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk. De rechtbank veroor deelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en teruggave van voorwer pen aan rechthebbenden. Benoemingen en ontslag LEIDEN - Dr. A. J. Kuper van het University College in Londen is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der sociale weten schappen aan de Leidse universi teit. Hij zal sociologie en cultuur kunde van Afrika bezuiden de Sa hara onderwijzen. Op haar verzoek is prof. mr. M. A. Kakebeeke-Van der Put met in gang van 1 september ontslag ver leend als hoogleraar aan de Leidse universiteit. Dr. Huson aan dezelfde universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde. Hij zal werken op het vakgebied van de anatomie en embryologie. LEIDEN - 1. E. Mooijbroek 45 stuks (3490 gr.), 2. J. den Os 41 stuks (3130 gr.), 3. H. Moenen 26 stuks (2250 gr.), 4. E. Schreuder 26 stuks (2050 gr.), 5. W. Moenen 25 stuks (2020 gr.), 6. A. Ruis 16 stuks (1400 gr.), 7. H. Jansen 6 stuks (1030 gr.), 8. P. Noordermeer 11 stuks (1000 gr.), 9. H. Schouten 9 stuks (870 gr.), 10. J. Jansen 6 stuks (810 gr.). LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Engelse taal- en letter kunde A. F. M. Franken (Leiden), notarieel recht mej. M. J. C. E. Vroom (Leiden) en mej. F. M. H. Drijber (Leiden), apothekersexa men D. E. Vos (Leiden) en H. V. de Graaf (Leiden). Aan de katholieke Universiteit van Nijmegen is J. J. Streng (Boskoop) geslaagd voor het doctoraal exa men in de economische weten schappen. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is mej. H. O. M. Gerritsma (Leiden) geslaagd voor het docto raal examen sociologie. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam zijn geslaagd voor het doc toraal examen godgeleerdheid H. Het „bliksembezoek" van minister Van der Stoel aan Brazilië maakt onderdeel uit van de besprekingen die de regering voert over de uit breiding van de splijtstoffabriek in Almelo. Nederland wil van Brazilië de ga rantie dat het verrijkte uranium - afkomstig uit Almelo - niet mis bruikt zal worden voor militaire doeleinden. De Braziliaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Antonio Azeredo da Silveira, heeft verklaard dat hij niet met minister Van der Stoel wenste te praten over een herover weging van het tussen Brazilië en West-Duitsland gesloten akkoord voor de levering van acht kernreac toren. Tegenover journalisten verklaarde minister Azeredo da Silveira dat het in 1975 tussen de Bondsrepu bliek en Brazilië gesloten akkoord een zaak tussen die twee landen is. Hij zei dat zijn regering mogelijk wel met andere landen zou willen praten over „algemene aspecten van de nucleaire kwestie." Minister Van der Stoel zei na afloop van de besprekingen dat hij „zeer open en vriendelijk" met minister Azereda da Silveira had gesproken over de levering van verrijkt ura nium. Er was echter inderdaad niet over het akkoord met West- Duitsland gésproken, aldus de Ne derlandse bewindsman. ARNHEM (APA) - Een 22-jarige Arnhemmer heeft enkele be nauwde uurtjes doorgemaakt: na dat hij tijdens een ruzie door een kennis bewusteloos was geslagen, werd Wj gekneveld en buiten aan het balkon vastgebonden. Daar heeft hij urenlang met een gebro ken neus, die hij door de klap had opgelopen, gehangen. De dader is inmiddels in de kraag gepakt nadat het slachtoffer zich zelf wist te bevrijden en naar de po litie stapte. De ruzie was ontstaan nadat het slachtoffer weigerde om borg te staan voor een lening. Mr. Van der Stoel onthulde geen bijzonderheden over het overleg en wilde alleen kwijt dat het erg nuttig was geweest voor een beter weder zijds begrip, dat de standpunten uiteen waren gezet en dat minister Da Silveira had gezegd dat Brazilië bereid is zijn medewerking te a lenen bij het tegengaan van het ver- gesprek met Kees Brusse DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 spreiden van kernwapens, WASHINGTON - Langs de grens tiLssen Mexico en de Ver enigde Staten is een nieuwe smokkelrage ontstaan. Kan kerpatiënten en hun familiele den verdringen zich om aan „laetrile" te komen, een middel dat kanker zou genezen. Het is getrokken uit de pitten van ab rikozen. In Amerika is laetrile bij een federaal besluit verbo den, omdat het geen enkele ge neeskrachtige waarde zou heb ben. Volgens hen die in de werking tegen kanker geloven, wordt laetrile bij inwendig gebruik door een natuurlijk enzyme ge splitst in verscheidene stoffen, waaronder cyaankali. Daar kankercellen meer van dit split- achtdelige VARAIBRT-produktie "Tussen wal maart op het scherm. der Groen, die als schippersechtpaar de hoofdrollen vertolken i n schip". De eerste aflevering van deze serie komt op maandag 21 "Chinees niet slechter dan Nederlander" DEN HAAG (ANP) - De Con sumentenbond vindt, dat de Chinezen onrecht wordt ge daan. De eethuis-Chinezen zijn plotseling in een kwalijk dag licht gekomen, omdat zij geen kost zouden verschaf- Het is volgens de Consumen tenbond echter onjuist om alle Chinese restaurants te wan trouwen, omdat het in een paar niet klopte. De bond heeft er de jaarverslagen van de keurings diensten van waren eens op na geslagen en toen bleek, dat er zeker zo veel problemen zijn met andere horecabedrijven. Alleen hebben die geen uit hangbord met Chinese letterte kens en zij zijn dus moeilijker als groep te herkennen. Er is geen reden om aan de ons ver trouwde Chinees te twijfelen. Wie helemaal op zeker wil varen kan altijd inlichtingen vragen bij de keuringsdienst van wa ren, aldus de consumenten bond. sende enzyme bevatten dan an dere cellen in het menselijk li chaam, zouden die kankercellen ook meer cyaankali aantrekken en daardoor afsterven. De ge zonde cellen zouden daarente gen weer een ander enzyme be vatten, dat de cyaankali neu traliseert. Uit het hele land komen elke dag honderden kankerpatiënten naar het Mexicaanse grens stadje Tijuana om laetrile te bemachtigen. Motels in de Ame rikaanse stad San Diego, juist over de grens ben een vloot busjes, die eer sen Mexico ei houden voor middel. De Dienst in Californie, heb- van helgele mini- pendeldienst tus- i Amerika onder- de jagers op dit- r Controle op Voe- geneesmiddelen voert een felle campagne tegen laetri le, dat een goudmijntje is ge-^ worden voor louche handelaars De enige staat, waar het middel door een eigen wetgeving is toe gestaan is Alaska. Maar zeker in acht andere Amerikaanse staten zijn wetten in voorberei ding om het middel onder het federale verbod uit te krijgen. In San Diego moeten binnen kort zestien mensen voor de rechter verschijnen wegens het smokkelen van dit verboden middel. Aan de andere kant hebben voorstanders van laetrile de Dienst voor Controle op Ge neesmiddelen gedagvaard voor een rechtbank in Oklahoma. Rechter Luther Bohanon heeft deze overheidsdienst bevolen binnen vier maanden met steekhoudende argumenten te komen die het verbod van lae trile rechtvaardigen. De rechter zei, dat het welis waar de vraag blijft of laetrile kanker kan genezen, maar dat het een zeer groot risico voor on herstelbare schade met zich meebrengt wanneer men een ten dode opgeschreven kankerpa tiënt een middel ontneemt waar hij genezing bij denkt te vinden, of dit heil nu van lichamelijke of van psychische aard is. De rechter heeft verscheidene kankerpatiënten voorlopig ver gunning gegeven om in Mexico voor eigen gebruik laetrile te- halen. Howard Hughes tweemaal: jong en oud. P. G. Vixeboxse (Leiden). Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen scheikunde S. Balian (Leiden), F. I. M. van Ginkel (Alphen aan den Rijn) en D. Snaathorst (Leiden), en wiskunde mej. R. M. D. Bernsen (Leiden). een miljoen gulden aan prijzen is *8 C O Sï De lichtgewicht Singer Starlet De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme ..één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat vpor zo'n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f679 En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399,-. LEIDEN - De nieuwe Hofland- brug over het Korte Vlietkanaal in Leiden is klaar voor gebruik. Zodra de op- en afritten gereed zijn - en dat is waarschijnlijk begin april - zclI de brug, die Leiden Zuid-West met de Voorschotense wijk Noord- Hofland verbindt, in gebruik wor den genomenHet gaat om een brug die gebouwd is in het kader van het project ter bevordering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag. Vandaar dat van de brug alleen gebruik gemaakt zal mogen worden door het openbaar vervoer en fietsers, bromfietsers en wandelaars. Ondanks het feit, dat de op- en afritten nog niet klaar zijn wordt - met name door scholieren - al druk gebruik gemaakt van de brug. Om te voorkomen dat in de toekomst ook particuliere auto's gebruik gaan maken van de brugzal er een zogenaamde "mondlichtcamera" geplaatst worden, die elk passerend voertuig op de gevoelige plaat vast legt. HOUSTON - Hollywoods oude garde is vorige week uitgerukt om de duizendvoudige miljonair Ho ward Hughes eer te bewijzen. John Waine en James Stewart zaten aan het hoofd van een gala-diner. Cary Grant was ook van de partij. Niet- meer-zo jonge koninginnen van het witte doek, met dierbare herinne ringen aan „Howard", applaudis seerden bij toespraken waar Hug hes' „grote inzet voor liefdadige doeleinden" werd geprezen. Het deed er niet toe dat die liefda digheid meestal diende om de be lasting te ontduiken. De Howard Hughes van voor de oorlog had veel bewonderaars. Hij leefde voor vliegtuigen en films en maakte aan de lopende band filmsterren het hof. En het ziet er nu naar uit dat die oude vrienden kunnen rekenen op een deel van Hughes' zaken- imperium van zo'n 615 miljard gul den, waar gretige familieleden, koppige managers van het impe rium en de regering om strijden. Na negen maanden zoeken over de hele wereld is er slechts een au thentiek document ontdekt dat met Hughes' testament in verband 'staat. Het werd deze maand opge borgen in de brandkast van een rechtbank in Texas. Verdwenen Hét is een getekend aanhangsel van een testament dat Hughes in 1938 liet opstellen en dat werd gevonden in de brandkast van een overleden advocaat van de magnaat. Op het document wordt een van Hughes' managers uit het testament ge schrapt. Maar de acte waar het pa pier bij hoort is blijkbaar verdwe- Als het boven water komt - de rechtbanken hebben een inten sieve speurtocht gelast - zullen Hughes' vrienden uit die onstui mige tijd van voor de oorlog waar- schijnlek tot de begunstigden be horen. Zoals bijvoorbeeld zijn eeuwige favoriet: Katherine Hep burn. De gedachte dat zoveel geld wordt weggesmeten is een vloek voor de mannen die Hughes' rijk tegen woordig besturen. De advocaten van de staat Texas zijn er evenmin gelukkig mee: zij hopen op een goudmijn aan belastinggeld uit het zakenrijk. Steeds weer, zo zeggen ambtenaren, stuiten we op een net van intrignes en bedrog. „Iemand liegt", zei een van hen tegen mij, „misschien wel iedereen". De rechtmatige erfgenaam William Lummis (47) is het middelpunt van de strijdTot april van het vorig jaar leidde hij een kalm bestaan als ad vocaat op de vijfentwintigste ver dieping van het Exxon-gebouw in Houston. Voor hem begonnen de moeilijkheden op de dag dat hij naar het lijkenhuis werd geroepen om namens zijn 85-jarige moeder - Howards tante - Hughes te identifi ceren. „Hij zag eruit als een have loze zwerver, met schrammen en- blauwe plekken, aldus Lummis. Hughes' mormoonse dokter, Wil bur Thain, vond de overledene een „onmogelijke patient", die verdo vende middelen gebruikte en zich liet verhongeren. „Vraag het me neer Gay maar". Onderkoning William Gay, dr. Thains zwager, was de onderkoning van Hughes' Summa Corporation, het middel punt van het rijk. Hij deelde de macht, achter de schermen, met Nadine Henley (52), die lang Hug hes' secretaresse is geweest en Chester Davis (61), het hoofd van de rechtskundige adviseurs. Davis doet zijn uiterste best om Summa in Nevada te vestigen om zo aan de belastingen in Texas te ontkomen. Maar hij had een stro man nodig en dus werd erfgenaam Lummis benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur en enige aandeelhouder. Een neef in Californie, Richard Gano, werd benoemd tot administrateur met de opdracht om naar een rechtsgeldig testament te zoeken. Een nogal vreemde keus, zeggen enkelen, want als Gano het niet vindt zou hij daar rijk van kunnen worden. Lummis wist concurrerende delen van de familie te overtuigen van de noodzaak om samen te werken in de rechtskundige herrie die gaat komen. En uiteindelijk zijn de twintig familieleden - geen van hen heeft Hughes in veertig jaar gezien - het eens geworden over de verde ling van de rijkdom die hun toevalt als er geen testament opduikt. Maar als er toch een na-oorlogs tes tament wordt gevonden? Dan is het waarschijnlijk dat de buit naar het Hughes Medical Institute gaat, een „liefdadigheidsinstelling", die is vrijgesteld van belasting. Het insti tuut werd opgericht om er de winst van Hughes Aircraft in onder te brengen, een van de voornaamste firma's die voor het ministerie van defensie en de inlichtingendienst CIA werken, met 40.000 werkne mers en een omzet van 1700 miljoen dollar per jaar. Omdat Davis, Gay en Nadine Hen ley de macht in handen hebben zou een testament dat Summa aan het Medical Institute overmaakt, het driemanschap het hele zakenrijk in handen geven. Zo'n testament zou ook de familie buiten spel zetten. Een dergelijk document is nog niet opgedoken, maar het drieman schap heeft al een verzoekschrift ingediend met de bewering dat Hughes beslist zijn rijkdom aan het Institute heeft overgemaakt: „Als een geldig testament niet wordt ge vonden is het of zoekgeraakt of vernietigd". Een gebouw in Los Angeles waar Hughes' hoofdkwartier jarenlang was gevestigd is een logische be rgplaats voor een verstopt testa ment. In juni 1974 werd daar echter ingebroken, volgens de politie „door ingewijden". Veel geheime documenten zijn toen verdwenen. Was het testament uit 1938 daarbij? En wacht de tegenwoordige bezit ter rustig af tot de dobbelstenen in de juiste richting vallen? Ondergronds Inmiddels is Lummis naar Las Ve gas verhuisd om zijn eis kracht bij te zetten dat de staat Nevada de wettige thuisbasis van Summa is. In zyn ondergrondse kantoor, om geven door een poel van elektroni sche beveiligingssnufjes, leert hfj de problemen kennen van zeven hotels met casino, een luchtvaart maatschappij, een televisie-station, rechten in een zilvermijn en de onderzee-maatschappij die het CIAspionageschip Glomar Explo rer bouwde voor 500 miljoen dol lar. In Las Vegas peinst Lummis ook over zestig gerechtelijke klachten tegen Summa. De meeste alarme rende is afkomstig van John Meier, een van Hughes' voormalige mana gers. Hij heeft een dossier aange legd over de geestesgesteldheid van zijn vroegere baas. Daarbij is een logboek, dat in 1972 begint en waarin Hughes' mede-mormomen zijn dagindeling precies hebben bijgehouden. Hughes wordt daarin afgeschilderd als een gierige kluizenaar die op slecht voedsel leeft, handen vol pijnstillende middelen slikt en zijn tijd verdeelt tussen de badkamer en het bekijken van oude films. Zou een rechtbank van mening zijn dat zo'n man zijn verstandelijke ver mogens geheel onder controle heef Meier maakt het nog erger als hij beweert bewijzen te hebben dat de mormoonse hulpen meer dan eens Hughes' handtekening op belang rijke documenten hebben vervalst. Dat kan betekenen dat elke hand tekening ongeldig is sinds de tijd dat de „paleiswacht" zijn intrede deed, en daarmee elk belangrijk zakenbesluit sinds 1960.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12